Zimbabwe straks één-partij staat? Kerk kan overleven, ondanks verdrukking en dwang Reportage Heet hangijzer op het partijcongres Moegabe Stirling motor: na 170 jaar erkenning PAGINA 8 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 Een van de heetste hangijzers waarover de ZANU(PF) zich op haar partijcongres, dat vandaag is begonnen, zal moeten uitspreken is de eventuele invoering van een één partijsysteem. In Zimbabwe en het Westen is daarover al sedert ruim een jaar heel wat gedebatteerd. Daarbij dient in de eerste plaats te worden aangete kend dat een één-partijstaat niet zomaar kan worden ingevoerd. Dat druist namelijk in tegen de akkoorden van Lan caster House, die het vroegere moederland Groot-Brit- tannië in december 1979 in Londen sloot met de af gevaardigden van het toenmalige Patriottisch Front, Robert Moegabe en Joshua Nkomo. In die overeen komst werd bepaald dat de Zimbabwese volksverte genwoordiging honderd zetels zou tellen, en dat slechts voor een deel daarvan vrije verkiezingen zouden wor den gehouden. De overige (twintig) zetels werden voor behouden aan de blanken in de jonge staat. Voorts werd vastgelegd dat die situatie tenminste twee zit tingstermijnen van het parlement onveranderd zou moeten blijven - dat wil zeggen in ieder geval geduren de tien jaar, dus tot 1990. door Ronald Frisart Volgens premier Moegabe is eenheid ling in het voormalige Rhodesië. Zodoende zitten er nog steeds twintig blanken in de volksverte genwoordiging, zij het steeds minder in de fractie van Ian Smith's Republikeins Front - die tegenwoordig Conservatieve Alliantie Zimbabwe (CAZ) heet - en steeds meer als onafhanke lijke afgevaardigden. Premier Robert Moegabe heeft tot nu toe altijd bezworen dat hij niet van plan is de akkoorden van Lan caster House te schenden, zodat hij langs die weg de één partij- staat niet kan doordrukken. Een andere mogelijkheid - waarin de overeenkomst van 1979 wel voorziet is invoering van een dergelijk politiek sys teem met algemene instemming. Maar het is vooralsnog natuurlijk uitgesloten dat Ian Smith (CAZ) of Joshua Nkomo (ZAPU) met het invoeren van een één partij - staat zouden instemmen. Het enig mogelijke scenario zou zijn dat Moegabe hen aanbiedt hun respectieve partijen op te heffen in ruil voor een aantal plaatsen in de leiding van zijn eigen ZA- NU(PF). Maar ook dat ligt mo menteel niet direct voor de hand. Tegenstand Overigens zou er sprake zijn dat de tegenstand binnen Nko- mo's ZAPU tegen een samen gaan met Moegabes ZANU(PF) aan het afnemen is. In de ZAPU zouden sommigen vinden dat Nkomo te halsstarrig is. Er zou bovendien binnen de ZAPU een document hebben gecirculeerd dat zou moeten dienen als basis voor onderhandelingen met de ZANU(PF). Dat het mogelijke perspectief van een één partijstaat veel stof heeft doen opwaaien is niet ver wonderlijk. Zo vertelde de Zim babwese minister van Wettelijke en Parlementaire Aangelegenhe den, Eddison Zvobgo, mij vorig jaar in de hoofdstad Harare wel iswaar dat het absoluut niet de bedoeling is tot een één partij- staat te komen door de andere partijen te verbieden, maar tege lijkertijd wees hij op Oosteuro- pese staten als Bulgarije en Oost- Duitsland als in zijn ogen lich tende voorbeelden van een voor Zimbabwe wenselijke vorm van „democratie". Premier Moegabe zelf heeft bij verscheidene gelegenheden op gemerkt dat het in Afrikaanse omstandigheden (met stammen tegenstellingen zoals tussen de Zimbabwese volkeren Ndebele en Shona en met gigantische economische problemen) zeer nuttig is iedereen onder de para plu van één enkele partij te ver zamelen, mits de democratische verhoudingen binnen die ene partij zijn verzekerd. Maar juist bij dat laatste schuilt een gewel dig grote adder onder het gras. Vermoeden Sommige waarnemers hebben het vermoeden geuit dat Moega bes ZANU(PF) de laatste tijd be wust spanningen in het land in stand houdt. Wijzend op die si tuatie zou de ZANU(PF) dan