Dames kansen behouden op goud Hockeyteam sluit tijdperk af 'Hartelijk bedankt LA' IVe boksen tegen heel Amerika Henneveld debuteert ongelukkig China geeft Amerikaanse volleybalsters laatste les Ondanks gelijkspel Dominerende rol definitief verleden tijd Grieken eren Zwitserse 'doorzetster' WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 9 LOS ANGELES (ANP) - Neil Adams, die dinsdag zilver bij de licht-middengewichten behaalde, is te vlug gekomen voor Rob Hen neveld. De judoka uit Maassluis zette het toernooi in met een neder laag en werd in de herkansing, op weg naar het brons dus, met mini maal verschil verslagen door de Fransman Michel Nowak, ook der de bij het laatste Europese kam pioenschap. Nederlands judodeelnemer in het licht-middengewicht ging al na 1 minuut en 41 seconden onderuit tegen Neil Adams van Groot-Brit- tanniê, omdat Adams gewoon te sterk voor hem was. Terwijl Adams zijn weg door de groep met overtuiging voortzette, begon voor de man uit Maassluis het lange wachten. In de herkan sing haalde hij het met minimaal verschil tegen de licht-geblesseer- de Bret Barron. Het brons bleef haalbaar tot ver in de tweede en voorlaatste partij uit de herkan sing. Michel Nowak, die meer rust tijd had gekregen dan Henneveld, was actiever dan de Nederlander, die binnen een kwartier twee keer op de mat moest. Dat gegeven be paalde de uitslag, die op beslissing ten nadele uit viel van Henneveld die zijn eerste Olympische optre den afsloot, met twee nederlagen tegen de mannen die in zijn klasse naar huis gingen met zilver en brons. LISSABON (AFP) - Het uitvallen van de Portugees Fernando Mame de, houder van het wereldrecord, in de Olympische finale van de 10.000 meter heeft in Lissabon gro te teleurstelling gewekt. De ont goocheling was zo groot, dat ver ontwaardigde supporters, die vast op goud hadden gerekend voor hun idool, de sportwinkel van Ma mede in een van de betere wijken van Lissabon met rode verf be- kladderden. De Portugese kranten reageer den navenant. „Schandelijk", luid de de kop van een populaire avondblad. LOS ANGELES (GPD) - De vol- leybalwijzen komen nog steeds uit het Oosten. De op Spartaanse wijze voorbereide Amerikaanse dames- ploeg, onbetwist favoriet voor het goud, heeft ondanks een jarenlan ge en intensieve voorbereiding op het Olympische toernooi regerend wereldkampioen China niet van de troon kunnen stoten. Het team van de Verenigde Staten werd vanoch tend vroeg afgeserveerd door de Chinezen met de veelzeggende cij fers 14-16, 3-15 en 9-15. Vijf jaar geleden riep de in het Poolse Krakow geboren coach Arie Selinger een stel volleybal sters bijeen die bij de Spelen in Moskou een hoofdrol moesten ver tolken. De boycot van die Spelen gooide echter roet in het eten van Selinger, die daarop besloot de destijds door hem geselecteerde groep grotendeels intact te hou den. Het laatste half jaar voor LA trainde hij zes keer per week acht uur per dag. Maar goud leverde al die arbeid niet op. In verdedigend opzicht kreeg de Verenigde Staten vanmorgen vol leyballes van China. Ook aan het net was China agressiever en vin dingrijker. Ondanks het verspeelde goud, dat volkomen terecht naar de Chi nese ploeg ging, mag Arie Selinger er zich desondanks op beroepen dat het volleybal door zijn bezie lende ijver de sterkst ontwikkelde tak van sport in de Verenigde Sta ten is. De hamvraag is echter of die ontwikkeling zich in de komende jaren zal doorzetten. Want nu reeds staat vast dat Arie Selinger niet langer als bondscoach beschikbaar zal zijn en het grootste gedeelte van zijn selectie stopt met volley bal op topniveau. „Toch is dezè zilveren medaille voor Amerika niet het einde", zo werpt Selinger tegen, „maar slechts het begin. Ik verwacht een grote toeloop van talenten, die zich met een goede begeleiding nog vaster in de