actief in I viije tijd Helft van leerlingen heeft moeite met maken huiswerk 'Als opa dit nog kon meemaken' Onderdak voor ruilclub Onderzoek Leidse ontwildielingspsychologen: Pogingen tot inbraak door drie Hagenaars Insluiper DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 LEIDEN LEIDEN - 'Ga nou eens aan je huiswerk'. Met een dreigende blik in haar ogen kijkt de moe der in de richting van haar dochter die net doet of ze niets hoort. Een indringend opvoe dend praatje volgt. Uiteinde lijk sloft de dochter toch naar boven en raadpleegt de dikke agenda, waar tussen de pop sterren door nog net wat huis werk is te ontwaren: wisk. som 4 en 5 blz 33 maken; eng. leren woordjes pag 56,57,58. door Saskia Stoelinga We wisten het eigenlijk al. Huis werk is een weinig populaire bezig heid bij scholieren. Dit in tegen stelling tot de ouders die het heel belangrijk en zelfs noodzakelijk schijnen te vinden. Bij leerkrach ten steekt het weer iets anders in elkaar. Voor hen ligt het huiswerk geven besloten 'in de orde der din gen'. De Engelse wetenschapper Beattie vergeleek deze laatste ge dragslijn in een onderzoek van zes jaar geleden zelfs met sex aan het eind van de vorige eeuw: 'Het is iets dat iedereen doet, maar waar niemand over praat'. De onderzoekers, dr. N.M.E. Neuwahl en drs P.H.M. van den Boogaart van de vakgroep Ontwik kelingspsychologie van de univer siteit van Leiden, bemerkten een aantal jaren geleden dat er in Ne derland, maar ook in het buiten land, nauwelijks onderzoek is ver richt naar de vormgeving van huis werk, de consequenties van huis werk en het resultaat van huis werk. Dit was reden voor hun on derzoek, waarvan onlangs een ge deelte is gepubliceerd in het maandblad Pedagogische Studiën en dat werd uitgevoerd op ver schillende scholen van het lager beroepsonderwijs tot voortgezet wetenschappelijk onderwijs in Leiden, Leiderdorp, Den Haag en Haarlem. Voor alle duidelijkheid nog even dit: over het nut van huis werk laten de Leidse onderzoekers zich niet uit. "Dat zou eventueel in een vervolgonderzoek kunnen pas sen", aldus Van den Boogaart. Meer tijd Een belangrijke conclusie is dat veel leerlingen meer tijd aan huis werk besteden dan door de leer krachten wordt verondersteld. Hoe komt dat? Neuwahl: "Omdat de re sultaten voor hen niet overeen komstig zijn. Zij gaan er nog teveel van uit dat als iemand 'voldoende' tijd heeft besteed aan het huis werk, het er dan ook perfect moet inzitten of uitzien in geval van maakwerk. En dat is het juist: de helft van de leerlingen heeft moei te met het maken van huiswerk. De oorzaken variëren. Men ziet er het nut niet van in, men snapt het niet of het is te moeilijk en veel te veel. In sommige gevallen hangt dat nauw samen met concentratie problemen". Want ook daar heb ben veel leerlingen last van, zo stel den de Leidse onderzoekers vast. Aan dit falen blijken de leer krachten ook schuld te hebben. Twee studenten - inmiddels afge studeerd - Y. Frankhuizen en M. Verhagen, van het onderzoekende tweetal hebben drie weken lang een aantal lessen van leerkrachten gevolgd. Zij merkten op: dat het te vaak voorkomt dat leerkrachten pas de laatste minuten van de les met het huiswerk komen. 