Nieuwbouwplan kruisvereniging in Morskwartier Non-stop muziekstation Samen met arts en apotheek Cortona wil lastige man uit omgeving Haagweg weren Mishandeling Gespiest na teveel drank Doorgereden Jeugdige coureurs MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 LEIDEN - Via een kort geding wil de stichting Cortona bereiken dat een Haagse man niet meer in de buurt komt van het opvanghuis voor alleenstaande ouders aan de Haagweg. Een ex-vriendin van de man woont daar met haar kinde ren. De Hagenaar valt volgens Cor tona zijn ex-vriendin, maar ook an dere bewoners en medewerksters lastig. Volgens directeur Klerx van Cor tona is het voor het eerst sinds ja ren dat de stichting naar de rechter gaat om een eind te maken aan der gelijke overlast. Klerx meent dat er geen andere keus was: "Als je zo veel narigheid hebt dat het functio neren in het huis in gevaar komt, dan moet je wel. Als de mensen niet meer naar buiten durven, dan zijn ze gevangenen in hun eigen huis". En de narigheid die de Hagenaar veroorzaakt is groot. Hij zou al eens de voordeur hebben ingetrapt en bewoonsters en medewerksters hebben bedreigd en mishandeld. Klerx legt uit dat de politie niets kan doen als de man alleen maar bedreigingen uit tegen de bewoon sters en medewerksters. "Bedrei ging is niet voldoende. Alleen als er daadwerkelijk wordt gemoles- teêtd, kan de politie ingrijpen, niet als er een dreigende houding wordt aangenomen", aldus de di recteur. Met het verbod om in de buurt te komen in de hand, kan de politie wel optreden. Daarom vraagt Cor tona aanstaande donderdag de rechtbank in Den Haag een verbod voor de man om nog in Leiden te komen. Als de Hagenaar aan kan tonen dat hij om bepaalde redenen in Leiden moet zijn, dan wil Corto na dat de rechter hem verbiedt in de buurt van de Haagweg te zijn. LEIDEN - Twee Leidenaars heb ben zaterdagnacht aangifte gedaan van een mishandeling. Ter hoogte van de brug bij de Hogewoerd werd het tweetal door een nog on bekend gebleven jongeman zonder enige reden in elkaar geslagen. De een liep een gescheurde lip op en de ander waarschijnlijk een her senschudding. Engels De volksuniversiteit K &0 heeft in haar talenpakket twee certificaats-cursussen Engels op genomen: 'First Certificate in English' en 'Cambridge Certifi cate of Proficiency in English' De eerste cursus begint eind september. Deze opleiding ga randeert een goede beheersing van het Engels en is leerzaam wanneer men een werkkring heeft waarbij Engelstalige cor respondentie een belangrijke fac tor is. De cursus wordt gegeven aan groepen van niet meer dan twaalf deelnemers en bestaat uit 32 lessen van ieder twee uur. Zij die een middelbare school opleiding hebben genoten of een redelijke achtergrond van d? En gels taal hebben, kunnen zich te lefonisch opgeven voor een toela tingstest die aan de cursus voor afgaat. Deze toelatingstest wordt afgenomen op 28 augustus om 19.00 uur of op 30 augustus om 10.00 uur. Indien men deze cursus met goed gevolg heeft doorlopen, kan men verder gaan met de 'Cam bridge Certificate'. Deze cursus bestaat uit 55 lessen van twee uur verdeeld over twee seizoenen. Er bestaat zelfs een mogelijk om zon der het eerste certificaat toch deel te nemen aan deze tweede cursus. Een toelatingstest daarvoor kan men eveneens op 28 en 30 augus tus afleggen. Daar er. volgens K O, elk jaar zeer veel belang stelling is. is het verstandig zo vlug mogelijk aan te melden bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Het viertal wil weten of ze in het artikel 'piraten' worden ge noemd. Chris de Lange, Bart van der Meer en Hans van Brussel en Rick (hun 'artiestennamen') had den het liever anders gezien. "Schrijf maar dat we een mu ziekstation zijn, dan kun je er tussen haakjes nog altijd 'ille gaal' bij zetten", stelt Van Brus sel voor. Hoewel, even later zegt één van hen: "We weten dat het illegaal is, maar zien dat zelf niet zo". Piraten zijn voor hen syno niem met "groetjes en verzoek jes" of zoals Hans van Brussel een tikkeltje oneerbiedig zegt "bouwvakzenders". Radio Freewave is het best te typeren als een onophoudelijk alternatief voor Hilversum 3. De Lange: "We zitten daarom ook met onze frequentie vlak tegen