Caïro vraagt hulp Westen 'Rem op bevolkingsgroei' 'Polen moet leren samenzweren' Rabobank Q Bij opniiming mijnen Aardbeving Nationaal Religieuze Partij steunt Peres Franse politie overmeestert kaper Joegoslavië: proces tegen vrijdenkers Noord-Korea: zoon volgt vader op India koopt hypermodern Russisch gevechtstoestel Tijdens mijn vakantie past de Rabobank op mijn spulletjes. DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 CAÏRO (UPI) - De Egyptische minister van defensie heeft gisteren verklaard over „aanwijzingen" te beschikken dat twee landen verantwoordelijk zijn voor het leggen van de mijnen in de Rode Zee. Egyptische mijnenvegers en een Amerikaans marineschip patrouilleren inmiddels in de wateren rond de Golf van Suez op zoek naar de mijnen. Minister van defensie Abdel Halim Abu-Ghazala verklaarde op een persconferentie twee landen te ver denken van het leggen van de mij nen. Hij weigerde echter namen te noemen, maar in Caïro wordt aan genomen dat de minister doelde op Libië en Iran. Vorige week eiste de terroristische organisatie „Al Ji had" (Heilige Oorlog) de verant woordelijkheid op voor het leggen TOKIO (UPI/REUTER) - Grote ge bieden in het zuidwesten van Ja pan zijn vanochtend vroeg getrof fen door een aardbeving met een kracht van 7.2 op de schaal van Richter. Het treinverkeer werd ver stoord en ten minste een persoon liep verwondingen op. Volgens plaatselijke persberich ten werd een 43-jarige man ge wond door glasscherven toen een ruit brak op het moment dat hij probeerde zijn woning in Miyazaki te ontvluchten. Plaatselijk treinen mochten niet vertrekken voordat de spoorverbindingen waren on derzocht op eventuele schade. Volgens het meteorologisch in stituut in Tokio was de aarbeving de zwaarste in het gebied rond Miyazaki sinds april 1968, toen een aardschok van 7.5 op de schaal van Richter daar een dode en 15 ge wonden veroorzaakte. Greenpeace in actie tegen kernbewapening AMSTERDAM (ANP) - Het schip de „Sirius" van de internationale milieu-organisatie Greenpeace is gisteren aangekomen voor de Oostduitse kust bij de havenstad Rostock. Het schip bevindt zich op negen mijl buiten de kust in inter nationale wateren, omringd door drie kanonneerboten van de Oost duitse marine, zo zei een woord voerder van Greenpeace in Neder land. De Sirius, die als thuishaven Amsterdam heeft, had de Oostduit se regering gevraagd om toestem ming voor een bezoek aan Rostock voor een discussie met politici en vredesgroepen over mogelijke ini tiatieven tussen Oost en West tot stopzetting van atoomproeven. De DDR-leider Erich Honecker gaf evenwel geen toestemming. Het schip vertrok daarop toch richting Rostock waar de Oostduitse mari ne het schip opwachtte. Op het ogenblik buigt het Oost duitse ministerie van buitenlandse zaken zich over een verzoek Greenpeace om enkele Oostduitse politici of vertegenwoordigers naar de Sirius te laten komen of het schip alsnog toestemming te geven de haven binnen te lopen, aldus de woordvoerder. In de boodschap beklaagt de milieubeweging zich verder met zoveel woorden over de „escorte" van drie kanonneerbo ten. De reis van de Sirius is onder deel van een internationale cam pagne van Greenpeace, tegen het uitvoeren van kernproeven. De be weging heeft gisteren, 39 jaar na de eerste atoomaanval op Hiroshima, een oproep gedaan aan alle rege ringen om initiatieven te onderne men tot algehele stopzetting van atoomproeven. De reis van de Sirius onder van de mijnen, die de afgelopen twee weken al ten minste tien schepen hebben beschadigd. Egypte heeft de Verenigde Sta ten gevraagd om hulp na de mij- nontploffingen in de Rode Zee. De VS overleggen nu met de Europese bondegenoten over maatregelen die kunnen worden genomen. Dat heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, Alan Romberg, maandag bekendgemaakt. Een Egyptische regeringswoordvoer der maakte maandag bekend dat zijn land ook Frankrijk en Groot- Brittannië om assistentie heeft ge- ÉiSË ÊÊkWÊk. 