'Samen op weg' niet zonder streefdata Velen in de weer voor herdenking Geert Groote Aalberspaaltjes uitzetten voor de te volgen route Grondlegger van de 'Moderne Devotie' r Vei om Yakï? dcr ?$dcei* Pevom *1 ,-rQceRf Gj'RccTe ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA II Het zal geïnteresseerden - kerke lijk of niet - bekend zijn, dat her vormden en gereformeerden in dit land serieus de weg naar eenheid zijn opgegaan. De benaming van dat proces, 'Samen op weg', is in de berichtge ving daarover langzamerhand een begrip geworden. Twee grote kerken, die in de vo rige eeuw uit elkaar zijn gegaan, proberen elkaar terug te vinden, met als uiteindelijk doel hun een wording in een vernieuwde kerk. Het kan niemand verbazen, dat hoe concreter daaraan wordt ge werkt ook de weerstanden groter worden. Zolang een toekomstig sa mengaan alleen met de mond wordt beleden, is het een onge vaarlijk ideaal, maar het wordt ernst en aan den lijve voelbaar, als er besluiten moeten worden geno men om op die lange weg iets ver der te komen. Dón blijkt overdui delijk, hoe ver in één eeuw twee ge loofsgemeenschappen van de zelfde oorsprong nog wel - uit el kaar zijn gegroeid en hoe breed en diep de vervreemding en zelfs het wantrouwen wortel hebben ge schoten. Het vooroordeel kan een haast onneembare barricade op die weg zijn. Vooral het feit dat de gemeen- Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Als in een herdenkingscomité de vice-president van de Raad van State, een kardinaal, de Bel gische en Westduitse ambassa deur, een paar ministers en com missarissen van de koningin, hoogleraren en de voorzitter van de Raad van Kerken in Neder land hebben plaats genomen, dan moet de persoon om wie het hier gaat van méér dan plaatse lijke en regionale betekenis zijn geweest. Dat is ook het geval met Geert Groote* de grondlegger van de 'Moderne Devotie', wiens sterf dag, 600 jaar geleden, op zater dag 18 augustus in Deventer offi cieel zal worden herdacht. Met het luiden van alle klokken, fan fares en een openbare bijeen komst in de Grote of Sint Lebuï- nuskerk, waar de Leidse hoogle raar C. C. de Bruin een rede houdt over 'Geert Groote als be keerling en reformist'. Mr. W. Scholten, vice-presi dent van de Raad van State, krijgt daar het eerste exemplaar van de herdenkingsbundel 'Geert Groote en de Moderne De votie', een boek van 'De Walburg Pers' in Zutphen, 152 pagina's. Daarin beschrijft professor dr. A. G. Weiier, hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit van Nijme- schappelijke vergadering van de hervormde en gereformeerde sy nodes in november 1982 het jaartal 1986 noemde als het moment waar op wellicht de 'staat van hereni ging' tussen beide kerken zou wor den afgekondigd, heeft 'Samen op weg' in een ongunstig daglicht ge steld. Waarom 1986? Wel, dan is het precies 100 jaar geleden, dat de 'Doleantie' van Abraham Kuyper zich voltrok, de tweede grote uit tocht van ontevredenen (na de Af scheiding van 1834) uit de Her vormde Kerk. Naar veler besef is dat juist een geschikt ogenblik om als kerklei dingen officieel te verklaren, dat je na zoveel jaren van scheiding weer bij elkaar wilt komen. Kerk en maatschappij zijn in de achterlig gende eeuw zo veranderd, dat de argumenten van toén nauwelijks meer gelden en dat het alleen só- men nog mogelijk is om in de 'na- christelijke' samenleving van nu nog iets van Christus' boodschap te laten doorklinken. Anderen zien dat streefjaar (1986) met vrees en beven naderen. Aan orthodox-hervormde kant bij voorbeeld wil men de gereformeer de boot vooralsnog afhouden. De Hervormde Kerk toch al een ver zameling van uiteenlopende theo logische opvattingen - zal van een eenwording met de gereformeer den geen haar beter worden, zo re- deneneert men daar. Met bijbel en belijdenis wordt ook onder gere formeerden omgesprongen op een gen, het leven en werken van Groote, dr. E. Persoons van het Algemeen Rijksarchief in Brus sel de verspreiding van de Mo derne Devotie als beweging, en professor De Bruin, -emeritus hoogleraar in Leiden en lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, de geestelijke betekenis ervan. (Het boek is na 18 augustus verkrijgbaar in de boekhandel of