Büch als literair detective W Krankzinnige situaties in livings 'De beren los' Een soepel verteller DE KEER Zeldzame klasse in 'Kleine Sofie' rondvliet IKLSEVIERS DE TIJD PAGINA 14 BOEKEN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 Drie romans had de Ameri kaanse auteur John Irving op zijn naam staan toen zijn uitge ver hem aanraadde voor zijn volgende boek een andere uit geverij te zoeken. De verkopen van die eerste drie boeken wa ren niet om over naar huis te schrijven. Van Irvings eerste ling, 'Setting Free the Bears' waren 6200 exemplaren ver kocht, van zijn tweede roman 'The Water Method Man' wer den er nauwelijk 7000 afgezet, van zijn derde 'The 158-Pound Marriage' net 2500 exemplaren. De uitgever zag het niet meer zitten. Irving zocht en vond een an dere uitgever en leverde deze zijn vierde roman 'The world according to Garp'. Het werd een wereldwijde bestseller waarvan alleen al in de Ver enigde Staten meer dan 3 mil joen exemplaren werden ver kocht... Irving vergaarde we reldwijde roem en overtrof het succes van 'Garp' met zijn vol gende roman 'The Hotel New Hampshire'. In ons land bracht Agathon 'De wereld volgens Garp' uit. Al snel gevolgd door 'Het Hotel New Hampshire'. Beide boe ken liepen goed. Zo goed dat Agathon ook 'De Watermetho- deman' uitbracht en - onlangs - Irvings debuut 'De beren los'. Het wachten is nog op een ver taling van 'The 158-Poud Mar riage'. 'De beren los' is het verhaal van Graff en Siggy, twee ge sjeesde Weense studenten die op een motorfiets een trektocht door Oostenrijk maken. Siggy is een dichterlijk aangelegde fi losoof die op een notitieblok zorgvuldig zulke diepzinnige wijsheden noteert als: "Goede gewoonten zijn het waard om fanatiek over te doen" en: "Oh leven - vette zeepbel, spatbe- reid! Het Noordlot heeft voor u de juiste speld". De introverte Graff is de ver teller. Hij verhaalt hoe Siggy op het idee komt om de dieren uit de Weense dierentuin los te la ten. Het duo onmoet tijdens hun trektocht het meisje Gallen dat Graff liefderijk verzorgt wan neer hij (door de gloeiend hete uitlaten van de motorfiets) ge wond raakt. Siggy reist alleen terug naar Wenen waar hij een nacht doorbrengt in de dieren tuin om de mogelijkheden voor de vrijlating van de dieren te onderzoeken. Siggy noteert zijn bevindin gen op zijn notitieblok en dat relaas is in het hart van het boek opgenomen in korte hoofdstukken die worden afge wisseld met Siggy's "uiterst suggestieve biografie". Siggy komt bij een gecompliceerd on geval om het leven waarna Graff besluit naar Wenen terug te keren om de dieren te bevrij den. Hoe dat uitpakt zal ik hier niet verklappen, maar wie Ir ving kent weet dat Graffs actie ongetwijfeld op een chaos uit loopt. Irving is een begenadigd au teur met een stijl die stoppen met lezen heel moeilijk maakt. Elke bladzijde bevat een han deling, of een aanzet tot een handeling die nieuwsgierig maakt naar de afloop. Irving heeft, dat was bekend van 'Garp' en 'Hotel', een voorliefde voor krankzinnige situaties en handelingen. In 'De beren los' valt er voor de liefhebber van dit genre veel te genieten. Uit stekende vakantieliteratuur dus. De beren los, John Irving, uitg. Agathon, 34,50 HANS VELDHUIZEN. Voor lezers die enigszins op de ■hoogte zijn van Boudewijn Büchs bijna maniakale passie voor het geschreven woord zal het niet als een volslagen ver rassing komen dat er van deze dichter/schrijver onlangs bij uitgeverij De Arbeiderspers een boek is verschenen over zijn 'jachtterrein', een boek dat - hoe zou het anders kunnen - de titel 'Bibliotheken' draagt. In deze verzameling artikelen brengt Büch verslag uit van zijn literaire detectivewerk in bibliotheken over de gehele wereld. Als een voortreffelijk gids maakt hij de lezer