'Uitleg over de manier waarop huiswerk dient te worden gemaakt of wat van de leerling wordt verwacht, wordt nauwelijks gegeven. Bij huiswerk voor een proefwerk is slechts in 7 van 25 gevallen aange geven wat voor vragen zullen wor den gesteld op het proefwerk, ter wijl dit soort informatie bij ander leer- of maakwerk helmaal ont breekt'. In tegenstelling tot de buiten landse onderzoekers constateren Frankhuizen en Verhagen dat leer krachten meestal (80%) wel terug komen op het huiswerk, vrijwel steeds aan het begin van de erop volgende les. Echter, individuele ruggespraak over de gemaakte fou ten wordt met de leerlingen nooit gehouden. Studiegewoonten Van den Boogaart meent ver band te zien tussen goede rapport cijfers en goed huiswerk maken. Hij heeft bij de leerlingen die veel moeite hebben met het maken van huiswerk gekeken naar de studie resultaten. Die waren in veel geval len niet al te best. Hoe komt dat? "Behalve de factoren die net zijn genoemd, ontbreken bij deze groep de goede studiegewoonten. Zij wisselen maak- en leerwerk nauwelijks af. Spreiden het leer werk niet over verschillende da gen. Weten niet dat woordjes mak kelijker kunnen worden geleerd als je ze verdeelt in groepjes. Be ginnen eerst met het maakwerk - Dr. N. Neuwahl (links) en drs. Van den Boogaart: "Leerkrachten hebben ook schuld". daarvan zien ze gelijk het resultaat - en als er dan nog tijd overblijft voor het leerwerk is dat meegeno men. Blijkt de kans op een beurt heel klein te zijn, dan wil het leer werk nog weieens over het hoofd worden gezien". Hoe moeilijk het is deze gewoon ten te veranderen, heeft Van den Boogaart aan den lijve ondervon den. Drie leerlingen uit twee mavo heeft hij enige maanden intensief bij hun huiswerk trachten te bege leiden. Resultaten waren er nauwe lijks. Twee hebben nog een poging in het werk gesteld om volgens een studieschema hun huiswerk af te werken, maar ook zij haakten na een aantal weken af. Eisen Dat de studielessen die op veel scholen voor het voortgezet onder wijs in het eerste leerjaar worden gegeven niet het gewenste resul taat opleveren, staat voor de twee onderzoekers daarmee vast. Vol gens Neuwahl kun je het geven van studielessen vergelijken met het in gebruik nemen van een nieuw apparaat zonder dat de handleiding vooraf grondig wordt bestudeerd. "Het staat te ver van ze af. Praktijk en theorie zijn niet goed op elkaar afgestemd. De leer kracht zou veel vaker moeten her halen - ook in hogere klassen - wat nu eigenlijk de beste aanpak is voor de opdracht waarmee hij of zij de leerlingen opzadelt". Vooral bij leerwerk vindt Neu wahl het belangrijk dat de leer kracht uitlegt aan welke eisen het huiswerk van de leerling moet vol doen. "Omdat is gebleken dat leer lingen bij dit soort huiswerk vaak zeer moeilijk kunnen bepalen wan neer het voldoende is voorbereid. En dat huiswerk noodzakelijk moet zijn voor het leerproces spreekt vanzelf, zou ik zo zeggen". En hoe betrekkelijk ook dit on derzoek weer is, moge blijken uit het volgende: 'Slechts weinig leer lingen ervaren het huiswerk als een te grote belasting'. Waar maak ten we ons ook alweer druk om? Brugwachtster Hella Jansen: "Ik kan me uitstekend handhaven in die mannenwereld, al zeg ik het zelf'. 'Haardief in Leiden actief LEIDEN - Drie Hagenaars (22, 24 en 29 jaar) zijn gisteren door de po litie aangehouden nadat ze bij ten minste tien woningen hadden ge probeerd in te breken. De politie kreeg gistermorgen rond half acht een melding van een omwonende dat er in de Lusthoflaan drie jon gens liepen te scharrelen. De jon gens zouden bij woningen binnen gluren en ook proberen deuren en ramen te openen. Toen de politie arriveerde sprong een van de jongens in een auto. Hij ging er vandoor, maar Kind gewond LEIDEN - Een vierjarig jongentje is gistermiddag even voor zes uur licht