Zonnest(r)eek Extra chloor is bron van discussie Restauratie overvalt Leiderdorpse PAGINA 2 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 Een privé-zwembad is pas echt luxe Als je al een eigen fiets, auto, huis, kleurenbuis, video en jacht hebt, denk dan niet dat dit het toppunt van luxe is. Bij lange na niet, want wat dacht u van een eigen zwembad, dat is toch eigenlijk pas je ware. Dat plastic peuterbad van een paar tientjes, dat constant lekt, de deur uit en daarvoor in de plaats een verwarmd buiten- of - nog mooier - binnenbad: dót is luxe. Een man die dit heeft begrepen, is H. 1' Ami (42) uit Roelofarendsveen. Sinds een jaar of twintig heeft hij zich toe gelegd op het maken en aanleg gen van zwembaden voor parti culieren en bedrijven. Het blijkt een goudmijntje, gezien de Porsche en Jaguar die achte loos geparkeerd staan aan de Lasso 11. "Als je er maar met genoegen inzit", merkt hij tus sendoor losjes op over de zwembaden. Het klinkt bijna als een reclame-slogan. "Ik ben met niets begonnen. Ik nam een zaak over die onder meer handelde in grondboor- machines, van die dingen om een leiding onder de weg door te leggen. In de tijd dat er nog vele gasleidingen moesten wor den gelegd, liep dat goed maar het ging later niet zo best meer. De zaak die ik had overgeno men bracht als neven-activiteit een zwembad in de handel. Een rond aluminium bad. Dat ding kostte toen inclusief filter, ke tel en het hele spul zesduizend gulden. Dat was toen het be gin", zegt 1' Ami. Hij toog aan het werk en wierp zich op de bouw van zwembaden. Een achteraf gebleken goede keuze. Hij ontwierp zelf een bad: een elementenbad. Dit sys teem, dat een jaar of vijftien ge leden werd geïntroduceerd, blijkt nog steeds bijzonder goed te voldoen en de klandizie weet dit te waarderen. "Adver tenties, verhaaltjes in de krant en noem maar op hebben geen enkele invloed op de verkoop van mijn zwembaden. Het le vert niks op. Ik moet het heb ben van mondelinge reclame". De manier waarop dat soms kan gaan, illustreert een voor val van enkele jaren geleden in Enschede. L'Ami moest in een fraai vil lawijkje een zwembad aanleg gen. Het moest een zwembad van acht bij vier worden. "Ik was bezig met het zwembad, steekt de buurman het hoofd over de schutting en vraagt of ik na afloop ook even bij hem langs wil komen. Voor hem moest ik een zwembad bouwen van tien bij vijf. Je zal het niet willen geloven maar ook daar steekt de buurman het hoofd over de schutting en vraagt ook of ik even langskom. Deze wil de en kreeg een bad van twaalf bij zes. Toen ik later bij de man van het eerste bad nog even langsging voor een filter, ver telde deze mij: "Als ik dat had geweten had ik ook graag zo'n grote gewild". Nigeria De zwembaden van de Vener kregen al snel internationale faam vanwege de hoge kwali teit en de in verhouding lage prijs. Dit heeft de Veense zwembadbouwer al op menig plekje op de aardbol gebracht. "Dat is toch niet altijd even mooi als je denkt. Ten tijde van die hevige gevechten in Beiroet werd mij gevraagd daar in de buurt een zwembad neer te zet ten. Dat zit je toch niet erg lek ker want als het even misloopt, zit je mooi vast". Eén van de bedrijven die vaak een beroep doen op L'A mi is Volker-Stevin. Een paar maanden geleden is hij naar Ni geria toegegaan om daar voor het personeel een fraai buiten bad neer te zetten. Een foto boek herinnert nog aan die tijd. "Die mensen daar werken zes dagen in de week van 's mor gens vroeg tot 's avonds zeven uur voor vierhonderd gulden in H. l'Ami op de rand van zijn zwembad aan de Lasso in Roelofarendsveen. "Als er geen r die zich een zwembad kunnen veroorloven dan is het wel heel slecht gesteld met de economie". de maand", zegt hij en wijst op een groepje Nigerianen. Eén van de foto's laat een armetie rig jongetje