Het is een aanslag op je leven' H M Hl M ra» Rijden onder invloed Drank, drugs en pillen steeds vaker fataal in het verkeer ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 PAGINA 17, door Ton van Brussel Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad De afgelopen vijf jaar is het cijfer niet veranderd. In 9,4 procent (4.293) van alle verkeersongevallen (45.517) waarbij mensen gewond raken, is er alcohol in het spel. En sinds vijf jaar moet 15 procent de betrokkenheid bij zo'n ongeluk met de dood bekopen. Optimisten benadrukken dat de 'groei eruit is'; realisten vinden het cijfer nog veel te hoog en verwijzen naar de falende opsporingsmethoden en een onbevredigende rechtsgang. Alcoholgebruik en autorijden blijken voor veel bestuurders een onweerstaanbare combinatie; slachtoffers hebben soms 'geluk' en kunnen na een revalidatieprogramma weer 'veilig' de straat op. Daar hebben zich inmiddels alweer nieuwe problemen aangediend. Want niet alleen alcohol eist zijn tol in het verkeer, ook het gebruik van drugs en vooral van onschuldig lijkende medicijnen brengt onbekende gevaren met zich mee. De veelbesproken grote alco holcontroles zijn op veel plaatsen in het land afge schaft. Het vergde een orga nisatie van jewelste, overleg met politiekorpsen in de re gio, inzet van veel extra en dus overwerkende politie mensen. En als de controle- kolonne uiteindelijk op die ene vrijdag- of zaterdag avond op die ene 'strategi sche' locatie was neergestre ken, bleek het bericht al uit gelekt en reden gewiekste bestuurders een straatje om. Sedertdien geldt de vertrouwde keuze voor 365 dagen per jaar surveillerende politiewagens, die bij elk signaal van onraad pools hoogte nemen. Afwijkend rijgedrag is nu de norm voor aanhouding. In Lei den maken alcoholcontroles deel uit van algemene verkeerscon troles, die op wisselende plaat sen en tijdstippen worden ge houden en zonder extra man kracht kunnen worden uitge voerd. De praktijk wijst uit dat die aanpak meer resultaat ople vert Gees: een grotere 'pakkans' voor weggebruikers met 'een borrel teveel' op). Het aantal verkeersongeluk ken is de afgelopen jaren sterk verminderd, maar in de verhou ding verkeersongevallen-alcohol veranderde niets. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de cijfers van het afgelopen jaar nog niet beschikbaar, maar de eerste zes maanden van 1983 be vestigen het beeld. Minder onge lukken, maar een stabiel percen tage alcoholmisbruik in het ver keer. Eigen taal In het avondverkeer van het weekeinde heeft één op de acht automobilisten te veel gedron ken. Het zint Veilig Verkeer Ne derland allerminst, vandaar dat in de nieuwe campagne die rond het onvermijdelijke feestgedruis van de decembermaand wordt geopend, de vriendelijke toon verdwijnt. Het min of meer lu dieke 'Glaasje op, laatje rijden' is verleden tijd. Een woordvoerder wil het uiterlijk van de voorlich tingscampagne nog niet verklap pen, maar bevestigt wel dat de nieuwe reclamespots, folders en affiches ontworpen zijn rond het uitgangspunt: alcohol in het ver keer is misdadig. De koerswijziging bij Veilig Verkeer Nederland is een blijk van de uiteenlopende opvattin gen over een effectieve benade ring van alcoholmisbruik. In het voetspoor van reclamecampag nes in de drank- en horecawe- reld, benadrukte WN in het verleden het gezelligheidsaspect van drank om vervolgens te ver wijzen naar een gezellige rit per taxi naar huis. Het 'drinkplezier' werd niet vergald, maar de ver antwoordelijkheid wel bena drukt. In jargon: de doelgroep werd in zijn eigen taal werd aan gesproken. Die tijd is geweest, nu blijkt dat het aantal ongelukken niet vermindert, de ovefheid sinds de veelbesproken alcoholwet van 1974 geen noemenswaardige op