Stuntprijs suiker verrast winkelier Thatcher krijgt gelijk 'Surseance frauduleus' PIM kan introductie vergeten 'Huitenkansje morrend benut Nationale Ombudsman bekijkt superheffing 'Rente in VS blijft op abnormale hoogte' Organisatie bestrijdt illegale videotheken Havenactiviteiten in Amsterdam toegenomen PAGINA 6 ECONOMIE DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 LEIDEN/ALPHEN - Tal van supermarkten mengen zich vandaag met stuntprijzen voor een kilo suiker in de slag om de gunst van de consument. Het tijdelijk vrijlaten van de minimumprijs, tot gisteren 2,31, maakt het mogelijk onder de twee-gulden- grens te duiken. NOORDWIJK (ANP) - Drie belan- genverenigingen in de videobran che hebben besloten te gaan sa menwerken bij het bestrijden van illegale videotheken. Het doel waarnaar zij streven is dat er in Ne derland alleen nog maar legaal ver kregen videobanden verhuurd worden en dat de kwaliteit van het gebodene goed is, zowel wat be treft de beeldkwaliteit als de kwali teit van de banden op zich. Nu is het, aldus woordvoerder Nico Broersen van de Nederlandse Video Detaillisten Organisatie, nog vaak zo dat bedrijven die illegaal gekopieerde films verhuren ge bruik maken van een zeer slechte kwaliteit banden, waardoor schade kan worden aangericht aan de af- speelkoppen van de videorecorder. Dat maakt in sommige gevallen vervanging van de afspeelkoppen nodig, een zeer dure reparatie. Doordat de grootwinkeliers zijn verrast door deze onverwachte mo gelijkheid en de voorraden be perkt, zal de klant echter maar in beperkte mate kunnen profiteren van de prijzenslag. Bovendien zal de wettelijke minimumprijs over een week of twee weer terugkeren de en hanteert een aantal super markten het devies: één pak per klant. In de regio Leiden en Alphen verlagen Digros, Codi en, met in gang van donderdag, Hoogvliet de suikerprijs met 32 cent omlaag tot 1,99. Albert Heijn volgt dat voor beeld in beginsel niet, "maar we bekijken plaatselijk of een reactie gewenst is", aldus een woordvoer der in Zaandam. Ook Edah volgt die politiek, maar heeft inmiddels besloten de prijs in Leiden naar 1,99 te brengen. De suikerprijs is tijdelijk vrij doordat de aangekondigde over gangsregeling niet op tijd is vastge steld. De oude regeling liep giste ren af en een nieuwe kan er pas ko men als de Kamercommissie voor Economische Medediging advies heeft uitgebracht aan de staatsse cretaris Van Zeil (economische za ken). Volgens een woordvoerder van het ministerie zal dat op zijn vroegst op 22 augustus gebeuren. Vomar, een supermarktbedrijf met vijftien vestigingen in Noord- Holland dat onlangs werd beboet voor de verkoop van boeken onder de vastgestelde prijs, was gisteren de eerste die dit juridische 'gaatje' vond en een verlaging van de sui kerprijs aankondigde. Konmar, een dochter van V&D, en een aan tal andere supermarkten hebben daar haastig op gereageerd Echt blij met dit tijdelijke 'bui tenkansje' zijn de meeste winke liers, zekere de kleinere, niet. Vol gens Digros is de stuntprijs van 1,99 "ver onder de inkoopprijs", die overigens niet voor elke winke lier gelijk is. Ook bij Codi staat men niet te juichen. "Het is alle maal zo tijdelijk, een beetje ge knoei. Je loopt het gevaar dat ze de winkel gaan beoordelen op de sui kerprijs". Alleen dat laatste is de reden om toch maar mee te doen. Volgens de woordvoerder van Economische Zaken is het gaatje gevallen door alle geharrewar rond de minimumprijzen. Van Zeil wil de aanvankelijk van de minimum- prijsregeling af, maar maakte uit eindelijk, op 26 juni, in een brief aan de Vaste Kamercommissie voor