A Stijn Jaspers door 'vriend' gevloerd Vanderlijde wil meer dan brons Amazone Bartels rijdt evenwichtig Marijke Engelen als vierde naar kunstzwem-finale K 2 plaatst zich niet voor finale Paard van Rob Ehrens geblesseerd Ben Spijkers doet stap te weinig DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 11 LOS ANGELES (GPD) In de gratie van het Amerikaan se bokspublie^ heeft hij zich nog geen moment gevoeld, al twee maal hoorde Arnold Vanderlijde een olympische triomf begeleid met boegeroep. De Sittardenaar zat er ook gisteren niet mee, zijn puntenoverwinning op de Griek George Stefanopoulos stelde hem gisteren al in het bezit van het brons en dat was hem meer waard dan publieke waardering. „Het valt mij tegen dat er hier in Amerika meer prijs wordt gesteld op straatvechters", sprak de 21- jarige Sittardenaar, „ik beschouw me in elk geval als de beste zwaargewichtbokser van dit toernooi". Hij trad in de voetsporen van Bep van Klaveren en de vorig jaar overle den Karei Miljon, de enige Nederlandse boksers die ooit een medaille aan een olympisch evenement overhielden. Van Klaveren onderscheidde zich in 1928 met goud, Miljon sierde zich destijds in Amsterdam met brons op. „Als ik eerlijk ben wil ik meer dan brons", sprak Vanderlijde gisteren, nadat de jury hem beter had geoordeeld dan zijn opposant Ste fanopoulos. Nu wil iedere sportman in principe alles uit een toernooi halen, zeker als een meerdaagse sportontmoeting Olympische Spelen heet. Tot zover niets nieuws dus. Maar Vanderlijde liet na zijn gevecht met Stefanopou los doorschemeren, dat hij straks bij de prijsuitreiking behalve zichzelf ook een ware beoefenaar van de bokssport op de hoogste trede van het olympische ereplatform wil zien. En hoewel bescheiden van aard, zou die man volgens hem straks moeten luisteren naar de naam Vanderlijde. „Want ik heb in mijn gewichtsklasse nog maar weinig jongens gezien die echt kunnen boksen. Beukers zijn het over het algemeen". Maar vast staat dat zijn benadering van het dikwijls zo omstreden me tier de Amerikaanse kenners van de pugilistiek hoegenaamd niet blijkt aan te spreken. Vanderlijde wordt in Los Angeles laf genoemd, een vent die het gevecht uit de weg gaat, hoon was dan ook zijn deel na zijn gevecht met Forster uit Sierra Leone, met afkeuring werd ook zijn zege op Stefanopoulos be groet. „Gelukkig zag de jury het an ders", stemde Vanderlijde uiter aard in met het eenstemmige oor deel van de rechtsprekers. Maar in derdaad viel er het een en ander te zeggen voor de kritiek van de veel dollars betalende bezoekers van de olympische arena. De rechts voor staande Limburger deed weinig anders dan Stefanopoulos met zijn lange 'reach' op afstand houden, waar nodig slipte hij telkens weg van zijn wanhopig in het luchtledi ge stotende tegenstander, af en toe aaide Vanderlijde de Griek, het geen voor de jury aanleiding vorm de om hem een puntenvoorsprong te geven. .►Hij was een sterke jongen, maar het gevecht liep volgens plan", ver klaarde Vanderlijde. „Ik had me geestelijk op hem voorbereid, had wel twintig keer videobeelden van hem afgedraaid, zodat ik wist dat Arnold Vanderlijde schreeuwt het uit van vreugde na zijn overwinning tegen Stefanopoulos. Willie de Wit is zijn volgende tegenstander. (foto anp> ik met een knokker kreeg te ma ken. Deze overwinning dank ik voor een deel aan de Nederlandse boksbond. Die mensen hebben er voor gezorgd dat ik hier de be schikking heb over een televisie". Of die laatste uitspraak