'Cruz enige die Cova geslepen in zicht van finish Commandeur te hard van stapel 'KGB schreef dreigbrieven' Sportartsen willen aanpassing regels Lof van Seb Coe na 800 meter Koeleman wel verder Carl Lewis: medaille met bijsmaak Geliefd - DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 mm##** -ssf Na de 800 meter moest Steve Ovett wegens ademhalingsmoeilijkheden naar een ziekenhuis worden vervoerd. Daar werd een lichte bronchitis geconstateerd. Ovett mocht vandaag al naar huis (Foto ap> LOS ANGELES (GPD) - Sportartsen willen in staat worden gesteld een marathonloopster, die verschijnselen van warmtestuwing vertoont, vluchtig te kunnen onderzoeken zonder dat voor de atlete diskwalificatie dreigt. Dit verzoek hebben de sportartsen, die in Los Angeles betrokken zijn bij het olympische toernooi, neergelegd bij de internationale atletiek- federatie (1AAF). De aanleiding is het gebeuren rond de Zwitserse loop ster Gabriele Andersen-Schies, die zondag wankelend de laatste ronde van de marathon in het Coliseum aflegde. Volgens de regels mag ook in dat geval een atlete door niemand aange raakt worden. Enkele sportartsen probeerden vluchtig te zien of de situa tie van de Zwitserse ernstig was, maar Gabriele Andersen ontweek hen omdat ze voor diskwalificatie vreesde. Uit het onderzoek na de finish bleek dat de marathonloopster in die laatste ronde geen gevaar liep, omdat ze nog steeds zweette. Pas als er geen sprake meer is van transpiratie kan de situatie gevaarlijk worden. Met nadruk stellen de sportartsen dat het hier om een uitzonderingsge val ging, temeer daar 44 van de 50 atletes zonder al te grote problemen finishten. Over de vraag of een atlete in een situatie als afgelopen zondag van de baan gehaald moet worden lopen de meningen uiteen. Zolang er geen sprake van direct gevaar is vinden ook de artsen dat het verwijderen van een atlete uit de race een te drastische maatregel is. Zeker als dat tegen de zin van de atlete gebeurt. Maar om die ernst te beoordelen moet het I AAF-regelement aangepast worden en de straf in de vorm van diskwali ficatie verdwijnen. Valerie Brico-Hooks in dankge bed na haar overwinning op de 400 meter «Foto epu> LOS ANGELES (GPD) - De internationale midden-af- standatletiek heeft sinds gisteravond definitief een nieuw gezicht gekregen. Het gezicht van een 21-jarige jongeman, die onder de naam Joaquim Cruz vorig jaar bij de WK in Helsinki al indruk maakte. Samen met Rob Druppers was hij destijds de verpersoonlijking van de nieuwe lichting 800 meter-lopers. De 'oude' Willy Wuehlbeck was het jon ge duo toen nog te snel af, maar gisteren stootte de jonge Braziliaan definitief door, de concurrentie onthutst op de baan van het Coliseum achterlatend. „Deze jongen is de enige die deze olympische titel verdient", gaf we reldrecordhouder Seb Coe toe na dat hij voor de vierde maal tijdens een groot toernooi op dit onderdeel naar een tweede plaats was verwe zen. Bij de EK van Praag in '78, daarna tijdens de Spelen van Mos kou in '80, vervolgens bij de EK Athene '82 en nu dan in Los Ange les, nadat Coe vorig jaar in Helsin ki de WK vanwege een blessure had moeten laten lopen. Achter eenvolgens strandde de inmiddels 28-jarige Brit op de Oostduitser Beyer, landgenoot Steve Ovett en de Westduitser Ferner. Nu was een 'jongeling' hem de baas. Het tijdperk Coe-Ovett lijkt te zijn afgesloten, temeer daar de laat ste (wereldrecordhouder op de 1500 meter) gisteren in die boeien de 800 meter-finale volkomen ten onder ging. Ovett, kampend met ademhalingsmoeilijkheden, stortte na afloop van de race in de stadion tunnel ineen en werd voor onder zoek met spoed naar het zieken huis gebracht. Daar