Carl Lewis 'een perfect produkt' Moses krikt startgeld op 'Blessure-I lenoit verbaast sceptici Tevredenheid overheerst bij Hidding en Wijnsma Met gouden plak Veelbelovend debuut van Commandeur Het geheim schuilt in de schoenen LEIDSCH DAGBLAD Grete Waitz verslagen op marathon Demonstratie van superioriteit MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 PAGINA 9 LOS ANGELES (ANP) - Het geklik van honderden came ra's naast hem joeg Edwin Moses gisteravond te vroeg uit de startblokken. De reactie van de wereldrecordhouder gaf aan hoe gespannen hij naar de finale van de 400 meter horden had toegeleefd. De valse start werd de man, die niet mocht verliezen, niet aangere kend. Edwin MoseS wist de ogen van heel de Verenigde Staten op zich gericht. Na zijn Olympische ti tel van 1976 in Montreal en de door de Amerikaanse boycot van 1980 in Moskou gemiste prolongatie, mocht het goud hem niet ontglip pen. Moses won inderdaad maar in geen van de nu 90 op een rij gewon nen grote wedstrijden zat de con currentie hem zo dicht op de hie len. Edwin Moses zegevierde in 47,75 seconden maar zijn achttienjarige landgenoot Danny Harris finishte nog geen viertiende seconde later, vlak voor de Europese recordhou der Harald Schmid. Harris, die alle capaciteiten heeft de eerste te wor den, die de overwinningenreeks LOS ANGELES (GPD) - De eer ste kennismaking van Olga Com mandeur met een Olympisch toer nooi is de IJmuidense bijzonder goed bevallen. Negen jaar nadat ze zich in Athene vanwege haar Euro pese jeugdtitel op de 800 meter in de internationale kijker liep, drong de naar de 400 meter horden over geschakelde IJmuidense gisteren heel gemakkelijk door tot de laat ste zestien. „Ik had gedacht dat ik erg hard moest gaan om de series te overle ven. Gezien de tijden van de con currentie leek ik het moeilijk te krijgen, maar toen ik op het laatst tweede lag, heb ik de zaak maar met een eerste plaats afgemaakt", reageerde de in de laatste jaren zo vaak door blessures geplaagde (werkloze) lerares lichamelijke op voeding. De tijd waarmee de 25-jarige Ol ga Commandeur zo onverwacht gemakkelijk de eerste olympische hindernis nam, was veelbelovend. Haar 56,67 sec. was maar 0,16 sec. minder snel dan het onlangs in Hengelo gevestigde Nederlandse record. Voor Els Vader en Elly van Hulst verliep het afgelopen weekeinde minder voorspoedig. Beiden wer den resp. op de 100 en 800 m. uitge schakeld, al blijft het duo in Los Angeles actief, namelijk resp. op de 200 en 1500 meter. „Eigenlijk was de 800 meter voor mij een warming up voor die 1500 meter, maar als je de halve finale haalt, hoop je toch op een finale plaats", aldus de zaterdag uitge schakelde Elly van Hulst. Ze reikte in de halve finale niet verder dan de vijfde plaats in een tijd van 2.03,25. „Word ik vierde dan zegt iedereen dat ik een erg slimme race heb gelopen, want ik kwam binnendoor erg goed terug nadat er al vroeg in de race flink geduwd werd. Ja, ik moet toege ven dat ik op het laatste rechte stuk toch snelheid te kort kwam, maar ik denk dat dit straks op de 1500 meter een minder grote rol speelt". Ook Els Vader krijgt dus nog een herkansing, maar niet meer op de 100 meter, waarop ze wel de serie (11,43) overleefde maar niet de kwartfinale. „Shit", klonk het na afloop. Een krachtterm die deels het gevolg was van het feit dat ze met haar tijd van 11,56 (met tegenwind) in de an dere drie races gemakkelijk de hal ve finale gehaald zou hebben. Els Vader, die ondermeer Evelyn Ashford als tegenstandster had, kwam 0,05 sec. tekort