Leiden verkent internationale offshore-markt Over Werk Vijf woningbouwverenigingen willen fusie halverwege 1985 LAATSTE NIEUWS SUIKER FORS IN PRUS VERLAAGD! Met Den Haag en Zoetermeer de ware kennis van een kenner De suppoost DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 LEIDEN Nog geen echte bibliotheek in Stevenshof en Professorenwij k De hoofdbibliotheek aan de Nieuwstraat. leeg, want zij is gesloten. Er is te weinig geld om de openingstijden verruimen. (fotoHoiva: LEIDEN/DEN HAAG - De gemeente Leiden gaat zich voor het eerst, samen met Den Haag en Zoetermeer, op een buitenlandse beurs presenteren om internationale buiten- gaatse bedrijven te interesseren voor deze regio, de zogenaamde offshore-bedrijven. De drie steden zullen zich later deze maand op de Noorse offshore Northern Sea '84 beurs in Stavanger gezamenlijk laten zien onder de naam Holland Region West. Dat hebben de gemeenten gisteren laten weten. Stavanger is een van de drie grote offshore-beurzen die jaarlijks worden gehouden. LEIDEN - De Stevenshof en de Professorenwijk blijven voorlopig verstoken van een vaste biblio theekvoorziening. Het gemeente lijk bibliotheekplan 1986-1988 voorziet hierin niet, hoewel vooral de Stevenshof schreeuwt om een eigen filiaal. Maar door de hachelij ke financiële situatie ziet de ge meente zich genoodzaakt deze plannen naar de - verrre - toekomst te verschuiven. Als gevolg van de bezuinigingen moest de gemeente vorig jaar al het filiaal Houtkwartier sluiten. Hier rijdt nu een bibliobus, evenals in de Stevenshof. Maar nu de Ste venshof snel wordt volgebouwd en deze wijk door water- en verkeers wegen en een spoorlijn van andere wijken is gescheiden, is de vesti ging van een bibliotheekfiliaal hier zeer gewenst, zo schrijft de ge meente aan de commissie van ad vies voor het Openbaar Biblio theekwerk in Zuid-Holland. De gemeenten zijn wettelijk ver plicht om een bibliotheekplan op te stellen en dit bij de provincie in te dienen. "Maar dit is in de huidi ge onzekere situatie ten aanzien van de rijkssubsidie in de komen de jaren ten zeerste de vraag", al dus de gemeente in haar brief. "Zo lang de geldstroom van het rijk niet is gegarandeerd, is het voor de gemeente moeilijk zich aan een plan te binden. Aan de andere kant moet de provincie toch worden voorzien van de nodige cijfers. Als tussenoplossing lijkt een door het LEIDEN - Vijf Leidse woning bouwverenigingen, te weten: De Goede Woning, P.C.W, Ons Belang, Ons Doel en de Tuin- stadwijk, hebben een geza menlijke verklaring uitgege ven waarin zij te kennen geven te willen fuseren tot één grote woningbouwvereniging. Door deze ontwikkeling lijken de woningbouwverenigingen en de Leidse Woningstichting (LWS) thans af te stevenen op de vorming van twee grote wo ningbouwcombinaties in plaats van de huidige negen. De vijf mikken er op dat de fusie halverwege 1985 zijn beslag zal krijgen. Zij nodigen andere in Lei den gevestigde woningbouwver enigingen en de Leidse Woning stichting (LWS) uit om zich, door ondertekening van de intentie verklaring, bij hen aan te sluiten. Door de ontwikkelingen van de laatste maanden lijken de kaarten evenwel geschud. In juni besloten de LWS en twee woningbouwver enigingen namelijk al de mogelijk heid van een fusie te onderzoeken. Leiden telt op het moment acht woningbouwverenigingen plus een woningstichting (de LWS). Te Twee keer aangehouden LEIDEN - Een 22-jarige Leide- naar, volgens de politie een beken de drugsgebruiker, werd gisteren twee