LEIDSCH DAGBLAD Hulp nodig voor oudere werkloze buitenlanders Verbeten jacht op 2 Belgen en een man uit Heerlen «Even'n grülburger halen Bokser stoot door Inbreker telefoneert: rekening 15.000,- Rechtbank legt Teekens boete van 130.000 op Gebruikte autos nu aanzienlijk goedkoper ACOM adviseert snelle regeling Steen door raam van politieauto STOM, - 8 VrSap Strijd in Sri Lanka DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37467 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posltius 54 2300 AB leiden Vow tel rw zie colofon 16 PAGINA'S Nieuws uit Los Angeles op pag. 9, 10, 11 en 12 Vlagvertoon van Cruz Alle winnende atle ten bij de Olympi sche Spelen in Los Angeles kennen het kunstje inmiddels: om de toeschouwers te bespelen zwaaien ze tijdens hun ere rondje allemaal met de vlag van hun land. In navolging van Carl Lewis zorgde de Brazi liaan Joaquin Cruz gisteren in het atle- tiekstadion voor het vlagvertoon. Hij won het goud op de 800 meter in een race waarin het Engelse duo Coe- Ovett keihard van de troon werd gesto ten. "Cruz was dan ook de enige die de ze titel verdiende". De armen van Arnold Vanderlijde kunnen in triomf om hoog. De Nederlandse bokser won zijn eerste partij in het zwaargewicht van Egerton Forester uit Sierra Leo ne. In de derde ronde van het gevecht deelde Vanderlij de de beslissende klappen uit. Hij stootte door naar de kwartfinales van het Olympisch bokstoernooi. 'Over leeft' hij die, dan ontmoet hij de Canadese wereldkam pioen van Nederlandse komaf Willy Dewit, die gisteren de coach van zijn Algerijnse tegenstander in bedwang gehouden zag worden door zeven politieagenten. Gevloerd door pupil De trainer van Vale rie Brisco Hooks werd op uiterst on stuimige wijze be dankt door zijn pu pil. Nadat ze de 400 meter winnend had beëindigd stortte de atlete zich zo en thousiast op haar coach dat de man volkomen werd ge vloerd. Carl Lewis is hal verwege bij zijn goudjacht. Na de ti tel op de 100 meter, veroverde hij giste ren ook het belang rijkste eremetaal bij het verspringen. Overigens was dat een plak met een bijsmaak. Na twee sprongen hield Le wis het voor gezien, tot ergernis van de toeschouwers. "Maar de mensen moeten begrijpen dat ik meer te doen heb", aldus het feno meen, die op vier maal goud mikt. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Spoorwegen hebben steeds meer moeite om machinisten be reid te vinden om op vrijdag- en za terdagavond de sprintertrein tus sen Den Haag en Zoetermeer te be sturen. Vooral de oudere machinis ten weigeren de avonddiensten op deze lijn, laten zich indelen in se ries waar de sprinter niet in zit of proberen te ruilen met jongere col lega's. De Federatieve Spoorweg Vak vereniging noemt het werk op vrij dag- en zaterdagavond op deze lijn „onaanvaardbaar zwaar" wegens de toenemende agressie en balda digheid van jongeren jegens perso neel en materieel van de NS. De FSV heeft scherp geprotes teerd bij de directie van de NS te gen het laten vervallen van aanwe zigheid van een hoofdconducteur op de Zoetermeerlijn in de avondu ren. „Dat werkt zwartrijden, agres sie en een gevoel van onveiligheid bij de normale reizigers in de hand", zegt bondsbestuprder H. Marijs desgevraagd. Ook de machinisten blijken zich nu volgens de FSV steeds onveili ger te voelen. De NS ontkent overi gens dat men moeite heeft met het vinden van machinisten. Volgens woordvoerder Van der Linden ste ken de problemen op de sprinter- lijn niet ver uit boven die op ande re lijnen in het land. ROTTERDAM (ANP) - Een inwo ner van Rotterdam is onaange naam verrast door een mededeling van de PTT, dat er op zijn telefoon voor 15.000 gulden is gebeld. In