zien dat een emmer water haalt. Een waterleiding hebben ze thuis niet. Even ver der staat de foto van het prach tige, blauwe, zwembad. Toch moeten de kosten van een zwembad niet worden overdreven. Een bad van bij voorbeeld acht bij vier kost ge heel compleet rond de twintig duizend' gulden. Compleet wil dan zeggen inclusief de filter, zonnecollectoren voor het ver warmen van het bad, enzo voorts. "Voor een soortgelijk zwembad betaal je in het bui tenland zeker het dubbele", zegt l'Ami, "Dat is het aardige van Nederland. Hier is niks écht duur". Aankleden Dat er een markt voor derge lijke zwembaden is, bewijst de omzet van vorig jaar van l'Ami die alleen in Nederland al onge veer een miljoen gulden be droeg. "Kijk, we hebben bij voorbeeld ook een bad voor een kleine tweeduizend gulden maar dat noem ik geen zwem bad", zegt de zwembadbouwer. (foto Wim Dijkman) Hij zegt overigens met grote stelligheid dat je beter een slecht zwembad kunt hebben dan een slecht filter. "Als je een goed filter hebt, hoef je je water niet te verversen. Bijvoorbeeld het zwembad hier beneden. Dat water zit er al zeven jaar in en is nog prima. Dat heb je al leen met een goed filter". Als je een goed zwembad neerzet, vallen de onderhouds kosten erg mee, zegt hij. Rond de drie honderd gulden per jaar. "Hoewel, laten we er vijf honderd per jaar van maken en dan mag er ook nog iets aan de machines gaan mankeren". Een beetje zwembad moet toch op z'n minst aardig wor den 'aangekleed'. Vier kale blauwe wandjes, dat is ook niet alles. Daar moet verlichting in. Maar ook hier heb je uitersten "Bij jachtbouwer Van Lent op de Kaag bouwen ze momen teel weer zo'n groot jacht. Een schip met een lengte van zestig meter. Ik heb daar op het bo vendek een zwembad gemaakt. Normaal heeft iemand in z'n zwembad één verlichting, deze man krijgt twaalf verlichtin gen. Dat heb ik nog nooit mee gemaakt. Ik hoorde trouwens dat hij een gouden rand op z'n schip wil. Ja verguld dan. Moet je eens nagaan. Zestig meter lengte maal twee in bladgoud. Dat kost kapitalen". Open haard Over uitersten gesproken. Toch weten de wat 'minder be deelden' er ook een aardig potje van te maken. Zoals het geval 'open haard'. Het aardig van het systeem van l'Ami is ook dat het demontabel is. Je kan het uit elkaar halen en er gens anders weer neerzetten. Toch had hij bij iemand een pracht van een zwembad aan gelegd. Eenmaal klaar, ging de trotse eigenaar bij zijn open haard zitten en keek er onder door. Het was zo'n type open haard met een ruimte tussen vuurplaat en schoorsteen. Maar hij kon onder zijn open haard door niet zijn zwembad zien lig gen. Dat zou toch eigenlijk moeten, vond de man en l'Ami moest terug komen om het zwembad te verplaatsen, pre cies achter de open haard. De groep die zich een zwem bad kan veroorloven is klein. Toch is l'Ami niet bang dat zijn markt op een gegeven moment verzadigd is. "Als er geen men sen meer zijn die zich een zwembad kunnen veroorloven dan is het wel heel slecht ge steld met de economie van het land. De mensen hebben geld of hebben hard voor een zwem bad gespaard. Je moet eerst al les hebben en dan denk je aan een zwembad. Die mensen zijn er nog genoeg". Een beetje goede zomer wil de handel trouwens wel stimu leren. "Als ze een maand op vakantie zijn geweest, denken ze 'goh, wat was dat lekker bij dat zwembad in Italië'. Dan wil len ze eenmaal thuis met een beetje aardige nazomer ook graag bij het zwembad zitten. Het jaar daarop is het dan zeker dat het in april weer razend druk is, dan wil bij wijze van spreken iedereen een zwem bad", zegt 1' Ami, die beweert dat vijftig procent van zijn klanten nooit zwemt. Hij is zelf ook geen zwemmer ("Ik heb er geen tijd voor"). Een zwembad hoeft helemaal niet zo groot te zijn. Een klein bad kan al voldoende zijn voor iemand die graag wil zwem men. "Je zet er een jetstream in en die heeft zoveel kracht datje kunt blijven zwemmen tot je er bij neervalt", zegt de zwembad bouwer. Bad Beneden, op de begane grond, ligt het zwembad van z'n bedrijf dat tevens als privé- bad dienst doet. 