kunnen argumenteren: kijk naar de toestand in het land en het zal u duidelijk zijn dat stammente genstellingen worden aangewak kerd door het bestaan van meer dere politieke partijen; wat we nodig hebben is één enkele par ty. De onrust - waarbij regerings troepen in de eerste zes maanden van dit jaar 116 dissidenten heb ben gedood is overigens niet tot het zuiden van Matabeleland beperkt gebleven. Ook in de pro vincies Midlands en Mashona- land West is het woelig geweest. In juni vaardigde de overheid daar een verbod uit op bijeen komsten van Nkomo's ZAPU en kantoren van die partij werden gesloten. Die maatregelen volg den nadat in de Midlands twee functionarissen van de ZA- NU(PF) waren doodgeschoten. De ZAPU kreeg daarvoor de ver antwoordelijkheid in de schoe nen geschoven. Die zou de dissi denten die de moorden pleegden hebben gesteund. In die woelige junidagen hiel den ZANU(PF)-aanhangers be togingen waarbij ze de arrestatie van Nkomo eisten. Ze vielen par tijkantoren van oppositiepartijen (en niet alleen die van de ZAPU) aan en bij gevechten vielen ten minste acht doden en enige hon derden gewonden. Tegenover westerse waarne mers verklaarde een politieman in de stad Kwekwe dat enkele ZAPU-leden op zeker moment in een auto zaten opgesloten. Toen ze uit de wagen vluchtten wer den ze door woedende omstan ders gestenigd tot ze er bewuste loos bij neervielen. Jongeren hebben vervolgens over tenmin ste een van de bewusteloze licha men petroleum gegooid en aan gestoken. Toen de toestand danig uit de hand begon te lopen, verbood de regering alle betogingen in de Midlands. „Laten we eikaars krachten niet beproeven", aldus minister Nyagumbo van Mijn bouw. Maar hij zei er wel direct bij dat hij het eens was met de doelstelling van de ZANU(PF)- betogers om de ZAPU-kantoren te sluiten. Spanningen Kort daarna werd in Harare de vijfde zittingstermijn van het parlement geopend. Het was ook de eerste maal dat de spanningen tussen ZANU(PF) en oppositie tot een - zij het beperkt - hand gemeen in de hoofdstad leidde. Betogers van met name de ZA PU werden door aanhangers van Moegabe aangepakt totdat de po litie ingreep. Hoezeer echter de ZANU(PF) ook streeft naar een één partij stelsel, toch kan men zich niet al tijd aan de indruk onttrekken dat die hele kwestie voor een deel slechts van kosmetische aard is. Immers, in de praktijk heeft deze partij het al alleen voor het zeg gen. Een andere zaak is waar schijnlijk van veel groter belang, namelijk de vraag in hoeverre premier Moegabe werkelijk de teugels van zijn partij - en dus van de regering - stevig in han den heeft. Volgens zegslieden in Harare wordt zijn behoedzaam laverende politieke en economi sche lijn door ten hoogste drie of vier andere ministers werkelijk en van harte gesteund. In de Zimbabwese omstandig heden is de verhouding in de re gering echter minder belangrijk dan de krachtsverhoudingen in de ZANU(PF), de partij die met 57 van de 100 parlementszetels de dienst uitmaakt. En juist op de interne gebeurtenissen in die partij heeft geen enkele buiten staander echt goed zicht. In dat verband is het op z'n minst belangwekkend dat de in 1981 heengezonden secretaris generaal van de ZANU(PF) - de radicale Edgar Tekere, die be trokken was bij de moord op een blanke boer sedert de zomer van vorig jaar voorzitter is van het provinciale ZANU(PF)-comi- té in Manicaland in het oosten van Zimbabwe. En Tekere is ze ker niet de enige binnen de partij die een radicalere koers voor staat. Onenigheid Het gezaghebbende Britse weekblad The Economist con cludeerde de afgelopen lente dat premier Moegabe er nog niets voor voelt om een openlijke strijd om de macht in de partij (met dus ook een eventueel voor hem negatieve uitkomst) aan te gaan. Liever, aldus het blad, ver enigt hij de partij rond een thema waarover geen onenigheid zal ontstaan, namelijk de veronder stelde behoefte aan een één-par tij staat. Al langer dan een jaar