'Olympisch goud is allermooiste' Brons siert Derckx na knappe eindsprint Wilhelm: geen Wilhelmus.. Poloteam volledig gedesillusioneerd Roemeense op het nippertje achterhaald Judoka al na vijf minuten uit toernooi Engelen als vierde in finale Reniers nu dertiende ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 13 LAKE CASITAS (ANP) - Olympisch kampioene Agneta Andersson stond huilend op het ereplatform. Annemiek Derckx daarentegen leek de Hollandse nuchterheid zelve. De 30-jarige lerares lichamelijke opvoeding zwaaide uit haar verhoogde positie naar de Ne derlandse supporters. Alsof het behalen van een bronzen medaille voor de Roermondse kanovaarster een routine-aangelegendheid was. Koel keek ze naar het scorebord. Dat leerde dat zij de Roemeense Tecla Marinescu met een voorsprong van éénhonderdste seconde toch nog de bronzen medaille van de Kl-500 meter had ontnomen. Drie maanden geleden was de Limburgse buiten het kleine krin getje van de kanosport een onbe kende. Immers, het wildwaterva ren dat zij tot voor twee jaar beoe fende, krijgt in Nederland geen er kenning. Laat staan dat de beoefe naars er bekendheid aan kunnen ontlenen. Bij de jaarlijkse regatta in Me- chelen, begin mei, verraste ze. In het tweede seizoen dat zij 'vlakwa ter' voer, werd ze vijfde in deze eer ste Nederlandse selectiewedstrijd voor de Olympische Spelen. Op slag had Nederland er in Anne miek Derckx, in Belgie de beste Westeuropese kanovaarster, een Olympische kandidaat bij. Ook in de andere grote internationale voor-Olympische toernooien reikte ze tot een hoog niveau. Mieke Jaapies Wat Ron Stevens en Gertjan Lebbink verzuimden, deed Anne miek Derckx wel. In tegenstelling tot de heren K2 bevestigde zij in de eindstrijd de prestatie die zij eer der in het Olympische kanotoer- nooi geleverd had. Zoals gebruike lijk was haar start slecht. Maar even gebruikelijk ook was haar tweede 250 meter uitermate sterk en ditmaal goed voor brons. Voor het eerst sedert de Olympische Spelen van München, toen Mieke Jaapies zilver behaalde, was er weer eremetaal voor een vertegen woordiger van Nederlandse Kano- bond. "Als je naar de tijden kijkt, die op Lake Casitas zijn gemaakt, dan zat het er inderdaad in dat ik derde zou worden", zei Annemiek Derckx zonder een merkbaar spoor van emotie, toen de erecere- monie ten einde was. "Je hoopt het natuurlijk stiekem altijd, dat je in de medailles valt. Maar of dat ook werkelijk gebeurt, is heel iets an ders. Daarbij komt dat ik sedert be gin juni niet meer tegen die Roe meense heb gevaren. Je weet dus niet hoe haar vorm is". Haar matige start maakte dat de Nederlandse direct al achter lag op de favorieten. Als vijfde van de ne gen boten passeerde zij het 250 me ter merkteken. Een kleine seconde bedroeg toen haar achterstand op de Roemeense. Dat is voor de ka nosport, waar tienden van secon den vaak beslissen over winst of verlies, vrij veel. Toen kwam die fa meuze eindsprint van de sterke Limburgse. Agneta Andersson, vo rig jaar tijdens de wereldkam pioenschappen zesde, was onbe reikbaar. Die leidde souverein. An nemiek Derckx verwees echter eerst de Francaise Beatrice Basson naar de vijfde plaats. Daarna zette zij de aanval op Tecla Marinescu in. De Roemeense wist aanvanke lijk niet van capituleren. Op de streep pas werd zij verslagen. In het tomeloze geweld, dat de Roer mondse ontwikkelde was bijna ook nog de Westduitse Barbara Schüttpelz ten onder gegaan. Die bleef Derckx nog slechts tweetien- de seconde voor. Halverwege de race scheidde nog ruim anderhalve seconde de latere winnaressen van het zilver en brons. De sterren van de eerste finale dag waren zonder twijfel Agneta Andersson en de Nieuwzeelander Ian Ferguson. De blonde Zweedse werd niet alleen getooid met het Olympisch goud in de Kl-klasse. Met Anna Olsson veroverde zij, in LOS ANGELES (ANP) - Onthutst, vernederd en totaal verslagen heeft het Nederlands