lossingen meer heeft aangedra gen en de politie bij gebrek aan middelen niet bij machte is om voldoende in nieuwe opspo ringsmethoden te investeren. Twaalf procent van de bestuur ders blijkt bij een alcolholcontro- le te veel te hebben gedronken; door het falen van de opspo- ringsapparatuur is dat echter maar bij een kwart van die twaalf procent onomstotelijk te bewij zen. "Hadden we betere spullen, dan kregen ze allemaal een pro- ces-verbaal. De techniek is ver beterd, maar er is te weinig geld om de apparatuur overal waar dat nodig is beschikbaar te heb ben", zegt een politieman, doe lend op het in onmin geraakte, want onnauwkeurig gebleken blaaspijpje. Frustraties Familieleden van overleden slachtoffers en mensen die het ongeluk overleefden zijn niet in een belangengroep georgani seerd, maar veel betrokken in stanties maken melding van hoog opgelopen frustraties. Een gebrekkige of geheel ontbreken de dialoog met de veroorzaker van het leed is maar één grief. Veel bezwaren richten zich tegen de justitiële afwikkeling. Waar om wordt de familie niet door de rechter gehoord? Waarom mag de automobilist tot de behande ling van zijn zaak, veelal een jaar later, gewoon blijven rijden? Waarom zijn de straffen zo laag, ook in geval van herhaling? Het is een greep uit de vele knagende vragen die de veelal voor het le ven gekwelde betrokkenen zich stellen en waarop het antwoord uitblijft. Klaas (25), vertegen woordiger, 'zit veel •langs de weg' en is al vier keer 'gepakt', maakte geen ongeluk ken, maar had de 'pech' in controles te belanden. Drie keer moest hij voor de rechter verschijnen. Eenmaal kreeg hij een waarschu wing en een geldboete. De tweede keer ontzeg ging van de rijbevoegd heid. voor een maand en een geldboete en de der de keer een verbod om, gedurende een half jaar, in de weekeinden te rijden en moest hij een week bomen kappen of daaromtrent. Mazzel' voor Klaas: Hij was er niet bij toen de rechter voor de eerste maal zijn rijbewijs in trok. Hij was niet thuis toen het aangetekend verstuurde bericht bij hem werd thuisbezorgd en zag het briefje van het postkantoor over het hoofd. De PTT stuurde de brief terug naar jus titie, die schakelde de plaatselijke politie in. Een agent bracht hem het nieuws toen de ter mijn al voor de helft was verstreken. Intus sen had hij nietsvermoe dend 'gewoon' auto ge reden en hoefde hij de wagen nog maar veer tien dagen te laten staan. Medicijngebruik "Nuttig en helaas nodig, die aandacht voor verkeer en alco hol, maar het leidt de aandacht wel af van andere urgente pro blemen", zegt eensgezind het handjevol wetenschappers dat zich in Nederland bezighoudt met het onderzoek naar de rela tie rijvaardighéid-medicijnge- bruik. Een bijkans onontgonnen terrein, dat recentelijk in de be langstelling is gekomen door eni ge alarmerende publicaties in medische tijdschriften. Het belang van het onderzoek is aan de hand van cijfers een voudig aan te tonen. In de no- vemberwetgeving rond alcohol werd tien jaar geleden een alco holpromillage van 0,5 vastge steld als grens, omdat de kans op ongelukken in dat geval twee keer zo groot is. Voor veel medi cijnen geldt bij eenzelfde grens dat verminderde rijvaardigheid in de praktijk twee tot vijf keer zoveel risico betekent. Onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiliheid (SWOV) lever de een lijst op van vijftig veel ge bruikte medicijnen die in princi pe van invloed kunnen zijn op de rijvaardigheid. Belangenorgani saties van artsen en apothekers kwamen tot de afspraak dat de apotheker op eigen initiatief de z.g. gele sticker op de medicijn- verpakking kan aanbrengen met de waarschuwing: dit medicijn kan de rijvaardigheid beïnvloe den. Aan artsen is het voorbe houden te bepalen