rechtstreeks bij manier die, volgens deze critici, niet past bij een reformatorische kerk. Als dat één wordt, komt 'de waarheid', die de vaderen van vroeger in hun geschriften zo bij- belgetrouw hebben beleden, nog meer in het gedrang. Daarom: wel samenwerking waar mogelijk, maar geen verenig de kerk, en zeker niet op korte ter mijn. Eigen huis Dominee B. J. Aalbers van Gel drop (gereformeerd) is studiesecre taris van het orgaan 'Samen op weg', dat de beide synodes enige jaren geleden in het leven hebben geroepen. Hij reist stad en land af om plaatselijke kerken, die elkaar op de weg naar eenheid hebben ge vonden, met raad en daad bij te staan, én met kracht van argumen ten te proberen plaatselijke kerken op die weg te krijgen. In het blad 'Evangelisch Commentaar' van 27 juli gaat hij in op de omstreden vraag of het wel verstandig is om in zo'n gevoelig proces data te noe men. Aalbers geeft toe, dat je niet moet forceren. Dat leidt nergens toe. Organisatorisch ligt het al moei lijk. Hoe regel je de materiële za ken in die gemeenten waar men al les samen wil doen? Daarvoor moeten kerkordelijke regels op el kaar worden afgestemd. Ais het een beetje meezit, komt zo'n rege ling in het late najaar van dit jaar de uitgeverij en kost f. 29,50). De VW in Deventer heeft een stadswandeling georganiseerd langs plaatsen die voor Geert Groote en zijn volgelingen van betekenis zijn geweest, en langs enkele tentoonstellingen. Ook de PTT en de omroepen hebben een aandeel in de herdenking. Geert Groote staat in de ge schiedenis van land en kerk be kend als de stichter van de 'De- uit de bus, zo deelt Aalbers mee. Dan zijn er inmiddels wel zes jaar verstreken. En dat is nog maar een tussenregeling. Behalve met organisatorische verschillen heb je ook met ménsen te doen, die in hun eigen regelin gen als het ware zijn gaan huizen. "En die heb je daar zomaar niet uit om onder een ander dak, samen met anderen, te gaan leven. Je bent aan je eigen kerkelijke huis ge wend geraakt en hebt zelfs met de euvelen daarvan leren leven". Daar komt nog iets bij. "Mensen zijn ook bang dat de stoel waarop zij zitten in gevaar komt. Want soms is er maar plaats voor één 'baas'. Komt mijn functie dan niet op de tocht te staan?" Heel vreemd "Forceren", zegt Aalbers, "is uit den boze". "Maar de dingen on georganiseerd op hun beloop laten is ook ongewenst. Dus moeten knelpunten in de samenwerking worden bestudeerd. Op een gege ven moment is het dan zover, dat er een nieuwe regeling klaar komt, die tussen de hervormde en gere formeerde kerkorde door een weg zoekt". Aalbers vindt het heel vreemd, dat er dan zoveel kabaal ontstaat "omdat het zo hard gaat". "Maar dat is de eigenlijke reden niet van het misbaar. Die ligt in het feit dat het op een gegeven moment 'inle veren' geblazen is, omdat een tus senregeling nu eenmaal een com promis inhoudt". votio Moderna', een beweging die grote invloed heeft gehad op de ontwikkelingen binnen de middeleeuwse kerk. Hij werd in 1340 in Deventer geboren als zoon van een koopman en stads bestuurder. volgde onderwijs aan de Latijnse school in die stad en studeerde daarna in Parijs. Na een ernstige ziekte maakte hij in 1372 een eind aan zijn we reldse en overdadige levensstijl en werd hij een 'hervormer van binnenuit', die predikte tegen misstanden in de kerk en opriep tot verinnerlijking van het per soonlijke geestelijke leven. In zijn geboorteplaats stelde Groote zijn huis beschikbaar voor vrouwen die een aan God gewijd leven wilden leiden. Daar kwamen al spoedig nog andere huizen bij, waardoor de bewe ging van de 'broeders en zusters van het gemene leven' een be grip werd in Deventer en omge ving. Na zijn vroegtijdige dood in 1384 zetten vrienden en leerlin gen zijn werk voort. Zij hebben in de Nederlanden en in Duits land vele broeder- en zusterhui zen gesticht. Deze gemeenschap van kloosters werd bekend als de 'Windesheimer Congregatie'. Het belang van de Moderne B.J. Aalbers "Mensen zijn ook bang dat de stoel waarop zij zitten in gevaar komt"... Zo is het, volgens Aalbers, ook met het noemen van streefdata. "Natuurlijk kun je daar te vroeg mee zijn. Maar een proces vraagt ook om markeringspunten. Je komt alleen maar