Corso in nieuw jasje slaat aan Minder service bij paspoorten Bij invoering centrale afgifte Vakantieactiviteiten in regio van start Spits Bloemenmarathon afgebeten MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 'Nog meer mensen langs de kant dan in 1983' REGIO De vernieuwing van het Rijnsburgs bloemen corso, dat zaterdag onder grote belangstelling door Rijns burg, Oegstgeest, Leiden en Noordwijk reed, zal in 1985 worden doorgezet. Volgens N.H. Hemmes, secretaris van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso, waren het publiek en de mensen die bij het corso betrokken zijn, enthousiast over het modernere uiterlijk dat het corso deze keer had. Op de praalwagens waren dit jaar 'speelse' en soms zelfs abstracte vormen te zien in plaats van de wat traditioneel ogende voorstellingen uit vroegere jaren. En bij wijze van experiment werden enkele praal wagens niet getrokken door een landbouwtrekker, maar door een luxe-personenwagen. Ook dit laat ste is het corsobestuur goed beval len. Het speelt nu zelfs met de ge dachte om de auto's volgend jaar één geheel met de praalwagens te laten vormen door ze in te bouwen. "We vreesden aanvankelijk dat de personenwagens niet zo ge schikt zouden zijn om de praalwa gens een dag lang stapvoets te trekken. Ze hebben het echter alle maal goed gehouden", zegt Hem- Uitgekeken De secretaris van het corsobe stuur geeft toe dat de stichting zelf een beetje was uitgekeken op de 'oude' opzet van het bloemencorso waarvoor de ontwerpen werden gemaakt door het reclamebureau Joop Visser. "Als iemand zovele ja ren achtereen de praalwagens heeft ontworpen, dan wordt het eens tijd voor wat nieuwe, frisse ideeën", vindt hij. Daarom heeft de stichting ook twee nieuwe ontwer pers in de arm genomen, Joop van Egmond en Jan van der Plas. Ove rigens bleef reclamebureau Visser wel bij het corso betrokken. Het bedrijf heeft de opbouw van de wa gens verzorgd. Volgens de secretaris van het corsobestuur bestaat er niet het ge vaar dat het corso weer in een sleur vervalt. Van der Plas en Van Eg- mond hebben namelijk de voor waarde gesteld dat zij maar drie jaar voor de ontwerpen willen zor gen. "En ik geef ze gelijk. Het ont werpen van een corso doet een gro te aanslag op de creativiteit", meent Hemmes. Veel publiek Het corso - dat als thema 'Bloe men - Ja Natuurlijk' droeg trok zaterdag in Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Noordwijk weer veel pu bliek. Volgens de organisatie ston den er dit jaar nog meer mensen langs de kant dan in 1983. Vorig jaar was de grote opkomst onder meer te danken aan het wat kille weer. Het was toen voor het pu bliek te koud om bijvoorbeeld naar het strand te gaan. Van kil weer was zaterdag echter absoluut geen sprake. Gedurende het hele bloemencorso bleef de temperatuur bijzonder aange naam. Maar waarom, ondanks het goede strandweer, dan toch een grotere belangstelling voor het bloemencorso? Hemmes: "Ik denk dat dat te danken is aan het feit dat het corso dit jaar meer publiciteit heeft gekregen dan anders". Hij durft geen schatting te geven van het preciese aantal belangstel lenden. Een feit blijft wel dat op sommige punten langs de route de toeschouwers twee rijen dik langs de kant stonden. Ook de expositie van de corsowagens in de hal van de veiling Flora in Rijnsburg trok meer bezoekers dan in 1983. Ruim 9000 mensen passeerden de kassa, ongeveer 3000 meer dan vorig jaar. Koeien Behalve 10 praalwagens, reden zaterdag in de stoet ook ruim 30 versierde personenwagens mee. Sommige van die auto's waren bij na kleine praalwagens, zoals een personenwagen die voor- en achterop een vervaarlijk zwaaien de heks met zich meevoerde. Bij de jury was dit ontwerp zeer in de smaak gevallen getuige de eervolle vermelding 'Mooiste personenwa gen van het corso'. De stoet werd ook nog opgeluis terd door twee koetsen en een aan tal 'old-timers', voornamelijk af komstig uit Siegen, de partnerge meente van Rijnsburg. Ook die voertuigen waren rijkelijk in de bloemetjes gezet. Bij wijze van groet brachten de 'old-timers' tij dens het défilé in Rijnsburg een 'claxon-aubade'. Iets dat overigens meer