Doek DCW en Zilfa snel gevallen iWWH3ïl Bewindvoerders bekommeren zich niet om personeeT Leidenaar nu zesde bij rolstoelrace CORRESPONDENTIE) Geld voor Warmondse analfabeten Vakantievierende vrouw maakt wilde capriolen PAGINA 2 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 Duinrell: zoveel wachtenden voor u Zoals door het slechte weer over vallen toeristen massaal uitwij ken naar Duinrell, zo is de direc tie van het Wassenaarse pretpark op haar beurt dit seizoen verrast door de hausse aan bezoekers. Het is een topjaar: dagelijks krioelen er zo'n 15.000 mensen rond in dit dorp-in-een-dorp. Dat merken alle betrokkenen dage lijks aan den lijve. Het personeel, dat het amper kan bijhouden. De omwonenden, die klagen over (parkeer)overlast. En niet in de laatste plaats de bezoekers zelf, die worden geconfronteerd met zoveel wachten vóór zich. Duinrell op een doordeweekse vakantiedag betekent eerst zoe ken naar een parkeerplaatsje. Dan is het wachten op het passe ren van de ingang. Alle zeven kassa's van Duinrell werken op volle toeren, maar rijen mensen bij de ingang zijn praktisch niet te vermijden. Binnen blijkt voor al het Tikibad razend populair. De publiciteitsbewuste graal Van Zuylen blijkt goed gegokt te hebben met zijn Tikibad, een in vestering van een slordige zeven miljoen. De lange rijen wachten gelden vooral voor de langste waterglijbaan van de wereld. Waar andere zwembaden in de regio gillen om zwemlustigen, daar moet de menigte voor een duik in het Tikibad een half uur tot drie kwartier in de rij staan. Maakt al dat in de rij staan de mensen niet geïrriteerd? Ad junct-directeur exploitatie Chris Schoenmakers haalt z'n schou ders op bij die vraag. "Als ze me erover aanschieten zeg ik altijd: u staat daar uit uzelf, niemand zegt toch dat u dat moet?" Schoenmakers is wel wat ge wend. Vooral tijdens deze druk ke dagen én bij het slechte weer van de afgelopen tijd. "Want de regen maakt de mensen som ber", weet hij. "En belangrijk is ook te weten hoe ze hier zijn ge komen. Als bezoekers op weg naar Wassenaar al een uur in de file hebben gestaan en hier weer in de rij moeten staan trekt er een waas voor hun ogen. Wat dat betreft zijn bezoekers die via een dagtocht met de bus komen de meest prettige klanten. Die ko men met totaal andere verwach tingen als de automobilist die uit de file komt". Wat krijgt Schoenmakers zoal te horen "Ik noem maar wat: we verkopen hier regenjassen voor 1,95. Komt er een man bij me klagen dat we hier toch overal een slaatje uit slaan". Sterkste staaltje in dit kader was de klacht over 'kindermis handeling'. Wat gebeurde er: een man was tussen een roeiboot en een steiger in gevallen. Hij moest met rugklachten per ambulance worden afgevoerd. "Maar ja, zoiets zien de mensen ook als een gratis attractie. Die ambulance mensen kwamen er dus hele maal niet meer door. Op een ge geven moment gaf een van hen zo'n dringer een knietje. Mag na tuurlijk niet, maar neem het hem eens kwalijk als hij zijn slachtof fer niet eens kan meenemen. Maar goed, kindermishandeling dus. We hebben uiteindelik onze excuses maar aangeboden". Klagen tnag Dat is natuurlijk een gek voor beeld, maar Schoenmakers zegt tachtig procent van de klachten en opmerkingen wel reël te vin den. Iemand die bijvoorbeeld na een uur Duinrell voor gezien houdt omdat hij zegt nergens bij te kunnen krijgt meteen zijn geld terug. "Klagen mag best", vindt de adjunct-directeur. Behalve als Rijen bij Duinrell. Het Wassenaarse pretpark wordt dezer dagen