Markerwaard is zeker haalbaar Watersport gevaarlijk bij dam Oosterschelde 'Geen recept tegen zomergeweld' Onderzoek naar kosten wijst uit: 'Geen politiek motief voor moord Surinamer' Demonstrant YYD- kantoor: maand cel DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - De ramingen die de directie Zuiderzeewerken van Rijkswaterstaat heeft gemaakt van de aanlegkosten van de Markerwaardpolder geven een betrouwbaar beeld. Het is zelfs denkbaar dat de geraamde kosten, ruim twee miljard gulden voor een polder met een oppervlakte van 41.000 hectare, uiteindelijk 200 miljoen lager uit zullen vallen als grondverbetering voor de dijkaanleg geheel of gedeeltelijk achterwege kan worden gelaten. De Raad van de Waterstaat, advies orgaan van de minister van Ver keer en Waterstaat, schrijft dit in een gisteren uitgebracht rapport. De Raad vindt verder dat een rapport dat onder leiding van de Noordhollandse gedeputeerde IJff is uitgebracht over de kosten van de bestrijding van de algengroei in het randmeer dat na aanleg van de polder ontstaan klopt. Redelijker wijs mag worden uitgegaan van de becijferingen in dit rapport die uit wijzen dat bestrijding van blauwe algen jaarlijks slechts enkele mil joenen kost. Andere onderzoekers hebben eerder geconcludeerd dat hiermee wel eens tientallen miljoe nen zouden kunnen zijn gemoeid. De Raad is tenslotte van oordeel dat het aanleggen van zogenoemde AMSTERDAM (GPD) - „Wij gaan niet uit van een politieke moord". Dat verklaart de Amsterdamse po litie die de gewelddadige dood on derzoekt van de 29-jarige Surina mer Henri Diepnarainsing Shajad- ■singh. Maandag is het stoffelijk overschot van deze tegenstander van het Bouterse-regiem in het Amstelkanaal in Amsterdam ge vonden. Er waren geen uiterlijke tekenen van gewelddadigheid, maar sectie wees uit dat Shajad- singh met geweld, waarschijnlijk door wurging, om het leven is ge bracht. Nederlanders belaagd in Zuid-Frankrijk MONTPELLIER (AFP) - In Zuid- Frankrijk hebben twee gemasker de overvallers gisteren geprobeerd een Nederlands echtpaar te bero ven. Op de Route National 113 tus sen Valergues en Saint-Bres (He- rault) probeerden zij de Nederland se toeristen klem te rijden, maar die slaagden erin te ontkomen door snel een draai van 180 graden te maken op de smalle autoweg, al dus de politie. Franse politie heeft inmiddels versterkingen ingezet langs de au towegen in het midden en zuiden van het land om de buitenlandse toeristen te beschermen tegen de „wegpiraten". De afgelopen drie weken zijn 11 overvallen uitge voerd op de autowegen. woonde, behoorde bij de groep die vorig jaar de ambassade van Suri name in Den Haag bezet hield. Men vond in die ambassade een dodenlijst waarop ook de naam van Shajadsingh voorkwam. Hij herdacht ieder jaar bij het Suri naamse consulaat in Amsterdam de vijftien zogenaamde December- doden. In maart 1982 was hij direct be trokken bij de mislukte coup van Hawker en Rambocus en hij riep de Surinamers via de Surinaamse staatsradio tot diep in de nacht op om Hawker en zijn vrienden te steunen. Shajadsingh werd gevan gen genomen maar vluchtte in ja nuari 1983 via Cayenne en Parijs naar Nederland, waar hij politiek asiel aanvroeg. Zaterdagavond jl. ging Henri Shéyadsingh naar een bruilofts feest in de Van Woustraat in Am sterdam en daar hebben zijn vrien den hem het laatst gezien. De poli tie wil niet zeggen of het slachtof fer begin deze maand nog is ge hoord door de speciale commissie die de Decembermoorden onder zoekt. „Wij weten alle achtergron den en juist daarom is het een nor male zaak voor de groep ernstig de licten van de