een sar castische toonzetting droeg, liet zich raden. „Ik heb", liet zijn bege leider Ruud van der Linden even wel weten, „een week moeten ru ziën met de bestuursleden van de NBB, voordat die heren er de noodzaak van inzagen ons een tele visie mee te geven. Toen ik voor het eerst een verzoek in die rich ting deed, hebben ze me hartelijk uitgelachen". Willie de Wit Nog maar amper had Vanderlij de zich ontdaan van Stefanopou los, of de donkere Limburger was in gedachten al bezig met zijn par tij tegen de Canadees Willie de Wit. Diens hobby schijnt het te zijn zo veel mogelijk bloed te willen zien. De Wit kwam tegen de Oegandees Owiny aan zijn trekken. De Wit tracteerde de Afrikaan op een pijn lijke massage, zelfs de Ierse scheidsrechter Poucher had mede lijden met Owiny. Vlak voor het einde van de eerste ronde maakte Poucher een einde aan het drama, bloed spoot er uit het aangetaste gelaat van de Oegandees en De Wit had zijn zin. „En nu wil ik Vanderlijde er uit slaan", kondigde hij alvast maar aan. „Hij is een man die altijd be weegt, maar hij zal niet aan mijn vuisten ontsnappen". Vooralsnog boezemden die van strijdlust zwangere woorden Van derlijde geen angst in. Hij heeft als eens tegenover de gespierde De Wit gestaan, in januari in Stock holm was dat. „Ik ken hem dus. Toen heb ik van hem gewonnen. Op mijn gemak zal ik nog eens wat videobeelden van hem gaan bekij ken, maar eigenlijk weet ik al wat ik tegen hem moet doen om te win nen". Dansen Dat zal dus veel dansen rond De Wit worden, meegaan met zijn machtige stoten, wegslippen van de Canadees. Op die manier heeft Vanderlijde in zijn 57 partijen be slaande carrière 50 partijen in winst omgezet. „Daar ben ik tevre den mee, dat is nu eenmaal mijn stijl en die beantwoordt meer aan de bedoelingen van de bokssport dan wat die straatvechters allemaal doen". LOS ANGELES (ANP) - Tineke Bartels-De Vries heeft gisteren de weg geëffend voor een goed resul taat van de dressuurequipe. Ze kreeg van de als altijd wisselvallig waarderende jury niet helemaal loon naar werken, maar het totaal van 1537 punten betekent zonder meer een goede aanzet voor een plaats bij de eerste vijf landen. Jo Rutten en Annemarie Sanders- Keyzer komen vandaag pas in ac tie. West-Duitsland, Zwitserland en Denemarken zullen voor Neder land vermoedelijk onbereikbaar blijven. Niet in het minst geimponeerd door het voor deze, doorgaans in stilte gehulde tak van sport, onge bruikelijke aantal van 22.472 toe schouwers op de gigantische tribu nes van de Santa Anita renbaan, reed de 33-jarige amazone uit Hoo- ge Mierde met het paard Duco een bijzonder evenwichtige proef. Zelfs het ook in deze omgeving su- perchauvinistische Amerikaanse publiek wist de fraai uitgebalan ceerde Grand Prix van de mentaal sterke Nederlandse te waarderen en het applaus bij het verlaten van de ring was bepaald indrukwek kend. Sinds december van het vorig jaar was het voor Tineke Bartels pas de zesde internationale Grand Prix. „Ik weet zeker, dat ik nog nooit zo goed heb gereden", zei ze met natte haren en een rood ge zicht van de ondragelijke hitte, Daarom ben ik ook niet tevreden over de punten, die ik heb gekre gen". Haar 'rapportcijfers van de Sowjetrussische Elena Kondratje- va, de Amerikaanse kolonel Do nald Thackeray, de Zwitser Wolf gang Niggli, de Westduitser Heinz Schütte en de in Rotterdam gebo ren en getogen Britse Joke Hall- Carp waren respectievelijk 299, 302, 306, 317 en 315 punten. „Ik weet wel hoe het komt, dat ik