Meer politie in kustgemeenten WIEL contactlenzen, das pas fijn. van der Coupe Hardy en slagroomgolven Scholten wil olielevering aan Zuid-Afrika onderzocht Antillen bestuderen samenwerking Om geweld in te dammen Woedende brief van Haagse wethouder aan staatssecretaris Band met instellingen burgerdienst verbroken Twee doden en gewonden bij ongelukken Nederlandse kappers naar wereldkampioenschap Nederlandse jongen wurgt Franse vrouw Ontvoering en mishandeling Rotterdammer vol raadsels DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND PAGINA S BERGEN (GPD) - Het aantal politiemensen in de Noordhollandse kustplaatsen Bergen, Egmond en Schoorl zal worden uitgebreid. Met extra surveillances tijdens de nachtelijke uren hoopt men gewelddadigheden in te dammen, die dit seizoen één dode en verschil lende zwaargewonden opleverden. Aan plaatselijke horeca-exploita- ten zal worden verzocht alcohol houdende dranken met mate te schenken. Er zal geen vergunning meer worden gegeven voor het tap pen van bier in de open lucht bij toeristische evenmenten. Dit is het resultaat van de be spreking die gisterochtend heeft plaatsgehad in het gemeentehuis van Bergen tussen justitie, een ver tegenwoordiger van de commissa ris van de koningin in de provincie Noord-Holland, de districtscom- DEN HAAG (ANP) - De Haagse wethouder van financiën, me vrouw A. van den Berg, vraagt zich af of staatssecretaris Van Amels- voort (binnenlandse zaken) zich wel bewust is van de ernstige fi nanciële problemen van de grote steden. Samen met de andere drie grote steden wil zij de staatssecre taris hierover zo snel mogelijk aan de tand voelen. Dit blijkt uit een boze brief, die Van den Berg eind vorige week aan Van Amelsvoort heeft geschre ven. De staatssecretaris, die de ge- meentefinanciën beheert, heeft zich de woede van de wethouder op de hals gehaald door onlangs te verklaren, dat de grote steden er van hem 'bakken met geld bij heb ben gekregen'. Van Amelsvoort doelde daarbij op de nieuwe financiële verhou dingswet, die in het nadeel van de kleine en in het voordeel van de grote gemeenten werkt. De wet houder zou liever spreken van een druppel op een gloeiende plaat. Van den Berg schrijft dat de nieuwe wet Den Haag in 1994 on geveer zeventien miljoen gulden zal hebben opgeleverd. De kortin gen op het gemeentefonds tot en met 1986 kosten de gemeente ech ter al zestig miljoen gulden. 'Uitla tingen dat er bakken met geld zijn bijgekomen roepen een zeer on juist beeld op', aldus Van den Berg. De wethouder zegt zich ook ge stoord te hebben aan de suggestie dat de vier grote steden hun finan- cële problemen zelf hebben ver oorzaakt. De stijging van het aantal bijstandstrekkers heeft de afgelo pen vier jaar al 41 miljoen gulden gekost. Ook de rentestijging van de afgelopen jaren scheelt miljoenen. Met een bezuinigingsoperatie die in vier jaar 188 miljoen gulden moet opbrengen is de grens van het maatschappelijk aanvaardbare in onze gemeente bereikt, aldus de brief. Mevrouw van den Berg hoopt met haar brief te bereiken dat Van Amelsvoort een wat genuanceer der inzicht krijgt in de financiële positie van de vier grote steden. Zij wil op korte termijn een gesprek met Van Amelsvoort. DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegen heid) heeft vier instellingen waar erkende gewetensbezwaarden tegen militaire dienst vervangende burgerdienst mogen verrichten meege deeld, dat hij de relatie wenst te verbreken. Het gaat om de Vereniging Kerk en Vrede, Amersfoort; de Stichting Aktieve Geweldloosheid, Zwolle; de Stichting ter Behartiging van de Materiële Belangen van de Evangelische Universiteitsgemeente, Utrecht en de Stichting X-Y Beweging, Den Haag. Volgens de bewindsman is gebleken dat deze instellingen zich niet hebben gehouden aan de voorwaarden, waaronder diensten en instellin gen als arbeidsplaats voor gewetensbezwaarden mogen fungeren. Zo hebben tewerkgestelden, aldus De Koning, in strijd