Ieder voor zich en Deng voor ons allen Het China van morgen: modern, afwisselend en open ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 Tijdens een wandeling in de avondkoelte langs de oevers van de Yangtse in Shanghai word ik aangesproken door een jongen van een jaar of 25. Weer zo'n Chinees die zijn krukkige Engels op mij wil uitproberen, is mijn eerste gedach te. Maar iedereen wil zo graag dat China zich opent voor de buiten wereld. dus wat kan ik anders dan een eindje met hem oplopen en de zinsneden van de tv-serie ..Follow Me" repeteren. Ineens neemt het gesprek een serieuze wending. Mijn nieuwe kennis verstopt het gezicht achter zijn handen en vraagt: „Do you like homo love?" De woorden komen er onnatuur lijk snel uit, maar het lucht hem zichtbaar op dat het hoge woord er uit is. ook al moet ik hem teleur stellen. Hij heeft het niet gemakke lijk. Het bestaan van homofilie wordt in China domweg ontkend, of in het gunstigste geval als een (geneeslijke) ziekte beschouwd. De volgende dag spreek ik een functionaris van het Jeugdpaleis in Shanghai er op aan, Tang Hui Fen. Zij geeft mij dat onbehaaglijke ge voel van geveinsde interesse in persoonlijke problemen, dat het beroep van maatschappelijk werk ster kennelijk alom ter wereld met zich meebrengt. Mijn lokale gids, een journalist van het Bevrijdings dagblad, probeert het nog even met: „In China bestaat geen homo filie", maar die nonsens houdt geen stand tegen mijn ervaring van de avond ervoor. Juffrouw Tang zal niet ontken nen dat het bestaat, maar kan het evenmin bevestigen. Er zijn nog nooit zulke mensen in het Jeugd paleis geweest, dus kan ze er niets over zeggen. Maar doet ze haar werk dan wel goed? Het zijn men sen met grote problemen, die mis schien behoefte hebben aan een beetje hulp. Het gesprek ontaardt bijna in ruzie, wat telkens gebeurt wanneer ik het onderwerp seksua liteit aansnijd en weer eens geen antwoord krijg. Uiteindelijk vertelt Tang dat het Jeugdpaleis wel dege lijk open staat voor homofiele jon geren. Ze hebben immers een spe ciaal groepje voor „slechte elemen ten", waar jongeren die hebben ge stolen of anderszins de wet over treden een gezondere kijk op de wereld wordt aangepraat. Vrije markt Hoewel de meeste jongeren cy nisch zijn geworden over de grote politiek, geniet de dynastie van Deng Xiaoping brede sympathie. Het vertrouwen dat het huidige economische beleid zal worden voortgezet is groot. Feng Yong Hong (36) is een van de velen die een vaste baan hebben opgezegd om voor zichzelf te beginnen. Voorheen werkte hij in een fabriek voor elektrische apparaten in Shanghai, maar nu ontmoette ik hem op een vpje markt in de hoofdstad Beijing. Feng is kleermaker geworden en knipt patronen voor zijn klanten, die zelf de lappen stof thuis aan el kaar naaien. Daarmee verdient hij zo'n vijftien yuan (20 gulden) per dag, en dat is aanzienlijk meer dan hij van de fabriek kreeg. En als nu plotseling de politiek weer eens omzwaait, wat dan? Dat zal niet ge beuren, is het stellige antwoord. Zijn spaargeld bewaart Feng om een huis te kunnen bouwen in Bei jing, zodat hij zijn vrouw en twee kinderen uit Shanghai kan laten overkomen. De vrije markt in Beijing steekt wat ieltjes af tegen die in Guangz hou, maar dat is dan ook de natio nale top. De (vrije) prijzen liggen er meestal iets hoger dan m de staats winkels, maar dat is het verschil in versheid en kwaliteit wel waard. Om nog maar te zwijgen over de variatie. Elk enigszins eetbaar dier is hier, levend of dood. verkrijg baar. Een greep uit het assorti ment: hagedissen, schildpadden, kikkers, vogeleieren, ingewanden, reepjes gedroogde kwal en zwerf katten. Lekkernijen die tot voor kort voor de doorsnee Chinees on bereikbaar waren en nu in grote hoeveelheden worden omgezet. door Ruud Kreutzer De binnenstad van Shanghai; smalle straatjes en kleine winkeltjes. (foto's gpd> Een zomerse zondagochtend in zomaar een park in China: gezelligheid die nooit weg lijkt te zijn geweest. Er klinkt mu ziek en zang, een groepje in trainingspak gestoken jongens bekwaamt zich in traditionele vechtsporten, en oude mannen laten hun vogeltje uit. Een van hen vraag ik of ik een foto mag maken van hem en zijn fluiten de huisvriend. Onder geen voorwaarde, want hij had net een operatie ondergaan en als ik een foto nam zou ik zeker ook zijn bloed meenemen. In