wanneer de apotheker de z.g. rode sticker moet plakken met daarop een L dringender waarschuwing. Rode sticker i In de praktijk blijkt die af spraak niet te werken, zo weten de wetenschappers en zo blijkt ook uit een steekproef onder apothekers en huisartsen. Artsen schrijven de rode sticker zelden of nooit voor, hetgeen ertoe heeft geleid dat de meeste apotheken de rode sticker niet eens in huis hebben. Huisartsen houden vol de informatie zelf mondeling aan de patiënt te geven; de onderzoe kers en de apotheken zijn daar minder zeker van. Een apotheker daarover: "In de praktijk blijken de huisartsen nogal eens slordig met recepten om te springen. Zo wordt vaak aangegeven: gebruik bekend. Dat zetten wij dan ook op de verpakking. Later komen dan de telefoontjes van patiënten die zeggen: hoe bedoelt u 'ge bruik bekend'? Ik krijg dit medi cijn voor de eerste keer, ik weet er niets van". die de patiënt een rijverbod op legt, want daar zou het bij ge bruik van sommige medicijnen op neer kunnen komen. Het is een heel nijpend en heel ver waarloosd probleem. Iedereen staat klaar om het betrekkelijke ervan te schetsen. Een onderne mer die op de rand van faillisse ment naar zijn bank rijdt is ver moedelijk zonder valium meer i gevaar op de weg dan met tabletje, maar daar gaat het ons niet om. De grote groep van pillenslikkers die niet of nauwe lijks weet wat de bijwerkingen zijn, om de simpele reden dat niemand ze het vertelt en ze er niets vermoedend zelf ook niet naar vragen. Bij die groep ligt het Prof. Nelemans: "Er wordt doorgaans wat sussend gewezen op de uiteenlopende effecten van hetzelfde medicijn op verschil lende patiënten. Ik ontken dat al lerminst, maar constateer wel dat die verschillen zich ook in ge val van alcoholgebruik voor doen. De een rijdt met zes glazen wijn bij wijze van spreken beter dan de ander. Toch trekt de wet gever een grens en bekommert zich niet om de verschillen in ef fect. Waarom zou men dat bij me dicijnen dan wel blijven doen? Boeman De Utrechtse hoogleraar prof. Nelemans, totaan zijn pensione ring nauw bij eerder genoemd onderzoek betrokken: "Goede voorlichting kost tijd en artsen hebben die vaak niet. De afspra ken blijken niet te werken, met alle zeer onderschatte gevaren van dien". Een woordvoerder van de SWOV valt hem bij: "De arts ziet zichzelf niet graag als de boeman Drugs Het onderzoek naar de relatie medicijngebruik-verkeers veilig heid heeft de al genoemde lijst van vijftig medicijnen opgele verd, waarvan het gebruik bij een eventuele controle door bloed- en urineproeven is vast te stellen. Ook voor de categorie soft drugs en opiaten zijn opspo ringsmogelijkheden ontwikkeld. Prof. Nelans. "Voor drugs ben ik nog het minst bang. Ze worden gebruikt om de realiteit te ver- Ik zal de foto's nog even ophalen, denkt Dick Heijden. Het is even over vijven, dinsdagmiddag. Op de stoep bij de fotograaf overweegt hij de foto's te bekijken. Hij laat ze echter in het mapje: zijn vrouw wacht immers met eten? Heijden stapt op zijn fiets richting huis Hij slaat de brede verkeersweg richting Leidse binnenstad in. Dat is het laatste dat hij zich van die fatale dag kan herinneren. Twaalf dagen later merkt Dick Heijden dat hij in een ziekenhuisbed ligt. Een gevoel van pijn overweldigt hem. Het bed waarin hij ligt wordt voortgeduwd door een verpleegster. Zij rijdt hem een zaal binnen. Dan doezelt Heijden weer weg in een vage slaap. Een paar uur later wordt de jonge Leidenaar wakker. Zijn vrouw zit op een stoel naast hem. Van haar hoort Heijden wat er die dinsdagmiddag is gebeurd. Een dronken automobilist heeft hem van achteren aangereden. Heijden is van zijn fiets gevallen en op het trottoir gesmakt. Zijn schedel zag er volgens de artsen uit 