geconfronteerd met een enorme toeloop - met alle gevolgen van dien. (eigen foto) het over het weer gaat. In het pretpark worden heel wat van de 50 attracties per computer ge stuurd, maar het weer laat zich niet regelen. Vandaar het bordje aan de muur van het informatie centrum waarop verantwoording voor het weer wordt afgewezen. "Want als het regent krijgen wij er rustig de schuld van", zegt Schoenmakers, een man die da gelijks zoveel mensen om zich heen ziet dat hij z'n eigen vrouw amper meer herkent als hij haar tegenkomt. Dat kan geen mens hem kwa lijk nemen. Hij heeft honderd paar ogen nodig. Loopt alles goed? Is er niets kapot? Wat moet er verdwijnen vanwege eventueel gevaar? "Je kunt je het niet permitteren om hier attrac ties te hebben staan die gevaar lijk kunnen zijn. Mensen ver trouwen, vooral de laatste jaren, helemaal op de exploitant. Hoe wel je er bezoekers bij hebt die zich overal aan storen. Vorige week bijvoorbeeld nog. Vonden we de bal van het kegelspel in de speeltuin kapotgesneden. Belde er een mevrouw op die dreigde dat, als we dat spel niet binnen een week zouden weghalen, ze de Consumentenbond zou in schakelen. Terwijl dét toch juist een vrij onschuldig spel is. Want laten we wel wezen: als je nul komma nul risico wilt lopen moet je in je stoel blijven zitten. Maar natuurlijk proberen we uit alle macht te voorkomen dat er iets gebeurt - een ongeluk zit in een klein hoekje". Desondanks gebeurt er regel matig iets'. Er valt wel eens een kind van de glijbaan en een her senschudding is snel opgelopen. Niet voor niets lopen er zo'n 80 Duinrell-medewerkers met een EHBO-diploma rond. Een eigen arts heeft dit 'dorp' nog niet. Wel houdt een dokter regelatig spreekuur voor kampeerders. Meeste risico's: midgetgolfbaan Welke attractie levert nu de meeste risico's op, willen we we ten. De nieuwe waterglijbaan, de reuzenglijbaan of de waterbots autootjes bijvoorbeeld? Niets van dit alles. Schoenma kers troont ons mee naar het midgetgolfgebeuren. Zo op het oog een onschuldig tijdverdrijf, dit spelletje, maar geregeld krijgt een passant een stick of een bal letje van een enthousiaste speler tegen z'n hoofd. Vandaar de on langs aangebrachte borden, die waarschuwen voor 'doorzwaai- ende sticks en vallende ballen'. Sommige risico's worden on dervangen. De nieuwe rodelbaan wordt buiten gebruik gesteld als het regent. Door de nattigheid zouden de karretjes te hard naar beneden gaan suizen. Camera's bewaken het hele parcours. Het schommelschip werd ook om veiligheidsredenen weggehaald. Op de grond onder de kabelbaan in de speeltuin zijn expres ban den aangelegd waarover mensen kunnen struikelen. Dan komen ze tenminste niet met hun hoofd tegen een keihard kabelhuisje te recht. (Maar die struikelpartijen leveren natuurlijk ook weer klachten op...) Ook in het Tikibad moesten dergelijke maatregelen worden genomen. Een schuine rand van beton werd van een glijbaantje voorzien: er vielen teveel men sen. Het te hoge chloorgehalte le verde aanvankelijk (te) rode ogen op en de hoeveelheid water die door de waterglijbaan stroomde moest juist groter wor den. Inmiddels zijn die euvels verholpen. Klachten als gevolg van de recordtoeloop op Duinrell zijn moeilijker op te lossen. Er is twee keer zoveel personeel inge zet, dat wel. Dit om een klacht over (te) weinig mankracht in te dammen. Maar het aantal toilet ten bijvoorbeeld is niet toerei kend en nieuwe zijn niet één, twee drie neergezet. Balletjes en wc-roüen weg Andersom kan de Duinrell-di- rectie ook een