'Ik stop met boksen' Van den Berg: goud gloort Geen champagne maar bronwater voor zeilers ABC vliegt wat hoger Steve Ovett niet aan start op 1500 meter? Lillak brak enkel Q&P Kano-duo in halve eindstrijd David Gilman: strijder op twee fronten Nederlaag imponeert Pedro van Raamsdonk Keizer leidt finale Poloteam gaat weer onderuit Record aantal toeschouwers Plankzeiler al zeker van brons PAGINA 10 SPORT WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 LOS ANGELES (ANP) - ABC, dat als eigenaar van de TV- rechten zoveel Verenigde Sta ten in zijn programma's doet, heeft beterschap beloofd voor de marathon van de mannen op de slotdag van de Spelen. De helicopter, die zaterdag bij de dames een deel van de opna men verzorgde, heeft zo laag gevlogen dat de wedstrijd er door werd beïnvloed. De opge waaide stof- en zandwolken waren mede van invloed op de prestaties van sommige loop sters o.a. van Carla Beurskens, die door een weggeworpen spons bovendien een contact lens kwijtraakte. LAOOC heeft de programma makers meegedeeld, dat de he licopter zo hoog moet vliegen dat de atleten absoluut geen hinder zullen ondervinden van de opnamen. ABC's luchtfil- mers zullen zondag waarschijn lijk minder laag behoeven te komen, omdat de kansen van het gastland bij de mannen kleiner zijn dan bij de vrouwen, waarbij de 'ontsnapping' van Joan Benoit koren op de molen was van het chauvinistische tv- station. LOS ANGELES (RTR) - De Brit se atleet Steve Ovett, die maan dag als Olympisch kampioen op de 800 meter werd onttroond, is gisteren in het ziekenhuis opge nomen. De 28-jarige Ovett klaag de over ademhalingsmoeilijkhe den na in de finale als laatste over de eindstreep te zijn gewan deld. Tony Dailey, één van de chefs van de medische dienst bij de Spelen, verklaarde dat de we reldkampioen op de 1500 meter al enige dagen iets onder de le den had en verder onderzoek noodzakelijk was. Ovett was maar ternauwernood tot de fina le van de 800 meter doorgedron gen door zichzelf in de halve eindstrijd over de finishlijn te gooien. De kans is overigens vrij groot, dat Ovett niet zal starten op de 1500 meter, op welk onder deel hij vier jaar geleden in Mos kou een bronzen medaille won. De Britse teamartsen wachten het resultaat van het onderzoek in het ziekenhuis af, alvorens een beslissing te nemen. De series van de 1500 meter worden mor gen gelopen. LOS ANGELES (DPA) - Tiina Lillak blijkt tijdens het Olympisch speerwerpen voor de tweede keer in korte tijd de rechterenkel te hebben gebroken. Na haar tweede poging moest de Finse wereld recordhoudster (74,76 meter) in de finale opgeven. De 23-jarige atlete behaalde toch nog het Olympisch zilver met een afstand van 69,00 meter. Dat was 56 centimeter minder dan Tessa Sanderson, de Engelse winnares. Lillak brak de enkel voor de eerste keer in een landenwedstrijd tegen de Bondsrepubliek Duitsland op 31 mei. Pas twee weken voor de Olympische Spelen kon ze de training hervatten. In Los Angeles bezweek het gewricht andermaal onder de enorme kracht van de afzet. De zilveren medaille van maandag bracht allerminst troost. Integendeel. „Ik was gekomen voor het goud, want ik ben de beste speerwerpster ter wereld. In mijn onderbewustzijn wist ik echter, dat dit zou gebeuren. Ik heb het eenoudig niet willen geloven", aldus de verdrietige wereldkampioene van Helsinki. LAKE CASITAS (Van een speciale ANP-verslaggever) - Ron Stevens en Gertjan Lebbink hebben zich dinsdagmorgen vroeg