eens begrijp ik waarom zoveel oudere mensen uit mijn zoeker weglopen, zodra ik mijn came ra in de aanslag breng. Even verderop laten amateurs ho ren dat ook zij Peking Opera kun nen brengen. Begeleid door de jammerklanken van de Chinese viool zingen zij de eeuwenoude lie deren. Wen Shubin, een van de zangers, vertelt dat zij elke zondag bij elkaar komen, nu dat sinds een paar jaar weer mag. Tijdens de Cul turele Revolutie waren de meeste oude composities verboden en in het park werd geen muziek ge maakt. Het gehoor bij deze voorstellin gen is bijna zonder uitzondering de vijftig gepasseerd, net als de muzi kanten zelf. De jeugd heeft geen in teresse meer in de Peking Opera, een van de vele tekenen van de kloof tussen de generaties. Een kloof die door de nieuwe vrijheden in China alleen maar groter lijkt te worden. Hoewel oud en jong, voor zover door mij geïnterviewd, het eens zijn dat de open politiek van Deng Xiaoping goed is voor China, zijn jonge mensen vooral enthou siast dat ze nu de kans hebben voor zichzelf een beter leven te maken. Ieder voor zich, Deng voor ons al len. Kleur Ook in kleding loopt de jonge ge neratie voorop. Nog maar enkele jaren geleden was de keuze be perkt tot de zakkerige Mao-pakken in drie kleuren. Die zie je nu ook nog veel, maar het is geen voor schrift meer. Wie maakt er eigen lijk uit wat Chinezen wel en niet mogen dragen? De drie heren van het Shanghai Overheids Onder zoek Instituut, Afdeling Service, die tegenover mij hebben plaatsge nomen gaan niet erg modieus ge kleed, al zijn zij de algemeen direc teur, de vice-directeur en de oudste ontwerper van dit modecentrum van overheidswege. Nummer een en twee zijn allebei lid van de com munistische partij, dus zij zullen mij haarfijn moeten kunnen vertel len wat de partijpolitiek op dit ter- „Die is er niet", zegt algemeen di recteur Zhong Bang Nien. „Onze enige beperking is de smaak van het publiek", verduidelijkt hij. „De communistische partij moedigt de mensen zelfs aan om er mooi uit te zien". Maar er is toch zoiets als de campagne tegen de geestelijke ver vuiling geweest, vraag ik. „Dat had hoegenaamd niets met mode te maken. Dat ging zuiver om theore tische kwesties. Natuurlijk heb je hier en daar mensen met linkse ideeen, maar wij zijn gewoon door gegaan met ons werk, in alle vrij heid". De etalage en de rekken in de winkel zijn geyuld met degelijke pakken en jurken, en dat is ook de mode die je op straat ziet. Slechts een enkele keer loopt er een mini rok tussendoor, toch een bewijs dat het kan. Wie er genoeg geld voor over heeft kan zich nu een westers pak aanschaffen, of een kleurig bloesje. Vooral in het zuidelijke Guangzhou (Kanton) is het onderscheid tussen bezoekers uit Hongkong en de autochtone be woners niet meer een-twee-drie te zien. Guangzhou is in alle opzich ten de meest levende en open stad van China, of zoals mijn gids Wen Dong (Tony voor buitenlandse vrienden) graag zegt: „Dit is het China van morgen". Zo wil hij, en de meeste jongeren die ik ernaar vroeg, dat China wordt: modern, met veel afwisseling en open te genover de buitenwereld. Verschillen Een reis van vier weken dwars door China (langs de bekende gro te steden, en langs weinig bezochte streken op het platteland) levert evenzovele indrukken op. Hoe was China?, moet je eigenlijk opdelen in: Hoe was Beijing?. Hoe was Hu- bei? En het eiland Hainan?. Of Shanghai? Verschillen in de mate van armoede, verschillen in menta liteit. De rode draad, vooral op het platteland, was het enorme en thousiasme voor de politiek na het Derde Plenum van het Elfde Cen trale Partijcomité in december 1978, de door iedereen gebruikte code voor de waterscheiding tus sen het tijdperk van Mao Zedong en dat van Deng Xiaoping. Het roept soms de unheimische herinnering op aan de propaganda- verhalen van de jaren zestig over modelcommunes, modelfabrieken en modelarbeiders. Het verschil met toen is datje nu veel meer met je eigen ogen kunt zien en met mensen kunt praten. Zo kon ik drie dagen op het platteland van Hubei (in het hartje van China) blij ven, en 's avonds vrij rondbanjeren in het plaatsje Xinzhou (20.000 in woners), een eer die nog geen bui tenlander tevoren te beurt was ge vallen. In de grotere steden is con tact met Chinezen nog eenvoudi ger, zeker in vergelijking met het totale isolement waarin buitenlan ders tot vijf jaar geleden gedwon gen werden. 