keer aangehouden. Na een achtervolging hielden twee Leide- naars hem gistermiddag omstreeks één uur op de Nieuwe Rijn aan om dat hij een fiets had gestolen. Na dat de 22-jarige was verhoord door de politie en het bureau weer mocht verlaten, ging hij naar V en D. Daar werd hij aangehouden door de bedrijfsrecherche omdat hij volgens die recherche plannen had om een dekbed te stelen. DOOD In een woonboot op de Herensingel werd gistermiddag het stoffelijk overschot van een 50- jarige Leidenaar gevonden. Ie mand van de Sociale Dienst trof de overleden man aan. Volgens de po litie, die zegt dat er sprake is van een natuurlijke dood, moet niet worden uitgesloten dat de man al een week geleden was overleden. College vastgesteld plan op dit mo ment de juiste weg". Een ander punt is, volgens de ge meente, dat in het najaar de Stich ting Openbare Bibliotheek met een beleidsplan voor de komende jaren op tafel zal komen. Mogelijk is dit plan van invloed op het gemeente lijk plan. Leiden heeft op het ogenblik, be halve de hoofdbibliotheek aan de Nieuwstraat, nog vier bibliotheek- filialen. Het filiaal in de Merenwijk. veel, vinden de gemeente en het rijk. Sinds vorig jaar werkten de negen daarom gezamelijk aan de mogelijkheid van een fusie. Aan vankelijk werd de realisering van drie woningbouwverenigingen in Leiden het meest wenselijk geacht. De besprekingen tussen de ne gen werden in juni j.l. doorkruist door het voornemen van de Leidse Woningstichting, Werkmanswo ningen en de Eensgezindheid om onderling de mogelijkheid van een fusie nader te onderzoeken. De he le fusieproblematiek raakte daar door in een stroomversnelling. Volgens de vijf woningbouwver enigingen die nu de handen ineen willen slaan i? nog steeds het meest wenselijk dat in Leiden drie grote woningbouwverenigingen tot stand worden gebracht, met elk zo'n 5000 woningen. Dit is door de opstelling van de LWS, Werkmans woningen en de Eensgezindheid praktisch van de baan, meent de woordvoerder van de vijf corpora ties, W. de Bock. De acht verenigingen en de LWS beheren op dit moment ruim 14.000 woningen. De LWS, Werk manswoningen en de Eensgezind heid beheren meer dan de helft van dat aantal (ruim 7000 woningen). De realisering van twee woning bouwverenigingen, van ongeveer gelijke grootte, ligt thans daarom meer voor de hand. De enige vereniging die zich nog niet bij één van de twee combina ties heeft aangesloten is De Een dracht. Volgens de woordvoerder van de vijf woningbouwverenigin gen zit De Eendracht evenwel in de wachtkamer bij de andere combi natie. Volgens de intentieverklaring van de vijf woningbouwverenigin gen dient het woningonderhoud voorlopig te geschieden door één Centrale Technische Dienst van Woningbouwcorporaties (de CTW). Het algemeen bestuur van de CTW, dat het afgelopen jaar met nogal wat onderhoudsklachten werd ge confronteerd, is voornemens een onafhankelijk bureau een onder zoek te laten instellen naar het functioneren van de technische dienst. De administratie zou, alweer vol gens de vijf, ook dienen te geschie den door één Centrale Boekhou ding van Woningcorporaties. Er zou bovendien een woningmaat- schappelijke afdeling moeten ko men gericht op bewonersparticipa tie, bereikbaarheid en serviceverle ning. dat begin vorig jaar werd geopend, is inmiddels uitgegroeid tot het grootste in Leiden. De plannen om een muziekbi bliotheek/discotheek onder te brengen in de hoofdbibliotheek zijn voorlopig naar de achtergrond geschoven. Ook dit is een gevolg