LEIDSCH DAGBLAD Formatie Israël nog muurvast Keiharde eis van Vaticaan Mijnwerkers gaan door met staken Kosten van levens onderhoud blijven stabiel Vluchtpoging wordt man fataal goud voor oranje hockeydames Likoed sluit geen compromissen Nieuw bod afgewezen Dioxinebelt Priesters moeten weg uit regering Nicaragua Steeds grotere belastingdruk Zuid-Afrika beproeft wapens op gevangenen ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37471 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Ad), hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.rvs. zie colofon Drank, drugs en pillen eisen steeds vaker hun tol in het verkeer. Vooral medicijngebruik blijkt een sterk onderschatte en nog nauwelijks bekende vorm van rijden onder invloed. Een Leids slachtoffer over de gevolgen. "Het is een aanslag op je leven". PAGINA 17 Franstalige Belgen komen regelmatig hun Nederlands bijspijkeren in Leiden en omgeving. Broer en zus De Zeeuw uit Katwijk brengen ze onder in gastgezinnen. "We zijn er het hele jaar mee bezig". De Canadees kwam, zag en overwon. Niet alleen de Duitsers, maar ook menig Nederlands vrouwenhart. Velen vertrokken weer, en keerden niet meer terug. Canadese bevrijdingskinderen op zoek naar hun vader. "Je wilt weten van wie je afstamt". PAGINA 21 Het China van morgen DEN HAAG (GPD) - Hoe verbazingwekkend dit mis schien mag klinken: de (ge middelde) kosten van le vensonderhoud zijn nu al drie maanden niet gestegen. Sedert half april is het zoge naamde prijsindexcijfer, zo als het CBS dat elke maand vaststelt, gelijk gebleven. Zelfs de huurverhoging per 1 juli j.l. zorgde niet voor een „schok". Dergelijke ontwikkelingen hebben zich sedert jaren niet voor gedaan. De huurverhoging, die gemiddeld op 4,1 procent werd gesteld, had in juli een invloed op de prijzen van 0,6 procent; verder werd onder meer de koffie duurder. Maar an derzijds daalden de prijzen van kleding, schoeisel, aardapppelen en vers fruit zodanig dat de verho gingen van 0,8 procent precies konden worden weggestreept. Zo bleef de prijsindex op 119,8 punten staan (1980: 100) en bleef de stijging sedert half december 1983 op 1,6 procent gehandhaafd. Tot voor kort hield men rekening met een stijging der kosten van levens onderhoud over het gehele jaar van 3 tot 3,5 procent. Volgens latere mededelingen van het CPB zou het feit dat de dollarkoers gemiddeld dit jaar op hoger peil komt dan eerst werd aangenomen voor wat opwaartse druk zorgen. Het CPB raamt nu een prijsver hoging over 1984 van ongeveer 4 procent. Omdat nu zeven maanden van 1984 zijn verstreken en slechts een verhoging van 1,6 procent werd geboekt zullen de „dollar weeën" in latere maanden pas zichtbaar worden, zo wordt aange nomen. Dan zal de inflatie iets stij gen en de koopkracht vérder terug lopen, omdat de inkomens voor dit jaar nu eenmaal vast staan. BELFAST (Reuter) - Een po ging in een vuilniswagen te ontsnappen uit de Noordierse Maze-gevangenis is een 32-jari- ge gevangene fataal geworden. De man kwam in het maalme- chanisme van de auto terecht en overleed aan zijn verwon dingen. De gedetineerde Benny Red- fern zat een levenslange straf uit wegens de moord op twee katholieken elf jaar geleden. Hij probeerde te ontsnappen door zich te verbergen in een grote vuilnisbak die in de vuil nisauto werd geleegd. Een andere gevangene die met Redfern probeerde te ont snappen werd ongedeerd weer opgepakt. Zomers; TEL AVIV (RTR/DPA/UPI) - De zaakwaarnemende premier van Israël, Yitzhak Shamir, heeft gisteren tegen een Israëlische krant gezegd dat de poging van de leider van de socialistische oppositie, Shimon Peres, om een coalitiekabinet te vormen, gedoemd is te mislukken. Zonnig weer met middagtemperatuur van ongeveer 23 graden. Minimumtem peratuur omstreeks 12 graden. Matige noordoosten wind. 12 augustus Zon op: 6.18, onder 21.10 uur. Maan op: 22.04, onder: 6.39 