Euthanasie zonder vervolging bepleit Terugkeer gastarbeiders beter regelen Wilde planten met uitsterven bedreigd Artsenorganisatie maakt standpunt bekend Gevlucht drietal was al bekend bij politie Friese dijk afgegraven Tapverbod valt slecht bij horeca in Bergen Ingenieur eist 3 miljoen van bronnenbad Komitee laakt bezoek Luns aan Zuid-Afrika Ariiën Kruyt van Nederlands Centrum voor Buitenlanders: WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Artsen die euthanasie hebben toegepast moeten dit zonder angst voor vervolging op de overlijdensverklaring van hun patiënt kunnen vermelden. Daarom zijn nieuwe richtlijnen en afspraken met justitie nodig, zeker nu wettelijke regeling nog op zich laat wachten. Dit blijkt uit het standpunt dat het hoofdbestuur van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst (KNMG) over eu thanasie heeft gepubliceerd. Daar mee is het voorlopig standpunt van 1973 herzien. Enkele hoofdlijnen van de KNMG betreffende euthanasie werden vorige maand al bekend gemaakt. Daaruit bleek dat de KNMG vindt dat de arts in bepaal de gevallen gerechtigd maar niet verplicht is euthanasie toe te pas- Volgens het KNMG-bestuur wordt op overlijdingsverklaringen soms 'natuurlijke dood' ingevuld, terwijl er sprake is van euthanasie. Daarmee vrijwaart de arts de fami lie van patiënten en zichzelf van een eventuele gerechtelijke vervol ging. Onder de gegeven omstandighe den vindt de KNMG-top dit wel be grijpelijk. Maar het bestuur vindt ook 'een dergelijke gang van zaken onjuist en niet voor continuering vatbaar'. Het niet naar waarheid in vullen van papieren is een arts on waardig en evenmin van risico ont bloot. Zo blijft oncontroleerbaar wat er onder de noemer van euthanasie in de praktijk allemaal gebeurt. Het is niet de bedoeling dat onzorgvuldig handelen ongestraft blijft. Daarom moet de arts bij het vermelden van de doodsoorzaak 'de noodzakelijke openheid betrachten'. De betref fende formulieren moeten daartoe dan ook worden aangepast, meent de KNMG. Omdat aan een verzoek om eu thanasie veelal ziekte ten grond slag ligt, wordt de arts beschouwd als de enig aangewezene om derge lijke verzoeken in behandeling te nemen. De KNMG wijst er op dat de arts bovendien aansprakelijk is vol gens het medisch tuchtrecht. Art sen hebben daarom de plicht een maatschappelijk aanvaardbare re geling van euthanasie mogelijk te maken. De artsenorganisatie is hiervoor dus verantwoordelijk, al dus het bestuur. Maar euthanasie- handelingen moeten op basis van vrijwilligheid gebeuren. Het hoofdbestuur van de KNMG vindt dat iedere arts die met een verzoek om euthanasie wordt ge confronteerd moet nagaan in hoe verre van een weloverwogen ver zoek sprake is. Artsen die verzoe ken om euthanasie afwijzen, moe ten de betrokken patiënten in de gelegenheid stellen met een andere arts kontakt op te nemen, zonder dat zij daarbij noodzakelijkerwijs de eigen relatie met die patiënt ver breken. Het verlenen van euthanasie moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Artsen moeten in ieder geval zorgvuldig nagaan of het ver zoek van de patiënt in alle vrijheid tot stand kwam, of er sprake is van een onaanvaardbaar en uitzicht loos lijden, die niet meer draaglijk is te maken en of het verlangen SWALMEN (GPD) De recherche van de rijkspolitie in het district Roermond had gisteren nog de handen vol aan het verzamelen van sporen en het reconstrueren van de wilde jacht op de drie mannen, die maandag de politie beschoot en een echtpaar gijzelde. Het drietal verdween naar België en is nog steeds voortvluchtig. De Belgische politie heeft de jacht op de uit de gevangenis ont vluchte Van O. en F. en hun Neder landse maat versëherpt. Van O. staat bekend als een gewiekste uit- Het nog maar nauwelijks een jaar getrouwd echtpaar Ger Vaes- sen (28) en Suzanne Mertens (23) uit Swalmen, dat maandag door de drie gewapende mannen werd ge gijzeld, is daarvan nog zo overstuur dat ze zich momenteel voor de bui tenwereld schuil houden. "Ze heb ben doodsangsten uitgestaan", vertelt