het Midden- en Kleinbedrijf bekend dat hij op aandrang van het bedrijfsleven had besloten de mi nimumprijsregeling nog voor één jaar te handhaven. Vooral de kleine zelfstandige le vensmiddelenhandelaren waren bang dat de filiaalbedrijven zou den gaan stunten met suiker om klanten te lokken. Van Zeil en zijn collega Bolkestein schreven die angst niet te delen, maar zij wilden het bedrijfsleven gedurende het jaar dat de overgangsregeling van Videorecorders De Sowjet-Unie heeft een begin gemaakt met de produktie van vi deorecorders. Dit heeft het dag blad „Sovietskaya Rossiya" zon dag bekendgemaakt. De krant deelde mee dat een fabriek in Vo ronezh, een stad in het zuiden van de Sowjet-Unie, in mei met de pro duktie is begonnen. Het bedrijf heeft tot nog toe slechts tweehon derd apparaten vervaardigd en er wordt dan ook verwacht dat het ja ren zal duren voordat kan worden voldaan aan de vraag naar recor ders. Miljoenenorder Batavus Intercycle BV in Hee renveen onderhandelt op het ogen blik met Iran over de bouw van een fïetsenfabriek in dat land, waar mee meer dan twintig miljoen gul den is gemoeid. Het is de bedoe ling dat Batavus de technische kennis levert en nauw betrokken zal zijn bij de levering van de beno digde machines door voornamelijk Nederlandse bedrijven, zo heeft Batavus gisteren bekendgemaakt. Iran en Batavus hebben al een intentieverklaring ondertekend. Het Heerenveense bedrijf - deze maand wordt er de vijfmiljoenste fiets gefabriceerd, die wordt aange boden aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat - heeft kortgeleden een speciale enginee- ring-afdeling opgericht. Energieverbruik Het energieverbruik in de tien lidstaten van de Europese Ge meenschap heeft in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst sinds 1981 weer een duidelijke toe neming te zien gegeven, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het bureau voor statistiek van de EG Volgens het bureau bedroeg de toeneming in het eerste kwartaal van 1984 vergeleken met dezelfde periode van 1983 6,7 procent of 16 miljoen ton olie-equivalent. kracht is de gelegenheid geven voor het verschijnsel lokartikel een oplossing te vinden. Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel, dat altijd heeft ge pleit voor voortzetting van de be staande minimumprijsregeling, betreurt de gehele gang van zaken. Het bestuur van het bureau, dat de gehele levensmiddelenhandel (de taillisten, groothandel, filiaal- en grootwinkelbedrijf) omvat, heeft zijn leden gevraagd niet te stunten gedurende de komende twee we ken. De huidige ontwikkeling geeft opnieuw aan hoe noodzake lijk een minimumprijsregeling is, aldus de woordvoerster. DEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman stelt een onderzoek in naar de superheffing voor melk veehouders. Hij wil weten of de mi nister van Landbouw en Visserij op tijd en adequaat maatregelen heeft genomen om de uitvoering van de Beschikking Superheffing zo snel en soepel mogelijk als wen selijk is te laten verlopen. Dit heeft de Nationale Ombudsman maan dag bekendgemaakt. In een toelichting heeft de Natio nale Ombudsman, dr. J.F. Rang, desgevraagd meegedeeld dat hij op eigen initiatief tot het onderzoek heeft besloten. Hij zal minister Braks van Landbouw en Visserij vragen om uitleg van de beschik king en de wijze waarop die wordt uitgevoerd. De betrokken land bouworganisaties zal hij vragen wat zij vinden van de wijze waarop de beschikking wordt uitgevoerd. Bij zijn besluit tot het onderzoek is Rang afgegaan op berichten die in de pers verschijnen zijn. Ook is hij benaderd door landbouworga nisaties