on dergewaardeerd word", aldus Ti neke Bartels, die overigens ook nog eens nationaal kampioene mi litary is geweest. „Omdat ik er nog maar zo kort bij ben. In juni vroeg ik in Aken aan de jury ook wat ik moest doen om meer punten te krijgen. Toen kreeg ik als ant woord, dat ik niet teveel moest ver wachten omdat ik nog maar pas kom kijken". „Ik had de hele week tijdens de training al een goed gevoel gehad. Duco draaide lekker", zei Tineke LAKE CASITAS (Van een speciale ANP-verslaggever) - Ron Stevens en Gertjan Lebbink, uitgezonden voor hun prestaties op de 1000 me ter, hebben op de halve afstand de finale van het Olympische kano- toernooi niet gehaald. Gistermor gen werden zij op Lake Casitas in de halve finales van de K 2 500 me ter vijfde en laatste. Het tweetal kan zich nu volledig richten op voortzetting van het kanotoernooi in het kilometernummer. In verband met de mist, die bo ven het stuwmeertje hing, kon het vroege tijdstip van de eerste start - half acht in de morgen - niet wor den aangehouden en begonnen de races met een half uur vertraging. Van een veld van vijf boten plaat sten de eerste drie aankomenden zich voor de eindstrijd van zater dag. Het Nederlandse duo was beslist niet in de sterkste van de drie halve finales ingedeeld. Van de finalisten van de wereldkampioenschappen 1983 in Tampere startten slechts de Oostenrijkers Bachmayer en Hartl, winnaars van het brons op de kilo meter, en de Italianen Scarpa en Uberti, die vijfde werden op de 500 meter, in de race van de Deventer- Zaanse coalitie. Al snel scheidden de Nieuwzee- landers Ferguson en MacDonald, alsmede de Italiaanse en de Oos tenrijkse K 2 zich af. Toen de Oran je-formatie zag dat een derde plaats onbereikbaar was lieten Ste vens en Lebbink de race voor wat hij was. Ze peddelden de resteren de meters uit. Dat gaf de Amerika nen Halpern en Kent de gelegen heid de vierde plaats van hen over te nemen. Eerder plaatste de Nederlandse K 2 zich voor de halve finales van hun favoriete nummer, dé 1000 me ter, die donderdag worden geva- LOS ANGELES (GPD) - Niemand kon hem troos ten. De Westduitse atleet Chistoph Herle probeerde het onmiddellijk na de fi nish van de vijf kilometer. De Belg Bob Verbeeck sloeg eveneens de armen om de tengere schouders van Stijn Jaspers, die even later buiten het sta dion alleen maar kon fluisteren: „ik zat hele maal 'flits' en dan dit...". KNAU-coach Bram Wassenaar en Jaspers persoonlijke trainer Jos Hermens trachtten de jonge atleet uit het Noordhollandse Aerdenhout over de teleurstel ling heen te helpen. Maar het zal ongetwijfeld nog lang duren al vorens Stijn Jaspers deze klap verwerkt heeft. De klap, die nog pijnlijker aan kwam omdat een van zijn atle- tiekvrienden, de ook in Amerika studerende Bob Verbeek, hem die toebracht. Onopzettelijk na tuurlijk. Van schuldvraag was geen sprake al putte de Belg zich tegenover Stijn Jaspers en Jos Hermens uit in verontschuldi gingen. Geraakt „Ik werd van achteren ge raakt", herinnert Stijn Jaspers zich. „Ik dacht dat het Bob was, omdat hij me meteen passeerde. Hij kon er niets aan doen. Hij trapte me op de schoen waardoor ik viel. Het gebeurde op een mo ment dat ik een achterblijveri Uitgerekend op dat moment ging het tempo in de kopgroep waarin Stijn Jaspers zich zo lang goed thuisvoelde omhoog. De groep waarin hij als zesde had moeten finishen werd met nog 550 meter te gaan onbereikbaar. „Eerder gezegd ben ik na die val niet meer helemaal voluit ge gaan", aldus de