de moeder van Suzanne. Het echtpaar werd met hun auto door de mannen in Asselt gekid napt toen ze op weg naar huis wa ren na een middagje vissen breker uit gevangenissen. A. vijf g„ndm7er by Asselt Pas in Beliï keer heeft hl, - meerdere malen *p ee[) indu£trieterrein in 0pgfab; beek, kregen ze hun vrijheid terug. keer heeft hij - meerdere malen met het gijzelen van mensen - uit gevangenschap de benen weten te nemen. Hij staat ook bekend als een uiterst geraffineerde overvaller op postkantoren en banken. Van O. zat in de Aarlense gevan genis een vonnis van 20 jaar uit. Van die straf moest hij nog 15 jaar uitzitten toen hij in de nacht van 2 op 3 mei jl. de benen nam. Zijn partner P.F. zat in dezelfde gevangenis van Aarlen een vonnis van drie jaar uit wegens een over val op een spaarbank. Sinds de ontsnapping in mei zou hij even wel aan de zijde van Van O. aan misdrijven hebben meegedaan. Over de derde van het drietal, een man uit Heerlen, is niet meer bekend dan dat hij wel eens eerder betrokken is geweest bij een over val. Hun auto hebben ze inmiddels ook terug, zij het dat de gangsters tij dens de rit de voor- en achterruit met de geweerkolf stuksloegen om een beter schootsveld te hebben LEEUWARDEN (ANP) - In de Friese gemeente Het Bildt moet een bijna twee kilometer lange dijk die door het kweldergebied van de Waddenzee loopt worden afgegraven. Dit heeft het college van Gedeputeerde Staten van Friesland besloten. De dijk werd vorig jaar voor 100.000 gulden illegaal door boeren uit het gebied aangelegd. Zij laten schapen grazen in het 65 hectare groot gebied dat door de dijk wordt beschermd. Al tijdens de aanleg protesteerde de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee tegen de illegale dijk. UTRECHT (ANP) - Veel plante- soorten in ons land zijn verdwe nen, terwijl een groot deel van de overgebleven flora in hoog tempo steeds zeldzamer wordt. Dit is vooral een gevolg van de moderne landbouwtechnieken. Om nog iets van de oorspronke lijke plantenrijkdom te behoeden voor de totale uitroeiing is het no dig het oude, historisch gegroeide agrarische landschap gedeeltelijk te bewaren. Dat zei de bioloog drs E. J. Weeda van het Rijksherba rium in Leiden gisteren op een persconferentie van de Stichting Natuur en Milieu. Van 440 door Weeda bestudeerde zeldzame plantesoorten zijn er sinds 1900 zeventig helemaal ver dwenen, terwijl de rest dreigt te verdwijnen of steeds minder voor komt. Bij de verdwenen soorten zijn veel akkerplanten en planten die thuishoren op droge graslan den. Voorbeelden zijn het wilde- manskruid, het zonneroosje en het blauwgras. Het gebruik van onkruidverdel gers, overbemesting, waardoor be paalde soorten alle andere verdrin gen en de grote veranderingen in de landbouw in het algemeen zijn daarvoor verantwoordelijk. Ook de ontwatering van grote delen van ons land heeft het plan tenleven vopi cchade berokkend. Alle vochtminnende soorten (de helft van onze flora) gaan achteruit en zeer vele zijn bedreigd. Er zijn wel mogelijkheden een deel van de schade te herstellen, al dus Weeda. Veel wilde planten kunnen nog ongestoord groeien op wegbermen, spoordijken, of zan- dafgravingen. Daarop hoeft niets verbouwd te worden, terwijl ook de recreatie er de plantengroei niet verstoort. Samen beslaan zulke naar de dood duurzaam is en wel overwogen. Daarom wordt voorgesteld om voor dit doel formele toetsingsvor- men in het leven te roepen. Per re gio zou een zelfstandige toetsings commissie moeten worden ge vormd, bestaande uit drie tot vijf artsen. Deze commissie zouden de artsenorganisatie jaarlijks verslag moeten uitbrengen van hun bevin dingen zonder namen te noemen. De overlijdingsformulieren moe ten worden aangepast. Ze zouden niet langer bij de burgerlijke stand moeten belanden, opdat het toe passen van euthanasie onder het beroepsgeheim van de arts kan val len. Nederlandse bergbeklimmer wachtte vijf dagen op hulp TAYNUILT (AP) - Een helikopter van de marine heeft gisteren een Nederlandse bergbeklimmer gered die vijf