en individuele melkvee houders. Met name in de Neder landse landbouwvakpers, vaak bladen die zijn verbonden aan de organisaties, wordt regelmatig ge klaagd, ook door individuele melk veehouders, over de ondoorzich tigheid van de beschikking. De ministers van landbouw van de Europese Gemeenschap heb ben eind maart besloten de super heffing in te voeren om de overpro- duktie van melk een halt toe te roe pen. Ons land moet in vergelijking met vorig jaar daarom zijn produk tie met 8,65 procent terugschroe ven. Over de meer-produktie moe ten de melkveehouders een boete, de superheffing, betalen. Die komt neer op 75 procent van de richt prijs voor melk, dat is ongeveer 56 cent per liter melk. De afzonderlijke EG-lidstaten mogen zelf bepalen hoe zij de pro duktie willen beperken. Krachtens de beschikking in ons land hebben de individuele melkveehouders vorige maand te horen gekregen hoeveel melk zij dit jaar vrij van de heffing mogen produceren. De be schikking laat de ruimte voor pro bleemgevallen andere heffingvrije hoeveelheden vast te stellen. Melk veehouders die menen hiervoor in aanmerking te komen kunnen bij de minister daartoe een verzoek in dienen. Door het ministerie wor den die verzoeken thans op een rij tje gezet. Het ministerie van Landbouw en Visserij bevestigde desgevraagd dat de brief van de Nationale Om budsman is ontvangen en verklaar de dat het ministerie de gevraagde informatie zal verschaffen. Het mi nisterie wilde verder geen com mentaar geven op het onderzoek van de Nationale Ombudsman. WASHINGTON (AP) - Het begro tingsbureau van het Amerikaanse congres heeft gisteren gezegd dat de tekorten op de landsbegroting de rente in het land abnormaal hoog zullen houden. In een econo mische voorspelling voor het ko mende belastingjaar, dat in okto ber begint, zei het bureau dat de werkloosheid in Amerika volgend jaar tot 6,7 procent zal dalen. Ook wordt een vertraging verwacht in de economische groei, waardoor de nieuwe inflatieronde nog onge veer anderhalf jaar zal uitblijven. Het Amerikaanse begrotingste kort zal van 1984 tot 1989 echter op lopen tot in totaal 1,26 triljard dol lar. In februari verwachtte het bu reau nog een tekort van 1,43 tril jard. Dat verschil wordt uitgelegd door de belastingverhoging en de bezuinigingen die het congres heeft doorgevoerd. Het congresbureau verwacht dat het begrotingstekort dit jaar 172 miljard dollar zal bedragen. De blijvend hoge rente zal volgens waarnemers leiden tot een blijvend hoge dollarkoers, waardoor veel in vesteringen uit het buitenland zul len worden aangetrokken. De lan den in de derde wereld die kampen met hoge schulden, zullen nog sterker onder druk komen te staan, omdat zij die schulden in dollars moeten terugbetalen, en dat vaak nu al niet meer kunnen. Het bureau verwacht dat de ren- In de NVDO zijn de Video De taillisten Organisatie, de Vereni ging Belangen Behartiging Video theekhouders en de Video Detail listen Vereniging gebundeld. Er zijn inmiddels tachtig bedrijven aangesloten. In heel Nederland zijn er naar schatting drieduizend verhuurpunten van videobanden, waarvan er tweeduizend speciaal zaak zijn. Een deel van die zaken werkt met illegale kopieen, die kunnen worden aangeboden voor een lagere prijs dan de legaal tot stand gekomen banden. De gemiddelde huurprijs van een film is nu volgens Broerse te laag voor het behalen van een goed rendement. Wanneer de illegale za ken zijn verdwenen, zal dat wel be ter worden, zo verwacht hij. Hij wijst erop dat een redelijk gesor teerde video-speciaalzaak al gauw een investering van drie ton moet doen. Een legale