LEIDSCH DAGBLAD 'NMB had aandeel in de ABP-fraude' QRP Nederland leent dertig miljoen aan Costa Rica S0P Vanderlijde benadeeld Leidse horecaproef mag doorgaan Conducteur bedreigd met mes Van koffie krijgt geen mens kanker MARKERWAARD VERDIKKEME, (SB VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37470 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor M.nrs. zie colofon 18 PAGINA'S Nieuws uit Los Angeles op de pagina's 9, 10 en 11 Goud smaakt Thompson Daley Thompson was er niet rouwig om. Hem tel len alleen de overwinningen op grote internatio nale toernooien. De Britse tienkamper kon het dan ook niet deren dat hij het wereldrecord van zijn rivaal Jürgen Hingsen op één punt na mis liep. "Het zwakke optreden van hem", aldus Thompson, "was er de oorzaak van dat ik wat betreft het wereldrecord niet zó gemotiveerd Over vier jaar in Seoel wil Thompson trachten als eerste atleet in de historie driemaal olym pisch goud op de tienkamp te veroveren. 'Verrek' Daley Thompson. De Wit wint. Vanderlijde kan het niet geloven. Hij reikte niet verder dan brons, Arnold Vanderlijde. De Limburgse bokser wilde het niet geloven, maar de jury gaf het voordeel van de twijfel aan de Canadese wereldkam pioen Willy de Wit die zijn faam als knock-out specialist overi gens geen moment waar kon maken. "Ik was zeker van de zege", reageerde Vanderlijde veronge lijkt. Een openbare waarschu wing in de derde ronde wegens incorrect boksen kostte hem waarschijnlijk de finale-plaats. Curator failliete Sport en Spel doet aangifte bij de rechtbank Emoe zorgt voor paniek in Langeraar (Van r verslaggevers) LANGERAAR - Een ontsnap te emoe heeft gisteren voor eni ge paniek gezorgd in Lange raar. Al trappen uitdelend aan een ieder die hem in z'n nekvel wilde grijpen, rende de vogel, die een lengte heeft van onge veer 1.80 meter en lijkt op een struisvogel, door de dorpskern. Uiteindelijk heeft de eigenaar van de vogel met behulp van een groot aantal omstanders de vogel te pakken gekregen. De emoe is eigendom van een bewoner aan de Langeraarse- weg. De vogel kon ontsnappen door in de Langeraarse plassen te springen en een eind verder weer aan wal te kruipen. Het is de politie niet bekend wat de aard van de verwondin gen van de emoejagers is. Ook is nog niet bekend of er mate riële schade is aangericht. De vogel zit thans in een kooi. DEN HAAG (GPD) - Niet alleen ABP-directeur beleggin gen mr. drs. Masson, maar ook de Nederlandse Midden stands Bank wordt ervan verdacht bedrieglijke bank breuk te hebben gepleegd bij het faillissement van Sport en Spel BV, de onderneming die door toedoen van het ABP failliet is gegaan. De curator in het faillissement, mr. A. H. Stoffels uit Etten-Leur, heeft van dit feit aangifte gedaan bij de Maastrichtse officier van justitie mr. J. van Opstal, die het strafrechtelijk onderzoek naar de ABP- fraude leidt. Mr. Van Opstal heeft bevestigd dat hij de rol van de NMB onderzoekt. Jeugdig Duits duo dieven (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Een Noordwijkse taxichauffeur heeft gistermiddag twee li-jarige Duitse jongens afge leverd op het politiebureau. De jongens waren met de taxi op weg naar hun vakantieadres, maar de chauffeur kreeg argwaan toen hij zag dat zij zeer veel geld bij zich droegen. Toen de knapen op het politiebu reau aan de tand werden gevoeld, bleek dat de argwaan van de taxi chauffeur terecht was geweest: de jongens bekenden dat zij op het Noordwijkse strand een tas had den gestolen waarin een flink be drag aan geld zat. Van het geld had het tweetal de bloemetjes buiten gezet en zich bovendien van top tot teen in de nieuwe kleren gestoken. De eigenaar van de tas had zich vanmorgen overigens nog niet op het Noordwijkse politiebureau ge meld. Af en toe zon i het peratuur omstreeks 15 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 22 graden, matige, aan de kust en op het IJssel- meer nu en dan vrij krachtige noorden wind. 11 augustus Zon op: 6.17, onder: 21.12 uur. Maan op: 21.45, onder: 5.26 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.50 en 16.20 uur, laagwater om 12.14 uur. Het ABP was de geldschieter van Sport en Spel BV, een onderne ming die zich bezighield met de aanleg van