China blijft kapitalisten welkom heten Hoeveel doden mag kernenergie eisen? 'Wij hebben één bijbel', zei De Gaay Fortman Reportage Lezers schrijven MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 PAGINA 7 Meer nog dan sommige Nederlanders moeten Chinezen het ge voel hebben dat de tijden snel en drastisch veranderen. Jaren lang kregen zij met de maoistische paplepel ingegoten dat er niets beter was dan te "vertrouwen op eigen kracht". Buitenland se invloeden, het barbaarse kapitalisme, werden met alle midde len bestreden. Maar na Mao's dood lijken de nieuwe machthebbers over hun benen te struikelen in hun haast de Chinese economie met kapi talistische methoden te "bevruchten". Ruud Kreutzer verbleef een maand in China. Hij keek belangstellend rond in de Chinese staatskeuken, waar wordt gepoogd een juiste mengverhouding tussen kapitalistisch winststreven en socialistische planecono mie te bereiken. - Toen het keizerlijke China in 1841 de opium-oorlog ver loor, dwongen de overwinnende mogendheden China tot het ope nen van vijf havens voor handel met het buitenland. De herinne ring aan deze vernedering door de barbaren roept nog altijd sterke emoties op bij de nationalistische Chinezen. Maar 140 jaar later no digt China diezelfde barbaren uit om terug te komen. door Ruud Kreutzer Tegen die achtergrond is het in april genomen besluit van de Chi nese regering om 14 havens en het eiland Hainan te openen voor bui tenlands kapitaal, een van de meest vergaande hervormingen sinds het communistische regime in 1949 aan de macht kwam. Eer der al waren vijf speciale economi sche zones opgericht, niet lang na dat de, huidige sterke man, Deng Xiaoping de touwtjes in Beijing stevig in handen had genomen. Op het nationale volkscongres, dat in juni werd gehouden, onder streepte premier Zhao Ziyang met veel klem dat China van plan is om vast te houden aan de open deur- politiek die sinds 1979 wordt ge volgd. Economische ontwikkeling is de hoogste prioriteit van de Chi nese regering en daarvoor is hulp van buitenaf noodzakelijk. Over dracht van technologie komt op de eerste plaats, maar er is ook inte resse voor kapitalistische metho den van management en buiten landse investeringen. De autoriteiten zijn nog bezig met het opstellen van preciese plannen voor de 14 open havenste den. De regering heeft al wel een principe-besluit genomen dat de lokale autoriteiten er meer beslis singsbevoegdheid zullen krijgen, en dat zij investeringen van over zee kunnen aantrekken door mid del van lagere belastingen en ande re privileges. In het algemeen zul len er dezelfde voordelen van kracht zijn die nu in de vijf be staande Speciale Economische Zo nes gelden. In sommige gevallen mogen de lokale autoriteiten nog aantrekkelijker voorwaarden bie den. Olievelden Bijvoorbeeld op het eiland Hai nan, één van de minst ontwikkelde gebieden van China, maar gunstig gelegen ten opzichte van Zuidoost- Aziê en de naar verwachting rijke olievelden in de Golf van Tonkin en de Zuidchinese Zee. Terwijl el ders de speciale status alleen geldt voor kleine enclaves, zal Hainan, ongeveer even groot als Neder land, in zijn geheel openstaan voor joint ventures en buitenlandse in vesteerders. Die mogen rekenen op ontheffing van invoerrechten op grondstoffen en machines en op een lage winstbelasting van 15 pro cent. Voorlopig zal Hainan de handen nog vol hebben aan het bouwen van een enigszins moderne infra structuur. Liang Dinggui, die voor de lokale autoriteiten onderhan delt met buitenlandse investeer ders, is zeer hoopvol dat tot en met het jaar 1990 liefst 7 miljard dollar aan kapitaal van overzee zal bin nenstromen, ook al is er tot nu toe slechts een kleine 80 miljoen dollar geinvesteerd in kleinere projecten. Maar de concurrentie binnen Chi na zelf zal erg groot zijn, niet in de laatste plaats van de meer gevestig de industriële gebieden en de Spe ciale Economische Zones. Shen Zhen, dat grenst aan de Britse kroonkolonie Hongkong, is tot nu toe de meest succesvolle