bleek dat de klachten het gevolg zijn van de lichte bronchitis waaraan hij on langs leed. Vandaag zal Ovett het ziekenhuis weer mogen verlaten. Joaquim Cruz de revelatie van de midden-afstand. Vooral natuur lijk vanwege zijn overmacht op die laatste meters, maar ook vanwege die voortreffelijke tijd van 1.43,00. Een nieuw olympisch record en te vens de tweede tijd ooit gelopen. CHICAGO (UPI/Reuter) - De dreigbrieven, vlak voor de Olympische Spelen gericht aan het adres van een twintigtal landen in Afrika en Azië, waren vervalsingen van de Sowjet- Unie. Dat heeft de Amerikaan se minister van justitie William French Smith verklaard tijdens een bijeenkomst van advocaten in Chicago. De brieven waren onderte kend door de Ku Klux Klan, een racistische organisatie in de Verenigde Staten. „Erger nog dan de walgelijke inhoud was de ontdekking van de werkelijke afzender. Dat was niet de Ku Klux Klan. maar een andere terreurorganisatie, de KGB", aldus Smith in zijn toe spraak. Volgens Smith wilde de Sow- jet-Unie met de schriftelijke be dreigingen het wegblijven uit Los Angeles, met veertien an dere landen uit zijn invloed sfeer, rechtvaardigen en de steun verwerven van niet-com- munistische landen. „Met deze samenzwering heeft de Sowjet- Unie gehandeld in strijd met zowel het Olympische ideaal als de regels van de wet", ver klaarde Smith. Een grondige studie van taal experts zou de juiste afkomst van de brieven hebben aange toond. „Verdere details moet ik verzwijgen om de schrijvers te beletten hun technieken nog verder te verfijnen", aldus de rechtsgeleerde. Alleen Seb Coe, die terecht zijn langdurige ziekte- en blessurepe riode als excuus aanvoerde, was sneller met zijn 1.41,72 in 1981. „Ik moet in staat zijn dat wereld record dit jaar nog te verbeteren", denkt Joaquim Cruz. „Dat moet gebeuren in Europa, waarschijn lijk in Keulen. Als ik hier in de se ries niet zoveel had gegeven was ik mogelijk in dit toernooi al in de buurt van Coe's record gekomen", aldus de Braziliaan, die overigens het olympisch toernooi voortzet met de 1500 meter. Daarin ontmoet hij weer Coe en ook een andere, maar iets oudere atleet, de 23-jarige Marokkaan Said Aouita. Ook al zo'n nieuw gezicht in de internatio nale top. „Deze overwinning van mij moet een stimulans betekenen voor de Braziliaanse atletiek. In mijn land telt alleen maar voetbal. Iedere jon gen voetbalt daar. Ik heb dat ook gedaan en ook basketbal gespeeld, maar mijn coach Luiz Albertode Olievera heeft mij overgehaald om aan atletiek te doen. Ik was toen veertien jaar", vertelt Joaquim Cruz in redelijk Engels. Begrijpelijk dat laatste, want sa men met de man, die hem op de atletiekbaan neerzette, kwam hij twee-en-een-half jaar geleden naar Amerika waar hij aan de universi teit van Eugene Engels en lichame lijke opvoeding studeert. Cruz, wiens vader in datzelfde jaar overleed, kreeg die studie in Amerika overigens niet in zijn schoot geworpen omdat hij een be genadigd atleet was. Lange tijd heeft hij eerst Engels moeten leren alvorens toegelaten te worden. „Het was noodzakelijk dat ik naar Amerika kwam. Ik zei het al, voetbal is het enige wat in Brazilië belangstelling heeft. Ga maar na, ons land telt maar twee kunststof- banen. Eén in Sao Paulo en één in Rio de Janeiro. Mischien wordt dat nu anders. Misschien komt er nu ook publiek. Pas toen ik buiten het land kwam zag ik dat atletiekwed strijden soms tienduizendenden mensen kunnen trekken. In Brazi lië zijn het er een paar honderd". Gisteravond tien uur plaatselijke tijd was de race van Cruz in Brazi lië wel rechtstreeks te volgen op grote beeldschermen in de voor naamste winkelstraten. Voor het eerst