verder als je de piketpaaltjes voor de te volgen rou- Devotie voor kerk en samenle ving in de vijftiende en zestiende eeuw en de actuele waarde die de beweging voor velen nog heeft, waren aanleiding om de sterfdag van Groote, nu 600 jaar geleden, een bijzonder accent te geven. Ook radio en tv De bijeenkomst van volgende week zaterdag in de Lebuïnus- kerk begint om half 12. Van 17 augustus tot 17 oktober worden in Deventer twee Geert Groote-tentoonstellingen gehou den, in De Waag, Brink 57, over 'het wereldlijke leven in Deven ter omstreeks 1400' en in de Athenaeum-bibliotheek, Kloos ter 12, over 'het geestelijke leven in Deventer ten tijde van Geert Groote'. De stads-wandelroute is ver krijgbaar bij de WV en de boek handel in de stad. In september en oktober zijn er nog concerten en voordrach ten in De Waag. 'Studio Laren' bereidt de première op 29 sep tember voor van een theaterpro- duktie, waarbij muziek uit de la te 14de eeuw teksten over de ideeën van Groote en andere gro te denkers zal omlijsten. De KRO-tv komt op donder- te gaat uitzetten. Een mens moet zichzelf geen huiswerk opgeven, dat over onbepaalde tijd wel eens klaar kan zijn. In de regel helpt een datum heel goed om het huiswerk klaar te krijgen". Pijn en afkeer De beide synodes zien 1986 voor het bereiken van de 'staat van her eniging' voorlopig als streefdatum. "Dat wil niet zeggen: dan moeten we herenigd zijn. Dat zou een voor barige planning zijn. Het jaartal is bedoeld als markeringspunt. Dat wil zeggen: van nu af aan zijn we niet maar vrijblijvend aan het sa menwerken, maar begeven we ons op weg naar hereniging en zullen we ons dienovereenkomstig gedra gen. Dat houdt een 'veel meer reke ning houden met elkaar' in". Het noemen van het jaar 1986 - 100 jaar na de Doleantie - heeft bij vele hervormden alle pijn rond de afscheiding in de vorige eeuw nog eens extra naar boven gehaald. "Zeg maar gerust óók alle afkeer van de dolerenden met hun strijd bare organisatie". Aalbers moet oprecht zeggen, dat hij zelf bij het noemen van het jaar 1986 dié reac tie van hervormde kant in het ge heel niet heeft voorzien. "Maar dat doet niets af aan de al gemene wenselijkheid om in een proces als 'Samen op weg' nu en dan streefdata te noemen. Want mensen zoeken in de problemen en probleempjes gemakkelijk een alibi om voorlopig maar niets te doen". dag 16 augustus met een docu mentaire van Joop Reinhoud over de godsdienstige beweging van Groote en haar invloed op het kerkelijke en maatschappe lijke leven. Er werden opnamen gemaakt op plaatsen die in het leven van Groote een belangrijke rol hebben gespeeld: Deventer, Parijs (waar hij studeerde), Avig non en Brussel. Op zondag 19 au gustus is in het KRO-programma 'Een Zondags Pak' een samen vatting te horen van de herden kingsbijeenkomst in Deventer. De NCRV-radio zal er in de se rie 'Rondom het Woord' vier uit zendingen aan wijden (5, 12, 19 en 26 september). De teksten daarvan worden opgenomen in het winternummer van het tijd schrift 'Rondom het Woord', dat in december zal verschijnen. De Evangelische Omroep heeft voor de Groote-herdenking een plaats ingeruimd in het culturele magazine 'Zeggen en Schrijven' op 6 september (Hilversum 4). De PTT had in zijn uitgiftepro gramma van dit jaar geen plaats meer voor een Geert Groote-ze- gel, maar vestigt wel de aandacht op de herdening met speciale stempelvlaggen. De kantoren Arnhem, Den Haag, Utrecht en Zwolle zullen tot en met 29 au gustus daarvan gebruik maken. De kerkeraad die voor de zonda gen 2 september, 4 en 18 november en 16 december nog een voorganger moet hebben, kan - blijkens een advertentie in 'Kerk en Wereld' - dominee P. Simoons (70) in Drie bergen bellen. Hij is dan nog vrij. "Vraag bij hem ook eens een kerst spel ter inzage, want het is eerder Kerst dan u denkt". De gepensio neerde predikant komt ook graag op een gemeente-avond spreken over de 'Vreugde der Wet' of..over zijn fazanten. Vandaag en volgende week za terdag gaat 'Kerkepad' van de NCRV langs Zuid- en Noordlaren, Haren en Helpman. De Zuidlaren- se predikant R. van 't Lindenhout vertelt deze week in zijn kerkblad, dat veel mensen ter plaatse daar maandenlang mee bezig zijn ge weest. Alleen al in