Stempel van werkloosheid wegpoetsen Zwart uitbetalen flink bemoeilijkt Warmond blijft stichting maatschappelijk werk trouw Nieuwe regeling seizoenarbeid werpt vruchten af Voorschotens raadslid wil Goed nieuws Actie voor buitenkliniek AZL succesvol Spannende avonturen tijdens vakantiespelen Moedig rijdt zich 'klem' Nogmaals: restauratie PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 KUST - EN BOLLENSTREEK De (tijdelijke) regeling die per 1 juli in de agrarische be drijfstak is ingevoerd om de zo genaamde gelegenheidsarbeid in betere banen te leiden, be gint vruchten af te werpen. Op grond van die regeling moeten boeren en tuinders die voor een korte tijd en zonder een vast arbeidscontract personeel in dienst nemen (zoals bijvoor beeld vakantiewerkers), dit binnen acht dagen melden aan de bedrijfsvereniging. De regeling is onder meer bedoeld om zwart uitbetalen van seizoen krachten tegen te gaan. W. van den Bremen, regiobestuurder van de Voedingsbond FNV, meent dat dat laatste vrijwel zeker wordt bereikt. "Ik heb de indruk dat het zwart uit betalen van loon aan vakantiewer kers afneemt", zegt hij. Volgens de vakbondsbestuurder werkt de nieuwe regeling vooral preventief. Maar harde cijfers kan Van den Bremen niet noemen. Het blijkt bovendien vrijwel onmoge lijk te zijn om bij controlerende in stanties gegevens over het zwart uitbetalen van vakantiewerkers te krijgen. De arbeidsinspectie, de loontechnische dienst en het mi nisterie van financiën kunnen of willen hierover niets kwijt. "Vakantiewerkers zijn wat dit be treft nogal ongrijpbaar", aldus een voorlichter van het ministerie van financiën. Premies Werkgevers zijn niet verplicht om voor de 'gelegenheidsarbei- ders' die zij in dienst nemen werk nemerspremies te betalen. Dat hoeven ze ook niet te doen voor mensen die - ook zonder vast dienstverband minder dan twee dagen per week in hun bedrijf werken en daarmee minder dan het minimumloon verdienen. Om het oneigenlijk gebruik van deze mogelijkheden tegen te gaan, is de nieuwe regeling in het leven geroe pen. Het kwam voor dat werknemers die, bijvoorbeeld in dienst van ver schillende werkgevers, toch een volledige baan in de land- en tuin bouw hadden, door die werkgevers werden gepresenteerd als 'gelegen heidsarbeiders'. De werkgevers omzeilden daardoor de betaling van premies. De verwachting is dat met de on langs van kracht geworden rege ling om dergelijke 'constructies' te vermijden, ook het zwart uitbeta len van vakantiewerkers beter kan worden bestreden. Afschrikken Volgens vakbondsbestuurder Van den Bremen blijkt de regeling vooral een 'afschrikkende' wer king te hebben: "Een werkgever die de boel zou wilen flessen, zal dat nu heel bewust moeten doen. En voor een aantal mensen is al leen dat al een reden om dat niet te doen", verklaart hij. De vakbondsman vindt ook dat het nu veel eenvoudiger is te con troleren of werkgevers zich ook in derdaad aan de regels houden. "Als de vakbond vermoedt dat er ergens wordt geknoeid, is de be wijslast gemakkelijker boven tafel te krijgen". Hoewel de regeling begin vorige maand is ingevoerd, wordt mo menteel nog overleg gevoerd tus sen de overheid 'en werknemers- en werkgeversorganisaties over de vraag hoe de regeling er straks pre cies dient uit te zien. Nu geldt