van het bezuinigingsbeleid dat de gemeente, noodgedwongen, moet voeren. De omvang van de rijksbe zuinigingen 1984 voor de gemeente In de intentieverklaring zeggen de vijf woningbouwverenigingen geen herverkaveling van woning- bezit buiten fusieverband te wil len. Daarmee zitten zij niet op één lijn met de drie woningbouwver enigingen die in juni te kennen ga ven te willen fuseren. De drie heb ben wel de wens tot herverkave ling uitgesproken om versnippe ring van het woningbezit over de stad zoveel mogelijk te beperken. Volgens De Bock is het een zaak Leiden bedroeg een half miljoen. Als gevolg van die bezuinigingen moest het filiaal Houtkwartier dicht en het abonnementsgeld ging met een rijksdaalder omhoog. Hoewel door doeltreffender werken het bibliotheekbudget wat lucht leek te krijgen, kon dat niet worden gebruikt om de openings tijden wat te verruimen, maar moest dat geld worden benut om de bezuinigingen op te vangen. van het bestuur van de gefuseerde woningbouwverenigingen om aan de herverkaveling van het woning- bezit te werken. "Het belangrijkste op dit moment is dat er twee com binaties tot stand gaan komen en dat de hele organisatie daarvan ge stalte wordt gegeven", aldus De Bock. De uiteindelijke fusies van wo ningbouwverenigingen moeten de goedkeuring krijgen van de leden vergaderingen. De samenwerking met Den Haag en Zoetermeer is een nieuwe ont wikkeling die door de gemeente Leiden wordt ingezet om bedrijven naar de stad te lokken. Het opval lende is dat de gemeente Leiden in het verleden herhaaldelijk met Den Haag in de clinch heeft gele gen over de vestiging van bedrij ven. De oliemaatschappij Aramco is zo'n geval. Oorspronkelijk was dat bedrijf in Den Haag gevestigd, maar sinds kort zit het in Leiden. Den Haag en Leiden zijn dan ook in feite concurrenten van elkaar. Te klein Toch was de samenwerking met Den Haag en Zoetermeer onont- koombaar, vertelt Saskia Groene- wegen van de afdeling economi sche zaken desgevraagd: "Als Lei den alleen ben je niks. Daar is het veel te klein voor. Amsterdam of Rotterdam kunnen zich nog nét al leen presenteren op zo'n beurs. Maar dat is voor Leiden onmoge lijk. Als regio staan wij sterker". En: "In het verleden heb je natuur lijk afschuwelijke missers gehad met buitenlandse reizen van ge meenten. Bijvoorbeeld Appelscha, dat zich ging presenteren. Dat snijdt natuurlijk geen hout". Het grote probleem is volgens Groenewegen dat de internationa le bedrijven vaak niet eens weten waar Leiden ligt. "Die mensen we ten vaak net waar Nederland ligt. En daar moeten we ze het eerst voor interesseren. Verolgens gaan we proberen interesse op te wek ken voor deze regio", aldus Groe newegen. Objectief Elke gemeente zal twee verte genwoordigers afvaardigen naar het Noorse Stavanger, waar ook veertien Nederlandse bedrijven staan. De vraag rijst dan ook of de vertegenwoordiger van Leiden wel objectieve voorlichting zal geven over bijvoorbeeld concurrent Den Haag. Groenewegen denkt dat dat geen problemen zal geven: "Geïn teresseerde bedrijven bepalen zelf wel waar ze willen zitten. De zes mensen geven een algemeen beeld van deze regio. Dat kunnen we wel. En als iemand specifieke zaken van Den Haag wil weten, sturen we hem door naar de Haagse man. Maar het echte zaken doen is meestal een kwestie van follow-up. Dat gaat vaak over een redelijk lan ge termijn. Bedrijven beslissen niet van de ene op de andere dag. Daar gaan vaak maanden of soms zelfs jaren over heen". Top In de brief die samen met