wegwijs in de staatsbibliotheek van het eilandenrijk Fiji, in de Strahov- bibliotheek in Praag, in de fon kelnieuwe Openbare Biblio theek van het Nieuwzeelandse Auckland, in de Maltezer-rid- derbibliotheek in Valletta, maar ook in onze eigen Biblio- theca Thysiana aan het Rapen burg in Leiden, waar de rechts geleerde Thysius een boeken schat heeft bijeengebracht "die ■een uniek inzicht geeft in de lectuur van een zeventiende eeuwse heer van stand". Eén van de aardigste artike len vond ik dat over de Royal Library in Malta. Büch citeert in dit stuk William Makepeace Thackeray, die het eiland in 1844 bezocht. Hij schreef: "Er is een goede, oude bibliotheek stampvol met goede, oude boe ken (geen werken betreffende moderne wetenschap, reizen en geschiedenis maar goede, ou de, nutteloze boeken uit de laatste twee eeuwen) en nie mand valt je lastig door deze boeken te lezen." De leesdrift van de Maltezers, die in de Royal Library toch een van de voornaamste collec ties op het gebied van de ge schiedenis der kruistochten en de mediterrane historie tot hun beschikking hebben, is er sinds 1844, zo blijkt Büch, niet erg op vooruitgegaan: "Rijen boeken waarvan men watertandt staan door de boekwurm aangetast, met vliegertouw bijeengehou den, op de plank. Deze boek werken worden niet uitge leend, erger nog: ze worden zelfs niet van de plank gehaald. Er zou slechts pulp overblijven. Zaagsel en wormen." Ook in Heidelberg moet Büch 'even tussen de rekken'. Daar bezoekt hij de Universi teitsbibliotheek, waar men vol- De Bibliotheca Thysiana aan het Leidse Rapenburg: 'uniek inzicht' gens hem te maken heeft met een 'bibliofiel Falklands-pro- bleem'. Heidelberg werd name lijk in 1622 veroverd door het keizerlijk-katholieke leger en daarbij vielen 3500 uiterst kost bare handschriften en vijfdui zend boeken in handen van de toenmalige paus. Het grootste gedeelte van die 'krijgsbuit' be vindt zich heden ten dage nog in het Vaticaan, waar de gesto len waar overigens uitermate goed lijkt te gedijen. Indrukwekkend is de feiten kennis die Büch in 'Bibliothe ken' tentoonspreidt. Je voelt dat het hem er niet om te doen is 'de pauwstaart van zijn ijdele belezenheid uit te zetten', maar dat het een grote liefde voor het boek is die hem drijft. Niet zo verwonderlijk natuurlijk voor iemand die reeds als teenager 'boeken en bibliotheken mooi er vond dan meisjes.' 'Bibliotheken' is een 'lekker' boek dat wemelt van de aardige anecdoten, die door Büch op luchtige, ironische wijze wor den geserveerd. Het zal Uw leeshonger op uiterst smakelij ke wijze weten te stillen, waar mee ik niet bedoel dat u het op moet vreten, zoals Ernest-Jean de Biren (1690-1722), die aan boekenvraatzucht leed, mis schien zou hebben gedaan. Büch schrijft over deze biblio- maan: 'Biren at boeken en pa pier. Eerst smaakte hem alleen wit velijn. Daarna ging hij over op perkamenten werken. Be schreven papier smaakte hem beter dan bedrukt papier. Kost bare werken verorberde hij op die manier. Onder andere, toen hij in Zweedse dienst was, het enige exemplaar van een con cept-Vredesverdrag met Rus land. Zelfs geschreven rekenin gen hield hij voor een lekker nij." In zijn artikel over de Zen- tralbibliothek in Weimar haalt Büch Goethe aan, die zijn be diende met de volgende woor den toespreekt: "Weet je, Vul- pius, een bibliotheek is het bij eengegaarde kapitaal van vele generaties dat geruisloos onbe rekenbare rentes opbrengt." Van die rente, waarover Goethe het heeft, lijkt mij 'Bibliothe ken' een sprekend voorbeeld. CEES VAN HOORE Boudewijn Büch, Bibliothe ken, Synopsis-reeks Arbeider spers, Amsterdam 1984. ƒ34,50. Tomas Ross heeft zich met vo rige boeken vooraan in de rij van Nederlandse thrillerau teurs geschreven. 