tennishallen. Toen de directeur van deze BV, A. Poot uit Etten-Leur, weigerde steekpennin gen te betalen aan Masson, trok het ABP zich terug en ging het bedrijf over de kop. Dat was de gebeurte nis die uiteindelijk de ABP-affaire aan het rollen bracht. De NMB was als bankrelatie van Poot belanghebbende in het faillis sement. Mr. Stoffels heeft een sterk vermoeden dat het ABP en de NMB gezamenlijk, in het zicht van het naderend faillissement, een viertal tennishallen uit de boe del ten eigen bate te gelde hebben gemaakt. Dit is in strijd met de Faillissementswet en ten nadele van de overige schuldeisers. Op be drieglijke bankbreuk staat een ma ximumstraf van zes jaar. De directie kredietenbedrijf van de NMB, waar de zaak onder res sorteert, ontkent dat er bij het fail lissement van Sport en Spel sprake is geweest van wederrechtelijke geldonttrekking. „Van een aangif te wegens bedrieglijke bankbreuk is ons niets bekend", aldus een woordvoerder van de bank. Schadeclaim Mr. Stoffels is voorts bezig voor bereidingen te treffen om een scha declaim van enkele miljoen gul- .ML dens in te dienen bij het ABP. Zo- g augustus 1983. Op die dag HEERLEN (GPD) - Bouwbedrijf Ne- lissen, behorend tot het Amstelland- concern, heeft bijna 1,2 miljoen gulden aan bemiddelingskosten betaald aan het duo Masson-Van Zon, de twee ver dachten van het omkoopschandaal bij het Algemeen Burgerlijk Pensioen- De FIOD heeft bij de controle van de boeken van het bedrijf een overschrij ving aangetroffen naar de op het ei land Yersey gevestigde Firma Yan- wood Quality Control Ltd. Deze Firma is eigendom van Masson en Van Zon. Aannemingsbedrijf Nelissen zou het geld betaald hebben voor de bemidde ling van ir. Van Zon bij een bouwpro ject van 100 miljoen gulden in de ge meente Nieuwegein. Volgens Stoffels heeft het faillie te bedrijf een schade van 12 mil joen gulden geleden. Eigenaar Poot leed ook nog eens een per soonlijk verlies van 12 miljoen gul den. Die vordering op het ABP is inmiddels gekocht door de zaken man Wim Meijer. Meijer eist van het ABP de 12 miljoen gulden en van oud-minis ter Gruijters, die Meijer in het ABP-rapport van chantage heeft beticht, een bedrag van 10 miljoen gulden. Daarnaast vraagt Meijer 5000 gulden per dag, gerekend i PAPOEA NIEUW GUINEA - De Britse kroonprins Charles is vijf dagen op bezoek op Papoea Nieuw Guinea. Hij werd vergast op folkloristische stammendanswaaraan werd deelge nomen door de voormalige minister van justitie en enig vrouwelijk parle mentslid van Papoea Nieuw Guinea, Nahali Rooney rechts op de foto). Prins Charles werd uitgeroepen tot erfelijk leider van de stad Manus. (foto AP) dra het strafrechtelijk vooronder zoek tegen Masson is afgerond, zal Stoffels de schade - die voort vloeit uit het faillissement van Sport en Spel - bij het ABP clai men. kwam het rapport van Gruijters i de publiciteit. Met de rente komt het totaal aan vorderingen in de ABP-affaire op ruim 40 miljoen gulden. ("minder dan de helft I leder jeugdschoen In diverse kleuren en modellen. Maten 28 - 39 winkelprijs 54.95 Bristolprijs 45,- I alléén deze week \ECHT, IEDER; M KLange Gracht 5 Leiden I Ktilil m M i de i I JLJJI SflkJrJS \WMJ tel. 071 - 142664 SAN JOSE/MANAGUA (GPD/ AFP/ANP) - Costa Rica heeft van Nederland een lening van 30 mil joen gulden gekregen om zijn beta lingsbalans in evenwicht te bren gen. Dat heeft de Nederlandse mi nister van ontwikkelingssamen werking, Eegje Schoo, gisteren meegedeeld na een tweedaags be zoek aan dit Middenamerikaanse land. De lening, die een looptijd van 30 jaar heeft, is verstrekt tegen een jaarlijkse rente van 2,5 procent. In een toelichting zei Schoo dat Costa Rica, „een van de oudste democra tieën op het Amerikaanse conti nent", onmiddellijk hulp nodig heeft ter verlichting van de druk die wordt veroorzaakt door de stij gende energiekosten die de beta lingsbalans van het land volledig uit evenwicht hebben gebracht. De minister maakte verder be kend dat de Nederlandse regering ruim anderhalf miljoen gulden heeft geschonken aan het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties om Costa Rica te helpen bij de opvang van vluchtelingen uit de omringen de landen. Volgens minister Schoo is de 30 