ontgoochelde en met flink geschaafde knieën als achtste in 13.58,51 finishende Stijn Jaspers. Hij maakte zich na zijn race geen enkele illusie om via de tijd-snelsten-regel alsnog een plaats in de halve finale te verwerven. De snelste zes verlie zers uit de vier heats zouden daarvoor in aanmerking komen. Uiteraard wist de concurrentie in de vierde en laatste serie wat er gebeurd was in Jaspers race. De tijd van de Nederlander was een goede richtlijn voor degenen die niet meededen in de strijd om de eerste zes plaatsen. Stijn Jaspers bleef steken op uiteinde lijk de 33e plaats daar waar hij zich bij de eerste 30 had moeten lopen. „Ik vind het verschrikke lijk. Ik ben gewoon erg goed in vorm. Ik had het gevoel dat ik veel kon. Daarom liep ik in de ra ce ook gemakkelijk naar de tweede plaats. Ik wist dat ik in de slotfase vanwege mijn snelheid geen problemen mocht verwach ten. Nu is alles voorbij". Waarna de student aan de Clemson-uni- versiteit als een gebroken man het terrein van het Coliseum ver liet. Een illusie armer nadat hij zich dit seizoen al heel vroeg in de kij ker liep met zijn 13.24,46, zelf heel even de beste wereldsei- zoenprestatie. Daarna kwam de terugslag in de vorm van een blessure waarmee Stijn Jaspers van het NOC toch nog een keer de B-limiet van 13.35 moest lo pen. Het lukte hem in Helsinki met een tijd van 13.32,46. „Daarna is er gewerkt aan de blessure. Ik ben een tijd op Pa pendal geweest bij de sportarts Peter Vergouwen. Ik was hier helemaal blessure-vrij en dan ge beurt dit". Het drama-Jaspers overheer ste de Nederlandse inbreng gis teren. Een deels positieve en deels negatieve inbreng, want met Stijn Jaspers verdween ook Toen verliep alles nog op rolletjes voor Stijn Jaspers. Even later raakte de atleet door toedoen van de Belg Verbeek uit balans en werd uitgescha keld diens studie- en kamergenoot Hans Koeleman uit het olym pisch toernooi. In de halve finale van de 3000 meter steeple werd de AAC-atleet duidelijk op af stand gelopen om met de tijd van 8.32,29 als tiende te finishen. De atleet die op het laatste mo ment nog toegevoegd werd aan de olympische atletiekploeg haalde na afloop flink uit tegen de keuzeheren van het NOC. „Ik merk hoe klote het is als ze van je verlangen dat je je voor zo'n toer nooi uit de naad moet lopen. In Nederland zullen ze het echter nooit leren. Ik voelde me goed voor de race. Ontspannen, maar in de wedstrijd kwam ik kracht te kort", klonk het. Positief Voor de positieve resultaten te kenden de jonge Erik de Bruin en sprintster Els Vader. De Zeeuwse sprintster bereik te de halve finale van de 200 me ter. In de serie had ze geen enkel probleem, omdat alle vijf atletes een ronde verder gingen. In de kwartfinale trof ze het niet slecht. Ze profiteerde van eer gunstige indeling via een derde plaats in 23,31 seconden. „Het ging lekker. Op het laat ste stuk hoefde ik echt niet voluit te gaan. Vooral over mijn start was ik tevreden. Had ik die maar op de 100 meter gehad. Maar het is bü mij haast traditie dat ik op de 200 meter eerder weg ben dan op de 100 meter", aldus de in Los Angeles overigens met oogklach ten kampende Els Vader. „Thuis heb ik het ook wel eens, maar hier zitten de ogen elke morgen dicht. Ik denk dat de smog een rol speelt", waarna ze onmiddel lijk voor de Amerikaanse tv-ca- mera's werd gehaald om nog eens uit te leggen hoe hinderlijk smog kan zijn. Gisteren gold in LA overigens smog-alarmfase 1. Positief Erg positief verraste de 21-jari ge Erik de