dagen lang met een gebro ken been in een ravijn had gelegen in het afgelegen westen van de Schotse Highlands. Anton Peters (32) werd gesigna leerd door een hertenjager op 450 meter hoogte op een berg bij Glen Etive, 25 km. van het dorp Tay- nuilt. Hij werd per helicopter ver voerd naar een ziekenhuis. Peters, die uit Alkmaar komt, was in een ravijn gevallen en had daarbij zijn been gebroken. Maan dag werd hij door een plotselinge overstroming van de plek waar hij lag, weggespoeld over een water val, maar hij slaagde erin nog twee meter omhoog te klimmen langs een gladde rots, zo vertelden zijn redders. "Ik begrijp niet hoe hij dat voor elkaar heeft gekregen. Hij moet zeer moedig en taai zijn," zei de hertepjager. Deze had hem in het oog gekregen omdat Peters driftig met zijn hemd zwaaide. KOEIEN GEDOOD - Op de rijks weg Zwolle-Apeldoorn ter hoogte van Heerde is gisteren een vracht wagen met vee door nog onbeken de oorzaak gekanteld. De wagen was op weg naar een slachthuis in Apeldoorn met zestig koeien. Van deze dieren werden er 43 door het ongeluk gedood of moesten ter plaatse worden afgemaakt in ver band met de opgelopen verwon dingen. De chauffeur van de wa gen bleef ongedeerd. LOCHEM - Dagen op een paal zit ten of maanden in een huis op een paal wonen. Nederlanders doen van alles om zich onsterfelijkheid te verwerven. Kruipen kunnen we ook. Dit drietal uit Lochem is giste ren begonnen aan een kruipmara- thon. De bedoeling is het wereldre cord kruipen dat op 22 kilometer staat te verbeteren. Han ter V/oerts, Eric ten Brink en Henry Wullink hopen het op ruim 26 kilometer te brengen. Het gemid delde kruip-tempo ligt op 1,3 kilo meter per uur. Zij worden in de loop van vandaag verwacht aan de finish in het dorpje Neede. (foto ANP) Zestien PTT'ers krijgen ontslag wegens diefstal ARNHEM (ANP) - De directie van de PTT heeft 16 werknemers van het PTT-expeditieknooppunt in Arnhem wegens diefstal ontslagen. De mannen worden ervan ver dacht sinds eind vorig jaar vele tientallen goederen als videocas settes, horloges, klokjes en siera den uit postpaketten te hebben ge stolen. Zeven andere PTT-medewerkers zijn daarvoor gestraft met voor waardelijk ontslag, terwijl tegen nog eens zes bij de onregelmatig heden betrokken werknemers niet nader genoemde disciplinaire maatregelen zullen worden geno men. Dit heeft een woordvoerder van de PTT in Arnhem vandaag mee gedeeld. De postale recherche startte begin dit jaar met een uitge breid onderzoek, nadat bleek dat er plotseling sprake was van een forse stijging van het aantal ver missingen van goederen uit post stukken. Tussen maart en eind juni werden in verband daarmee in to taal meer dan 25 PTT-ambtenaren aangehouden. BERGEN (GPD) Burgemeester Ritsema van Bergen heeft zich de woede van de eigenaars van bars en andere horeca-exploitanten in zijn woonplaats op de hals gehaald. Het voorlopig verbod in de open lucht bier te tappen tijdens evene menten is bijzonder slecht geval len. Tijdens een gistermiddag gehou den spoedbijeenkomst hebben on geveer 20 eigenaars van bars en ca fés besloten de burgemeester te verzoeken die maatregel terug te draaien. Als burgemeester Ritsema daartoe niet genegen is, dan over wegen de organisatoren van Jazz en Sail, een driedaagse muziek- en zeilmanifestatie, af te gelasten. Maandagochtend werd door de burgemeesters van Bergen, Schoorl en Egmond overeenstem ming bereikt over een aantal maat regelen om het geweld in de kust plaatsen te bestrijden. Overeenge komen is het aantal nachtelijke surveillances door de politie uit te breiden. Een maatregel die door de plaatselijke horeca met instem ming is begroet. Minder enthousiast is men ech ter over het verbod om bij gelegen heid van festiviteiten, die door gaans veel publiek trekken, in de openlucht bier te mogen tappen. Zo'n gebeurtenis is bijvoorbeeld Jazz en Sail, dat in het weekend van 1 en 2 september zal worden gehouden. Dit jaarlijkse evenement trekt tienduizenden bezoekers naar Ber gen. De ruimte in de bars en cafés is, volgens de