LEIDSCH DAGBLAD 7.9% Achttien man kapen toestel met zo n 300 inzittenden van 'VS en Israël leggen mijnen in Rode Zee' danö Pedro uitgeschakeld Aardbeving in San Francisco 'onafwendbaar no s fe ratu THE TRAMMPS BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE Computer zorgt voor 'nieuwe minderheden' Dollar naar recordhoogte; bezineprijs gaat omhoog EUTHANASIE VERDORIE, WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37468 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: dra. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSttXJS 54 2300 AB Leiden Voor letras. zie coloton a Gonzales toont geen ontzag voor Van Raamsdonk f (foto anp> 18 PAGINA'S Nieuws uit Los Angeles op de pagina's 9, 10 en 11 Pedro van Raamsdonk is gisteravond uit het olym pisch bokstoernooi geslagen door de onbekende Portori- caan Arestides Gonzales. Na zijn nederlaag op punten zei de op voorhand tot zekere medaillewinnaar uitgeroe pen Amsterdammer naar de hoofdstad en zijn vriendin te verlangen. Van Raamsdonk, die daar om een punt zet achter ziin bokscarrière, leek gister avond inderdaad niet erg met zijn gedachten bij de wedstrijd. In de eerste twee ronden bouwde 's werelds nummer twee in het midden gewicht weliswaar een klei ne puntenvoorsprong op, maar in de laatste ronde kwam met tweemaal acht tellen rust een vroeg einde aan zijn medaille-droom. Goud gloort voor Stephan van den Berg Stephan van den Berg heeft na zijn tweede plaats van gisteren uitsteken de vooruitzichten op een gouden me daille. De plankzei ler nestelde zich op de zesde dag van het olympisch zeiltoer- nooi op de eerste plaats van het alge meen klassement. De 22-jarige Noordhollander heeft inmiddels de zekerheid van een bronzen plak. In dien Van den Berg de concurrenten Steele en Kendall tijdens de laatste ra ce in Long Beach van zich afschudt, valt een gouden me daille hem ten deel. CAIRO (DPA/AFP/UPI) - Een gekaapt Iraans passagiers vliegtuig met 304 inzittenden aan boord is vanochtend van de luchthaven van Caïro vertrokken en is in Rome geland. De Iraanse Airbus, die op weg was naar een pelgrimsoord in Saoedi-Arabie, was vannacht door achttien personen gekaapt. Het Pentagon kondigde gisteren aan raam te zijn bij het vegen van mijnen v r Egypte stuurt om behulp- De piloot werd gedwongen naar Bahrein te vliegen. Vandaar werd koers gezet naar Caïro. Volgens mededelingen van de Egyptische autoriteiten hebben de kapers zich omhangen met explosieven. De Is raëlische radio meldde dat ook aan het lichaam van de piloot explosie ven waren bevestigd. Aanvankelijk was door het Iraanse persbureau Irna gesugge reerd dat de kapers naar Frankrijk wilden vliegen. In Parijs liet een re geringswoordvoerder evenwel meteen weten dat de Franse autori teiten geen toestemming tot lan ding zouden geven. De kaping van de Iraanse Airbus komt een week na de kaping van een Boeing van Air France. De ver houdingen tussen Frankrijk en Iran zijn na die kaping tot een diep tepunt gedaald. Franse veiligheids deskundigen hebben openlijk het vermoeden uitgesproken dat de kapers in de Iraanse hoofdstad Te heran in het bezit van wapens zijn gekomen. De drie kapers hebben in Iran politiek asiel gevraagd. Over de eisen van de 18 kapers van de Iraanse Airbus is nog niets bekend gemaakt. Het incident met de Iraanse Airbus is de vierde vliegtuigkaping in tien dagen tijd. Tweetal gepakt voor gijzeling GRONINGEN (ANP) - De Gronin ger politie heeft vannacht een 32- jarige Duitser aangehouden die wordt verdacht van een bankover val in Drachten op 2 augustus en een daarop volgende gijzeling van het echtpaar Folkertsma en hun zoontje in hun woning in Suameer. Een 21-jarige Groninger zou hem hebben geholpen. De beide mannen konden pas worden aangehouden na een ach tervolging rond het middernachte lijk uur door de noordelijke stads wijken. De Duitser stapte zelf uit de auto om zich te laten arresteren, maar zijn collega reed door. De jacht op hem eindigde doordat de achtervolgende politieauto met de zijne in botsing kwam. Af en toe zon Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur ongeveer veertien graden. Middagtemperatuur van 18 graden op de Waddeneilanden tot 22 graden in het zuiden van het land. Matige noordoostelijke wind, aan de kust af en toe krachtig. 