'Dat geld is weg, als ze nu maar de bak in gaan' Tien jaar na 'Watergate' Vraagstuk 'oorlog en vrede' maakt kerk moe Volendam op stelten na Canada-zwendel WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 PAGINA 13 ie Een bierviltje met op de achterkant een reclamezin ligt keurig ingelijst naast de kopie van een Lotto-formulier uit 1980. Jan, een bouwvakker uit Volendam, was vier jaar geleden de koning te rijk met zijn hoofdprijs van 500.000 gulden in de Lotto. Nu houdt hij verslagen en woedend het ingelijste bierviltje in zijn handen. De droom werd een nachtmerrie. Van het halve miljoen is geen cent meer over. Jan is een van de vijf Volendamse investeerders, die in februari bij de politie aangifte de den van zwendel in Canadese onroerend goed-certifïca- ten. In Monnickendam en op Marken zijn inmiddels vijf verdachten aangehouden in de fraudezaak. Twee gedupeerden willen hun ver haal over hoe het zo gekomen is wel kwijt, maar alleen zonder achternamen. De ellende is zo al groot genoeg. „Vrijdagmorgen hoorden wij van de aanhouding van die vier Canadezen, van wie wij er drie de avond tevoren nog in Motel Katwoude gesproken hadden. Blij? Natuurlijk. Kijk, ons geld zijn we tot op de laatste cent kwijt. Over die klap zijn we heen, maar we willen op z'n minst de genoegdoening dat die oplichters in de bak komen", zeggen Jan de bouwvakker en een naamgenoot, die in vis doet. Jan de vishandelaar is via een wat ingewikkelde constructie bij de Canadese affaire betrokken, maar is evengoed ook voor anderhalve ton het schip ingegaan. Beiden blijken vanaf het begin (1981) bij de investeringszaak betrokken geweest te zijn. Met wit geld, zoals ze bij herhaling benadrukken. Dat er in deze zaak ook het nodige zwart geld is gestoken ligt voor de hand. In het verhaal over hun trieste er varingen in beleggingsland zijn de twee gedupeerden erg voor zichtig met namen en beschuldi gingen, omdat het politie-onder- zoek nog helemaal op gang moet komen. Persoonlijk hebben zij in ieder geval nooit direct met de Canadezen of beleggingen in on roerend goed te maken gehad. Hun geld is in Canada terecht ge komen via mr. Jan Guyt. Guyt, voormalig voorzitter van de voet balvereniging FC Volendam, werd in de arm genomen als ver trouwensman en financieel des kundige. „In het begin dacht ik dat het geld gewoon op een Canadese bank werd gezet", aldus de Lot to-winnaar. „Ik had een ingewik keld Engels certificaat gekregen, waarop stond dat ik deelgenoot was in een soort bank met een kapitaal van negen miljoen. Over onroerend goed geen woord". Uit verhalen van andere Volen damse beleggers hebben ze be grepen dat er wel prospectussen in omloop zijn geweest over fraai gelegen stukken grond waar winstgevende panden gebouwd zouden worden. Zelf hebben ze nooit iets gezien. Nooit om ge vraagd ook, de eerste jaren, want de rente Werd keurig uitbetaald. Bij de vishandelaar, die overi gens samen met de ex-voetballer en tv-quizmaster Frank Kramer al twee jaar een juridische proce dure heeft lopen tegen Guyt, ligt de zaak wat ingewikkelder. Zij stelden ieder ongeveer 150.000 gulden beschikbaar voor de Ca nadese 'bank' Weber BV, maar Guyt bleek met dat geld op de Londense termijnmarkt (beurs speculatie met goederen) activi teiten ontplooid te hebben. Met verhes. Een deel van dat geld maakte hij over op de rekening van twee andere Volendammers. Dat bedrag werd alsnog in de Ca nadese Weber BV gestoken. Van daar dat Jan de vishandelaar in direct oók bij