'Van internationale allure', loofden de critici vrijwel una niem zijn werk. Maar wel puur Nederlands. Ross schroomde ADVERTENTIE BOEKHANDEL LEIDEN LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN Alle op deze pagina besproken boeken zijn bij ons direkt lever baar, óf vla onze TERMINAL te bestellen en dan binnen drie da- gen verkrijgbaar. in zijn 'Van koninklijke bloede' zelfs niet prins Bernhard in een hachelijke positie te plaatsen. Er moest een Nederlandse ge heim agent stevig in het geweer komen om blijvende brokken te voorkomen. In Ross' jongste 'Het Poesj- kin Plan' treffen we weer een Nederlandse hoofdfiguur aan. Als men mij vraagt waarom die man nou zo nodig naar Rusland moest om een aantal papieren bij de KGB uit de kast te stelen, dan kan ik dat niet één, twee, drie navertellen. Ross hangt wat dat betreft een erg ingewik keld verhaal op. Het is ook niet zo verschrik kelijk belangrijk. Het fungeert als de veel gebruikte kapstok. Die doortastende man moet nu eenmaal naar Rusland en dus springt hij ergens boven het Sowjetrussische land uit een vliegtuig. Op de grond krijgt hij wel wat hulp van dissidenten, maar dat helpt hem ook niet veel. De man moet als het ware zonder riemen tegen de stroom oproeien. Het maakt deel uit van de charme van Ross' werk. Hij vertelt heel soepel, eenvoudig en bondig het verhaal van een geheim agent op een onmoge lijke missie. Heel serieus, maar na de verrassende ontknoping kan men toch niet aan de in druk ontkomen, dat Tomas Ross tussen de regels door kni poogt naar de lezers. 'Helden' en hun tegenspelers zijn niet zo gemakkelijk te on derscheiden als veel van de col lega's van Tomas Ross willen doen geloven. 'Het Poesjkin Plan', thriller van Tomas Ross. Van Holke- ma en Warendorf, prijs 22,50. Avonturenboek Wie op zoek is naar een recht- toe-recht-aan avonturenboek kan ik de jongste van Berkelyi Mather aanbevelen. Deze voor malige kolonel van het Britse leger heeft net als in vorige ver halen weer een grote hoeveel heid actie bijeengeschreven in 'Ontsnapping uit Kanton'. Het verhaal speelt zich af op de helft van de vorige eeuw. De jeugdige hoofdpersoon volgt zijn broer, die wegens diefstal met zijn vriendin uit Engeland naar Australië wordt gedepor teerd. Hij helpt hen te ontsnap pen. Ze vluchten na een reeks wilde belevenissen naar Hong kong, waar ze eerst in een ty phoon en later in een opstand terecht komen. Daarna gaat het weer naar In dia, waar onze koene jongeling in het leger wordt ingelijfd, de sertie pleegt, veldslagen mee maakt, enzovoorts. Het kan niet op. Hij gaat zelfs op weg naar de strop. Natuurlijk: eind goed al goed, maar voor het zover is heeft men enkele aangename avontuurlijke uurtjes doorge bracht met de vooral handige en geroutineerde verteller Ma ther. 'Ontsnapping uit Kanton' door Berkely Mather. Else vier, prijs 16,50. KOOS POST Blik in de weekbladen L/n VRIJ NEDERLAND De Israëlische auteur Yehoshua, aanhanger van de Verenigde Ar beiderspartij, legt in Vrij Neder land uit waarom hij drastisch van mening is veranderd en nu een voorstander is van een kabinet van nationale eenheid. "Lang zal het niet kunnen werken. Misschien niet langer dan een jaar. Maar in dat jaar zou een regering ons kies stelsel kunnen veranderen, dat nu de versplintering in de Israëlische politiek heeft bewerkstelligd". Over de Palestijnen: "Die weten heel goed dat ze alleen maar hoe ven te verklaren dat ze Israël er kennen. De Palestijnen hoeven niets te doen, niets weg te geven. Alleen maar die ene zin uitspreken. Zolang ze daartoe niet in staat zijn, zijn ze niet rijp voor vredesonder handelingen". VN portretteert PvdA-kamerlid Wim Meijer als een nieuw realist. Over de betaalbaarheid van de so ciale zekerheid zegt hij: "Als we ooit weer