Van den Berg heeft baaidag 'We hadden tweede kunnen staan' Jongejans als slachtoffer Poloërs kunnen plak vergeten Schoonspringster door 'politiek spel jury' slechts tiende Hockeyploeg Duitsland bij laatste vier Kunstzwemsters zesde Slechts vierde in vijfde race PAGINA 10 SPORT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 LONG BEACH (ANP) - De Ne derlandse 470-zeilers John Sta- venuiter en Guido Alkemade hebben gisteren hun beste kans op de stap naar het Olym pisch erepodium voorbij laten gaan. In de vijfde race, waarin drie van de vier topgeplaatsen uit het klassement werden ge diskwalificeerd, maakte het als vijfde geklasseerde Nederland se duo een misstap in plaats van een reuzestap. De mogelijkheid naar de tweede plaats op te schuiven was zonneklaar. Het resultaat van Stavenuiter in de vijfde ra ce (12e) verhinderde dat. De Medemblikker zakte zelfs naar de zesde plaats in de algemene rangschikking Daarbij kende Stavenuiter nog het geluk, dat de vijfde wedstrijd in de jurykamer nog eens opnieuw werd gezeild. De zeventiende plaats in de door Zeilduo Stavenuiter/Alkemade mist kans om op te schuiven een windschifting mislukte ra ce veranderde eerst in de der tiende wegens vier diskwalifi caties voor de te snel vertrok ken ploegen van Italië, Austra lië, Nieuw-Zeeland en de Ver enigde Staten. Later verdwe nen de Westduitse broers Hun ger nog uit de uitslag na een door Stavenuiter gewonnen protest-zaak. De Medemblik ker won ook zijn tweede pro test, tegen de Mexicaanse ploeg. In beide gevallen was er sprake van aanvaringen. „We hadden na vandaag tweede kunnen staan", ver zuchtte John Stavenuiter na af loop van de race, die heel ande re uitkomsten bracht dan aan vankelijk gedroomd. In het eer ste kruisrak veranderde de wind van invalshoek en scho ven zo'n twintig boten de dap pere Nederlanders voorbij. Sta venuiter gaf de moed nog niet op, maar drie keer kwam een manoeuvre om een groep van zo'n tien tegenstanders te pak ken verkeerd uit. Als zeven tiende overschreed de Medem blikker de finishlijn, waarna hij meteen naar de jury-container rende voor het aantekenen van twee protesten, die hij glansrijk won. Door dat 'juridische suc ces' bleef de 26-jarige Medem blikker de moed houden op een succesvolle afsluiting van de Olympische regatta. „Door die protesten en diskwalificaties heeft de hele top van het veld, op leider Doreste na, twee slechte resultaten staan. Dat biedt mogelijkheden. Vandaag hebben we uitstekend gevaren. Alleen na zo'n mislukt eerste kruisrak is het moeilijk je posi tie te verbeteren. We houden hoop, ondanks de mislukking van vandaag. We hadden sensa tioneel kunnen klimmen in het klassement. Dat is niet ge beurd. Jammer", was Stavenui- ters analyse over de 470-strijd, waarin de Spanjaard Doreste de Olympische titel bijna niet kan ontgaan. Van de Nederlandse afvaar diging in Long Beach zijn Finn- zeiler Neeleman en het Torna do-duo Van Bladel/Lambriex definitief voor de ereplaatsen uitgeschakeld. Neeleman fi nishte gisteren als tiende. Zijn zwakte op het start-traject, het eerste kruisrak, heeft de Reeu- wijkse avonturier bij de Olym pische Spelen in de midden moot gehouden. Willy van Bla- del klaagde ook maandag na zijn tiende plaats over gebrek aan wind op de Delta-baan. Op dat gemis aan klimatologische stuwing had de zeiler uit Den Bosch niet gerekend. Hij had zijn boot getuigd voor zware wind en kan nog slechts op een vrolijk stemmende uitschieter in de laatste twee dagen hopen. Tot verrassing van iedereen is het Star-tweetal Binkhorst/ Van WaltMeijer nog in de slag voor een