'Dit stelt niets voor' Decker: 'Budd verantwoordelijk' Artsen mogen atleten bijstaan De Bruin heeft toch de smoor in Stalman probleemloos in finale Nerveuze Sanders in de fout Val Amerikaanse in finale 3 Ion ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 PAGINA15 LOS ANGELES - Zonder enige moeite heeft Ria Stalman, die alge meen als de grote favoriete voor de Olympische titel discuswerpen wordt beschouwd, zich gekwalifi ceerd voor de finale. De in de Ver enigde Staten wonende Neder landse deed wat spottend over de kwalificatie, waarin zij in haar eer ste worp met 58,28 meter de eis van 55,00 meter royaal haaide. „Het was erg moeilijk." Daarna werd ze serieus: „Ik was toch wel wat ge spannen, maar dan merkje opeens dat zo'n kwalificatie in wezen niets voorstelt. Dat kan ik natuurlijk zeggen omdat ik weet dat ik die 55,00 meter elk moment van de dag kan werpen." Ria Stalman, die na afloop van de kwalificatie werd aangewezen voor de dopingcontrole, was rede lijk tevreden over de kwaliteit van de ring. „Ik had gehoord, dat de ring nogal plakte en langzaam was. Ik heb er niets van gemerkt. Ik had kennelijk goede schoenen aan." Een ongewisse factor vindt Stal man de wind in het Coliseum. „De wind is nogal veranderlijk. Bij het werpen heb je hem in de rug en in het veld draait hij." De atlete van Sparta weet bij de finale trainer Roy Aguayo dicht in de buurt. De Amerikaan werkt voor het organi satie-comité in de z.g. gemengde zone, waar de atleten en de pers el kaar kunnen ontmoeten. „Het zag er allemaal goed uit," aldus Aguayo." Ria Stalman had totaal geen hin der ondervonden van de tempera tuur, die nog voor het middaguur was opgelopen tot bijna 30 graden. Voor mij is het hier koel. In Tem- Stalman: "Moeilijk" «foto anp» pe in Arizona, waar ik woon, kun je nu op dit tijdstip van de dag niet normaal buiten lopen. Daar is het pas echt heet." Stalman had daags voor de wed strijd voor de laatste maal getraind. „Er zijn mensen, die zweren bij een langdurige rust voor een wedstrijd. Ik ben daarvan teruggekomen. Ik heb donderdag nog een lichte trai ning gedaan met een serie worpen op driekwart van mijn vermogen." In de eerste kwalificatiegroep was Stalman de beste van de negen deelneemsters, met de Roemeense Florenta Craciunescu als tweede met een afstand van 57,84 meter. In de andere kwalificatiegroep won de Westduitse Ingra Manecke met 56,20 meter. De Engelse Meg Rit chie was in die groep de tweede en laatste die de eis haalde. In totaal slaagden slechts negen van de ze ventien deelnemers voor het toela tingsexamen van 55,00 meter. De Amerikaanse Lorna Griffin stapte met 53,34 meter als twaalfde en laatste de finale binnen. De kwalificaties van de 4 x 100 en 4 x 400 meter bij de heren lever den geen verrassingen op. Op bei de onderdelen waren de Amerika nen de snelsten. Sam Graddy, Ron Brown, Calvin Smith en Carl Le wis liepen de 4 x 100 meter in 38,89 seconden. Op de 4 x 400 meter gin gen Willie Smith, Ray Armstead, Alonzo Babers en Walter Mc Coy in 3.01.44 het snelste rond. Meyfarth De blijdschap van Ulrike Mey farth was begrijpelijk. Weliswaar worden de krantenlezers in Los Angeles regelmatig met de neus op het feit gedrukt dat de Amerikaan se wraakactie voor al het in Mos kou '80 gemiste goud moet slagen, ook de Westduitsers koesteren re vanche-gedachten. In het geval Ulrike Meyfarth komt daar nog bij, dat ze vier jaar voor Moskou, tijdens het olym pisch hoogspnngtoernooi in Mon treal '76, zelfs de kwalificatie niet overleefde. Na twaalf jaar dus het tweede goud voor de nu 28-jarige West duitse, die als zestienjarige