videotape kost al gauw honderdveertig gulden. De NVDO accepteert alleen vi deotheken als lid die slechts legaal materiaal verhuren (of verkopen, maar dat gebeurt nog maar zelden). Aspirant-leden krijgen bezoek van een commissie die advies zal uit brengen over het al dan niet accep teren van die zaak als lid. Leden moeten een verklaring onderteke nen dat zij geen illegale banden zullen leveren. Het aanpakken van illegale be drijven zal in eerste instantie ge beuren op een vriendelijke manier, aldus Broersen, maar mocht dat niet baten, dan zal een kort geding worden aangespannen waarbij de nadruk zal moeten liggen op de on eerlijke concurrentie door de ille gale bedrijven. Daarbij zal de NVDO samenwerken met de stich ting Video Veilig die vanuit de in dustrie aandringt op strafrechtelij ke vervolging van illegaal opere rende videotheken op basis van overtreding van de auteurswet. INNOSHIMO Het Japanse zwaartransportschip 'Happy Buccaneer' is deze week overgedragen aan de eige naar Mammoet. Eind dit jaar wordt het schip voor de eerste keer in Nederland verwacht. Het schip is met een vermogen van 1100 ton het sterkste hijsschip ter wereld (Foto ANP) Mogelijke aansluiting voor aardgas op Vlieland DEN HAAG (GPD) - Het wadde neiland Vlieland zal mogelijk bin nenkort worden aangesloten op het landelijke aardgasnet. Minister Van Aardenne (economische za ken) schrijft dit aan de Tweede Ka mer in antwoord op vragen van de PvdA'er Zijlstra. De minister laat de Kamer weten dat al enige tijd onderhandelingen plaatsvinden tussen de Gasunie, het regionale Friese gasbedrijf en Petroland bv. Dit laatste bedrijf kreeg onlangs vergunning om in de Waddenzee gas te winnen. Vol gens de minister betekent dit dat er een nieuwe aardgasleiding vlak bij Vlieland gelegd moet worden. Dit biedt volgens hem een unieke gelegenheid om Vlieland tegen haalbare kosten aan te sluiten op het aardgasnet. De bewindsman bevestigt voorts dat het eiland met 1059 inwoners een van de grootste aaneengeslo ten gebieden is, die nog niet op het gasnet zijn aangesloten. te nog hoog zal blijven tot medio 1985 en dan langzaam zal gaan da len. In het rapport werd toegege ven dat niemand precies begrijpt waarom de rentestand zo hoog blijft terwijl de inflatie wordt te ruggedrongen. "Als deze onbekende factoren binnen afzienbare tijd worden geë limineerd, blijft er een duidelijke mogelijkheid dat de rentestanden snel dalen naar een niveau die meer in overeenstemming is met de ervaringen in het verleden", al dus het rapport. De hoge rente stand in de VS zuigt volgens des kundigen veel geld weg uit onder meer West-Europa. Beleggers vin den het aantrekkelijk om hun geld in de VS te investeren, zodat er steeds minder geld wordt gestoken in de Westeuropese economie, die dergelijke investeringen juist hard nodig heeft. Aan de andere kant biedt de ster ke dollar en de aantrekkende Ame rikaanse economie aan exporteren de landen een grotere markt in de VS, terwijl de dure dollar de Ame rikaanse export parten speelt. De tekorten op de Amerikaanse han delsbalans nemen toe. Landen in de derde wereld, die zwaar in de schuld staan, dreigen echter het kind van de rekening te worden. De aflossing van de schul den, die veelal in dollars worden berekend, wordt voor ontwikke lingslanden bijna onmogelijk. Mijnwerkers laten zich niet naar werk brengen LONDEN (AP) Aan het be gin van de 22ste week van de Britse mijnstaking heeft de werkgever, de nationale kolen- raad NCB, tevergeefs gepro beerd werkwilligen per bus naar hun werk te brengen. Van de 10.000 mijnwerkers in de Schotse plaatsen Fife, Mid lothian