de zwendel betrok ken is. Domme vissers Volgens de Volendammers zijn er ook beleggers uit Monnic kendam, Broek in Waterland en vishandelaren uit Maastricht en België rechtstreeks bij de zwen del betrokken. Volgens hen zou den ook zeker tien Volendam mers bij de zaak betrokken zijn die elk minstens f 30.000 kwijt zijn. Maar uit angst voor de fisca le recherche zullen ze vast niet allemaal te koop lopen met hun verlies. Een familielid van een van de benadeelden kwam er na onderzoek achter dat de beleg gingszaak stonk. Hij zegt: „Op Volendam komen nu verwijten onze kant op als zouden wij an deren willen dwarsbomen in een mogelijk winstgevende zaak, maar dat is natuurlijk onzin". Dat de Canadezen juist in Ne derland opereerden, noemt hij begrijpelijk. „Het is nu eenmaal bekend dat hier een hoop zwart geld zit van mensen, die niks zul len zeggen als ze hun geld ergens insteken. Bovendien zullen ze wel gedacht hebben dat het om stomme boeren en vissers ging, die je twee jaar met rente en mooie verhalen zoet kunt hou den, om de boel daarna te laten klappen. Het oude zwendel-ver- haal". Welke 'vooraanstaande' Volen dammers er in 1981 naar Canada -zijn gehaald om na een - be drieglijke, zo blijkt achteraf - rondgang langs bouwlokaties en hotels als smaakmakers voor mogelijke beleggers terug te ke ren, weten de gespreksgenoten niet. Wel zeggen ze dat in 1981 en '82 de grootste som is geinves- teerd de voorlopige schatting van vijf tot acht miljoen gulden van in totaal 45 beleggers noe men zij trouwens rijkelijk aan de lage kant. In 1983 rezen de eerste twijfels. Twee andere Volendamse beleg gers vertrokken in de zomer naar Canada om een kijkje te nemen bij de vorderingen in de bouw, maar kwamen terug met nog meer argwaan. Er was nog niets van de grond gekomen. De Cana dese firma kon niets eens bouw tekeningen laten zien. In novem ber dook het 'fiscale' familielid van 'Lotto-Jan' in de zaak. Hij ontdekte dat het- half miljoen niet op een bank stond, maar in een certificaat was gestoken. „Net als een obligatie 'risicoloos kapitaal', zoals dat heet", zegt hij met een wrange grijns. Hij schreef brieven naar Canada, die als onbestelbaar terugkwamen, maar tegen het eind van het jaar kwam er toch antwoord: een kort briefje over moeilijkheden door teveel gemaakte aanloopkosten. Er kon geen rente uitgekeerd worden. Mede doordat er een ondoorzich tige relatie bleek te bestaan tus sen de Canadese BV, de Volen damse adviseur Guyt (in wiens Amsterdamse kantoor de BV ge huisvest is geweest) en de in '82 aangestelde Nederlandse direc teur (de aangehouden J.A. van D. uit Marken, die een uiterst lu xueus kantoor op het Rokin be trok) werd een advocaat inge schakeld. Dat resulteerde in fe bruari '84 in aangifte bij de frau derecherche in Amsterdam. Gladde babbel Zes maanden gebeurde er niets, al bleef directeur Van D. volhouden dat er niets aan de hand was. „De zaak zit 100 pro cent goed", heeft hij wel tien keer gezegd, aldus Jan de bouw vakker. Tot er een uitnodiging kwam voor een gesprek in Motel Katwoude, vorige week donder dagavond. „De Canadezen ble ken hoogstpersoonlijk naar Ne derland te zijn gekomen". „Het waren vlotte zakenlui met een gladde babbel. Het prototy pe van dc oplichter. Het was alle maal wat rot gelopen, zeiden ze, maar we konden het certificaat inruilen en nieuw geld steken in aandelen van een oliemaatschap pij, die in Zwitserland in oprich- ting was. Blufpoker natuurlijk, want die aandelen stelden niets