politie. Wanneer je meer van deze man weet, ga je niet direct op het politieke vlak zoe ken", aldus de politievoorlichter. In sommige Surinaamse kringen is bekend dat het slachtoffer finan ciële problemen had en snel tot ge weld overging als er iets mis ging in zijn omgeving. Hij zou ook niet- politieke vijanden hebben gehad. Maar Surinaamse verzetsstrijders verwijzen ook naar.de onopgeloste aanslag op een broer van de acti vist, Somohardjo in Schiedam. „Ie dereen van ons loopt kans kapot gemaakt te worden", aldus een van deze woordvoerders. DEN BOSCH (ANP) - De opgravin gen in Den Bosch door stadsar- cheoloog drs. H. Jansen in het ka der van het onderzoek naar de mid deleeuwse stad 's-Hertogénbosch, hebben een vakwerkhuis uit de ja ren 1150 tot 1180 opgeleverd. Deze vroege vorm van bebouwing, be staande uit houtskeletbouw met leem opgevuld, verwachtte men niet terug te vinden in Den Bosch, aldus drs. Jansen gisteren. Voor zover bekend werd wel in Gelder land, maar niet in Noord-Brabant omstreeks die tijd op die manier gebouwd. Het vakwerkhuis heeft gestaan aan de noordzijde van de St. Jan, evenals de oude kathedraal buiten de muren. Dat het om een vak werkhuis gaat bleek duidelijk uit Vakwerkhuis uit 1200 opgegraven in Den Bosch de blootgelegde paalgaten en de aanwezige grote brokken gebak ken leem. Alles wijst er volgens Jansen op dat het huis in brand heeft gestaan, het daarna is gesloopt en er later een groot huis is neergezet. Daar van is eveneens een plattegrond te ruggevonden. De archeoloog noemt dit een bijzonder waarde volle ontdekking, omdat men nu voor het eerst beschikt over een ga ve plattegrond van een midde leeuws huis in Den Bosch. Het huis moet gebouwd zijn rond 1300 tot plusminus 1350 en is later even eens door brand vernield. De res ten werden eveneens gesloopt, zonder echter de plattegrond aan te tasten. Een andere opmerkelijke ontdekking is volgens Jansen dat het niveau van de vroegste bebou wing rondom de oude St. Jan over een komt met het niveau van de Romaanse toren zoals die eens bij de kathedraal heeft gestaan. Pas in de 13e eeuw is men begonnen de Romaanse St. Jan te omtrekken met een Gotische bouw. Verder zijn beer- en waterputten ontdekt, waarvan de inhoud nog moet worden onderzocht. SWALMEN (ANP) - Voor de twee de keer zijn de twee Belgische da ders van de Limburgse ontvoe ringszaak aan hun politionele ach tervolgers ontkomen. Zij verble ven dinsdagavond in een buiten het Brabantse Gemert gelegen wo ning. De rijkspolitie was daar ach tergekomen en schakelde het lan delijke arrestatieteam in dat de wo ning omsingelde. De gezochte Belgen kwamen ra zendsnel naar buiten, sprongen in een auto (Fiat) en verdwenen in de richting Venray. Daar wisten zij te ontkomen en verdwenen naar het Gemertse kerkdorp Boekei waar het die avond kermis was. Dit is gistermiddag meegedeeld door de rijkspolitie op een persconferentie in Swalmen. Luitenant A. Claessen van de re cherche van de rijkspolitie in het district Roermond weet de ont snapping van de voortvluchtige Gezochte Belgen weer ontkomen Belgen aan de voorzichtigheid die de achtervolgers in acht moesten nemen ten opzichte van onschuldi ge burgers. Bovendien wisten de uit de gevangenis van Arlon ont snapte mannen twee wagens van het arrestatieteam te beschadigen en uit te schakelen. De woning in Gemert waar de Belgen verbleven was enkele we ken geleden verhuurd. Volgens de politie is de eigenaar van het pand niet betrokken bij deze affaire. Wel een 34-jarige ongehuwde vrouw uit Weert van wie is komen vast te staan dat zij haar auto ter beschik king van de Belgen