Bruin. Als zevende gaat hij de vrijdag te verwerken discusfinale in. Overigens een unieke ontwikkeling op dit on derdeel, want een dag later staat Ria Stalman in de ring om er zelfs op goud te mikken. Voor Erik de Bruin die in LA vooral veel wil leren was plaatsing voor de finale het doel. „En daar heb ik flink tegenop gezien. Vooral omdat de kwalificatie in de vroe ge ochtenduren was. Dat is toch ongewoon. Daarom heb ik vorige week al een soort proefkwalifica- tie gedraaid waarbij ik ook om vijf uur opstond". Erik de Bruin wierp de discus resp. 60.76, 61.06 en 61.56 meter ver. Ruim voldoende voor de vereiste plaats bij de eerste twaalf. LOS ANGELES (ANP) - Het Internatio naal Olympisch Comité is erin geslaagd eéri sportonderdeel op het programma van de zomerspelen te zetten, waar zelfs de sport gekke Amerikanen niet naar wil len kijken: de verplichte figuren van het kunstzwemmen; in het wereldje ook wel aangeduid ais 'stunts'. Een zich grotendeels onder water afspe lende slow motion-actie, waar alleen de jury het mooie van af ziet. Kaarten waren op aanvraag gratis ver krijgbaar. Afname was er echter alleen van de direct betrokken en hun familie leden. Het grote publiek wacht op het mu zikale waterballet van de duetten en so lo's; meestal niet bewust van het feit, dat dan de einduitslag grotendeels al vast staat. De verplichte figuren vormen namelijk de helft van het eindtotaal. Twee jury's van van vijf dames en heren beoordeelden gisteren vijf uur lang hoe vijftig meisjes, de laatste drie jaar hun best hebben gedaan op de uitgelote figu ren: de eiffeltoren-overslag, de kiep met doorgaande schroef, de duikboot, de zwa- vicuda, de contra dolfijn met hele draai en tot slot de aurora. Nadat de bordjes waren opgeborgen, duurde het nog uren eer de uitslag werd vrijgegeven. FINA-gedelegeerde Jan Armbrust stond erop, dat de computer uitslag met de hand werd geverifieerd. In tussen hokten de meisjes zenuwachtig bij een. De uitslag kwam als een verrassing. Niet wat de eerste drie betreft. Daar hield de jury dezelfde volgorde aan als twee jaar geleden bij de wereldkampioenschappen in Guayaquil, maar wel de vierde plaats: die bleek te zijn weggelegd voor Marijke Engelen, de Nijmeegse doktersassistente, die na de Spelen afscheid neemt van het kunstzwemmen. Catrien Eijken uit Al phen aan de Rijn en reserve Marjolein Philipsen eindigden met vrijwel gelijke cijfers op de 22ste en 23ste plaats. Dat bracht het duet Engelen/van Eijken op de zesde plaats, vlak achter Zwitser land en vóór Frankrijk en Mexico, terwijl van de Europese concurrenten West- Duitsland en Oostenrijk de finale niet haalden. „Een uitslag, waar we heel gelukkig mee zijn", glunderde trainster Wil Roos. „Bij de duetten gaan we met een hele goeie uitvoering misschien ook nog de Zwitserse meisjes voorbij. Dan worden we vijfde. Gezien de weinige mogelijkhe den, die wij hebben, zou dat een prachtig resultaat zijn". parteis opgelucht. „Alleen de tweede piaffe en de tweede pi rouette konden wat beter. Voor de rest hield Duco zich prima. Ik heb eerder dit jaar in Schoten een keer 1593 punten gehad. Wat ik daar te veel kreeg gaven ze me nu te wei nig". De Brabantse liet weinig merken van zenuwen. „Ach, ik ben nogal nuchter. Al die toeschouwers op de tribunes doen me weinig. Maar ik moet wel toegeven dat ik blij ben dat het er op zit. Het was haast niet uit te houden met dat dikke, zwar te pak aan en die hoed op. Wat een sport...". Na 22 van de 43 deelnemers bezet Tineke