een promotiebrochure zal worden uit gereikt aan de bezoekers van de beurs schrijven de burgemeesters van de drie steden dat zij binnen hun gebied diverse topplaatsen be schikbaar hebben voor vestigingen van "hoogwaardige industriële en dienstverlenende" ondernemin gen. Er wordt daarbij gedacht aan ingenieursbureaus, technische ad viesbureaus, olie-exploratiemaat schappijen. olietechnische bedrij ven en offshorespecialisten. In de brochure zelf wordt hoog opgegeven van de goede verkeers verbindingen, de gunstige ligging tussen Amsterdam en Rotterdam, het stabiele investeringsklimaat en het rustige arbeidsklimaat. De rui me aanwezigheid van multinatio nale oliemaatschappijen zou het voor organisaties in de petroche mische industrie aantrekkelijk ma ken zich op Holland Regio West te oriënteren. De drie gemeenten willen zich de komende twee jaar nog op twee an dere offshore-beurzen op dezelfde wijze presenteren. In de speciale brochure staan overigens ook de gemeenten Alphen aan den Rijn en Delft genoemd. Deze gemeenten hebben geen vertegenwoordigers op de drie offshore-beurzen, maar in de toekomst is het mogelijk dat de vijf gemeenten gezamelijk gaan. De provincie Zuid-Holland heeft in het kader van het werkgelegen heidsplan voor de drie beurzen een subsidie van tweehonderdduizend gulden gegeven. Muur beklad LEIDEN - De gemeente Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan van het bekladden van een muur in de Stevenshof. Schilderingen zou den zijn aangebracht op een muur met een oppervlakte van tien vier kante meter. Volgens de gemeente bedraagt de schade ongeveer vijf duizend gulden. ADVERTENTIE LEIDEN - A.J. Mosterd, hoofdsuppoost van het Rijks museum voor Volkenkunde: "Als suppoost zit je dus de hele dag als het ware te kijken naar een bewegend museum, al die mensen moetje in de gaten houden". "Ik vind het overigens een klerewoord, suppoost. Het doet me teveel aan vroeger denken. Toen waren sup poosten nog echt suppoosten. Je kent het wel: dan zat zo'n man met een Izegrimgezicht naar de bezoekers te kijken. Je was als de dood voor zo iemand. Praten deed je niet, je keek wel uit". "Ja, en dan had je ook nog van die suppoosten, vroeger dus, die de hele dag wat slaperig om zich heen zaten te kijken. Ik zeg wel 'ns tegen de jongens hier: om vijf uur moesten ze door de bezoe- door Wim Brands kers wakker worden gemaakt. Maar ach, die tijden zijn voorbij hè". A.J. Mosterd is 63, werkt bijna zestien jaar in het Rijksmuseum voor Volkenkunde: "Ik ben dus van huis uit zadelmaker. Ho, ho, PlUimagG begrijp me goed: ik maakte niet alleen zadels, voor de oorlog heb ik ook vrij veel militaire uitrus tingen in mekaar gezet. Revol vertasjes van leer, dat soort voor werpen". "Toen ik begon als suppoost dacht ik: mooi baantje, lekker rustig, beetje zitten, wat mijme ren. ..jaja, ik kan nu zeggen neer, vergeet het maar! Dat op letten is een vak apart. En tegen woordig is rondhangen er hele maal niet meer bij. De suppoost ik spreek overigens liever over zaalwachter - heeft een wat ande re functie gekregen, moet u ten. Hij is meer een gastheer Treedt mensen vriendelijk tege moet, berispt soms iemand op een rustige manier. Heel anders allemaal dan vroeger". "Na de oorlog heb ik dat werk nog een tijdje gedaan, maar toen kwam de klad erin: je kreeg het plastic, nietwaar, de mensen moesten het leer niet meer. Daar na ging ik in de schrijfmachines. Op m'n achtenveertigste had ik dat ook wel gezien. Tabak had ik er van., ja, en toen