en Ayrshire, meldden er zich slechts 57 voor een bus- rit onder politie-escorte naar de schachten. Tegelijkertijd kwamen er meer tekenen dat verschillende andere grote bonden de mijn- werkersbond NUM gaan steu nen met werkonderbrekingen en stakingsacties. De secretaris van de sterke bond TGWU zei dat een strate gie wordt ontworpen om het transport van brandstoffen naar energiecentrales en staal fabrieken te blokkeren. "Wij zijn in een situatie te rechtgekomen dat veel mensen geloven dat er een grote actie van de vakbeweging noodzake lijk is om de regering tot haar zinnen te brengen," zei Todd zondag in een radio-interview. De politie zei dat gisteren in Schotland zeker 14 arrestaties waren verricht, toen stakers met stenen gooiden naar de bussen die het handjevol werk willigen naar de mijnen voer den. NCB-woordvoerder Bill Ma- gee zei dat 40 werkwilligen erin waren geslaagd de Bilston Glen-mijn bij Edinburgh bin nen te komen. Hij zei te ver wachten dat er zich de komen de dagen meer mensen zouden melden om te werken. Hij zei dat er meer werkwilligen zijn, maar dat zij de demonstrerende collega's voor de poorten niet durven trotseren. Volgens de NCB wordt in 35 van de 175 Britse mijnen weer normaal gewerkt. Personeel spionagecentrum niet in bond LONDEN (REUTER-DPA) - Een Britse rechter-van-beroep heeft maandag uitgesproken dat de rege- ring-Thatcher in haar recht stónd toen zij het personeel van het be langrijkste nationale centrum voor elektronische spionage verbood, lid van een vakbond te worden of te blijven. Met deze uitspraak is het vonnis van een lagere rechter vervallen, die eerder geoordeeld had dat de regering had nagelaten zorgvuldig met het personeel en de vakbon den overleg te plegen voordat ze het verbod instelde. Vertegenwoordigers van de vak bond van het personeel van het re geringshoofdkwartier voor com municatie (GCHQ) in Cheltenham verklaarden na de uitspraak van de de appèlrechter dat ze de zaak nu zullen voorleggen aan het Hoger huis, de hoogste beroepsinstantie van Groot-Brittannië. Vanwege het zomerreces komt het Hogerhuis pas weer in de herfst in zitting bij- De voorzitter van de rechtbank te Londen verklaarde in zijn von nis: „De maatregelen die de rege ring heeft genomen ten aanzien van het lidmaatschap van de vak bond op het GCHQ werden geno men op grond van de nationale vei ligheid". Naar zijn zeggen is het niet aan de rechter, zich te mengen in regeringsbeslissingen die in het belang van de nationale veiligheid worden genomen. Op het „afluistercentrum" te Cheltenham werken ongeveer 10.000 technici en vertalers. Het is hun dagelijks werk, de radiosigna- len van de Sovjetunie en andere Oosteuropese landen af te luiste ren en te vertalen. Het verbod voor het personeel van de centrale te Cheltenham zich bij een vakbond aan te sluiten, leidde dit voorjaar tot protesten, demonstraties, stakingen en felle debatten in het Lagerhuis. De rege ring van Margaret Thatcher had het personeel van het GCHQ ver-, boden, lid van een vakbond te wor den of te blijven omdat zij vreesde dat dit tot loyaliteitsconflicten aan leiding kon geven. Zegde men zijn vakbondslidmaatschap op, dan kreeg men een financiële vergoe ding, maar mensen die niet wilden bedanken, liepen het risico ontsla gen te worden. AMSTERDAM (ANP) - De goede renoverslag in de Amsterdamse haven is in het eerste half jaar van 1984 gegroeid met 11,6 procent in vergelijking met dezelfde periode van het afgelopen jaar. Dit heeft het Gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdam gisteren bekend ge maakt. Bijna alle sectoren zagen hun omzet stijgen, alleen