regeringsverantwoorde lijkheid zouden dragen, krijgen we onherroepelijk met problemen te maken waarvan de omvang niet wordt onderkend. Waar we niet zwaar genoeg aan tillen. Mijn grootste bezwaar is dat aan de par tij niet die keuzen worden voorge legd, waar het in de linkse politiek de komende jaren om gaat". Verder in VN artikelen over de atleet Carl Lewis en zijn ziekelijke neiging om overal te laat te komen, over de vraag of vrouwen minder crimineel zijn dan mannen en waarom, over het imago van de Rolling Stones. Ook vertelt VN hoe een poging van de Ikon-televisie om vier Nederlandse generaals aan het woord te laten gesmoord werd in een optreden van de 'voorlich tingsdienst' van defensie. "Derge lijke eisen stelt zelfs het regime- Bouterse niet aan journalisten", had een Ikon-medewerker gezegd. En toen mocht er helemaal niets Het kleurkatern van VN gaat voornamelijk over de toestand in België tijdens de Eerste Wereld oorlog. Over gebrek aan belangstelling voor zijn misdaden heeft de voor malige nazi-beul Klaus Barbie - hij wacht in Marseille nog steeds op berechting niet te klagen. Dit maal pakt de Tijd uit met een serie van zes artikelen (overgenomen van de Stern) over deze 'killer in hart en nieren'. Het eerste handelt over zijn na-oorlogse optreden in Bolivia, waar hij in 1951 door de Amerikaanse geheime dienst zou zijn binnengeloodst en de hand zou hebben gehad in verscheide staatsgrepen. Hoe schadelijk is kinderporno? Edwin Kopper en Jet Kunkeler gingen te rade bij de Amsterdamse zedenpolitie, vertrouwensartsen en onderzoekers. "De staat is ver plicht zijn onderdaantjes te be schermen. Dat zou wel eens een hoger goed kunnne zijn dan de vrijheid van meningsuiting". In de Tijd ook aandacht voor de 'ge weldsexplosie' langs de Noordhol landse kust. Burgemeesters roe pen om versterking, Kamerleden spreken hun zorg uit, VW's kla gen over de negatieve publiciteit, cafébazen over de beschuldigende vingers. Maar politie en justitie ge loven dat er vooral sprake is van komkommernieuws. "Ach, vorig jaar viel er op de kermis ook een dode". Behalve een specialist op het ge bied van de sportpsychologie, drs. Peter Blitz, blijkt er een 'stichting mentale begeleiding in de sport' te bestaan. "Dat die Nederlandse zwemmers hun haar punk lieten knippen, dat is een teken van zelf vertrouwen. Dat zien we hier veel te weinig", zo weten de deskundi gen te melden. Verder in de Tijd een (foto)reportage over een eind station voor thuisloze (oudere) mannen, het Labrehuis in Eindho ven en een interview met één van de bewoners, mr Jan van den Broek. "In feite zijn we allemaal mensen die zwaar relatiegestoord zijn". Drie pagina's tenslotte ruimt het blad in voor Arjo Klamer, een Nederlandse econoom die een boek schreef dat hem in Amerika een klinkende naam lijkt te bezor gen. Het nieuwe Academisch Medisch Centrum in Amsterdam vormt de hoofdmoot van de Haagse Post de ze week. De Titanic van de gezond heidszorg: een ziekenhuis waarin voor alles 'te' kan worden gezet. Te grootschalig opgezet, afdelingen die langs elkaar heenwerken, inef ficiënt beheer en chronische on derbezetting. Voorbeelden te over. Röntgenfo to's met 'spoed' moeten elke avond door een arts worden gezocht in een labyrint van kamers, kasten en bureaus. De grootschaligheid van het medisch centrum werkt wanor de in de hand. Medisch en admini stratief personeel worden er moe deloos van. Ook de patiënten on dervinden de chaos aan den lijve. Er is te weinig verplegend perso neel en te veel te doen. Dat bete kent eindeloos wachten, verzoeken die niet worden ingewilligd, ang sten die niet worden weggenomen, want tijd om iets uit te leggen is er niet. HP portretteert de 72-jarige Joop Zwart. Een man die als communist begon en uiteindelijk