'I don't swim in your toilet. Please don't pee in my swimmingpool' hangt onder meer aan de muren. Be halve het riante bad met ver lichting en twee jetstreams is in de ruimte verder een sauna en een whirlpool ondergebracht. Het bad is eenmetervijftig diep, dit is de standaard diepte. Dat is wel even wat anders dan bij een vroegere klant. "Die wilde een bad hebben met een diepte van tachtig centimeter, en dan nog graag de bediening van de filterinstallatie in het dressoir bij de stereo. Waarom tachtig centimer?. Die mensen konden niet zwemmen". Wat l'Ami het liefste zou willen? "Schatrijk worden", zegt hij lachend. Alleen middenstand gelukkig LEIDERDORP/ZOETER- WOUDE - Chloor in het drinkwater: het blijkt een bron van discussie. Water leidingbedrijf 'De Rijn streek' noemt het een nood zakelijk kwaad. De schade lijke bacterie 'aeromonos hydrophilia' moet uit het water, zo voert men aan. Be woners van Leiderdorp en Zoeterwoude Rijndijk plaatsen echter hun kantte keningen bij het chloor dat al zo'n drie weken in hun drinkwater zit, de laatste week in een dubbele portie. De een mijdt het bad omdat er "go re dampen uit opstijgen". Een tweede bemerkte dat de babyhuid schraal werd. En een derde vraagt zich wanhopig af wat ze de kat nu voor moet schotelen, terwijl een vierde "niets merkt" en zeven gla- .zen water per dag drinkt, zo blijkt uit een telefonische rondgang. Slechts één partij is gelukkig: de middenstand. De verkoop van mi neraalwater is de laatste weken na melijk omhooggeschoten. De Di gros in de Leiderdorpse Winkelhof en de Spar aan de Leiderdorpse dr. de Bruynestraat verkochten de laatste weken maar liefst drie tot vier maal zoveel mineraalwater (zonder koolzuur). Ook een woord voerder van de Kromar aan de Zoe- terwoudse Nassaulaan noemt dat percentage. DINSDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos. muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook 20-21 uur. Voorschoten Buurthuis Bloemenwijk - Sixlaan, fiets- puzzeltocht voor het hele gezin, starten tussen 18-19 uur. WOENSDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Hooglandse Kerk - pauzeorgelconcert dooi Bas de Vroome, 12.30 uur. Voorschoten Buurthuis Vlietwijk - Molenlaan, start roeitocht voor kinderen, 10.30 uur. Leiderdorp "Sjelter - Heemraadlaan, tocht naar speeltuin Linnaeushof. vertrek 9.30 uur. Geen thee De stijging zette drie weken gele den in, toen het water van de Leid- se Duinwatermaatschappij (LDM). dat in Leiderdorp en Zoeterwoude Rijndijk door de kranen stroomt, werd verblijd met een portie chloor. Opvallend genoeg werd de toeloop niet groter toen vorige week een extra portie chloor aan het drinkwater werd toegevoegd. Dit extra portie werd aan het duinwater toegevoegd omdat het chloor 'wordt afgebroken' wanneer het over een grote afstand wordt vervoerd, zo verklaart het Bos- koopse waterleidingbedrijf 'De Rijnstreek'. Dit bedrijf koopt het Leidse (duin)water en zorgt voor de verspreiding in Leiderdorp en Zoeterwoude Rijndijk. Het verbaast Sparman J. van der Meer niet dat de verkoop van mi neraalwater niet omhoog schoot toen de extra portie werd toege voegd: "Het minste of geringste chloorluchtje is mensen al teveel. Als ze alleen al maar denken dat er chloor in zit, zeggen ze: nee, dat hoef ik niet. Daar kan ik geen thee van zetten: geef mij maar mineraal water". Volgens de middenstander, die zelf niets proeft en van geen paniek wil weten, grijpen vooral oudere mensen naar de mineraalfies. Het verschijnsel blijft volgens hem dan ook beperkt tot een klein