erstsen en stukgoed bleven achter. Het aantal binnenkomende schepen nam met 138 toe tot 2358 en de tota le bruto inhoudsmaat steeg met 493.00 ton tot 14,7 miljoen ton, al dus het havenbedrijf. De categorie veevoeders/olie houdende zaden steeg wat de over slag betreft het sterkst, namelijk met 49,4 procent tot ruim 2,6 mil joen ton, op de voet gevolgd door kolen met een stijging van 44 pro cent tot ruim 1,6 miljoen ton. OR Rotterdam Terminal: ROTTERDAM (ANP) - De onder nemingsraad van het Rotterdamse stukgoedbedrijf Rotterdam Termi nal vermoedt dat de surséance van betaling, die vier weken geleden door de rechtbank is verleend, frauduleus tot stand is gekomen. De OR heeft namelijk notulen ge vonden van een vergadering van 19 oktober 1983, waaruit blijkt dat de directies van Rotterdam Terminal en het moederconcern Incotrans Effectenkantoor staakt medewerldng AMSTERDAM (ANP) - Het effec tenkantoor Van Wijngaarden wil geen medewerking meer verlenen aan de introductie van PIM Hol ding op de parallelmarkt van de Amsterdamse effectenbeurs. Van Wijngaarden heeft dat gisteren meegedeeld. Een week eerder al liet het effectenkantoor weten dat de notering van PIM Holding, die op 31 juli zou ingaan, was uitge steld omdat onverwacht was geble ken dat het bedrijf een verplich ting was aangegaan, die niet in het introductieprospectus was ver meld. PIM Holding (Partners in Mana gement) is een bureau dat bedrij ven steunt die in de kern gezond zijn, maar die in moeilijkheden zijn geraakt. PIM Holding verleent zo wel financiële ondersteuning als hulp bij het management. De verplichting die plotseling opdook was, zo meldt het beleg gersblad „Beleggers Belangen het gevolg van een kort geding dat de Gelderse Ontwikkeling Maat schappij (GOM) had aangespannen tegen PIM Holding. De GOM eiste dat PIM Holding binnen twee maal 24 uur 1 miljoen zou betalen aan het Nijmeegde bedrijf CC Control BV, waarover PIM Holding tijde lijk het beheer voert. Op 3 juli stel de de rechtbank de GOM in het ge lijk. In het prospectus was hierover niets te lezen en ook op een pers conferentie ter gelegenheid van de introductie zweeg de directie van PIM Holding hierover. Het effec tenkantoor van Wijngaarden is van mening dat deze zaak wel gepubli ceerd had moeten worden. Van Wijngaarden was niet van de trans actie op de hoogte, aldus het effec tenkantoor gisteren in een verkla ring. De beurs reageerde vorige week al zeer negatief op de zaak. Hande laren zeiden toen dat PIM Holding de hele introductie wel kon verge ten en dat is wat PIM Holding vol gens Van Wijngaarden nu ook doet. „PIM Holding heeft inmid dels laten weten dat zij voorlopig afziet van introductie", aldus Van Wijngaarden. De directie van PIM Holding was maandag onbereik baar voor commentaar. Het was niet de eerste keer dat de introductie van PIM Holding op de beurs moeilijkheden opleverde. Zo rezen er in februari moeilijkhe den tussen Van Wijngaarden en de beurs, omdat het beursbestuur het niet eens was met een deel van het introductieprospectus. Nadat het prospectus gedeeltelijk was her schreven leek niets de introductie meer in de weg te staan, tot de eis van de GOM er tussen kwam. De notering was aangevraagd voor 2780 aandelen van 20 nomi naal. Van Wijngaarden garandeer de dat de stukken tegen 100 zou den worden geplaatst. Het maat schappelijk kapitaal van PIM Hol ding bedraagt 2.000.400, verdeeld in 100.000 gewone aandelen van nominaal 20 en 20 prioriteitsaan delen. Van de gewone aandelen is al 500.000 nominaal onderhands geplaatst bij 60 particulieren tegen een koers van 101. Bedrijven in moeilijkheden