bedacht m'n vrouw dus iets". Zij schreef brieven naar diver se rijksinstellingen, of ze geen baantje voor haar man hadden. De directie van het Rijksmu seum voor Volkenkunde hapte toe: Mosterd werd aangenomen. "Aanvankelijk heb ik in dit mu seum diverse klusjes gedaan, na verloop van tijd werd ik sup poost en tegenwoordig ben ik dus zelfs hoofd. Ik maak werkin delingen enzo". Zeg bijvoorbeeld: Als een muis hoef je hier niet rond te lopen, maar om nou zo'n kabaal te ma ken-jongen, jij kunt toch ook wel op een andere manier de aan dacht van de anderen trekken!" "Je krijgt hier vogels van aller lei pluimage binnen. De sup poost denkt soms: laat ik die man maar eens in de gaten hou den. Daarin is hij getraind, in de loop der jaren. Nou is het niet zo dat we met ons hoofd om het hoekie zo'n man in de gaten hou den. Ben je gek, dat pakken we slim aan. Hij wordt als het ware geschaduwd. Komt niet zo vaak voor hoor, maar soms..." "Als ik met iemand sta te pra ten, dan denk ik ook wel eens bij Hoofdsuppoost A.J. Mosterd: "Toch, als je goed nadenkt, dan zeg ik: dit beroep heeft leuke kanten". "Kwaad word ik soms. Kijkje hebt wel 'ns van die schoolkinde ren die het echt te dol maken. Dan neem ik zo'n kereltje even apart en pak het tactisch aan. mezelf: wat is dat nou voor een snuiter? Neem die man die hele maal verlekkerd op de prehisto rische afdeling stond. Ja, vertel de hij, hij had ook een collectie. Maar hij miste nog wat. Of ik niet wist hoe hij aan die ontbrekende spullen kon komen. Dan ga je toch wel even nadenken, niet? Wat wil die man van mij, denk Gegil "Je maakt hier ook leuke din gen mee, laten we het daar maar eens over hebben. Dat is tenslot te veel belangrijker dan die doodenkele rare bezoeker. Ja, wat is nou leuk? Kent u dat ver haal over die meisjes? Die kwa men dus in de zaal met Boeddha beelden Zegt die ene: dat beeld beweegt! Toen kwam ik dus naar voren en ik zeg: klopt, als jullie hier nou rustig gaan zitten en diep ademhalen...toen pauzeerde ik even..dan zullen jullie die beelden zien bewegen". "Goed, ik liep rustig verder Even was het stil en toen hoorde ik me toch een gegil! Helemaal overstuur kwamen die meisjes - tieners waren het - naar buiten stormen. Ze vlogen zelfs hun le raren om de nek, zo over hun toe ren waren ze". We komen te spreken over las tige bezoekers. "De meeste men sen zijn vriendelijk", zegt Mos terd. "Maar soms heb je er verve lende bij zitten". Hij staat op en imiteert de gang van een gorilla. "Er kwamen 'ns van die gasten in het leer binnen, sigaretjes in de mond. die types. Ja. wat doe je dan° Ik pleeg dat altijd psy chologisch aan te pakken. Dan zeg ik: zo jongens, ik ben maar wat jaloers op jullie. Jullie mo gen hier roken, ik niet. Gooien ze die sigaretten dan nog niet weg, dan zeg ik: kom nou jongens, ik sta hier ook m'n brood te verdie nen. En zowaar: dat helpt meest al". Op de vraag of het beroep van suppoost iets is voor oude man nen, antwoordt Mosterd: "Wat denk je nou? De laatste tijd ne men musea graag jonge mensen aan. Ook weer niet te jong na tuurlijk, ik bedoel: iemand van vijfentwintig, die moetMos terd balt z'n vuisten: "Die moet er eerst flink tegenaan in het le- "Bij kinderen is dit beroep na tuurlijk niet in trek. Die willen brandweerman worden, met vuur spelen. Suppoost worden, dat komt niet in ze op. Toch, als je goed nadenkt, dan zeg ik: dit beroep heeft leuke kanten". Leiden stevent af op twee grote corporaties

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3