1 //r Trillin" pniiir JH •(jü DC'8 55F Romberg zei dat de VS en Egyp te in contact staan met de oeversta- ten van de Rode Zee en de Europe se bondgenoten. Hij onderstreepte de „groeiende ongerustheid" van de VS over de vrijheid van de scheepvaart in de Rode Zee. Groot-Brittannië heeft inmiddels laten weten dat het Egyptische ver zoek om hulp wordt bestudeerd. De Franse minister van defensie, Hernu, zei dat zijn land bereid is te helpen bij het verwijderen van de mijnen. De VS hadden afgelopen week al vijftien adviseurs naar Egypte ge stuurd om de situatie met de auto riteiten te bestuderen. Overwogen wordt speciale helikopters voor het opruimen van mijnen naar Egypte over te brengen. MARSEILLE (DPAIUPI) Een speciale eenheid voor terreurbestrijding van de Franse politie heeft gisteren in Marseille een Westduitse luchtpiraat overmeesterd. Deze had gisterochtend een vrachtvliegtuig van de Franse maatschappij SF AIR met zes bemanningsle den aan boord op de vlucht van Marseille naar Djanet (Algerije) gekaapt. De 20-jarige Westduitser, die een jachtgeweer met afgezaagde loop en een dolk bij zich had, zei dat hij met de DC-8 naar Canada had willen vliegen. Hij wil de er een nieuw leven beginnen, omdat hij in Duits land wegens een aantal inbraken werd gezocht. De Westduitser was 's nachts tijdens het laden in Marseille aan boord geslopen. Hij dwong de piloot kort na het vertrek naar Marseille terug te keren. Aan zijn eis het vliegtuig bij te tanken werd voldaan. In aanwe zigheid van de Westduitse consul-generaal werd enke le uren onderhandeld. Tenslotte werd de kaper over meesterd door tien man die verkleed als vliegveldper- soneel het toestel konden binnendringen. Niemand raakte gewond. (foto anpi Hollie leeft LONDEN (AP) De 17-dagen oude Hollie Roffey, de jongste draagster van een ruilhart ter wereld, verkeert in stabiele toe stand maar is nog steeds 'erg ziek', heeft ziekenhuiswoord voerder Tom Cosgrove gisteren meegedeeld. Hollie, die geboren werd zon der linker hartkamer, kreeg op 30 juli een nieuw hart ingeplant en overleefde twee dagen later een zware buikoperatie om een darmperforatie te verhelpen. streept de oproep voor een stopzet ting van atoomproeven als eerste concrete stap op weg naar nucleai re ontwapening, zo stelde Lena Ag, een van de opvarenden van het uit zes verschillende nationaliteiten bestaande bemanning van de Si rius. Zij vertegenwoordigt de Zweedse vredesbeweging die 101 jaar oud is en daarmee de oudste ter wereld is. Vier leden van de Amerikaanse afdeling van Greenpeace hebben gisteren op het Vrijheidsbeeld in New York gedemonstreerd tegen kernwapens. De vier waren omhoog geklom men langs de bouwstelling die rond het beeld is aangebracht in verband met een renovatie. Zij hin gen op „gezichtshoogte" een span doek op met de tekst: „Bevrijdt mij van kernwapens. Stop de kern proeven". Na vijf uur kwamen de demonstranten naar beneden. Het is nog niet duidelijk of tegen hen een aanklacht wordt ingediend. (Foto ANP) BELGRADO (UPI) - Het Parket in Belgrado heeft gisteren zes dissi denten in staat van beschuldiging gesteld wegens samenzwering te gen de regering. Het zestal was op 3 juli ontslagen uit een gevangenis in Belgrado, na dat de 38-jarige Vladimir Mijanovic en de 36-jarige Pavlusko Imsirovic 42 dagen in hongerstaking waren geweest uit protest tegen wat zij hun wederrechtelijke detentie noemden. Het Parket van Belgrado deelde volgens het persagentschap Tan- jug mee dat het zestal officieel in staat van beschuldiging was ge steld nadat het vooronderzoek was afgesloten dat was geopend na hun aanhouding in mei. Als de zes - die allen thuis zijn - worden veroordeeld kunnen zij minstens één jaar gevangenisstraf krijgen. De dissidenten zijn behalve Mija novic en Imsirovic, de 55-jarige Miodrag Milic, de 35-jarige Drago- mir Olujic, de 23-jarige Gordan Jo- vanovic en de 37-jarige Milan Niko- üc. De zes beklaagden hebben vol gens het Parket illegale bijeen komsten gehouden in hun wonin gen, waarbij een "kwaadwillig en onjuist" beeld van de huidige si tuatie in Joegoslavië werd geschil derd en werd aandrongen op ver andering