LEIDSCH DAGBLAD Avondklok van de baan in Suriname 9 Inenting van alle varkens ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR Omroep 'Rijnland' kon niet lucht in Richard Burton overleden Commissie voor mensenrechten opgericht Wubbo Ockels als eerste Nederlander de ruimte in DRUKKERIJ DELTABACH MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37466 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Mj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor lef nrs zie colofon Verdwaasd Wie dit beeld gisteren heeft gezien, zal het waarschijnlijk nooit meer vergeten. De ma nier waarop de Zwit serse Gabriele Ander sen verdwaasd over de baan zwalkte aan het eind van de eerste Olympische marathon voor vrouwen, was be neden de menselijke waardigheid. Ze haal de als 37ste de finish, ver achter de Ameri kaanse winnares Joan Benoit, maar vraag niet hoe. Niemand greep in tij dens haar dramatische rondgang door het Olympisch stadion in Los Angeles. Op de streep stortte Ander sen in, maar na medi sche behandeling kon ze alweer snel terugke ren naar het Olym pisch dorp.. Tweede gouden plak De Nederlandse zwemploeg haalde weer een twee de gouden medaille op uit het Olympisch bassin in Los Angeles. Jolanda de Rover ontpopte zich zater dag op de 200 meter rugslag als de tweede 'goudvis' na Petra van Staveren, die eerder zo verrassend Olympisch kampioene werd op de 100 meter schoolslag. Moses deed het gewoon Edwin Moses heeft gedaan wat van hem werd verwacht. Op de 400 meter horden won hij voor Amerika de gou den medaille, al was het verschil met zijn jonge landgenoot Dan ny Harris minder groot dan was verwacht. Het horden-duo be zorgde de Ver enigde Staten de tweede dubbele overwinning van de zondag. Kort tevoren waren Evelyn Ashford en Alice Brown eerste en tweede gewor den op de 100 me- LONDEN (Reuter/AP/GPD) - De Engelse acteur Richard Burton is gisteren in Zwitserland aan een hersenbloeding overleden. De ac teur woonde in Celigny, in de om geving van Genève. Hij is 58 jaar oud geworden. De in Wales gebo ren acteur speelde hoofdrollen in films als 'Who's afraid of Virginia Woolf?', 'Cleopatra' en 'The spy who came in from the cold'. Bur ton is vijf maal getrouwd geweest, waarvan twee maal met de actrice Elizabeth Taylor. Geïrriteerde terrasbezoekers zetten auto op zijn kant (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Enige terras bezoekers in Noordwijk heb ben gistermiddag een automo bilist die zich nogal hinderlijk gedroeg 'op zijn nummer gezet. De autobestuurder, een 25-jari- ge Noordwijker, reed volgens de politie met hoge snelheid en veel kabaal heen en weer op De Grent. De Noord wijker kreeg op een gegeven moment zelf een lekke band, maar liet zich daardoor niet stoppen. Het gedrag van de man irriteerde de terrasbezoe kers zo erg dat een aantal van hen de auto staande hield en op zijn kant rolde. De automobilist is meegenomen naar het poli tiebureau waar hij een proces verbaal heeft gekregen. De po litie heeft de terrasbezoekers die de wagen op zijn kant heb ben gezet, niet kunnen achter halen. PARAMARIBO (ANP) - De avondklok in Suriname is met ingang van dit weekeinde opgeheven. Dat heeft de staf chef van het leger, luitenant Iwan Graanoogst, meege deeld. Hij maakte verder de oprichting bekend van een commissie voor de mensenrechten. WASHINGTON (UPI) - Volgend jaar, op 14 oktober, zal dr. Wubbo Oc kels als eerste Nederlander de ruimte in gaan. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA maakte dit weekeinde bekend dat Ockels als wetenschapsastronaut deel uit zal maken van de uit zeven mannen en een vrouw bestaande bemanning van de Columbia, die een vlucht van zeven dagen zal maken. Ook de Westduitsers Reinhard Furrer en Ernst Messerschmid zijn ingedeeld. Met Ockels zullen zij werk zaamheden verrichten in het ruimtelaboratorium Spacelab, dat door het ruimteveer wordt vervoerd. Dr. Wubbo Ockels (foto gpd> De avondklok gold sinds 11 maart 1982, toen een couppoging van de ex-officier Rambocus mislukte. De avondklok was al eens versoepeld en was tot dit weekeinde van kracht van zondag tot en met don derdag van twaalf uur 's nachts tot vier uur 's morgens. De opheffing werd ook bekendgemaakt in een gezamenlijk communiqué van le ger en regering. Volgens stafchef Graanoogst be tekent de afschaffing van de avondklok niet dat de dreiging voor Suriname vanuit het buiten land is opgehouden. Wel is volgens hem duidelijk dat voor geweldda dige plannen vanuit het buitenland in Suriname steeds minder steun is te vinden. In het communiqué werd gezegd dat de afschaffing van de avondklok is gerechtvaardigd wegens het „grote draagvlak voor de revolutie". Dit zou onder meer tot uiting komen in de samenstel ling van de regering, waarin leger, vakbeweging en bedrijfsleven deelnemen. In het communiqué heet het verder dat het leger erop vertrouwt dat de vergroting van de vrijheid produktieverhogend zal werken. Graanoogst onderstreepte dat de noodtoestand, die geldt sinds au gustus 1980, van kracht blijft. Vol gens hem kan de noodtoestand pas worden opgeheven, wanneer door het volk goedgekeurde „regels" zijn gepiaakt die voor iedereen in het land gelden. Stafchef Graanoogst maakte ook de oprichting bekend van een com missie voor de mensenrechten. De commissie krijgt de bevoegdheid zich op elk moment op de hoogte te stellen van de situatie van arres tanten en mag daar bovendien me dedelingen over doen in binnen- en buitenland. Graanoogst zei dat de commissie pas nu wordt opge richt, omdat andere kwesties i de militairen voorrang hadden. Hij ontkende dat in Suriname mensen rechten zijn geschonden. „De r senrechten worden gerespecteerd, dat is altijd zo geweest", aldus de Surinaamse stafchef. Wie zitting zullen nemen in de door de over heid ingestelde mensenrechten- nog niet bekend. (van i onzer verslaggervers) Protest LEIDEN - Uit protest tegen de komst van de paus heeft een 32-ja- rige Leidenaar zaterdagnacht een ruit ingegooid van de pastorie van de Leonarduskerk aan de Haag- weg. De man is aangehouden we gens vernieling. STREEK - Alle varkens van twee weken oud in een gedeelte Zuid-Holland, waaronder de Leid- se en Alphense regio, moeten te gen varkenspest worden ingeènt. Ongeveer een kwart miljoen var kens zullen tussen 8 en 21 augustus een injectie krijgen. Verder is sinds afgelopen zaterdag het vervoer van varkens in het ge bied verboden, behoudens zwaar dere slachtvarkens. Staatssecreta ris Ploeg van landbouw en visserij heeft hiertoe besloten om verdere verspreiding van de varkenspest te voorkomen. In het gebied hebben zich sinds 3 juli jongstleden acht gevallen van de ziekte voorgedaan, waaronder twee gevallen in Zoe- terwoude en Stompwijk. Het gedeelte van Zuid-Holland, waarin de maatregelen gelden, be treft grofweg het gebied dat ligt binnen de lijn Nieuwe Waterweg- Nieuwe Maas, de rivier de Lek tot Schoonhoven, de Vlist tot Haa strecht, Oudewater, Linschoten, Kamerik, Leimuiden, Rijpwete- ring, Leiden, Oegstgeest, Katwijk, Noordzeekust en Hoek van Hol land. TOKIO (AP) - Ongeveer 50.000 mensen woonden vanochtend in het Stadspark van de Vrede in Hirosji- ma de herdenking bij van het mo ment waarop 39 jaar geleden een atoombom op de Japanse stad viel. De kernbom doodde naar schatting 118.000 mensen. Drie dagen later werd een tweede a-bom gegooid op Nagasaki, in het zuiden van Ja pan. Daarbij kwamen door de ex plosie, de hitte en de straling circa 78.000 mensen om De burgemeester van Hirosjima riep de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten op om de kernwapenwed loop te beëindigen en de onderhan delingen over ontwapening te her vatten. (foto AP) Stadskabei met vakantie Drie jongens bekennen vernielen van school UTRECHT (ANP) - Drie jongens hebben tegenover de politie be kend dat ze anderhalve week gele den een school op het woonwagen kamp Huppeldijk in Utrecht heb ben vernield. De knapen, twee