medaille. Binkhorst, die de eerste vier dagen vol te genslag en protesten had afge sloten met een dagzege, leek maandag op zijn tweede over winning af te stevenen. Een zwak gevaren voordewinds rak kostte de Leusdense huisarts, bezig aan zijn derde Zomerspe len, echter de koppositie aan de Westduitser Griese. De tweede positie deed Binkhorst en Van Walt Meijer echter opschuiven naar de vijfde plaats in het alge meen klassement. De aanva ring van de eerste dag en de deklassering van de derde dag doen zich in de score van de Nederlanders echter danig voe len. In de Olympische zeilstrijd lijken de Spanjaard Doreste (470), de Amerikaan Haines (Soling) en de Nieuwzeelander Sellers (Tornado) op weg naar goud. In de andere vier klassen is de afscheiding na vijf van de zeven races nog niet overduide lijk, al staat vast dat de Ameri kanen de grootste oogst zullen binnenhalen. staan bij haar tuimeling in de rang schikking. Waarbij dient te worden aangetekend dat Jongejans na acht sprongen nog als zesde stond geno teerd. „Bij de negende sprong heb ik alles of niks gegokt", blikte Jon gejans terug. „Ik moest twee en een halve salto achterover sprin gen, een erg moeilijke sprong. Nou, ik gokte dus en verloor vier plaatsen". Na de Spelen zal ze het ouderlijk huis in Badhoevedorp als tussen stop gebruiken voor een terugkeer naar de States. „Ik ga marketing en management studeren aan de Uni versity van Miami. Daar kan ik me ook gaan bezig houden met schoonspringen. Scott Rich wordt m'n trainer. Ik ga er behalve plank werk ook veel aan krachttraining doen. Want ik wil in de sport het hoogste bereiken. Dat doel valt in LOS ANGELES (GPD) - Haar sprong naar de olympische schoonspringtop mislukte dan toch nog, nadat Daphne Jongejans daags tevoren absoluut geen plan kenkoorts had getoond temidden van dat selecte milieu. Slechts een tiende plaats schoot er over voor de frele, 19-jarige blondine uit Bad hoevedorp, die op haar eerste olympische dag nog zo amechtig had geflirt met de bronzen plak. „Toch ging ik er zelf al van uit dat ik die vierde plaats niet zou kunnen vasthouden. Ik zou ervoor getekend hebben als ik als zesde was geëindigd. Maar tiende.. Ach, laten we maar zeggen dat ik niet ontevreden ben". Hoe was dat toch gekomen, die vrije val van haar naar die plek, ver in de luwte van de strijd om de me dailles? Ze had op de eerste dag toch gracieus haar programma af gedraaid, gelijk een door de wol ge verfde diva. Molewiekend het chloornat kiezend had ze toch ook de juryleden behaagd, nu ze haar hele santekraam sprongen op be stelling van die zeven wijzen in het bassin van het USC-complex had afgeleverd. „Er zat een héél ander panel dan de dag ervoor", stipte haar coach Frans van de Konijnen burg fijntjes aan. „Ja", sprak ook Jongejans, „hadden die lui mijn eerste drie "sprongen op dezelfde manier gewaardeerd als die juryle den van de eerste dag, dan zou ik ook nu 'in the mood' zijn geraakt. Dan had ik zelfvertrouwen gekre gen en was ik zeker hoger geëin digd dan tiende". Maar de zeven die gisteren uit naam van de FINA genaamde in ternationale zwembond vrijwillig de hele dag met een bord voor hun kop zaten, hielden er een andere vi sie op na dan hun ongetwijfeld ge waardeerde collega's Althans, dat was de mening van Van de Konij nenburg. „Ik weet niet of het aan de leeftijd van die figuren lag, maar dit is het slechtst gejureerde toer nooi, wat ik in tijden heb meege maakt", gaf de coach de rechtspre kers een veeg uit de pan. „Ik heb de hele dag machteloos op mijn stoel zitten wippen. Want hier is gewoon een politiek