voor. Ach, dan heb je tenminste wat voor je geld, zeiden ze, want dat je met het certificaat net zo goed je kont kon afvegen, gaven ze wel toe. Maar ze wilden o, zo graag dat certificaat - een be langrijk bewijsstuk - terug. Die aandelen waren gewoon een truc". Na twee weken zou de oliebron opgedroogd zijn en je aandelen tot nul gekelderd. Maar dan heb je het zelf gedaan met risicodra gend kapitaal, snap je. Wij hiel den ons een beetje op de vlakte, maar dat irriteerde ze. Take it or leave it, werd ons toegesnauwd". „Je blijft gewoon hopen op een strohalm, een kans om nog iets van je geld terug te zien. Geluk kig kwam de volgende ochtend het telefoontje van de politie dat ze opgepakt waren". Jan de vishandelaar: „Het zijn bikkelharde en harteloze zaken lui. Ik heb zelf anderhalve ton aan bedrijfswinst en spaarcenten verspeeld, maar mijn bedrijf loopt door en ik kan verder. Maar wat denk je van de wat minder vermogende mensen? Die heb ben wat spaarcenten, zijn bijna aan hun pensioentje en zien een leuke belegging. Alles weg, waar ze hun leven lang voor gewerkt hebben. En of het nou wit is of zwart: ze hebben ervoor gewerkt. Als nou maar zoveel mogelijk mensen aangifte doen, dan zitten die boeven des te eerder vast". Dakkapelletje Aan Jan de bouwvakker (die aan zijn half miljoen alleen een destijds aangeschafte videoca mera en een dakkapelletje heeft overgehouden) de vraag wan neer hij voor het eerst begon te vrezen voor verlies van zijn kapi taal. „Toen dit hier plotseling van de muur viel", zegt hij met het ingelijste Lotto-formulier en bierviltje in zijn handen. „Vorig jaar kletterde het zo op de grond, echt waar, en toen dacht ik: nu zit het mis". Hij had gedacht nog een jaar of zes, zeven door te werken in de bouw en dan als miljonair te kunnen rentenieren. Na een pe riode van overspannenheid zit hij nu in de ww en hoopt hij na de bouwvak weer aan de slag te kunnen. Jan speelt nog steeds mee in de Lotto. Frank Kramer, de ex-voetballer bij FC Volendam en huidig tv-presenta- tor, vermoedt indirect bij de Cana dese Weber Bancorp-affaire betrok ken te zijn. Dat zou zijn gebeurd via mr. Jan Guyt, voormalig voorzitter van FC Volendam, die tevens optrad als Kramers financieel adviseur. Volgens Kramer deed hij dat voor meer spelers van Volendam. „Omdat ik toevallig bij de televisie zit, sta ik in het zonnetje en wordt mijn naam in de pers genoemd. Nee, ik vertel niet wie die anderen waren. Dan breng ik die jongens misschien in moeilijkheden", aldus Kramer. Kramer wil ook niet kwijt voor welk bedrag hij zelf benadeeld is. Gesproken wordt over 70.000 gul den. „Maar al gaat hel om écn gul den, wat Guyt gedaan heeft, klopt niet. Dat is het belangrijkste". Kra mer weet niet waar Guyt op het ogenblik verblijft. „Ik heb gehoord dat hij met vakantie in Zwitserland is. Maar het interesseert mij niet waar hij uithangt, met die man wil ik niets meer te maken hebben". Volgens Kramer is de Canadese zwendel aan het licht gekomen toen hij ruim een jaar geleden een recht zaak tegen Guyt aanspande. „Dat was voor een andere kwestie. Zeg maar dat ik nogal ontevreden was over de slordige manier waarop hij met mijn geld omsprong. Bij het af wikkelen van die rechtzaak kwam justitie na gesprekken met Volen dammers op het spoor van de Weber Bancorp-zwendel. Na een presidentschap van 2026 dagen trad Richard Mulhouse Ni xon op 9 augustus 1974 af als presi dent van de Verenigde Staten. Sindsdien brengt hij zijn dagen door in wat zijn biograaf