Hilversum aan. Je hoeft maar een knikje aan de knop te ge ven". Dag en nacht wordt het nieuw ste van het nieuwste gedraaid. Met een summiere aankondiging of gewoon non-stop. De weke lijks uitgegeven hitlijst bevat de meest obscure disco uit Enge land, Italië en Amerika. "We pro beren als eerste die muziek te draaien", zegt Bart van der Meer en hij reist met de anderen spe ciale import-zaken in Den Haag en Amsterdam af om dat voor el kaar te krijgen. Radio Freewave is één van de vier zogenaamd commerciële zenders in Leiden en omgeving. Dat wil dus zeggen dat er tussen de muziekbedrijven door blokjes reclame worden gedraaid. Zo'n twaalf bedrijven ("Allemaal Leids") sponsoren zodoende de activiteiten van Radio Freewave. "Toen we begonnen", zegt Van der Meer, "zijn we naar de bedrij ven toegestapt. Maar later heb ben ze ook zichzelf aangemeld via het postbusnummer". Hij denkt dat er nog genoeg firma's zijn die zichzelf via Freewave willen presenteren, maar Van Brussel zegt: "Ik denk dat de top zo ongeveer bij twintig bedrijven ligt". Met de reclame-inkomsten be kostigt Freewave een reserve- zender. Mochten de Radiocon troledienst en politie de hand leggen op de functionerende zen der, dan kan er vrijwel direct worden overgeschakeld. Schrif telijke overeenkomsten met de reclame-makers zijn er niet. Hans van Brussel: "Mocht het mis gaan, dan valt er dus niets te bewijzen". Eén keer is het tot nu toe mis gegaan, drie maanden geleden. Chris de Lange trots: "Een half uur later waren we al weer in de lucht". Freewave heeft de zender ergens in de vrije natuur ge plaatst, staat hij dus niet bij één van de medewerkers thuis. Dat heeft z'n voordelen: alleen de zender wordt meegenomen, al het bijkomende blijft bespaard. Want, zegt Van der Meer: "Ze mogen alles meenemen als ze maar van mijn platenverzame ling afblijven". Verder geen kwaad woord uit hun mond over het opsporings apparaat. "Die mensen doen ook hun werk", zeggen ze in navol ging van de andere zendama teurs. Al voegt van Brussel daar direct aan toe: "De RCD is heus niet heilig, hoor. Die doen ook wel eens een mispeiling" en hij vertelt van een keer dat de amb tenaren vlak in de buurt van de zender zaten en hem toch niet konden vinden. Aan de andere kant: "De poli tie loert wel op ons. Ja, omdat we commercieel zijn. Echt, hoor. Dat is gewoon zo". Hans van Brussel is daar rotsvast van over tuigd. Dat Freewave een legale zender of mobilofoonverkeer zou storen, daar geloven ze geen van vieren in. Hans van Brussel: "Dat zijn nou veel van die bouw vakzenders. Die kopen zo'n goedkoop zendertje voor vijf honderd gulden en dan maar zenden. Daardoor krijg je de naam van piraat". Van der Meer: "Als er ook maar iets van een sto ring is, verhelpen we dat met- Radio Freewave bestaat sinds 1 januari van dit jaar. Aanvanke lijk zo'n honderd uur in de lucht en sinds 1 juli zendt het 'muziek station' 24 uur per dag uit. Wat overigens niet betekent dat het jeugdige kwartet (drie van de vier zijn jonger dan twintig jaar) daar 's nachts het bed voor uit moet. Er wordt niet live uitge zonden, maar opgenomen op cassette. "Zo kun je je eigen tijd indelen". Maar moeten die cas settes dan niet 's nachts verwis seld te worden? Van Brussel: "Nee. we hebben speciale casset tes die gewoon een aantal uren achter elkaar doordraaien". Radio Freewave bijeen. Van links naar rechts: Chris de Lange, Hans van Brussel (wilde onherkenbaar op de foto), Bart van der Meer en Rick. "Schrijf maar dat we een muziekstation zij n". (foto Hon Hij en Van der Meer vinden het zenden vooral leuk om de tech niek. "Kijken hoever je kunt ko men". Behoorlijk ver is ze inmid dels al gebleken: Schiedam en Amsterdam kunnen van Freewa ve genieten. Freewave groeide in korte tijd uit tot een complete organisatie. Deden ze het, eerst met z'n vie ren, inmiddels bestaat er een korps van veertien medewer kers. Op een bepaald adres wor den de bandjes ingeleverd en vervolgens door bij de zender be zorgd. Een goed functionerend systeem. "Ja, in de regel zijn de bandjes er wel". En zegt Van Brussel veelbetekenend: "Het zijn wel allemaal vrijwilligers, hoor. Daar doen ze bij Rijnland wel zo dik over. Maar bij ons krij- /gen ze