Miijam maakt mode voor grote maten naar vader zoek leder een kon het zien' De speurtocht van Canadese bevrijdingskinderen Op ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 EXTRA PAGINA 21 Aanvankelijk waren de Cana dese autoriteiten niet erg enthou siast over haar activiteiten. Daar in is dit jaar verandering geko men, sinds de Canadese televisie in mei een documentaire over dit onderwerp heeft uitgezonden Een camaraploeg heeft in Neder land opnamen gemaakt van ge sprekken met deze 'kinderen', uitgebreid met beelden uit een programma van Sonja Barend. In de documentaire lieten som migen foto's van hun moeder zien of een portretje van hun va der. De reacties waren overweldi gend. Vaders meldden zich en bleken na veertig jaar een zoon of dochter rijker. Andere oud-mi litairen werden zo gegrepen dat zij zelf een speurtocht hielden in ons land. Een van hen heeft in middels zijn Nederlandse doch- Gevolgen» Ook voor Jan Ouwerkerk had de uitzending gevolgen. In de do cumentaire kwam hij even in beeld. Vijf Canadese Wally's rea geerden daarop. Daarbij was ook een brief van een Canadese vrouw die vond dat Ouwerkerk sterk op haar leek. "Zij schreef dat haar vader, ook een Wally, in middels was overleden. Hij was in ons land gelegerd geweest. De gelijkenis vond zij opvallend". De vrouw voerde nog meer de tails aan die Ouwerkerk deden vermoeden dat zij wel eens een gemeenschappelijke vader zou den kunnen hebben. Enige we ken geleden stuurde zij Ouwer kerk een foto van haar vader uit zijn diensttijd. Dat was de foto waarvan de Amerfoorter dacht: dat is hem nou. Zekerheid heeft Jan Ouwer kerk niet. 'Vader' Wally is dood en zijn weduwe wil niet met hem praten. "Al mijn contacten lopen via haar dochter. Zij probeert op dit moment te weten te komen bij welk regiment haar vader heeft gezeten. Dan heb ik meer houvast". Een groep Canadese bevrij dingskinderen heeft zich on langs georganiseerd in een ver eniging, Ouwerkerk is hun voor zitter. Doel van de vereniging is om alle zoekacties te bundelen en de informatie door te sturen naar Canada, naar Olga Rains. "De tijd dringt ook", zegt Ouwer kerk. "De meeste vaders zijn nu 65 tot 70 jaar. Als vereniging kun nen we sneller en efficiënter Grote maten hebben in Nederland maar weinig keus. Na maat 44 wordt het hier al moeilijk om leuke kleding te vinden, zelfs voor iemand met een gematigd progressieve smaak. Mirjam van der Veen uit Leiden wil daar iets aan doen. Modieuze kleding en dikkerds zijn voor de meeste mode-ontwerpers onverenigbaar. En niet alleen in de haute couture, ook in de confectie zie je nooit een maat 44 gefotografeerd in de nieuwste creaties. Zo wordt het beeld opgeroepen dat meer taille hebben dan een stopnaald iets verschrikkelijks is. Ook superdun zijn geeft bij het confectiekleding kopen problemen. Maatjes 32 zijn spaarzaam te koop, maar als je om een 50 of 52 vraagt kun je er zeker van zijn dat het nee is. Voor de wat grotere maten is winkelen beslist geen genoegen, want maar al te vaak is er voor een 44 al geen leuke jonge kleding meer te vinden. En wie een paar keer haar neus heeft gestoten, slaat aan het zelf maken of hult zich alleen nog maar in fantasieloze kledingstukken, die weinig meer met mode te maken hebben. Het is ook een heel ontmoedigende ervaring om na een middag winkelen tot de ontdekking te komen dat het barst van de leuke kleding, alleen niet voor jou. Je krijgt toch het idee: ik ben dik, mij staat niks. En dan is het voor een buitenstaander heel gemakkelijk om te zeggen: trek je er niets van aan, draag toch watje leuk lijkt. Maar waar koop je dat? Want ze hebben natuurlijk gelijk. Ook wat forse gestalten kunnen modieus gekleed gaan, als de ontwerpers er maar een beetje hun best voor willen doen. De doelgroep is echter niet zo groot dat de confectionairs er brood in zien een speciale grote maten collectie te brengen, dat laten ze over aan kleine, enthousiaste boetieks, met collecties van jonge mensen, die leeftijdgenoten zien worstelen met hun kledingprobleem. Leiden zal half september