noemde „verstoorde vergetelheid". Geen slecht gekozen term nu Nixon de laatste tijd steeds vaker wordt ge vraagd voor toespraken en hij re gelmatig op de tv verschijnt. De volhouder Nixon lijkt daarmee re gelrecht af te stevenen op de status van éminence grise in de Ameri kaanse politiek. Na tien jaar behoort „Watergate" voor de meeste Amerikanen defini tief tot het verleden en zijn de ge moederen bedaard. Toch werd ze ker in de laatste drie maanden voor Nixons aftreden geschiedenis ge maakt. Een president die met al zijn macht en de nodige juridische door Harry Rosenthal AP spitsvondigheden een gevecht op leven en dood voerde met het Con gres. Uiteindelijk werd Nixon ge dwongen toe te geven dat hij het doorslaggevend bewijs tegen hem een bandopname - willens en wetens had achtergehouden. Daar na werd hij officieel beschuldigd van samenzwering met de bedoe ling een misdrijf te begaan en van overtreding van de aan zijn ambt verbonden bepalingen. Dat jaar werd het Amerikaans verrijkt met enkele uit het Witte Huis stammende termen: „gewist wegens overcompleet", een uit drukking die voorkwam in uitge tikte bandopnamen. Het „gat van 18,5 minuut", waarmee werd ver wezen naar een uitgeveegd stuk band. Verder was er de „stenen muur". Met die term gaf Nixon aan dat hij niets wenste toe te geven. Hij had ook een term - „gelimi teerd of gemodificeerd gelimiteerd uitsteken" voor het waarheids gehalte van zijn uitspraken. In die tijd werd ook „afzetting" een alle daags woord. Loodgieters „Watergate" was dat al enige tijd. In dat kantoorpand was de Demo cratische Nationale Commissie ge vestigd. Twee inbraken op 27 mei en 17 juni 1972 door als loodgieters vermomde leden van Nixons her verkiezingscomité op zoek naar ge gevens over de Democratische ver kiezingsstrategie, waren het begin van het einde voor Nixon. De be woner van het Witte Huis gaf op dracht de „loodgieters" zwijggeld te betalen en stelde hen strafver mindering in het vooruitzicht. Via deze „doofpot" trachtte Nixon ver geefs een diepgaand onderzoek te saboteren. Gedurende de zomer van '74 openden de kranten vrijwel dage lijks hun voorpagina's met het nieuws over Watergate. In de nada gen van juni dat jaar werd het wat naar binnenpagina's gedrongen door Nixons reis, ondanks een aderontsteking in zijn been, naar Moskou. Maar al snel stonden de „loodgieters" weer op de voorpagi na's. Breed uitgemeten werd het proces tegen John Ehrlichman, Ni xons tweede raadsman. Voorts werd de nodige aandacht besteed aan het al dan niet opeisen door het Opperste Gerechtshof van 64 door Nixon opgenomen geluidsbanden. Het hof voerde aan deze nodig te hebben voor de bewijsvoering te gen Nixons topadviseurs. De presi dent hield vol dat hij niet verplicht kon worden de bandjes af te staan. Na fel verzet moest Nixon uitein delijk toegeven. Dat bracht de in 1973 begonnen verhoren door een commissie uit de Senaat in een ho gere versnelling. Deze commissie had tot taak Nixons geheim gehou den gewoonte gesprekken op band op te nemen, te onderzoeken. In het Huis van Afgevaardigden zette de vaste commissie voor justitiële zaken de eerste schreden op weg naar een afzettingsprocedure. Beschuldiging Uit een op 20 oktober 1973 door Nixon opgenomen bandje bleek dat hij opdracht had gegeven tot het ontslag van Archibald Cox, de officier van justitie belast met het onderzoek in de Watergate-affaire. De minister van justitie en zijn staatssecretaris weigerden gevolg te geven aan deze oekaze