'als een ingedeukte pingpongbal'. Hij heeft een hersenschudding, een verlamming aan de linkerkant van zijn lichaam, problemen met zijn ogen, en twee gebroken tanden. Door Üe klap kreeg hij ook nog een hersenbloeding waarvoor hij onmiddellijk werd geopereerd. Dagenlang heeft Heijden in coma gelegen. Daarna wisselen perioden van vaag bewustzijn en diepe slaap elkaar af. Heijden weet dat de artsen hem niet veel kans geven op volledig herstel. Toch is hij van plan te vechten voor elke millimeter vooruitgang. Heijden ligt vlakbij een trap. Op een gegeven moment ontdekt hij gaatjes in de treden. Zijn ogen gaan dus vooruit, constateert hij tevreden. Geleidelijk aan is hij in staat zijn linkerarm en -been een beetje te bewegen. Dat vermindert zijn angst voor blijvende invaliditeit. Heijden is er nog niet. Er wachten hem twee zware operaties aan de linker- en rechterkant van zijn hoofd. Als gevolg van zijn val zitten er zwakke plekken in een aantal bloedvaten op zijn schedel. Heijden mag zich volstrekt niet opwinden of inspannen, want deze zwakke plekken zijn uiterst gevaarlijk. De artsen kunnen hem nog niet opereren, eerst moet hij herstellen van zijn hersenschudding. Na zes weken ziekenhuis vertrekt Heijden naar het Zeehospitium in Katwijk. Hij heeft veel kracht verloren in zijn linkerarm en -been. In Katwijk leert de Leidenaar opnieuw lopen. Hij is bang dat zijn hersenen blijvend beschadigd zijn. De testen weerspreken dit echter. Na drie weken Zeehospitium keert hij weer terug in het ziekenhuis. Hem wacht de operatie aan een van de bloedvaten. Een zeer zware ingreep die 20 uur duurt. Twee dagen lang moet Heijden onder narcose blijven. Hij stelt zichzelf nu een limiet: binnen twee weken wil hij thuis zijn. Dank zij zijn grote wilskracht lukt hem dat. Heijden is echter nog lang niet klaar. Vrijwel dagelijks wachten hem revalidatieoefeningen bij de fysiotherapeut. De linkerkant van zijn lichaam kan hij weer redelijk bewegen, al kan hij met zijn linkerhand nog niet alles doen wat hij wil. Hij is snel moe en gaat elke middag een uurtje slapen. In oktober wacht hem de tweede operatie, waar hij als een berg tegenop ziet. Dick Heijden dankt zijn leven aan een ijzeren wilskracht en zijn goede lichamelijke conditie voor het ongeluk. Ook de belangstelling van familie, kennissen en collega's heeft hem gestimuleerd om er weer zo snel mogelijk bovenop te komen. Hij beseft alle geluk van de wereld te hebben gehad. "Het is een wonder dat ik hier zo met u kan praten", zegt hij. Het liefst wil hij het ongeluk zo snel mogelijk vergeten. Maar toch vertelt hij zijn verhaal. Misschien dat het één automobilist met een borrel te veel op weerhoudt om in zijn wagen te stappen. Praten over wat hem overkomen is, doet hij rustig en beheerst. Gevoelens van haat of wrok jegens de dader ontbreken. "Ik koester geen wraak. Dat soort gevoelens helpen niets. Je praat er natuurlijk wel over met mensen. In het ziekenhuis lag iemand naast me die vond dat ik veel te rustig reageerde. Hij zou er met een bijl op af zijn gegaan. Zo ben ik niet". "Wel vind ik het erg dat de man nog steeds gewoon rondrijdt. Het was niet de 'eerste keer dat hij is gepakt voor rijden onder invloed. Zijn rijbewijs is hem al eens afgenomen. De politie heeft me gezegd dat ze er niets aan kunnen doen. Morgen gebeurt bij wijze van spreken hetzelfde, kruipt hij dronken achter het stuur en rijdt iemand dood". De zaak moet nog voor de rechter komen. Heijden is niet van plan erheen te gaan. "Het interesseert me niet zo. Ik hoop alleen dat hij flink wordt gestraft". Wat hem steekt is dat de dader nooit meer iets van zich heeft laten horen. "Niet dat ik hem aan mijn ziekenhuisbed had verwacht, liever niet zelfs. Maar een kaart of een