met uitdrukke lijke afspraken onder meer werkzaamheden verricht voor de Beweging Weigering Defensiebelasting, voor anti-militaristische bureaus en heb ben ze in dienstttijd deelgenomen aan een opleiding die niet door de overheid is erkend. Binnenkort zullen de gewetensbezwaarden die nog bij deze vier instellingen werken worden overgeplaatst. mandant van de rijkspolitie en de burgemeesters van de drie betrok ken gemeenten. De plaatselijke autoriteiten zijn het met elkaar eens dat het geweld .van de afgelopen maanden op zich zelf staande incidenten zijn. Men verwacht dat de extra surveillan ces tussen 10 en 4 uur 's nachts een preventieve uitwerking zullen heb ben. Wanneer eigenaren van bars, cafés en discotheken meewerken hoopt men de nachtelijke ongere geldheden te voorkomen. De uitbreiding van de politie 's nachts zal direct worden inge voerd. Na het badseizoen wordt be zien, of het mogelijk is de politie- versterking in de drie kustplaatsen blijvend te maken. De extra man schappen voor de nachtsurveillan ces zullen worden ontrokken aan 'rustige gemeenten', aldus de com mandant van de rijkspolitie. Burgemeester Ritsema van Ber gen toonde zich niet echt tevreden over het 'Wij willen een oplossing van blijvende aard en houden vast aan een permanente uitbreiding van de beschikbare politiesterktes in ons gebied'. ARNHEM/GIETHOORN (ANP) - Door een botsing tussen twee au to's in Arnhem is gisteren de 62- jarige mevrouw J. Adolfs uit En schede om het leven gekomen. De 56-jarige bestuurster van de wagen waarin zij meereed, afkomstig uit Meppel, raakte zwaar gewond. Ook vijf andere inzittenden van de twee auto's raakten gewond, onder wie drie kinderen. Volgens een woordvoerder van de Arnhemse politie reed de vrouw uit Meppel vanaf een parkeerplaats de weg op, en werd door een tege moetkomende wagen in de flank gegrepen. De vrouw die om het le ven kwam zat achter in de aangere den auto. De 36-jarige mevrouw Hofstede uit Blokzijl is gisteravond in Giet hoorn bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zij liep met haar man langs de weg toen beiden door een tegemoetkomende auto werden geschept. De 56-jarige man van het slachtoffer is ernstig ge wond in een ziekenhuis opgeno- Het echtpaar liep aan de rechter zijde van de weg, werd door de au to geschept en zeker twintig meter meegesleurd. De vrouw was op slag dood. De chauffeur verkeerde onder invloed. ip UITHOORN (GPD) - 'Het neus je van de Nederlandse kappers zalm'. Zo wordt de nationale ploeg van zeven mannen en twee vrouwen omschreven die van 7 tot 11 september mag deelnemen aan het kampioenschap World Hair 1984 in Las Vegas. Gisteren is die groep op olympische wijze gepresenteerd in aanwezigheid van de Amerikaanse consul Da vid Holm. Negen nerveuze kappers, ge huld in gestreepte blazers, witte pantalons en grijsblauwe strop dassen of strikjes. 'Dit is voor ons echte topsport', zegt een be stuurslid ernstig. 'Je moet er ja ren naartoe werken en als je ten slotte na strenge selecties bent uitgekozen voor het wereldkam pioenschap moet je minstens twee keer per week hard trai nen'. De kappers hebben hun favo riete modellen meegenomen: stevige heren met vierkante haartooi die als een helm om het hoofd sluit: de Coupe Hardy. Dit bolle kapsel is geen mode, maar een internationaal erkende tech nische coupe, waarbij de haren helemaal op elkaar moeten aan sluiten. De dameskappers pre senteren een vijftal meisjes bij wie het hoogblonde haar als slag roomgolven is opgekamd. Voor de leek is er nauwelijks verschil. Bij de een is zo te zien een grovere kam gebruikt dan bij de ander, maar de kenners weten beter. Dit is absolute top. In Las Vegas worden de gol ven van dit dagkapsel, dat in ze ven minuten is gecreëerd, met behulp van haarstukken en ver sieringen omgebouwd voor gala doeleinden. De herenkappers zullen in Las Vegas in 40 minu ten eerst het haar van een onbe kende Amerikaan in model moe ten knippen voor