weg had van het geloei van een kudde koeien die al een paar dagen niet meer zijn gemelkt. Het corso werd afgesloten op de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk. Het corso werd in deze bloemenbadplaats vooraf gegaan door het kindercorso, waaraan 100 kinderen deelnemen. Onder hen waren dit jaar voor het eerst ook kinderen van Duitse badgasten. Op de Wilhelminaboulevard zijn de praalwagens gisteren nog de he le dag tentoongesteld. De belang stelling hiervoor was volgens de politie bijzonder groot. STREEK - De plannen van de rijksoverheid voor de invoering van een nieuw type paspoort en daaraan gekoppeld de centrale af gifte ervan, zijn in de plaatsen in de streek die tot nu toe zelf de afgifte van het reisdocument verzorgen, niet bepaald enthousiast ontvan gen. In de streek rond Leiden ge ven alleen de grotere gemeenten Alphen, Katwijk en Leiderdorp zelf paspoorten af. In die gemeen ten wordt gevreesd dat wanneer de plannen worden uitgevoerd, de serviceverlening aan het publiek achteruit gaat. De invoering van het paspoort- nieuwe stijl, ook wel Europees pas poort genoemd, zal hoogstwaar schijnlijk met zich meebrengen dat de afgifte dan niet meer door de ge meenten wordt geregeld, maar door een centraal kantoor in Den Haag. "We hebben nog geen officieel bericht van de plannen ontvan gen", zegt een woordvoerder van de gemeente Katwijk. "We hebben er dus ook nog niet echt een oor deel over. Maar centrale afgifte van het nieuwe paspoort kan het na deel hebben dat mensen die echt om een paspoort verlegen zitten, niet meer a la minute kunnen wor den geholpen". Zijn Alphense collega H.J.W. Koelman, chef van de afdeling be volking, acht de plannen ook al geen verbetering, maar juist een stap achteruit. "Het zal de service verlening in elk geval niet ten goe de komen. Nu moeten de mensen een dag of acht op hun paspoort wachten. Als iemand echt heel erg om een paspoort zit te springen, kan de afgifte echter in een paar dagen worden geregeld. Ik betwij fel of dat straks ook nog mogelijk De Leiderdorpse woordvoerder wil niet meer kwijt dan dat "het college nog geen standpunt heeft Vrouw (80) op nippertje aan trein ontsnapt VOORSCHOTEN - Een 80-jarige vrouw uit Den Haag is zaterdag morgen ternauwernood aan een ernstig ongeluk ontkomen toen ze met haar auto de spoorlijn kruiste. Om nog onduidelijke redenen had de vrouw niet in de gaten dat de bomen omlaag waren, het waar- schuwingshcht knipperde en de bel overging. De Haagse reed door en vernielde daarbij de slagboom Een botsing met de trein kon de machinist op het nippertje voorko men door voluit te remmen. Inbrekers betrapt op heterdaad LEIDEN - Twee mannen zijn in de nacht van vrijdag op zater dag op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak in een radio- en televisiezaak aan de Lange Voort in Oegstgeest. Het tweetal, een 47-jarige Oegst- geestenaar en een 26-jarige Lei- denaar, hadden net het slot van de achterdeur geforceerd toen het alarm afging. Zij probeer den zich nog uit de voeten te maken, maar konden vijftig meter verderop al worden aan gehouden. ingenomen. Men wacht af wat het ministerie gaat doen." Banen Angst bestaat ook dat de centrale afgifte banen op de gemeentehui zen zal kosten. Een zesentwintigtal chefs-bevolking van de grotere ge meenten hebben die angst ver woord in een 'brandbrief aan het ministerie van buitenlandse zaken dat zich bezighoudt met de invoe ring van het nieuwe paspoort. Ove rigens is niet alleen bij de gemeen ten de werkgelegenheid in het ge ding, ook bij de provincie vrezen de bevolkings-ambtenaren banen verlies. De provincie regelt name lijk de afgifte van paspoorten voor gemeenten die minder dan vierdui zend aanvragen per jaar te verwer ken krijgen. Ook wordt in de brief gewezen op de achteruitgang van de servi ceverlening omdat aanvragers in de al eerder genoemde spoedgeval len niet meer kunnen worden ge holpen. De belangrijkste reden voor de invoering van een nieuw soort pas poort in de bestrijding van fraude en vervalsing. Bij het huidige pas poort worden de persoonsgege vens met de hand ingevuld. Dat systeem wordt straks vervangen