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.29 en 16.59 uur, laagwater om 0.34 en 12.55 uur. 13 augustus Zon op: 6.20, onder: 21.08 uur. Maan op: 22.19, onder: 7.50 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.06 en 17.38 uur, laagwater om 1.15 en 13.35 uur. SHEFFIELD (Reuter) - De staking van de Britse mijnwerkers gaat door. Dit volgt uit het besluit van hun vertegenwoordigers van giste ren, het jongste aanbod van de lei ding van de genationaliseerde steenkolenmaatschappij af te wij zen. De staking duurt al 22 weken. Mijn werkers voorzitter Arthur Scargill zei bij het verlaten van de vergadering: „De stakers zijn even vastbesloten als bij het begin". Af gevaardigden van drie gebieden waar de mijnwerkers gewoon doorwerken - Nottinghamshire, zuidelijk Derbyshire en Leicesters hire - namen niet aan de vergade ring in Sheffield deel. Een vakbondsvertegenwoordi ger uit Leicestershire zei dat hij zijn mensen niet bloot wilde stel len aan eventuele intimidatie. Scargill, de voorzitter van de bond van mijnwerkers (NUM), zei geen idee te hebben wanneer de bonden weer gaan praten met Ian Macgre- gor. De directeur van de steenko lenmaatschappij heeft zijn jongste, verworpen, voorstel gekenschetst als het laatste bod. Ongeveer driekwart van de 180.000 Britse mijnwerkers is in staking uit protest tegen het plan van de mijndirectie, 20 mijnen te sluiten. Hierbij zijn 20.000 arbeids plaatsen in het geding. De NUM heeft geweigerd een aanbod van de directie enkele sluitingen uit te stellen, te aanvaarden tenzij Mac- gregor toezegt geen mijnen te slui ten die de directie als onrendabel beschouwt. Scargill heeft verklaard bang te zijn dat het sluitingsplan van de steenkolenmaatschappij nog maar het begin is van een bredere strate gie, die sluiting behelst van 70 mij- MALSCH, (AP) - Op wegens ver vuiling sinds januari gesloten vuil stortplaats bij Heidelberg ligt min stens 28 ton dioxine, waaronder anderhalve kilo van de uiterst gifti ge soort Seveso-dioxine. Proefbo ringen in het gebied hebben tot nu toe niet aangetoond dat de dioxine is doorgedrongen in het grondwa ter. Dat er 28 ton dioxine op de belt ligt bleek uit de in beslag genomen boekhouding van het chemisch be drijf Boehringer uit Hamburg. Dat bedrijf stortte tussen 1973 en 1976 ongeveer 400 ton chemisch afval in Malsch. het ging om bijprodukten van een verdelgingsmiddel. nen, waardoor 70.000 kompels zon der werk zouden raken. Volgens hem is er geen sprake van dat mijn werkers met hangende pootjes weer aan het werk gaan uit teleur stelling over de lange duur van de staking die op heel wat plaatsen heeft geleid tot heftige botsingen tussen posters en werkwillige mynwerkers. De Nederlandse hockeydames gingen vanmorgen volledig 'uit de bol'. Daartoe was na de 2-0 overwinning alle reden toe, nu olympisch goud werd geïncasseerd. Direct na afloop van de wedstrijd vierden (foto vlnr) Marjolein Eijsvogel, Fie- ke Boekhorst en teamleidster Cora de Wilde een gezellig feestje. Het behalen van dat eremetaal kwalificeerde de vrouwenformatie als "het al lermooiste". Volledig tegen de verwach tingen mocht de nationale olympische équipe nog een plak begroeten. Bij het kano varen viste Annemiek Dercks in de categorie KI brons uit het water. Zie verder pagina 13, 14 en 15. (foto ANP) In zijn interview met Ma'ariv her haalde Shamir met nadruk dat zijn Likoedblok geen compromissen over belangrijke kwesties zou slui ten om een kabinet op brede basis van nationale eenheid tot stand te helpen komen. Peres, die de formatieopdracht kreeg volgende op de Knesseth- verkiezingen van juli, heeft tot dus ver weinig bereikt. Shamir voorspelde dat het Peres noch zou lukken een kabinet van nationale eenheid tot stand te brengen noch een coalitie op smal ler basis uit de 15 fracties in het nieuwe parlement. Geen stap De Arbeiderspartij en Likoed hebben vier gesprekken over