internationale top kun nen nestelen". LOS ANGELES (GPD) Gijs van Heumen had de moed al opgegeven. In de negende confrontatie met Canada balanceerde het Nederlands dameshockeyteam op de rand van de afgrond. Zes minuten voor het einde schoot invalster Laurien Willemse de Canadese hoop op een historisch stuntje de wereld uit. Het gelijke spel van 2-2 betekent Canada's eerste winstpuntje op Oranje, dat nu in elk geval zeker is van een olympische medaille. Sophie von Wei ier juicht LOS ANGELES (ANP) - Het In ternationaal Olympisch Comité heeft gisteren een advertentie van een volle pagina geplaatst in de grootste krant van Los Ange les. In de tekst bedankt de voor zitter van het IOC de medewer kers voor het werk dat deze Spe len tot een succes lijken te ma ken. De tekst, ondertekend door Juan Antonio Samaranch, is: „Gracias. De Spelen zijn voor meer dan de helft achter de rug. De overvloed aan warmte en vriendschap, die wij hebben ont vangen, kan niet langer onbeant woord en onbeloond blijven door de Olympische familie. De ze vriendschappelijke benade ring door de bevolking van Zuid- Californië en vooral door de staf en de duizenden vrijwilligers die in Los Angeles werken, zal het kenmerk van de Spelen van 1984 worden. Namens het IOC heb ik opdracht gegeven onmiddellijk een Olympische herinnerings- speld te doen maken voor de Olympische medewerkers als een klein bewijs van onze waar dering voor alles wat gedaan is voor de deelnemers uit 140 lan den. Hartelijk bedankt en ga ver der op deze weg. Uw gastvrijheid wordt op prijs gesteld, wij heb ben ons hier recht welkom ge voeld." Deze speldjes zullen op de „markt" waarschijnlijk het hoogst gewaardeerd worden. Topscorer tot dit moment is de officiële „pin" van China. Het speldje van het NOC, door de zuinigheid van het nationale Olympische Comté ook omge ven met een zeldzaamheidswaar- de, doet 25 dollar in de vrije han del. Hoe die wordt gekleurd, bepalen de speelsters zelf. Een nederlaag met een doelpunt verschil in de laatste wedstrijd tegen Australië komende vrijdag levert zelfs nog goud op doordat Amerika de scha de tegen Australië gisteren beperkt kon houden tot 3-1. Had Van Heumen de hoop op een overwinning al opgegeven, zijn speelsters kopieerden het slot- kwartier van de herenwedstrijd Nederland-Groot-Brittannïe. De rode garde van coach Marina van der Merwe werd met de rug tegen de muur gezet, maar alle pressie ten spijt bleven goals uit doordat Sandra le Poole en Maijolein Eys- vogel de meest simpele mogelijk heden verknalden. „Ik vroeg me in die situaties wel af waar ik eigen- lijk mee bezig was", bekende de Aerdenhoutse spits van Oranje, die op de overige onderdelen voldeed aan de eisen die het spelen tegen Canada stelt. Overwicht De Noordamerikaanse ploeg heeft in Darlene Stoyka en Sheila Forshaw twee uitstekende spitsen, waarmee Margriet Zegers en Cari na Benninga nauwelijks raad wis ten. Die twee Canadeesjes waren ook verantwoordelijk voor de goals. Meer mogelijkheden kregen ze niet. Het Nederlandse overwicht was gigantisch, manifesteerde zich in elf strafcorners, maar Oranjes meest gevaarlijke wapen had dit maal geen kruit. De Canadese hockeysters, die twee jaar geleden in Kuala Lum pur de finale van het wereldkam pioenschap van Nederland verlo ren, staan bekend om hun in maan den durende trainingskampen op gebouwde fysieke kracht. Na de stokgevechten tegen Nieuw-Zee land en de VS vreesden de Neder landers die hardheid. De enige re medie om het fysieke geweld te ontlopen, is te zorgen dat er niet vrij wordt gelopen, maar gesprint. De bal moet op snelheid van stick tot stick en dat voornemen werd zo perfect uitgevoerd, dat Nederland LOS ANGELES (ANP/GPD)- Wim van Heumen heeft wei nig reden met plezier terug te denken aan zijn 200e wed strijd als coach van het nationale herenhockeyteam. Inte