ook zo'n boetiek rijk zijn. Boven antiekhandel De Joffers aan het Rapenburg, gerund door Elly en Lia Kersteman, komt een boetiek voor grote maten. Elly Kersteman, zelf moeder van forse dochters, kent het probleem van nabij. Toen ze met haar dochter sprak over nieuwe activiteiten voor De Joffers, kwam haar dochter Helen aandragen met het grote maten idee. In Australië had zij winkels voor grote maten gezien die als een trein liepen en ze is er van overtuigd dat het in Nederland een echt gat in de markt is. Helen «la4 AFLEVERING 5 Wie meent ook het gat in de markt te hebben gevonden, kan zich in verbinding stellen met de redactie van deze krant (tele foon 071-144941 toestel 240). Wist ook meteen al een ontwerpster: Mirjam van der Veen. Na vijfjaar studie aan de Koninklijke Academie in de Haag was er voor Mirjam geen werk in het modevak. "Toen ik op de radio een programma hoorde over dik zijn en mode heeft dat me aan het denken gezet", zegt Mirjam. Het resultaat was dat ze zich op een bijeenkomst van de actiegroep 'Vet vrij' in een kleine stand haar grote kledingmaten presenteerde. "Ik was binnen een uur totaal uitverkocht", lacht ze. "Ze vlogen me gewoon om de hals. Dat is voor mij de reden geweest om door te gaan. Het is moeilijk hoor. Je moet ontzettend veel leren. Hoe je het voordeligst kunt inkopen, hoe je een complete collectie samenstelt. Het is allemaal best eng". Met morele steun van 'Vetvrij' heeft Mirjam vorig jaar een zomercollectie in wit gemaakt. Mirjam: "Wit kan ik niet dragen, denken veel dikkerds. Maar het is gewoon een kwestie van durven. Mijn kleding verbergt ook niets. Ik geloof ook dat vrouwen die mijn kleding dragen hun figuur hebben geaccepteerd. Mijn kleding is jong, dat wordt me trouwens wel eens verweten, maar ik sta pas aan het begin". Maar dat jong toch een heel rekbaar begrip is, zien we in de eerste echte collectie die Mirjam nu opzet voor De Joffers, waarin een modegevoelige veertiger zich beslist wel thuis zal voelen. Alle modische details komen er in voor en geen extra slankmakertjes. Natuurlijk maakt ze geen kokerrok voor een maat 56, maar wel een vrij wijde door Margot Klompmaker Al hebben ze de oorlog zelf niet meegemaakt, de bevrijding van Nederland door Canadese soldaten zullen ze nooit vergeten. Drieduizend tot vierduizend kinderen, inmiddels mannen en vrouwen van dik in de dertig, hebben daar hun bestaan aan te danken. De Canadees kwam, zag en overwon. Niet alleen de Duitsers, maar ook menig vrouwenhart. Honderden meisjes trouwden hun Canadees en vertrokken richting Canada. Velen bleven na een kortstondige romance zwanger achter. De vader verdween in het niets. Nu, bijna veertig jaar later, willen deze Canadese bevrijdingskinderen zoals ze zichzelf noemen een uiterste poging doen hun vaders op te sporen. Een vereniging is opgericht om het speurwerk te coördineren. Want het zoeken blijkt voor velen een lijdensweg. "Dit is nou m'n vader", zei Jan Ouwerkerk uit Amers foort tegen zijn vrouw. "Mis schien", voegde hij er aan toe. Hij liet haar een foto zien, vergezeld van een brief uit Canada. Het portret van een jonge man in een legeruni form met een brede mond. "Lijkt wel een beetje, vind je niet?" De 38-jarige Ouwerkerk is een zogenaamd Canadees bevrij dingskind. Bijna veertig jaar ge leden geboren uit een verhou ding tussen een Canadese sol daat en een Hollands meisje. Een vriendschap die in die dagen heel normaal was. De Canadezen hadden net ons land van de Duit sers bevrijd en konden overal re kenen op een warm onthaal. Bij de meisjes waren de bevrijders immens populair. 