nog slechts de tijdelijke regeling waar bij werkgevers alleen hoeven te melden dat zij voor een bepaalde periode personeel in dienst hebben genomen. Het is de bedoeling dat er voor 1 november van dit jaar een formulier wordt samengesteld waarop meer gegevens moeten worden vermeld, zoals het loon dat de werknemer krijgt. Eigenlijk had dit formulier er al op 1 juli van dit jaar moeten zijn, gelijk met de invoering van de re geling. Maar de werkgevers- en tuindersorganisaties hebben om uitstel gevraagd omdat zij het aan vankelijke formulier te ingewik keld vonden. "We hebben het liefst een formu lier waarop zo min mogelijk hoeft te worden vermeld. Bovendien wil len we een formulier waarmee het administratief werk voor de tuin der kan worden verminderd door dat het ook kan worden gebruikt voor de eigen administratie en voor de belastingen", aldus J.F. de Leeuw, secretaris van de Christelij ke Boeren- en Tuindersbond (CBTB). VOORSCHOTEN - Werkenden en niet-werkenden moeten voor eens en voor altijd gaan beseffen dat er geen tweede rangsburgers bestaan. Iemand die werkt heeft niet meer maatschappelijk nut heeft dan iemand die niet werkt. Met deze gedachten in zijn achterhoofd schreef het Voor- schotense raadslid J. Aikens (D'66) een brief aan B en W. Zij moeten er voor zorgen dat het woord 'tweederangsbur ger' uit de Voorschotense samenleving verdwijnt. Dit zou volgens hem kunnen gebeuren via een dialoog met niet-werkenden. Hoe deze dialoog moet worden opgezet, laat Aikens in zijn brief in •het midden. Dat moet wethouder L. Marselis (welzijn) maar uitdok teren, samen met mensen van de functionele commissie welzijnsza ken. Deze commissie adviseert de raadscommissie voor welzijn. In de functionele commissie zitten naast raadsleden ook burgers. Aikens wil het denkwerk aan de ze commissie overlaten omdat de dialoog zeer zorgvuldig moet wor den voorbereid. Immers, veel men sen zullen het er volgens het D'66 raadslid moeilijk mee hebben wan neer zij te horen krijgen dat werk lozen niet van een minder garni tuur zijn. Zij zijn volgens hem nog opgevoed met de gedachte dat ie mand, om mee te tellen, zijn brood moet verdienen 'in het zweet uws aanschijns'. Berkhoutpark Zo weet Aikens dat iets oudere Voorschotenaren nog steeds de frustaties voelen die zij hadden, toen zij in de jaren dertig, herken- Lezers schrijven Twee weken geleden werd er 's avonds laat in Leiderdorp een kat overreden. De bestuurster van de auto heeft het gehavende diertje naar een dierenarts gebracht, waar hij behandeld werd en 's nachts mocht blijven. Daarna reed me vrouw naar haar woonplaats Was- De volgende morgen haalde ze het katje weer op en ging ze op zoek naar de eigenaar. Ze belde overal aan in de omgeving waar het ongeluk gebeurd was. Zo kwam ze eindelijk bij ons. In het mandje, dat in haar auto stond, lag onze Gijs, met een gebroken bekken, in shocktoestand. Warmte moest hij hebben en rust, had de dokter ge zegd. Met 'n warme kruik en een wol len dekentje dus op een rustig plekje. De vriendelijke Wassenaar- se vrouw informeerde de volgende dagen naar zijn toestand. Na een week kon ik haar vertellen dat hij een beetje koffiemelk had gedron ken. Na 10 dagen wilde hij weer eten. Hij kan weer wat voorzichtige stapjes doen en juist, nu ik dit schrijf, springt