tijdens de Spelen van Munchen spotte met alle prognoses. Met een sprong van 1.92 meter werd ze de Westduitse heldin van dat zo wreed verstoorde toernooi. Wat het verschil is tussen toen en nu? „Twaalf jaar", klonk het gister avond na afloop van haar zege met een voorsprong van twee centime ter op de met 2.00 meter verrassen de Sara Simeoni. Ook al een deel neemster aan de olympisch toer nooi in Munchen '72. De Italiaanse werd daar zesde om na een toppe- riode, waarin ze in '78 twee keer een wereldrecord sprong, in de anonimiteit te verdwijnen, zelfs aankondigde te stoppen. Ook Ulrike Meyfarth kende haar moeilijke jaren. Een reeks van ja ren waarin ze niet kon voldoen aan de hoge verwachtingen, die gesteld werden na die gouden sprong van Munchen. „Die ook mij toen over viel, voor mij ook een sensatie was", waarmee de sportlerares uit Leverkusen toch wat dieper inging op de vraag over het verschil tus sen het eerste en tweede goud. „Ik heb nu veel m Spring ook veel meer berekend. Ik had hier goud verwacht. De hele voorbereiding was er op afge stemd", klinkt het zelfbewust. Dat kon ze ook zijn voor dit toer nooi. vooral vanwege de afwezig heid van de Russinnen, die de laat ste twee jaar in de personen van Bykova en Andonova (onlangs zelfs 2.07 m.) grossieren in wereld records. Gisteren in Los Angeles ging de lat na de winnende 2.02 m.-sprong naar die 2.07 m.-hoogte. „Maar dat berustte op een misverstand. Ik had liever 2.05 gehad. Dan had ik een sterk Westduits record ge sprongen. Binnenkort wil ik in Ni ce overigens het wereldrecord van Andonova echt aanvallen", aldus de langbenige Ulrike Meyfarth, die inmiddels na haar moeilijke perio de sinds '72, waarin blessures nog al eens vat op haar hadden, aan haar derde aaneensluitende uitste kende seizoen bezig is. In '82 werd ze in Athene Euro pees kampioene met een wereldre cord van 2.02 meter, dat ze vorig jaar in Londen tot 2.03 m. verbeter de. Bij de WK van Helsinki moest de atlete van Bayer Leverkusen, dat over een schitterende indoor en outdoor trainingsaccommoda tie beschikt, overigens de Russi sche Bykova laten voorgaan. Voor deze Olympische Spelen had Ulrike Meyfarth aangekon digd haar loopbaan te zullen afslui ten. Gisteren trok ze dat in. De tweede olympische titel was haar bijzonder goed bevallen. Boven dien ligt er weer een nieuwe uitda ging: het geven van een antwoord op dit keer de Russische demarra- SANTA ANITA (ANP) - Het hoog tepunt werd een dieptepunt. De Olympische Spelen hadden een piek moeten brengen in de sportie ve loopbaan van de Nederlandse amazone Annemarie Sanders-Keij- zer met haar paard Amon. Maar in de dressuur-ring van de renbaan van Santa Anita bleef het resultaat van dertien jaar van harde arbeid achterwege. Annemarie Sanders, die zich na de landenwedstrijd een kans op brons had toegedicht, kwam te ge concentreerd aan de start. In de Grand Pnx Special, de proef die paard en amazone wel kunnen dro men, vergat de Nederlandse haar geliefde Amon, een 16-jarige ruin, een piaffe te laten maken. Het ver geten van de moeilijke draf zonder terreinwinst, beboet met tien straf- punten, liet zijn sporen na in een proef, die uitstekend begon en pri ma eindigde. De misser op het moeilijkste onderdeel, en de daar op volgende nerveuze periode, kostte Annemarie Sanders de ver wachte positie binnen de top-vijf, een plaats die zij in de team-dres- suur wel veroverde. De 26-jarige Zaanse eindigde in het hete Santa Anita tenslotte als achtste, met de score van 1271 punten. Olympisch kampioen werd, overeenkomstig zijn reputatie, dr. Reiner Klimke, een