gewond geraakt toen hij de Kooilaan overstak. Hij liep tegen de zijkant op van een auto, die werd bestuurd door een 42-jarige Amsterdamse vrouw. De automo biliste remde nog, maar kon een kleine botsing niet voorkomen. De jongen had een flinke bloedneus en is voor alle zekerheid - naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht voor onderzoek. kon op de Willem de Zwijgerlaan worden aangehouden. De auto waarin de jongen naar later bleek een 24-jarige Hagenaar - reed, verkeerde in slechte staat. Bovendien had hij geen rijbewijs, was de auto niet verzekerd en gaf hij een valse naam op. Na de aanhouding keerde de po litie terug naar de Lusthoflaan. De twee andere jongens waren echter al verdwenen. Even later kreeg de politie weer een telefoontje. Twee verdachte personen waren gesig naleerd in de Sieboldstraat. Daar konden ze even later ook worden aangehouden. De drie Hagenaars waren in de vroege ochtend druk aan het werk geweest. De politie heeft namelijk een groot aantal meldingen bin nengekregen van pogingen tot in braak, niet alleen in de Siebold straat en de Lusthoflaan, maar ook' in de Nassaulaan en Oranjestraat. In alle gevallen probeerden de Ha genaars deuren en ramen van wo ningen met een schroevendraaier te forceren. Nergens is dat gelukt, er is namelijk voor zover bekend niets gestolen. De Hagenaars zijn bekenden van de Haagse politie. Ze zijn alledrie aan drugs verslaafd. LEIDEN Er loopt een 'haar dief rond in Leiden. Een 11-ja rig meisje werd gistermiddag om kwart over drie namelijk beroofd van een stuk van haar haar. Het meisje wilde de deur van haar huis op de Langebrug openen. Zij werd vastgegrepen door een man van ongeveer dertig jaar. die zonder iets te zeggen met een schaar een haarlok afknipte. De man, in het bruin gekleed, rende daar na weg. De onmiddellijk ge waarschuwde politie heeft de man nog niet kunnen opspo ren. GEBROKEN - Een 37-jarige Lei- denaar heeft gisteren zijn onder been gebroken op het Delftse Jaag pad. De man reed richting Voor- schoterweg toen hij ten val kwam. Hij weet, evenals de politie, niet hoe de val werd veroorzaakt. LEIDEN - Leidens eerste brugwachtster Hella Jansen: "Brugwachtster. Ik verslik me telkens als ik dat woord moet uitspreken. Ik kom niet over die s heen. Er belde eens ie mand op en toen kwam ik echt in de moeilijkheden: ik verha spelde het woord zo dat ik uit eindelijk burgemeester zei. O, dan ben ik verkeerd verbon den, zei de persoon aan de an dere kant. Tegenwoordig zeg ik gewoon brugwachter, dan hoef ik me ook niet te verslik ken". door Wim Brands Sinds mei is ze brugwachtster. "In het begin moest ik veel leren. Ik denk dat ik nu aardig ben inge werkt. Met de techniek kan ik bij voorbeeld goed overweg". Als we het brugwachtershuisje op de Sumatrabrug naderen - daar zit Hella Jansen, als ze tenminste geen collega's van andere bruggen moet assisteren - zien we hoe de brug omhooggaat. Het is een impo sant gezicht, zeker, maar wat dit ta fereel nog imposanter maakt, is dat achter het raam van het huisje een kleine vrouw achter het bedie ningspaneel staat. Voordat ze aan dit werk begon, was Hella Jansen laborante op het slachthuis. Na de reorganisatie kwam ze zonder werk te zitten. Ze zag een advertentie voor een brug wachter, las dat ook vrouwen kon den solliciteren en dacht: waarom niet? Toen ze de baan kreeg en het goede nieuws aan haar ouders ver telde waren de reacties verdeeld: haar vader barstte in lachen uit en haar moeder vroeg zich af of ze daar nou wel verstandig