hij spinnend op m'n schoot. Dit kleine drama, dat zo goed is afgelopen, omdat de automobiliste hem niet aan zijn lot overliet en de dierenarts hem hulp bood, moest in de krant, vond ik. Een stukje po sitief nieuws tussen de vaak zo vele trieste berichten... G.W. v.d. Sterre-Kat Ericalaan 10 Lèiderdorp. baar voor iedere dorpsgenoot in het kader van de arbeidsvoorzie ning (werkverschaffing) het Burge meester Berkhoutpark moesten aanleggen. De politicus heeft het gevoel dat ook de de werklozen van tegen woordig zich nog steeds schamen. Zo is hem duidelijk geworden dat verschillende mensen 's morgens braaf om acht uur van huis gaan en om half zes weer terugkeren om de buren de indruk te geven dat zij normaal hebben gewerkt. Ook het falen van een cursus bij de Vrije Academie Vlietstreek sterkte hem in de overtuiging dat het niet goed zit. "Men kwam niet opdagen omdat men het stempel 'werkloze' krijgt opgeprikt", schrijft Aikens. Een pijnlijke en disrimininerende ervaring. Aikens was blij dat in juli het fa len van de cursus aan het licht kwam, bij het bespreken van de werkgelegenheidsnotitie. Hij be treurde het dat de meerderheid van de raad vervolgens koos voor een stille subsidie. Niet- werkenden kunnen dan tegen een korting deelnemen aan cursussen. Stiekum De dorpspoliticus vindt dat de gemeente op die manier niet- werkenden aanmoedigt stiekem te doen over hun status. "Het kan er varen worden als een bevestiging van het schuldgevoel waarmee ve le werklozen -ten onrechte- rondlo pen", vindt hij. Hoe sterk deze schuldgevoelens zijn, weet het raadslid overigens niet. Hij wil dan ook tijdens de dia loog precies te weten te komen hoe zij hun positie ervaren en of zij zich inderdaad onnuttig voelen. Ook wil hij van hen weten of zij moge lijkheden zien dit gevoel weg te ne men ofwel ideëen hebben de dag zinniger door te brengen dan nu. De gemeente moet hier vervolgens haar beleid op afstemmen. "Uiteindelijk moeten we in een wereld gaan leven waarin we het boodschappen doen voor een be jaarde buur even belangrijk vinden als het produceren van kantoor- dossiers", zo besluit Aikens. ACTIEBUITENKLINIEK - De actieweek voor de buitenklirliek van het AZL in Noord wijk, is vol gens de organisatie een groot suc ces geweest. De verschillende acti viteiten die voor de instandhou ding van de buitenkliniek werden gevoerd, hebben ruim 14.000 gul den opgebracht. Een collecte in Noordwijk bracht bovendien nog eens 5000 gulden op. VOORSCHOTEN - Een bal valt in de Kerksloot. Een jongetje is boos. Wie heeft die bal in het water gegooid? Hij spat met zijn roeispaan in het water. Bah, bah, weerklinkt het uit de ijzeren roeischuiten. Het is woensdagmorgen, kwart voor elf. En het wil nog maar niet rustig worden in de Voorschotense Kerksloot. De jeugdvakantieactiviteit ligt al een kwartier achter op het sche ma. De acht boten hadden al lang moeten afkoersen op re creatiegebied Vlietland. Daar wacht de dikke twintig jongens en meisjes een dagje spelen in. aan en rond het water. Maar ja, als je zo jong bent, wil je ook wel eens wat. Roeien bijvoorbeeld. De leiding zegt nu wel zo mooi dat het veiliger is wanneer zij roeienmet al die dure boten in de smalle sloot. Maar: kunnen zij wel roeien? Een stevige jongen vindt van niet. Hij lacht