door een techniek waarbij de per soonsgegevens direct bij het druk ken van het paspoort worden inge vuld. Hoe de controle straks in zijn werk zal gaan is nog niet duidelijk. "Maar het is absoluut niet zo dat het nieuwe paspoort bij de grens overgangen kan worden 'gelezen' door een of ander elektronisch ap paraat", helpt een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken een fabeltje uit de wereld. De brief van de 26 gemeenten noemt de woordvoerder "heel pre matuur". "We onderzoeken nog slechts de mogelijkheden. Over een eventueel verlies van banen of over achteruitgang van de service verlening is nog niets te zeggen". STREEK - Na de rondgang van het corso is afgelopen zaterdag in Rijnsburg de proloog verreden van de derde internationale bloemen marathon voor rolstoelatleten. De marathon voert van Aken in West- Duitsland naar Oegstgeest. In Rijnsburg moesten de 29 deelne mers zien uit te maken wie er giste ren in de leiderstrui mocht vertrek ken uit Aken. Dat zou de Westduit ser E. Marklein worden. Hij legde de zes rondjes rond de Vliet (in to taal drie kilometer) af in een tijd van 7 minuten en 43 seconden. De twee en drie, H. Nelisse en E. Pieterse, finishten vlak ach ter hem. De Leidenaar André Moe dig eindigde in de finale met een tijd van 8 minuten en 15 seconden op de vijfde plaats. Het criterium m Hulsberg gaf gisteren wat de nummers een, twee en drie betreft dezelfde uitslag te zien. Het was vanmorgen echter niet zeker of Marklein, de leider van het klasse ment, zou starten. Hij is in Wijlre na een botsing met een collega le lijk ten val gekomen. Overigens zijn het niet alleen ge handicapten die aan de rolstoelma rathon deelnemen. Onder hen be vinden zich ook twee valide men sen, Leidenaar M. van Diemen en de Utrechtenaar K. van Breukelen. Zij doen buiten mededinging mee. Leidenaar André Moedig, die vo rig jaar geen rol van betekenis speelde in de einduitslag, hoopt dit jaar veel beter voor de dag te ko men. Hij was vorig jaar niet zo ge motiveerd. Dit keer heeft hij zich echter veel beter voorbereid. VOORSCHOTEN/LEIDERDORP - Omdat de vakantie voor sommi ge kinderen (en ouders?) wel erg lang duurt zijn er in diverse plaat sen in de regio vakantie-aktivitei- ten voor kinderen. Zowel Leider dorp als Voorschoten bijten daar mee deze week het spits af. In Voorschoten worden de vakantieweken van 6 tot en met 24 augustus georganiseerd door het Jongeren Overleg, een bundeling van alle instanties die zich met jeugdwerk bezighouden. Volgens de gemeente, die de spelen coördi neert, is de belangstelling ervoor de laatste jaren steeds groter ge worden. Men denkt dat dat komt doordat meer gezinnen niet of kor ter op vakantie gaan. De aktiviteiten zijn bedoeld voor kinderen van 6 tot 15 jaar. Ouderen kunnen zich verdienstelijk maken als begeleidend vrijwilliger. Aan melden bij de gemeenteflat, Carl Meijer of Charles Lammerding, te lefoon 01717-2141, toestel 247. De vakantiespelen zijn vandaag begonnen met paaaltjesvoetbal op de ijsbaan. Morgen kunnen de kin deren kiezen tussen een tekenwed strijd in de Lindehoeve én een fietspuzzeltocht met hun ouders. Deze tocht heeft een lengte van zo'n 25 kilometer. Startpunt is buurthuis Bloemenwijk-Bosch- geest aan de Sixlaan. Woensdag kan er worden ge roeid op de Vlietlanden. Verzamel punt is dan buurthuis Vlietwijk aan de Molenlaan. Donderdag is buurthuis Arsenaal in Noord-Hof land het trefpunt voor een spelfes- tival en vrijdag komen de discolief hebbers aan hun trekken bij een demonstratie breakdancing in de Lindehoeve. Er zijn ook play-back- en danswedstrijden. Leiderdorp De Sjelter (Heemraadlaaan 67) vormt in 'Leiderdorp het middel punt van de vakantiespelen. Voor alle aktiviteiten geldt dat kinderen zich van tevoren moeten opgeven. Dat kan vanaf vandaag. Morgen staat er een sportdaag op het programma met de onderdelen skelterestafette, hindernisrace en ballen 'gooien. Kinderen van 7 tot 13 jaar kunnen er van tien tot vier uur hun beste beentje voorzetten. Woensdag gaat het richting Lin- naeushof. Men vertrekt om half tien naar deze grote speeltuin. Donderdag kunnen kinderen van 7 tot 13 jaar een