geplaatst voor de halve finales K 2 1000 me ter van het Olympische kanotoer- nooi. De Nederlanders werden op Lake Casitas in hun serie overtui gend tweede. „Ze zijn weer hele maal terug", luidde het opgetogen commentaar van Jan Verhaard, na dat zijn K 2 na die van de 500 meter ook de halve eindstrijden van de dubbele afstand had bereikt, „Ze hebben de Britten Canham en Ra- ciborski op de tweede 500 meter volkomen weggevaren. Maar na tuurlijk is het zo, dat de werkelijke schifting van het veld nog moet ko- Een juiste conclusie van de nieuwe bondscoach. Immers, in drie series en twee herkansingen strijden ze ventien boten om vijftien plaatsen in de eindstrijd in deze categorie. Daarbij komt dat Stevens en Leb bink, voor wie de K 2 1000 meter het favoriete nummer is, startten in een serie van slechts vijf boten waarvan de eerste drie aankomen den direct een ronde verder waren. Al snel werd duidelijk dat de Bel gen Patrick Hanssens en Patrick Debucke zeker niet rechtstreeks naar de halve eindstrijden zouden overgaan. Ook het gevecht met de Nieuwzeelanders Edwin Richards en Robbie Jenkinson beslisten de Nederlanders al in een vroegtijdig stadium in hun voordeel. Als derde passeerden zij de 500 meter. In het tweede gedeelte van de race gin gen ze ook de Britten voorbij. Slechts de Zweedse K 2 Kalle Sundqvist - Bengt Andersson, win naar van de pre-Olympische regat ta van Lake Casitas vorig jaar sep tember, was onbereikbaar voor de Nederlanders. Donderdag zullen Stevens en Lebbink in de halve finales van de K 2 1000 meter moeten tonen wel ke waarde aan de overtuigend ge varen race van dinsdag moet wor den toegekend. LAKE CASITAS (ANP) - David Gilman valt niet op door zijn spor tieve prestaties. Toch is de 30-jari- ge kanovaarder van de Verenigde Staten iemand die opzien baart. Met zijn K 4 moest de man uit Ber keley Californie, tot grote teleur stelling van het luidruchtig meele vende publiek op de tribunes van Lake Casitas, dinsdag in de series genoegen nemen met een zevende en laatste plaats. Om vervolgens in de herkansing definitief te worden uitgeschakeld. Het opmerkelijke van Gilman schuilt erin, dat hij als enige van de deelnemers kan zeggen in 1984 aan twee Olympische Spelen te heb ben deelgenomen. In februari startte hij voor de Verenigde Sta ten tijdens de Winterspelen van Se- rajewo als rodelaar. Verder dan een zeventiende plaats kwam hij in Joegoslavië niet. Overigens is Gilman niet de eni ge Amerikaan die in het zelfde jaar zowel in de Olympische winter- als zomerspelen is uitgekomen. Dat deed in 1956 ook zijn landgenoot Art Longsjo. In Cortina d'Ampezzo was die actief als schaatsenrijder met uiterst beperkte mogelijkhe den. Hij werd veertigste op de 5000 meter. In Melbourne kwam hij als wielrenner uit. Daar werd hij veer tiende in de wegwedstrijd. In 1958 kwam Longsjo bij een auto-onge luk om het leven. Gilman kan echter op een rijkere Olympische ervaring bogen. Hij maakte namelijk in 1976 in Mon treal éveneens deel uit van de Amerikaanse Olympische kanop- loeg. A (Van onze verslaggever Gerard van Putten) LOS ANGELES (GPD) - Hoogmoed is in de bokswereld al dikwijls voor de val gekomen. De geschiedenis van de pu- gilistiek leert dat menig vuistschermer een misplaatst su- perioteitsgevoel met harde klappen zag afgestraft. Pedro van Raamsdonk plaatste zich gisteren in de galerij van ver liezende boksers die zich de winst al op zak wisten, nog voor er goed en wel de vereiste negen minuten