brief is toch wel het minste". Heijden, zelf geen drinker, begrijpt niet waarom iemand die dronken is toch in zijn auto stapt. "Je zou het liefst zeggen: overkwam het hem zelf maar eens wat hij mij heeft aangedaan". De Leidenaar vindt dat er meer tegen rijden onder invloed moet worden gewaarschuwd dat er krachtiger moet worden opgetreden. Een geldboete helpt volgens hem niet. Heijden verwacht meer van een alternatieve straf. "Laat ze in een ziekenhuis of revalidatiecentrum gaan kijken. Dan schrikken ze wel". Heijden is een rustige man, die geestelijk sterk in zijn schoenen staat. Aan psychologische begeleiding om alles te verwerken heeft hij geen behoefte. De Leidenaar heeft geen frustraties of angsten aan zijn ongeluk overhouden. Geen last van nachtmerries die hem 's nachts kwellen. Hij stapt weer rustig op de fiets, al mijdt hij de straat waar 'het' is gebeurd. Heijden klinkt alleen wat verbitterd als hij zegt: "Iemand die dronken achter het stuur zit veroorzaakt geen verkeersongeluk, maar pleegt een aanslag op je leven". En als hij nu ergens op een verjaardag is en iemand wil met een borrel op in de auto kruipen? "Dan grijp ik wel in, ja". MARGOT KLOMPMAKER valsen en een gebruiker weet dat daardoor ook de realiteit van de verkeerssituatie voor hem veran dert. Hij heeft de keuze. De me- dicyngebruiker kan vaak niet eens overwegen of hij de auto zal laten staan, omdat hij de gevaren niet kent". Het onderzoek van de Utrecht se universiteit wordt nu geleid door de farmaceut De Gier. "Wat wij doen is kijken of voor medi cijnen alternatieven te ontwikke len zijn die minder of geen bij werkingen hebben. Dat is rede lijk gelukt voor de anti-hystami- nica (onder meer gebruikt by al lergische reacties via de luchtwe gen), het is ook redelijk gelukt om voor de meeste gevallen van hoge bloeddruk een medicijn zonder bijwerkingen te ontwik kelen. Gaat het om zware geval len, dan wordt het weer moeilij ker". Een belangrijke zorg betreft de in Nederland veel gebruikte kal- merings- en slaapmiddelen. De Gier daarover: "Daar zou je bij een beginnend gebrpik in alle ge vallen van moeten zeggen: rij minstens een week geen auto. De arts zou dan de effecten kunnen vaststellen en vervolgens een ad vies kunnen geven. Ik ben ervan overtuigd dat dat in de praktijk nooit gebeurt en dat daardoor ongelukken ontstaan". Petra (22) zat in de puree. Haar vriend gaf er de brui aan, ze raak te overspannen en kon niet meer werken. De huisarts schreef haar se- resta voor, een kalme rend middel. Het hielp. Uit voorzorg besloot ze een extra pilletje te slik ken toen ze naar een feestje moest, waar ook haar ex-vriend zou ko men. Ze dronk alleen co la, wetend dat een aspi rientje in combinatie met alcohol haar geen goed zou doen. De vriend kwam niet opda gen. Even na midder nacht reed ze naar huis en toen..." Een witte vlek. Ik weet er niets meer van, maar blijk te gen een boom te zijn ge reden. Het liep goed af, maar ik vroeg me na tuurlijk wel af hoe dat kon. Een collega op mijn werk bracht me op het spoor van de medicij nen. Ik naar mijn huis arts en die was ver baasd. Ik heb toch ge zegd dat je met die pil len moet uitkijken, zei hij. Ik weet zeker dat hij me helemaal niet had gewaarschuwd. Ook op de verpakking stond niets". Arts hmw Prof. Nelemans: "Ik blyf vol houden dat deze voorlichting een taak is van de arts. Jonge col lega's doen over het algemeen meer aan preventie, dus zullen ze ook hiervoor wel meer oog heb ben. Maar wat is ertegen om mensen ook bij wijze van herin nering met zo'n rode sticker te confronteren? Zolang dat niet gebeurt acht ik zo'n arts medeve rantwoordelijk voor eventuele ongelukken". I I LJ LJoT T 1 M Ju/?\

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17