gendeel, er was slechts sprake van een grafstemming na de frustrerende ervaringen tegen Kenia. Door het gelijkspel in de vroege ochtend van Pakistan tegen Groot-Brittannië (0-0) had Nederland gisteren alsnog een kans gekregen de zo begeerde plaats in de halve finales af te dwingen. Daar voor was het nodig Kenia met tenminste vijf doelpunten verschil te verslaan. Oranje, dat over alle linies bijzonder mat speelde, kwam echter niet verder dan 3-0, waardoor- het sprookje uit was. Nederland is terug in „Niemands land", de groep die strijdt om de vijfde tot en met achtste plaats. Ties Kruize uitte zijn onvrede over deze situatie: „Ik was er van over tuigd dat we hier een medaille zou den halen. Dit is de grootste teleur stelling uit mijn loopbaan". Coach Wim van Heumen zijn de drie draaien om de oren van het gezicht af te lezen. De doorgewinterde hoc- keyprofessor heeft ingezien dat het wegvallen van Tim Steens (knie operatie), Jan Carel Jenniskens (overleden) en Roderik Bouwman (gebroken vinger) niet kon worden opgevangen. Het verlies was te in grijpend. Een olympisch toernooi stelt specifieke eisen aan de deelne mers. Een daarvan is dat de fysieke conditie optimaal moet zijn. Aan die eis kon de op het laatste mo ment geselecteerde Ron Steens niet voldoen en in zijn kielzog dob berde Ties Kruize mee. De twee middenvelders die het spel moeten maken waren er na twee wedstrij den niet meer toe in staat. Ze mis ten het vereiste vermogen, dat bij een temperatuur van dik 35 graden in versneld tempo afneemt. Tegen Pakistan openbaarden zich de eerste vermoeidheidsver schijnselen. De grip op de wed strijd ging na rust verloren en te gen Engeland zette die tendens zich voort. Daarom was het irreëel te veronderstellen dat de jacht op vijf goals tegen Kenia met succes zou kunnen worden geopend. Van Heumen, in wezen een man die de weg der voorzichtigheid bewan delt, wilde het risico van een tegen treffer uitbannen, maar damde daarmee tevens een stormachtig offensief in. De Kenianen vonden het wel mooi, beperkten zich tot te genstoten die door hun beperkte vermogen evenmin tot iets leid den. Toekomst Nederland dus niet bij de laatste vier. Dat is onder het nu negen jaar durende bewind van Wim Heumen nog niet voorgekomen. Zoals gezegd, Van Heumen is een man die zijn selectiebeleid met flu welen handschoenen bepaalt. Hij is gecharmeerd van routiniers en daarom zei hij: „Ik hoop dat ik de jongens kan opladen om in elk ge val de vijfde plaats te pakken". Wie niet bij de beste zes komt, krijgt namelijk geen uitnodiging om 4 december in Karachi deel te ne men aan de strijd om de Cham pions Trophy. Een must, want wie daar niet is, loopt achter. Mist het broodnodige internationale con tact. Maar dat evenement is er evenmin om met een jeugdploeg aan te komen. Daar moet in de eer ste plaats worden gepresteerd". De vijftiger zal echter moeten be seffen dat de glorietijd voorbij is. Jarenlang speelde Oranje een do minerende rol met persoonlijkhe den als de gebroeders Spits, Ties Jan-Hidde Kruize, met haarband getooidprobeert gevaar te stichten in de Keniase defensie Kruize, André Bolhuis, Paul Litjens, Wouter Leefers en doel man Maarten Sikking. Hockeyers die respect afdwongen. Mannen die de basis vormden voor een team dat verder bestond uit spelers die bereid waren hun persoonlijke kwaliteiten in dienst te stellen van de ploeg. Die bereid waren water te dragen voor de 'Stars', waarvan werd verwacht dat zij via hun bui tengewone kwaliteiten de wed strijd zouden beslissen. Waterdra gers zijn er nog, maar de echte ve dette ontbreekt. Ties Kruize had die rol voor zich op willen eisen, deed dat twee duels, maar de kaars was te snel gedoofd. Hans Kruize bracht niets extra's mee, deed zijn werk naar behoren, zoals ook de jonge Hidde Kruize dat deed. Ewout en broer Peter van