stevige duit in het klachtenzakje doen. Wat te den ken bijvoorbeeld van de situatie bij het balletjesbad, een ruimte waar kinderen heerlijk kunnen 'zwemmen' in kleine balletjes? Een maand na opening waren er 10.000 verdwenen. Men besloot toen maar om een grotere maat balletjes te kopen. Wellicht dat deze minder snel in zakken en tassen verdwijnen. In de toiletten zijn nu speciale rollen opgehangen, die niet ge stolen kunnen worden. Want zelfs toiletrollen blijken een ge liefd meeneem-artikel. Over afval weten de Duinrell- werknemers ook mee te praten. De menigte produceert dagelijks in totaal 160 containers a twee kuub, plus zo'n 1000 vuilnisbak ken vol. Nog afgezien van het grofvuil dat de kampeerders pro duceren: oude ijskasten, wasma chines, zelfs auto's. Men mag in Duinrell ook graag een patatje nuttigen. Toen een van de*snackcars na het bakken van een ton frieten op tweede pinksterdag zonder zat was dat dan ook een regelrechte ramp. Zulke dingen kunnen gebeu ren als het bezoekersaantal (te) snel omhoog schiet. Schoenma kers moet op twee gedachten hinken: enerzijds is hij dolblij dat Duinrell (mede dankzij het Tikibad) nu landelijke bekend heid geniet en bezoekers uit het hele land richting Wassenaar ko men. Anderzijds zegt hij: "Het móeten er even niet nog meer worden. Want dan kun je geen te vreden klanten meer houden". MIEP HOENSON (Vervolg van pag. 1) VOORSCHOTEN - Het zwaard van Damocles is gevallen op een moment dat de werkne mers van de Voorschotense Zilverfabriek van hun laatste vakantiedagen 'genieten' Vol gens D. Terpstra van de industriebond CNV is het dan ook onvermijdelijk dat een aantal van hen het sombere nieuws uit de media moet vernemen. Weliswaar zouden de werkne mers de brief met de mededeling dat DCW en Zilfa failliet zijn verklaard vanmorgen in de bus krijgen, maar niet iedereen is natuurlijk al teruggekeerd van de vakantiebestem ming. DONDERDAG Leiden LVC, Breestraat 66, film 'El Sur', 20 en 22.15 uur. Leiderdorp TennBowl, Winkelhof, bridgedrive. CNV-man D. Terpstra: wrange nasmaak.. Terpstra: "Het is gewoon afschu welijk. Die mensen hebben toch al een rotvakantie, met het idee dat er uitstel van betaling was aange vraagd. En op dit moment weet je dat een aantal van hen nooit meer zal terugkomen in die fabriek". De bonden, die drie weken gele den de bezetting ondersteunden, zijn ook verbitterd over de gang van zaken van de afgelopen weken. Volgens Terpstra, die al die tijd nog optimistisch was over de mo gelijkheden van DCW en Zilfa, is het "hoogst ongebruikelijk" dat een bewindvoerder niet eerst de bonden informeert voordat hij een faillissement aanvraagt. "Onze ver moedens zijn dus uitgekomen. De bewindvoerders hebben zich al leen om de crediteuren bekom merd en niet om het personeel". Geen tijd Juist het ontbreken van zekerhe den voor dat personeel was drie weken geleden de inzet van de be zettingsactie van de fabriek aan de Leidseweg. De bezetting werd toen opgeheven op voorwaarde dat "binnen de gegeven mogelijkhe den" een sociaal plan zou worden opgesteld voor de 130 mensen, die bij Zilfa en DCW werken. Het enige lid van de raad van be stuur, W.T.J. Zuidema, deelde toen mee alles in het werk te willen stel len om zoveel mogelijk werkgele genheid te behouden en te trach ten meer geld los te peuteren bij de bank. Dat is blijkbaar in de afgelo pen weken niet gelukt. De bewindvoerders oordeelden in elk geval dat ze op grond van de wettelijke bepalingen verplicht waren het faillissement aan te vra gen. Dit met