voor de hal ve eindstrijd. „Toch heb ik het idee dat het goed gaat. Op de 200 meter moet ik verder kunnen komen", verwacht de in Roosendaal wonen de Zeeuwse, die vier jaar geleden in Moskou wegens maagklachten de 100 meter moest laten vallen om daarna op de 200 meter naar de hal ve finale te reiken. van Moses kan afbreken, verbeter de op 18 juni in de Amerikaanse selectiewedstrijden in het Coli seum het wereldrecord voor junio ren tot 48,02 seconden. Een tijd waar hij in de Olympische finale 0.11 seconden van verwijderd bleef. Edwin Moses was acht jaar geleden in Montreal sneller toen hij het wereldrecord op 47,64 se conden bracht. De Amerikaan had in de aanloop naar de Spelen van Los Angeles al laten weten, dat een wereldrecord in de Olympische fi nale waarschijnlijk niet tot de mo gelijkheden zou behoren. „Na twee harde wedstrijden in twee dagen loop je niet zo gemak kelijk onder de 47,00 seconden. Om mijn wereldrecord van 47,02 seconden te verbeteren moetje uit gerust zijn. Misschien gebeurt dat in het internationale circuit, dat na de Olympische Spelen in Europa wordt gehouden." In dat circuit zal Moses met zijn LOS ANGELES (DPA) - Het geheim zit in de schoenen. De Amerikaanse hordenloper over 400 meter Danny Harris won zijn serie op de schoenen van zijn landgenoot Carl Lewis. De Olympische superster stond zijn schoeisel vrijmoedig af, toen bleek dat de trainer van Harris diens spikes was verge ten. Inde finale werd Harris tweede, op zijn eigen schoenen. SD T Edwin Moses op weg n overwinning droeg hij op c tweede Olympische gouden me daille een veel gevraagde gast zijn. Zijn prijs, vorig jaar 10.000 dollar, zal ongetwijfeld verhoogd zijn. En dat niet alleen door inflatie. Super- maar wat graag door de in het Coli seum overal aanwezige ABC-tele- visiecamara's uitgezonden. De snotterende Amerikaanse vrouwen op de tribunes konden hordenloper Moses blijkt toch ook opnieuw in huilen uitbarsten toen gewoon mens te zijn. De man, die zichzelf traint en daarbij gebruikt maakt van de modernste techni sche apparatuur, zocht na zijn er ronde zijn Duitse vrouw Myrella c zijn moeder Gladys op de tribune klaarde dat hij de overwinning op op. Het drietal viel elkaar huilend in de armen en dat plaatje werd Moses in het blikseminterview, dat de oud-Olympisch zwemkampioe- ne van 1964 op de 400 meter wissel slag, Donna De Varona, elke Ame rikaanse winnaar afneemt, ver LOS ANGELES (GPD) - Joan 'in jury' Benoit. Zo wordt ze in de Amerikaanse atletiekwereld ge noemd. Joan 'blessure' Benoit, die gezien haar wereldrecord van vorig jaar (2.22,43) natuurlijk een van de favorieten was voor het olympisch marathongoud. Aan de andere kant werd er echter ernstig reke ning mee gehouden dat de 27-jari- ge gymnastieklerares vanwege haar blessuregevoeligheid vroeg tijdig zou moeten uitstappen. Die veronderstelling was niet zo'n vreemd. Joan Benoit is name lijk al talloze keren slachtoffer ge weest van de blessurebacil. Ze werd al eens aan beide achillespe zen geopereerd. Maar Joan Benoit, die als 18-jarige na een ongeluk bij het skièn voor het lopen koos, was altijd weer snel terug. Toch gaf niemand haar in april van dit jaar ook maar enige kans om zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen. Knieklachten maakten training onmogelijk en op 25 april volgde een operatie. Ze ventien dagen later waren evenwel de olympische selectiewedstrijden gepland- Wat iedereen voor onmogelijk LOS ANGELES (GPD) Gefascineerd door het onstuitbare verlangen aan het eind van deze week te worden uitge roepen