speciale economische zone. Het is het meest ontwikkelde stukje Chi na, een exclusieve enclave, waar in een ongekend tempo wordt ge bouwd. Maar ook hier vallen de buitenlandse investeringen nog steeds tegen. Er waren tot begin ju ni ongeveer 180 joint ventures ge sloten, waarmee een kapitaal van 1,8 miljard dollar aan buitenlands kapitaal is gemoeid. Maar daarvan is slechts 400 miljoen dollar werkelijk besteed en dat is, zo geeft ëdjunct-hoofdredacteur Qin Panlian van het plaatselijke dag blad toe, te weinig. Bureaucratie Wat is de oorzaak van de tegen vallende investeringen uit het bui tenland? De meest gehoorde klachten zijn de moeizame gang door de Chinese bureaucratie en de legale onzekerheid. "De wette lijke rechten en belangen van bui tenlandse investeerders zullen worden beschermd door de Chine se wet. Er is geen reden om onge rust te zijn over de politieke om standigheden in China, aldus Gu Ming, vice-secretaris-generaal van de Staatsraad, de uitgebreide mi nisterraad. Maar die ongerustheid kan alleen worden weggenomen met een verder uitgewerkte wetge ving ter bescherming van octrooi en en buitenlandse investeringen. Daar wordt wel hard aan gewerkt, maar tot het zover is zullen veel po tentiële investeerders de kat uit de boom kijken". Nederlandse bedrijven zijn in geen velden of wegen te bekennen. Er is geen enkele Nederlandse bankvestiging in China en slechts een handjevol bedrijven doet re gelmatig zaken. Er is geen enkele Koortsachtige bouwactiviteit in de speciale Economische Zone van Shenzhen. joint venture met een Nederlands bedrijf en het ziet er ook niet naar uit, dat daar spoedig verandering in komt. Alleen Philips heeft op dit moment uitzicht op enkele grote orders. Ook de Japanners hebben nog betrekkelijk weinig investerin gen gedaan in China, maar ze zijn wel zeer uitdrukkelijk aanwezig met tientallen bankvestigingen en bedrijfsvertegenwoordigingen en zij halen voortdurend goede orders binnen. De ondoorzichtige Chinese bu reaucratie is een verdere oorzaak van veel ergernis bij buitenlandse zakenlieden. Het is sommigen on duidelijk wie bevoegd is om te on derhandelen en bij welk instituut met moet aankloppen. In de spe ciale economische zones is dat iets overzichtelijker, maar het is nog al tijd niet geheel duidelijk welke be slissingen zij op eigen gelegenheid kunnen nemen, zonder toestem ming van de centrale regering. Leien dakje Toch zijn er ook bedrijven met gunstige ervaringen in dit opzicht. Het Amerikaanse bedrijf Foxboro, dat een joint venture is aangegaan in Sjanghai, maakt onder meer meet- en regelsystemen voor de chemische industrie. Foxboro heeft weliswaar enkele jaren moe ten onderhandelen voordat het tot een overeenkomst kwam, maar daarvan liep het ook allemaal van een leien dakje, aldus technisch-di- recteur Edmund Tarala. Het be drijf draait met een gemengd ma nagement en ook dat verloopt naar wens. De overheid bemoeit zich to taal niet met de bedrijfsvoering. Het merendeel van de joint ventu re is aangegaan met overzeese Chi- nesen uit Hongkong of elders, en zij doen in het algemeen weinig meer dan eenvoudig montage werk. Overdracht van hoogwaardi ge kennis heeft er nog niet zoveel plaatsgevonden. China blijft echter experimenteren met op kapitalisti sche leest geschoeide produktie- methoden, en met het aantrekken van westerse technologie. Maar voor hoelang? Burgemeester Liang Xiang van Shen Zhen heeft weinig twijfels. "De open deur-politiek blijft een lange-termijn-strategie. Een land' kan niet zijn deuren sluiten en zich helemaal op eigen kracht ontwik kelen". Mogen er, door de invoering van kernenergie, drie of driehonderd mensen per jaar meer overlijden aan kanker door radioactieve stra ling? Mogen er per jaar tweehon derd of zeshonderd kinderen met erfelijke afwijkingen ter wereld ko men? Wie moet daarover beslis- door Hans van Maanen Als die vragen morgen zouden worden voorgelegd in een opinie onderzoek, antwoordt waarschijn lijk de overgrote meerderheid van de