miljoen nodig om de Costaricaanse landbouwproduktie op peil te kun nen houden, en ook de export daarvan. Ze wijst erop dat de eco nomische crisis het gemiddelde in- (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De hore caproef in Leiden mag doorgaan. De Raad van State wees vanmor gen een verzoek van 67 caféhou ders om het besluit van burge meester Goekoop te schorsen af. Sinds juni mogen dertien Leidse cafés zaterdagnacht om drie uur een uur later dan de meeste andere kroegen - sluiten. Een groot aantal cafés heeft een dergelijke onthef fing van de sluitingstijd niet gekre gen. Hun verzoeken werden afge wezen door burgemeester Goe koop, omdat hij teveel overlast voor de buurt vreesde. Als gevolg van de proef verliezen de cafés, die geen ontheffing heb ben, een groot deel van hun omzet. Zij willen dan ook dat er één lijn wordt getrokken: of allemaal om drie uur dicht of helemaal geen ontheffingen. (zie verder pagina Leiden) WADDINXVEEN/BOSKOOP - De Boskoopse politie heeft gister middag een 29-jarige Boskoper aangehouden die ervan wordt ver dacht een treinconducteur met een mes te hebben bedreigd. De man zou met een knipmes van zo'n 30 centimeter naar de conducteur hebben gestoken, die overigens niet werd geraakt. Het gebeurde op het station Noord in Waddinxveen. Daar kwam de conducteur er achter dat drie reizigers, allen uit Boskoop, geen treinkaartje hadden. Het drie tal weigerde alsnog een kaartje te kopen. De conducteur stuurde hen de trein uit. Maar eenmaal bij de deur haalde één van de drie een knipmes uit zijn bodywarmer en maakte onder het uiten van scheldwoorden een steekbeweging naar de conduc teur. Die had alle overige deuren al gesloten om de drie te beletten weer in de trein te stappen. Net toen ook de laatste deur sloot om dat de trein zich in beweging zette, maakte de Boskoper nog een uit haal met zijn mes. Door snel naar achteren te springen kon de con ducteur een steek ontlopen. Het drietal stapte daarop in een trein op het andere spoor, richting Boskoop. De gewaarschuwde con ducteur van die trein bracht de po litie in Boskoop op de hoogte en die stond de mannen in Boskoop op te wachten. De man met het mes bood enig verzet. Hy zit nog vast in het politiebureau. De twee anderen zullen worden vervolgd voor illegaal treinrijden, Zij zijn naar huis gestuurd. komen in Costa Rica met honder den dollars heeft doen dalen. "Bijna iedereen in Costa Rica leeft van de landbouw", aldus de uitleg van de minister, „maar om te kunnen verbouwen zijn er eerst een heleboel dingen nodig. De hulp is bedoeld om de import van de meest elementaire goederen voor de landbouwproduktie te kunnen garanderen en het meeste daarvan zal in Nederland worden gekocht, we denken daarbij vooral aan kunstmest". Inmiddels is de Nederlandse mi nister van ontwikkelingssamen werking in Nicaragua gearriveerd. Het doel van haar verblijf van an derhalve dag? „Kijken wat er met vier jaar wederopbouwhulp is ge beurd", zo stelt minister Schoo, „We hebben honderden miljoenen guldens uitgegeven". De minister merkt echter op dat er „algemene tevredenheid" bestaat over de wij ze waarop de sandinisten de Ne derlandse ontwikkelingshulp heb ben gebruikt. De Amsterdamse burgemeester Van Thijn heeft woensdag in Ma nagua een steden-band-overeen komst getekend. De overeenkomst voorziet in samenwerking en uit wisseling op sociaal en cultureel terrein tussen de twee hoofdste den. In het kader van de steden band zal de universiteit van Am sterdam een onderzoek verrichten naar de mogelijkheden om het sterk vervuilde meer van Managua te reinigen. AMSTERDAM (ANP) - Zelfs de meest zware koffiedrinker zal van koffie geen kanker krij gen. Het is zelfs niet uitgesloten dat de cafeïne in de koffie soms remmend kan werken op de ontwikkeling van kwaadaardi ge gezwellen. Dat blijkt uit een uitgebreid onderzoek van het Internatio nale Instituut voor Levenswe tenschappen in Washington. Ten onrechte is volgens de on derzoekers in de afgelopen ja ren een verband gelegd tussen het drinken van koffie en de ge vreesde ziekte. Proeven met dieren laten zien dat er geen enkele grond is voor de opvatting dat cafeïne kankerverwekkende eigen schappen heeft. De proefdieren kregen