strijd was geleverd. De Puertoricaan Aristides Gonzalez plukte de Amsterdammer hardhandig uit hogere sferen. „Er is", sprak Van Raamsdonk voor zijn doen uiterst ingetogen, „een droom voorbij. Ik stop met boksen". Een roemloos einde van een dertienjarige carrière resteerde er derhalve voor Pedro van Raamsdonk. Een potentiële Nederlandse medaillekandi daat die in nog geen tien minuten van zijn voetstuk tuimelde, waar hij bij winst op Gonzalez zich al zeker had geweten van het brons. „Het is mijn eigen fout geweest, ik heb de partij gewoon weggegeven", hield Van Raamsdonk te laat zichzelf de spiegel van zelfkritiek voor. Zou hij dat al eerder, tijdens het gevecht met Gonzalez hebben gedaan, naar alle waarschijnlijkheid zou de leerling van de Albert Cuyp-boksschool dan morgen in de halve finale hebben gestaan tegen de Zuidkoreaan Shin. Afgaande op diens houding gedurende zijn 'ruzie' met de Nigeriaan Okorodudu had Van Raamsdonk bij winst op Gonzalez een riant uitzicht op de finale gehad. Shin werd op schandalige wijze de hand boven het hoofd gehouden door de jury. Van Raamsdonk zag dit alles kennelijk over het hoofd. Het had er gisteren alle schijn van dat hij meer dong naar de stijlprijs dan naar een overwinning op Gonzalez. „De eerste twee ronden had ik alles redelijk onder controle", sprak Van Raamsdonk de waarheid, „maar in de laatste ronde werd ik te nonchalant. Toen liet ik te veel mijn dekking zakken". Zich superieur wanend, liep Van Raamsdonk slechts klapjes op van Gonzalez. Meer dan hem lief was. Aangeslagen door een linkse hoek, was er voor de trots van de NBB geen weg meer terug. Hij zag zich getracteerd op een linkse hoek op de kaak, een links-rechtscombinatie die tot acht tellen rust noodde, kortom Van Raamsdonk werd door Gonzalez in die voor hem pijnlijke slotronde gebruikt als drumstel. Als enige in de olympische boksarena zag het Nigeriaanse jurylid Ojo in hem een winnaar. In het midden moet maar worden gelaten of Ojo met zijn oordeel tot uitdrukking wilde brengen dat hij Nederlanders zo aardig vindt of domweg geen verstand van boksen heeft. „Over de uitslag van deze partij valt niet te discussiëren, ik heb verdiend verloren", vond ook Van Raamsdonk. „Ik kap nu met boksen, dat had ik voor mezelf al voor de Spelen uitgemaakt. Uiteindelijk heb ik nu alles meegemaakt, Europe se en wereldkampioenschappen en nu ook de Olympische Spelen. Ik vind het wel genoeg". Atletiek Hoewel geteisterd door de harde aanpak van Gonzalez bracht Van Raamsdonk het toch op om een STER-spotje op zijn gehoor los te laten. Hij gaat, zo kondigde hij aan, werken bij een firma in „goede sportartike len". De naam herhaalde hij enige malen, voor de minder ontwikkelden van geest was hij zelfs nog bereid om de naam van het bedrijf te spellen. „Daar ga ik werken op de advertentie-afdeling, de directeur gaat me hele maal inwerken. Misschien, dat ik in de toekomst dan nog wat ga doen aan atletiek. Want ik ben een goede loper". De hand van Gonzales wordt door de arbiter omhooggetrokken. Van Raamsdonk ondergaat zijn nederlaag met gemengde gevoelens. (foto anp» LONG BEACH (ANP)- De Nieuw- zeelander Sellers, de Spanjaard Doreste en de Amerikaan Haines spoten gisteren met champagne. Het Olympisch goud in de Torna do-, 470- en Soling-klasse was voor hen op de voorlaatste dag al bin nen. In het Nederlandse kamp dronken de zeilers gewoon een be kertje bronwater. Alleen plankzei ler Stephan van den Berg zal woensdag, na