schamper wan neer twee 'leidsters' precies ver keerd komen te liggen in de sloot. "Laat mij nou maar". roept hij, terwijl de boot anstig afstevent op enkele stevige pa len. Niet iedereen heeft oog voor dit spannende avontuur. Enige piepjonge meisjes bekijken hun boot, die inmiddels vol staat met speeldingen en drinken, voor op het meer. Onze boot het 'Landzicht' ontdekken ze. "Ja. hè, hè", zegt de rode jongen. "Zo heten ze allemaal. Daar huren ders zwaaien nog wat na. Om vier uur zal het kroost terugke ren. De derde dag van de eerste vakantieweek is dan voorbij. De komende twee weken wachten nog zaken als een speelfestival. een disco, een midgetgolfmiddag, tafeltennis wedstrijden. een waterinstuif, een fietscross, een opdrachten- tocht, vakantieland en een grootscheepse barbecue. In de Leiderdorpse Sjelter worden dezer dagen soortgelijke activi teiten georganiseerd. OIRSCHOT/LEIDEN - André Moedig is gisteren tijdens de rolstoelmarathon op flinke ach terstand gereden. In de etappe van Weert naar Zeelst (gemeen te Veldhoven) reed de Leide- naar zich op een gegeven mo ment 'klem'. Bovendien had Moedig moeite met het nogal hobbelige parcours. Hij werd gisteren uiteindelijk negende in de A-poule. Winnaar in die poule werd Huub Nelisse. Op de tweede plaats eindigde Kees van Breu- kelen en als derde kwam Eddie Pieterse over de eindstreep. In de B-poule streek Wiggert Prins gisteren met de eer. Tweede en derde werden res pectievelijk Ivan Breemen en Bert Brandhorst. Streekgeno ten Kees van Zaal (Ter Aar) en Willen van der Bosch (Hille- gom) verschenen als zesde en veertiende aan de finish. In het algemeen klassement neemt André Moedig in de A- poule nu een zevende plaats in. Hij heeft ruim vier minuten achterstand op de leider Kees van Breukelen. Omdat Van Breukelen buiten mededinging meerijdt start Huub Nelisse vandaag in de gele trui. Hij voert tevens het puntenklasse ment aan, zodat de nummer twee in dat klassement, Eddie Pieterse, zich gisteravond in de groene trui mocht hullen. Henk Baggen behield de leiding in het bergklassement. In de B- poule leidt Bert Brandhorst, gevolgd door Bert de Haag en Wiggert Prins. Onderweg reikten toeschou wers spontaan bloemen uit aan de deelnemers.Vandaag wordt de derde etappe verreden. De route gaat van Oirschot naar Waalwijk en voert onder meer door Oisterwijk en Kaatsheu vel. WOENSDAG Voorschoten Lindehoeve, burg. v.d. Haarplein, 'Sum- e disco', 21-01 uur. DONDERDAG Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67, speurtocht voor kinderen, vertrek 10 uur. Tenn-Bowl, Winkelhof, bridge-drive, aanmelden voor 20 uur aan de zaal. Voorschoten Buurthuis Arsenaal, Leidseweg-noord, spelfestival voor kinderen, 10.30-16 uur. APOTHEKEN De avond- en nachtdienst van de apo theken in de regio Leiden wordt tot 10 augustus waargenomen door apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18, Leiden, tel. 071-763134 en apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, Burgerlijke stand Geboren - Leiden: Renate Sophia Ger- rydina dv. A.P. van der Vliet en G. van Staveren, Mokhtar zv. M. Azzou en Y. Abdes, Albert Jaap zv. A.A. Schothorst en J.C.G. van der Werf, Jacky zv. M. Glasbergen en D.A. van Doorn, Roos El- sehjn dv. IJ. A. Meurs en A.A. Dokter, Marjolein dv. P. de Vries en A.A.M. Hendriks, Constance Marie Bedoret dv. 