Richard Burton leefde en acteerde met grote inzet Bolsjoi Ballet brengt eerbetoon aan Ulanova Bas uit Leiderdorp wint eerste prijs in Salzburg Russische dansers op tournee in Nederland Geld voor standbeeld Wim Kan is binnen Vocalistenconcours met 99 deelnemers MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 KUNST PAGINA 17 Groot succes voor Piet van Egmond LEIDEN/SALZBURG - De Leiderdorpse bas Piet van Eg- mond heeft op een zangcon cours in Salzburg de eerste prijs weten te veroveren. Aan het concours dat deel uitmaak te van een zomercursus aan de Hochschule für Musik en in het Mozarteum in Salzburg werd gehouden namen in totaal elf kandidaten deel. Deze kandida ten waren uit een groep van honderd studenten die aan de cursus deelnamen geselec teerd. De 35-jarige Leiderdorper overtroefde met een aria uit Verdi's opera 'Simon Boccane- gra' een Amerikaanse mezzo sopraan, die als tweede eindig de. Hij is als gevolg van zijn uit verkiezing uitgenodigd om op 23 augustus a.s. als solist op te treden tijdens een concert in Salzburg. De Leiderdorpse bas, die sinds drie jaar een contract heeft bij de Nederlandse Ope rastichting, zal bij die gelegen heid gedeelten zingen uit de opera 'II Vespri Siciliani', even eens van Giuseppe Verdi. Piet van Egmond, die in het verleden lid was van het Rijn lands Chr. Mannenkoor en me dewerking heeft verleend aan uitvoeringen door het Bach- koor Holland onder leiding van Charles de Wolff, is pas op zijn vijfentwintigste jaar begonnen met het ontplooien van zijn zangtalent. Hij deed dat door middel van privé-lessen. Veel heeft hij te danken aan de operazanger Pieter van den Berg, die hem de laatste twee jaar onder zijn pedagogische hoede heeft genomen. Piet van Egmond, medefirmant van een bekende Leiderdorpse bloe- menkwekerij, ziet in het beha len van de prijs in Salzburg een belangrijke stimulans om zijn muzikale carrière ook interna tionaal verder uit te buwen. Piet van Egmond laatste rollen waren in de onlangs opgenomen film '1984' en - samen met zijn dochter Kate - in de Ame rikaanse televisie-serie 'Ellis Is land'. Hij zou op korte termijn naar Berlijn vertrekken voor een ver volg op de film 'The wild gcese'. „Een grote tragedie voor de to neelwereld, de filmindustrie en het publiek", noemde de Britse acteur Sir Laurence Olivier de dood van Richard Burton, een groot acteur die tot de verbeelding sprak door zijn extravagante leven en zijn se rieuze, intense inzet op het toneel en op het witte doek De voorkeur van de kandida ten is als volgt verdeeld: 44 doen mee in de afdeling opera, een zelfde aantal heeft gekozen voor de afdeling oratorium en UTRECHT (GPD) - Het geld voor een standbeeld van Wim Kan op het Leidseplein in Amsterdam is vrijwel binnen. Het plan voor een standbeeld is afkomstig van de Utrechtse student Jeroen Nugte- De internationale jury is als volgt samengesteld: voorzitster is de mezzo-soprane Cora Can- nemeijer uit Nederland. Zij wordt terzijde gestaan door An nette de la Bije, sopraan uit Ne derland, Lode Devos, tenor uit België; Dr. Alfred Holecek, pia nist uit Tsjechoslowakije, Mei- nard Kraak, bariton uit Neder land, Gordon Stewart, produ cer van de BBC uit Engeland, Herta Topper, alt uit West- Duitsland en Erik Herba, pia nist uit Oostenrijk. Alleen de voorselectie van de kandidaten, die wordt gehou den van 25 tot en met 28 augus tus is niet voor het publiek toe gankelijk. De halve finales die daarna volgen, beginnen op donderdag 30 augustus en wor den voortgezet op vrijdag 31 augustus. De finale-partijen worden gezongen op zaterdag 1 september