percenta ge van de bevolking. Bij de Digros heeft men daar andere opvattingen over. Een woordvoerster: "Jong en oud, iedereen sleept hier met mine raalwater. Sommigen lopen weg met tien, vijftien flessen. Je hoort mensen ook echt klagen. Zo van: je wordt er doodziek van, bij dat af wassen al die chloordampen in mijn snuit". Veel mensen vinden het volgens haar echt vervelend en zijn behoorlijk geschrokken: "Het is rotzooi, hoor je nogal eens. En daar betaal je dan flink voor". Ochtendchloren Willen de mensen bij de Digros nog wel eens klagen, de gemeente en het waterleidingbedrijf hebben nog weinig klachten gehoord. Na tuurlijk, waterleidingdeskundigen krijgen wel eens te horen dat men niet zo gediend is van de chloors- maak. Maar volgens woordvoerder C.J. van Boere zeggen heel wat mensen dat ze nauwelijks iets mer ken. Hij ontdekte dit tijdens zijn vele onderzoekjes bij de mensen thuis. Deze onderzoekjes worden ver- VOORSCHOTEN - Geboren Dirk O z.v. A.D. Gelderblom-Zaaijer, Maresa Z. d.v. R.E. van den Akker-Van Appelen, Nicolien M.Q d.v. M.H.J.Q. Holland- Amelink, Emiel S. z.v. J A. Beijersber- gen-Addink, Erik z.v. H. de Graaff- Brandwijk, Sebastiaan J.H. z.v. H.G. van der Poel-Berk, Andrew D. z.v. J.A. McCrae-Treharne. richt om te kijken of het chloorge- halte een beetje constant is en blijft schommelen rond de 1 a 1,5 milli gram per liter. Volgens de woord voerder lukt dat aardig, al is de concentratie 's morgens iets hoger. Het water heeft dan een tijdje stil gestaan in de leiding, zo verklaart hij. Ook is het mogelijk dat in het ene gedeelte van het dorp de hoe veelheid chloor hoger is dan in een ander gedeelte. Eenvoudig omdat het chloor bij het ene huis een lan gere weg heeft moeten afleggen en behoorlijk afgebroken is, terwijl het bij een ander fris uit de chloor- centrale komt. Dat veel mensen juist 's avonds last van chloorluch- ten hebben, verbaast Van Broere Bij de huisbezoeken wordt overi gens ook bekeken of de bacterie al het veld ruimt, nu de leidingen zo vol chloor zitten. "En er zijn teke nen dat de toestand verbetert", zegt hij, zonder dat goed te willen toelichten. Hij wil niet vooruitlo pen op het grootscheepse onder zoek dat samen met andere water leidingsbedrijven wordt uitge voerd. Eind augustus worden hier van de eerste resultaten verwacht. Of het Boskoopse bedrijf hierop zal wachten of op eigen houtje de chloortoevoeging stopt, durft Boe- re nog niet te zeggen. Eerlijkheids halve voegt hij toe dat ook de in spectie voor de volksgezondheid een grote vinger in de pap heeft Het chloor kan pas uit het water wanneer zeker is dat het water ge zond is. Een wrang idee, vinden sommi ge "chloordrinkers": "Alsof dat chloor zo gezond is", zeggen zij schamper. "Ik durf mijn kinderen geen water uit de kraan meer te ge ven", zegt een bewoonster van de Leiderdorpse Boekweitkamp. "Ze zeggen wel dat het geen kwaad kan, maar ja, zeker weten doe je dat natuurlijk nooit". Warmonder botst tegen auto aan OEGSTGEEST - Bij een botsing met een auto is een 62-jarige War monder zodanig gewond geraakt dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde om ongeveer half elf gis teravond op de kruising Kennedv- laan-Abtspoelweg in Oegstgeest. De Warmondse fietser reed zonder goed uit te kijken de kruising op, waarop een 40-jarige Leiderdorpse automobilist de man niet meer kon ontwijken. Met vermoedelijk een beenbreuk en onbekende andere verwondingen werd de Warmon der overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Leiden. T FinPRnriDD I::JL.LI4 LEIDERDORP Het monumenta le pand aan de Leiderdorpse Hoofdstraat 42 kan worden opge knapt. De ministeries van welzijn, volksgezondheid en cultuur en so ciale zaken en werkgelegenheid hebben ruim 214.000 gulden opzij gelegd voor de opknapbeurt, die in totaal 477.234 gulden