de slotrace, feestelijk vocht tot zich kunnen nemen. De kansen van de Nederlandse zeil-equipes (470, Tornado, Star en Finn) op een Olympische medaille zonken gisteren definitief,' zeer diep. John Stavenuiter en Guido Alkemade, bij het ingaan van de rustdagen als vijfde geplaatst en nog serieuze kanshebbers op ere metaal in de 470-categorie, kenden hun tweede achtereenvolgende slechte dag op de grillige Pacific bij Long Beach. Net als maandag koos Stavenuiter weer de verkeer de kant van het start-rak. De daar sterker blazende wind maakte de Medemblikker meteen kansloos. Door de twaalfde en vijftiende po sitie in de races van deze week is het duo naar de zevende positie ge zakt, met te grote achterstanden op de koplopers, van wie de Span jaard Doreste de titel veilig stelde. Stavenuiter reageerde laconiek: „Verliezen is het risico van mee doen." In de Star-klasse kenden Boude- wijn Binkhorst en Willem van Walt Meijer, vrijdag nog goed voor de dagzege, de slechte dag, die zij niet meer mochten meemaken, wilde het tweetal nog enig uitzicht hou den op een ereprijs. Binkhorst werd veertiende. De zevende plaats in het tussenklassement, met de netto-score van 55 punten, geeft het geen enkele kans meer op Olympisch metaal. Mark Neeleman, de Nederlandse Finn-zeiler, bleek ook niet in staat tot een verrichting van enige allu re. De Reeuwijker, die na de Spe len met wedstrijdzeilen stopt, ein digde in de zesde race als elfde. De uitschieter in zijn serie van vijf bes te resultaten (9-9-7-10-11) blijft uit. Willy van Bladel en Huun Lam- briex benaderden in de zesde wed strijd eindelijk hun niveau. Op de Delta-baan kwam eindelijk wat wind opsteken en onder die om standigheden vocht het Neder landse Tornado-duo een felle strijd uit met de Amerikaanse wereld kampioenen Smyth en Glaser. In het laatste kruisrak leidde Van Bla del, maar Smyth kwam beter uit en won. De winst van de Amerikaan, die zich zeer wel voelt bij zwaar weer, hield de Nieuwzeelandse outsiders Sellers en Timms overi gens niet van de Olympische titel af. Van Bladel zou de eventuele overwinning overigens toch zijn kwijtgeraakt. Bij de meting na af loop, die net als de dopingcontrole na loting wordt uitgevoerd, bleek het grootzeil van de Nederlandse catamaran vijf millimeter te hoog. getuigd. Die overtreding kostte diskwalificatie, de tweede in zes wedstrijden. Van Bladel was de controle vergeten. De Bossche zei ler zal met weinig plezier op de re gatta van Long Beach terugkijken. MALIBU (ANP) - Na de verrassen de zege van Joegoslavië op Bonds republiek Duitsland (10-9) is de strijd om het brons in het waterpo- lotoernooi volledig open. Maar Ne derland zal er geen rol in spelen. Het team van Denes Pocsik gaf gis teravond zijn laatste kans uit han den door met 4-8 (1-2,1-2,2-2,0-2) te verliezen van Spanje. De gezamenlijke krachten van Eric Noordegraaf en doelman Ruud Misdorp waren niet voldoen de de Spaanse ster-speler Manuel Estiarte in bedwang te houden. Misdorp stopte weliswaar twee strafworpen van de kleine Span jaard, die in vier wedstrijden het onwaarschijnlijke aantal van 23 doelpunten scoorde. Hij voert daarmee de topscorelijst aan met het dubbele aantal van de nummer twee: de Westduitser Otto. Toen Estiarte met nog 52 seconden het water wegens drie persoonlijke fouten moest verlaten, had hij al weer vier treffers aan zijn totaal toegevoegd en een aantal passes af gegeven, die zijn medespelers voor het inleggen hadden. Aan de