en gevolgd door de uitreiking van de prijzen. ren, die in januari zijn actie be gon. Op 25 augustus zullen in Utrecht leden van het comité van aanbeveling, onder wie Toon Her- mans, Simon Carmiggelt, Ton van Duinhoven en Herman van Veen, een keuze maken uit drie ontwer pen, die zijn gemaakt door respec tievelijk Hans Baycns uit Amster dam, Ineke van Dijk uit Stolwijk en Siemen Bolhuis uit Almereha- ven. CONCERTEN - Het Concertge bouworkest, het Amsterdams PLjil- harmonisch Orkest en het Neder lands Kamerorkest gaan komende weken weer zogenoemde Zomer avondconcerten geven, in totaal elf. De uitvoeringen zijn op 15, 18, 22,24,25,29 en 31 augustus en op 1. 4, 5 en 9 september, telkens in het Amsterdamse Concertgebouw. Plaatsbewijzen worden onbespro ken verkocht. Vorig jaar trokken soortgelijke concerten vele duizen den muziekliefhebbers. GENEVE (GPD/ANP/Reu- ter/AP) - Richard Burton werd in 1925 als twaalfde kind van een mijnwerker geboren in Pontrhydfen in Wales. Zijn eigenlijke naam was Richard Walter Jen kins. Het toneelspelen be schouwde hij eerst als mid del om zijn weinig betalen de baan als verkoper in een herenmodezaak vaarwel te kunnen zeggen. Zijn toneeldebuut maakte hij in 1943 in 'Druid's rest' in Liverpool. Het succes als toneelspeler bezorg de hem een beurs voor de universi teit van Oxford. De naam Burton nam hij aan als eerbetoon aan zijn schoolmeester, de schrijver Philip Burton, die hem „de liefde voor de Engelse taal bijbracht". Na zijn debuut vertrok hij naar Londen, waar hij grote naam maakte als Shakespeare-vertolker en voorbestemd leek te zijn voor een briljante toneelcarrière. Zijn ingehouden spel, opmerkelijke stem en norse charme hadden ech ter de aandacht getrokken van Hol lywood en in 1952 maakte Burton zijn eerste Amerikaanse film, ,My cousin Rachel', onder regie van Henry Koster. Zijn Broadway-optreden als Ko ning Arthur in de musical ,Came- lot' in 1960 was volgens de critici een openbaring en betekende het keerpunt in Burton's carrière. Hij werd in Amerika een ster en zelfs een superster door Cleopatra', de monsterproduktie uit 1962, waarin Elizabeth Taylor en hij als de ge doemde geliefden Cleopatra en Marcus Antonius optraden. Tijdens de opnamen in Rome ontstond een hartstochtelijke ro mance tussen de twee, die zich bei den lieten scheiden en in 1964 met elkaar trouwden. "Zij is mijn alles, mijn adem, mijn bloed, mijn geest en mijn verbeelding. Als er iets met haar zou gebeuren, zou ik weg kwijnen en sterven", zei Burton over haar. Onderkoeld Hun haat-liefdeverhouding, die in 1974 in een scheiding resulteer de, waarna ze in 1975 hertrouwden om in 1976 opnieuw te scheiden, haalde voortdurend de wereldpers en overschaduwde enigszins Bur ton's belang als acteur. In .Who's afraid of Virginia Woolfi (1966), een van de belangrijkste films voor de twee sterren, vertolkte het echt paar hun haat-liefde-verhouding op superieure wijze, maar ze kre gen niet meer dan een Oscar-nomi natie voor deze rollen. Andere films van het duo Burton-Taylor zijn 'The taming of the shrew', 'The comedians' en 'Under milk wood'. Burton publiceerde in 1966 een boek over haar: 'Meeting mrs. Jen- kins'. Burton, die in meer dan veertig films speelde, is met acht Oscar nominaties de meest genomineer de acteur die nooit een Oscar won. Dit ondanks zijn perfecte, onder koelde rollen in produkties als 'The Robe' en 'The Spy who came in from the Cold'. Hij was gewoon lijk beter dan de films, waarin hy verkoos te spelen. Hij was een ac teur die met evenveel gemak een Shakespeare-koning als een verlo pen spion