9 augustus Zon op: 6.15, onder: 21.15 uur. Maan op: 20.47, onder: 3.10 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.31 en 15.04 uur, laagwater om 10.50 en 23.14 SAN FRANCISCO (GPD) - Ie dere inwoner van de Ameri kaanse staat Californië weet dat een forse aardbeving onver mijdelijk is. Toch ligt bijna nie mand er wakker van. Maar op de achtste wereldconferentie voor aardbevingstechnologie in San Francisco werd gehouden, was de bezorgdheid groot. Geoloog James Davis had uit gerekend wat een aardbeving met een kracht van 8,3 op de schaal van Richter zou beteke nen voor San Francisco. 'Drie dagen vrijwel geen transport over de weg of per spoor, het vliegveld fors beschadigd en te lefoonverbindingen verbroken'. John Brown had het aantal slachtoffers uitgerekend: 11.400 doden en 44.300 ernstig gewon den. En dan te bedenken dat er nu in heel San Francisco 22.300 ziekenhuisbedden zijn. En het crisiscentrum van de stad is precies gebouwd op de rand van de grote kloof in de aardkorst. Waarschijnlijk stort het als eer ste in elkaar. San Francisco heeft in 1906 een aardbeving met een kracht van 8,3 gehad, terwijl Los Angeles in 1857 aan de beurt is geweest. Volgens de geologen is het volstrekt zeker dat dit gebied eens opnieuw door een aardbeving zal worden getroffen. Inmiddels wonen en werken er bijna 20 miljoen men sen. Overheid noch burgers lij ken bezorgd om de onafwendba re ramp. Het blijft een item voor wetenschappelijke con gressen. Beschuldiging van Iran HUIS TER DUIN Koningin Astridboulevard 5 2202 BK NOORDWUK AAN ZEE Telefoon 01719 - 19220 presenteert Donderdag 9 augustus Geopend vanaf 22.00 i TEHERAN/PEKING (AFP/ DPA/Rtr.) - Iran heeft de Verenigde Staten en Israël beschuldigd van het leggen van mijnen in de Rode Zee en het Suez-kanaal. Volgens Iran wilden zij daarmee een normaal verloop van de pelgri mages naar Mekka verhinderen en tegelijk hun militaire aanwezig heid in het gebied opvoeren. Ook het Sowjetpartij-orgaan „Prawda" schreef dat de Verenigde Staten achter het leggen van de mijnen kunnen zitten. Twee Chinese sche pen hebben in de Rode Zee schade opgelopen door contact met mij nen. Dit heeft het persbureau Nieuw-China gemeld. Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Lelden, Botermarkt 2, (071) 13 43 43. Haarlem, Anegang 29, (023) 31 38 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070) 65 08 00. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten De Iraanse beschuldigingen staan in een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken dat radio-Teheran heeft omgeroe pen. „Zij (de Verenigde Staten en Israël) proberen, door de terreur aan te wakkeren en in die wateren een onveilige toestand te schep pen, schade toe te brengen aan de bezoeken aan Mekka waar zij bang voor zijn", aldus het communiqué waarin Teheran internationale or ganisaties oproept, onderzoek te doen naar het leggen van de mij nen. Het ministerie verwijst naar het leggen van mijnen voor de ha vens van Nicaragua, waarvan is aangetoond dat de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) daar ac tief bij betrokken was. Premier Mir Hossein Moussavi verklaarde gisteren dat „Iran niets te maken heeft met deze zaak". Op een vraag naar de claim van de or ganisatie „Islamitische Jihad" (Heilige Oorlog) dat deze de mijnen in de Rode Zee heeft gelegd, ant woordde de Iraanse eerste-minis- ter: „Ik geef geen commentaar op de aard van deze organisatie, want onze regering kent die niet". TOKIO (DPA) - De opmars van de computer en de daarmee gepaard gaande verandering van de samenleving zal tot gevolg hebben dat nieu we soorten „minderheden" ontstaan. Dat is de conclusie van Japanse sociologen die een studie naar de gevolgen van de computer-maatschap- pij hebben gedaan. De studie is vandaag in Tokio gepubliceerd. Behalve het ontstaan van nieuwe minderheden zal volgens de studie ook de „computer-criminaliteit" toenemen. Voorts spreken de sociolo gen de vrees uit dat de privacy van de individuele mens gevaar gaat lopen. Drie soorten „nieuwe minderheden" hebben de onderzoekers op het oog: - Mensen die zich niet kunnen aanpassen aan de nieuwe technologie, - Personen die bezeten raken van de computer en die elke belangstel ling voor hun medemens verliezen, - Mensen die slaaf van de computer worden en die nimmer twijfelen aan de juistheid van de analyses en bevelen van de computer. De sociologen raden aan om scholieren in een vroeg stadium ver trouwd te maken met de computer. Alleen op die manier zijn zij in staat de vraagstukken van de „geïnformeerde maatschappij" tegemoet te tre den, aldus de onderzoekers. DEN HAAG (GPD/ANP) - De re cordhoogte van bijna 3,30 die de dollarkoers gisteren bereikte en vandaag handhaafde stuwt ook de benzineprijzen op. In Rotterdamse oliekringen wordt gesproken over een prijsstijging van twee a drie cent per liter met ingang van zater dag. Evenals voor tal van andere grondstoffen wordt de prijs van ru we olie met dollars worden be taald. De banken vragen vandaag 3,35 voor een dollar en geven er 3,23 voor. Het herstel van de dollar met on geveer zes cent ten opzichte van de gulden, na een daling in het week einde, wordt toegeschreven aan de verwaching dat de rente in de VS voorlopig hoog zal blijven. Daar was aanvankelijk enige twijfel over, na berichten over afzwakking van de Amerikaanse opleving. Wat de benzine betreft zijn ook op wat langere termijn wat hogere prijzen te verwachten, doordat de vraag naar olie wat aantrekt. Het nieuws van de raketaanval op een Liberiaanse tanker in de Perzische Golf maakte gisteren een eind ge maakt aan de daling van de prijzen van olie uit de Noordzee op de Rot terdamse markt Olie uit Brent, die prijsbepalend is voor olie uit andere reserves in de Britse sector van de Noordzee, noteerde dinsdag 28,55 dollar per vat voor levering in september. Voor levering in december zou zelfs 29,15 dollar zijn betaald. Maandag werd er nog maar 28 dol lar voor geboden en tien dagen ge leden niet meer dan 27 dollar. Tot gisteren stonden de olieprijzen op de vrije markt onder zware druk doordat het aanbod veel groter was dan de vraag. Gevechten in Spaanse stad VITORIA (Reuter) - In de Spaanse stad Vitoria, in Baskenland, zijn vandaag gevechten uitgebroken tussen honderden jongeren en de politie. Aanleiding vormt de schietpartij gisteren, waarbij een ETA-lid werd doodgeschoten. De Guardia Civil had meegedeeld dat het slachtoffer vanuit een hinder laag het vuur had geopend op le den van de Guardia. Dezen hadden teruggeschoten, zo werd gezegd, en daarbij werd de jongeman ge dood. De betogers riepen pro-ETA leu zen, gooiden ruiten in en wierpen auto's om. De oproerpolitie dreef hen uiteen en verrichtte enkele ar restaties. De Haarlemse huisarts I Kenter onthulde vorig jaar in een spraakmakend arti kel in een artsenvakblad zijn ervarin gen met de patiëntenvraag naar een 'menselijke dood'. De praktijk van vervalste overlijdensverklaringen moe, zocht Kenter weloverwogen de publiciteit met een reeks gevallen waarin hij als arts betrokken was bij euthanasie. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat artsen geregeld eu thanasie verrichten, maar dat verzwij gen, omdat de praktijk de hulpvraag stelt, maar de wet een positief ant woord verbiedt. Kenter was niet de eerste arts die toegaf 'strafbare feiten' te hebben ge pleegd, maar zijn publikatie trok de aandacht omdat deze, in tegenstel ling tot collega's die met één praktijk geval proefprocessen uitlokten, een hele reeks van voorbeelden uit zijn loopbaan belichtte. De procesgang heeft tot dusver, behalve enkele beperkte richtlijnen, vooral het spanningsveld zichtbaar gemaakt tussen de praktijk van alle dag en de theorie van de wet. Een kloof die geleidelijk is ontstaan, maar die de afgelopen tien jaar snel groter is geworden door de ontwikkeling van nieuwe behandelingsmethodieken enerzijds en de toenemende mondig heid van patiënten anderzijds. De overheid heeft de druk om aan passingen van de wet te bestuderen jarenlang weerstaan, totdat minister Gardeniers in de nadagen van het ka binet-Van Agt plotsklaps overging tot de instelling van een staatscommis sie euthanasie die een advies moest opstellen over twee in de huidige wet gescheiden zaken: euthansie en hulp bij zelfdoding. Het Koninlijk Besluit werd naar verluidt in enkele dagen geregeld; de koningin werd op haar Italiaanse vakantieverblijf om een handtekening gevraagd. Het waarom van zoveel haast werd later duidelijk toen de samenstelling van de staatscommissie openbaar werd. De minister bleek gekozen te hebben voor twee categorieën leden: vertegenwoordigd waren of mensen die zich op één uitzondering na nooit met euthanasie hadden beziggehou den, of leden die verklaard tegen stander van euthanasie zijn. Tal van gerenommeerde deskundigen, zoals de Amsterdamse hoogleraar Kuitert en de Voorschotense ethicus Ter- borgh, werden gepasseerd. De artsenorganisatie KNMG heeft dezer dagen in een advies gesteld dat het de huisarts mogelijk moet worden gemaakt euthanasie te ver richten en daarvan melding te maken zonder de risico's van vervolging. Dat advies, bedoeld voor de periode tot een nieuwe wet is geformuleerd, wijkt af van het artsenstandpunt uit 1973 dat alle euthanasie verbood. Het is onwaarschijnlijk dat de over heid dit advies zal steunen. In de praktijk zou het een voorschot nemen op en daardoor al mede de richting bepalen van een eventuele wetsaan- passing, die vermoedelijk nog lang op zich zal laten wachten. Dat neemt niet weg dat de artsen er goed aan hebben gedaan hun eigen verant woordelijkheid te nemen. Hun voor stel is een constructieve stap op weg naar het zelfbeschikkingsrecht onder voorwaarden van patiënten en daar bij een belangrijke poging de nu volle dig onzichtbare euthanasiepraktijk in verantwoorde banen te leiden. hoorde ik véél te laai van dat éénmalige optreden. Had iemand me niet wat eerder kunnen inlichten? Zorg dat je altijd eerste rang zit. Neem zelf een abonnement. Ja, ik wil uw krant een kwartaal (f 63,10). Ik krijg de krant eerst 2 weken gratis 4 weken voor f 10.-. Adres Postcode Plaats U kunt deze bon opsturen naar hel Leidsch Dagblad. Antwoordnr. 10050, 2300 VB Leiden. Hellen kan ook, 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD Hockeydames al zeker van medaille Waar de dames zich in het olympisch hockeytoernooi via een benauwde 2-2 deling met Canada kandidaat stelden voor goud, gingen de heren roemloos ten onder. Vijf doel punten waren tegen Kenia nodig om zich alsnog voor de hal ve finale te plaat sen, maar Oranje reikte slechts tot drie. De dames daaren tegen zijn niet van plan de macht uit handen te geven. Zelfs een 1-0 neder laag volstaat vrij dag tegen Australië om goud te incasse ren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1