uit het Witte Huis en namen ontslag. Kort daarna kreeg een 38 man tellend comité onder leiding van Peter Ro- dino zijn mandaat tot „een diep gaand en volledig onderzoek om vast te stellen of er voldoende grond bestaat voor het Huis van Afgevaardigden om gebruik te ma ken van zijn grondwettelijk recht Richard Mulhouse Nixon, presi dent van de Verenigde Staten, af te zetten". Een dergelijke opdracht werd voor het eerst gegeven in 1868, toen president Andrew John son in staat van beschuldiging werd gesteld. Tijdens vrijwel dagelijkse verga deringen achter gesloten deuren kreeg het comité 650 „informatieve verklaringen" onder ogen en werd een 7200 pagina's tellend rapport samengesteld. Elk lid van het on- derzoekcomité kreeg een serie van 36 aantekenboeken waarin Nixons dopceel stond opgetekend. Sleu telwoorden daarin waren: de in braak en de nasleep (lees doofpot), ITT, steun aan zuivelboeren. scha duwen, misbruik van de fiscale re cherche. Voorts boog het comité zich over uitgebreide rapporten over Nixons belastingaangiften, zijn beslag op door het Congres toegewezen fondsen en de bom- bardementsvluchten boven Cam bodja. In een speciaal ingerichte geluiddichte kamer konden de co mitéleden 19 van de duizenden door Nixon heimelijk opgenomen banden afluisteren. Geen tranen Op 7 augustus 1974 raadde de toenmalige stafchef van het Witte Huis Alexander Haig vice-presi dent Gerald Ford aan zich voor te bereiden om op korte termijn het presidentschap over te nemen. Die zelfde middag kreeg Nixon van Barry Goldwater, de Republikein se presidentskandidaat in 1964, Hugh Scott, de leider van de Repu blikeinen in de Senaat, en John Rhodes, idem in het Huis van Af gevaardigden. te horen dat de toe komst er weinig rooskleurig uit zag. „Van mij zullen jullie geen tra nen zien", luidde de reactie van de man die inmiddels de bijnaam „Getruukte Dick" had gekregen. De volgende dag bracht Nixon Ford op de hoogte van zijn beslis sing af te treden. Zijn laatste han deling als president bestond uit het afwijzen van een verzoek tot gratie voor alle beklaagden in de Water gate-affaire. Die avond om negen uur zetten naar schatting 110 tot 130 miljoen Amerikanen zich voor hun tv-toestellen voor Nixons 37e toespraak tot de natie. „Ik ben nooit iemand geweest die gauw op geeft", zei Nixon. „Mijn hele wezen ACHTERGROND verzet zich tegen aftreden voor mijn ambtstermijn is verstreken". Hij voerde aan dat zijn politieke basis was weggevallen. Voortzet ting van zijn gevecht tegen de Se naat zou „te veel tijd en aandacht vragen van zowel de president als de Senaat". „Om die reden zal ik morgenmiddag om 12 uur mijn ambt neerleggen". Geen woord dat zweemde naar verontschuldiging; ook niet in de jaren daarna. Nixon ..Als ik be paalde zaken verkeerd heb beoor deeld, dan heb ik dat gedaan met slechts de belangen van dit land voor ogen". Herinneringen Op de morgen van de negende augustus nam Nixon, omringd door de leden van zijn gezin, af scheid van zijn staf in de Oostelijke Kamer van het Witte Huis. Hij haalde herinneringen op aan zijn vader en moeder en zei dat slechts zij die door het diepste dal waren gegaan enige notie konden hebben van het gevoel op een bergtop te staan. „Prent goed in uw geheugen dat anderen u mogen haten en dat zij slechts kunnen winnen omdat u hen ook haat. Dit voert echter naar zelfvernietiging". Daarop liepen de Nixons over een rode loper naar de gereed staande helicopter die hen naar hun buitenhuis in San Cle mente zou