aan de uiter ste rechterkant van het politieke spectrum belandde. Een man met een wonderlijke levensloop: een Nacht und Nebelgevangene, die het concentratiekampleed zelf heeft meegemaakt en nu aan de kant van zijn vroegere vijanden staat. Zwart zit er niet zo mee: 'ik ben nou eenmaal een etter'. Zwart heeft de pers gehaald van wege zijn connecties met 'Florrie' Rost-Van Tonningen, weduwe van de NSB-topman. Bovendien is hij van plan een nieuwe extreem rechtse volksbeweging op te rich ten. Programmapunten: herinvoe ring van de doodstraf, krachtige bestrijding van drugs, een beroeps leger, beteugeling van de persvrij heid, en ja wel: het dumpen van buitenlanders met een oprotpre- Verder biedt HP een verhaal over de mislukking van de vuilnis- verwerkingsfabriek VAM; de tot stilstand gekomen uittocht van jo den uit de Sowjet-Unie; deel twee in de serie Tijdgeest, met dit keer de post-modernen; en de man ach ter de successsen van Babe en Vanessa. Begraven is niet meer wat het ge weest is. Onder die kop brengt Hervormd Nederland deze week een artikel over het toch zo belang rijke vak van begrafenisonderne mer. Want, zo zegt een Amsterdam se dominee: "Een goede rouwver werking begint bij een goede be- Het onlangs verschenen 'Klei ne Sofie en Lange Wapper' vormt in alle opzichten een hoogtepunt in de Nederlandse jeugdliteratuur die dit jaar is verschenen. Een topprestatie van schrijfster Els Pelgrom, die tekenaar The Tjong Khing heeft meegesleept naar een produktie van zeldzaam ni veau. Laat het maar meteen gezegd zijn: het boek gaat over de dood. Geen aanlokkelijk gege ven, zult u zeggen. Dat is waar, maar de doordachte manier waarop Els Pelgrom dit thema gestalte geeft maakt dit boek allerminst treurige lectuur. Hoofdpersoon is Kleine So fie, een zwaar ziek, bedlegerig meisje. Op een nacht komen al haar speelgoeddieren tot leven. Onder leiding van de kat Terror wordt besloten tot opvoering van het spél 'wat er in het leven te koop is'. 'Wat moeten we spe len?', vragen enkele dieren. 'Als je meespeelt merk je dat vanzelf. Want zo gaat dat in het leven', antwoordt de kat. Ook de nieuwsgierige Sofie meldt zich voor een plaatsje op het to neel, en het spel begint. Sofie in het bos, nog in het be zit van haar haar. (ill. The Tjong Khing) Een spel uit het leven gegre pen. Daar ging het toch immers om? Sofie belandt in een we reld die echt lijkt. Het meisje beleeft mooie momenten, maar ervaart ook aan den lijve wat kou, honger, verraad, willekeur en ellende betekent. Een van haar eerste lessen leert ze op de jaarmarkt. Sofie mag kiezen uit twee schalen: een schaal vol voorspoed en ge luk en een schaal vol ellende. Wanneer zij uit de ene schaal een warme jas kiest voor Lange Wapper, moet zij er haar haren voor inleveren. Voor wat hoort wat. 'Sofie's hóófd was een ble ke bal, als de volle maan in de winter. Om haar heen werd ge lachen, om dat kind dat er be spottelijk uitzag met haar kale hoofd'. Zo leert Sofie in razend tem- te koop is'. En overweldigd door al haar indrukken roept ze uiteindelijk: 'zoveel, zoveel!'. Els Pelgrom had met de dood van Sofie kunnen eindigen. Ge lukkig heeft zij de lezer niet met lege handen achtergelaten: 'Kom', zei Lange Wapper. Hij nam haar hand en trok haar mee naar het raam Lange Wapper ging voorop, daarna kwam Sofie en als laatste Ter ror. Ze klommen door het raam naar buitenSofie lachte. Een eindeloze reis was begonnen'. Door het. niet te laten bij de dood van Sófie, maar een leven daarna te suggereren blijft de lezer een kil, leeg gevoel be spaard. Het sterven van Sofie wordt verzacht door de troo strijke gedachte dat er geen sprake is van een definitief ein de. Wat een schitterend boek! Een modern sprookje, gewor teld in het leven, dat jong en oud zal ontroeren door de beel dende manier waarop Pelgrom Sofie's levensles en sterven uit werkt. 