waterpoloteam gistermorgen vroeg afscheid genomen van het Olympisch waterpolotoernooi. De slechte prestaties in de finale- poule tegen achtereenvolgens Joegoslavië, de Verenigde Staten, Spanje en Australië culmineerde in een ronduit rampzalige nederlaag met 2-15 ♦egen het voor de derde plaats strijdende West-Duitsland. Emotionele taferelen na alloop. Volwassen kerels, die de zonneschijn ontvluchtten om in donkere hoekjes uit te huilen. Wat een afscheid voor spelers als Ruud Misdorp en Nico Landeweerd, die internationaal stop pen. Maar wat een nog veel moeilijker te verwerken teleurstelling voor aanvoerder Ton Buunk, vlaggedrager bij de opening en nu bij zijn af scheid na 276 interlands en vier Olympische Spelen volledig gedesillusio neerd. Ook trainer Denes Pocsik liet zich niet meer zien. De vriendelijke op volger van Ivo Trumbic kon het emotioneel ook niet meer aan. Hij zal nog lang als zondebok gelden. Stan van Belkum was de enige aanspreekbare. De Leidenaar, die evenals de rest oneindig ver van zijn beste vorm verwij derd bleef, nam het op voor de vertrekkende coach en opende de aanval op het bondsbestuur: "In de drie jaar, dat de man hier heeft gewerkt, heeft men vanaf de eerste dag geprobeerd de poten onder zijn stoel weg te zagen. Het is zelfs binnen het bondsbestuur gekomen. Bij Trumbic ging het net zo. Je kunt je twijfels hebben, maar als je iemand aantrekt, steun hem dan een keer. Op deze manier is het geen werken voor zo'n Het is alleen bij benadering voorstelbaar hoe Pocsiks' nieuwbenoemde opvolger George Geurtsen in het Arnhemse ziekenhuis zal reageren op KNZB-voorzitter Klaas van de Pols woorden, dat er een volkomen nieuw team zal moeten worden opgebouwd. Alsof Pocsik niet bij herhaling, maar zonder enig succes, heeft gepro beerd zijn basis te verbreden. In Los Angeles moest hij de falende routi niers Landeweerd, van Belkum en Ed van Es wel in het water houden, omdat Aantjes, Heiden, Nieuwenhuizen, Van Mil en Van Noort de strijd op Olympisch niveau helemaal niet aankonden. De periodestanden van West-Duitsland - Nederland waren: 1-5, 0-4, 1-2, 0-4. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Nico Landeweerd en Ed van Es. De poloërs van de Bondsrepubliek veroverden door dit resultaat de bronzen medaille. Annemiek Derckx is blij met brons. Met haar fameuze eindsprint bleef de Limburgse de Roemeense Marinescu met éénhonderdste seconde voor (Foto ANP) een race waarin de Zweedse boot eveneens van start tot finish leid de, ook de Olympische titel in de K2-500 meter. Ian Ferguson werd eveneens tweevoudig Olympisch kampioen. In de K2-klasse met de steun van Paul McDonald. Hij kan vandaag zijn derde titel veroveren. Fergu son start dan namelijk in de favo riete Nieuwzeelandse K4-1000 me ter. LOS ANGELES (DPA/ANP) - Joegosla vië heeft verrassend beslag gelegd op het goud bij het waterpolo. In de laat ste wedstrijd hield de Oosteuropese ploeg de favoriete Amerikanen op 5-5, waardoor het via een beter doelsaldo op de eerste plaats eindigde. Voor de Joegoslaven betekende het de tweede gouden medaille na Mexico 1968. Vier jaar geleden werd het zeven tal in Moskou tweede achter de Sovjet unie. In Los Angeles was het gastland zwaar favoriet. In snelheid en agressi viteit waren de Amerikanen nauwe lijks te overtreffen. Met de steun van 5000 toeschouwers leek de ploeg na drie perioden op weg naar de eindover winning: 5-3. In de laatste zeven minu ten bereikten de Joegoslaven door hun fysieke overmacht alsnog het „gou den" gelijke spel. Dameshockeyteam dolblij LOS ANGELES (GPD) - Zelfs olympisch goud laat Gijs van Heumen uiterlijk koud. De stoicijnse, prestatiegerichte trainer-coach van het Nederlands dameshockeyteam liet zich gewillig door zijn speelsters jonassen, maar zodra hij terugkeerde op aarde, won de nuch terheid het van de uitbundigheid. De manier waarop zijn team Australië met 2-0 versloeg deed hem goed, niets meer