het oog op de finan ciële toestand en perspectieven van de twee werkmaatschappijen. Terpstra is een andere mening toegedaan: "De bewindvoerders hebben de raad van bestuur ge woon geen tijd gegund om het red dingsplan uit te voeren. Ik denk dus dat de directie van Van Kem pen Begeer met dezelfde wrange nasmaak zit als wij". Volgens Terp stra voorziet het reddingsplan dat 70 van de 130 bannen kunnen worden gered. Er zou ook een ge gadigde zijn die een deel van DCW wil overnemen. Namen worden (nog) niet genoemd. In de afgelopen weken zijn de bonden maar één keer voor een ge sprek uitgenodigd bij de bewind voerders, de Haagse juristen H.G. Blankensteyn en H. Tiethoff. "We hebben toen afgesproken dat we bij het nemen van beslissingen ge kend zouden worden. Maar het is nu allemaal buiten ons om ge beurd". Wel zijn FNV en CNV ge vraagd om morgenmiddag te ko rden praten. "Maar dat doet niets af aan het faillissement". Terpstra: "Een surséance doet een bedrijf geen goed. Maar een faillissement natuurlijk helemaal niet. Ook de klanten van de gezon de werkmaatschappijen, Konink lijke Begeer en Keltum, zouden het vertrouwen in het bedrijf wel eens kunnen verliezen". Noch de raad van bestuur, noch Mr. Tiethoff waren vanmorgen be reikbaar voor commentaar. WAALWIJK - Leidenaar André Moedig is gisteren zesde geworden in de vierde etappe van de bloe- menmarathon. De etappe van de rolstoelrace werd gereden tussen de Brabantse plaatsen Oirschot en Waalwijk. Een tegenvaller voor de rolstoe latleten en de organisatie was dat tijdens de etappe geen politie aan wezig was om de marathon te be geleiden. Volgens een van de organisato ren was men er van uitgegaan dat elke plaats waar doorheen werd ge reden ook zou zorgen voor politie begeleiding. Dat was tot voor giste ren ook het geval. Ongelukken de den zich echter niet voor. Wel liep de race een vertraging op van een half uur. De etappe van gisteren werd in de A-groep gewonnen door Huub Nelisse uit Vlaardingen. Tweede en derde werden Eddie Pieterse (Maassluis) en Gert-Jan van der Linden (Ridderkerk). André Moe dig uit Leiden werd met een ach terstand van ruim een minuut zes de. In de algemene rangschikking leidt Huub Nelisse. André Moedig is zesde. -y De regio-redactie van het Leidsch Dagblad zoekt voor Oegstgeest en Warmond een actieve die in de betreffende plaats woont en er plezier in heeft zijn haar vrije tijd de gebeurtenissen daar op de voet te volgen. Het werk zal voornamelijk bestaan uit het verslaan van (gemeentelijke) vergaderingen en het vergaren van 'nieuwtjes'. Naast een flinke dosis enthousiasme is een goede be heersing van de taal onontbeerlijk. Sollicitaties richten aan redactie Leidsch Dagblad, t.a.v. M. Hoenson, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Tele fonische inlichtingen zijn verkrijgbaar via nr. 071- 144941, toestel 219. WARMOND - Iedere Warmondse analfabeet die taalles neemt bij de Vereniging alfabetisering Bollen streek, krijgt 400 gulden subsidie van de gemeente. B en W hebben dit voorgesteld omdat zij heel graag zien dat het aantal analfabeten in de gemeente kleiner wordt. Het is overigens nog maar de vraag of het principe-be sluit de gemeente geld zal gaan kosten. Op dit moment hebben zich namelijk nog geen Warmon- ders gemeld bij de vereniging. Omdat deze vereniging gedreven wordt door vrijwilligers zal de sub sidie niet worden gebruikt voor personeelskosten, maar voor huis vesting. LEIDERDORP - Twee politieagenten moesten er gisteravond in het Leiderdorpse Ibis-hotel aan