'Trees heeft een Canadees', luidde de titel van de tophit in die dagen. Er bloeiden heel wat romances op tussen Canadese soldaten en Hollandse meisjes. Honderden Nederlandse meisjes vertrokken met hun soldaat richting Canada. Andere vriendschappen eindig den minder gelukkig: de soldaat keerde naar zijn land terug, het meisje bleef zwanger achter. Pijnlijk Veel meisjes zaten met hun 'bevrijdingskind' in de maag. In die tijd was ongehuwd moeder schap een schande. Slechts een klein aantal van de Canadees- Hollandse baby's werd door hun moeder of grootouders opge voed. De meeste meisjes deden afstand van hun kind. Deze kin deren kwamen terecht in tehui zen of bij adoptieouders. Het aantal Canadese bevrijdingskin- deren wordt geschat op 3000 tot 4000. Jan Ouwerkerk werd in een te huis geplaatst. Daar hoorde hij ook voor het eerst dat hij het kind was van een Canadese sol daat. Met zijn moeder, die inmid dels was getrouw'd, durfde hij er niet over te praten. Hij vond dat pijnlijk. Pas rond zijn twintigste kwam de behoefte om meer te weten over zijn vader. "Maar ik wist niet waar ik moest beginnen", zegt hij nu. "Ik wist alleen maar een voornaam, Wally. Verder niets, zelfs geen re giment. Mijn moeder is veel ver geten of weet het niet. Niet onbe grijpelijk, want ze sprak geen Engels. Ik ben toen gaan uitzoe ken welk Canadees regiment er in Amersfoort is geweest, want daar was hij gelegerd. Stad en land heb ik afgebeld. Uiteinde lijk had ik het regiment te pak ken, maar veel verder kwam ik er niet mee". Ouwerkerk liet de min of meer doodgelopen speurtocht rusten. Evenals andere 'lotgenoten' die hun vader probeerden op te spo ren. Ook zij waren gestrand door gebrekkige informatie of onwil bij autoriteiten. Vijf jaar geleden kwam de zaak van de Canadese bevrijdingskinderen echter plot seling in de publiciteit. Herdenking»*"***» De grootscheepse 35-jarige herdenking van de bevrijding bracht veel Canadese oud-milita- ren naar Nederland. Tijdens een toer door de binnenstad van Am sterdam doken langs de kant en kele spandoeken op met de tekst 'Daddy where are you?' (Vader waar ben je?) De veteranen wer den aangesproken met de vraag of ze die en die kenden en kregen foto's te zien. Tot de aangesproken Canade zen behoorde ook het echtpaar Rains. Hij was oud-militair, zij een Hollands oorlogsbruidje dat haar man naar Canada was ge volgd. De emotionele verhalen van de inmiddels volwassen be vrijdingskinderen die wanhopig op zoek waren naar hun vader, lieten Olga Rains iliet los. Zij be sloot hen te helpen. Mevrouw Rains zette een bu reau op om al het zoekwerk in Canada te coördineren. In vijf jaar tijd heeft zij met behulp van vrijwilligers een hele organisatie opgebouwd. Aan de hand van de gegevens die zij krijgt uit Neder land speurt mevrouw Rains ver der in allerlei archieven. Ook de 38-jarige Willy Marsé uit Leiden is een Canadees bevrij dingskind. De enige in deze om geving, voor zover ze weet. Haar vader is een Canadese halfbloed indiaan. Willy's moe der had hem willen volgen, maar dat werd door haar groot ouders verboden. Zij brachten Willy groot en toen naar moeder enkele jaren iater trouwde kreeg het meisje een stiefvader. Dat vormde geen enkel probleem. "Mijn stiefva der is altijd goed voor me ge weest. Ik heb me nooit een on dergeschoven kind gevoeld. Het was ook helemaal geen geheim dat ik het kind van een Cana dees was. Iedereen kon het ook zien. Ik had een donkere huid en zwart haar". Willy's moeder heeft nog en kele jaren met haar vader con tact onderhouden. "Mijn vader schijnt mijn moeder regelmatig geschreven te hebben. Ik geloof niet dat ze hem ooit heeft terug geschreven, want zij spreekt geen Engels. Waarschijnlijk heeft hij ook nooit geweten dat hij een dochter had. Hij heeft geschreven tot de oorlog in Ko rea uitbrak, in de jaren vijftig. Daarna hebben we niets meer van hem gehoord. Ik denk dat hij daar is gesneuveld". Om zekerheid te krijgen heeft werken om nog zo veel mogelijk vaders te vinden". De vereniging van Canadese bevrijdingskinde ren telt momenteel zo'n 60 leden. Een aantal dat snel moet worden uitgebreid, vindt Ouwerkerk. "Iedereen moet van onze kennis kunnen profiteren". Waarom gaan de meeste kinde ren nu pas zoeken, na veertig jaar? Ouwerkerk heeft daar een simpele verklaring voor: "Als je jong bent sta je er niet zo bij stil. Ik heb wel eens wat aan mijn moeder gevraagd, maar die wist niet zo veel te vertellen. Dan ben je gauw uitgepraat. Later trouw je, krijg je zelf kinderen en raakt de