horeca-exploitanten, dan te klein om het publiek op een behoorlijke manier te kunnen be dienen. Om die reden installeren veel gelegenheden biertappen in de openlucht. Nu die mogelijkheid, door het eensgezinde verbod van de burge meesters van Egmond, Schoorl en Bergen er niet meer is, verwachten de bar- en caféhouders overstel pende drukte binnen hun bedrij ven waardoor veel gemakkelijker aanleiding ontstaat tot ongeregeld heden. Het verbod om in de open lucht een pilsje te mogen tappen zal, zo zegt horeca Bergen, precies de tegenovergestelde uitwerking hebben van die welke de burge meesters, justitie en politie ervan verwachten. stroken 50.000 hectare, waarop de helft van onze flora voorkomt. Door de bermen en andere 'wijk plaatsen' goed te beheren en niet ten prooi te laten vallen aan op ruimwoede kan nog veel worden gered. Bovendien is het mogelijk op sommige plaatsen het leefmilieu van bepaalde plantesoorten te la ten herstellen, waardoor de soor ten vanzelf weer terugkomen. Be langrijk zijn bij voorbeeld de zoge noemde overgangsgebieden tus sen natuur- en cultuurlandschap. Veel planten horen juist in die overgangszone thuis. Natuurreservaten zijn niet altijd een oplossing: het eerder genoem de wildemanskruid is in ons land uitgestorven, omdat het reservaat waar het nog voorkwam te klein bleek om het voortbestaan van de soort te waarborgen. NIEUWESCHANS (ANP) - Er zijn opnieuw problemen rond het bron nenbad in het Groningse Nieuwe- schans. De Westduitse ingenieur W.Rothkegel heeft een kort geding aangespannen tegen de opgerichte NV Bronnenbadplaats Nieuwe- schans, waarin hij eist dat de bouw zal worden uitgevoerd op de ma nier die volgens hem in het verle den met het gemeentebestuur van Nieuweschans is afgesproken. Wordt daarvan afgeweken dan eist hij in eerste instantie drie miljoen gulden. Het kort geding dient mor gen voor de Groninger rechtbank. Burgemeester C. Arlman en de president van de raad van commis sarissen van de NV Bronnenbad, de Groninger gedeputeerde G. Beukema, wijzen de claim van de Duitse ingenieur af. Volgens de burgemeester is er bij de voorbereidingswerkzaamhe den geen enkele toezegging ge daan. Volgens de Groningse gedepu teerde Beukema gaat het Zwitser se architectenbureau Otto Glaus zich belasten met de supervisie van de bouw. De uitvoerend archi tect wordt het architectenbureau Emmen. Rothkegel gaat zich belas ten met de noodzakelijk techniek voor de inrichting van het bron nenbad. Maar Rothkegel stemt niet in met dit voorstel van de raad van commissarissen. Hij eist naast de techniek ook nog architectonisch werk, aldus Beukema. De gedeputeerde wijst er echter op dat de taakverdeling zich nog steeds in de voorstelfase bevindt. Ook stelt hij dat tot dusver met geen enkele partner contracten zijn afgesloten. Rothkegel wees in 1975 het ge meentebestuur van Nieuweschans op de mogelijke aanwezigheid van zoute, geneeskrachtige waterlagen in de Oostgroninger bodem. Vorig jaar werd de NV Bronnenbad op gericht, waarin naast de gemeente Nieuweschans ondermeer ook de provincie Groningen financieel deelneemt. De financiering van de bouw van het kuuroord is uiterst moeizaam verlopen. DEN HAAG (ANP) - Het Komitee Zuidelijk Afrika heeft het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag gevraagd de Nederlandse ambassade in Pretoria te instrue ren op geen enkele wijze betrok ken te raken bij het bezoek dat oud secretaris-generaal Luns van de NAVO eind deze maand aan Zuid- Afrika zal brengen. Luns heeft een uitnodiging aan vaard om het jaarlijks congres van het Zuidafrikaanse instituut van internationale betrekkingen toe te spreken. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken wijst erop dat Luns een volstrekt privé-bezoeker aan Zuid-Afrika is. Het Komitee Zuidelijk Afrika vindt dat niet. In een verklaring zegt het het 'tekenend' te vinden 'dat het eerste grote publieke op treden van Luns sedert zijn vertrek als secretaris-generaal van de Navo uitgerekend in Zuid-Afrika zal plaatsvinden. Het apartheidsregi me in Zuid-Afrika zal zich in haar beleid zeker gesterkt voelen door het bezoek van Luns, meent het Komitee. UTRECHT - In de begroting voor volgens jaar van het Belgische ka- binet-Martens stond onder andere dat de Belgische regering een zoge naamde 'oprotpremie' ofwel een 'herintegratie-premie' voor buiten landse gastarbeiders wil invoeren, om de werkloosheid in dat land te bestrijden. Een buitenlander die al een jaar werkloos is, krijgt een jaar werkloosheidsuitkering ineens uit betaald, indien hij en zijn familie het land verlaten. Onlangs werd bekend dat de re gering van West-Duitsland stopt met een soortgelijke regeling, waarbij buitenlandse werknemers een premie krijgen als ze naar hun land terugkeren. Dit (omstreden) programma wordt gestaakt omdat het daar te duur uitpakt. door Ton van der Schouw Nederland kent evenals België en Duitsland een structurele werk loosheid; maar er is hier nog geen enkele regeling met betrekking tot een remigratiebeleid van gastar beiders, of zoals Arriën Kruyt, juri disch medwerker van het Neder lands Centrum Buitenlanders (NCB) het uitdrukt 'iets dat er op lijkt'. Volgens Kruyt komt een behoor lijk remigratiebeleid in ons land moeilijk van de grond: 'De Tweede Kamer heeft volgens mij wel in de gaten dat er nu echt iets moet ge beuren, en zij wil ook wel, maar de ambtelijke molen houdt hier aller lei voorstellen tegen. Diverse in stanties als bijvoorbeeld bedrijfs verenigingen zijn bijvoorbeeld te gen het voorstel om werkloze bui tenlanders terug te laten keren naar hun eigen land met behoud van uitkering tot hun pensioenge rechtigde leeftijd'. 'Als argument wordt dan het 'Territorialiteitsbeginsel sociale verzekering' gebruikt, of anders gezegd: we mogen in het buiten land geen steun uitkeren. Ik vind dit trouwens een verouderde ma nier van denken. Ik kan me voor stellen dat dit in de jaren zestig een juiste beredenering was, maar in deze tijd met een structurele werk loosheid is dit echt onzin', meent Kruyt. Kruyt geeft nog een voorbeeld van de vertragingen die optreden door de ambtelijke molen. 'In het voorjaar van 1984 zei staatssecreta ris mevrouw Kappeyne van de Co- pello nog voor de zomer een norm voor een remigratiebeleid op te zullen stellen. Maar in juni deelde ze de Tweede Kamer al weer mee dat die nota niet op tijd klaar zal zijn. Nu komt die in september pas'. Er zijn in het verleden wel pogin gen geweest om een remigratiebe leid op touw te zetten. Zo was een bureu van het NOB, Buro Interna tionale Migratie Ontwikkelings Sa menwerking (IMOS) belast met de begeleiding van remigranten die naar hun vaderland terugkeerden om daar met steun van het ministe rie van ontwikkelingssamenwer king een bedrijfje op te zetten. De financiering van dit project werd later overgenomen door het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Het project werd na enige tijd stopgezet omdat het te duur werd en omdat veel be drijfjes niet echt van de grond kwa men, zodat de remigranten nog niet in hun eigen levensonderhoud konden voorzien. Ook waren er plannen om voor terugkerende gastarbeiders een re- - geling te treffen vergelijkbaar met de regeling voor Nederlandse emi granten: staatssecretaris Kappey ne van de Copello stelde voor om vijfduizend gulden mee te betalen aan de verhuiskosten van de remi granten. Maar de Tweede Kamer vond dit weer te mager, en meer geld zat er ook niet in. Tenslotte lanceerde de FNV vori ge maand het plan om werkloze buitenlanders van 57,5 jaar en ou der (indien ze dat willen) terug naar huis te laten keren met be houd van uitkering tot de pen sioen-gerechtigde leeftijd. Volgens Kruyt is het FNV-plan slechts een deeloplossing, want 'je treft maar een kleine groep van de gastarbeiders, die van 57,5 jaar en ouder. Maar sommigen zijn op 45- jarige leeftijd al niet meer inpas baar in de Nederlandse arbeids markt'. 