of minder. Zijn speelsters lieten daarentegen hun gedachten de vrije loop. Het feest is begonnen. De gouden hockeysters, onder wie ook Martine Ohr (derde van links) zich mag rekenen, lopen onder aanvoering van Lisette Sevens met bloemen) een ere-ronde (Foto anp: LOS ANGELES (GPD) - Geen Wilhelmus gisteren voor Wilhelmus Wilhelm, zoals de in de wandeling Willy genoemde Bossche judoka wel erg officieel op de olympische deelnemers lijst was ingeschreven. Niet meer dan vijf minuten duurde voor Wilhelm het olympische judotoernooi in Los Angeles. Op straffe van zijn passieve benadering van de Joegoslaaf Radomir Kovacevic werd de 25-jarige beroepsmilitair na een ver nietigend jury-oordeel ont daan van zijn verlangen naar meer sportroem, een medaille, een ceremonie protecolaire en wat dies meer zij. Ook zijn coach Peter Snijders gaf bepaald niet hoog op van het kort stondige optreden van Wilhelm in de California State University. „Hij heeft te weinig inzet getoond", lichtte de Eindhovenaar verbaal het beentje van zijn pupil. „Wil helm is me niet meegevallen. Ik denk dat hij hier teveel met andere zaken bezig is geweest. Wil je kam pioen worden, dan moet je je ook als kampioen gedragen. Dag en nacht met judo bezig zijn". Daar kon Willy Wilhelm het mee doen. Vanzelfsprekend doemde onmiddellijk de vraag op met wel ke andere zaken de Nederlandse vertegenwoordiger in het zwaarge wicht zich in die aanloopdagen naar het judotoernooi had bezig ge houden. „Vraag dat maar aan Wil helm, dat weet hy het beste", was het bitse advies van Snijders. „Ik heb", poogde Wilhelm de kritiek van zijn technische begeleider te ontzenuwen, „me wel degelijk goed voorbereid. Ik ben hier bezig geweest, zoals ik bezig wilde zijn. Naar deze wedstrijd toegeleefd. Zenuwachtig was ik, in de goede zin van het woord. Ik ben één keer naar het hockey geweest, dat was hier mijn enige ontspanning". Dorp Volgens eigen zeggen heeft Wil helm zich verder niet buiten het olympisch dorp begeven, tijdens zijn verblijf in L.A. „Ik heb dat on geluk gezien in Westwood. Een of andere waanzinnige reed toen in op mensen, vele doden en gewon den zijn er toen gevallen. Daarna heb ik de poorten van U.C.L.A. nooit meer alleen gepasseerd. Wat zou ik me hier dan met andere za ken dan judo hebben beziggehou den". Die retorisch gestelde vraag zal wel altijd onbeantwoord blijven, zolang zijn binnenkort afscheid ne mende coach Snijders pertinent weigert verdere tekst en uitleg te verschaffen. In elk geval kwam gis teren wel vroeg vast te staan dat de eens in Moskou als tweede op het WK-judo geëindigde Wilhelm te gen Kovacevic zichzelf niet was. „Toen ik op de mat stond, leek het alsof ik heel zwaar was. Pas' in de laatste minuut dacht ik enige grip op die Joegoslaaf te krijgen, maar toen was het al te laat. Ik denk dat de wachttijd voor mij te lang is ge weest. Hoeveel dagen heb ik hier niet moeten wachten, voordat ik eindelijk eens kon gaan judoën. Ik wil het niet als excuus aanvoeren, maar dat het heeft meegespeeld, is voor mij zeker". Wilhelmus Wilhelm: kort op de mat (Foto ANP) Even mocht Wilhelm nog hopen op een herkansing. Daarom koos hij na zyn verliespartij zijn tegenstan der Kovacevic uit als persoonlijke favoriet. Pure eigen belang lag aan die tijdelijke toetreding tot het Brons De later met brons onderschei den Canadees Mark Berger mocht van Saito 17 seconden op zijn be nen blijven staan, Silas uit Kame roen maakte na 29 seconden al een geslaagde landing, Kovacevic ging na 44 tellen waterpas. Alleen de technisch bekwame Angelo Parisi weigerde zich in de finale te hou den aan de door Saito gedicteerde etiquette om naar Japans gebruik voor een meerdere door de knieën te gaan. Hij hield zich 7 minuten staande, zodat voor één keer de ju ry er aan te pas moest komen om de geblokte wereldkampioen als winnaar aan te wijzen. „Een groot kampioen, die Saito", bewonderde Peter Snijders de Ja