tot de grootste at leet aller tijden, bezorgde Carl Lewis zichzelf een weekeinde van uitersten. Was hij zaterdagavond nog door het dolle heen na zijn bevrijdende machtsgreep op de 100 meter, een etmaal later kwam hij in het Coli seum even poolshoogte nemen, landde al meteen bij zijn eerste verte- sprong na 8.30 meter in het zand, zwaaide even naar het publiek en ging er vervolgens als een haas vandoor. Duidelijker had Frederick Carl ton Lewis met die even perfec te als indrukwekkende demon stratie van macht en zelfver trouwen niet kunnen aangeven op welke eenzame hoogte hij staat. Daarbij vergeleken vielen de olympische titels van zijn landgenoten ook bijna volledig in het niet, hoe oppermachtig Edwin Moses, Al Joyner en Evelyn Ashford op hun onder delen ook waren. Want overtuigd van zijn su perioriteit als hij is, achtte Carl Lewis het gisteren niet relevant langer dan strikt noodzakelijk in het imposante stadion te blij ven. „Het waren drie moeilijke dagen voor mij", wilde hij nog wel kwijt, „en met het oog op de series 200 meter en de finale verspringen vond ik het niet verstandig nog eens 30 minu ten te wachten voor een tweede sprong. Want morgen wordt het een lange dag voor mij. Ik ben trouwens ook niet van plan meer dan drie, hooguit vier sprongen te doen". Alleskunner Is Carl Lewis ook van dat goud al bijna verzekerd, de al leskunner heeft echter vooral zijn zinnen gezet op het jaren lang onaantastbaar geachte verspringrecord van Bob Bea- mon. Als hij daarin slaagt, zal de atletiektempel van Los An geles zonder twijfel een com pleet gekkenhuis worden. Za terdagavond om even na zeven Los Angeles-tijd kreeg het dol gedraaide Amerikaanse pu bliek daar alvast een voorproef je van. Door het dolle heen na zijn verbijsterd gemakkelijk ver overde goud op de kortste sprintafstand griste het door zijn landgenoten bewierookte atletiekfenomeen de Stars and Stripes uit de handen van een toeschouwer om er vervolgens minutenlang mee over het Carl Lewis zwaait voor de eerste keer met de Stars en Stripes. Hij i i plan dat nog driemaal te doen. kunststof te dwalen. Vergeefs achterna gezeten door het baanpersoneel, dat echter niet daadwerkelijk de moed had om het chauvinistische volk van zijn idool te beroven. Pas toen Carl Lewis zijn va der op enkele meters voorbij de finishlijn had 'ontdekt' en zich innig liet omhelzen, bepaalde hij hoogstpersoonlijk het mo ment om het Coliseum te verla ten. Want Carl Lewis is niet al leen een rasatleet die zijn gelij ke niet kent en deze eeuw ook niet meer zal krijgen tenzij er een wonder gebeurt, hij is bo venal een koning onder de atle ten die zich door niemand de wet laat voorschrijven en zelf ^epaalt wat hij doet. Daarom naakte de internationale pers ia afloop ook vergeefs jacht op nem en zagen de machteloos toekijkende journalisten hem in looppas en onder escorte in een gereedstaande auto ver dwijnen. Toch bracht de sprintfinale, die voor Carl Lewis de weg moest openen naar het legen darische record van Jesse Owens, hem niet in tweeërlei opzicht de voldoening die hij nastreeft. Want met zijn tijd van 9,99, die glanzend afstak te gen die van de rest van het veld, bleef Lewis zeshonderd ste van een seconde verwijderd van het wereldrecord dat sinds vorig jaar op naam staat van Calvin Smith. Met die score bleef het enfant terrible ook vierhonderdste boven het olympisch record van Jim Hi- nes, die in 1968 als laatste Ame rikaanse sprintovermacht van de Verenigde Staten met goud bekroonde. Maar verlost van het juk niet te mogen falen, liet