een nationaal kabinet gevoerd maar zijn op beleidspunten geen stap dichter bij elkaar gekomen. Sha mir sloot gisteren met zoveel woor den een "bevriezing" van het ne derzettingenproject in bezet Ara bisch gebied uit. De Arbeiderspartij wil de onder enorme inflatie gebukt gaande Is raëlische economie en het klimaat voor vredesonderhandelingen met de Arabische staten verbeteren door het schrappen van het uiter mate kostbare nederzettingenpro gramma. Likoed stemt in met voortzetting van het gesprek met de socialisten, maar kranten schrijven dat de par tij de onderhandelingen rekt in de hoop dat Peres het vormen van een coalitie binnen de hem toegewezen tijd van 42 dagen niet haalt. De ver wachting is dat Shamir dan een formatie-opdracht krijgt. Volgens politieke commentato ren kunnen de coalitiebesprekin gen niettegenstaande de dringende noodzaak van nieuwe economi sche maatregelen vele weken sle pen. Toerbeurt Binnen de leiding van de partij van Peres werd gisteren geopperd dat deze het premierschap bij toer beurt met Shamir zou vervullen. Ma'ariv schreef dat de socialisten steeds meer voor dat idee - ook ge opperd in kranten en door politici - voelen. Daarnaast is het voorstel gedaan dat Peres en Shamir geen van tweeën het eerste-minister- schap op zich nemen, maar het ge ven aan een derde partijleider. In dit geval duiken twee namen op - die van de 75-jarige Josef Burg, voorzitter van de Nationale Reli gieuze Partij en lid van elk kabinet dat er sinds 1952 is geweest, en de 60-jarige Ezer Weizman van YA- HAD, die als minister van defensie in 1978 de vrede met Egypte hielp tot stand komen. Maar coalitiefunctionarissen bin nen de Arbeiderspartij, die sinds 1977 niet meer aan de macht heb ben geproefd, delen liever het pre mierschap met Likoed dan er weer helemaal niet aan te pas te komen. Hoewel zij zich niet uitlaten over VATICAANSTAD (DPA) Het Vaticaan heeft het aftreden geëist van de drie geestelijken in de Ni caraguaanse regering. Dat blijkt uit een omvangrijke verklaring die gisteren in de perszaal van het Vaticaan is gepresenteerd en in het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" gepubliceerd. De oproep is gericht aan de mi nister van onderwijs, Fernando Cardenal (jezuïet), zijn broer, mi- "Ons advies kost u niets" ASSURANTIËN B.V. Westeinde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 nister van cultuur Ernesto Carde nal (trappist), en minister van bui tenlandse zaken, de priester Mi guel d'Escoto. In de verklaring worden voor schriften uit het canonieke recht van de katholieke kerk geciteerd, volgens welke geestelijken open bare ambten op regeringsniveau niet mogen accepteren. Het Vati caan spreekt met nadruk persbe richten tegen, als zou de recente benoeming van Fernando Carde nal zonder bezwaren van kerk en priesterorde zijn gebleven. Het Va ticaan heeft met betrekking tot de Nicaraguaanse priesters overigens al eens eerder gewezen op de on verenigbaarheid van het priester schap en een regeringsfunctie. Nederland zal zijn hulp aan Nica ragua voortzetten. Wel wenst het dat de hulpgelden zoveel mogelijk ten goede zullen komen aan de par ticuliere sector. Dat heeft minister van ontwikkelingssamenwerking Eegje Schoo gezegd in gesprekken met de leiders van Nicaragua. De minister bracht gisteren een be zoek aan dit Middenamerikaanse land. Volgens een woordvoerder van de minister sprak Schoo onder an deren met Daniel Ortega, de coör dinator van de Nicaraguaanse jun ta en 's lands hoogste leider. Schoo verzekerde hem dat Nederland zijn lopende verplichtingen zal nako men en derhalve ook in 1985 hulp zal bieden. Althans indien de om standigheden het toelaten, zo voeg de de minister eraan toe. GOED NIEUWS Met ingang von maandag 13 augustus wordt het nog mokkelijker om geld te verdienen aan ongebruikte spullen, een tweedehonds auto te verkopen, een kamer te verhuren of