heeft gesteld. Met deze wagen, een BMW, sloe gen de ontsnapte gevangenen maandagmiddag over de kop in het Limburgse Asselt. Daar kaapte het tweetal samen met een man uit Heerlen de auto van het tijdelijk ontvoerde echtpaar Vaessen uit Swalmen. In de BMW van de Weertse vrouw is een geladen revolver van zwaar kaliber aangetroffen en een voorraad zware munitie. In haar huis werd een tweede pistool met munitie gevonden. Zij beweert dat deze wapens niet van haar zijn. De vrouw is, verdacht van medeplich tigheid, in verzekering gesteld. Bij een tweede achtervolging door de politie hebben de Belgen meerdere keren de politie onder vuur genomen. Daarbij is niemand gewond geraakt. De politie schoot uit veiligheidssredenen niet terug. De Heerlenaar, die maandag sa men met de Belgen wist te ontko men, verkeerde dinsdag niet meer in hun gezelschap, zo stelde de po litie nog vast. 'Spion Gardiner niet uitleveren' DEN HAAG (ANP) - Nederland dient voorrang te geven aan het vervolgen van de Canadees Paul Wood (alias John Gardiner) op grond van de in ons land begane delicten (zoals verboden wapenbe zit) boven uitlevering aan België. Het PSP-kamerlid Van der Spek zegt dit in schriftelijke vragen aan de ministers Korthals Altes (justi tie) en Van den Broek (buitenland se zaken). Volgens Van der Spek kan stral rechtelijke vervolging van Gard ner in Nederland tevens ophelde ring kan brengen in een aantal to dusver duister gebleven activite ten van Gardiner in Nederland. persputten een realistische maatre gel is om verzakkingen op het vasteland van Noord-Holland als gevolg van veranderingen in de waterstand door inpoldering te be perken. Een door de raad ingestel de commissie raamt de hiervoor benodigde investeringskosten op 162 miljoen gulden (prijspeil 1981) met een jaarlijkse exploitatielast van 15 miljoen gulden. In een rap port van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur werd als gevolg van verzakkingen een schadebedrag van 800 miljoen gul den genoémd. Minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat had de Raad van de Waterstaat begin dit jaar ge vraagd om een oordeel over de rap porten. In verband met de te ne men regerinsgbeslissing over de toekomst van de Markerwaard wil de zij weten of de in de nu door de Raad onderzochte nota's en advie zen genoemde becijferingen klop pen. Zoals het er nu naar uit ziet zal de regering binnen enkele maanden een beslissing nemen. De minister is met vakantie, het ministerie ont houdt zich daarom van een reactie, aldus een woordvoerster. De Raad heeft zich thans niet uit gelaten over de vraag of de polder wel of niet moet worden aange legd. Al jaren geleden heeft hij zich daar in meerderheid een voorstan der van verklaard. Enkele weken geleden heeft een groep bedrijven en banken een plan gelanceerd om de Markerwaard aan te leggen. Zij schatten de kosten van het particu liere project op anderhalf miljard gulden. De landelijke landbouworgani saties zijn groot voorstander van inpoldering. Zij menen dat de vrij komende landbouwgronden hard nodig zijn voor nieuwe landbouw bedrijven en voor bedrijven die op het oude land worden weggesa neerd, bij voorbeeld voor stadsuit breiding. Milieuorganisaties en het visserijbedrijfsleven voeren al ja ren strijd tegen inpoldering. De eerste wijzen op de belangrijke mi lieuwaarden van het huidige Mar kermeer. Voor de tweede geldt het economische belang van het Mar kermeer als visgebied. De financiële specialist van de WD-fractie in de Tweede Kamer, De Korte, heeft vorige week ge steld dat de inpoldering voorlopig niet moet doorgaan. In de huidige tijd van