spelletje ge speeld. Ze hebben er een twee kamp tussen Amerika en China van willen maken. Daarom ben ik blij dat die Canadese heeft gewon nen. Die Sylvie Bernier stak zo ver uit boven de rest, dat ook deze ju ryleden er met goed fatsoen niet om heen konden". Hij wenste vooral niet ongenuan ceerd over te komen, Frans van de Konijnenburg. Daarom stelde hij voorop dat de lading kritiek op de jury niet was gevoed door de de- LOS ANGELES (GPD) - Het totale doelsaldo suggereert anders, maar de harde toernooi praktijk van „Pepperdine University" leert dat er maar weinig schot zit in de verwezenlijking van de vooraf door het nationale waterpoloteam gekoesterde illusies op een olympische plak. Tot nog toe verzamelden de mannen van de na deze Spelen afscheid nemende coach Denes Poczik 32 goals; zo op het oog een acceptabel aantal in relatie tot de vier tot nu toe gespeelde wedstrijden. Maar aangestipt dient te worden dat 20 treffers werden gescoord tegen China en Canada, ontwikkelings landen op pologebied. Na het 9-5 echec tegen Joegoslavië bleef Neder land tegen de Verenigde Staten andermaal aan de negatieve kant van de score: 8-7, waarmee de kansen op een medaille tot nul werden geredu ceerd. „We hadden gerekend op brons", erkende AZC-speler Remco Piel- stroom, „maar als je zo speelt, verdien je niet anders dan als zesde in de finalepoule te eindigen". Niettemin haastte hij zijn coach Denes Poczik na te spreken dat „dit onze beste wedstrijd van het hele toernooi was". In tegenspraak daarop lieten de Nederlandse poloërs de unieke gele genheid voorbij gaan om de tot favorieten opgeklopte Amerikanen als medaillekandidaten af te schminken. Alleen Ton Buunk ging in deze ontmoeting echt doeltreffend te werk. Vijf maal liet de Amsterdammer zich afroepen als maker van een goal; Heiden en Noordegraaf kozen ieder slechts éénmaal het gezelschap van de routinier. „De Amerikaanse ploeg speelde defensief sterk, maar toch hadden we uit deze wedstrijd meer kunnen halen", vermoedde ook coach Poczik. Traditioneel woekerde zijn keuze evenwel met man-meer-situaties. Ni co Landeweerd bestond het zelfs om in de laatste periode niet te profite ren van een numerieke meerderheid. „Dergelijke fóuten mag een er/aren speler niet maken", kritiseerde Poczik. „Trouwens ook Ton Buunk had bij een zes-om-vijf-situatie nog een prima kans". Feitelijk tegen beter weten in had de Nederlandse ploeg een claim gelegd voor een plaats op het olympische erepodium. Vergeleken met andere op de internationale polotop mikkende naties heeft de Nederland se voorbereiding op deze Spelen van geen kant gedeugd. Hetgeen overi gens niet de schuld is van coach Poczik of welke speler dan ook. De keuze tussen topsport enerzijds en aan de andere kaht een aantrek kelijke positie in de maatschappij valt in Nederland nu eenmaal in het voordeel van het laatste. Bijna altijd ontbraken er in het recente verleden wel spelers, gehinderd door studie of werk, op een internationaal evene ment. Voor het desastreus verlopen toernooi om de Tungsram-beker in Boedapest moest bijvoorbeeld de in Los Angeles tegenvallende Stan van Belkum zich wegens studie absent melden. Een maand voor de Olympi sche Spelen kon het gebeuren dat een vijftal poloërs direct uit hun dage lijkse beslommeringen naar Dordrecht moesten koersen om daar nog even een wedstrijdje te komen spelen in het kader van het zevenlanden- toernooi, door Poczik destijds een testcase voor deze Spelen genoemd. „Dat zijn toestanden, waarmee je in Nederland mee moet leren leven", aldus Poczik na driejaar dienstverband met de