kon spelen, een groot ta lent dat echter vaak werd verspild aan mindere films. Burton was getrouwd met de 36- jarige Sally Hay, een gewezen prdoduktie-assistente van de BBC. In een kort voor zijn dood versche nen interview verklaarde hij "al half met pensioen" te zijn. Zijn l é-HERTOGENBOSCH (ANP) - Van 25 augustus tot en met 5 september wordt in s-Herto- genbosch het 31ste Internatio naal Vocalistenconcour gehou den. Het heeft zoals gewoonlijk plaats in het theater Casino en wordt ook dit jaar georgani seerd door de Stichting é-Her- togenbosch Muziekstad. Voor dit concours hebben zich 99 kandidaten aangemeld. Het betreft hier 50 sopranen, 21 alten-mezzo-sopranen, 3 coun ter tinars, 5 tenoren en 20 bas- sen-baritons. er zijn er nog eens 11 die geko zen hebben voor de liedkunst. In totaal zullen kandidaten uit 24 landen in s-Hertogen- bosch aantreden. Japan is daar bij met 15 deelnemers de sterk ste, onmiddellijk gevolgd door Groot-Brittannië, dat met 12 deelnemers op het concours aanwezig is. De Verenigde Sta ten brengen 9 kandidaten, Ne derland 8, Roemenië 7, West- Duitsland 7, Canada 4, Korea 4, België 4, Bulgarije 3, Hongarije 3, Zuid-Afrika, dat voor het eerst meedoet, 2 en Brazilië en Indonesië beide één kandidaat. AMSTERDAM/DEN HAAG (GPD) Vraag naar het be roemdste balletgezelschap ter wereld en de naam Bolsjoi valt. Bolsjoi betekent simpelweg 'groot' en er dragen dan ook verschillende theaters in Rusland deze aanduiding. Toch ontstaat er nooit enig misverstand, want er is maar één echt Bolsjoi. In dit grootste - en fraaiste theater van Moskou worden dagelijks groot gemonteerde balletavon den en operaprodukties gegeven. Vooral het dansensem ble van dit theater heeft zo'n faam, dat de naam Bolsjoi Ballet voor velen ongezien geldt als een synoniem voor de uiterste perfectie op het gebied van de klassieke dans kunst. Een verblijf in Moskou, zonder een bezoek aan dit vermaarde balletensemble van het Bolsjoi Theater, is ook eigenlijk niet compleet. Het beroemde Russische gezel schap komt nu voor het eerst naar Nederland. Er staan acht voorstelligen aangekondigd van een programma met de balletten 'Ter ere van Ulanova' en 'Argentijnse Suite'. Een bezoek van het Bolsjoi Ballet is zeker voor ons land een bijzon derheid. Sinds de eerste buiten landse voorstelling van dit Russi sche gezelschap (Londen 1952) zijn er wel tournees naar West-Europa gemaakt, maar in Nederland heeft het als ensemble nog nooit volledi ge balletten laten zien. Er zijn in het verleden wel eens solisten van het Bolsjoi Ballet voor gastvoor- stellingen naar ons land gekomen. Jekaterina Maximova en Wladimir Wasiljew, die als stersolisten op het programma staan voor de komen de tournee van het Bolsjoi Ballet, hebben bijvoorbeeld in 1972 als gast gedanst bij het Nationale Bal let in Giselle. Voor het Nederland se publiek kan daarom de komen de tournee van het Bolsjoi Ballet een uiterst boeiende kennisma king betekenen. Enigszins teleurstellend is het misschien, dat bij het eerste be zoek van het Bolsjoi Ballet niet een avondvullend klassiek ballet wordt uitgevoerd. Het aangekon digde programma bestaat uit twee recente eenakters, waarschijnlijk ook gekozen omdat deze door hun opzet eenvoudiger zijn te hanteren tijdens een tournee dan een bewer kelijke avondvullende produktie. De 'Argentijnse Suite', die wordt uitgevoerd bij pianomuziek van Zuid-Amerikaanse componisten, lijkt opgezet als een showstuk voor de virtuositeit van alle medewer kers. De legendarische Galina Ula nova (1910) en de befaamde danser Wladimir Wasiljew (1940) staan