wordt daarnaar dan ook met diverse middelen gestreeft. Een van de methoden is het zwart maken van politieke tegenstanders en dan bij voorkeur de leiders van de andere partijen. Het duidelijk ste voorbeeld daarvan is natuur lijk de voortdurende campagne tegen ZAPU-leider Nkomo. Zo berichtte het semi-officiële dag blad The Herald vorig najaar dat Nkomo tevoren op de hoogte was geweest van de plannen voor een aanslag op het huis van premier Moegabe. Pas bij nauw keurige lezing bleek het alleen maar om de, overigens zeer wan kele, aanklacht te gaan. Toen minister Zvogbo de partij van Ian Smith in een gesprek met de Nederlandse verslagge ver „in wezen nog altijd racis tisch" noemde, leek hij het gelijk volledig aan zijn kant te hebben. Maar de behandeling van ex-pre- mier bisschop Moezorewa (leider van een kleine zwarte partij, de door Zuid Afrika gesteunde UANC),die eind vorig jaar werd gearresteerd en sindsdien vastzit zonder dat er uitzicht is op een een proces, heeft eveneens wei nig te maken met de gang van za ken in een ordentelijke rechts staat. Economie De politieke strijd om een één- partijsysteem is echter niet het belangrijkste waar het in Zim babwe om draait. Van meer ge wicht is namelijk de economi sche worsteling waarin het land is verwikkeld. De eerste twee jaar na de onafhankelijkheid ging het uitstekend met de staatshuishouding, maar de afge lopen jaren staan de zaken er een stuk minder florissant voor. Voor een niet gering deel heeft dat te maken met een aantal op eenvolgende zeer droge jaren. Was Zimbabwe vroeger de graanschuur van heel zuidelijk Afrika, tegenwoordig moet het land het volksvoedsel op tame lijk grote schaal i Nog altijd is de landbouw van doorslaggevend belang voor Zimbabwe. En de blanke boeren - de zogenoemde commercial farmers - vormen weer de rug- gegraat van die landbouw. Het zijn er slechts tussen de vijf- en zesduizend, maar ze leveren wel het leeuwedeel van de produktie en tevens verdienen ze voor Zim babwe meer dan de helft van de buitenlandse deviezen. Geen wonder dus dat de regering-Moe- gabe de blanken vanaf het aller eerste begin duidelijk heeft ge maakt dat het oude racisme van de blanken (wat overigens door de blanke boeren niet erg fana tiek werd beleden) niet zal wor den omgedraaid en dat het de be doeling is van Zimbabwe een multiraciale samenleving te ma ken. Daarin is de overheid tot nu toe redelijk geslaagd. Dat wil overigens niet zeggen dat men de blanke leegloop fun damenteel heeft kunnen indam men. Nog altijd trekken blanken naar andere landen. En dat is voor de hele economie - niet al leen voor de landbouw - een groot probleem, kan dat althans worden. De blanken trekken niet in de eerste plaats weg omdat de overheid hen financieel enigs zins de duimschroeven aandraait en ook niet omdat ze het op an dere terreinen momenteel slecht zouden hebben. Ze houden het om voornamelijk twee redenen voor gezien: de in hun ogen slechte onderwijsmogelijkheden voor hun kinderen, en de onze kerheid over wat de toekomst zal brengen. Toetssteen In economisch opzicht heeft Zimbabwe het voordeel dat het heeft kunnen leren van de fouten van landen die al eerder hun on afhankelijkheid verwierven, zo als Zambia en Mozambique. Het gevolg daarvan is dat degenen die aan het economische roer staan zeer omzichtig manoeuvre ren. Premier Moegabe heeft zich er bijvoorbeeld niet toe laten ver leiden in één klap alle bedrijven te nationaliseren. De reden daar voor zette de (blanke) minister van Landbouw, Denis Norman, mij als volgt uiteen: „We kunnen wel snel alles nationaliseren, maar dan zijn we over enige tien tallen jaren nóg bezig om de schade te herstellen die daardoor is aangericht. Kijk bijvoorbeeld maar naar Zambia". Hoe het ook zij, het economi sche „experiment" wordt de toetssteen voor het succes of het falen van Robert Moegabe en zijn regering. Zeer veel hangt af van de landbouw. Als het daar mee goed gaat, gaat het goed met