panner. „Dat is waar", was Wil helm het zowaar eens met zijn coach. „Maar wat wil je ook. Ik heb in Nederland welgeteld vijf judo ka's, met wie ik kan trainen. Saito heeft er in Japan wel veertig tot zijn beschikking". De aldus opgedane vaardigheid gaf Saito het vermogen om het ge plande judoprogramma drastisch in te korten tot twee uur en een kwartier. Zodat niet alleen Willy Wilhelm gisteren voortijdig op straat stond, maar ook al die Ame- Zoals de Arnhemse Irene Hen driks. „Ik hoorde in de rust dat Ca nada een prijs had gekregen voor het best spelende team. Toen dacht ik echt: nu zullen we ze eens wat laten zien. Ongelooflijk. Ineens konden we de tegenstander wel vast zetten. Weg was de nervositeit, de spanning weg". Behalve door de druk van buitenaf, w&s die aan gedikt door het verlate aanvangs- tijdstip. "Je voelde dat die drie kwartier wachten ons geen goed hadden gedaan, maar verliezen; daar hebben we geen moment re kening mee gehouden", zei Hen driks. Als wereldkampioen moetje presteren, moet je winnen, hoewel elke tegenstander er juist tegen ons voor de volle honderd procent ingaat. Ook Australië, dat nog een kans had op goud. Maar dan wel over mijn lijk". Gijs van Heumen kon niet aange ven op welk moment hij aan goud had gedacht. „Als je een toernooi speelt met zes ploegen is elk duel een finale. Je leeft van wedstrijd naar wedstrijd, maar het is voor en kele speelsters buiten kijf een voordeel geweest dat we om de dag speelden en niet iedere dag zoals op andere evenementen. Getwij feld heb ik echter geen moment". „Ik ook niet", glimlachte spits Marjolein Eysvogel. „Maar ik reali seer me beslist nog niet dat we de beste ploeg zijn. Olympisch goud is het mooiste dat een sportman zich kan wensen. En, ik ben pas 23". Libero Fieke Boekhorst loopt al 102 wedstrijden en 115 doelpunten mee. „Een olympisch gebeuren steekt toch schril af tegen andere toernooien voor dames. Hier waren we onderdeel van het geheel. In het Dorp vormden we een hechte gemeenschap met andere sporters en als je hier op de tribunes het aantal Nederlandse vlaggen ziet, merk je pas hoeveel landgenoten ons hebben gesteund in de greep naar het goud. In één woord fantas tisch. Maar ik denk dat deze me daille meer betekent. Ik denk dat supportersgilde van de Joegoslaaf jen' dollar ten grondslag. Zou Kovacevic na- hadaen gehad om 4 uur olympisch melijk groepswinnaar zijn gewor- Judo te z1®"- A XT den, dan had Wilhelm zich via de GERARD VAN PUTTEN 'belle' mogen revancheren. Maar zijn hoop bleek al gauw ij- del, de Japanner Hitoshi Saito veegde intussen met iedereen de vloer aan. De 23-jarige, 140 kilo we gende judodocent aan de Kokus- hykan-universiteit in Tokio zag het gevecht om het goud kennelijk als een lopende-bandhandeling. Tel kens liet de Japanner zijn machte loze tegenstrevers proeven van zijn specialiteit, de tiende heupworp. het een doorbraak is voor dames- hockey". Een veronderstelling die Oranje- speler Cees Jan Diepeveen beves tigt. „Hockey voor dames is met de komst van het kunstgras enorm geevolueerd. De kwaliteit is met sprongen vooruit gegaan. Ik vind het nu echt aantrekkelijk om naar te kijken. Ik ben hartstikke blij voor die meiden. Wat wij niet kon den, hebben zij wel gedaan. Daar heb ik respect voor'\ aldus de Bloemendaler, die het volstrekt oninteressant vindt dat hij zelf zo goed heeft gepresteerd. „Alles draait om goud, de rest telt niet". Instelling Met die instelling begon Oranje tegen Australië, dat in de ope ningsfase een serieuze poging on dernam om het „zekere" zilver te verruilen voor goud. Die „alles-of- niets-mentaliteit" had tot gevolg dat het spel op de Nederlandse helft plaats vond, maar toen snel bleek dat de defensie niet was te nemen, kwam de kentering, die na rust pas echt gestalte kreeg. Toen waren de rollen omgekeerd en was het wachten op de genadeslag. Die deelde Fieke Boekhorst in samen werking met Sophie von