zij met hun ei gen model de Coupe Hardy en een modisch kapsel mogen sho- Kapper Ab van Dam uit Mid- delharnis zegt over zijn kansen: 'Je moet willen winnen. Daarom heb ik een blond herenmodel meegenomen. Ik ben beter in de modische lijn dan in de klassie ke. Iedereen neemt zwartharige modellen voor de Coupe Hardy, ik neem de gok met blond. Wij Nederlanders hebben meestal ronde schedels en daar komt de Coupe Hardy niet zo fraai op uit. De ideale schedelvorm? De Griekse of Italiaanse, denk ik. Die zijn vierkanter. Maar ook de inplanting en de dikte van het haar zijn belangrijk'. Dameskappers hebben een heel ander ideaal. Volgens Andy Uffels uit Vinkeveen, dit jaar Ne derlands kampioen en vorig jaar Europees kampioen, kun je al leen aan wedstrijden meedoen met een model dat heel fijn, ge verfd en met een mesje uitgesne den haar heeft. 'Hoe dunner hoe mooier'. Slechts 15 procent van de Nederlandse vrouwen maakt kans op een carrière als kappers- model. Showkapsels worden buiten de wedstrijden bijna nooit toege past. Henk Bosman uit Winters wijk, reserve in de kappersploeg, zegt: 'Je gaat het op een andere manier gebruiken. Als kapper heb je de taak om vooruit te kij ken. Ik heb wel vaker bij wed strijden laten blijken dat het er niet alleen om mag gaan dat alles glad en gaaf zit. Daarom heb ik mijn eigen versie gegeven van het gewenste kapsel, met een Marilyn Monroe-achtige lok op het voorhoofd'. Hij is het eens met zijn collega's dat de mode voor het komende seizoen een lange nekpartij voorschrijft en de rest in de bob-stijl. De negen kappers, onder wie twee reserves, zijn de Schiedam mer Robert Limburg, Maarten Ploegmakers uit Schayk, Ab van Dam uit Middelharnis, Laura Brugmans uit Rotterdam, de Oostzaanse dameskapper C. de Joode, John Schults uit Delft, die met Andy Uffels uit Vinke veen tot de jongsten in de groep behoren, Ad van Wouwen uit Rijswijk (NBr.) en Henk Bosman uit Winterswijk. MIRAMAS (GPD) - Een 18-jarige Nederlandse jongen is in het Zuid- franse plaatsje Miramas, 50 kilome ter van Marseille, gearresteerd in verband met de moord op een 81- jarige vrouw uit het stadje. De poli tie van Miramas kon nog niet ver tellen waar de jongen precies van daan kwam, maar wist wel dat het uit de buurt van Utrecht moet zijn. De jongen die bij zijn ouders zou zijn weggelopen, probeerde in het Franse plaatsje met een pikhou weel in te breken in een huis waar van de bewoners op vakantie wa ren en werd daarbij betrapt door een 81-jarige buurvrouw. Hij sloeg de vrouw die begon te gillen met de houweel op haar hoofd en nam haar mee naar het tuinhuisje ach ter de woning. Daar wurgde hij de vrouw. Gendarmes uit Miramas, die de deur van het huis de volgende dag open zagen staan, troffen de jon gen nog in de woning aan. Hij heeft de moord bekend. OPIJNEN - Kersenkweker Hen drik de Cock uit Opijnen heeft een electronisch waarschuwingssys teem laten aanleggen in zijn boom gaard. Om te voorkomen dat vogels zich te goed doen aan zijn oogst mo rellen heeft de Cock de bomen vor- zien van 'knallers, bellers, en toe ters'. Met een verrekijker in een toren houdt hij zijn boomgaard in de ga ten. Wanneer vogels neerstrijken op een boom zet De Cock via een radio grafisch signaal zijn 'alarmsys teem' in werking. J3(foto ANP) Tienduizenden forellen uit kweekvijver verdwenen DE TIKE (FR) (ANP) - In het Friese plaatsje De Tike, ge meente Smallingerland, zijn bij een forellenkweker 40.000 tot 50.000 volgroeide forellen ver dwenen. Volgens de eigenaar zijn ze door onbekenden in vrij heid gesteld. De vissen zwom men in zeven kweekbakken, die in een grote diepe zandwin put van vijf hectare drijven. De schade bedraagt ongeveer 90.000 gulden. De forellenkweker miste de forellen gisterochtend. Hij denkt dat de daders met voor bedachte rade te werk zijn ge gaan. De kwekerij wordt name lijk bewaakt door honden. Om die dieren te ontlopen, is men vermoedelijk zwemmend naar de kweekbakken gegaan. De