KNZB. Maar hij is te veel Hongaar om blijvend te accepteren dat hij niet steeds over de poloërs kan beschikken, over wie hij wil beschikken. Hij wordt straks opgevolgd door George Geurtsen, „die zal moeten bepalen hoe het nu verder moet". In elk geval hoopt aanvoerder Ton Buunk tijdens zijn olympische af- scheidstournee op betere tijden. „Er zal meer vertrouwen in de ploeg komen, nu we tegen Amerika zo goed hebben gespeeld", veronderstelt hij. „Als ik dit toernooi vergelijk met bijvoorbeeld de Spelen van Mon treal in 1976, toen we brons haalden, hadden we daar het voordeel om in de tweede wedstrijd meteen tegen de Russen te moeten spelen. Dan ga je als vanzelf al scherper het water in. Hier kregen we eerst te doen met twee zwakke landen". Poczik: „Dat we tegen China en Canada zo erbarmelijk slecht hebben gespeeld, was inderdaad een psychologische kwestie". De vraag is nu, wat het Nederlands poloteam na het 8-7-verlies tegen de Verenigde Staten nog heeft te zoeken in de finalepoule van het olympi sche plolotoernooi. Zoals gezegd heeft Buunk nog wel een zonnige kijk op zijn verblijf in het zwembad van de studentencampus Pepperdine University, gevestigd in het louter rijkdom ademde Malibu. Maar vanuit de kern van de poloselectie stijgen intussen ook minder welluidende klanken op. Er zou sprake zijn van groepsvorming, na drie weken verblijf in de Verenigde Staten wordt er onderhuids geklaagd over irritaties die zo links en rechts de kop opsteken. En een ongeschreven wet in de sport wereld zegt dat die alleen kunnen worden weggemasseerd door een suc ces dat hoogstwaarschijnlijk te laat zal komen om nog de onderscheiding op te halen, waarvoor de poloërs naar Los Angeles waren gekomen. Verenigde Staten - Nederland 8-7 (2-2, 3-2, 2-2, 0-1). Scoreverloop: 4.06 McDonald 1-0; 4.28 Buunk 1-1; 4.55 Jody Campbell 2-1; 6.16 Buunk 2-2; 7 16 McDonald 3-2 (man meer); 8.09 Schroeder 4-2 (man meer); 9.06 Buunk 4-3; 11.02 Figueroa 5-3 (man meer); 13.23 Buunk 5-4 (man meer); 15.03 Schroeder 6-4; 16.26 Heiden 6-5; 16.48 Schroeder 7-5; 18.11 Siman 8-5 (man meer). 20.12 Noordegraaf 8-6; 24.17 Buunk 8-7 (man meer) GERARD VAN PUTTEN LOS ANGELES (ANP) - De West duitse coach Klaus Kleiter drukte het verschil tussen wel of niet plaatsen voor de halve finales van het herenhockeytoernooi gisteren als volgt uit: „Gelijkspelen of win nen betekende champagne, verlie zen was mineraalwater geweest". Het werd champagne, want West- Duitsland hield Olympisch titel verdediger India op 0-0, genoeg voor het behoud van de tweede plaats in poule B en plaatsing bij de laatste vier, met Australië, dat zich in zijn laatste wedstrijd tevre den stelde met 2-1 tegen het zwak ke Verenigde Staten. In groep A valt morgen de beslis sing over de nog open halve finale plaats. Groot-Brittannië is al zeker van kwalificatie. De Britten heb ben in de vroege ochtend tegen Pa kistan het lot van Nederland in hun hand. Verliezen zij niet, dan is het resultaat van Oranje later op de dag tegen Kenia nog van beslissen de betekenis. Bij de dames stond één wedstrijd op het programma. Na het zware verlies van een dag eerder tegen Nederland (2-6) herstelde West- Duitsland zich enigszins door met 1-0 van Nieuw-Zeeland te winnen. Het beslissende doelpunt in dit blessurerijke duel viel kort na rust door Patricia Ott. West-Duitsland, dat alleen nog tegen de Verenigde Staten moet aantreden, heeft hier door medaillekansen behouden, Nieuw-Zeeland is definitief uitge schakeld. Stephan van den Berg in actie tijdens de vijfde race in de windglider-klasse. De surfer werd vierde en