sinds '52 en '56, toen hink- Joaquim Cruz zwaait met de Braziliaanse vlag. "Ik moet i het wereldrecord te breken", waarschuwt hij de concurrentie t staat zijn stapspringer Da Silva voor Brazilië atletiekgoud oogstte, was er weer interesse voor de atletiek. „In ons land worden jaarlijks maar drie belangrijke atletiekwed strijden georganiseerd. Ik miste er alle vormen van begeleiding en competities en in Amerika heb ik nu alle faciliteiten", vervolgt de 1.87 m. lange jongeman, die bij voorkeur 'van voren' loopt. Dat deed hij in alle drie kwalificatie wedstrijden in Los Angeles. „Voor de finale hadden we een andere taktiek gekozen. Ik wist dat ik ook vanuit tweede positie kon toe slaan". Daarmee weerlegde Cruz een eerder door Seb Coe gedane uit spraak dat hij met zijn krachten zou smijten. „Dit jaar kan ik meer dan vorig jaar bij de WK. Ik werd derde in Helsinki, omdat ik in de aanloop een blessure had. In '82 ben ik ook aan de voet geopereerd. Nu heb ik me optimaal kunnen voorberei den". Joaquim Cruz, die overigens loopt met een beenlengteverschil van twee centimeter en daardoor een inlegzooltje in de schoen draagt, is dus duidelijk niet het produkt van deskundig werken binnen de Braziliaanse atletick- school. Hij is een puur talent, dat als 14- jarige de 1500 meter in 4.03,0 liep. Een jaar later rondde hij de 800 me ter af in 1.51,0 en driejaar later was hy al in bezit van het wereldjeugd- record met een voortreffelijke tijd van 1.44,3. Nu, als 21-jarige, lijkt Joaquim Cruz in staat om Coc's wereldre cord aan te pakken. „Dat zou na tuurlijk prachtig zijn, maar belang rijker voor mij is dit jaar natuurlijk deze olympische titel. Iedereen vond dat ik favoriet was, maar met Jones en Coe in de baan weet je nooit. Ik kan nu met een gerust hart het toernooi op de 1500 meter voortzetten. Er is een flinke druk van me afgevallen". LOS ANGELES (GPD) Wat het pronkstuk van de avond had moeten worden, viel ten slotte volledig in duigen. Zowel voor de Amerikanen als de Finnen. Voor tribunes, die al voor de helft verlaten waren, nam Carl Lewis het tweede, bijna vanzelfsprekende goud in ontvangst zonder het door hem zozeer begeerde wereldrecord verspringen. Net zomin als Tiina Lillak en Martti Vainio de kroon konden zetten op een atletiekdag die voor de Finnen geschapen leek. „Maar", zo verweerde hij zich, „de mensen hebben er geen idee van wat het betekent op een dag twee keer een 200 meter te moeten lopen en daarna ook nog te moeten verspringen. Doordat het program ma bovendien bijna een uur uit liep, werd het al snel koud. Ik wil de daarom geen risico's nemen, maar zou wel weer gesprongen hebben als iemand die 8.54 had verbeterd". LOS ANGELES (GPD) - Voor Ol- ga Commandeur is het olympische toernooi voorbij, maar Hans Koele man mag zich na de rustdag van vandaag opmaken voor een tweede optrèden op de steeple. Olga Commandeurs olympisch toernooi heeft twee races op de 400 meter horden geduurd. Na haar overtuigende seriezege kon ze gis teren in de halve finale haar goede prestatie niet herhalen. De 25-jari- ge IJmuidense werd zesde in 57,01 sec., waarmee ze bijna een halve seconde tekort kwam voor de noodzakelijke vierde plaats. „Ik ben de eerste achthonderd meter te hard gegaan en kwam ook te dicht op de horden uit. Het was dus niet het ideale ritme. Op de LOS ANGELES-Lisette Se vens geniet internationale be langstelling. Het Franse pers bureau AFP signaleert de di verse kwaliteiten van de aan voerder van het Nederlands da meshockeyteam: Journaliste, presentatrice van de ochtend gymnastiek en bovendien nog leuk om te zien. Op de vraag hoe veel aanzoeken zij tijdens haar verblijf in Los Angeles heeft