de woning werd vorige week, toen de man op vakantie was, inge broken. De inbreker nam een gou den herenring en een plantje mee. Bovendien maakte hij van de afwe zigheid van de bewoner gebruik om zeer langdurig naar het buiten land te bellen. De gedupeerde heeft aangifte gedaan bij de politie. Een woordvoerder van de PTT deelde vandaag desgevraagd mee dat in geval van inbraak met de PTT onderhandeld kan worden over kwijtschelding van de reke ning. „Er moet wel duidelijk spra ke zijn van overmacht", aldus de woordvoerder. Zonnige perioden In de komende nacht veel bewolking en vooral eerst nog kans op wat regen. Overdag droog weer met geleidelijk meer zon. Minimumtemperatuur rond 12 graden. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Matige, aan zee en in het Wad dengebied af en toe vrij' krachtige wind uit noord tot noordoost. 8 augustus Zon op 6.14, onder 21.17 uur. Maan op 20.04, onder 2.14 uur. Hoogwater in Katwijk om 1.26 en 14.09 uur, laagwater om 9.39 en 22.11 uur. Politie beschoten Echtpaar gegijzeld ROERMOND (ANP/GPD) - Twee Belgen en een man uit Heerlen hebben gisteren voor groot alarm gezorgd bij de politiekorpsen in Limburg en Brabant. Het drietal sloeg bij een auto controle op de vlucht. De politie werd verscheidene malen beschoten. Toen de wagen van de drie onklaar raakte, werd de auto van een echtpaar in beslag ge nomen. Het echtpaar zelf werd gegijzeld. Zij werden later ongedeerd in België aangetroffen. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Zij zijn ontkomen in de bossen van Kinroy, vlak over de grens nabij het Nederlandse Weert. Het betreft twee Belgen die uit de gevangenis in hun land zijn ont snapt en een 34-jarige man uit Heerlen. Opvallend verkeerd verkeersge drag op een weg in het Limburgse Beegden luidde gistermiddag het gewapend treffen tussen de drie onbekende mannen en een surveil lancewagen van de rijkspolitie Roermond in. De bestuurder van een BMW- personenauto negeerde tot twee keer toe een stopteken van de poli tie en vluchtte richting Roermond. Daar werd een doodlopende weg ingeslagen en werden met r uit e i de i >_- -T T- f- Zeer nauwgezet gaat de politie te werk in de verbeten jacht op de drie gewapende 1 Heerlen. Hier worden de bandensporen in Beesel nagegaan. echtpaar op het spel stond. Met zwaailicht en loeiende hoorn reden de mannen naar Strampray, waar opnieuw een auto werd ingepikt. Met achtervolgende politiewa gens op hun hielen ging het drietal met de gegijzelden de grens over naar België. Daar werd de auto van de vluchters nog waargenomen in Bree, in Opglabbeek en later in Genk. Aan de achtervolging deed toen ook een vliegtuig van de dienst luchtvaart van de rijkspoli tie op Schiphol mee. Op een industrieterrein in Op glabbeek werd het echtpaar vrijge laten. Ze zijn eerst door de Belgi sche rijkswacht verhoord en daar na laat op de avond naar Neder land teruggebracht. 'De twee men sen hebben veel geleden', vertelde een politiewoordvoerder. Begin zeven uur meldde de Bel gische politie dat ze de auto met de drie mannen uit het oog waren ver loren. Het opsporingsonderzoek is nog steeds in volle gang. Bij het groot politie-alarm in* Zuid-Nederland is gistermiddag al les op de been gebracht. Alle poli tiekorpsen, maar ook de Koninklij ke Marechaussee en de douanepos ten aan de grens. DEN HAAG (GPD) - De voormalige Leidse super slager Eijmert Teekens is vanmorgen door de Haagse rechtbank een boete van 130.000 gulden opgelegd voor het plegen van fraude met invoerstaten voor uit Zuid-Amerika geimpor- teerd vlees. Daarnaast hoor de hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden tegen zich uit spreken. Tegen Teekens was