brengen. Op de trap van de wentelwiek gaf de ex-president blijk van een ongebroken geest door beide armen in een V-teken omhoog te houden. Terwijl de helikopter met de Ni xons boven Missouri vloog, legde Garald Ford als 38ste president van de VS de ambtseed af. In zijn inaugurele rede klonk triomf door. „Mede-Amerikanen, deze lange nachtmerrie is over. Onze grond wet is geen dode letter". Ford voegde er onmiddellijk aan toe bij zijn ambtsaanvaarding niet gebon den te zijn aan enige afspraak. „Ik sta bij geen enkele man in de schuld - wel bij een vrouw, mijn eigen vrouw". Een maand later, op zondag 8 september 1974, ondertekende Ford het besluit waarmee Richard Nixon werd ontslagen van rechts vervolging wegens „vergrijpen te gen de Verenigde Staten begaan tijdens diens 5,5 jaar als president van de Verenigde Staten". Over het gezin Nixon zei Ford: „Zij droegen het hunne bij tot een Ame rikaanse tragedie waarin wij allen een rol hebben gespeeld". Op de vrijdagochtend van het emotionele afscheid van de staf van het Witte Huis, gat Nixon zonder een woord te zeggen nog eenmaal blijk van zijn mentaliteit. Op de trap van de helikopter trok hij zijn tot dan fron send gezicht in een brede grijns en maakte met beide armen het V-teken. Dat was Nixon ten voeten uit: geslagen, maar niet verslagen. (foto: api In een brief aan de plaatselijke gemeenten schrijft het moderamen (bestuur) van de Nederlandse Her vormde Kerk, dat de kerk in haar bezinning op de vragen van oorlog en vrede niet mag verslappen. Met het oog op de komende Vredes- week (eind volgende maand) doet de kerkleiding een beroep op ker keraden en predikanten om aan die bezinning inhoud te geven 'op de wijze die u voor uw gemeente dienstig acht'. Tegelijk beseft zij terdege, dat er in de gemeente een zekere vermoeidheid rond dit on derwerp is ontstaan. De brief herinnert aan het 'her derlijk schrijven' van 1962 over de kernwapens. Van dat schrijven was de oprichting van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) in 1967 een gevolg. "Het IKV heeft altijd duidelijk willen maken, dat het bij de bezinning op het vredesvraag stuk niet alleen mag gaan om theo retische discussies over algemene principes, maar dat het probleem concreet moet worden benaderd in de feitelijke situatie, dus in de poli tieke werkelijkheid zoals die zich in de wereld voordoet". Politieke verschillen hebben de discussie heftiger gemaakt, consta teert de brief. Wel is er de gemeen schappelijke overtuiging, dat de ontwikkeling van de kernbewape ning een dodelijk gevaar inhoudt voor grote delen van de wereld. Hervormde Kerk: beroepen te Besoyen (N.-Br.) kandidaat J. het Lam Houten. Chicago De Gereformeerde Oecumeni sche Synode (GOS) - deze weken in Chicago bijeen - vindt het niet tot de taak van de kerk behoren om elke ontwikkeling in wetenschap en techniek te beoordelen, maar de kerk schiet tekort als ze geen aan dacht heeft voor vraagstukken als kernbewapening, automatisering en de ontwikkeling van de media. Dat bleek gisteren bij de bespre king van een rapport over de geestelijke crisis in de cultuur ten gevolge van wetenschappelijke en technologische ontwikkelingen. De synode betreurt de 'overweldi gende invloed' van het militaire onderzoek in de landen van het noordelijk halfrond en de stimule ring van kunstmatige behoeften in de westerse landen door verkeerde toepassing van technische moge lijkheden. De nieuwe techniek kan beter worden gebruikt ter verlich ting van de 