staat nu tweede in de algemene rangschikking (foto epu) ceptie van Daphne's nederlaag. Een schoonspringster kan immers altijd laag vallen, „dat is het risico van het vak". Niet zijn leerlinge hanteerde hij derhalve als voor beeld om zijn klaagzang over de ju ry van nóg scherper teksten te voorzien, hij nam voor het gemak maar de Argentijnse Ribot bij de kop om aan te tonen dat niet alle cijfergevers ook zieners waren. Ribot had, althans naar de optiek van Van de Konijnenburg, op een gegeven moment het water geko zen gelijk een strijkplank dat zou doen. „In een gulle bui zou ik een vijf voor de moeite hebben gege ven", zette de coach nu even zijn FINA-pet op. „Uiteindelijk heb ik ook de bevoegdheid om te jureren. Maar wat deed die Japanner, die gaf een 7. Terwijl de rest van dat stel weer een 4,5 gaf. Niet te gelo ven toch". Hij draafde nog even door, in zijn ogen hadden met name de Japan ner Odzuki en de Nieuwzeelander Hood geen goed kunnen doen. „Ik kom toch veel bij internationale toernooien, maar ik had ze nog nooit gezien. En nu zitten ze er dan opeens op de Olympische Spelen". Nou moet inderdaad gezegd dat beide heren van gevorderde leef tijd gisteren momenten kenden, waarop ze niets zagen, ergens an ders naar keken of gewoon zaten te slapen. „Ik wist nooit, waar ik met die mensen aan toe was", was de lezing van Daphne Jongejans. „Na die eerste drie sprongen vroeg ik me af wat ik fout had gedaan, zo laag werden die gewaardeerd". Waarna de schoonspringster in samenspraak met haar trainer de opmerkelijke opmars van de Ame rikaanse Seufert met de nodige wantrouwen onder de loupe nam. „Die stond gisteren nog achter Daphne. Nu heeft ze brons", knik te hij veelbetekenend. Jongejans: Ze hebben die Seufert gewoon op getild. Die meid had toch nooit een medaille mogen halen". Ze wilde niet te lang stil blijven LOS ANGELES (ANP) - Het Ne derlands kunstzwemduo Katrien Eyken/Marijke Engelen bezet na gisteren op de eerste dag bij de duetten de zesde plaats. Het kop pel liet een uitstekende indruk achter. Het Amerikaanse koppel Costie/Ruiz neemt de eerste plaats in, gevolgd door de Canadese da mes Hambrook en Kryczka. LONG BEACH (ANP) - Stephan van den Berg, Neerlands hoop in bange zeildagen, nam gisteren een baaidag. In de vijfde race om het Olympisch kampioenschap plankzeilen liet de acht-voudig wereldkampioen de gelegenheid onbenut een voorlopige beslissing te forceren in de titelstrijd. Iers. „Ik had in deze race altijd tweede moeten worden. Alles zat hier echter tegen op die grote vuil nisbelt". Van den Berg doelde met de laatste opmerking op het rond drijvende vuil op de Pacific, waar van een stuk plastic in zijn zwaard was terecht gekomen en zijn laat ste kruisrak had verknoeid. Dat rak naar de finish was niet het eni ge tegenvallende traject uit de vijf de race, die begon met een valse start en met toenemende wind. Het ergste windgebrek lijkt voorbij op het Olympische zeil water. Van den Berg had de beste start, maar Kendall en Maran kregen een betere strook wind en kwamen hem op het eerste kruisrak fluitend voorbij. Aan het eind van het twee de kruisrak, met de lange Maran als eenzame koploper, miste Van den Berg net de tweede plaats. De Fransman Guillerot, de Europees kampioen, was hem net te snel af bij de bovenboei en op het voorde- windse rak raakte de Nederlander nog meer achter. „Ik probeerde was op mijn plank aan te brengen; voor de stroefheid, voor de grip van de voeten. Dat ging echter he lemaal niet", was de verklaring van Van den Berg, die een paar keer zijn evenwicht kwijt was en naar de