Asbeck brachten alle voorwaarden LOS ANGELES (Reuter) - De ju rering bij het Olympisch boksen kwam gisteren opnieuw ter dis cussie te staan. Het Zuidkore- aanse boksteam dreigde zelfs uit het toernooi te verdwijnen, 'nadat hun kopman, de lichtwel- tergewicht Kim Dong-Kil, in de kwartfinales verloor van de Amerikaan Jerry Page. Dat was een zeer discutabele beslissing van de jury. De nummer één van de we reldranglijst raakte de Ameri kaan in de derde ronde waar hij wilde. Hij had alleen de pech dat Page op zijn benen bleef staan. In moeilijke momenten genoot Page ook de steun van de arbiter, die een losgeraakte ve ter constateerde. „We overwegen serieus ons uit het bokstoernooi terug te trekken", verklaarde Oh Soo-In, de vice-voorzitter van de Zuid- koreaanse boksbond. „We heb ben een officieel protest inge diend tegen de jury-waardering van 4-1 in het nadeel van onze bokser". De protestcommissie kan de jury-waardering ongedaan ma ken en een verliezer tot winnaar uitroepen. „Wij hebben veel mensen gesproken, die allen vonden dat de uitslag niet juist was", zei Oh. Op de vraag of hij vond dat de Amerikaanse bok- bevoordeeld werden, ant woordde hij volmondig: „Ja". In verschillende hoeken, Groot-Brittannië en Afrikaanse landen, ontstond veel ongenoe gen over de jurering bij het bok sen. Alleen Nigeria diende een officieel protest in na de neder laag van lichtwelter Charles Nwokolo tegen de Portoricaan Jorge Maisonet. Het protest werd afgewezen. Dinsdag riep Cardiff Gondwe uit Malawi over de bokswed strijden. „Wij boksen tegen heel Amerika in de ring. Tegen een Amerikaan is de uitslag altijd 5- 0, alsof er iemand in de ring niet bokst. Gondwe had het over vlieggewicht Peter Ayesu van zijn ploeg, die met 0-5 verloor van Peter McCrory. Hij vocht de overwinning van de Amerikaan niet aan, maar hij vond wel dat het krachtsverschil lang niet zo duidelijk was geweest. De Algerijnse bokscoach Lon- nes Lahiani schreef de neder laag van zijn pupil Mohamid Bouchiche tegen de Canadees Willie Dewit aan showbusiness- redenen toe. „De organisatoren willen een finale tussen de Ca nadees Dewit en de Amerikaan Henry Killman. Dus moest De wit winnen". Benadeelde Nige- rianen spraken op het hoogste Olympische niveau van discri minatie. mee naar LA om een greep te doen naar goud. Cees Jan Diepenveen zelfs nog wat meer. Hij heeft tot nu toe vijf indrukwekkende wedstrij den achter de rug, maar aangezien de voorheen zo betrouwbare sluit post Pierre Hermans door de mand viel, moet Nederland toekijken. Hermans zit bij een Zoetermeerse sportartikelengigant als manager tot over de oren in het werk, moest trainingen en wedstrijden afzeg gen en was allerminst in topvorm. Conclusie De conclusie is eenvoudig. Van Heumen zal moeten beseffen dat de misser van LA een tijdperk af sluit. Hij wil nog minimaal twee jaar verder, kwam dat met de hoc- keybond overeen, maar nu moet de jeugd de last op de schouders wor den gelegd. Enkele ervaren rotten keren mogelijk niet terug. Een de finitieve beslissing wordt pas over een maand genomen als de inter nationals hun gebruikelijke slotbij eenkomst hebben. Pas dan kan Van Heumen inventariseren en gaan bouwen aan het team dat me dio 1985 in Nederland wordt los ge laten op drie topnaties. Vanaf het olympische evenement van Mon treal in 1976 heeft hij het zelf van de daken geschreeuwd. „De over winning van Nieuw-Zeeland is het bewijs dat je alleen goud kan pak ken met zestien op en top fitte ke rels". Die bezat hij in Los Angeles niet en dus werd hij met zijn eigen woorden om de oren geslagen. voor de rust naar een hoge score dreigde te lopen. Uit een vrije slag van Sandra le Poole legde Sophie von Weiier twee tegenstandsters in de luren, waarna keepster Sharon Bayes evenmin kans kreeg de Ne derlandse uitblinkster te stoppen. Doorgaans is een