'R.H. Kollen en C.C. Bedoret. Alex Ale xander zv. L.P. van der Horst en M.C.N. Kalshoven, Joyce dv. J.M.W. Kuijven- hoven en D.C. Schmaltz, Dennis David zv. W.G. Vink en A.W.M. Eskes, Janne- ke dv. J.F.M. Willemsen en L. Kolfoort, Roeland Adriaan zv. C. Rietvink en C.E.M. Heemskerk, Frederik Wilhelmus zv. C. Rietvink en C.E.M. Heemskerk. Esther dv. L.G. Duckworth en P. Blonk, Joris Johan zv. J. Gruiters en M. van der Schee, Jeroen Adriaan zv. P.F.M. Schamper en E.C.M. van der Does, Fre derik zv. J. van der Steen en P.W.C. Bakker, Anton Gerard Roeland Domini que zv. A. de Graaff en J.M.H. Niks, Claire Johanna Catherina dv. R.J. de Vos en H.M. Peters, Arianne Hendrieke dv. W. Vreugdenhil en E.M. Fliek, Men- no Christiaan zv. W.H.T. de Grood en A.M. Onderwater, Stefan zv. A.J.P. Mooijekind en I.J. van den Haak, Fati- ma dv. M. Saddouq en Y. Boutayeb, Mi- relle dv. A. van Westbroek en P.G. van Panwyk, Emiel Berend zv. T.B.M. Smit en C.G. van Bon, Mendy Maria Margare- tha dv. M. J. de Haas en M.C. Kamp, Jes sica Johanna Maria dv. M.J. de Haas en M.C. Kamp, Marlinda Laura dv. R. ter Wee en A.M.C. Bosman, Danny zv. C.H. Heetveld en N. Wijsman, Asmae dv. B. El Hachfa en N. Chaby, Michiel George Lennaert zv. J.B.M. van Gerven en A Dieleman, Gwenny dv. E.M. Foen-A- Foe en E. van Kralingen, Danny zv. N.W. Scheffelaar Klots en J. van Eg- mond, Geraldi Harold zv. M.A. de Waard en M. Christoffel, Jo-Ann Natha lie dv. E.C. Doom en J.E.M. Pronk, Ja- ouad zv. A. Maachou en H. El Fakih, Stéphanie Lisette dv. C. de Graaf en P.C. Sanders, Kawita Monique Samriti dv. A.S. Kanhai en M.C.M. Wenders. Overleden: G. Ouwehand, geb. 19-9- 1907 man, H.A.G. Bergers, geb. 25-7- 1893 vrl. geh. gew. met G.J. Scholte, J.M. van Duijn, geb. 7-3-1893 vrl. echtg. van H. Geerlings, A.F. van der Heijde, geb. 12-12-1892 man, M. Schulte Nord- holt, geb. 16-10-1951 vrl. echtg. van A.A. Heij, E.M. de Groot, geb. 22-5-1962 vrl, E.C. de Rouwe, geb. 5-9-1918 vrl. echtg. van J.C. Lanser, A.J. Vink, geb. 7-3-1895 vrl. geh. gew. met M.A. Eliens, J. van Duijvenbode, geb. 28-10-1910 vrl. echtg. van K. van der Plas, J. Blok, geb. 3-10- 1894 vrl. geh. gew. met J. Mieloo, G.C.P. l'Amie, geb. 17-4-1940 vrl. echtg. van J.A.M. van Velzen, A.M. Zethof, geb. 6- 7-1909 vrl. echtg. van J.W. Stigter, H.G.B. Geurts, geb. 8-4-1927 man, R.G.J. Broch, geb. 10-7-1984 man, A.A. Collewijn, geb. 2-1-1905 vrl. geh. gew. met W.P. Laterveer, W.F. Splinter, geb. 14-4-1920 vrl. echtg. van J.A. Uittenbo- gaard, H.M. Opdam, geb. 9-3-1925 man, A.A. Plug, geb. 15-10-1953 vrl. geh. met C.M.M. Utjtohof. WARMOND - Warmond blijft bij de stichting maatschappelijke dienstverlening Bollenstreek. Hoe wel de stichting naar de smaak van het college onvoldoende is tege moetgekomen aan de Warmondse •eisen, kan de gemeente geen eigen maatschappelijk werker aanstel len. Dan zou, zo heeft het college uitgezocht, namelijk een rijkssub sidie van ruim twintigduizend gul den verspelen. Het conflict tussen Warmond en de stichting maatschappelijke dienstverlening (smd) speelt al ge ruime tijd. Warmond voelt zich stiefmoederlijk behandeld binnen de stichting en de conflicten liepen zo hoog op, dat de gemeente vorig jaar besloot om uit de smd te stap pen en een eigen