'Kijk', legt hij uit, 'oudere men sen en buitenlanders vinden moei lijk werk. Dat is een feit. De bedrij ven hebben nu eenmaal liever jon gere mensen. Als je dan de gecom bineerde factor noemt: oud en bui tenlander, dan wordt werk vinden helemaal een onmogelijke zaak. Moet een gastarbeider van een jaar of vijfenveertig hier dan doelloos rond blijven lopen? Geef zo'n man de kans naar zijn eigen land terug te keren. Maar dan wel met behoud van uitkering. Er is eens uitgere kend dat een remigrant de Staat dertigduizend gulden per jaar be spaart'. Het 'Territorialiteitsbeginsel so ciale verzekering' vormt echter een hinderpaal, want een uitkering mag in het buitenland niet worden uitbetaald. Daarom wachten gast arbeiders die terug willen volgens Kruyt tot hun 65e, want een aow wordt wel in het buitenland uitge keerd. Denk maar aan de landge noten die na hun 65e in Spanje ver toeven. Buitenlanders die in de wao lo pen vormen volgens Kruyt de tweede probleemgroep. 'In de wao zitten relatief veel buitenlanders omdat ze ongeschoold, zwaar li chamelijk werk hebben gedaan. Als je een wao-uitkering hebt, kun je die ook in het buitenland uitge keerd krijgen, maar er zijn een aan tal redenen waarom die mensen daar geen gebruik van durven te maken'. 'Eerst krijg je de mate waarin ie mand arbeidsongeschikt is. Ie mand die een been verliest is echt honderd procent arbeidsonge schikt en kan rekenen op 80 pro cent van zijn laatste genoten loon. Maar als iemand rugklachten heeft, is dat percentage moeilijk vast te stellen. De mate van ar beidsongeschiktheid kan dan best 50 of 60 procent zijn. De mate van arbeidsongeschiktheid bepaalt ook de hoogte van de uitkering. Die wordt 'afgeschat'. De buiten lander is bang dat, wanneer hy eenmaal weer terug is in Turkije of Marokko, zijn vorige werkgever zijn dossier heropent en dat zijn uitkering wordt verminderd'. 'Dan heb je nog een tweede risi co voor de gastarbeider: dat het be drijf waar hij heeft gewerkt zegt: gaat u maar naar Turkije, en dan toch zijn dossier weer heropent en gaat afschatten. Als alles goed gaat laten ze die man voor een keuring terug komen, maar ik heb het ook meegemaakt dat ze dit gewoon via een briefje afdoen. Als de uitkering dan wordt verlaagd of zelfs stop ge zet, is er geen enkel beroep moge lijk. 'Daar komt dan nog bij dat de Nederlandse Staat geen terugkeer meer toelaat. Dus een vertrek is een definitief vertrek. Daarom gaan wao-ers niet terug naar hun eigen land. Dit levert hele trieste gevallen op. Sommigen zijn hier helemaal stuk gelopen en durven niet terug'. Behalve de financiële moeilijk heden bij remigratie komt er nog een ander probleem om de hoek kijken: de ouders willen bijvoor beeld wel terug maar de kinderen niet. Vooral kinderen die hier zijn opgegroeid, voelen zich meer Ne derlander dan Turk, Marokkaan of Griek. De Belgische oplossing om men sen met een eenmalige premie naar huis te sturen ziet Arriën Kruyt niet zitten. 'Het bezwaar hiervan is dat de mensen er uiteindelijk vrij weinig aan hebben. Kijk, je kan in Turkfje van 25.000 gulden ook maar twee jaar leven en dan is het op. Dit soort bedragen hebben al leen maar zin als de mensen er de capaciteiten voor hebben om zich daar als kleine zelfstandige te ves tigen en zo in hun levensonder houd te voorzien. Maar het verle den heeft al uitgewezen dat er daar maar zeer weinig van zijn. De meesten redden het niet'. 'In Duitsland ligt dat iets anders omdat daar de bedragen veel hoger zijn; naast de staatsbijdrage be staat er daar ook de mogelijkheid om de reeds afgedragen aow-pre- mies terug te krijgen. Die bedragen kunnen behoorlijk oplopen'. 'Hier bij het NCB zijn we niet voor eenmalige sommen geld. We bepleiten het vertrek van buiten landers met behoud van uitkering. Verder pleiten we voor een behoor lijke remigratievoorlichting, want die is er ook niet. De remigranten moeten evenals Nederlandse emi granten begeleid worden. En ten slotte pleiten we voor een terug keeroptie, noom het een proeftijd, dat als de remigratie mislukt, men gewoon eer naar Nederland terug kan komen. Immers, een geëmi greerde Nederlander kan toch ook terug?', aldus Arriën Kruyt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5