Voldoende werk voor Wageningse ingenieurs De nieuwe loten liggen klaar. Je moet ze zien, je moet ze horen. Acht doden en talloze gewonden in verkeer Overeenkomst over reisgidsen in '85 Verband kanker en voeding onduidelijk De meeste kans in de Staatsloterij. -♦< Dode en gewonden bij ongeregeldheden BINNENLAND PAGINA 5 Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 84. LEIDEN (ANP) - Bij verkeerson gelukken zijn het afgelopen week einde acht mensen om het leven gekomen en vielen vele gewonden. In Schoonebeek is zaterdagmid dag een echtpaar omgekomen bij een verkeersongeluk. Een perso nenauto botste door nog onbeken de oorzaak tegen een boom. De be stuurster, de 63-jarige C. Poppema- Kuiper, was op slag dood. Haar echtgenoot, de 72-jarige J. Poppe- ma, overleed vlak na aankomst in het ziekenhuis van Coevofden. Op de weg Emmen-Drachten heeft zich zaterdagmiddag ter hoogte van Beilen een verkeerson geluk voorgedaan, waarbij één man werd gedood en zes mensen werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen een Duitse personenauto door nog on bekende oorzaak op de linker weg helft raakte. Een tegenligger trachtte tevergeefs de auto te ont wijken maar botste er frontaal te genop. De bestuurder van de Westduitse- auto uit Osnabrück werd op slag gedood. Vier bij hem inzittende Westduitse meisjes werden licht gewond. Ook de inzittenden van de andere auto, een echtpaar uit Ze ven (Noord-Holland), werd ge wond. Bij een verkeersongeval in Boe- kelo (gemeente Enschede), is de 16-jarige Edwin Oude Wolbers uit Enschede om het leven gekomen. Hij was de duopassagier van een 16-jarige bromfietser uit Enschede die ongedeerd bleef. De bromfiet ser werd geraakt door een passe rende auto, bestuurd door een 26- jarige man uit Enschede. De brom fietsbestuurder raakte de macht over het stuur kwijt en botste te gen een paal in de berm. De autobestuurder heeft aanvan kelijk hulp geboden maar is later, toen er artsen aanwezig waren, weggereden zonder dat zijn identi teit werd vastgesteld. Aan de hand van het kenteken is hij later opge spoord. Een afgenomen bloed proef wees uit dat de man te veel alcohol had gedronken. Op de rijksweg A-l in de ge meente Ambt Delden is zaterdag de 73-jarige M. Visscher uit Apel doorn bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man raakte met de wielen van zijn auto in de berm, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen de vang rail botste. De wagen sloeg enkele keren over de kop waarbij het slachtoffer uit de auto werd geslingerd. Op de E3 bij Eersel is vanoch tend de 19-jarige J. Kooien uit So meren bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zes mensen raakten gewond, van wie vier in het ziekenhuis zijn opgenomen. Kooien reed met de auto die hij be stuurde bij een afslag in op een voorligger. In beide auto's raakten mensen gewond. De 24-jarige mevrouw M.J. Drenth uit Muntendam is door een verkeersongeluk op Rijksweg 7- oost tussen Sappemeer en Zuid broek in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen. De vrouw bestuurde een personenau to die door nog onbekende oorzaak tegen een boom reed en vervolgens via een andere boom in een sloot belandde. De bestuurster was op slag dood. Op de rijksweg 's Hertogen bosch-Eindhoven onder de ge meente Boxtel is zaterdagmiddag de 82-jarige A. Lemmens uit Vught dodelijk verongelukt. De vrouw stak zonder op te let ten de weg over en werd daarbij door een personenauto aangere den. De rol van de totale vetconsump- tie bij het ontstaan van een aantal soorten kanker; de betekenis van onder meer vitamine A en betaca- roteen als mogelijke beschermers tegen het ontstaan van kanker; en de rol van stoffen zonder voedings waarde, zoals benzpyreen (in de zwarte korst van onder andere ge roosterd vlees) bij het ontstaan van deze ziekte. DEN HELDER - In het kader van de Visserijdagen in Den Helder werd afgelopen zaterdag Vlaggetjesdag gehouden. De bezoekers konden gratis een tochtje op een vissersboot maken. Uit de propvolle boot blijkt wel dat de belangstelling groot was. <fot0 anp» Uit dierproeven is de indruk ont staan dat onder meer benzpyreen kankerverwekkend is. Kromhout waarschuwt dat deze hoofdlijnen nog niet leiden tot een