jonge forellen in de kwekerij zijn niet vrijgelaten. De politie is de daders nog niet op het spoor. DEN HAAG (ANP) - Het kamerlid Jan-Nico Scholten wil dat de Ne derlandse regering een onderzoek instelt naar de eventuele Neder landse betrokkenheid bij de olie voorziening aan Zuid-Afrika. Mocht dat het geval zijn dan is dat een extra aansporing om over te gaan tot een Nederlands olie-boy cot tegen Zuid-Afrika. Scholten stelt dit in schriftelijke vragen aan minister Van den Broek (buiten landse zaken). De fractieleider van de groep Scholten-Dijkman verwijst in zijn vragen naar berichten in het Britse zondagsblad The Observer. Daarin wordt onder meer gemeld dat Zuid-Afrika oliemaatschappij Shell in het geheim miljoenen heeft betaald voor het ontduiken van het internationale olie-embar go (het niet leveren van olie) tegen het apartheidsregime. Hij vindt dat de regering tevens na moet gaan of een belangrijk deel van de door Shell aan Zuid- Afrika geleverde olie afkomstig was uit Oman, zoals de Britse krant meldt. Oman zegt immers de vrij willige boycot van Zuid-Afrika te onderschrijven, aldus Scholten. 'De regering zou daartoe onder meer, maar niet uitsluitend, inlich tingen kunnen vragen aan Shell- Nederland', aldus Scholten. schrift moet doen toekomen van het Zuidafrikaanse regeringsrap port over oliezaken dat aan het Zuidafrikaanse parlement is over legd. Dat rapport is opgesteld naar aanleiding van beschuldigingen vanuit de Zuidafrikaanse oppositie dat de regering via de staatsolie maatschappij grote sommen geld heeft uitgegeven om ondanks de vrijwillige olie-boycot aan de ge wenste olie te komen. Zuid-Afrika was tot 1979 voor olie grotendeels (voor 95 procent) afhankelijk van Iran. Toen Iran na 1979 die leveranties staakte verzeil de Zuid-Afrika in diepe proble men. Scholten stelt dat dat Shell met een dergelijke handelswijze juist op een moment dat er sprake is van een vrijwillig olie-embargo tegen Zuid-Afrika het regime in dat land op de been houdt. ROTTERDAM (ANP) - Een groep onbekende mannen heeft vorige week de 43-jarige Rotterdammer G.R.B. ontvoerd, geboeid en mis handeld. Dat is pas gisteren be kend gemaakt door de politie m Rotterdam, omdat volgens een woordvoerder 'in het belang van het onderzoek hierover niet eerder mededelingen konden worden ge daan'. Het slachtoffer werd met twee duimboeien vastgeketend, die door de brandweer moesten wor den doorgeknipt. De man moest zich onder behandeling laten stel len in het Dijkzigtziekenhuis. Het motief van de daders is nog niet be kend. Tegenover de politie verklaarde de mishandelde man door enkele mannen vanuit zijn huis te zijn ont voerd naar een woning aan de Blokmakerstraat in Rotterdam. In dat huis werd hij aangetroffen door de politie, die er een kijkje nam na dat omwonenden glasgerinkel hadden gehoord. Bovendien ontdekte de politie in het huis van het slachtoffer bijna zeven ons cocaïne met een waarde van ruim 200.000 gulden. Of de ontvoering iets met drugs te maken heeft, is volgens de politie niet duidelijk. Het onderzoek wordt voortgezet. WOUDENBERG-Op hetruiterfestijn aanstaande zaterdag in Scherpenzeel zal een van de deelnemers onge twijfeld veel belangstelling trekken: de koe Sarina. Het dier fungeert als trekdier voor het rijtuig met de 16- jarige Rita Wolfswinkel (links) en haar even oude vriendin Sonja Liefting. Tijdens het festival zal Sarina niet alleen laten zien wat zij op het gebied van de dressuur presteert. Ook geeft de koe een staaltje springkunst ten beste. (foto anpi Meisje (6) bij brand omgekomen VALKENSWAARD (ANP) - Bij een felle brand in een woonhuis in Valkenswaard is gisteravond een 6-jarig meisje om het leven geko men. De hoofdbewoner van het huis is zwaar gewond in het zieken huis opgenomen. De brand is ontstaan op de bo venste etage van de woning. Rond middernacht waren brandweer korpsen uit Valkenswaard en Eindhoven het vuur meester. Over de de oorzaak kon de politie nog niets meedelen. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 WILLENSTAD (ANP) - Een werk- groep met vertegenwoordigers van de vijf Antilliaanse eilanden Cura cao, Bonaire, St. Eustatius, St. Maarten en Saba, zal alternatieve vormen van samenwerking met Aruba bestuderen. Beslissingen over de nieuwe staatsvorm zullen voor 1 januari 1986, wanneer Aruba zijn aparte status krijgt, in een refe rendum aan de bevolking van de vijf eilanden worden voorgelegd. Dat zijn enkele van de belang rijkste besluiten van topoverleg tussen de vijf en de Antilliaanse re gering dat afgelopen week op St. Maarten is gevoerd. Ruim een maand geleden had den de vijf eilanden tijdens een eerste topberaad een unieverband met Aruba, zoals is vastgelegd tij dens de Ronde Tafel Conferentie van vorig jaar, van de hand gewe zen. De vijf lieten blijken een der gelijk verband als te knellend te er- Het jongste topoverleg gaat nu uit van een bilaterale regeling tus sen Aruba en de vijf andere eilan den, waarin bijvoorbeeld de econo mische concurrentieverhoudingen kunnen worden vastgelegd. De nu ingestelde werkgroep moet binnen zes weken rapport uitbrengen aan de centrale regering en de betrok ken eilandsraden. Er zijn resoluties aangenomenen waarin is vastgelegd dat de vijf ei landen na de uittreding van Aruba een nieuw Nederlands-Antilliaans staatsverband zullen aangaan bin nen het Koninkrijk. Tijdens het eerste topberaad werd al vastge legd dat op 1 januari 1986 slechts een minimale stap in deze richting zal worden gezet. Tussen 1986 en 1988 moeten de vijf eilanden dan tot een definiteve staatsvorm komen. De vorm daar van zal via een uitgebreide voor lichtingscampagne aan de bevol king van de vijf eilandgebieden be kend worden gemaakt. Er is ook vastgelegd dat de eilan den afzonderlijk een grotere mate van zelfbestuur moeten krijgen, zonder direct tot een federatief ver band te geraken. Omdat in de nieu we verdeling van de Statentparle- ments)zetels Curacao met 14 van de 22 de absolute meerderheid heeft, zullen voor de kleine eilan den garanties worden ingebouwd dat hun belangen op essentiële punten niet kunnen worden ge schaad. Zo zal er een 'niet-overeenstem- mingsclausule' (een soort veto recht) worden ingevoerd. Geschil len kunnen worden voorgelegd aan een nog in te stellen Constitu tionele Kamer van het Hof van Jus titie. Verder krijgen de kleine eilan den meer mogelijkheden aan het bestuur deel te nemen via verte genwoordigingen in nog te in te stellen bijzondere statencommis sies en overlegorganen. Deze in stanties dienen door de ministers dte worden gehoord. Tijdens het jongste topberaad is de centrale re gering gevraagd zo snel mogelijk met de noodzakelijke voorstellen tot wetswijziging te komen. Tijdens het overleg op St. Maar ten is ook opnieuw gesproken over de problemen rond het zogenoem de solidariteitsfonds. Dit fonds moet de financiële gevolgen van de Arubaanse uittreding opvangen. Het gaat om begrotingssteun aan de kleine eilanden. Nederland heeft gezegd niet meer dan tien procent (of iets meer) bij te dragen in het fonds. De Antillen hebben dit van de hand gewezen. Zij wij zen erop dat Nederland heeft ver zekerd dat de Arubaanse uittre ding geen nadelige financiële ge volgen zal hebben. Een belangrijk meningsverschil tussen de Antilliaanse eilanden on derling betreft de kwestie of het fonds alleen begrotingstekorten moet aanvullen of dat ook andere kosten, zoals die van serviceverle ning aan de kleine eilanden door het fonds moeten worden gedekt. De kleine eilanden hebben nu ge zegd dat er een „kostenplaatje" moet worden gemaakt met alle be dragen die nodig zijn voor een goed functioneren van de eilandge bieden. Op Bonaire zal later deze week worden geprobeerd dit plaatje te maken, waarna het zal worden aangeboden aan minister De Koning (Antilliaanse zaken), die eind deze week naar de Antil len vertrekt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5