speurtocht onderne men. Vrijdag ten slotte worden op het terrein achter de Sjelter alerlei hutten gebouwd. Volgende week kunnen ook jon- gere kinderep (vanaf 5 jaar) in de Sjelter terecht, 's morgens tussen tien en twaalf en 's middags tussen half twee en half vier. De preciese tijden van de vakan tiespelen in Leiderdorp en Voor schoten worden steeds in de agen da aangegeven. Expositie 1 Bettien Scherft exposeert tot en met 12 september haar penteke ningen en werk in gemengde tech nieken in het Leiderdorpse ge meentehuis. In haar werk komt één thema sterk naar voren: de natuur in gestyleerde vorm. Naast bomen en planten zijn er echter ook portretten te zien. Bettien Scherft kreeg haar opleiding aan de afdeling illustratie van de Rietveldakademie in Amsterdam. Ze exposeerde onder meer in Den Haag, Voorschoten en Leiden. De tentoonstelling in Leiderdorp is vanaf heden op werkdagen te zien tussen acht en vijf uur. De expositie duurt tot en met 31 augustus. Wielerwedstrijd Wielrenners kunnen zich in schrijven voor het individueel wielerkampioenschap, dat de jon gerenvereniging KPJ op 24 en 26 augustus in Zoeterwoude organi seert. Het kampioenschap kent drie onderdelen: een tijdrit, een sprint en een wegwedstrijd. Men kan zich inschrijven voor de cate gorieën dames, junioren, senioren en veteranen. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Peter Berg (Noord Aa) en Jos Versteegen (Zuidbuurtseweg). ZOETERWOUDE - Moemaar voldaan stapten afgelopen za terdagnacht zo'n 25 Zoeter- woudse jongeren in Leiden van de trein. Ze hadden er toen, be halve een lange treinreis uit Italië, twee weken van hard werken opzitten. Traditiege trouw hebben de Zoeterwoude- naren gewerkt in het Napoli- taanse weeshuis Casa Materna. Al twaalf jaar lang zien leiding en kinderen van dit weeshuis uit naar de komst van de 'Ol- landes'. Immers, zij zorgen voor gezelligheid en ze knappen bo vendien de klaslokalen van het eigen schooltje op. Zo ook dit jaar. Volgens een woordvoerder van de groep is Zoeterwoudse jongeren weer terug uit Casa Materna die jaarlijkse opknapbeurt al lesbehalve overbodige luxe. An ders dan in Nederland is het in Italië uiterst moeilijk om subsi die te krijgen voor een instel ling als een weeshuis. Casa Ma terna moet het zelfs helemaal zonder doen: het tehuis 'leeft' van giften. Vandaar ook dat men blij is met de Zoeterwoude- naren, die elk jaar hun vrije dagen willen opofferen aan on der meer schilder- en schoon- maakwerkzaamheden. Maar het element gezelligheid ontbrak volgens de deelnemers dit keer ook niet. Volgens één van hen was het dit keer zelfs gezelliger dan ooit. "Alleen ben ik nu eigenlijk wel aan vakan tie toe. Het was de hele dag werken en 's avonds vaak laat naar bed. Soms sliep ik niet meer dan twee uur per nacht", zo vertelde ze. Expositie 2 Deze maand exposeren twee de buterende Voorschotenaren in de openbare bibliotheek aan de Wijngaardenlaan. Guus Hermsen (31) maakt olieverfschilderijen. Opvallend aan zijn techniek is het 'vlak' opbrengen van de verf. Een 'manier van werken die mede ont stond door zijn opleiding aan de vrije academie voor beeldende kunsten in Den Haag. Hij om schrijft de schilderijen op de ten toonstelling als 'psychisch realis tisch'. De tweede debutant is Jacob Vermeulen (40). Hij toont polaroid LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kwartaalabonnement 63,10 Commentare Per post 85.50 W F J Wirt Maandabonnement 21,21 A A van Rr' Losse^n ^mmers 1 Rubnekchet. Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabe^orging na 19 30 u 16 30-18 00 uur abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem ürs J W E Metseia Ad| Hoofdredacteur J Kroon (stad) B W T Jungma HIJ Veldhuize (regio) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen Parijs. Washington. Cairo Rome Madrid. Mexico Het Rijnsburgs corso, dat zaterdag door Rijnsburg. Oegstgeest en Leiden reed, trok als vanouds weer veel publiek de voorronden in Rijnsburg, leidt na twee dagen (foto Holvast) De Westduitser Marklein, hier op kop tijdens het klassement van de Bloemenmarathon

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2