andere kant probeerde opnieuw Tony Buunk het Neder lands team enige ruggegraat te ge ven. Maar de aanvoerder werd door het zonderling leidende duo Fuchs/Panagakos (België/Grieken land) tweemaal uit het water ge stuurd en kon zich vevolgens in verdedigend opzicht niet veel meer permitteren. Door enkele domme fouten in de beginsfase was Nederland voor de vijfde achtereenvolgende maal be trokken bij een actervolgingsrace. De fut, die daarbij tegen de Ver enigde Staten nog wel werd opge bracht, ontbrak echter totaal. Spanje hield steeds een voor sprong van twee doelpunten vast en liep in de laatste fase zonder veel moeite uit naar 8-4. De defini tieve verwijdering van Estiarte was het enige wapenfeit, waarop men zich kon beroepen. Enig excuus voor het bar slechte spel was er niet. Het scoreverloop was: 0-1 Estiarte (7-6), 0-2 Estiarte 0-2, 1-2 Van Es, 2-2 Buunk, 2-3 Aguilar, 2-4 Es- tiarte(strafworp),3-4 Van Belkum (7-6), 3-5 Estiarte, 3-6 Aguilar, 4-6 Lande- weerd (7-6), 4-7 Carmona, 4-8 Carmona. LOS ANGELES (ANP) - De Olym pische koorts, die heerst in Los An geles en omgeving, zorgt voor een toeschouwersrecord bij de Spelen. Peter Ueberroth voorzitter van het organisatiecomité heeft meege deeld, dat de éérste negen dagen 3.338.957 betalende toeschouwers hebben gebracht. „Wij zijn op weg naar een re cord", zei Ueberroth. „Mede omdat wij grotere stadions hebben dan Montreal zijn wij halverwege al twee keer zo ver als acht jaar gele den." Ueberroth, die vertelde geen cijfers van Moskou tot zijn be schikking te hebben, benadrukte, dat de publieke belangstelling een vertekend beeld geeft van de be langstelling van de Angelino's voor Olympische sporten LOS ANGELES (SID) - De Volen- damse scheidsrechter Jan Keizer is uitverkoren zaterdag de finale van het Olympische voetbaltoernooi te leiden. Het stadion de „Rose Bowl" van Pasadena, waar de eind strijd plaats heeft, kan 104.000 toe schouwers bevatten en is nu al he lemaal uitverkocht. Het duel om de bronzen medaille, waar vrijdag om wordt gestreden, is toegewezen aan de Schotse arbiter McGinlay. De halve finales Frankrijk-Joego- slavië en Italië-Brazilië, die van daag in Pasadena en Palo Alto wor den gehouden, staan respectieve lijk onder leiding van de Mexicaan Marquez en de Amerikaan Socha. LONG BEACH (AwP) - IJs en we der diendende krijgt Nederland vandaag de eerste Olympische zeil- kampioen sinds 1936. Plankzeiler Stephan van den Berg is na de voorlaatste van zeven races in Long Beach in ieder geval al zeker van brons, een soort eremetaal dat Nederlandse deelnemers aan de Olympische zeilregatta's na 1948 (Koos de Jong en Maas/Stutter- heim) niet meer hebben veroverd. Het veilig stellen van zijn plaats op het erepodium bij de Windgli- ders kostte Stephan van den Berg gisteren minder moeite dan ver wacht. De 22-jarige Noordhollan- 'der eindigde in de zesde race als tweede achter de Fransman Gildas Guillerol. Zijn overgebleven con currenten voor het goud, Steele (9e), Kendall (3e) en Maran (4e) ein digden allen achter hem. Van den Berg schoof door de tegenvallende klassering van de Amerikaanse ranglijstaanvoerder Steele naar de leidende positie in het algemeen klassement. Op de laatste dag kun nen alleen Scott Steele en Bruce Kendall, de twee verrassingen van de regatta in Long Beach, de Ne derlander nog van het goud afhou den. En voor goud is Van den Berg naar de Olympische Zomerspelen gekomen. De slanke 'plankpiloot' uit Hoorn wil zijn vijf jaar