Zuidlarqn zijn meer dan 100 medewerkers inge schakeld om de duizenden gasten rond te leiden en ook met eten en drinken te verzorgen. "De liefhebbers van oude kerken blijken zeer velen te zijn". Waarom dat precies zo is, kan ds. Van 't Lin denhout niet verklaren. (Als hij zich tussen de Kerkepad-gangers begeeft, zal hij dat zeker gewaar worden). Dominee G. M. van Wijk (vrouw) in Alblasserdam merkt goed, dat veel mensen met vakantie zijn. "Er wordt minder gauw aan de bel getrokken", meldt zij in haar gemeentebericht. Zelf is ze in deze weken bezig om haar 'theologische bagage' te versterken, "opdat ik in het komende winterseizoen er weer flink tegenaan kan met u". De 'Vereniging voor kerkelijk recreatiewerk in het Lauwersmeer- gebied' geeft een blaadje uit, dat 'De Robben' heet. Daarin stond het volgende. "Op een mooie zondagmorgen sprak de predikant tot zijn ge meente: Ik heb drie preken bij me. De een vanf. 500 duurt maar 5 mi nuten. De tweede van f. 250 duurt een kwartier. De derde van f. 50 is precies 5 kwartier lang. Er zal nu eerst worden gecollecteerd mor de kerk en de armen. Daarna zal ik u laten weten welke preek ik houd". De Nieuwe Kerk in Delft geniet in dit herdenkingsjaar van Willem van Oranje een overweldigende be langstelling. Over heel 1984 ver wacht de kerkvoogdij zeker 135.000 bezoekers. Er zijn er nu al meer dan 100.000 geweest. Vorig jaar kwa men er in totaal 83.000. De toeris- tenstroom is voor het kerkbestuur geen enkel probleem. Alles is per fect georganiseerd. Op zondag 26 augustus om 3 uur zal professor dr. H. Berkhof (Leiden) in het Witte Kerkje van Noordwijkerhout mevrouw A. van der Meij bevestigen tot predikant. De dominee van Noordwijk is blij, want zijn waarneming in Noord wijkerhout vulde nu nét de weinige gaatjes in zijn agenda. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Dronten C. Stam Smithville (Canada). %£Zkst*n Dtvnrni} m VACdaar.QYJ f t I^Der aUv dm' d«r»ct M gucc/ -??•.< -gfccbfcfve -jeitcjj (i fnfth&p&nföcr fcc.vaJk*- ncch bc<*! o< ac tndc V afr cc?? trouwe achv rdr f uoch --o4e~ overal, te yzycP .endé oo/c Y-ety. j&f /n?cr tjeerccr al/'.Ve cracb.Gdat h') vele -vruchten dede order der? gefveoen "vol he In oktober 1940 werd deze gedenksteen onthuld aan de gevel van de Broederenkerk in Deventer. Toen was het 600 jaar geleden, dat Groote werd geboren. Nu is het 600 jaar geleden, dat hij stierf. Om precies te zijn: op 20 augustus. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. J. Kramer, Aalsmeer; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 hr. P. Korbee en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 kand. W. M. de Boer, herv.-geref. dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 hr. A. Sterrenburg; Diakonessenhuis 10.30 ds. Drieber gen, Katwijk aan Zee, elke zat. 10.30 rk. dienst Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethle hemk.; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. v.d. Zwaan; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 mevr. drs. N. Falkenburg. Geref. K. Vrijg. ('De Vlietschans', Apollolaan): 10 en 5. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. A. K. v.d. Meij. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Kuipers, R.dam. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 hr. v. Diggelen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. C. van Delft, di. 8 Jerry Ferry. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. J. Ei kerbout. Leger des Heils (hoek Groenesteeg- Vestestr.): 10 heiligingssamenk., 7.30 verlossingssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoe- tingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. 'Christelijke Wetenschap' (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zat. 7. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10.11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Broeck, Bodegraven, 7 ds. v.d. Kamp, Ryns.woude. Geref. Kerk: zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 7 ds. Boiten, Schiedam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. Eekhof, Leiden; Kruiskerk 9.30 kand. W. Andel, Katwijk aan Zee; Op- st.kerk 9.30 ds. Groenendijk, Scheve- ningen, 6.30 ds. Borman, Assen, gez. dienst; G. Herderk. 