bezuinigingen zijn de fi nanciële risico's volgens hem te groot, ook al zouden particulieren de inpoldering uitvoeren. Bij dit soort projecten dreigen volgens de WD voor de overheid financiële tegenvallers. SCHIPHOL Op de trap van een vliegtuig op Schiphol nestelde zich gisteren een bijenvolk. De vrees dat de bijen zich een vliegreis naar een vakantiebestemming hadden voorgesteld kwam niet uit: de beestjes ble ven rustig zitten, maar zullen vandaag worden weggehaald, (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - De politie rechter in Amsterdam, mevrouw J. Groeneveld-Van Baak, heeft giste ren een 27-jarige Amsterdammer veroordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar wegens openlijke geweldpleging rond de ongereegeldheden bij het WD- kantoor op de Nieuwezijds Voor burgwal op 4 juni. De officier van justitie, mevrouw Visser, had behalve de maand voorwaardelijk ook nog een boete geëist van 500 gulden tegen de man, die voor het bezette WD- kantoor, het Stikkerhuis, had deel genomen aan het protest tegen het regeringsbesluit inzake de plaat sing van kruisraketten in ons land en de rol van de liberalen daarbij. De politierechter achtte openlij ke geweldpleging door bewezen. Hem was ten laste gelegd dat hij met anderen een blokkade had ge vormd voor het Stikkerhuis, voor lichtingsmateriaal in brand had ge stoken en een fles had gegooid in de richting van de Mobiele Een heid. De man behoorde niet tot de be zetters van het Stikkerhuis. Hij had deelgenomen aan de demon stratie tegen de kruisraketten, die onder meer langs het Stikkerhuis trok. Daar was hij uit de betoging gestapt en had zich met anderen bij de menigte gevoegd die protes teerde tegen de opstelling de WD tegenover de plaatsing van kruisra ketten. „Wij leven in een democratie en daarin heeft iedereen het recht om te demonstreren. Maar de demo cratie ontleent haar kracht aan de verdraagzaamheid tegenover het standpunt van anderen", aldus de officier van justitie.De verdachte en zijn advocaat mr P.G. Wiewei voerden aan dat er in het geheel geen geweld is gebruikt. De blok kade kon niet als zodanig worden aangemerkt, evenmin het gooien van de fles. De bedoeling was niet om daar iemand mee te raken en de Mobiele Eenheid stond daar voor trouwens te ver opgesteld, al dus de Amsterdammer. Deze gaf ook te verstaan het WD-propa- gandamateriaal dat uit het Stikker- huis was gegooid niet in brand te hebben gestoken. Die pamfletten en folders brandden al en hij had het brandende papier alleen maar in een container gegooid, betoogde hij voor de politierechter. Zijn advocaat stelde dat eerder gesproken kan worden van geweld van de kant van de politie. Drie agenten, die hij met naam moem- de, zouden zijn cliënt hebben „af gerost". Mr. Wiewei kritiseerde voorts de behandeling van de aan gehoudenen op het hoofdbureau- van politie in Amsterdam en in Nieuwersluis. De advocaat drong daarom aan op vrijspraak. Aange zien de politierechter daarin niet meeging overweegt hij tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan. Telefoonnota van 15 mille ROTTERDAM (GPD) - Bij het telefoondistrict Rotterdam acht men het bijzonder onwaar schijnlijk, dat een inbreker er verantwoordelijk voor is dat een inwoner van de Maasstad een telefoonrekening van 15.000 gulden kreeg gepresen teerd. De betrokken inwoner blijkt sinds 4 januari niet één telefoontik betaald te hebben en het gevolg is dat zijn tele foon sinds 4 juni is afgesloten. Volgens de heer Kampen, chef van onder meer de afde ling Incasso van het Rotter damse telefoondistrict, staat er voor 15 mille aan onbetaalde re keningen