van regime. In Sarajevo is op 9 juli de 29-jari- ge socioloog Vojislav Seselj ver- TOKIO (AFP) - Kim Jong-Il, de oudste zoon van de Noordkoreaan- se president, Kim Il-Sung. is giste ren voor het eerst officieel voorge steld als de opvolger van zijn vader door de Noordkoreaanse radio „Wij beschouwen onze kameraad Kim Jong-Il als de enige opvolger van onze grote leider Kim II- Sung", aldus radio Pyongyang. Westerse waarnemers beschouwen de 42-jarige Kim Jong-Il al lang als de nummer twee van de Noordko reaanse communistische partij en als de politieke erfgenaam van zijn vader. oordeeld tot acht jaar gevangenis straf wegens samenzwering tegen de regering. Seselj is op vergade ringen van de zes in staat van be schuldiging gestelde dissidenten geweest. TEL AVIV (DPA) - De leider van de Israëlische Arbeiderspartij, Shi mon Peres, die in opdracht van president Herzog aan de vorming van een kabinet werkt, heeft giste ren de eerste gesprekken gevoerd om de mogelijkheden te bezien voor een grote of eventueel een kleine coalitie. Peres overlegde met leiders van de „nationale religieuze partij (NRP), die volgens een verklaring van haar leider, de huidige minis ter van binnenlandse zaken, Josef Burg, bereid is een grote coalitie onder Peres te steunen. De NRP was de afgelopen zeven jaar een trouw bondgenoot in de coalitiere geringen van het Likoed-blok. De houding van Burg stemde de leiding van de Arbeiderspartij te vreden omdat deelneming van de NRP - die bij de jongste verkiezin gen weliswaar verloor maar nog vier zetels in de Knesset heeft - van beslissende betekenis kan zijn voor de vorming van een grote coa litie met het Likoed-blok, maar ook voor een kleine coalitie. De Ar beiderspartij behaalde bij de ver kiezingen 44 zetels en kan met de steun van kleine linkse en centris- tische partijen op 60 zetels reke nen. Het regerende rechtse Li koed-blok heeft 41 zetels, en krijgt daarbij zeker de steun van de rechtse „Techiya-"partij (4 zetels) en de ,,Moracha"-lijst van orthodo xe religieuzen met 2 afgevaardig den in de Knesset. Hoewel de meeste van de kleine partijen voorstander zijn voor een regering van nationale eenheid, verschillen zij van mening over de vraag wie deze moet leiden, Peres of de huidige premier Shamir. Al leen de communistische Rakah- partij (4 zetels), de joods/arabische „lijst voor vrede en vooruitgang" (2 zetels) en de extreem-rechtse rab bijn Meir Kahane (1 zetel) zijn tot dusver tegenstanders van een gro te coalitie. Peres voerde gisteren ook het eerste gesprek onder vier ogen met de demissionaire premier Sjamir. Na afloop onthulden de leiders geen bijzonderheden over de ont moeting, die volgens Sjamir „in een goede sfeer" en volgens Peres „vriendelijk en open" verliep. Sha mir weigerde te zeggen of hij be reid is te dienen onder Peres. In de besprekingen heeft het Likoed- blok tot dusver gevraagd om een wisselend premierschap of, als Pe res premier wordt, om zware porte feuilles zoals die van defensie en buitenlandse zaken. Mirage en F-16 voor luchtmacht van Griekenland ATHENE (AP) Griekenland zal zijn luchtmacht uitrusten met 40 nieuwe bommenwerpers van het type Mirage 2000 en 40 of 60 Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen van het type F-16 of F-18. Griekenland wil de nieuwe vlieg tuigen zowel in Europa als in de Verenigde Staten aankopen, on danks de hogere kosten die dit met zich mee brengt. De Griekse premier Andreas Pa- pandreou zei vorige week dat zijn regering voor 1 oktober van dit jaar een besluit zal nemen over de en kele malen uitgestelde vliegtui gaankoop, waarmee meer dan twee miljard dollar gemoeid is. Hij zei toen ook de Tornado- bommenwerper, gebouwd door een Brits-Westduits-Italiaans con cern, was afgevallen. MEXICO-STAD (UPI/DPA) De bevolking van de wereld moet wor den gestabiliseerd om de kloof tus sen arme en rijke landen te verklei nen. Dit heeft de secretaris-gene raal van de wereldbevolkingscon ferentie van de Verenigde Naties, Rafael Salas, gisteren in Mexico verklaard bij de opening van de conferentie