Carl Lewis onmiddellijk na afloop van zijn gouden race via de microfoon van de bij deze Spelen al even eens almachtige ABC weten dat dit op afstand zijn zwaarste van de vier onderdelen was. „Daarom reageerde ik ook zo emotioneel, want tegen de 100 meter heb ik het meest opge- Ten onrechte, zo bleek al snel. Een slow-starter als hij is, kwam zijn landgenoot Sam Graddy een fractie eerder uit de startblokkken, „maar na zo'n 40 meter", wist de net 20- jarige winnaar van het zilver toen al, „zag ik vanuit een oog hoek Lewis rechts naast me en kon ik het goud vergeten". „Ik heb de reputatie", sprak Lewis op minzame toon, „van een sterke finisher en dat heb ik in deze race bewezen". Want zijn laatste 50 meter wa ren andermaal sneller dan een afgeschoten geweerkogel. Toen ook degradeerde Carl Lewis z'n zeven overgebleven concurren ten tot figuranten, zoals hij in de halve eindstrijd de spot had gedreven met de reputatie van Allan Wells, de olympische sprintkampioen van Moskou, en de Italiaan Stefano Tilli, die niet eens de finale zouden be reiken. „Maar als je je zinnen hebt gezet op vier keer goud", onderkende Lewis de enorme druk die op hem lag, „dan is het op zo'n 100 meter net alsof je tegen een berg oploopt. Maar nu voel ik mij reusachtig". Het natuurtalent, gekweekt door zijn ouders en gepolijst door Tom Tellez, zijn trainer en nu ook coach van de Ameri kaanse ploeg, heeft echter nog aanzienlijk meer in petto. Want waar een ander de koning te rijk zou zijn met het meest be geerde goud dat de atletiekwe reld kent, is deze overwinning voor Carl Lewis hooguit een opstapje naar het wilde verlan gen om voor eens en altijd af te rekenen met de legende die Jesse Owens 48 jaar na dato nog altijd is. „Carl Lewis", zo meent zijn trainer, „is net een computer. Als je hem goed programmeert, komt er een perfect produkt uit". „Fysiek en geestelijk", verklapte Lewis gisteren, „ben ik nu ook veel beter in staat op vier onderdelen uit te komen dan vorig jaar bij de Ameri kaanse trials". Evenknie Op de kortste sprintafstand toonde Evelyn Ashford zich een dag later de evenknie van Lewis bij de vrouwen. Na een lijdensweg vol blessures, met als trieste hoogtepunt een spierscheuring vorig jaar in de WK-finale in Helsinki, zag de Amerikaanse haar doorzet tingsvermogen eindelijk met goud beloond. Vier jaar later dan de bedoeling was, toen de Moskou-boycot een fikse streep door haar jarenlange voorbereiding haalde, huilde ze van pure blijdschap. „Op dit moment heb ik vier jaar moe ten wachten", waarna een dol gelukkige Evelyn Ashford haar tranen opnieuw de vrije loop liet. Voor de enige smet op het Amerikaanse festival zorgde uiteindelijk de Fin Arto Haer- konen, die de torenhoge favo riet Tom Petranoff bij het speerwerpen duidelijk de loef afstak. Voor de neutrale toe schouwer was het een verade ming na de aaneenrijging van Amerikaanse successen op de atletiekbaan in het Coliseum. Maar in Los Angeles zullen de buitenlanders moeten leren le ven met het machtsvertoon van de Verenigde Staten nu het Oostblok en Cuba hebben ge weigerd de US A-games extra luister bij te zetten. hield presteerde Joan Benoit. In die zeventien dagen, die nog rest ten, werkte ze via zwemmen, fiet sen en voorzichtig lopen toch toe naar die trials. En haar opzet slaag de. Ze werd eerste al was de tijd een zwak: 2.31.04. Een aantal mede-favorieten moet gisteren stilletjes hebben gehoopt dat Joan Benoit de wrange vruch ten zou plukken van de allerminst ideaal verlopen voorbereiding. Ze ker toen de Amerikaanse al