extreem hoge doses van deze stof toegediend, die het menselijk consumptiepatroon ver te boven gaat. Er bleek geen invloed vanuit te gaan op de aanwezigheid van tumoren of het onstaan van kankerge zwellen. Ook in de bevolkingsonder zoeken, waarin een statistisch verband wordt gelegd tussen kanker en cafeïnegebruik, heb ben de wetenschappers van het Amerikaanse instituut geen oorzakelijk verband kunnen ontdekken. Studies naar de chemische karakteristieken van cafeïne, giftigheidsproeven en erfelijkheidstesten bevesti gen dat de stof geheel kanker- vrij is. Na een reeks vertragingen '"gres za'het kabinet vermoedelijk nog dit jaar een besluit ne men over de inpoldering van de Mar kerwaard. Plannen daartoe dateren uit het begin van deze eeuw en waren destijds een logisch vervolg op de Zuiderzeewet, die voorzag in de aan leg van de Wieringermeerpolder, de Noordoostpolder en de Flevopolder. De Markerwaardpolder had al in het midden van de jaren dertig een feit moeten zijn, maar het kwam er niet van om redenen die voor een verras send groot deel ook vandaag nog ac tueel zijn. De bijna verdubbeling van de be volking in nog geen veertig jaar tijd en de voedselschaarste van 1916 ston den aan de wieg van de Zuiderzee wet van 1918. Er was dringend land bouwgrond nodig en inpoldering van een deel van de Zuiderzee gold als een goede oplossing, al was er ook toen al sporadisch sprake van kriti sche geluiden. Veranderde omstandigheden en in zichten en een verschuiving van de waterbouwkundige belangstelling van het IJsselmeer naar de Deltawer ken hebben er toe geleid dat - alle zestig, veelal lijvige rapporten ten spijt - de Markerwaard een papieren polder is gebleven. Dat de discussie nu weer in grote hevigheid is losge barsten, vindt zijn oorzaak vooral in de afronding van de Zeeuwse projec ten, waardoor binnen afzienbare tijd veel capaciteit en kennis vrijkomt. Een echt overtuigende reden om alsnog tot de aanleg van de Marker waard over te gaan is er niet. In de IJsselmeerpolders is veel ruimte ge bruikt voor volkshuisvesting en in mindere mate recreatie, omdat de vraag naar landbouwgrond uiteinde lijk niet in verhouding stond tot het nieuwe aanbod. Het concentratiebe leid heeft veel traditionele landbouw bedrijven doen verdwijnen, met als gevolg een meer efficiënte bedrijfs voering die zeker een belangrijke bij drage heeft geleverd aan de tweede positie die Nederland inneemt op de wereldranglijst van exporteurs van landbouwprodukten. Die positie kan natuurlijk altijd wor den verbeterd, maar er zijn tot dusver geen doorslaggevende argumenten op tafel gekomen die een grote uit breiding van landbouwgronden rechtvaardigen. Ook de alternatieven in de vorm van een tweede nationale luchthaven, stedebouw en militaire oefenterreinen zijn weinig impone rend belicht en dat heeft Rijkswater staat en in het bijzonder de straks min of meer werkloze Dienst der Zuiderzeewerken wat nerveus ge maakt. Deze week heeft de Raad van de Waterstaat in een rapport vastgesteld dat de meest recente kostenramin gen - twee miljard voor een polder van 41.000 hectare - zeker realistisch zijn en misschien zelfs wat aan de ho ge kant. De adviesaanvrage van de minister moet worden gezien tegen de achtergrond van het financiële de bacle van de Oosterscheldewerken. Rond de Markerwaard doet zich de curieuze situatie voor dat een nadere beschouwing van alle relevante mi lieu-aspecten eigenlijk overbodig is, omdat niemand bevredigend kan aangeven waarom de polder er als nog moet komen. Pas als dat is ge beurd kan een serieuze afweging worden gemaakt. In een uiterste poging inpoldering te forceren wordt door voorstanders de laatste jaren ook geschermd met het werkgelegenheidsaspect, maar als dat de toetsingsnorm wordt valt aan minder omstreden projecten te denken. vis ik weer achter het net. Kan die winkel juffrouw niet eens wat meer kranten inkopen? Reserveren geeft zekerheid. Neem dus zélf een abonnement. Ja. ik wil uw krant een kwartaal (f 63,10). Ik krifg de krant eerst 2 weken gratis D 4 weken voor f 10.- U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnr 10050. 2300 VB Laden. Bellen kan ook, teL 071 144941 H DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1