uit. De Rotterdam mer verbelde volgens de nog openstaande rekeningen onder meer in maart voor 2 mille, in mei voor 9 mille en in juni voor 3 mille. Hij telefoneerde onder meer met Amerika. Voor zover de heer Kampen weet heeft de Rotterdammer geen klacht ingediend dat zijn telefoon kapot is. Dat een in breker in één nacht voor 15 mil le belt is praktisch zelfs uitge sloten. Ervanuit gaande dat de duurste telefoontik iets minder dan een tientje per minuut kost, ben je 25 uur onafgebro ken bezig te bellen naar de ver ste uithoek van de aardbol om een rekening van 15 mille ge presenteerd te kunnen krijgen. ZIERIKZEE (ANP) - Personeel van de Deltadienst van Rijkswater staat dat betrokken is bij de aanleg van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde, wordt her haaldelijk geconfronteerd met wa tersporters die tussen de in aanleg zijnde pijlerdam doorvaren, wat verboden is. Dat levert volgens L, Kneepels, hoofd voorlichting van de Deltadienst in Zierikzee, levens gevaarlijke situaties op. De omgeving van de pijlerdam is sinds begin dit jaar tot verboden gebied verklaard. De scheepvaart moet sindsdien van de Roompot- sluis gebruik maken. Werkschepen liggen in de monding van de Oos terschelde met vele honderden me ters ankerketting afgemeerd. Bo vendien liggen er grote aantallen boeien en meetinstrumenten in dat gebied die door de stroom onder water worden getrokken en niet meer zichtbaar zijn voor de scheep vaart. De stroomsnelheden tussen de pijlers kunnen tot drie a vier meter per seconde oplopen. Dat levert voor de watersporter die het ver bod veelvuldig negeert levensge vaarlijke situaties op omdat hun boten kunnen openscheuren en zinken. De watersporter kan dan door de grote stroomsnelheid zich zelf niet meer in veiligheid stellen waarna het personeel van Rijkswa terstaat moet ingrijpen. Op 12 mei werd een katamaran-zeilboot opengescheurd door de ankerket ting van het opschoonponton Ma- coma. De twee opvarenden kon den toen nog door mensen van de Rijkswaterstaat gered worden. Het personeel van Rijkswater staat dat in dit gebied met werk schepen veel heen en weer vaart, waarschuwt de overtreders en rap porteert de overtredingen aan de rijkspolitie te water. Volgens Kneepels is het onbegrijpelijk dat de watersporters de door alle wa tersportverenigingen en haven meesters afgegeven waarschuwin gen in de wind slaan. Het zijn niet alleen buitenlanders die de gevaar lijke weg kiezen door het laatste nog halfopen sluitgat, maar ook veel Nederlandse watersporters. Het negeren van het vaarverbod levert bovendien veel hinder op voor Rijkswaterstaat zelf. Het per soneel op de werkschepen staat volgens Kneepels steeds weer op scherp als zo'n onvoorzichtige wa tersporter wordt gesignaleerd. Dat kost concentratie en tijd en die is hard nodig om de pijlers nog voor het komend stormseizoen allemaal geplaatst te krijgen. Rijkswaterstaat wordt ook her haaldelijk geconfronteerd met wa tersporters die afmeren in de werk- haven. Ook dat is verboden en ge vaarlijk, omdat zich onder water veel obstakels bevinden die daar tijdelijk door Rijkswaterstaat zijn aangebracht. VALKENBURG - Succes, dat is het enige dat burgemeester P. Gi- lissen van Valkenburg zijn colle ga's in de Noordhollandse bad plaatsen kan toewensen. Ook al is hij erin geslaagd om het vakantie- geweld in zijn gemeente in te dam men, een duidelijk „recept" heeft Gilissen niet voor het oplossen van de problemen aan de kust. „Ik weet niet of je Valkenburg mag vergelijken met plaatsen als Egmond en Bergen. Je hebt daar door Peter van de Maat bij de zee met een andere vorm van toerisme