van 16 en één van 14 jaar, waren aan het vernielen geslagen uit woede over het feit dat het clubhuis dicht was wegens vakantie van de clubhuis- werkers, zo verklaarden ze tegen over de politie. Het trio, dat op het woonwagen kamp woonde, liet van de school nauwelijks iets heel: ramen, deu ren, schoolborden werden in el kaar geramd, boeken verscheurd en het interieur met verf be smeurd. Volgens de politie was de school in een klein uur tijd in een enorme puinhoop herschapen en stonden alleen nog de muren over eind. De schade bedraagt enkele tonnen. De drie knapen zijn vanochtend voorgeleid aan de officier van justi tie en volgens de politie blijven ze waarschijnlijk voorlopig in voorar rest. De jongens zijn ondanks hun jeugdige leeftijd al oude bekenden van de politie. Ze zijn al eerder aan gehouden wegens diefstallen en geweldpleging. Enkele wolkenvelden Zonnige perioden, maar mogelijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 12, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige westenwind. 7 augustus Zon op: 6.12, onder: 21.19 uur. Maan op: 19.06, onder: 1.32 uur. Hoogwater in Katwijk om 0.06 en 12.54 uur, laagwater om 8.13 en 20.52 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Rundertartaar, C QQ 500 g &2:\J.ZJ0 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LEIDEN - Luisteraars die afgelo pen zaterdag op Omroep Rijnland wilden afstemmen, draaiden ver geefs aan hun radio. Omroep Rijn land was, ondanks de aankondi ging, niet in de lucht. Joop Walen kamp van de Stichting Omroep Rijnland geeft als verklaring een slechte coördinatie bij de Leidse Stadskabel. Deze had de uitzen ding moeten "doorgeven". Daar was ook een - schriftelijke - af spraak over gemaakt. Maar toen eenmaal puntje bij paaltje kwam de Stadskabei onbereikbaar. Dé verantwoordelijke man was op vakantie en diens plaatsvervanger ook. Met andere woorden: er was niemand te vinden die de uitzen ding op de Stadskabei kon gooien. Woordvoerster Devilée van de Stadskabei weet niets van een af spraak met Omroep Rijnland af: "Het is mij niet bekend dat er tech nisch of administratief iets zou moeten gebeuren. Het enige dat ik weet is dat de heer Walenkamp vrijdag een brief van ons heeft ge had. Die moest hij per se voor za terdag hebben". Over de inhoud van die brief kan OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit Alkemadelaan 1, Roelofarendsveen 100stuks tel. 01713-2866 - 2073 zij niets mededelen. Walenkamp: "In die brief staat dat de Leidse Stadskabei onze uitzending zal doorgeven. Daartoe zijn ze ook ver plicht". Met Henk Vooijs van de Leidse Stadskabei waren afspraken ge maakt. Hij zou doen wat nodig was. Maar toen puntje bij paaltje kwam, bleek Vooijs met vakantie, aldus Walenkamp. "Ik houd het er op dat het een slechte coördinatie van de vakanties bij de Stadskabei is. We zullen deze kwestie nog ver der uitzoeken", aldus Walenkamp die het een slecht begin vindt voor Omroep Rijnland. Bewapend tegen 'kustgevaar' (van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Een 19-jarige Westduitser is het afgelopen week einde op de Hoofdstraat in Noord- wijk aangehouden omdat hij met een traangaspistool liep te zwaai en. De jongeman vertelde aan de politie dat hij had gelezen dat het de laatste tijd nogal 'gevaarlyk' was aan de kust en dat hij zich daarom maar had bewapend. Hij zei echter niet te weten dat hij in Nederland dergelijke wapens niet mocht dragen. De politie heeft het pistool in beslag genomen en de Duitser een proces-verbaal ge geven. toch, dat telkens weer die TV-pagina onbreekt. Kunnen ze hiernaast geen TV-gids kopen? Neem voor een complete krant zélf een abonnement. Zit je dagelijks goed. Ja, ik wil uw krant: een kwartaal (I 63,10). Ik krijg de krant eerst 4 weken voor f 10.-. Adres U kunt deze bon opsturen naar hel leidsch Dagblad. Antwoordnr 10050. 2300 VB Leiden •Bellen kan ook, tel. 071 144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1