Westduitse ju rist, die het paard Ahlench op krachtige wijze naar het goud stuurde. Klimke, al 31 jaar actief, was in de individuele strijd om Olympische titels nooit verder ge komen dan het brons. Wel verover de de wereldkampioen drie gou den medailles met het al jaren op permachtige Westduitse team. De Deense Anne Grethe Jensen, die vorig jaar de Europese titel van Klimke overnam, leidde de kostba re Marzog naar het Olympisch zil ver. De derde, die de marktwaarde van zijn paard drastisch opschroef de, was de Zwitser Otto Hofer. Met Limandus, zes jaar geleden nog in het bezit van de Nederlander Jo Rutten, veroverde Hofer voor 25.000 Amerikaanse paarden-lief- hebbers het brons. Basketballers VS blameren Spanje: 96-65 LOS ANGELES (SID/ANP) - Met een wervelende show heeft de Amerikaanse basketbalploeg het Olympisch goud veroverd. In de fi nale deklasseerden de Amerikanen het verrassend tot de eindstrijd doorgedrongen Spanje op blame rende wijze. Na een vernietigende ruststand van 52-29 werd het ten slotte voor de voortdurend agres sief spelende Amerikanen 96-65. De spelers van de coach Bobby Knight lieten er vrijdagavond geen twijfel over bestaan, dat zij de sterkste ploeg in dit Olympisch toernooi waren. Met een ongeken de gretigheid werd Spanje tege moet getreden en al in de beginfase kondigde het debacle zich voor het team van Manuel Diaz zich aan. Onder leiding van schutter Jordan, rebounder Wayman Tisdale werd Spanje onder begeleiding van 17.000 hysterische toeschouwers weggespeeld. Via 10-6, 23-15 liep de Verenigde Staten spelenderwijs uit naar 42-19. De Spaanse spelver deler Corbalan was in die alarmfa se de enige die zich redelijk kon handhaven, maar ook hij werd moedeloos van de talrijke Ameri kaanse intercepties en het veelvul dige balverlies van zijn medespe lers. Na de pauze (52-29) trad er bij de Amerikanen een licht concentra tieverlies te bespeuren. De wed strijd was gelopen. De buit was binnen in alle opzichten. Het goud lag klaar en de profcontracten hoe ven alleen nog maar getekend te worden. Een multimiljonair heeft -zo willen de geruchten- tien mil joen gulden geboden voor het com plete team. Hij wil met deze twaalf spelers de Amerikaanse profiiga in en meent hoge ogen te kunnen gooien. Niet zonder reden, want in de aanloop naar de Spelen droogde deze „gouden,, formatie acht keer een NBA-profteam af. Voor Spanje, dat in de voorronde al eerder met 33 punten verschil van de Amerikanen had verloren, kon het toernooi al voor de finale niet meer stuk. Het twaalftal ver overde voor het eerst sedert de in voering (1936) van basketbal op de Olympische Spelen een medaille: de Amerikanen voor de negende keer goud! Scorers: Verenigde Staten: Jordan 20, Tsidalc 14. Per balan 6. Lopez 5. Romay 5. Sun Epifano Troostfinale voor Joego's LOS ANGELES (SID) - Het Joego slavische voetbalelftal heeft na de vernederingen van de laatste tijd weer eens een prijs, in de vorm van Olympisch brons, te pakken. De Joegoslaven waren in de troostfi nale de meerdere van Italië. Het werd 2-1. Zeven minuten voor tijd scoorde Deveric met zijn vijfde toernooidoelpunt de winnende treffer. Ondanks goede negende plaats LOS ANGELES (GPD) - Hij had alle reden om tevreden te zijn. Als 21-jarige negende wor den in je eerste grote internatio nale toernooi is immers een goe de prestatie. Erik de Bruin is echter niet zo gauw echt tevre den. Die voor een topsporter goe de instelling bracht hem in Los Angeles. „Als je ziet dat ik maar enkele tientallen centimeters te kort kwam om met de beste acht te mogen blijven meedoen kun je misschien