vierde positie terugzakte. Bij het bereiken van de benedenboei was de Hoornse plankzeiler zo van slag, dat hij het merkteken raakte en, voor straf, een extra rondje om de boei moest draaien. Terwijl Steele steeds meer naar achteren schoof -een plezierige ontwikkeling voor de Nederlan der- stond Van den Berg foeterend op de plank. Na de strafronde opende hij in het derde kruisrak de jacht op de tweede plaats, waar voor Guillerot en Kendall zeer se rieus in aanmerking kwamen. In de laatste driehoek vocht Van den Berg zich via twee goede ruim- windse rakken toch weer naar dat tweetal toé. Plastic Op het moment, dat hij zich op maakte voor een paar beslissende slagen naar de positie achter de ver weggelopen Maran, bleek de snel heid van zijn plank vertrokken. In het vieze water voor de haven mond van Long Beach was een groot stuk plastic aan het zwaard blijven hangen. Het remmende ef fect kostte Van den Berg de aan sluiting. Nadat hij het plastic van het zwaard had getrapt, waren Kendall en Guillerot, door eerdere diskwalificaties geen echte medail le-kandidaten meer, uit de greep. De reeks van tegenslagen had bondscoach Van der Aat nog meer aangegrepen dan de teleurgestelde Van den Berg. Van der Aat, mok kend, het hoofd naar de grond: „In deze race had Stephan zijn positie voor de rest van de regatta kunnen veiligstellen. Als hij tweede was geworden, en onder deze omstan digheden is hij echt de man achter Maran, dan had hij de laatste twee races op Steele kunnen varen. Met het afhouden van de Amerikaan was het goud al bijna veilig ge weest." Drama De strijd om de gouden medaille in de windglider-klasse, de eerste die ooit bij de Olympische Spelen wordt uitgereikt, gaat nog twee da gen vol drama tegemoet. Volgens de weerberichten zal de wind nog meer toenemen, waardoor de Ame rikaanse lichtgewicht Steele het moeilijk zal krijgen bij de verdedi ging van zijn toppositie. Bij een beste bries lijken Maran (4e) en -mogelijk- Kendall (3e) de voor naamste concurrenten voor Van den Berg, die op de springplank naar de eerste positie staat. Maran kan bij harde wind de laatste twee races winnen, maar rekent zich zelfs bij die topverrichting niet tot een kanshebber voor het Olym pisch goud. Van den Berg mag na melijk nog 14.4 punten op hem ver liezen en blijft met klasseringen op de derde en vierde plaats de win nende Maran nog voor. „Ik vaar om op het erepodium te komen. De eerste vier dagen heb ik niet slecht gevaren, maar met die lichte wind zijn jongens als Steele niet bij te houden. Ik ben al blij met die overwinning van vandaag. Als het blijft waaien, dan komt er misschi.en nog meer succes", aldus de gisteren oppermachtige Ita liaan, die zich voor de spannende slotdagen graag in de underdog- positie ziet geplaatst. Van den Berg stelde zichzelf en zijn vele Nederlandse volgers gis teren in Long Beach teleur door bij windkracht 3/4 geen optimaal ge bruik te maken van de mindere dag van ranglijstaanvoerder Scott Steele. De Amerikaanse lichtge wicht werd negende in de door de Italiaan Maran gewonnen windgli- der-wedstrijd. Van den Berg werd slechts vierde en bleef in het alge meen klassement drie punten ach ter Steele. Taktisch varen is er op de twee slotdagen niet bij voor de grote favoriet. Daar baalde Stephan van. Vol gens zijn zeggen als een stier. Dat wilde hij wel even kwijt ook. Het humeur was gestoord en dat hoort bij topsporters, zeker na tegenval- Daphne Jongejans (foto ANP) Nederland niet na te streven, want sport en studie gaan daar niet sa men". GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10