Zimbabwe. Een motor die vrijwel geluidloos werkt, zonder explosies die trilling en slijtage veroorzaken zoals bij automotoren. Die niet kieskeurig maar wel zuinig is als het om brandstof gaat: benzine, olie, aard gas, slaolie, pinda's of zonne-ener- gie, als er maar warmte mee opge wekt kan worden. Dit 'nieuwe' wonder der techniek is de Stirling- of heteluchtmotor. Hij werd in 1816 uitgevonden door een Schot se dominee, Robert Stirling. Nu, ruim anderhalve eeuw later, is de Nederlandse overheid bereid een bedrag van 420.000 gulden te steken in de bouw van een fabriek ergens in Brabant waar Stirling motoren gebouwd gaan worden. Dat is dan te danken aan Philips, dat het idee van Stirling in 1938 weer oppikte en er tientallen jaren aan sleutelde, en in het bijzonder aan oud-topman Frits Philips en projectleider ir. R.J. Meijer. Geduld en heilig geloof in de he teluchtmotor wordt nu beloond: anno 1984 geldt de Stirlingmotor als nieuw, hoogwaardig produkt dat alle kans van slagen heeft en daarom prima past binnen de doel stelling van Economische Zaken. De subsidie moet vooral de deur naar het terughoudende bankwe zen en uiteindelijk de effecten beurs - openen, want in totaal is er vijftien tot twintig miljoen gulden nodig om (in de omgeving Eindho- door Bote de Boer ven) een fabriek op te zetten, die in 1990 zo'n 10.000 motoren per jaar moet afleveren. Tijd vooruit Waarom heeft de heteluchtmotor het tot nu toe nooit echt gemaakt? In de eerste plaats was Robert Stir ling zijn tijd te ver vooruit. Het principe was (en is) simpel: een zuiger, die op en neer wordt bewo gen door de lucht in de cilinder- ruimte achtereenvolgens te verhit ten (het gas zet uit en duwt de zui ger naar beneden) en weer af te koelen. De verwarming van het gas gebeurt buiten de cilinder in een verhitter, de koeling op dezelfde wijze via een koelinstallatie. Maar het vereist wel materialen die te gen de voortdurende tempera tuurswisseling bestand is. Stirling beschikte daar destijds niet over. Na in 1816 zijn patent te hebben aangevraagd bouwde hij in 1818 een machine om er water uit een bron mee op te pompen. Lang hield de pomp het niet uit. De uit vinder zelf zei er later van dat als het „bessemerstaal" 35 of 40 jaar eerder zou zijn uitgevonden, de „Stirlingmotor" een groot succes zou zijn geworden. In 1827 vroegen Robert en zijn broer James paten ten aan voor verbetering aan de motor. Verdere verbeteringen wer den in 1840 aangebracht. James Stirling bouwde daarna een motor van 35 pk. Die machine kreeg eveneens materiaalproblemen en werd in januari 1847 naar de schroothoop verwezen. Ook de Zweeds-Amerikaanse ingenieur Jens Ericsson (1803-1889) ontwik kelde een heteluchtmachine vol gens de naar hem genoemde „stan daardkringloop". In 1829 werd zo'n machine in een locomotief toege past. Ze voldeed echter niet. In het midden van de vorige eeuw paste Ericsson op grote schaal de hete- Frits Philips, drijvende kracht achter de ontwikkeling van de Stir lingmotor. De foto werd genomen bij zijn pensionering, inmiddels 14 jaar geleden. luchtmotor toe, maar de stoomma chine en later de benzine- of diesel motor wonnen de concurrentie slag. Philips In 1938 pikte Philips het idee van de Stirlingmotor op en begon de motor verder te ontwikkelen. De man die daar een belangrijke rol in speelde is dr. ir. Meijer. Hij had ge durende 32 jaar de leiding van het onderzoek bij Philips. Philips heeft zich serieus met de Stirling motor beziggehouden, pompte ze ker honderd miljoen gulden in on derzoek ontwikkeling, maar zette het onderzoek uiteindelijk op een laag pitjg. Volgens oud-president directeur dr. ir. Frits Philips be stond er binnen het elektronica concern uiteindelijk geen serieuze belangstelling voor het starten van een motorenfabriek. In 1972 besloot Philips het Stir ling-project aan Ford over te doen zodat het autoconcern de motor verder zou kunnen ontwikkelen. In Nederland had de Stirling-mo tor proef