ge noteerd als de makers van deze danssuite. Ditzelfde tweetal is ver antwoordelijk voor de enscenering van het ballet 'Ter ere van Ulano va', dat op initiatief van de Unesco in 1982 is gecreëerd ter gelegen heid van het zeventigjarig dansju- bileum van de grote danskunstena- res. Deze hommage is aangekon digd als een collage van fragmen ten uit klassieke balletten en re cente Russische choreografieën. Het mag geen verwondering wekken dat niet alleen het histori sche klassieke repertoire wordt uitgevoerd in Rusland, een com munistische staat sinds 1917. Het is ook de bedoeling om choreogra fieën te creëren, waaruit een meer aan de ideologie en de tijd aange paste geest spreekt. Deze ballet- werken geven danstechnisch vaak minstens even verbluffende pres taties te zien als de romantische en klassieke balletten uit de Tsaren tijd. De opleiding van de Russische dansers is nu eenmaal het voor beeld voor vrijwel elke westerse balletacademie. Toch kunnen de dikwijls fabelachtige staaltjes van techniek en acrobatiek, hoe specta culair ook gepresenteerd, niet al tijd de artistieke schraalheid van deze nieuwere werken verbloe- door Jan Baart Over het algemeen maken de voorstellingen van de grote Russi sche gezelschappen, en zeker van het Bolsjoi Ballet, een heel ver zorgde indruk. De dansers lijken tot in alle details van hun toneel- presentatie geregisseerd. Ook in de avondvullende klassieke produk ties komt die zorgvuldige coaching van de dansers opvallend tot ui ting. Het grote aantal uitzonderlij ke talenten - danseressen uitblin kend door lichtheid van techniek en dansers imponerend door over rompelende kracht verleent bo vendien met de onnavolgbare uit- voeringsprecisie juist die klassieke produkties een extra kwaliteit. Voor kenners en publiek, waar ook ter wereld, blijft de Russische school het grote voorbeeld bij de uitvoering van de beroemde klas sieke meesterwerken. Met dat re pertoire heeft het Bolsjoi Ballet, als de bekendste onder de Russische balletensembles, ook zijn wereld wijde faam verworven. De licht heid van techniek bij de danseres sen en de overrompelende kracht van de dansers blijken moeilijk te evenaren. Zeker al vijftig jaar heeft het Bolsjoi Ballet deze toonaange vende positie, verworven mede door de stimulans van het Sowjet- russische bewind, om de hoofd stad Moskou ook artistiek als voor beeld te kunnen stellen. Vóór de revolutie is de Russische danskunst steeds gedomineerd door het Maryinski Theater van Sint Petersburg, de hoofdstad van de cultuurminnende Tsaren. De Russische danskunst heeft daar een creatieve hoogconjunctuur doorgemaakt in de tweede helft van de negentiende eeuw en direct na de eeuwwisseling. Met de verfijnde Deense Bournonville-tra- ditie heeft de grootschalige Russi sche school daarmee de klassieke balletkunst (ontstaan maar ook doodgebloed in Frankrijk en Italië) voor een totaal verval behoed. Door het werk van belangrijke choreografen als Petipa is de dans kunst sinds die tijd ontwikkeld tot een hoog ontwikkeld theatervak. Van vrijblijvend amusement, geba seerd op romantische zwijmelarij of erotisch vertoon, groeit de klas sieke dans uit tot een demonstratie van perfectie en schoonheid. De Schone Slaapster, de Note- kraker, en het Zwanenmeer, die tussen 1890 en 1895 in première zijn gegaan in het Maryinski Thea ter van Sint Petersburg (nu bekend als het Kirov Theater van Lenin grad) gelden nog steeds als de be langrijkste voorbeelden van de klassieke balletkunst. Later, in de Jekaterina Maximova en Wladimir duetten. eerste helft van de twintigste eeuw, dragen