aan had gedaan, brugwachtster worden. "Maar nu", vertelt Hella Jansen, "vinden ze het heel leuk. Ze zijn hier ook een keer geweest en von den het maar wat mooi dat je van uit mijn huisje ons vroegere huis kan zien. Daar, aan de overkant, hebben we gewoond. Als opa dit nou eens had kunnen meemaken, zeiden mijn ouders tegen mij. Mijn opa had dit namelijk prachtig ge vonden: zijn kleindochter op een brug". Ovatie Nadat ze was aangenomen is ze naar alle collega's, allemaal man nen, gegaan en heeft hen gevraagd wat zij daar nou van vonden, een vrouw als brugwachter. "Want je moet rekenen dat dit een mannen wereld is. Bovendien had ik ge hoord dat er onderling een goede sfeer heerste. Stel je voor dat ik die sfeer zou verstoren...maar ze von den het prima. Ik kan me ook uit stekend handhaven in die mannen wereld, al zeg ik het zelf'. Toen ze voor het eerst een brug getje opendraaide - het was een brug voor fietsers - kreeg ze, wat ze zelf noemt, een staande ovatie. "Het contact met de mensen is so wieso leuk. Het is alleen soms een nadeel dat jonge mensen denken dat ik een politieagente ben. Dat komt door mijn pak". Ze blijkt nog geen brugwachter- LEIDEN - De ruilclub Konings- kerk is voorlopig uit de problemen. Een paar maanden geleden kreeg de club te horen dat het lokaal in de Willem de Zwijgerschool niet meer ter beschikking was. Naar stig werd gezocht naar een andere gelegenheid en die is nu gevonden. In de Dr. Van Voorthuysenschool mag de ruilclub twee keer per maand op vrijdagavond zijn spul letjes uitstallen. "De huurprijs is wel een stuk hoger, dus we moeten de contributie opslaan, maar we zijn toch wel erg blij met deze ruimte', aldus Piet Erades. De ge suniform te hebben gekregen. Is nog in de maak. "Ik behelp me dus met een overhemd van de gemeen te, een marinebroek van m'n vriend, een paar schoenen die ik zwart heb geverfd en een stropdas van m'n vader". De vaarreglementen heeft ze naar eigen zeggen ondertussen aar dig onder de knie. "Watje allemaal niet moet weten. Neem het blazen. Eéen lange toon betekent: pas op, ik vaar rechtuit. Maar ik heb het allemaal goed bestudeerd en wat blijkt dan: vooral mensen op jacht jes kennen de regels niet. Die va ren rustig door rood. De mensen van de beroepsvaart zijn heel an ders, die zijn zeer nauwkeurig". Als we waarderende woorden hebben gesproken over het fraaie klotsen van het water, zegt Hella Jansen: "Ja, mooi hè. Soms ver beeld ik me wel dat ik in het bui tenland zit. Dat is ook een reden waarom ik deze baan zo leuk vind, een andere is dat ik veel meer vrij heid heb dan vroeger. Je kunt iets meer met de tijd spelen, om het zo maar eens te zeggen. Natuurlijk, die brug moet er regelmatig uit, het is vaak hard werken geblazen, maar toch...je bent een beetje je ei gen baas". meente had de Koningskerk een ruimte aangeboden in een school aan het Rapenburg, maar dat heb ben ze afgewezen. "Het was daar zo'n ouwe troep en daar moest tel kens iemand anders in zijn. dus waren we niet vrij. Bovendien is er nauwelijks parkeergelegenheid en het is een heel eind uit de buurt'. Dus ging Erades zelf eens babbe len op de Dr. Van Voorthuysen school. Met als resultaat dat de ruilclub Koningskerk op 7 septem ber weer op de oude voet kan ver der gaan, op nog geen 500 meter Ongemakken Op haar eerste werkdag vroeg ze nog aan haar begeleider of er wel eens een brug die omhoogstond, was doorgeslagen - "zo naïef was ik" - nu denkt ze wel tegen techni sche ongemakken bestand te zijn. "Ik heb het al twee keer meege