maatschappelijk werker in dienst te nemen. Vanuit de smd werden lijmpogingen on dernomen, vooral omdat het ver trek van Warmond de overige ge meenten geld zou kosten: de kos ten zouden dan immers over min der gemeenten worden verdeeld. Warmond legde een eisenpakket op tafel, waarin centraal stond dat het maatschappelijk werk in de ge meente duidelijk herkenbaar moest zijn: op een duidelijk her kenbare plaats een dagelijks spreekuur van een vaste maat schappelijk werker voor in totaal twintig uur per week. Bovendien moest er meer inhoudelijk overleg komen tussen gemeentebestuur en de stichting. Compromis Aan die eisen is de smd voor een deel tegemoetgekomen: men is be reid om Warmond een 'halve man' te geven, die een vast spreekuur van één uur houdt in een kamer in het gebouw van de Vereniging Ge zondheidszorg Warmond in plaats van (zoals nu) in het Trefpunt. Het wordt echter geen vaste man: War mond heeft samen met Oegstgeest twee volledige krachten, en die zul len elkaar in de nieuwe opzet van de smd afwisselen in Warmond. Wel is de smd bereid tot inhoude lijk overleg met de gemeentebestu- Het Warmondse college vindt dat met dit compromi's 'op een aan tal belangrijke punten aan onze wensen is tegemoet gekomen', maar dat aan de eis van herken baarheid niet voldoende gehoor wordt gegeven. En: "Als wij de vrije keuzemogelijkheid hadden te bepalen wie het algemeen maat schappelijk werk in Warmond zou dienen uit te voeren, zouden wij er voorstander van blijven het onder te brengen bij de gemeente". Maar daar zit hem de kneep: als War mond uit de smd stapt, verliest het de rijkssubsidie op het maatschap pelijk werk. Dat bedrag, 21.000 gul den, is er de reden van dat War mond bij de smd blijft. Het War mondse college stelt echter wel voor een voorkeur uit te spreken voor een eigen maatschappelijk werker. Wanneer de gelegenheid zich voordoet, kan Warmond dan altijd nog uit de smd stappen, al dus B en W. VOORSCHOTEN - Geboren: Robin en Iris, z.v. en d.v. D.G. de Rooy-Otto; Jo sephine O.M. d.v. R.L. Diercks-Van Pampus. Gehuwd: J. Vrolijk met Y. Spuy. Overleden: A.G.M. Hartoch ev Grob- ben (84); M.C. Obbes ev Blóte (82); M.E. Donkersloot (87); J. van der Kraan (79). ZOETERWOUDE Geboren: Corne lia Joanna Maria Noordermeer, Jessica Cornelia Maria Luiten LEIDERDORP - Lezing van het ar tikel 'Restauratie overvalt Leider- dorpse', gisteren op deze pagina, heeft tot onze spijt bij de lezers een verkeerde indruk kunnen wekken. Er zou uit kunnen worden opge maakt dat de gemeente Leiderdorp 'dreigt' alleen maar subsidie te ge ven als ook de provincie haar aan deel geeft. De gemeente heeft die woorden slechts 'zakelijk' meege deeld om de situatie duidelijk te maken. Van dreigen of spanning kweken is hier natuurlijk geen sprake. Waarvan acte. Red. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Kwartaalabonnement 63,10 Per post 85,50 Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse n Commentaren: W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Directie: G. Koopman Adj.dir.N. Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W. E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Plv Alg. redactiechef: J. Kroon (stad) B. W. T Jungmann (plv) H. I J. Veldhuizen (regio) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2