twee weken geleden vijftien maanden onvoor waardelijke gevangenis straf geëist. De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. S.F. Kootte, zei bij de strafmaat rekening te hebben gehouden met het feit dat de frau de al in 1979 en 1980 werd gepleegd en dat door het concern tevens een bedrag van tien miljoen gulden als schadevergoeding werd uitbe taald, zij het door anderen dan Tee kens. Bovendien had Teekens als het enige lid van de raad van be stuur al bijna een maand in voorar rest gezeten. Enige van zijn colle ga's werden eerder tot boetes van honderdduizend en vijftigduizend gulden veroordeeld. Mr. Kootte noemde het gedrag van Teekens tijdens de rechtzitting twee weken geleden niet erg voor beeldig. Met name het feit dat hij toen door zijn raadsman zover moest worden gebracht zijn spijt over het gebeuren te uiten, had bij Kootte geen goede indruk ge maakt. de vluchtende auto een aantal scho ten op de politieauto afgevuurd. Daarna vluchtte de auto met drie inzittenden van naar schatting tus sen 20 en 25 jaar in de richting van de Roermondse binnenstad. In het centrum kwam het op nieuw tot een vuurgevecht. De schutters wisten te ontkomen en bereikten via allerlei binnenwegen Asselt, waar hun auto over de kop ging. De achtervolgende politie zag dat de drie mannen ongedeerd uit de vernielde wagen kropen. Hier kwam het tot een derde vuurge vecht. Dat werd gestaakt toen de mannen onder bedreiging de wa gen van een echtpaar in bezit na men. Het echtpaar zelf werd gegij zeld om hun verdere vlucht te dek ken. In Beesel wilden de drie aan hun pronkstuk toekomen door een ach tervolgende politiewagen te vero veren. Dat mislukte, maar even la ter moest een wachtmeester van de rijkspolitie in Swalmen zijn auto wel aan de mannen overgeven, om dat het leven van het gegijzelde Garages staan vol UTRECHT (GPD) - Op dit mo ment zijn er zo'n tienduizend tweedehands auto's meer te koop bij de garages dan nor maal in deze tijd van het jaar gebruikelijk is. Volgens Bovag- woordvoerder R. Boon doen veel garagebedrijven de auto's voor lage prijzen in de verkoop. „Dat scheelt soms wel duizen den guldens", zo zei Boon van ochtend in een reactie. De oorzaak van de grote hoe veelheid gebruikte auto's is volgens Boon te verklaren door de recente stakingsacties in Duitsland. Die hebben tot ge volg dat nu veel bestelde auto's worden afgeleverd, waardoor er veel inruilauto's in de gara ges komen. Ook door de agres sieve inruilacties, vaak door de importeurs opgedrongen, zijn veel tweede-hands auto's bij de verkopers terecht gekomen. Volgens Boon is het belang rijk dat de garagehouders snel door hun grote voorraad ge bruikte auto's heenraken. „In de herfst worden, zo is nu een maal gebruikelijk, niet veel au to's verkocht. De garagehou ders moeten het hebben van de eerste helft van het jaar als zo'n zestig tot zeventig procent van de totale jaarverkoop de deur uitgaat". De slager had tevens geprobeerd om de middag voor de zitting aan de echtgenote van mr. Kootte op zijn huisadres een gedenkboek te overhandigen. Dit moest de rech ter een andere kijk op zijn persoon geven dan hij mogelijk uit het ge rechtelijk onderzoek had gekre gen. Mr. Kootte toonde zich over deze poging om hem te beïnvloe den hoogst verontwaardigd. Een voormalige procuratiehou der van het slagersconcern kreeg voor zijn aandeel in de fraude een boete van vijfduizend gulden opge legd. Wachtmeester gewond RIJSSEN (ANP) - De 23-jarige wachtmeester P. Elzinga van de rijkspolitie in Rijssen is gisteren zwaar gewond geraakt, toen een man een grote steen door het por tierraam van de politieauto gooide. In het ziekenhuis in Almelo werd geconstateerd