therapie, maar alleen aangeven op welke ter reinen van onderzoek men de ko mende jaren iets mag verwachten. ROTTERDAM (ANP) - In het cen trum van Rotterdam is zaterdag middag een Antilliaans zomercar naval gehouden. Urenlang trok een bonte stoet praalwagens door de straten, begeleid door de klanken van steelbands en calypso-orkes ten. De stoet trok de belangstelling van tienduizenden mensen. Doordat de opzet het toeliet dat enthousiaste toeschouwers zich al dansend bij de optocht konden aansluiten, ont stond in de loop van de middag een vertraging van anderhalf uur. Hierop besloot de organisatie de route in te korten. Volgens de Rotterdamse politie hebben zich nergens problemen voorgedaan. Wel ontstond een ver keerschaos in het centrum en zat de Maastunnel urenlang verstopt. Het carnaval werd begeleid door 175 man van de Rotterdamse politie. Het carnaval wordt zaterdag avond besloten met een Antilliaans feest in een enorme tent voor het Centraal Station. De bedoeling is van het Antilliaans carnaval een jaarlijks terugkerend evenement te maken. (foto anp» Vooral behoefte aan onderzoekers WAGENINGEN (ANP) - Er is een grote vraag naar afgestudeerden van de Landbouwho geschool in Wageningen, die zich aan onderzoek willen wijden. Van de sinds 1940 afge studeerde Wageningse ingenieurs blijkt ruim een kwart als onderzoeker werkzaam te zijn. Ondanks de stijgende werkloos heid is zelfs 35 procent van de re cent afgestudeerden in die sector actief. Het is daarom van groot be lang dat de Landbouwhogeschool in de naaste toekomst voldoende afgestudeerden toelaat tot de oplei ding voor onderzoeker. Dat concluderen het Nederlands Instituut van Landbouwkundig In genieurs (NILI) en de Stichting Maatschappelijke Plaats Wage ningse Afgestudeerden (MPW) na een vorig jaar onder Wageningse ingenieurs gehouden loopbaanen quête. Daaraan werd door bijna ze ventig procent van de sinds 1940 aan de LH afgestudeerde inge nieurs deelgenomen, in totaal zo'n 4600 mannen en vrouwen. Volgens de onderzoekers moet optimaal gebruik worden gemaakt van de mogelijkheden, die er voor Wageningse ingenieurs als onder zoeker op de arbeidsmarkt be staan. Dat is van belang, omdat de werkloosheid onder afgestudeer den nog steeds stijgt. In de afgelo pen vijf jaar nam de werkloosheid toe van drie tot acht procent. Die werkloosheid heeft vooral LEIDSCHENDAM (ANP) - De VW's en het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) hebben na anderhalve maand touwtrekken overeenstemming bereikt in het conflict over de uitgifte van reis gidsen voor 1985. Wilde schutter in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) -- Een onder invloed van alcohol en drugs ver kerende man, die in het wilde weg liep te schieten, heeft de Rotter damse politie zaterdag handenvol werk gegeven. De 24-jarige man vuurde zaterdagochtend in een straat in Rotterdam-Zuid enige schoten af. Ook schoot de man vanuit zijn in de straat gelegen wo ning. Een speciaal team van de Rotter damse politie zette de straat enkele uren af. De politiemensen moesten eerst een deur openbreken, voor dat zij de woning van de schutter konden binnengaan. Daar vonden zij de man slapend op een bank. Het wapen, een alarmpistool, lag bij hem in de buurt. De overeenkomst houdt in dat de VW's toch eigen regionale reis gidsen maken en het NBT voor 1985 afziet van de produktie van nationale reisgidsen, zoals aanvan kelijk de bedoeling was. Het NBT gaf zelf steeds de voor keur aan een landelijk vakantie programma, terwijl de VW's re gionale brochures wilden uitge ven. Het conflict hierover was zo hoog opgelopen dat staatssecreta ris Van Zeil (economische zaken) onlangs aanbood te willen bemid delen. In de VW-gidsen wordt thans het totale aanbod van arrangemen ten en bungalows opgenomen. De gidsen krijgen een uniforme lay out en uniforme algemene reis- voorwaarden. Het NBT zal de campagne 'lek ker weg in eigen land' zonder na tionale gidsen voortzetten, en het promotieprogramma uitbreiden. Hoe dit precies gaat gebeuren is nog niet bekend. Aan de activitei ten worden de VW's uitgenodigd mee te doen. Omgekeerd zal het NBT niet deelnemen aan de VW-activitei- ten, in de produktie, de distributie en de directe promotie van