begrijpen dat ik even flink de pest in had". Een negende plaats voor een Nederlander in het olympisch discustoernooi. Toch een opval lende klassering. Ook al was het Oostblok dan niet in Los Ange les. De laatste keer dat Neder land tijdens een internationaal toernooi op dit onderdeel goed presteerde was in '62 bij de Euro pese kampioenschappen van Belgrado. In dat gouden jaar van Gerda Kraan pakte Cees Koch toen zilver met 55.96 m. Daarna viel het Nederlandse niveau sterk terug en kon Koch, die in '62 de discus nog een keer 58.05 m. weg wierp, tot begin van dit jaar dat nationale record be houden. Erik de Bruin zette dit techni sche nummer weer op de rails. Alleen dit jaar al kwam hij tot drie recordverbeteringen, ten slotte uitmondend in 63.66 m. on langs in Vught. Die afstand zou in Los Angeles genoeg zijn ge weest voor een zevende plaats. Nu moest hij na drie worpen af haken omdat de Westduitser Wagner met 62.76 m. na de eerste drie worpen achtste stond en bij de werpnummers mogen alleen de beste acht nog drie keer in de ring in actie komen. „Dan krijg je toch de smoor in? Maar nuchter bekeken mag ik natuurlijk tevreden zijn. Zowel met de klassering als met de worp van 62.32 m„ Want dit sta dion leent zich niet voor echt ver re worpen. Het middenterrein ligt te diep zodat je te weinig van de wind kunt profiteren", aldus Erik de Bruin, die wist dat hij als jongste niet zou kunnen mee doen in de strijd om de ereplaat sen. „Ik ben hier vooral om te le ren", vertelt de jongeman uit Hardinxveld, die het afgelopen jaar helemaal aan zijn sport heeft gewijd onder het motto, dat top sport en werk niet te combineren is. Een stelling, die overigens de Westduitser Rolf Dannenberg in de finale onderstreepte. „Ik ben leraar, maar al anderhalf jaar zonder werk. Ik heb goed en veel kunnen trainen. Je ziet het resul taat, al had ik niet verwacht dat 66.60 meter voldoende geweest zou zijn voor goud", klonk het. Desillusie Dannenberg bezorgde met zijn verrassende coup de Amerika nen gisteravond de derde desil lusie na de klappen die Mary Decker en Henry Marsh kregen, want Mac Wilkins en Powell wa ren de grote kanshebbers. De Bruin, die vandaag nog bij het kogelstoten in actie komt: „Jammer voor Mac Wilkins met wie ik hier samen heb getraind. Tijdens de wedstrijd gaf hij me nog aanwijzingen. Omdat het mijn eerste grote wedstrijd was, kende ik buiten hem eigenlijk niemand. Daarom vond ik het fijn met hem te kunnen praten". De aanwezigheid van de jonge Nederlander in Los Angeles is niet onopgemerkt gebleven bij de diverse universiteiten. „Ik heb van een paar universiteiten het aanbod gekregen om naar Amerika te komen. Ik kan in elk geval zo voor drie maanden te recht. Ik weet nog niet of ik het doe. Het is natuurlijk ideaal om hier in de wintermaanden te trai nen. Maar misschien vindt de KNAU mogelijkheden om me straks in die koude periode vier weken naar de Canarische Eilan den te sturen. Misschien wat voor de Stichting Sportsupport werpt Erik de Bruin een visje uit. Bij noodgevallen in marathon LOS ANGELES (GPD) - Zondag krijgen de begeleidende artsen van de landenploegen, die marathonlopers in hun midden hebben, de gelegen heid in noodgevallen hun atleten van op het parcours bij te staan. Deze maatregel is het resultaat van een gezamenlijke Nederlandse, Nieuwzee- landse en Ierse actie. Van Nederlandse zijde was daarbij de chef-arts van de olympische ploeg, dr. G.P.H. Hermans betrokken. „Bij de dames-marathon mochten de begeleidende artsen niet in actie komen. De medici binnen de organisatie, gesteund door de medische commissie van