'Wat gebeurt er eigenlijk met je als je dood bent?', vraagt So fie op de eerste bladzijde van het verhaal. Niemand kan daar op bevredigend antwoord ge ven. Ook dit boek niet. Het kan alleen troost bieden aan de ach terblijvers. En dat doet het, in ruime mate en op grootse wijze. Blijkbaar heeft de uitgever beseft wat voor kracht van dit boek uitgaat en niet op een dubbeltje gekeken bij de uit voering. Het boek is ruim van formaat en gedrukt op mooi pa pier. Bovendien is elke bladzij de gëillustreerd. En hoe! The Tjong Khing, een van onze bes te illustratoren, heeft het on derste uit de kan gehaald. Kleine Sofie en Lange Wap per, Eis Pelgrom, ill. The Tjong Khing, uitg. Querido, f 28,50. MARGOT KLOMPMAKER ADVERTENTIE ^7 BOEKHANDEL BV y Haarlemmerstraat 117 Leiden-tel. 120421 7 algemene- en assortimentsboekhandel full-time beste/afdeling levertijd vanaf 2 dagen grafenis. Dat scheelt een slok op een borrel. Een slechte begrafenis zet de zaak van meet af aan ver keerd op de rails". HN bracht ook een bezoek aan de vakbeurs voor begravers. En daar blijkt dat ook op het gevoelige terrein van de dood, kistenfabrie ken elkaar met goedkope beurs- aanbiedingen en nieuwe modellen beconcurreren. 'Heeft u het ge wicht van onze nieuwe grafkist al- geraden? Vul de bon in en win!' Hoofdprijs is een gouden collier van drieduizend gulden. Volgens een concurrent had zoiets vier jaar geleden nog niet gekund, "en nu nog maar net". Ook een verhaal over de bede vaart naar Lourdes, waar vele dui zenden Nederlanders jaarlijks hun heil zoeken. Maar ook in Lourdes zijn criminaliteit en commercie om de hoek geslopen. De dames kun nen na tien uur niet meer veilig over straat. Vrijwilliger Harm: Voor mij bestaan er twee soorten Lourdes. Het echte is dat van de heilidommen, het andere is dat van de kermis eromheen. Ik heb van middag met een patient gewin keld. Al die souvenirwinkeltjes, ik werd er misselijk van". Verder in Hervormd Nederland een interview met de Belgische schrijvr Jeroen Brouwers, 'Direc tie van Shell doet of haar neus bloedt', interview met Jan Renke- ma de Nederlandse spelling en 'Het streven hoort bij het leven'. meiden. Om dat aan te tonen sprak EM met G.H. Hofmann, directeur van een detectivebureau. Hij werkt discreet en anoniem, vooral voor bedrijven. "Vroeger", zo zegt hij, "wilden bedrijven geen moeilijk heden maken als er 20.000,- zoek was, omdat er toch genoeg werd verdiend. Dat is nu anders" en "De meeste informatie verdwijnt in be drijven langs kopieerapparaten". Marius van Rijn gelooft dat de kans op een hereniging van de bei de Duitslanden laag moet worden aangeslagen, gezien het verzet van Moskou en de bezwaren van de Westerse bondgenoten. In een arti kel waarin de recente toenade ringspogingen onder de loep wor den genomen, concludeert Theo Sommer, hoofdredacteur van Die Zeit evenwel een andere reden voor die toenadering en ziet hij wel degelijk het voordeel: "Twee Duitslanden die naast elkaar kun nen bestaan in een blijvende natio nale scheiding". serie gaat Michel van der Plas na wat zoal de proble men zijn tussen de Nederlandse kerkprovincie en het Vaticaan, dit ter gelegenheid van het aanstaande bezoek van de paus. Rome heeft, zo blijkt hem, zeker begrip en waardering voor de ontwikkelin gen hier, Nederland geldt niet als het zwarte schaap, maar er is wel zorg om de vaak arrogante hou ding van Nederlandse katholieken. Een koersdaling van de dollar ligt zeker in het verschiet, maar zal nog enige tijd op zich laten wach ten, aldus de analyse van econo misch redacteur Verwoerd in het omslagartikel "De dolle dollar".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14