dat het slachtoffer een zware hersenschudding en een scheurtje in de schedel had opgelo pen. De dader, een man uit Eindho ven, kon ter plekke door een colle ga van Elzinga worden aangehou den. Een motief voor de daad is niet bekend. De twee inzittenden van de sur veillance-auto zagen de hun beken de man met een grote steen in de hand lopen. Ze wenkten hem om naderbij te komen. Toen de man op korte afstand van de politiewa gen was gooide hij de steen door de ruit. De wachtmeester werd op het achterhoofd getroffen. LEIDEN (ANP) - Er moet snel een regeling komen voor langdurig werkloze buitenlanders van 45 jaar en ouder, zodat ze met behoud van uitkering voorgoed naar hun land kunnen terug keren. Die regeling moet uitsluitend gelden voor ou dere werklozen, van wie het gezin nog in het land van herkomst woont. Het gaat hier om totaal 2000 tot 3000 personen, hoofdzakelijk Turken en Marokkanen. Dat staat in een advies van de Adviescommissie Onderzoek Min derheden (ACOM) aan de minister van binnenlandse zaken, op grond van voorlopige uitkomsten van we tenschappelijk onderzoek. Hun kansen om weer aan de slag te komen zijn te verwaarlozen, stelt de ACOM. Het liefst willen zij naar hun land terugkeren. Zij blijven echter, omdat ze bij de huidige re geling geen enkele bron van in komsten meer hebben wanneer zij terugkeren naar hun land. Hun aantal zal volgens de ACOM niet veel groter worden, omdat de meeste jongere buitenlanders hun gezin wèl in Nederland hebben en hier voor het merendeel zullen blij- Voor de oudere werkloze alleen staanden adviseert de commissie de invoering van een afzonderlijke rijksgroepsregeling op basis van de bijstandswet. Uit het nog lopende onderzoek komt een schrijnend beeld naar vo ren van de situatie waarin deze ou dere werkloze buitenlanders ver keren. Hun kansen om ooit weer aan de slag te komen zijn nihil. Tien tot twintig jaren van zware, geestdodende arbeid hebben hun sporen bij hen nagelaten. De mees te mannen met wie de onderzoe kers spraken, maakten een volko men apathische indruk. De enige band die zij nog met Nederland hebben is hun (steeds lager wordende) werkloosheidsuit kering. Het verblijf van deze beperkte groep ex-gastarbeiders in Neder land dient geen enkel redelijk doel meer. Bij het uitblijven van een re geling zullen zij gedwongen zijn tot hun 65ste jaar, of tot hun dood, in Nederland te blijven, stelt de ACOM in haar advies. Eerder kwam het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB) met het plan alle in Neder land wonende werkloze buitenlan ders met behoud van hun uitke ring in staat te stellen naar hun land van herkomst te laten terug keren. De vakcentrale FNV opperde de ze mogelijkheid voor werkloze bui tenlanders van 57,5 jaar en ouder.' Haarlemmerstraat 157, Leiden. Tel.: 071 -14 64 59. NEW DELHI (AP) - De marine van Sri Lanka heeft een vergeldingsaan- val ondernomen op Tamil-guerrillastnjders. Meer dan 110 personen (een honderdtal burgers, de rest militairen) zouden bij de beschieting van de stad Valvettiturai om het leven zyn gekomen. Dit meldt het dagblad Time of India. Volgens de Times is Valvettiturai 'het favoriete smokkelpunt met Zuid- India' voor groepen die streven naar een afzonderlijke staat voor de Ta mils, een minderheid in Sri Lanka. dat ik die geweldige aanbieding miste. Had ik die krant nou maar gehad. Neem zelf een abonnement voor een aan trekkelijk koopje. Ja. ik wil uw krant: een kwartaal (I 63,10). Ik krig de krant eerst 2 weken gratis 4 weken voor f 10.-. Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnr 10050. 2300 VB Leiden. Bellen kan ook, tel. 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1