die de hulp van PIM inroepen moeten 51 procent van de aandelen tegen een symbolisch bedrag aan PIM verkopen. Via een achtergestelde lening stelt het bureau dan risico dragend kapitaal ter beschikking. Als de onderneming er weer bo venop is valt 40 procent van de ver- mogensgroei toe aan PIM. De ove rige vermogensgroei stelt de oude aandeelhouder in staat de aande len weer terug te kopen. Het ver sterkte garantievermogen gaat te rug naar PIM Holding. op de hoogte waren van het be staan van een in 1975 afgegeven aansprakelijkheidsverklaring, vol gens welke Incotrans verantwoor delijk is voor de schulden van Rot terdam Terminal. Deze informatie is door beide di recties bij het aanvragen van de surséance achtergehouden. Ook de crediteuren waren niet op de hoog te, dat zij bij Incotrans hun geld konden halen. De ondernemings- raad eist van bewindvoerder mr E. de Liagre Böhl dat de surcéance onmiddelijk wordt opgeheven, daar deze overbodig is gebleken door de voortdurende aansprake lijkheid van Incotrans voor de schulden van Rotterdam Terminal. In haar vermoeden over het frau duleuze karakter van de surséance- aanvraag wordt de ondernemings raad gesterkt door de verklaring van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, dat het vorige week gevonden dossier met daarin de aansprakelijkheidsverklaring niet is „zoekgeraakt", maar „zeer kort geleden door derden moet zijn ont vreemd". De ondernemingsraad, die zich laat adviseren door de op dit ge bied deskundige Pieter Lakeman, meent dat de surséance is aange vraagd en wordt voortgezet om een reorganisatieplan van de directie door te voeren. Hierbij wacht de helft van de 250 werknemers ont slag. Dit druist in tegen het her structureringsplan voor de Rotter damse haven, waarin met de bon den is overeengekomen dat er voor juli volgend jaar geen ontslagen zullen vallen. Volgens de OR volgt de directie van Rotterdam Terminal een liqui datie-politiek. Dit blijkt met name uit het feit dat het bedrijf het lid maatschap van de SHB, de reser- vepool in de Rotterdamse haven, en van de Havenbeveiligingsdienst heeft opgezegd. De ondernemings raad heeft gisteren aangekondigd eventueel via een kort geding de opheffing van de surséance te wil len afdwingen. In een intentieverklaring heeft de ondernemingsraad gisteren nogmaals het aftreden van de di rectie geeist. Gebeurt dit niet dan zal het bedrijf waarschijnlijk wor den bezet. Inmiddels heeft de bewindvoer der zijn beslissing over het al dan niet voortzetten van de surséance van betaling uitgesteld. Hq wil eerst een rapport over de conse quenties van de aansprakelijk heidsverklaring van de juridisch adviseur van Rotterdam Terminal directie. Rotterdam Terminal raakte en kele maanden geleden in moeilijk heden, doordat het door een nieu we aandeelhouder beloofde lading pakket uitbleef en er volgens de vervoersbond FNV 12 miljoen gul den uit de kas werd weggesluisd naar het moederconcern Incotrans. Dit geld had Rotterdam Terminal ontvangen voor de verkoop van de terreinen aan de gemeente Rotter dam. Volgens de bewindvoerder had slechts een deel van dit geld betrekking op het onroerend goed. Waar de 12 miljoen zich thans be vinden is ook hem nog niet duide lijk. Inmiddels heeft het bedrijf wel een schuld van 4 miljoen aan de gemeente Rotterdam, waarvan de terreinen nu worden gehuurd. In een reactie op de verklaring van de ondernemingsraad heeft di recteur Van Duijn gisteren laten weten, dat aan de reorganisatie niet valt te ontkomen. Op de ver dere beschuldigingen van de OR ging hij niet in.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6