na drie kilometer demarreerde. Zoiets kan eigenlijk helemaal niet in een ma rathon. Voor Joan Benoit is echter niets onmogelijk. „Ik voelde me sterk en loop het liefst alleen. Als ik goed in m'n tempo zit heb ik niemand om me heen nodig. Bovendien wist ik dat ik zou kunnen profiteren van de angst van de anderen om me met een te volgen. Dat is ze opgebro ken", reageerde Joan Benoit na haar indrukwekkende race, die ook nog een toptijd van 2.24.52 op leverde, slechts twee minuten bo ven haar wereldrecord. Een record, waaraan toen even getwijfeld werd. Het parkoers zou te kort zijn geweest, bovendien zou ze geprofi teerd hebben van een manlijke gangmaker. Maar zo er nog twijfels waren over de klasse van de Amerikaanse lichtgewicht verdwenen die giste ren als sneeuw voor de zon. „Overi gens had ik die twijfels niet over Joan", vond de wereldkampioene van vorig jaar Grete Waitz. „Voor mij was het risico te groot om mee te gaan. Een dag voor de marathon stond het zelfs nog niet vast of ik wel kon starten vanwege ernstige rugklachten", vertelde de al dertig jarige zilveren Noorse, die jaren lang het dames-marathongebeuren beheerste. Grete Waitz, die ook al een uitste kende tijd scoorde (2.26.18), is van plan een punt te zetten achter haar indrukwekkende carrière. In Joan Benoit heeft ze een uitstekende op volgster gekregen, ook op het ge bied van het promoten van de lan- ge-afstandatletiek voor dames. Warmtestuwing Joan Benoit had zelfs nog zoveel over dat er een ereronde (uiteraard weer met de Amerikaanse vlag) af kon. Achterin het veld vielen er wel klappen. Zeker toen de zon halverwege de marathon door het wolkendek brak. De Zwitserse Ga- briela Andersen-Scheiss, die in het stadion wankelend de laatste ron de aflegde, was zo'n slachtoffer. Een van de weinigen overigens want het aantal uitvalsiers was ge ring: zes. De Zwitserse vertoonde ver schijnselen van warmtestuwing, evenals trouwens de Japanse Ma- suda, die na 35 kilometer de strijd moest staken. Een vorm van uit droging van het lichaam waarbij de temperatuur omhoog schiet, en er gevaar voor het leven kan ont staan. Beide atletes konden overi gens na medische hulp terugkeren naar het Olympische Dorp. In sportmedische kringen wordt er al lang gewaarschuwd tegen het organiseren van marathons in tem peraturen, die de 25 graden te bo ven gaan, maar er is nauwelijks een marathonorganisatie te vinden, die deze waarschuwing ter harte neemt. De enige Nederlandse vertegen woordigster in de eerste olympi sche dames-marathon, Carla Beurskens, stelde teleur. Meer dan een 22ste plaats in 2.37.51 was niet voor haar weggelegd. Beurskens had er een verklaring voor: "Ik kreeg onderweg een spons in mijn oog die de Canadese Ruegger weggooide. Daardoor ver loor ik één van mijn contactlenzen en dat deed zo'n pijn dat ik ver krampt ging lopen". LOS ANGELES (GPD) - Pijn en tevre denheid gingen zaterdagavond hand in hand bij de twee Nederlandse deelne mers aan de meerkamp voor dames. Ti neke Hidding, die haar heup als noodza kelijk steunpunt voor de arm gebruikte omdat de oude schouderblessure weer opspeelde, klaagde over pijn en ook Marjon Wijnsma gebruikte dat woord, omdat ze weer last begon te krijgen van haar voet. Behalve die pijn viel er bij beiden ech ter ook tevredenheid te beluisteren over het in de olympische zevenkamp bereik te eindresultaat: een zevende plaats voor Tineke Hidding - „voor een haast gehandicapte tijdens de Spelen voor va liden", zoals coach Wil Westphal het uit drukte - en een verrassend knappe elf de plaats