er ook geen cent voor". De naam van Omroep Rijnland is gevallen. Ze zijn er niet erg van onder de indruk. Van der Meer: "De mensen willen de stations zoals ze nu zijn. Dat blijkt wel uit de reacties". Van Brussel: "Ze hebben niet eens eigen appara tuur. Dat moest met die uitzen ding in mei geleend worden van een piraat". Van der Meer: "Nee, hoor, ik heb het al weer gezien met Rijnland". Dat ze zelf in een behoefte voorzien, wil Chris de Lange sta ven met een voorbeeld uit de praktijk. "Ik liep laatst door de stad. Ze hadden het bij V D opstaan, bij die fietsenzaak Half ords, in een paar boetieks en ook in auto's hoorde ik heel veel Freewave". Op de vraag of het maar een tij delijke hobby is, wordt dan ook haast verontwaardigd gerea geerd. Alledrie denken ze Free wave nog wel een tijdje trouw te blijven. Tenzij er een legale weg voor hun (illegale) muziekstation wordt gevonden. Van der Meer: "Dan krijg je met allerlei regel tjes te maken en dat willen we juist niet". Van Brussel: "Je doet het voor de spanning. Wat niet mag, is leuk". Of, brengt hij zelf als variant aan: "Wat mag, is niet leuk". De plannen van arts en apotheker zijn al van vroeger datum en aange zien de Provinciale Kruisvereni ging Zuid-Holland het Morskwar tier op de prioriteitenlijst had gezet voor nieuwbouw, zocht men aan sluiting bij hen. Zij waren bereid hun tekeningen te overhandigen, zodat de architect op de plannen kan voortborduren. Nu nog is de kruisvereniging ge vestigd in de Maranathakerk aan de Dijkstraat. "Een onvoldoende accomodatie", vindt Gelf-Jan Wie- ringa van Interkruis en de provin ciale kruisvereniging is het daar mee eens. Ook de gezondheidsin spectie vindt dat de faciliteiten niet voldoen aan de eisen die het mo derne kruiswerk stelt. Vandaar dat de nog tamelijk prille plannen zeer waarschijnlijk de goedkeuring van wvc, de geneeskundige inspectie gezondheid en het verbindings kantoor van het Ziekenfonds Lei den en Omstreken zullen kunnen Duivensport De postduivenvereniging Het Oosten vloog een wedvlucht met jonge duiven van Chantilly. De uitslag: l.P.v. Duyl; 2, 8 en 9. B. v. Putten; 3. G. Hendrikse; 4 en 10. R. v.d. Nieuwendijk; 5. F. v. As zn; 6. A. Pracht zn; 7. J. Smit De postduivenvereniging De Vriendenclub vloog met 533 jon ge duiven een wedvlucht in con cours van Chantilly. De uitslag: 1 W. v.d. Kooy; 2 en 5. H.J. Wan- sink; 3. L. Polane; 4. L. Koop man; 6. L. Burgers; 7 F.J. Com- pier; Th. Dongelmans; R. v.d. Dop; 10. A. Noest. Van Chantilly vloog ook de postduivenvereniging De Blauw- kras. De uitslag: 1 en 2. R. Ver hoogt; 3 en 7. H. Koome; 4. J. Ro- zier; 5 en 10. P. Landesbergen; 6. A. Flippo; 8. Comb, de Mooy; 9. A. v. Holst. De Rijnklievers hielden een wedvlucht met 232 duiven van Chantilly. De uitslag: 1. A. de Vries; 2. C. Kap; 3. Comb. Koak; 4. J. Zevenhoven; 5. J. v.d. Wal; 6, 7, 8 en 9. J. Kok; 10. W. Pielanen. LEIDEN - Zodra de goedkeuring afkomt, wordt in het Morskwartier begonnen met nieuwbouw voor de kruisvereniging. Dat zal geschieden in samenwerking met een arts en apotheker die eveneens plannen hebben zich op het Diamantplein vlakbij de biblio theek te vestigen. wegdragen. Ook de gemeente Lei den staat niet onwelwillend tegen over de nieuwbouw aan het Dia mantplein. "Maar", waarschuwt Wieringa, "iedereen is positief, maar er staat nog niets echt vast". Want de subsidiegever, het ZLO, moet nog de definitieve toestem ming verlenen. Mocht het nieuwe gebouw er ko men, dan is Interkruis van plan meer wijkgerichte activiteiten te ontplooien. Cursussen en voorlich ting over gezondheid en zwanger- schapsproblematiek komen dan het eerst in aanmerking. En in de nieuwe behuizing zal een eigen werkruimte voor de verpleegkun digen en het gecoördineerd bejaar den werk worden gerealiseerd. Tevens zal in de toekomst meer aandacht worden besteed aan bui tenlandse werknemers en aan de ouder wordende mens. Wieringa: "We denken aan 24-uurs zorgverle ning in samenwerking met de ge zinsverzorging". Dat zou helemaal aansluiten met wat het ministerie wil: ouder wordende mensen zo lang mogelijk zelfstandig laten wo nen en ze daarbij helpen door zon odig J24 uur per dag gezinsverzor ging te bieden. Wieringa: "Vanuit