bevolking dat er nul mensen ex tra mogen overlijden. En daarmee zou de kous af kunnen zijn, ware het niet dat ook elke andere manier van stroomopwekking mensenle vens kost. evenals het niet opwek ken van stroom. Vorige week heeft een commis sie van de Gezondheidsraad een advies hierover uitgebracht. In dat advies worden de zorgen rond lage stralingsdoses als onnodig van de hand gewezen. Kleine doses radioactieve straling hoeven, bij bepaalde voorzorgen, geen noe menswaardig gevaar voor de be volking op te leveren, en de raad adviseert de door andere instanties voorgestelde richtlijnen over het omgaan met radioactieve straling over te nemen. Kanttekeningen bij deze conclu sie zijn op hun plaats. In de jaren vijftig was iedereen, deskundige of leek, vol optimisme over de moge lijkheden van kernenergie. Men was bereid voor kernenergie een prijs te betalen, maar om de hoogte daarvan te bepalen moest men eerst weten wat de gevolgen van stralingsdoses zijn. De internatio nale commissie voor radiologische bescherming, de ICRP, werd hier op gezet. In 1958 stelde de ICRP voor als norm te aanvaarden dat de atoomindustrie niet gevaarlijker mocht zijn dan andere moderne in dustrieën (in de Verenigde Staten). Op dat ogenblik wist men nog niet veel van de risico's van straling, maar men schatte dat een dosis van vijftig millisievert per jaar (zie voor details over de berekeningen en de eenheden elders op deze pa gina) op de meest kwetsbare delen geslachtsorganen en beenmerg - nog wel veilig zou zijn. Geen en kele werknemer in de atoomindus trie mocht dus op het gehele li chaam een dosis van meer dan 50 mSv per jaar ontvangen. In 1977 achtte de iCRP de tijd rijp om met nieuwe, onderbouwde cijfers over het stralingsrisico te komen, aangezien er meer bekend was geworden over de beschadi ging van het erfelijk materiaal en over de kans op leukemie door be straling van het beenmerg. Het bleek dat de commissie het gevaar van radioactieve straling in 1977 aanzienlijk hoger schatte dan in 1958. Met name het risico op borst kanker had zij sterk onderschat. De ICRP zette echter niet de vol gende stap: zij handhaafde de li miet die werknemers over het ge hele lichaam mogen ontvangen: die bleef vijftig millisievert. De Geweld t Primitieve produktiemethoden Naar aanleiding van het dood schoppen van een jongen op het strand van Egmond aan Zee, zou ik het volgende willen voorstellen met betrekking tot de veroordeling van de daders. Van de kant van de verdediging zal wel een verontschuldiging ko men: de daders waren door drank misbruik zodanig beneveld dat zij niet volledig toerekeningsvatbaar zouden zijn geweest. Een schokeffect zou bij zulke zware mishandelingen, zoals dood slag, moord, verkrachting, meer ef fect hebben dan een boete of een vrijhheidsstrafi Een schokeffect stel ik me als volgt voor: Laat de daders een paar uur in een ruimte alleen met het slachtof fer of zijn stoffelijk overschot dat nog in dezelfde toestand is als het werd gevonden. Het lijkt me dat de daders voorgoed genezen zullen zijn. Een vrijheidsstraf heeft vaak geen effect. Met het beeld van hun slachtoffer voor ogen zullen zij ho pelijk matiger drinken of de drank verafschuwen. P.Duijn, Wollegras 11, Leiden. Homoseksueel 'FNV tot het CDA: accepteer ho mo'. Dat opschrift kwamen we on langs in deze krant tegen. Ik geloof dat elk weldenkend mens tegen discriminatie is. Maar is het in alle gevallen wel discriminatie? Een vraag die niet eenvoudig te beant woorden valt. Ik noem enkele punten die je toch in acht moet nemen bij sollici tanten: geestelijke achtergrond, de doelstelling, soort arbeid, sfeer. Die punten spelen een belangrijke rol. Er zijn er misschien nog wel meer. Maar nu komen de problemen. Een willekeurig voorbeeld. Ie mand wordt lid van de CPN. De man gaat altijd precies tegen de be sluiten en werkzaamheden van de partij in. Als de betreffende per soon wordt geroyeerd, is dat geen discriminatie maar een logisch ge volg van zijn handelen. Een ander voorbeeld: iemand solliciteert bij een kledingmagazijn als verkoper. Hij ziet er slordig uit in een vuil gescheurd spijkerpak en met onverzorgd haar. Wij voelen allemaal wel aan dat dit niet kan. Is hij niet van plan er wat verzorgder uit te zien, dan kan hij die baan wel vergeten. Dat is dan geen discrimi natie, maar een gevolg van zijn houding. Ik schrijf dit omdat er zo veel kanten zitten aan het uitzoeken van kandidaten voor een baan. Als een homoseksueel bij een christe lijke instelling komt weet hij dat er van hem de nodige zorgvuldigheid wordt gevraagd. Tegen discriminatie, akkoord. Maar er zit wel een praktische in vulling aan vast. J.Wassenaar, St.Antoniushof 5, Noordwijkerhout. ACHTERGROND commissie stelde slechts haar uit gangspunt bij. en zei dat radiologi sche werkers gemiddeld toch nooit meer dan vijf millisievert kregen, en dat dus de atoomindustrie nog steeds even veilig was als de ande re industrieën. Aanvechtbaar Die overwegingen zijn zeer aan vechtbaar. Door uit te gaan van ge middelden, wordt het „legaal" dat sommige werknemers een fors te hoge dosis krijgen mits daar maar voldoende werknemers tegenover staan die zeer weinig straling ont vangen. Waarom verlaagde de ICRP haar normen voor aanvaard bare doses niet met een factor tien? Naar de redenen kan men slechts gissen. In 1978 was de anti-kernbe weging al vrij sterk en rumoerig, en het is niet onwaarschijnlijk dat men bang was die beweging in de kaart te spelen door kernenergie opeens „tien keer zo gevaarlijk" te maken. Belangrijker wellicht is het feit, dat tien keer strengere normen ook nieuwe eisen stellen aan de veilig heid. De nieuwe norm zou kern centrales op enorme tot ondraaglij ke kosten jagen, en de arbeid in op werkingsfabrieken onmogelijk maken. Evenals vroeger stelt de ICRP dat de doses in ieder geval „zo laag als redelijkerwijs moge lijk" moeten zijn, „rekening hou dend met sociale en economische factoren"."Het maatschappelijk nut moet opwegen tegen het stra lingsrisico". Het klinkt eenvoudig, maar hier beginnen de problemen eigenlijk pas goed. Het afwegen van maat schappelijke factoren is een uiterst hachelijke zaak, waarbij het er uit eindelijk om gaat hoeveel geld een mensenleven waard is. Ook als we een absoluut antwoord op die vraag nog even laten rusten ont staan grote moeilijkheden. Het betekent bijvoorbeeld dat kerncentrales in ontwikkelingslan den minder veilig hoeven te zijn dan bij ons, omdat de levensver wachting in die landen veel lager is. Voor mensen daar is het werken in een kerncentrale en daardoor voor het vijftigste levensjaar over lijden weinig „extra risico". Voor lopig zijn er nog geen internationa le standaardlevens. Slachtoffers Als in een land de levensver wachting stijgt, of de industrie minder slachtoffers eist, moeten de kerncentrales veiliger worden. Dat houdt ook in dat er discussies ont staan over bijvoorbeeld het aantal „ernstig genetisch gehandicapte" kinderen dat per jaar ter wereld komt ten gevolge van een bepaalde stralingsdosis. Hoe hoger we het aantal „zonder kernenergie" ne men, hoe minder extra belasting kerncentrales schijnen op te leve ren. Een zelfde probleem geldt ui teraard voor het berekenen van de extra kankersterfte. In ons land is de industrie veel veiliger dan in de Verenigde Sta ten, dus de normen voor stralings belasting moeten hier in feite even redig lager - en de prijs voor kern energie weer evenredig hoger - zijn. Het berekenen van het aantal dodelijke slachtoffers door de in dustrie is overigens evenmin een eenduidige zaak. Ook de uitslag van de Brede Maatschappelijke Discussie zal in een cijfer moeten worden uitgedrukt. En zo komt de discussie over la ge stralingsdoses alsnog terecht in een poel van maatschappelijke overwegingen en tegenstellingen. Vandaar dat veel technici de dis cussie liever vermijden, en stellen dat de maximaal aanvaardbare do ses maar wetenschappelijk, dus door technici, moet worden be paald en niet door actiegroepen, vakbonden en politici. De Gereformeerde Oecumeni