gehad, antwoordde de hockeyspeelster: „Vijf. En dan tel ik alleen nog maar de man nen". wijl achter hem Alberto Cova, die zich op de bagagedrager liet mee voeren en ook nimmer op kop kwam, het slagveld steeds groter werd, verhoogde de Fin het tempo per ronde. De tweede vijf kilome ter ging daardoor ook beduidend sneller (in 13.28) dan de eerste helft van de race (14.19). Alberto Cova gaf echter geen krimp en bleef keu rig in het spoor van de tegenpool van Lasse Viren, zijn illustere land genoot. „Dit is mijn manier van lo pen", smoorde Cova de critici de mond. „Voor mij tellen alleen ti tels, aan een aanval op het wereld record zal ik mij ook niet wagen. Een wereldrecord bepaalt niet de top van je specialiteit, drie medail les zeggen daarover veel meer". Misschien dat het allemaal an ders zou zijn gelopen wanneer de Portugese wereldrecordhouder Mamede niet halverwege had afge haakt. Alberto Cova betwijfelde dat: „Andermaal is gebleken dat Mamede na 15 jaar psychisch nog altijd niet is opgewassen tegen een groot toernooi. Maar ik vond het wel jammer dat Schildhauer er niet bij was, want dat heeft de race geen goed gedaan". Desondanks voelde Alberto Cova zich als een vis in het water. Want ook nu liet de Italiaan se slimmerik, 26 nog maar en zeven jaar jonger dan Vainio, het ijskoud op de laatste meters aankomen, wat de concurrentie in de loop der jaren ook heeft geprobeerd hem te dwingen zijn taktiek te wijzigen. Voor zijn tegenstanders is het om moedeloos van te worden, maar ook in atletiekland geldt de stelre gel dat de winnaar altijd gelijk heeft. Of die nou luistert naar de naam Alberto Cova of Carl Lewis. Toch klonk er spijt door in de stem van de eerzuchtige atleet uit Houston dat hij de propvolle tribunes niet op hun wenken had kunnen bedie nen. In zijn eerste sprong over brugde Lewis met een slechte lan ding 8,54 meter, na zijn tweede (foute) sprong hield de olympische sprintkampioen het voor gezien. Het magere applaus van de halfle ge tribunes stak hem echter zicht baar. Brede lach De brede lach op zijn gezicht sprak die veronderstelling echter onmiddellijk tegen. Zoals Carl Le wis er al evenmin aan twijfelt dat hij het legendarische record van Bob Beamon ooit zal verbreken. „Ik zal alleen geduld moeten heb ben, dat is alles. Want ik weet dat ik de negen meter in mijn benen heb en ooit komt die'afstand er ge garandeerd uit" Puur kwalitatief bezien was de verrichting van Valerie Brisco- Hooks nu in feite ook het hoogte punt van deze derde atletiekdag. Als vijfde vrouw in de geschiede nis dook de 24-jarige Amerikaanse onder de 49-secondengrens. En dat was tot nu alleen voorbehouden aan Oosteuropese atletes onder aanvoering van de beresterke Jar- milla Kratochvilova. De Roemeense Doina Melinte zorgde met het goud op de 400 me ter horden voor het eerste Oost- blok-succes. Kim Gallagher had geen antwoord op haar 1.57,70. Een andere Amerikaan, Greg Foster, verknalde de voor hem gereser veerde titel op de 110 meter horden door een mislukte start. De pyn voor het gastland werd echter ver zacht door zijn landgenoot Rodger Kingdom die het presentje met beide handen aangreep. Politie voert bokscoach af LOS ANGELES (SID) - Zeven po litieagenten hebben gisteren tij dens het Olympisch bokstoernooi de Algerijnse trainer Lounes La- hiani buiten de arena gezet. Tij dens de partij in het zwaargewicht van zijn pupil Mohamed Bouchi- che tegen de Canadees Willie De- wit was de coach door de arbiter verwijderd, omdat hij zich luid keels met de ontwikkelingen in de ring had bemoeid. Nadat de gong voor de laatste keer had geklon ken, wilde de Algerijn opnieuw de hoek in. Zeven zwaar bewapende agenten