kost. De rest van het bedrag moet op de tafel worden gelegd door gemeente, provincie en eigenaar E.H. Furnee. Zij reageren echter, zacht ge zegd, terughoudend op de subsi die-toekenning. "We weten niet eens dat er subsidie is aangevraagd voor het pand. Bij de ene afdeling is de verbazing nog groter dan bij de andere over de handelwijze van de mysterieuze eigenaar Furnee", zegt de voorlichter van de gemeen te. De eigenaar in kwestie heeft op geen enkele wijze contact gezocht met de gemeente. En deze wil al tijd graag contact hebben met een huiseigenaar voordat ze geld geeft. "Kortom: we wachten af -De ver antwoordelijkheid ligt nu bij de ei genaar". besluit de voorlichter. De eigenaar, die niets blijkt af te weten van subsidie, beaamt dat hij de stilte heeft bewaard rond zijn 18e eeuwse pand, dat op de monu mentenlijst staat. Hij heeft hier zo zijn redenen voor, verklaart hij. "Je hoeft natuurlijk niet bij de ge meente aan te kloppen wanneer je geen prijs stelt op de voorwaarden die zij stelt", aldus Furnee. Hij wil niet verklappen welke voorwaar den de gemeente zou stellen. Werklozen Bij de gemeente is men zich van geen voorwaarden bewust. Wel weet men spanning te kweken: dreigend voert de voorlichter aan dat de gemeente alleen haar aan deel in de subsidie geeft, zo'n der tig procent van 263.000 gulden, wanneer ook de provincie haar aandeel geeft. Dit aandeel schom melt rond de tien procent van de 263.000 gulden. Andersom geldt, dat wanneer de provincie niet over de brug komt, de gemeente het eveneens laat afweten. Ze zou dan niet meer doen dan praten met het Gewestelijk Ar beidsbureau. Dit bureau moet langdurig werklozen aanwijzen die de opknapbeurt moeten uitvoeren. Zeventig procent van de werklui komt uit deze categorie. Het geld voor deze restauratie is namelijk afkomstig uit een spe ciaal 'terugploegpotje'. De ministe ries willen met dit potje twee vliegen in een klap slaan. Niet al leen willen ze monumenten en openbare gebouwen opknappen, ook willen ze langdurig werklozen werk bieden. Het liefst zou het rijk zo snel mo gelijk aan de slag gaan. De datum van 15 september wordt in dit ver band niet geschuwd. De bewoon ster, mevrouw Furnee, schrikt hiervan: "Er wordt hier niet opge knapt", zegt zij krachtig. "Over twee jaar ga ik hier weg, en in die tijd wil ik hier rustig wonen. Zo'n verbouwing geeft ontzettende el lende". De verbouwing zal namelijk zeer ingrijpend zijn. Het dak wordt op geknapt en de gevels aan voor- en achterzijde krijgen een beurt, zo verklaart een woordvoerder van Monumentenzorg. De Leiderdorp se, die al 23 jaar in de woning woont en in die tijd al heel wat op knapbeurten heeft meegemaakt, voelt zich overvallen door deze me dedeling. Haar man, die vier jaar geleden vertrok en haar over twee jaar wil laten vertrekken uit het pand, had haar nooit ingelicht. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 3rschri|ving Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren: en Per post 85,50 W F. J. Wirtz en Maandabonnement 21,21 A A' van Brusse nen (Autom. betaling) Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 2311BG LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is met toegestaan. Indien éen maand voor het opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Directie: G. Koopman Ad) dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: J Kroon (stad) B W. T Jungmann (plv) H I J Veldhuizen (regio) H vd Post (plv) W. F J.Wirtz (bin. buit./eco Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen De Leiderdorpse mevrouw Furnee voor haar monumentale pand aan de Hoofdstraat 42. Ze voelt niets restauratieplannen: "Er wordt hier niet opgeknapt", zegt ze. "Ik wil hier rustig woneii. Ik heb geen zin ii ontzettende ellende". <fotoHo

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2