van de organisatie. Aan de conferentie nemen verte genwoordigers uit 140 landen deel Salas schilderde in zijn openings toespraak voor 3.000 afgevaardig den en genodigden een ernstig beeld van de bevolkingscrisis in de wereld. „Ons doel is stabilisering van de wereldbevolking in de kortst mogelijke tijd voor het eind van de volgende eeuw", zei hij, en hij wees erop dat de hoge bevol kingsgroei samen met langzame economische groei „de verschillen in internationale levensstandaar den accentueert". „De demografi sche groei in de wereld is welis waar sinds 1974 afgenomen maar in absolute termen blijft zij toene men", aldus Salas. In tien jaar is de bevolking op de wereld met 770 miljoen toegenomen. Volgens schattingen van de VN zal de we reldbevolking zich pas aan het eind van de volgende eeuw stabili seren op rond 10,5 miljard wereld bewoners. 95 procent van deze groei zal plaatsvinden in de ont wikkelingslanden. De Mexicaanse president, Mi guel de la Madrid, verklaarde in zijn welkomsttoespraak dat inter nationale actie noodzakelijk en doeltreffend blijft. „Wij hopen dat het VN-fonds voor bevolkingsacti viteit door alle landen zal worden gesteund", zei hij. De la Madrid zo wel als Salas wees op het „soeve reine recht" van landen hun eigen methoden voor beheersing van de bevolkingsgroei te hanteren. Felle kritiek kwam er van verte genwoordigers van Derde-Wereld landen op de wijziging in het Ame rikaanse beleid geen financiële steun te geven aan internationale organisaties die abortus „propage ren of financieren". Een privéaf- gevaardigde, Effat Ramadan van de Egyptische organisatie „gezin van de toekomst" wees op de te genstelling in het Amerikaanse standpunt. Terwijl abortus in de Verenigde Staten legaal is, tracht de regering-Reagan internationale organisaties de praktijk te laten stoppen. Hij wees ook het Ameri kaanse idee af dat er geen bevol kingscrisis in de wereld is. „Er is niets veranderd sinds (de conferen tie van) Boekarest, het wordt slech ter". NEW DELHI (AFP) - India heeft een overeenkomst gesloten met de Sowjet-Unie voor de aankoop van nieuwe jachtbommenwerpers van het type MIG-29, aldus het Indiase persagentschap United News of India (UNI). UNI, dat defensiekringen aan haalt, heeft het over "een belang rijk aantal" toestellen, waarvan de eerste in de loop van het jaar gele verd zullen worden. Het ministerie van defensie in New Delhi heeft het bericht noch bevestigd noch tegengesproken. India zou het eerste land buiten de Sowjet-Unie zijn dat de MIG-29 - waarvan de eigenschappen te vergelijken zijn met die van de Amerikaanse jachtbommenwerper F-16 die aan Pakistan wordt gele verd -- krijgt. De aankoop -- waarvoor het fun dament werd gelegd tijdens het be zoek van de Russische minister van defensie Oestinov aan New Delhi in maart van dit jaar - zou de pogingen van Frankrijk kunnen ondermijnen om jachtbommen werpers van het type Mirage-2000 aan India te leveren. India heeft een order voor 40 toestellen van dit soort in Frankrijk geplaatst. De eerste aflevering vindt tegen het einde van dit jaar plaats. De Indiase luchtmacht beschikt momenteel over 727 gevechtsvlieg tuigen, waarvan de helft van Russi sche makelij is. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - President Reagan zal wanneer de amnestie wet in Polen „bevredigend" wordt uitgevoerd zeker nog meer sanc ties, waaronder het verzet tegen Polens toetreding tot het Interna tionale Monetaire Fonds, opheffen. Dit heeft Jan Nowak, adviseur van de Amerikaanse regering voor Poolse aangelegenheden en oud- verzetsleider, gisteren in een vraaggesprek met het ANP ver klaard. Het was de eerste maal dat een Amerikaanse functionaris zich zo concreet uitliet over de toekom stige politiek van Washington ten opzicht van Polen. Nowak, een van de belangrijkste spreekbuizen van de acht miljoen leden tellende Poolse gemeen schap in de VS, zei dat Poolse Amerikanen er bij de Amerikaanse president sterk op hebben aange drongen positief te reageren op de door generaal Jaruzelski afgekon digde