gedraaid in een aantal bussen van DAF. Frits Philips zelf voer in een motorboot die werd aangedreven door een Stirling-mo tor. „Je zag de mensen altijd kijken wanneer je langs de kade voer. De mensen snapten er niets van dat het schip geen lawaai produceer de", zei hij daarover in interviews. Samen met het project ging ook dr. ir. R. Meijer naar Ford. Hij werd voor drie jaar aan het autoconcern uitgeleend. Toch is de Stirling-mo tor ook bij Ford niet uit de verf ge komen. Aan het eind van de jaren zeventig werd met de verdere ont wikkeling gestopt, toen het Con gres in dat land in een resolutie eis te dat het verbruik van automoto ren voor 1985 moest worden terug gebracht tot één liter op twaalf ki lometer. Het Fordpersoneel moest sleutelen aan zuiniger (bezine)mo- toren. De Stirling-motor ging op nieuw de ijskast in, volgens Frits Philips ook omdat de auto-indus trie een tamelijk behoudende be drijfstak is die te weinig op langere termijn denkt. Meijer is na zijn pensionering in de Verenigde Staten een eigen be drijf begonnen: Stirling Technolo gy Inc. Dat bedrijf heeft onder an dere onderzoek voor de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NA SA gedaan.1 Meijer is van plan om in de Verenigde Staten met de pro duktie van de Stirling-motor te be ginnen. Glastuinders Met Stirling Motor Europe, het Nederlandse bedrijf waarvan Frits Philips,.nu 79 jaar, één van de ini tiatiefnemers is, zijn afspraken ge maakt over het uitwisselen van kennis. Het Nederlandse bedrijf zal verder gebruik kunnen maken van alle Philipspatenten op het ge bied van de Stirling-motor. De be doeling is dat de fabriek zich voor lopig gaat richten op kleine, sta- tionnair draaiende motoren van zo'n veertig kilowatt. Die kunnen bijvoorbeeld worden toegepast in de tuinbouw. Volgens Frits Philips kunnen tuinders met een Stirlingmotor, ge koppeld aan t een warmtepomp tientallen procenten op hun ener gierekening besparen. Op wat lan gere termijn ziet Philips toepassin gen in de pleziervaart, maar ook in de Derde Wereld, voor het oppom pen van water bijvoorbeeld, waar bij als groot voordeel geldt dat de Stirling-motor ook via zonnecellen aangedreven kan worden. In het NRC-Handelsblad zei hij in okto ber vorig jaar: „De Stirling-motor is altijd een passie van me geweest. Over drie jaar zal iedereen weten In socialistische landen hand haaft de kerk zich, ondanks atheïstische propaganda en dwang. Met die verklaring is een conferentie van de rooms-katho- lieke hulporganisatie 'Kerk in nood' in Königstein is besloten. Er waren daar 480 afgevaardig den uit 29 landen vier dagen lang bijeen. Centraal in de besprekingen stond de positie van de kerk in Oost-Europa en de Derde We reld. De christelijke basisgroe pen in Oost-Europa, zegt de ver klaring, laten de noodzaak zien van 'geloof vóór te leven'. "Hier uit kan de les worden getrokken, dat Christus' kerk ook in extre me situaties weet te overleven". In Latijns-Amerika dwingt on menselijke nood tot het zoeken naar nieuwe wegen voor de evan gelieverkondiging. Uitdrukke lijk spreekt de verklaring de dank uit van de conferentie aan deze kerken 'voor hun sociale be trokkenheid in dienst van ge rechtigheid en vrijheid'. "Wat uit verdrukking en ellende wordt geboren, kan een nieuwe impuls geven voor de kerk van morgen". De verklaring roept christenen uit 'de vrije wereld' op tot actieve solidariteit met alle onderdruk ten en vervolgden. Pater Werenfried van Straaten, stichter van de hulporganisatie 'Kerk in nood', wees in zijn slot woord op de noodzaak van een terugkeer tot de 'kerk van het apostolaat'. "Dat is de enige her vorming, die de kerk van van daag nodig heeft. Wij hebben niet het recht om de waarheid die Christus ons heeft toever trouwd in verkeerd begrepen to lerantie prijs te geven", zei de pa ter. "Vaak hebben wij de plicht, intolerant te zijn". Hij verwees naar de inbreuk op de mensen rechten overal ter wereld en het doorgaan van