de re gionale reisgidsen. slachtoffers gemaakt onder pas afgestudeerden en vrouwen. Van de voor 1978 afgestudeerden blijkt 83 procent betaald werk te hebben, terwijl 4 procent zelfstandig is. Uit de enquête blijkt dat het me rendeel van de afgestudeerden (64 procent) terecht komt bij de over heid met als grootste werkgever het ministerie van landbouw en visserij. Het aantal arbeidsplaatsen neemt daar echter niet meer toe. Dat is wel het geval in de particu liere sector, vooral in kleinere orga nisaties. Tevens zetten steeds meer afgestudeerden een eigen bedrijf op, of kiezen voor freelance werk. Wageningse ingenieurs komen on der meer terecht in de functie on derzoeker (17 procent) of leiding gevend onderzoeker (11 procent). Wageningse afgestudeerden houden zich behalve met onder zoek bezig met kennisoverdracht, zoals voorlichting, advies en on derwijs (25 procent), organisatie- werk (22 procenten beleidsvoor bereiding (15 procent). Volgens de onderzoekende instanties is de Wa geningse Landbouwhogeschool van groot belang voor beginnende ondernemers. De werkgelegenheid kan worden vergroot als afgestu deerden innoverende bedrijven stichten. Man rijdt in op fietsers ANNEN (ANP) - Een 37-jarige man uit Anloo is in de nacht van zaterdag op zondag ingereden op een groep van acht jongelui, die op de fiets op weg was naar huis. Vier fietsers liepen verwondingen op, aldus een politiewoordvoerder. Het ongeluk gebeurde om één uur op de weg Annen-Spijkerboor. De groep fietsers had in Annen een optreden van een popgroep bijge woond. De automobilist reed ze met zijn personenauto achterop en schepte de fietsers die allemaal af komstig zijn uit Eexterveen. Vier van hen, drie jongens van vijftien en één van zestien jaar, raakten gewond. Ze zijn met schaafwonden, een hersenschud ding en rugklachten opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Van de bestuurder is een bloedproef genomen. ALKMAAR (GPD) - In de provin cie Noord-Holland hebben zich dit weekeinde opnieuw ongeregeldhe den voorgedaan, waarbij één dode en twee gewonden zijn gevallen. In Purmerend werd een man door een messteek om het leven ge bracht, in Petten werd een vrouw mishandeld evenals een man in Alkmaar. In Purmerend ontstond zater dagavond een vechtpartij om oude vetes te beslechten. Volgens de po litie was de vechtpartij vooraf ge gaan door het gebruik van een aan zienlijke hoeveelheid drank. Een 30-jarige man uit de Beemster werd dodelijk getroffen door een messteek in de hartstreek. Hij overleed op weg naar het zieken huis. Drie verdachten, allen uit Purmerend, zijn aangehouden. Op een camping in Petten heeft een groep jongeren een vrouw mis handeld. Ze hebben haar een tand uit de mond geslagen. Zes ver dachten zijn door de politie aange houden. Een uur later dreigde er een massale vechtpartij voor het café „Het wapen van Petten". Zo'n 150 jongeren stonden tegenover el kaar, maar door ingrijpen van an dere cafébezoekers kon een vecht partij in de kiem worden ge smoord. In Alkmaar was de dancing „Black Cat" het toneel van een vechtpartij. Een 20-jarige man werd daarbij in de buik getrapt en mnpct ir, hot Centraal Ziekenhuis in Alkmaar worden opgenomen. Later moest de politie handelend optreden om een groep jongeren, die vermoedelijk bij de vechtpartij betrokken waren, bij het zieken huis te verwijderen. Het WD-Tweede Kamerlid Jaap Metz heeft dit weekeinde meege draaid in een aantal politiediensten om zich op het plotselinge geweld in Noord-Holland te kunnen oriën teren. Metz kwam tot de conclusie, dat de politiekorpsen door onder bezetting niet berekend zijn op een aantal grotere incidenten binnen DEN HAAG (GPD) - Het verband tussen voeding en kanker is ondui delijk. Met het hanteren van getal len op dit gebied moet men voor zichtig zijn. Er mag niet worden ge steld dat de sterfte aan kanker met bijvoorbeeld 35 procent kan ver minderen door verbetering van de voedingsgewoonten. Er wordt op dit gebied wel veelbelovend onder zoek gedaan. Dit zegt dr. ir. D. Kromhout, voe dingsepidemioloog aan de rijksu niversiteit Leiden, in een interview dat werd afgedrukt in het juist ver schenen nummer van het blad Zui vel en Voeding van het Nederlands Zuivelbureau. Kromhout