amnestiewet. De Paus heeft zich ook voorstander van positieve stappen getoond en Reagan zal de ze aanbeveling volgen omdat hij „niet Poolser kan zijn dan de Paus", zo citeerde Nowak de Ame rikaanse president. Zo gauw de laatste politieke gevangenen zijn vrijgelaten zullen de Verenigde Staten zich niet meer verzetten te gen het lidmaatschap, van Polen aan het IMF, aldus Nowak die zijn bronnen niet wilde onthullen. De kredietverlening via het IMF zal volgens Nowak na onderhande lingen tussen het IMF en Polen worden hervat Nowak voorspelde dat Polen na deze onderhandelin gen een krediet zal worden ver leend van ten minste 800 miljoen dollar. Het IMF zal volgens Nowak wel enkele economische „bijstel lingen" van Warschau eisen. Nowak verklaarde dat de Ameri kaanse regering de twee resteren de sancties, het onthouden van de status van „meest begunstigde na tie" (MNF) aan Polen en het bevrie zen van de zogenoemde „graankre- dieten" onmiddellijk zal beëindi gen op het moment dat in Polen ..enige vorm" van vakbondsplura- lisme (eventueel op het niveau van bedrijven) zal worden toestaan. Na het bekendmaken van een amnestie voor alle politieke gevan genen ter ere van de 40e verjaardag van de Volksrepubliek Polen, rea geerde het Witte Huis voorzichtig met het intrekken van de minst pijnlijke sancties zoals het vlieg verbod van de Poolse luchtvaart maatschappij LOT op de Verenig de Staten en de opschorting van de culturele uitwisseling tussen Polen en de VS. Nowak noemt de politiek van de Amerikaanse regering, zowel on der Carter als onder Reagan, ten aanzien van Polen een „absoluut succesverhaal". Deze politiek en de vastberadenheid van de Poolse bevolking hebben nu vruchten af geworpen, zo meent hij. De Sowjet-Unie heeft volgens de Polenspecialist Nowak wegens zijn eigen economische problemen Jan Nowak: bijstellingen.itoio anp» geen enkele andere mogelijkheid dan Polens stappen weg van het orthodoxe Sowjet-model tandenk narsend te tolereren. Nowak, die tijdens de bloedig neergeslagen opstand van War schau tegen de nazi's in augustus en september 1944 tot het laatst toe contact met de Poolse regering in Londen onderhield, arriveerde gis teren voor een ééndaags bezoek in Nederland. Hij is hier mede voor de presentatie van een vertaling van zijn boek „Koerier uit War schau", dat tijdens de opkomst van het verboden vakverbond Solidari teit illegaal in Polen werd uitge bracht en daarna al drie maal (ille gaal) is herdrukt. Veel aanhangers van Solidariteit gebruiken het boek, een beschrij ving van de opstand van Warschau door het Poolse „binnenlandse le ger" AK, als een handleiding voor het verzet tegen de huidige Poolse autoriteiten. Niet verwonderlijk vindt Nowak, „want de Polen moe ten leren samenzweren". Jan Nowak, die over uitstekende verbindingen met Solidariteit in Polen beschikt, overlegde tevens de jongste verklaring van de zo juist vrijgelaten leider van Solida riteit Wladyslaw Frasyniuk en de leider van het ondergrondse Tijde lijke Coördinatie Comité TKK, Zbigniew Bujak. Frasyniuk verdween onmiddel lijk na zijn vrijlating uit de gevan genis, naar later bleek om twee da gen in het geheim te confereren over de nieuw te voeren strategie van Solidariteit na de afkondiging van de amnestie in Polen. De ver klaring dateert van 29 juli maar be reikte zondag pas het Westen. Beide vakbondsleiders verkla ren dat de amnestiewet het gevolg is van effectieve druk van de Pool se maatschappij en van Paus Jo hannes Paulus II, maar tevens van het door het Westen gevoerde be leid ten opzichte van Polen. Niemand raakt zi|n waarde volle spulletjes graag kwi|t, nietwaar? Nu was ik laatst bij de Rabobank om er een aantal vakantiezaken te regelen, zoals de reis zelf, een reis verzekering, buitenlands geld, reischeques enz. Toen maakten ze me er op attent, dat ik waardevolle zaken bij her. in bewaring kon geven. Veilig achter slot en grendel. Prima service van de Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. Vakmensen inVakantiewensen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7