te maken dan wij hier, hoewel ik dat verschil niet zo maar even kan omschrijven. Maar na tuurlijk komen er, als ik de berich ten over dat geweld hoor, herinne ringen bij me boven. En dan denk ik: goddank hebben wij die moei lijkheden achter de rug" Vechtpartijen Een jaar of tien geleden was Val kenburg wat nu de badplaatsen zijn: het Limburgse vakantieoord stond bol van de criminaliteit. Veel vechtpartijen, voornamelijk als ge volg van drankmisbruik. Gilissen - nu acht jaar burgemeester - zegt: „Het is een zaak van jaren ge weest om het geweld terug te drin gen. Er komen uiteraard nog steeds wel incidenten voor, maar Burgemeester van Valkenburg heeft problemen overwonnen dat hoort er nou eenmaal bij als je veel mensen bij elkaar hebt". Hij vertelt: „Het is niet alleen een zaak van de burgemeester en de politie geweest, het was een zaak van ons allemaal. Samen met de ondernemers in de toeristische sector en de inwoners hebben we een prettige sfeer weten te creëren, waarbij vandalisme niet voor de hand ligt". Indien er echter toch iets gebeurt dat niet door de beugel kan, heb ben Gilissen en zijn politiemensen hun antwoord klaar: „Dan bestrij den we dat bij de wortel. We zijn gelukkig in de gelegenheid om ver nielingen en geweldplegingen di rect aan te pakken, zodat het niet kan escaleren. Daarmee voorko men we een hoop ellende". - Onderbezetting De „gelegenheid" waarover de burgemeester spreekt is een ge volg van het feit dat het politie korps van Valkenburg in de „zo mermaanden van 35 tot 60 man wordt uitgebreid. Andere groepen van de rijkspolitie in Zuid-Neder land staan daarvoor mankracht af. Onderbezetting, waarmee de poli tie in de kustplaatsen te kampen heeft, is dus iets wat Gilissen niet kent. De burgemeester ontkent dat het in Valkenburg rustig is omdat er een dreigende werking uitgaat van de grote hoeveelheid agenten: „Ze gaan niet met karabijn of wapen stok de straat op. Je moet tactisch optreden en niet zelf een sfeer van intimidatie oproepen. Doe ge woon, heb ik hen verteld, dan doe je gek genoeg". De toeristische ondernemers zijn het lang niet altijd eens geweest met hun eerste burger. Hij kwam twee jaar geleden in het nieuws toen hij modderbadgevechten en een optreden van de popgroep Normaal verbood. In een interview met deze krant zei Gilissen toen: „Ik geloof dat enkele dingetjes be ter niet kunnen". Hij vertelde be vreesd te zijn dat de openbare orde door dergelijke evenementen zou worden verstoord. Nu: „We zijn tot een redelijke overeenstemming gekomen. Je kan niet meer spreken over een krachtmeting tussen de burge meester en de ondernemers. Er wordt zo min mogelijk vermaak georganiseerd dat aanleiding kan geven tot agressiviteit. Popconcer ten zijn er nog, maar na afloop wordt niet meer het hele publiek tegelijk de straat op gestuurd. Het feest wordt afgebouwd met een muziekje en een drankje. En dan gaat iedereen naar huis of naar zijn tent wanneer hij daar zin in heeft. Zo spreid je de drukte op straat en verminder je de kans op ongere geldheden". Niet streng Zo af en toe ligt Gilissen echter toch nog wel eens in de clinch met een horeca-gelegenheid. Dit sei zoen is het naar zijn zeggen pas één keer voorgekomen. Toen overtrad een café-eigenaar verschillende ke ren de sluitingstijd en trok de bur gemeester de vergunning in om in het weekeinde langer dan tot één uur 's nachts te mogen open blij ven. „In zo'n geval vindt men mij na tuurlijk niet zo aardig", zegt Gilis sen. „Nee, ik denk niet dat ik streng ben. Men moet gewoon we ten dat er regels zijn waaraan je je dient te houden. Anders is dat ook oneerlijk