leden te werven voor uw vereniging. Wont vanaf maandag kunt u uw Sleuteltje telefonisch opgeven van acht uur morgens tot half acht 's avonds. Sleuteltjes, de kleine advertenties met het grote resultaat. telefoon (071)14 35 45 Ook in Nederland PARIJS (ANP) - Vanaf 1979 is de belastingdruk, het percentage dat alle belastingenontvangsten uitmaken van het bruto natio naal produkt (bnp), in bijna alle 24 westerse industrielanden van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (OESO) toegenomen. Dit blijkt uit een deze week gepubli ceerd rapport van de OESO. Uit de studie komt ook naar voren dat er nogal wat verschil bestaat in belastingdruk tussen de lidstaten. De hoogste belas tingdruk hadden in 1982 Zwe den, Noorwegen, België en Ne derland met achtereenvolgens 50,3 procent, 47,8 procent, 46,6 procent en 45,5 procent. In Ja pan, Spanje, Turkije en de VS bedroegen de belastingontvang sten slechts dertig procent of nog minder van het bnp. Over 1983 zijn slechts voorlopi ge cijfers bekend van vijftien van de 24 leden. In acht daarvan nam de belastingdruk toe, in drie af en in vier landen bleef de belas tingdruk stabiel. Het percentage voor Nederland steeg van 45,5 tot 47,0. Hv t rapport maakt het moge lijk een vergelijking te maken van de opbouw van de belasting ontvangsten. Zo zorgt de inkom stenbelasting in Australië, Dene marken, Nieuw-Zeeland en Tur kije voor meer dan vijftig pro cent van de totale ontvangsten, terwijl de indirecte belastingen de belangrijkste bron van in komsten zijn voor de regeringen van Ierland, Griekenland en Por tugal. De bijdragen aan de socia le verzekeringen vormen in West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland en Spanje de hoofd moot de duur van elk toerbeurtpremier schap, laten ze er geen twijfel over bestaan dat Peres het ambt als eer ste moet hebben. Morgen praten socialisten en Li koed voor de vijfde keer over een kabinet van nationale eenheid. NEW YORK (UPI) - Zuid-Afika werkt aan de ontwikkeling van chemische wapens, die tegen Afri kaanse bevrijdingsbewegingen kunnen worden ingezet. Dit staat in een werkdocument van het se cretariaat van de Verenigde Naties. Volgens het document, dat vol gende week zal worden besproken tijdens het debat over Namibië van de dekolonisatie-commissies van de Verenigde Naties, heeft Zuid- Afrika een aantal strikt geheime proefstations gebouwd waar expe rimenten met nieuwe chemische wapens worden uitgevoerd. Preto ria stelt Namibische gevangenen bloot aan nieuw ontwikkelde che mische wapens, aldus het werkdo cument. Zuidafrikaanse troepen hebben volgens het werkdocument tijdens acties in Angola „verlammende gassen" ingezet tegen Namibische guerrillastrijders. „De werking van de gassen is tevoren beproefd in gevangenissen, waar Namibische patriotten als proefkonijnen wer den gebruikt". Wederopbouw Nederland heeft indertijd met Nicaragua een vijfjarige samen werkingsovereenkomst gesloten die eind 1985 afloopt. De overeen komst was bedoeld om de Nicara- guanen bij te staan bij de wederop bouw van hun land na de bloedige burgeroorlog die in 1979 leidde tot de val van de rechtse dictator Anastasio Somoza. Nederland heeft sinds 1981 in to taal voor 250 miljoen gulden hulp verstrekt aan Nicaragua. Dit geld werd onder meer besteed aan plat telandsontwikkeling, de gezond heidszorg, havenaanleg en voed selhulp. Daarnaast werd door mid del van een gemengd krediet een order geplaatst bij een Nederlands bedrijf. BAAAAAALEN, dal die gerenoveerde etage al weg was. Had ik die krant nou maar als éérste gezien. Zorg dat je altijd vooraan staat. Neem zélf een abonnement. Ja, ik wil uw krant een kwartaal (f 63.10). Ik krig de krant eerst 2 weken gratis 4 weken voor f 10.-. .\dres U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnr. 10050. 2300 VB Leiden Bellen kan ook. tel. 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1