te pas komen om een schreeuwen de, bijtende en smijtende vrouw uit de VS in bedwang te houden. De 49-jarige vrouw maakte een veertiendaagse trip door Europa. Na een telefoongesprek met haar zoon in Amerika leek ze het niet meer te zien zitten. Kort na zevenen begon ze te gillen en met serviesgoed te smijten. De schade aan het interieur was aanzien lijk. Mensen die in haar buurt kwamen werden onthaald op wilde bij tbe wegingen. Toen een dokter arriveerde kende de agressiviteit van de Ameri kaanse helemaal geen grenzen. Na overleg met de arts namen de twee toegesnelde agenten de vrouw mee naar het bureau. Hier werd ze naar een apart kamertje gebracht. Kort na de insluiting begon ze te zingen en voerde ze een 'ge sprek' met haar zoon. Van een echt gesprek kon echter geen spra ke zijn: zoonlief bevond zich immers in de VS. Besloten werd dan ook de vrouw over te brengen naar Ende geest. De Leiderdorpse politie verwacht dat de dame, die voor haar wilde capriolen een normale indruk maakte, nog vandaag op het vliegtuig richting Amerika zal worden gezet. aanmelden voor 20 u VRIJDAG Sjelter, Heemraadlaan 67, huttenbouw- dag kinderen, 10-19 uur. Voorschoten Lindehoeve, burg. v.d. Haarplem, disco middag met demonstratie breakdan cing play-backwedstryden e.d., 14-16 APOTHEKEN De avond- en nachtdienst van de apo theken in de regio Leiden wordt tot 10 augustus waargenomen door apotheek rijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. Burgerlijke stand n, P.E. Star, geb. 25-3-Ï912 vrl. echtg. van H. Wagter, E. Voogt, geb. 6-12-1912 vrl. geh. gew. met J A. Wondal, A. Lin- denburg, geb. 25-9-1916 echtg. van M. Keyzer, Y. Jagel, geb. 3-11-1959 vrl. echtg. van A.J. Wijfje, E.G. de Meer, geb. 8-12-1957 vrl., C. Béyeman, geb. 29- 10-1909 man, L.J. van den Berg, geb. 10- 8-1913 man, A. van Harten, geb. 10-11- 1918 man, J.T. Heemskerk, geb. 5-3-1984 man, B. Buitendijk, geb. 21-1-1906 man. M. Kiel, geb. 4-11-1892 vrl. J. van der Mast, geb. 29-2-1928 man, C.F.S. Rip- ken, geb. 10-9-1920 vrl. echtg. van H. Bakker, J.F. Landesbergen, geb. 26-4- 1900 man, G. Roodenburg, geb. 10-2- 1904 vrl. geh. gew. met W.F. van Klave ren, J.E. de Haas, geb. 12-8-1921 vrl. echtg. van P. de Jong, J. Zierikzee, geb. geb, 15-11-1907 man, H.J. van Dartel, geb. 14-2-1903 man, S.I. Silos, geb. 16-7- 1984 man, S. ten Broeke, geb. 21-7-1984 man, S. Jongeleen, geb. 28-10-1888 man, P. Guijt, geb. 4-9-1909 man, A. van Kam pen, geb. 21-2-1911 vrl. echtg. van C. Haasnoot, M.E. Turenhout, geb. 8-8- 1961 vrl., W. van der Nat, geb. 14-9-1899 man, F.N.L. van der Leeuw, geb. 3-7- 1915 man, M. Bekooij, geb. 20-5-1903 vrl. geh. gew. met J. Keyzer, W.M.H. Rutten, geb. 21-3-1931 man, J.F. Westen, geb. 17- 9-1906 man, A. Ravensbergen, geb. 4-11- 1921 vrl., A.J. Pennings, geb. 10-6-1909 man, A.C. Duijvelshoff, geb. 9-3-1918 man, M. van Kampen, geb. 7-9-1898 vrl. echtg. van N. Boom, H. van der Luit, geb. 22-5-1906 man. LEIDSCH DAGBLAD Bi) automatische overschrijving Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'incassokosten. Post uitsluitend aan. Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro Per post 85,50 Maandabonnemen (Autom. betaling) Directie: G. Koopman Adj.dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs. J W E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: H. v.d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin. buit /eco.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) tel. 071-144941. tst. 21S Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2