wijst erop dat volgens de Amerikaanse onderzoekers Doll en Peto 35 procent van alle kanker gevallen door voeding wordt ver oorzaakt. Dat getal moet men zien als een schatting met een enorme spreiding, vindt hij: van 20 tot 7C procent. Dat bewijst hoe onduide lijk dit verband is en daarom is voorzichtigheid geboden met het gebruiken van getallen en het trek ken van conclusies. Kromhout was mede-organisator van een zogenaamde nascholings cursus voor artsen over het thema voeding en kanker. Daarbij werd opnieuw duidelijk hoe ingewik keld de relatie tussen voeding en kanker is en hoe weinig men er ei genlijk nog van weet. Dat er deson danks een aparte cursus aan ge wijd is komt doordat het onder werp zo belangrijk is. Jaarlijks sterven in ons land on geveer 32.000 mensen aan kanker. Dertig procent van de sterfte bij mannen en 25 procent van die bij vrouwen wordt door kanker ver oorzaakt; bij mannen is kanker de belangrijkste doodsoorzaak. Vol gens Kromhout kwamen in deze cursus over voeding en kanker drie hoofdlijnen in het kankeronder zoek naar voren. De WD-fractie zal daarom de ministers van justitie en binnen landse zaken voorstellen om bij wijze van proef in Noord-Holland op korte termijn te beginnen met een provinciaal politiekorps. Daar in moeten rijkspolitie en gemeen telijke korpsen in Noord-Holland intensief samenwerken. Het pro bleem van de onderbezetting van de rijkspolitie in de kustplaatsen kan daarmee voor een belangrijk deel worden opgelost. De WD'er vindt ook dat de com municatie per mobilofoon in Noord-Holland dringend verbete ring behoeft. 'Een politiepatrouille, die bijvoorbeeld in een ruim ge bied rond Egmond surveilleert, is per mobilofoon nauwelijks te be reiken'. Metz pleit ervoor dat de politiek op korte termijn verbete ringen aanbrengt in deze situaties. Deventenaar rijdt twee keer in op politieman DEVENTER (ANP) - Een 21-jarige man uit Deventer heeft een poging tot doodslag gepleegd op een poli- tie-agent. Tot twee keer toe reed hij met hoge snelheid op de agent in. Deze kon beide keren de auto ont wijken. Bij de eerste poging schoot de politie twee keer op de voorbanden van de auto zonder deze te raken. Na de tweede poging ging de man er vandoor. De politie zette de ach tervolging in en schoot alsnog een voorband van de vluchtende auto lek. De bestuurder zag niettemin kans te ontvluchten. De moeilijkheden ontstonden nadat een auto was aangehouden die door rood licht was gereden. De politie wilde de wagen voor technisch onderzoek mee naar het bureau nemen. Op dat moment stopte een tweede auto, waarvan de bestuurder de politie het werken onmogelijk maakte. Een diensthond werd ingezet die de man beet. Deze werd daarop zo kwaad dat hij in zijn auto sprong en vol gas recht op een agent in reed. Aangezien de identiteit van de dader bekend is verwacht de poli tie hem binnenkort te arresteren. Man verdronken in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - In het wa ter van de Prins Hendrikkade in Amsterdam is zondagmiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van de 25-jarige S.E. Sahuleka uit Amsterdam. De man is verdron ken. De politie vermoedt dat het hier gaat om een misdrijf. Het on derzoek is nog in volle gang. Yredeskamp weer opgezet WOENSDRECHT/HAVELTE (ANP) - Ongeveer twaalf vredesde- monstranten hebben zaterdag in Woensdrecht wederom het vorige week ontruimde terrein aan de Kooiweg in gebruik genomen. De demonstranten verbleven bij na een week op het braakliggend stuk terrein, toen de politie afgelo pen donderdag ingreep. Vijftien vredesdemonstranten, van wie vijf in een bunker, werden van het ter rein gezet. Na afloop van de ontrui ming werd de bunker door ge- meentepersoneel volgestort met zand en beton om daar een nieuwe bezetting van actievoerders onmo gelijk te maken. In Havelte is zaterdag op enkele honderden meters afstand van het vrouwenvredeskamp een mannen- vredeskamp ingericht. Het kamp is gisteren weer afgebroken. De man nen wilden door middel van deze actie een ander geluid laten horen en duidelijk maken dat 'het meren deel van de Nederlandse bevolking niet achter eenzijdige ontwapening staat', aldus een woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5