van over heersing in de Windglider-klasse afsluiten met het Olympisch kam pioenschap, de eerste echt tellende titel in de pas tien jaar oude wind- surfsport. Henri van der Aat, de bondscoach, bleef dan ook nuchter onder het succes van Van den Berg. „De opdracht luidde en luidt nog steeds: goud. Zo ver zijn we nog niet. Zeilend Nederland heeft voor het eerst in 36 jaar weer eens een Olympische plak, maar feest is het pas, wanneer Stephan de eind zege haalt." Van der Aat en Van den Berg sloegen meteen na de zesde race aan het rekenen. De Nederlandse favoriet kan niet slechter meer sco ren dan 39 punteh, zijn bruto totaal na zes wedstrijden (4-2-1-11-4-2). Maran, de grote tegenstrever van de Nederlander in de plankzeil- competities van de laatste twee jaar, kan niet lager meer komen dan 41,4 punten en heet derhalve uitgeschakeld. De Nieuwzeelander Kendall, de nummer drie, kan Van den Berg slechts passeren, als hij in de slotrace eerste wordt en de Nederlander zich niet bij de eerste elf klasseert. Een vrijwel ondenk bare afloop gezien de matige kwali teit van het overgrote deel van de Windglider-zeilers in Long Beach. Bij het opsteken van de wind komt onmiddellijk het viertal Van den Berg-Maran-Guillerot-Kendall naar voren gestormd. Bij licht weer op de slotdag maakt de als tweede geplaatste Amerikaan Steele, een baasje van 55 kilo die in de eerste week van het gebrek aan wind pro fiteerde, nog een kansje op de gou den medaille. Bij de voor vandaag verwachte wind, van kracht 4, zal Steele al blij zijn, als hij zijn met veel moeite veroverde plaatsje op het ereschavot kan veilig stellen voor zwaar-weerspecialisten als Maran en Guillerot. De laatste werd in de voorbe schouwingen door Van den Berg zeer gevreesd. De getalenteerde Fransman, in maart in Carnac Eu ropees kampioen, maakte echter in de eerste race de fout de reglemen ten met voeten te treden. Het scheppen van wind, 'pompen', kostte Guillerot de overwinning uit de eerste wedstrijd. De diskwa lificatie vertroebelde ook zijn uit zicht op Olympisch succes. Met zijn uitstekende overwinning van gisteren bewees Guillerot welk een gevaarlijke klant hij' zou zijn ge weest, als hij wat minder risico's had genomen. Het ten koste van alles wegblij ven uit de jury-kamer was de be langrijkste raad, die coach Henri van der Aat zijn beste pupil Van den Berg meegaf op de vooravond van de Olympische regatta. In te genstelling tot Guillerot, maar ook Kendall en Rasmussen slaagde Van den Berg in die opzet. Het kostte hem waarschijnlijk een paar overwinningen. Volgens zijn zeg gen zeker die van de zesde race. Van den Berg, die een goed eer ste kruisrak kende en bij de boven- boei als derde doorkwam, liet op de tweede plaats gekomen doelbe wust de kans lopen leider Guillerot te passeren. „In het voordewindse rak lag ik gelijk met Guillerot en had ik hem kunnen pakken. Ik wil de echter ruim om hem heen om Guillerot geen kans te geven op een aanvaring. En dus een protest. Ik kwam iets te dwars op een golf en toen sloeg de giek uit mijn han den. Daardoor liep Guillerot weer weg", aldus de achtvoudig wereld kampioen, die niet echt tevreden is over zijn manier van varen in Long Beach. De kleine foutjes in ver schillende wedstrijden zinnen hem niet. Van den Berg wil perfect werk afleveren en dat noemt hij be langrijker dan welk resultaat ook, al zal Olympisch goud natuurlijk behoorlijk verzachtend werken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10