ten opzichte van collega's in de horeca die de regels wel in acht nemen en dus op tijd sluiten". Doordat Valkenburg tegenwoor dig minder op een negatieve wijze in het nieuws is, trekt het volgens Gilissen meer gezinnen met kinde ren en ouderen dan voorheen. Jaarlijks is het dorp goed voor ruim een miljoen overnachtingen, „en de groei is er nog niet uit". Hij heeft niet de indruk dat de jonge ren weg blijven omdat de „sfeer van vroeger" is verdwenen. Belhamels „Het is inmiddels in het hele land wel bekend dat de politie hier meteen optreedt als je iets doet dat niet kan. En justitie is ook niet zui nig. Tijdens snelrechtprocedures krijgen die belhamels behoorlijke boetes opgelegd". Eind augustus moeten de jonge ren die het dit jaar weer te bont hebben gemaakt in Valkenburg verschijnen voor de Maastrichtse rechtbank. Gilissen vindt het „geen groot aantal", maar het zijn er evengoed toch nog ruim hon derd. „Dat zijn jongens die te veel lawaai hebben gemaakt op straat, anderen hebben lastiggevallen of tegen rolluiken hebben getrapt. Ja, als je hier een vuilnisbak omschopt en de politie is daarvan getuige, dan ben je zeker van een bekeu ring. Maar dus geen grote crimina liteit, nee". De bezoeker van Valkenburg valt ogenblikkelijk de vele taxi's op die er rondrijden. De burge meester vertelt dat de taxi-onder nemers in zijn dorp „verstandig ge bruik maken van de grote hoeveel heid toeristen". En bovendien: „Het komt ons goed uit. Wanthier- mee voorkom je dat er 's nachts mensen op straat blijven rondzwal ken omdat er geen vervoer voor hen is. Dat mes snijdt dus aan twee kanten: zo krijgen ze de tijd niet om iets uit te halen dat niet is toe gestaan". Narigheid Het gaat met de horeca in Val kenburg beter dan het lange tijd is gegaan, als je de burgemeester mag geloven. De notoire raddraai ers blijven weg en op het toerisme heeft dat een voordelige invloed. „Iedereen moet na afloop van zijn vakantie tevreden naar huis kun nen gaan. Om dat te bereiken moet je er voor zorgen dat ouderen, ge zinnen, maar ook jongelui zich hier op hun gemak voelen. Er mag dus geen narigheid zijn, want dat trekt alleen narigheid aan. En dat is in het belang van niemand". Privé-gegevens in openbaarheid ZANDVOORT (GPD) De rijksrecherche in Amsterdam gaat een onderzoek instellen naar de wijze waarop vertrou welijke gegevens over een uit keringsgerechtigde in Zand- voort in de openbaarheid zijn gekomen. Het onderzoek ge schiedt op verzoek van burge meester Machielsen van Zand- voort. die zijn wethouders hier van gisteren op de hoogte heeft gesteld. Aanleiding voor het onder zoek is het feit dat ongeveer twee maanden geleden een ko pie met gegevens over een Zandvoortse uitkeringsgerech tigde by een raadslid uit die plaats in de bus zijn gedepo neerd. Op deze kopie zou een drietal opmerkingen zijn ge plaatst, kennelijk bedoeld ten nadele van de uitkeringsge rechtigde. Machielsen noemt dit „een niet te verteren zaak waarover geen onzekerheid mag blijven bestaan". „Ik acht mij als bur gemeester verantwoordelijk voor de privacy van de burgers. PSP: vocalisten Z.-Afrika weren DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) moet alsnog zijn besluit herzien twee blanke Zuidafrikanen een vi sum te verlenen om deel te kunnen nemen aan het Internationaal Vo calisten Concours van 25 augustus tot 5 september in Den Bosch. PSP-fractieleider Van der Spek zegt dit in schriftelijke vragen aan de bewindsman. De pacifist wijst daarbij op het restrictieve visa-be- leid ten aanzien van de culturele contacten met Zuid-Afrika.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5