het IOC schermden toen de zaak af. Erg ongelukkig, om dat de atleten toch graag hun eigen begeleidend arts zien. Zij zijn de werkers in het veld, terwijl de andere artsen toch veel verder weg staan". „In noodgevallen, zoals met de Zwitserse Andersen-Schiess. zal de in hel stadion aanwezige teamarts geroepen worden. Mocht er buiten het stadion iets gebeuren, dan verschijnt op een informatiebord een oproep aan de betreffende arts', vertelt dr. Hermans, die overigens niet erg onge rust is over een herhaling van de gebeurtenissen rond de Zwitserse en ook de Nieuwzeelandse Audain, die op het parkoers in elkaar klapte „De situatie is nogal wat beladen, ook al omdat de lopers zondag om vijf uur, op een warm tijdstip vertrekken. Maar mocht zich een soortgelij ke situatie voordoen, dan kan de teamarts het beste ingrijpen. Persoon lijk ben ik er een voorstander van om de atleet dan uit de strijd te halen. Daarover ga ik voor de start ook praten met de drie Nederlandse mara thonlopers". „Er spelen twee zaken. De puur medische kant: is het verantwoord dat de loper doorgaat?. Maar voor mij geldt ook de sportethische kant en die- is in het geval van de Zwitserse niet in ogenschouw genomen. Het is trouwens opmerkelijk dat ook in sportmedische kringen door ons heel anders geredeneerd wordt dan door Amerikaanse, Australische en Cana dese collega's. Zij vinden het heel normaal als een sporter zo binnen komt. Ze zijn dat gewend van de tnathlons. My gaat dat te ver'aldus dr. Hermans. Ontzetting bij Mary Decker (Foto EPU) Afgelopen! Uit! Mary Decker tuimelt buiten de baan nadat zij op de (blote) hiel van Zola Budd had getrapt (Foto AP) vermoord ik haar". Want gebrand als Mary Decker was op haar een malige kans in Los Angeles om naar het goud te reiken, kon niets en niemand haar dwarsbomen. Met diezelfde plannen liep echter ook Zola Budd rond, de pas enkele maanden geleden van een Brits paspoort voorziene Zuidafrikaan- se. Maar amper had Zola Budd, pas 18 jaar en opnieuw blootsvoets rondlopend, na zo'n 1800 meter de kop overgenomen of het drama rond Mary Decker had zich al vol trokken. Tot ver na afloop van de race, die de Roemeense Maricica Puica uit eindelijk het goud zou brengen, lag de in het inmiddels zo vertrouwde rood gestoken Mary Decker lan guit en huilend op het gras, vrijwel onmiddellijk terzijde gestaan door een leger aan officials en ijlings toesnellende artsen, die haar uit eindelijk lieten overbrengen naar een ziekenhuis. Daar wezen foto's uit dat zij een spier had gescheurd in de linker heup, maar was zij op dat moment onwetend van het feit dat de jury had besloten om de pas als zevende finishende Zola Budd te diskwalificeren. De Engelse was toen allang en eveneens huilend af gevoerd. Ongedaan Later op de avond zou de jury die beslissing alsnog ongedaan ma ken, echter tot groot ongenoegen van Mary Decker. Zonder een spier op haar gelaat te vertrekken, stelde de nog steeds hevig ontdane stu dente uit Colorado Zola Budd „di rect verantwoordelijk voor de val partij. Het was op dat moment een goede race en er zou niets aan de hand zijn geweest wanneer Zola Budd zich aan de regels had ge houden. Want die schrijven voor datje pas naar binnen mag gaan als je een volledige pas voor loopt op de anderen, en dat was toen niet meer het geval. Daarom is er ook geen enkele twijfel wie de schuld draagt: zij, en niemand anders. Ik heb ook beslist niet geprobeerd haar weg te duwen. Maar", zo nam Mary Decker de .zondebok' nog enigszins in bescherming, „het zal wel haar onervarenheid zijn ge weest". De dramatiek in de sport is ech ter al