voor Maijon Wijnsma. Ondanks alle ongemakken finishte Ti neke Hidding, die vrijdag bij het hoog springen al last had gekregen van een voetblessure, met eep score van 6147 punten, maar acht punten onder haar re cordtotaal. De net negentienjarige Mar jon Wijnsma doorbrak voor het eerst de 6000 puntengrens (6015), „en dat bete kent dat ik dit jaar zo'n 250 punten voor uit ben gegaan", stelde de talentvolle Fnese uitermate tevreden vast. Al met al dus een happy end na dagen vol tegenslag. Een fitte Tineke Hidding had zelfs recht kunnen doen gelden op een vierde plaats achter de gouden Au stralische Glynis Nunn, de Amerikaanse Tackie Joyner en de We tduitse Sabine Everts. „Het speerwerpen heeft me zo'n tachtig punten gekost en het hoogsprin gen eerder toch ook dertig punten", be cijferde de Bergense. Bij dat hoogsprin gen ontstond vrijdag zoals gemeld die voetblessure en zaterdag sloeg het nood lot toe bij het speerwerpen. „Omdat ik met m'n voet niet kon blok keren moest bfj het werpen alle kracht vanuit m'n arm komen. De blessure waarmee ik al twee jaar kamp kwam toen weer terug en ik overweeg nu ern stig om me te laten opereren. Met dokter Hermans heb ik de afspraak gemaakt dat hij een diagnose zal stellen", aldus de 25-jarige Tineke Hidding, die het hele seizoen had afgestemd op Los Angeles met het doel daar mee te kunnen doen in de strijd om de eer-te vijf plaatsen. „Vóór het toernooi had ik dan ook meer verwacht. Zeker een nieuw record. Maar gezien de problemen moet ik na tuurlijk tevreden zijn. De kans bestaat dat ik me volgende maand laat opere ren. Ik wil daar best een half jaar voor uittrekken, want zo kan het niet langer", verklaarde Tineke Hidding die op de tweede dag nog een persoonlijk ver springrecord binnen de meerkamp (6.35 meter) scoorde. Zelfs na de zwakke speerworp van 33.94 meter zat een natio naal totaalrecord er zodoende nog in, maar op de 800 meter (2.12,84) kwam ze net enkele tienden van een seconde te kort om haar recordtotaal van de WK van Helsinki te verbeteren. Hoewel ook Marjon Wijnsma na af loop niet pijnvrij was, overheerste '»ij haar de stralende lach. Begrijpelijk, want met haar negentien jaar is z(j een van de weinige internationale meer- kampsters die in staat is meer dan zes duizend punten te scoren. Ter vergelij king: Tineke Hidding was 23 jaar toen ze die barrière doorbrak. „Dit is natuurlijk boven verwachting. Je hoopt er uiteraard op. Zeker na die zevenkamp eerder dit seizoen in Mann heim met 5981 punten. Maar voor het zelfde geld scoor je in je eerste grote toernooi als senior niet meer dan 5800 punten". Hoe groot de progressie van de stu dente aan de academie voor fysiothera pie is blijkt uit het feit dat ze vorig jaar afsloot met 5773 punten. „Ik had hier zelfs nog hoger kunnen scoren als die laatste speerworp niet ongeldig was ge weest. Die was duidelijk verder dan 34.12 meter. Trouwens die afstand was al een persoonlijk record", aldus Marjon Wijnsma die op de tweede dag ook bij het verspringen een persoonlijk record scoorde. Buiten de meerkamp had ze al 6.15 meter staan, maar binnen de zeven kamp was haar 6.06 meter in het Coli seum van LA de beste persoonlijke ver richting. Daaraan voegde ze nog een goede 2.12,91 toe op de afsluitende 800 meter. „En dan te bedenken dat ik een paar dagen geleden nog nauwelijks kon drib belen. Tijdens de wedstrijd ging het ech ter steeds beter ook al omdat ik me zo kon concenteren dat de pijn aan de voet pas weer na afloop voelbaar werd".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9