voorsprong het sein de opponent in de tang te ne men door voorin ruimte scheppen voor de Utrechtse fysiotherapeute Sophie von Weiier, die volgens Amerikaanse journalisten een goe de kans zou maken op een medail le als ze in het Coliseum zou deel nemen aan de honderd meter. Dat door Oranje zo begeerde spelletje ging niet op. Hoewel er bij tijd en wijle fikse kritiek is geweest op de voorberei ding van de nationale ploeg, die van de ene training naar de volgen de wedstrijd holde, wierp die ar beid nu zijn vruchten af. De condi tie was meer dan toereikend om tot de laatste minuut de felle zon te trotseren en in een hoog tempo te jagen op voorkoming van de steeds naderbij komende nederlaag, waarmee de kansen op goud voor Australië, de VS en Duitsland weer even groot zouden zijn. Tien minuten voor het einde wierp Van Heumen pinchhitter Laurien Willemse in de strijd. De Haagse heeft „Torinstinkt", zoals ze op het Europees kampioen schap in Lille bewees. Ze raakte echter uit de gratie toen ze rugklachten kreeg, zich liet injecte ren om met haar club HGC te kun nen spelen om de Europa Cup. maar die onverantwoorde stap had tot gevolg dat ze acht oefeninter lands moest toekijken. Ze was haar plaats kwijt en het was heel lang twijfelachtig of ze Los Angeles zou halen. Fysiotherapie bracht haar net op tijd op de been en tegen Ca nada bewees ze haar waarde. Te zacht De elfde strafcorner van Fieke Boekhorst spatte uiteen op de leg- guards van Sharon Bayes en Wil lemse reageerde het meest alert. Een tegenvaller voor de Canade zen, omdat ze tot hun genoegen hadden geconstateerd dat van de Nederlandse corner geen gevaar was te duchten. „Irene Hendriks gaf de bal te zacht aan. waardoor Fieke Boekhorst geen tijd kreeg om te slaan", meende Gijs van Heumen, die echter ook had gezien dat de arbiters Christiane Assel- man (België) en Margot Barr (En geland) het goed vonden dat de Ca nadezen veel te snel uitliepen. Een foefje dat door aangeefster Irene Hendriks zeifin de hand wordt ge werkt, omdat ze overduidelijk laat meer ze de bal naar stop per Lisette Sevens gaat aangeven. De gehaaide Canadezen gebruik ten het slechte waarnemeningsver- mogen van de scheidsrechters op timaal, maar daar lag het beslist niet aan dat Nederland zijn eerste punt moest afgeven. Wie technisch beter speelt, de kansen creëert maar ze niet benut, mag blij zijn dat er tenminste niet is verloren. Sterker nog. dat een overwinning in de slotwedstrijd op Australië goed is voor goud. LOS ANGELES (AP) - De Grie ken, uitvinders van de marathon loop, hebben gisteren de Zwitserse marathonloopster Gabnela Ander- sen-Schiess geëerd als "een voor beeld van de Olympische geest". Tijdens een ongedwongen cere monie in het Olympisch dorp kreeg de Zwiterse, die zondag half kreupel, uitgedroogd en met een flinke zonnesteek over de finish wankelde, een Grieks-olympische vlag, een ikoon en een roos aange boden uit handen van de Griekse chef d'equipe, Michael Mastrand- "De Grieken hebben haar door zettingsvermogen enorm gewaar deerd en waren er diep van onder de indruk," zei Mastrandreas. Hij voegde eraan toe dat zijn delegatie tot het eerbetoon had besloten na een zondvloed van telefonische reacties uit de bakermat van de 42- kilometcrloop. Gabnela Anderson, die verklaar de tijdens de plechtigheid dat ze weer helemaal de oude was, zei dat ze getroffen was door alle geluk wensen, maar merkte op dat ook de andere atletes recht hadden op wat aandacht. Als contraprestatie overhandig de de Zwitserse delegatie aan de Grieken een fotoboek over het Zwiterse berglandschap. De Amerikaanse basketbaldames toonden gisteren hun superioriteit in de finale tegen Zuid-Korea. Het verschil bij het eindsignaal be droeg dertig punten in het voordeel van de VS: 85-55 (Foto AP)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9