's Avonds zijn de straten van Xinzhou karig verlicht. Ik slenter wat rond met gids Tony, en we ra ken in gesprek met de eigenaar van een eetkarretje. Hij serveert een voudige sliertjessoep, die wij op slurpen terwijl hij zijn levensver haal vertelt. Een typisch voorbeeld van de „verloren generatie", de jongeren die tijdens de Culturele Revolutie naar het platteland wer den gestuurd. Toen hij uiteindelijk toestemming kreeg terug te komen naar de stad had hij geen opleiding en was er geen werk voor hem. Maar nu verdient hij gemiddeld tien yuan (veertien gulden) per dag met zijn mobiele restaurantje, meer dan menig ander met een vaste baan. Hij zegt dan ook geen klachten te hebben en ziet er niet tegenop dit werk tot het einde van zijn dagen te doen. Rijk Het is een merkwaardige ge waarwording om de communisti sche pers dag in dag uit lof te horen zingen over mensen die naar Chi nese maatstaven stinkend rijk zijn geworden. Niet dank zij het sys teem, maar daarbuiten, als kleine ondernemer. Het toelaten van pri- vébedrijfjes houdt niet alleen veel (jonge) mensen van de straat, het helpt ook de zwaar beproefde con sument, die tot nu toe alleen in staatswinkels terecht kon voor boodschappen en service. Onder nemende geesten krijgen weer een kans in China en die kans wordt alom met een ongekende gretig heid gegrepen. Lu Xiao Xiong repareert sinds een jaar of vier televisies, radio's en meetapparatuur. Ook hij raakte in de maalstroom van de Culturele Revolutie alles kwijt. Zijn vaardig heid op elektronisch gebied heeft hij zichzelf aangeleerd. Klanten krijgt hij doorverwezen van staats winkels, die geen zin hebben om vreemde modellen te repareren. Aan een van de lantaarnpalen langs de Nanjing Straat, Shang hai's drukste winkelstraat, hangt een uithangbord met zijn naam en adres en mond-op-mond-reclame doet de rest. Hij verdient gemid deld 200 yuan (28 gulden) per maand, ten minste het dubbele van, wat zijn collega's in overheids dienst in hun loonzakje vinden. Lu oefent zijn ambacht uit in een kamer van 25 vierkante meter, waarvoor hij maandelijks vier yuan aan huur neertelt. Het is te vens zijn huis, een luxe in een stad waar de gemiddelde inwoner min der dan vijf vierkante meter woon ruimte heeft. Hij zal hier dan ook met zijn aanstaande vrouw gaan wonen, plus het ene kind dat hij later wil hebben. Bij het kiezen van zijn bruid stelde hij als eerste ver eiste dat zij geduld zou moeten hebben met de rommel die werk plaatsen eigen is, ook al is het de woonkamer. De andere eis was dat zijn eega hem niet zou opjutten om steeds meer geld te verdienen, want Lu Xiao Xiong wil tussen door ook nog wel van het leven kunnen genieten. Hoe heeft hij zijn aanstaande le ren kennen? Hij is inmiddels 38 jaar en kleine zelfstandigen heb ben in China weinig mogelijkhe den om meisjes te leren kennen. Lu werd bij zijn keuze geholpen door een klant van hem, die een collega van haar werk introduceer de. Het was zijn derde poging en driemaal is scheepsrecht, dus zal hij later dit jaar getrouwd zijn. Privacy Hetzelfde willekeurige park waar overdag de vogeltjes worden uitgelaten, is 's avonds het terrein van jonge paartjes die er koelte en duisternis zoeken. Zonder op an deren te letten zitten ze hand in hand te smoezen, of komen ze plot seling uit donkere bosjes tevoor schijn. Het is de enige privacy die verliefden hebben. Maar deson danks blijft China een preuts land, gevolg van een mengeling van tra ditie en puriteinse communisti sche moraal. Was het lompe Mao-pak tot voor enkele jaren geleden nog een verplicht nummer in het Chinese straatbeeld, thans is deze nationale klederdracht niet meer verplicht. Communistisch China verandert. De wurgende voorschriften van de Culturele Revolutie maken langzaam plaats voor nieuwe vrijheden. Een privébedrijfje opzetten mag weer. Deze 'open' politiek van partijleider Deng Xiaoping bezorgt hem veel lof. Want Deng weet wat goed is voor China, zo vinden zijn onderdanen. Lu Xiao Xiong repareert een radio-cassetterecorder in zijn huiskamer annex werkplaats. In de grootste kapsalon van Shanghai wordt de nieuwste haarmode geknipt. De bloeiende vrije markt van Onaugzhou. De grote mannen van het modecentrum: "Onze enige beperking is de smaak van het publiek".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23