maakt dat een brug niet meer om laag kwam. Ik raakte niet in pa niek, welnee. Je gaat eerst eens rustig kijken of er niet een stop is doorgeslagen. Is dat niet het geval, weet je niet wat er precies aan de hand is, dan bel je gewoon een des kundige". Vroeger heeft ze menigmaal ge scholden op brugwachters - wie niet? - en ook het smoesje dat de brug eruit was, heeft ze vaker dan één keer gebruikt als ze te laat kwam op school. "Het rare is dat je nu met heel andere ogen tegen dit soort zaken aankijkt. Grappig hè. Ik bedoel, ik begrijp nu dat een brugwachter een brug niet omhoog laat gaan om jou te pesten, zoals je vroeger in een kwade bui soms dacht, en met het smoesje dat de brug eruit was, kan ik nu natuurlijk niet komen aanzetten op m'n werk". van de plaats waar ze vroeger za ten. LEIDEN - Op klaarlichte dag is uit een autobedrijf aan de St. Ja- cobsgracht een geldkistje met 1.200 gulden gestolen. Het kistje lag in een niet afgesloten bureau, dat in een kantoor stond. De inslui per heeft tussen half drie en vier uur zijn slag geslagen. Augustinus De jongerenvereniging Augus- tinits verkoopt kaarten voor de activiteiten volgende week tij dens de El Cid-week nietzoals gisteren werd gemeld, op de Kai- serstraat 25, maar op het Rapen burg 24. Kaarten zijn verkrijg baar dagelijks van tien uur in de morgen tot tien uur 's avonds. Cursussen (1) De Stichting Bevordering On derwijs aan Volwassenen begint binnenkort weer met een aantal cursussen. Op het programma staat onder andere een aantal culinaire cursussen en horeca-op- leidingen, zoals een cursus fijne keuken, een cursus koud buffet en een cursus wijnkennis. Boven dien is het mogelijk de cursus vakbekwaamheid voor het café bedrijf en handelskennis voor het horecabedrijf te volgen. Er zijn ook verschillende crea tieve cursussen. Zo is mogelijk om te leren kledihg te maken en te leren tekenen en schilderen. Ook een cursus yoga staat op het programma. Verder begint er ook een aantal bloemschikcursus sen, zoals de cursus droogbloem- schikken, de cursus bloemschik ken en de vakopleiding bloem schikken— en binden. Voor meer gedetailleerde infor matie over de cursussen en opga ve is het mogelijk te bellen met de stichting: tel. 01717-2010. Ook schrijven kan: SBOV, Sir Winst on Churchillweg 2, Voorschoten. Een deel van de cursussen wordt behalve in Leiden ook in Alphen aan den Rijn en in Lisse gegeven. Duivensport De postduivenvereniging Lei derdorp vloog van Bergerac. De uitslag: 1. B v. Vliet; 2. 7 en 10. Comb. Reijka; 3 en 6. D. Zwaan; 4 en 9. J. v. Alphen; 5 en 8. F. v. Heusden. Met jonge duiven vloog Leiderdorp van Chantilly. De uitslag: 1. F. Hogervorst; 2. W. Ja- cobi; 3. J. Knijnenburg4. P. Sloos: 5. H. Flippo: 6. Comb. B en G; 7. H. v. Laar; 8 en 10. Comb. Reijka; 9. Th. Habraken. De postduivenvereniging De Rijnklievers vloog ook van Ber gerac een wedvlucht met 89 dui ven. De uitslag: 1,3,8 en 10. J. v. Leijden; 2 en 7. H. Sladek; 4,5 en 9. J. Kok; 6. P. v.d. Wal. Cursussen (2) De Vereniging De Nederlandse Baksteenindustrie begint insep- tember met een serie metselcur- sussen voor doe-het-zelvers. In Leiden wordt de cursus, die be staat uit twaalf avondlessen, ge houden in de bednjfstechnische School C. Sweris aan de Vondel laan. Het grootste deel van de cursus bestaat uit praktijklessen. Meer informatie kan worden ver kregen bij de vereniging, postbus 51, De Steeg, tel. 08309-9110. Daar kan ook een inschrijvings formulier worden gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3