zaak op de achtergrond. Maar naarmate je ouder wordt komt er een moment van bezinning, een terugkijken op het verleden. Dat is het moment waarop ook de be hoefte ontstaat te weten van wie je afstamt". Hardsa***^** Het plotseling, na tientallen ja ren. geconfronteerd te worden met een zoon of dochter uit Hol land komt bij veel Canadese ve teranen hard aan. Dat blijkt wel uit het verhaal van Tiny Ooster- hoff uit Den Bosch. Tiny is opge groeid in een tehuis en later weer teruggekomen bij haar moeder. Die was inmiddels getrouwd en had kinderen. De hereniging was geen succes. "Ik voelde me altijd een buitenbeentje en werd ook zo behandeld". Toen zij na moei zaam speurwerk vrijwel zeker dacht haar vader te hebben ge vonden, ontkende deze glashard in Nederland te zijn geweest. "Hij wilde niets van me weten, uit angst dat zijn huwelijk er on der zal lijden", vertelt de Bos sche. De afwijzing door haar vader was een harde klap, maar Tiny Oosterhoff geeft de moed niet op. "Ik probeer toch met mijn vermoedelijke vader in contact te komen". De omgeving rea geert soms negatief op haar zoekactie. "Wat kan jou die man schelen, zeggen ze. Ze begrijpen niet waarom me dit zo bezig houdt". Ouwerkerk bevestigt dit ver haal en benadrukt hoe behoed zaam de kinderen te werk moe ten gaan. "Velen wisten niet eens dat ze hun vriendin zwanger ach terlieten". Niet iedere vader is blij met zijn nieuwbakken kind, vertelt hij. "Een eventuele ont moeting moet goed worden voor bereid. Je kan niet zo maar aan bellen en zeggen: ik ben je zoon of dochter. Dan krijg je een afwe rende reactie. Het contact moet groeien. Eerst via brieven, een te lefoontje, het uitwisselen van fo to's. Het is ook niet eenvoudig om na zoveel jaren geconfron teerd te worden met een onver wacht kind". Achterhalen^*"*** "Er zijn nu zijn 140 vaders op gespoord. De meesten stonden niet te trappelen om hun kind te ontmoeten. Men is bang voor reacties in de omgeving, dat is begrijpelijk. Laat dit duidelijk zijn: we willen niemand schade berokkenen of kwetsen. Ons eni ge doel is het onbekende in ons leven te achterhalen. We willen onze vaders leren kennen. Ver der zit er niets achter", aldus Jan Ouwerkerk. Ouwerkerk; het onbekende ons leven acniernaien. Willy Marsé uit Leiden: "Ik heb r nooit een ondergeschoven kind gevoeld". (foto Hol va: Willy Marsé haar gegevens op gestuurd naar Olga Rains in Ca nada. "Met mijn moeder kan ik er niet goed over praten. Ze wil het ook niet, geloof ik. Ik vind het vervelend voor mijn stiefva der, die altijd goed voor me is geweest en me als zijn dochter beschouwt. Toch wil ik weten waar mijn echte vader is en wat er met hem is gebeurd". rok die van onderen met banden nauwer gemaakt kan worden met daarop een wijd jak met vleermuismouwen. Een pak dat iedereen kan dragen, tot in de grootste maten. "Waar het meest naar wordt gevraagd zijn broeken en lange hessen", vertelt Mirjam. "Dikkerds hebben het idee dat ze geen rok of jurk kunnen dragen, daarom zal ik veel broeken maken". Die broeken hebben geen tailleband maar elastiek, dat verhoogt het pasbereik. Maar verder allerlei grappige details zoals kruisbanden, stiksels, knopen in de stofkleur, enzovoort. Daarnaast zijn er ook rokken, wijde vesten en jurken in voorbereiding. Het is een eerste stap van Mirjam, zelf heel dun. op het grote maten confectiepad. I Het worden nog weken van de I vroege ochtend tol de late avond I hard werken achter tekentafel en I naaimachine, want de monstercollectie moet Mirjam eerst helemaal zelf naaien voor er I beslist wordt wat geconfectioneerd wordt en wat I niet. Bij De Joffers zal half september k de eerste collectie van Mirjam van der Veen te koop zijn (prijzen vanaf ongeveer 150,-). I Een exclusieve collectie, want voorlopig zullen in de diverse maten maar een paar stuks worden gemaakt. En wie niet past in de grootste maat kan altijd een broek of hes op maat laten maken, tot maat 62 toe. HENRIETTE v d HOEVEN' l der Veen links) past een pakje bij model Helen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21