9 ds. Moll, 6.30 ds. Bogers; De Bron 10.30 en 6.30 ds. Moll; Ashram geen dienst; Driehoorne 7 ds. Ouwendijk; Oudsh.kerk 10 ds. Smids, Amersfoort; Sionsk. (Planetensingel) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. B. J. Zaal. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Bor man, Assen, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 zie Opst.kerk. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 dienst, 6.45 ds. Houtman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 10.30 ds. De Lange, ha, 6.30 br. v. Voorn- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Alphen-Noord (Kalko- venw. 62): 10 ds. v.d. Vlugt Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. H. Nieuwenhuis. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Schreuders, Groenekan, 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6. drecht; Bethl.kerk 9.30 ds Wieman. 6.30 ds. v.d. Vlist. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Geref. Kerk: 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. De Moor, Wadd.veen. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30. Evang.-Luth. Gem.: 9 mevr. R. Ro- denburg-Jurgens, Schiedam. De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk: 9.30 ds. Brouwer, Den Haag, 6.30 ds. v.d. Pol. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. Peels, Z.meer. Geref. Gem.: 9.30 en 6 ds. Huisman. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul, Z.meer, 6.30 ds. Harteveld, Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht. 5 ds. Noordam, Bleiswijk. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.30 ds. Rothfusz; Geref. Kerk: 9 en 7 ds. Rothfusz. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Fok- kema, Drachten. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Bronsgeest, Lei den, 6 kand. Spaans, Scheveningen. Ontm.kerk 10 kand. Spaans, 6.30 kand. v. Dis, R.dam. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwyk (au la P. Groen-coUege): zie Katwijk aan Zee. Geref Kerk: 9.30 ds. Meijering, Scherpenzeel, 6.30 ds. v. Breevoort Rk Kerk: zat. 7, zo. 9-30 edn 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Schuur- Ichthusk. 10 kand. C. van Duijn, Bergambacht, 5 prof. dr. v.d. Beek, Val kenburg; Pniëlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; aula Bestevaer-mavo ('Rijnsoever) 10 kand. A. den Besten; Overduin 2.15; Hoeksteen (Burgers- dijkstr. 23) 10 dovendienst, hr. C. Haa ring, 10 ook Duitse dienst, ds. Wattjes. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-coUege): 9.30 ds. v. 't Hof, Noordw.hout. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. v. Bree voort, 5 ds. Koster; Tnumfatork. 9.30 ds. Koster. 5 ds. Meijering, Scherpenzeel Geref. K. Vrijg.; 10.30 leesdienst. 3 30 en 5 ds. G. de Boer. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. bapt.gemeente (Sluisweg 16): 10 hr. H. Bakker. dr. Bade. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10.30 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 ds. Stegeman. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftig- Rk Kerk 10 en 11.30. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Romein, R.dam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Wijngaar- Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 3 kand. v.d. Vegt, Utrecht. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. v.d. Hoef, Bodegraven. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 ds. Hoo- genraad, Zeist, 7 ds. vd. Bos, Gouda. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Da Costa, O.geest, 5 ds. W. Vroegindewey; Hoofdstr. (Zee) 10 prof. dr. Berkhof, LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Heymans, Alphen. Camping 'De Drecht': 10.30 hr. H. van Dorp, Ter Aar. Geref. Kerk: 9.30 hr. Voogt, Holl.Ra ding, 7 mevr. ds. Attema-Roosjen, Nieu- werbrug. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10.30 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 ds. Ferwerda, 7 ds. El- gersma, Noordwijk. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Salvatori); 9 ds. v. Dijken, 7 ds. Aarnoudse, S.heim Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 7 ds. v. Dij- Geref. Gem 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Den Butter, Middelharnis. Remonstr. Gem.: geen dienst. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedy- 10.45. NIEUWVEEN: Herv Gem. 9 30 kand. De Graaff, Nunspcet. 6.30 ds. Klein Kra nenburg sr.. Nijkerk Geref. Kerk; 9.30 hr G. J. de Bruin. 7 ds. Biewenga, Kamerik. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 11 Leiden. 8 nam. Duitse dienst, ds. Wat tjes. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. El- gersma, 7 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Kuiper, 7 ds. Lapre. Koudekerk a.d. Rijn; Stichtingskerk 11 ds. Kuiper; Sole Mio 9 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 mevr. ds. Thieme, Boskoop. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11, 7 nam. Duitse dienst; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 9 ds. Krispijn, H.gom; De Zilk 10.30 ds. Krispijn. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Vegter; Pauluskerk 10 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. N. C. Smit, Bgverwijk, 7 ds. Vegter Geref. Kerk: zie herv. gemeente Geref. Kerk Vrijg (aula Dr. Schilder school): 10 30 en 4.30 Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. v. Achter berg Endegeest: 10. Volle-e vangel lege m(Gem.centru m OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 e OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 hr. Broek, O.geest, 6.30 dienst. Remonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Went, Bloemendaal. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar Pres zat. 7. zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30 RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Gall, Den Haag, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel. Camping 'Koningshof 10 pastoor Van Mastwijk, Katwijk. Imm.kerk 9.30 ds. Hoving, 5 ds. Ra- vensbergen, Wijnjewoude; Mar.kerk 9.30 ds Baayen, 5 ds. Ribbe- rink. Voor camping zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 5 ds. Den Butter, Middelharnis. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. H. de Raaf. Rk Kerk. zat. 7. zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. -. Achterberg, 7 ds. Ferwerda. Geref. Kerk: 9.30 kand. v. Wallinga, 7 ie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoud- Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. Geref. Kerk: 9.30 ds. Fernhout, 6.30 kand. Marsman, A.dam. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. P. v.d. Berg, Den Haag. 6.30 ds. Hagen, ZwoUe. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. v. Echten, Schiedam. Geref. K. Vrijg 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv Gem. 10 hr. J. W. Hoffenaar. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv Gem. Dorpskerk 10 mevr. dr. Flesseman-van Leer, Amstelveen, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Huyser, Hardenberg; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. v. Kooten, Middelharnis, 4.30 ds. Muil wijk, Monster. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10 en 5 ds. Blokland Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7. zo. 10. Hoeksteen 9.30 hr. Burger, 6.30 ds. Imm.kerk 9.30 ds. Sybrandy. Den Haag. 7 ds. v Gmkel. A dam Geref. Kerk. Kruisk. 9 ds. De Moor. 5 hr. A. van Veer; Ontm.kerk 10.15 ds. De Moor. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30; Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. 8.30, 10 en 11.30. Kievietk. 10 dr. v. Bruggen, Messiask. 10 ds. J. E. van Veen, Dorpscentrum 9.30 prof. dr. Graaf land. Gouda. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. Drost, Rijswijk. 7 ds. Ribberink, Rijnsburg. Zuid (Bloemcamplaan) zie herv. Kie- vietkerk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Wethmar, R.dam. Rk Kerk Will zat 7 zo. 9 30 en 11, Jozefk. zat. 7. zo. 9.30 en 11 G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11. Geref. Kerk: 9.30 ds. Buikema. Zw dam, 6.30 ds. Aalders. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 hr. Drijver, V.scho ten, 7 hr. Karstens, Leiden. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 mevr G. Brokerhof-v.d Waa. Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Geref Kerk: 9 30 ds. Aaldei Remonstr. Gem geen dien

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11