net zo oud als de sport zelf. Daarom keek Ulrike Meyfahrt ook even vreemd op, toen de beste hoogspringster in Los Angeles werd gevraagd of zij de gevoelens van Mary Decker kon omschrijven. „Ik kan me voorstellen", zei de Westduitse op koele toon, „hoe Decker zich voelt. Als je op deze manier het goud mist, is dat niet leuk. Daarvoor heb je niet jaren lang keihard gewerkt en al die of fers gebracht Maar het hoort er al lemaal wel bij, hoe sneu ik het ook voor haar vind". Waarna Ulrike Meyfahrt weer overging tot de orde van de dag en zich koesterde in de belangstelling van voornamelijk journalisten uit haar eigen land. Het nieuws op deze rampdag voor de Amerikaanse atletiek zou niet beperkt blijven tot Mary Dec ker. Waar elke Amerikaan had ge rekend op goud voor Mac Wilkins (discus) en Henry Marsh (3000 me ter steeple) gingen beiden roem loos tenonder. De ontgoocheling bij beiden was enorm, voor het pu bliek kwam de vierde plaats voor Marsh echter het hardst aan. Want waar gerekend was op goud, dat nu naar de Keniaan Julius Korir ging, moesten de Amerikanen genoegen nemen met brons voor Brian Die- mer. Waarmee andermaal werd aangetoond hoe wankel prognoses zijn. LOS ANGELES (GPD) - In luttele seconden stortte vannacht de wereld voor Mary Decker ineen. Door tal van oorzaken had de in eigen land en daarbuiten immens populaire atlete twaalf jaar moeten wachten op het onbetwiste hoogte punt van haar sportcarrière, maar in Los Angeles zou niemand haar meer kunnen tegenhouden. Geen Zola Budd, geen Maricica Puica, die al weken tevoren waren afgeschilderd als de voor naamste bedreiging voor Mary Decker. Met haar wereldtitel op de 1500 en 3000 meter, vorig jaar behaald in Helsinki, stal de charmante Ameri kaanse niet alleen dé harten van het nog steeds groeiende atle- tieklegioen, in de Finse hoofdstad leverde zij bovenal het bewijs de op de middenafstand jarenlang on genaakbare Oostblok-atleten in haar eentje de baas te kunnen. Maar waar in Helsinki niemand erin slaagde de opmars van Mary Decker te stuiten, daar sloeg nu het onfortuin genadeloos toe. In één klap werden alle olympische illu sies aan gruzelementen geslagen, toen zij in aanvaring kwam met Zo la Budd en net buiten de tartan- baan tegen de grasmat kwakte. „Op dat moment", zou de pas vele uren later in de stevige armen van Richard Slaney, haar nieuwe vriend en trainer, in de perszaal binnengedragen Mary Decker mis troostig opmerken, „gingen alle frustraties van de laatste jaren door mijn hoofd". Andermaal zou de voorvechtster van de Amerikaanse vrouwenatle- tiek in snikken uitbarsten, zich te gelijk beseffend hoezeer haar pad naar de top met doornen was be zaaid. „Het lijkt wel of er een spe ciale relatie bestaat tussen mij en de Spelen", riep Mary Decker haar weinig benijdenswaardige verle den in herinnering. De Spelen van München miste zij omdat ze toen nog te jong (13) was, Montreal ging aan haar voorbij door een slepende beenblessure als gevolg van een te intensieve training in de jaren daarvoor en Moskou miste zij door de Amerikaanse boycot. De vloek die kennelijk voor haar op de Olympische Spelen rust beleefde vannacht het trieste hoogtepunt. Tevoren al bevreesd voor het ge vaar dat in Los Angeles op de loer lag, had Mary Decker zich daarom ook heilig voorgenomen om niet in het gedrang tenonder te gaan. Daardoor ontstond ook het ver trouwde beeld met de Amerikaan se onmiddellijk op kop. „Als er ie mand is", zo had zij haar trainer daags ervoor al toevertrouwd, „die mij op de achillespees trapt, dan

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15