'gruwelijke nood' van miljoenen mensen in de Derde We reld. Christenen hebben zich te vaak kritiekloos aangepast aan de 'we- tenschappelijk-technologische hoop voor de toekomst'. De kerk, zegt de oecumenische synonde, moet waarschuwen voor demoni sche ontwikkelingen in weten schap en technologie. Ze moet de bewustwording van geleerden die de mogelijkheden én gevaren van wetenschap en technologie onder kennen stimuleren. De voorzitter van de Nederland se gereformeerde synode, dr. H. J Kouwenhoven, toonde zich geluk kig met deze opstelling van de oe cumenische synode. "De GOS", zei hij, "heeft vastgesteld, dat het volk van God - in afwachting van Gods koninkrijk - reeds nü heilzame veranderingen in de wereld kan aanbrengen". Baptisten Het congres van de Europese Baptisten in Hamburg nam een re solutie aan waarin beëindiging van de wapenwedloop en van martelin gen wordt gëeist. De resolutie neemt stelling tegen elke vorm van oorlogvoering, zoals ook het opsta pelen van kernwapens en biologi sche en chemische wapens, "waar door de beperkte voorraad grond stoffen van de wereld niet voor ontwikkeling wordt gebruikt, maar het leven van miljoenen on schuldige mensen en miljoenen ongeborenen op het spel wordt ge zet". Voor het eerst hebben de baptis ten met het formuleren van een 'schuldbelijdenis' zich officieel ge distantieerd van de 'veel te toege vende houding van de vrije ker ken' tegenover het nationaal-socia- lisme. Met 'schaamte en treurnis' stelde het congres vast, dat de Bond van Vrije Kerken destijds onvoldoende de ideologische ver leiding van het nazisme heeft on derkend en te geringe moed heeft getoond om uit te komen voor waarheid en recht. (In Europa wonen rond 1.1 mil joen baptisten, ongeveer 30.000 in Nederland. Wereldwijd tellen zij 35 miljoen gelovigen, verenigd in 130 nationale bonden of unies). Luthersen. Het nieuwe uitvoe rend comité van de Lutherse We- LAATSTE NIEUWS. De Gere formeerde Oecumenische Syno de in Chicago neigt ertoe, de po sitieve houding van de Gerefor meerde Kerken in Nederland in zake homoseksualiteit en de nieuwere gereformeerde visie op de bijbel (zoals neergelegd in het geschrift 'God met ons') te veroordelen. Zij verwierp met 30 tegen 27 stemmen bij 1 ont houding een voorstel om alléén zorg uit te spreken over deze ontwikkelingen. Tevens besloot de synode, haar overtuiging dat de Gere formeerde Kerken in Nederland zich verwijderen van het bij bels getuigenis en van de kern van de reformatorische belijde nis nog nader in te vullen. Dat zou vandaag gebeuren. reldfedcratie (97 kerken met 55 miljoen leden) heeft het mandaat verlengd van de Amerikaan dr. Carl Mau (63) als secretaris-gene raal. Volgend jaar december hoopt Mau met pensioen te gaan. In fe bruari zal worden beslist over zijn opvolging. Een commissie uit het bestuur gaat een voordracht ma ken. Het uitvoerend comité benoem de 44 leden in de commissies ker kelijke samenwerking, communi catie, studie en werelddienst. Acht komen uit Afrika. 7 uit Azié, 17 uit Europa, 8 uit de Verenigde Staten en 4 uit Zuid-Amerika. Vastenactie. De Zuidafrikaan- se Raad van Kerken heeft een 'vas ten- en gebedsactie' aangekondigd voor de slachtoffers van 'gedwon gen verhuizing van zwarten uit blanke gebieden naar zogenaamde thuislanden, waar honger heerst en geen werk is' De vastendag is op 24, de gebedsdag op 26 augustus. De overzeese zusterkerken is ge vraagd, aan deze actie mee te doen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13