ontelbare abortus- De hulporganisatie 'Kerk in nood' spendeert jaarlijks vele miljoenen guldens in Latijns- Amerika aan economische en so ciale projekten. "Maar", beklem toonde pater Van Straaten, "ge loofsverkondiging blijft de beste ontwikkelingshulp". "Atheïsten kunnen wel van vrede spreken, maar de echte en ware vrede kunnen zij niet tot stand bren gen". Buitenlanders De Braziliaanse regering - zo blijkt uit wóórden van de mi nister voor grondzaken - schrijft de ernstige meningsverschillen tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de regering over de landhervormingen toe aan de ve le buitenlandse priesters. "De fout van sommige paters is, dat zij in Brazilië dezelfde structuren willen als in landen met een duizendjarige bescha ving. Door hun vervormde kijk op de Braziliaanse werkelijkheid zijn ze niet in staat hun missie te vervullen". De conflicten zijn voorname lijk een gevolg van de actieve steun die geestelijken geven aan landloze boeren die gronden be zetten, en aan agrarische bonden die de situatie van de landarbei ders willen verbeteren. Hun op treden stemt overeen met de richtlijnen van de Braziliaanse bisschoppenconferentie. Van de bisschoppen is 26,6 procent van buitenlandse af komst, van de priesters 38,8 pro cent. Ónder hen zijn 7 bisschop pen en 594 priesters afkomstig uit Nederland. Tegengas De Amerikaanse bisschop pen houden op het ogenblik in belangrijke steden hoorzittin gen, waarop deskundigen en be langenorganisaties hun mening geven over economische onder werpen, dit met het oog op een uit te geven pastorale brief over de economie van het land. Uit vrees dat deze brief een veel te progressief geluid zal la ten horen, is een lekenbeweging op gang gekomen om tegengas te kunnen geven. Op een hoorzit ting van zes uren in Washington hebben tien deskundigen hun zegje gedaan. De toon daarvan was, dat het vrije ondernemer schap het enige systeem is "dat helemaal past bij onze religieuze overtuiging". Economische groei is het belangrijkste. De vrije markteconomie is een veel beter middel tot herverdeling van in komen dan welke andere maat regel ook tot spreiding van wel vaart. De meeste getuigen waren het daarover eens. Over de kerk werd gezegd, dat deze de morele verantwoorde lijkheid van de mens moet predi ken en particulier initiatief moet aanmoedigen om de bchoeftigen te te kunnen helpen. De geeste lijkheid moet zich verre houden van elk sociaal program dat de werking van het vrije marktsys- teem belemmert. Zij kan, vol gens deze lekenorganisatie van Amerikaanse rooms-katholie- ken, niet beoordelen, welke ge volgen op lange termijn zijn te vrezen van zo'n ingrijpen in de vooruitgang van de mensheid. De lekenorganisatie verwacht, dat de pastorale brief van de bis schoppen 'ernstige vragen aan onze economie' zal stellen. Zij wil daarop voorbereid zijn. "Te kortkomingen van het systeem moeten niet worden verward met misstappen van indivi duen". De paus zal de komende zon dag doorbrengen bij de vissers van Fano, halverwege Rimini en Ancona. Na een mis op het strand zal hij op de plek waar 20 jaar geleden een vissersboot is vergaan een bloemenkrans in het water laten glijden. De Hamburgse predikant Christian Arndt heeft nu van de leiding van de Evangelisch-Lu- therse Kerk van de noordelijke Elbe een officièle berisping ge kregen, omdat hij in april een 'lesbisch huwelijk' kerkelijk heeft ingezegend. Bovendien verklaarde de kerkleiding deze bevestiging 'van nul en geen waarde'. Hervormde Kerk: aangeno men naar Piershil kandidaat C. Maris Houten. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangeno men naar Kantens (Gr.) kandi daat Th. van Eerden Kampen, die hiermee bedankte voor o.a. Alphen aan den Rijn. Christelij ke Gereformeerde Kerken: be dankt voor Nieuwpoort J. P. Boi- ten Schiedam. Baptistenge- -meenten: beroepen te Amster dam-West en Haarlem P. Bron- gers Drachten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 8