hielden hem tegen. Lahia- ni mag het sportpaleis niet meer in. achtste horde ging het helemaal fout en dat kost nu eenmaal teveel tijd", aldus Commandeur, die in de afgelopen wintermaanden de 400 meter horden verkoos boven de meerkamp. Haar grootste voor keur gaat uit naar die zevenkamp, maar haar blessuregevoeligheid stond in het verleden te dikwijlsJ goede prestaties in de weg. „Daarom koos ik voor de 400 me ter horden. Op dat onderdeel wa ren de kansen groter om Los Ange les te bereiken. Dat is ook gelukt en ik heb er toch ook niet slecht gepresteerd. Ik wil er nu toch nog eens over denken of ik alsnog niet de overstap naar de meerkamp maak", vertelde gisteravond Olga Commandeur, die pas laat in het seizoen bij de FBK-wedstrijden in Hengelo haar uitzending verdien de. Nu moest het land met zijn rijke atletiektraditie tevreden zijn met een keer goud (voor kogelslinge raar Juha Tiainen), waar de Finnen op tenminste twee olympische ti tels hadden gerekend. Maar tot dusver als een der weinigen kon wereldkampioene en recordhoud ster Tiina Lillak haar favorietenrol bij het speerwerpen niet waarma ken en moest zij voorrang verlenen aan de Britse Tessa Sanderson. Op het koninginnenummer van de baanatletiek, de tien kilometer, verging het Martti Vainio niet an ders. Op 200 meter van de eind streep zag de boomlange Fin Al berto Cova als vanuit een katapult gelanceerd voorbij flitsen, maar wist al ver tevoren dat hij in de jacht op het goud volstrekt kans loos zou zijn tegen de rappe en ge slepen Italiaan. Want de pr-man van de Italiaan se atletiekbond pleegt de tien kilo meter net zo uitgekookt en lafhar tig te lopen als de manier waarop de voetballers in zijn land zich doorgaans gedragen. Puur defen sief derhalve, om in de laatste hon derd meter vernietigend toe te slaan. Op exact dezelfde manier ei gende de frele atleet uit Como zich twee jaar geleden in Athene de Eu ropese titel toe, het wereldkam pioenschap in Helsinki was een ge trouwe kopie daarvan. Zij het met dat verschil dat het gering bemeten lichaam in witte broek en blauw shirt het dit keer zowaar aandurfde om al op 200 me ter van de eindstreep zijn flitsende demarrage te plaatsen. En daarmee voerde Alberto Cova welgeteld 20 seconden het lopersveld aan. Want per traditie hield hij zich in de kilo meters daarvoor schuil in de groep, maar was er wel als de kippen bij toen Martti Vainio na 5200 meter het tempo drastisch opvoerde en tegelijk het kopwerk overnam van de immer als gangmakers funge rende Afrikanen. Maar het tempo dat Gouda en Barie onderhielden, werd Martti Vainio uiteindelijk te gortig. Ter- Nog later kreeg Hans Koeleman het aarzelende ja-woord van het NOC. „Ik ben blij dat het in de se rie zo goed liep. Ik had het geluk dat de Keniaan Korir het tempo wilde maken zodat er een vrij ge lijkmatige race ontstond. Tech nisch verliep alles bepaald niet vlekkeloos, maar toch kon ik me probleemloos bij de eerste zes plaatsen". Dat deed Hans Koeleman via een vierde plaats in 8.31,34. „Toch een opluchting na alle selectieperike len", aldus de in Amerika stude rende Koeleman. „Bovendien kwa men daar vorige week nog voetklachten bij, waardoor ik vier dagen niet heb kunnen trainen. Na deze serie weet ik dat die rust me bepaald geen kwaad heeft ge daan". i Carl Lewis bij het verspringen op weg naar een gouden medaille. De Amerikaan reikte al in de eerste sprong tot de winnende afstand van 8.54 meter. Tot teleurstelling van het publiek hield Lewis het na een tweede sprong vera gezien. "De toeschouwers moeten begrijpen dat ik ook nog wat anders te doen heb", aldus het fenomeen «Foto ap>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9