Weiier uit. Keepster Kym Ireland ver wachtte bij de derde strafcorner een kogel op doel, maar toen de Helmondse de bal afschoof naar de kleine Utrechtse, plofte de bal steenhard tegen de plank. Dat doelpunt betekende het ein de van het verzet. Ineens liep het wel, kwam Marian Aylmore tegen Lisette Sevens helemaal niet meer aan de bal en daarmee was het uit zetten van de lijn verbroken. Tegen het sluiten van de markt bevestig de Fieke Boekhorst waarom ze 's werelds meest gevreesde schutter is. Met een daverende knal liet ze de bloemen en champagne tevoor schijn komen. Toen mocht de Haagse Martine Ohr het veld in. Had ze die twee minuten en tien seconden niet in het veld gestaan, dan had ze geen medaille gekre gen. Huilend van vreugde nam ze de plaats in van Marjolein Eysvo gel, waarna Lisette Sevens haar 125-ste interland voortijdig verliet om ook Alette van Manen nog even aan het goud te laten ruiken. In die sfeer heeft de nationale ploeg voor de vierde gouden medaille voor Nederland gezorgd. Tegengoal LOS ANGELES (SID) - De Nederlandse kunstzwemster Marijke Engelen heeft als vierde soliste de finale bereikt van het Olympische toernooi. Engelen staat na haar goede oefening van gisteren op een totaal van 181,032 punten. Ze heeft een achterstand van ruim vierenhalve punt op de Japanse Motoyoshi, die de derde plaats bezet. De Amerikaanse Tracie Ruiz en de Canadese Carolyn Waldo zijn de favorieten voor goud en zilver. De finale heeft morgen plaats. In dit geval gaat dat voor ons met op. Maar nu staan we met het Ne derlandse hockey voor de aller grootste opgave. Aan de top ko men is één, aan de top blijven... Dat zal een opgave worden". LONG BEACH (Van een speciale ANP-verslaggever) - Tiny Reniers is op de voorlaatste wedstrijddag van het Olympisch handboogtoer- nooi in het Eldorado Park van Long Beach gezakt van de elfde naar de dertiende plaats. De ach terstand van de man uit Asten op de Amerikaan Darrell Pace, die gisteren bij de heren de ranglijst aanvoert met 1930 punten bedraagt 97 punten. Het verschil met de Amerikaan Richard Mc Kinney en de Japanner Hiroshi Yamamoto, die de tweede plaats delen, is 62. Carry van Gooi zakte van de 27e naar de 28e plaats. Ze vergaarde in drie dagen 1792 punten. Dat is 111 minder dan de Chinese Ling Juan, die de ranglijst bij de dames aan voert. LOS ANGELES (SID) - De bokser Evander Holyfield krijgt toch Olympisch brons. De Amerikaanse halfzwaargewicht werd in de halve finalepartij tegen de Nieuwzeelan der Kevin Barry gediskwalificeerd. Daardoor kreeg de Joegoslaaf Josi- povic, zonder de eindstrijd te bok sen, de gouden medaille. Voor Bar ry was het toernooi op medische gronden ten einde. Een protest van Holyfield tegen de beslissing van de scheidsrechter uit Joegoslavië haalde niets uit. De Amerikaan had de tegenstander na een stopteken van de arbiter hebben neergesla gen. Het zilver ontglipte Australië doordat het één tegengoal te veel kreeg. West Duitsland kreeg het in de schoot geworpen, de Verenigde Staten moesten via strafballen te gen Australië het brons verdienen. Zei Fieke Boekhorst: „Als ik die laatste goal niet maak, heeft Au stralië zilver en niet die houthak kers uit Amerika. Jammer, ik had het hen best gegund. Wie goed hoc keyt, verdient de prijzen, wie daar niet aan mee wil doen, moet uit de boot vallen. Maar ja, in de sport krijg je niet altijd wat je verdient. Diskwalificatie LOS ANGELES - De jury d'appel bij het vrije stijl worste len heeft de Verenigde Staten een van haar deelnemers ont nomen. Mark Schultz werd door de jury gediskwalificeerd nadat hij het gevecht tegen de Turk Rezit Karabacak had ge wonnen. De Turkse bond dien de een protest in omdat de Amerikaan een worp op on reglementaire wijze zou heb ben ingezet. Nauwkeurige con trole van de videobeelden be wees het gelijk van Karabacak. Hij werd alsnog tot geroepen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13