sche Synode (GOS) - in Chicago bijeen - heeft het bestuur opge dragen, een commissie in te stellen die voorstellen moet doen voor een wijziging van haar organisatie. Er is nu te weinig duidelijkheid over de term 'synode' en over het gezag van de oecumenische synode ten opzichte van de lid-kerken. Zo zal de gewijzigde constitutie duidelijk moeten maken, wat het voor de kerken betekent als zij deze onder schrijven. Niet alle leden van de synode hebben moeite met de bestaande regeling. Professor dr. W. H. Vele- ma. die de Christelijke Gerefor meerde Kerken vertegenwoordigt, gelooft niet dat een wijziging van de constitutie een oplossing geeft voor de theologische problemen binnen de synode. En de Nieuw zeelander dominee G. Williamson waarschuwde, het erfgoed van de vaderen door wijzigingen van de constitutie niet in gevaar te bren gen. De voorzitter van de synode, do minee J. Galbraith, zei met grote nadruk, dat de GOS alleen kan be staan als haar leden erkennen, dat er één bijbel is. Hij noemde in dit verband het geschrift 'God met ons' van de Gereformeerde Kerken in Nederland. "Mensen die deze vi sie hebben op het gezag van de bij bel zeggen in feite dat er twee bij bels zijn", betoogde Galbraith. Hij diende namens zijn orthodoxe presbyteriaanse kerk een amende ment in, dat de nieuwe constitutie moet vasthouden aan de Heilige Schrift, 'in haar geheel het onfeil bare Woord van God, dat voor alle mensen en hun geloofsleven vol strekt gezag heeft'. (In het omstreden boekje 'God met ons' wordt beschreven, hoe de bijbel in deze tijd kan worden ver staan. De synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland waardeerde het als een 'duidelijke en confessioneel verantwoorde uit eenzetting', maar binnen de Gere formeerde Oecumenische Synode zijn er kerken die ernstige kritiek op deze bijbelbeschouwing heb ben). Professor dr. W. F. de Gaay Fort man, die deel uitmaakt van de Ne derlandse delegatie op de synode in Chicago, toonde zich 'diep ge kwetst' door de woorden van voor zitter Galbraith. Hij herweet hem, de integriteit van de Nederlandse gereformeerde afgevaardigden in twijfel te trekken. "Wij behoren niet tot een kerk die twee bijbels heeft", zei De Gaay Fortman. "Wij hebben één bijbel, de bijbel die hier vóór mij ligt". Ds. Galbraith betuigde zijn spijt dat hij de Nederlandse delegatie onaangenaam had getroffen. "Maar het moet duidelijk zijn, wel ke interpretatie van de Heilige Schrift in de GOS zal gelden". Zijn amendement werd unaniem aan vaard. "Je kunt per slot van reke ning niet stemmen tegen de onfeil baarheid van de Heilige Schrift", zei dr. H. B. Weijland, lid van de gereformeerde delegatie. Die ver klaarde na afloop van de vergade ring het 'incident' voor gesloten. 'Boedapest' gesloten De zevende algemene vergade ring van de Lutherse Wereldfede ratie in Boedapest is gisteren met een avondmaalsviering, waaraan ongeveer 10.000 gelovigen deelna men, gesloten. Er zijn in totaal 13 verklaringen aangenomen op theologisch en po litiek gebied. De staf in Genève zal zich daarmee de komende zeven jaar bezighouden. In haar slotboodschap veroor deelt de federatie ongelijkheid en spanning tussen Noord en Zuid, vrouwen en mannen, generaties en rassen. Ook de dreigende atoom- ramp - als gevolg van wapenhan del en wapenwedloop - wordt ge noemd. "In Christus' liefde zullen wij de hand reiken aan alle verstan dige mensen, die overal het goede willen werken en op zoek zijn naar wat de vrede dient". Het gesprek met de Rooms-Ka- tholieke Kerk behoudt een 'zeer hoge prioriteit'. Onderzocht moet worden, of de 'eucharistische gast vrijheid' kan worden vergroot. Het pausschap blijft een 'bijzonder zwaarwegend probleem'. De lu therse verklaring hoopt op een 'pausschap onder het evangelie' Op de volgende algemene verga dering (over zeven jaar) zal ten minste 40 procent van de afgevaar- digen vrouw moeten zijn. Van de 320 afgevaardigden in Boedapest was 30 procent vrouw.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7