een achter stand proberen we een voorsprong te krijgen. Het kruiswerk ontwik kelt zich de laatste jaren steeds meer". In die ontwikkeling past ook de andere vorm waarin de stichting Interkruis volgend jaar gaat opereren: dan wordt de stich tingsvorm gewijzigd in een vereni ging om een grotere mate van in spraak te verkijgen en de mogelijk heden om in te spelen op de wen sen van de bevolking te vergroten. Wanneer de eerste paal in het Morskwartier de grond in gaat, is (dus) nog niet bekend. Zeker is dat vanaf dat moment het tweede 'zor genkindje' van de provinciale kruisvereniging alle aandacht zal krijgen: Staalwijk, waar na de door Bart Jungmann Zendamateurs zijn het, maar ie dereen kent ze beter als piraten. Wie er nooit naar geluisterd heeft, leest er over in de krant; als de Radiocontroledienst weer een etherpiraat uit de lucht heeft gehaald. Veel lijkt het niet te helpen, de piraten zijn met te veel en komen veelal terug. "Als je er eenmaal in zit, kom je er niet meer uit", zoals één van hen zegt. De komende maandagen aan dacht voor een fenomeen dat ook in deze regio 24 uur per dag op de FM-band te vinden is. Vandaag Radio 'Freewave' 'Achter de schuiF, de titel van deze zomerrubriek, is een vak term: het geluid in de studio wordt weggedraaid. Terwijl de luisteraar muziek hoort, kan de piraat ongestoord praten. brand vorig jaar de kruisvereni ging moest verhuizen naar de Lam menschans. Daar zitten ze welis waar in een eigen pand, maar ook dat voldoet niet aan de moderne ei- LEIDEN - Een gezellige drukte was het zaterdag op de vlooienmarkt in de Groenoordhallen. Het was de laatste keer dat deze markt op zaterdag plaats had. Met ingang van september zal de markt voortaan elke eerste zondag van de maand worden gehouden. "Niet omdat het op zaterdag zo slecht liep", aldus organisator Joop Hage- mann, "want het is nu al anderhalf jaar elke eerste zaterdag van de maand een drukte van belang. Maar wij vinden de zondag toch een betere dag, omdat het een echte uitgaansdag is. Nu we toestemming hebben gaan we dus op de zondag zitten". (foto Holvast) LEIDEN - Met teveel drank in zijn lijf kon een 27-jarige Leidenaar za terdagnacht niet meer zo best op zijn fiets komen. Door met een ge weldige zwaai zijn been over de stang te brengen, verloor hij zijn evenwicht en dook hij op een pun tig tuinhekje in plaats van op zijn zadel terecht te komen. Twee spij len drongen in zijn borst. Voor be handeling is hij overgebracht naar het AZL. LEIDEN - Omdat ze niet bij elkaar mochten slapen besloten twee veer tienjarige vrienden om midden in de nacht een ritje te maken met de auto van een van de ouders. Op de Ing. Driessenstraat had een agent in de gaten - ze vielen overigens niet op door slecht rijgedrag - dat het tweetal een beetje te jong was om een wagen te besturen. Hij reed achter hen aan, maar pas op de Lage Rijndijk kon hij het tweetal tot stilstand dwingen. Op het politiebureau haalden de ouders de twee coureurs na dit nachtelijk ritje weer op. LEIDEN - Een 33-jarige bestuur der uit Oegstgeest wilde zatermid- dag op de Nieuwstraat rechtsaf. Een 28-jarige bestuurder uit Roelo- farendsveen wilde de weg vervol gen, maar lette niet goed op en bot ste daardoor tegen de achterkant van de wagen van de Oegstgeeste- naar. Hij reed snel door. De Oegst- LEIDEN - Een 26-jarige bestuurder geestenaar zette de achtervolging uit Hoofddorp verloor zaterdag- in en vond de man uit Roelofa- morgen om half zeven de macht rendsveen een eindje verderop be- over het stuur en knalde tegen een zig met het lossen van een lading. boom op de Rijnsburgerweg. Teveel De man weigerde vervolgens elke alcohol en te weinig slaap waren medewerking. Zelfs een toegesnel de oorzaak van deze botsing. De de agent kon een klap krijgen. Met man liep gebroken tanden op en veel moeite kon hij daarna worden zijn passagier, een 24-jarige vrouw overgebracht naar het politiebu- uit Leiden, klaagde over pijn aan reau. Pas tegen elf uur, na de de rug. Beiden zijn overgebracht komst van zijn vader, kwam er naar het Elisabeth Ziekenhuis. enig schot in de zaak en werd er (foto Toon v.d. Po«i) een schaderegeling opgesteld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3