Bartels voorlopig de acht ste plaats in het klassement. De eerste twaalf kwalificeren zich voor de individuele Grand Prix Special van morgen. Daar zal de gebrilde Brabantse vermoedelijk niet bij zijn. Gezien de sterkte van het veld op de tweede dag komt zij ongeveer uit op de vijftiende posi tie. De Deense Anne-Grethe Jensen, Europees kampioene, legde met Marzog verreweg de beste proef af. Zij kreeg 1701 punten, bijna hon derd punten meer dan nummèr twee, de Zwitser Otto Hofer met Limandus, het paard, waar eens Jo Rutten successen mee oogstte. De grootste concurrent van Jensen, de Westduitser Reiner Klimke, komt donderdag aan de beurt. LOS ANGELES (ANP) - De moge lijkheid is niet uitgesloten dat Rob Ehrens, de enige Nederlandse springruiter in Los Angeles, zon dag, op de slotdag van de Olympi sche Spelen, niet eens in actie zal komen. Tijdens het verblijf op de reusachtige racebaan van Santa Anita heeft zich namelijk bij Oscar Drum, de 11-jarige ruin van Eh rens, een blessure geopenbaard, waardoor de 26-jarige Limburger tot nu toe niet heeft kunnen trai nen. „Oscar Drum heeft een gevoe lige peesband aan een van de voor benen", aldus chef d'equipe Ben Arts, „Hij is niet kreupel. Je ziet ook niets aan het dier. Rob heeft er in het weekeinde ook niet in het oefenparkoers mee gesprongen. Het blijft nog even bij stappen. El ke dag rust is voor het paard mee genomen. En springen hoef je Os car Drum natuurlijk niet meer te leren". In overleg tussen Arts.Ehrens en de meegereisde veterinair prof. dr. Breukink wordt pas zaterdag, kort voor de officiële keuring, besloten of het verantwoord is Oscar Drum aan het ongetwijfeld loodzware Olympische parkoers bloot te stel len. Breukink: „Als ik vind dat er te veel risico ^an verbonden is, la ten we het paard niet eens voor de keuring voorkomen", en Arts: „gaat het niet, dan houdt het op. Zo'n paard ga je toch niet kapot springen. Ik zou het wel een ramp vinden als Ehrens hier niet zou kunnen starten. Het is een jonge jongen, die het niet alleen moet hebben van het aan de kant blijven zitten en toekijken. Hij kan hier on schatbare ervaringen op doen, die hem later nog goed van pas kun nen komen". LOS ANGELES (ANP) - Ben Spij kers heeft een stap te weinig gezet om in de buurt van de medailles te komen in het middengewicht. De judoka uit Nijmegen verloor in de voorlaatste ronde van zijn groep •van de Braziliaan Walter Carmona. De weg naar zilver en goud was daarmee voor hem geblokkeerd. De voortzetting van het toernooi naar mogelijk brons eindigde door het verlies van Carmona in de fina le van de groep tegen de Ameri kaan Bob Berland. Een beperkt internationaal con tact is niet van invloed geweest op Spijkers' verrichtingen. Zijn over winning op de Marokkaan Doubla- li was overtuigend, zijn nederlaag tegen Carmona minimaal. De be slissing viel in zijn nadeel uit, na een korte aarzeling van de scheids rechter. Hij woog het 'molentje' voor passiviteit zwaar. Spijkers en Snijders waren het er niet mee De in twijfels genomen beslis sing was te meer onredelijk omdat een aantal zuivere technieken van de Nederlander niet werden geho noreerd. De vraag of de inzet net binnen, of net buiten de mat was begonnen, werd ten minste drie keer in zijn nadeel beantwoord. Vrijwel zeker niet ten onrechte, maar bij verschillen die in ten hoogste decimeters kon worden bemeten, hadden de aanvalspogin- gen van de Nijmegenaar zwaarder geteld mogen worden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11