reizende Russische gezel schappen (Anna Pavlova en Diag- hilev met zijn Ballets Russes) de invloed van deze in Rusland opge waardeerde danskunst uit in Euro pa en Amerika. Ulanova De Russische prima ballerina as- soluta Galina Ulanova (1910), aan wie het eerste ballet van het Bols- joi-programma is opgedragen, stamt ook uit deze Maryinski-tradi- tie. Haar ouders hebben in Sint Pe tersburg gedanst en lesgegeven. Aanvankelijk is Galina Ulanova ook door hen opgeleid. Haar studie heeft ze later afgerond bij Vagano- va, de koningin van de variaties, die wordt beschouwd als de grond legster van het Russische danSon- derricht. Na haar officiële debuut in 1928 ontwikkelt Galina Ulanova zich aan het KirovBallet van Le ningrad snel tot een van de groot ste danseressen van deze eeuw. Op duizenden foto's en een aantal films treft nog steeds haar tere maar toch sterke uitdrukking, ge dragen door een altijd onberispelij ke houding. In 1944 maakt Galina Ulanova de overstap naar het Bols joi Ballet in Moskou, dat dan al eni ge tijd als het eerste gezelschap van Rusland fungeert. Het kunste naarschap van danseres Ulanova is al wereldvermaard wanneer ze in 1951 voor het eerst buiten Rusland optreedt. Na haar officiële afscheid van het toneel, in 1962, blijft Galina Ulano va als eerste balletmeester verbon den aan het Bolsjoi Ballet, om jon ge dansers te helpen bij de instude ring van belangrijke rollen. Ze wordt ook dikwijls als jurylid uit genodigd bij verschillende Oosteu- ropese balletcompetities, waaron der die van het Bolsjoi Theater tot de belangrijkste ter wereld wordt gerekend. Het als een hommage aan Galina Ulanova opgedragen dansstuk laat in solo's en duetten een groot aan tal hoogtepunten zien uit de loop baan van deze begenadigde danse res. Naast het beroemde duo Jeka terina Maksimowa en Wladimir Wasiljew treden hierin op de balle- Wasiljeio in een van hun befaamde (foto GPD) nna's Nina Timofejewa, Alla Mi- chaltsjenko, Nina Semizorowa en Irina Pjatkina met de dansers Wa- leri Anisimow, Viktor Barykin, Andris Lijepa en Aleksei Fadejet- sew. Voor zover deze uitvoerenden hier bekend zijn van andere pro gramma's kan gesteld worden dat deze groep bestaat uit begaafde so listen en meermalen op danscon- coursen gelauwerde jonge dans kunstenaars, waar een imponeren de voorstelling van mag worden verwacht. Symbolisch voor een gedanste hommage, stelt het decor een repe titieruimte voor. Galina Ulanova heeft daar zestig jaar geleden haar liefde voor de dans ontdekt en het is ook de plaats waar ze nu haar leerlingen traint. In stijl met deze repetitie-opzet wordt er gedanst op pianomuziek, miniaturen van on der meer Glinka, Tsjaikowski en Rachmaninow. Privileges Wie ooit zelf in Moskou een be zoek aan het Bolsjoi Theater kan brengen, moet zeker een voorstel ling gaan zien van Giselle, Romeo Julia of één van de grote Tsjai- kowski-balletten Zwanenmeer, Schone Slaapster, Notekraker. De zwarte markt is voor veel Russen de aangewezen weg, want voor hen zijn de voorstellingen vaak lang van tevoren uitverkocht. Buiten landse bezoekers verkeren in een positie met meer privileges. Voor hen is het gemakkelijker kaarten te reserveren. Er zijn elke avond dansvoorstellingen, die in roulatie met de operaprodukties soms ook in het Congrespaleis van de Russi sche hoofdstad worden gegeven. Wie een bezoek brengt aan het Bolsjoi Theater, en de keus heeft, kan het beste plaatsen nemen van de rangen Amphitheater, Benyar Loge of Belle Etage. Een echte dansliefhebber zal zich waarschijnlijk de kans niet la ten ontgaan om het Bolsjoi Ballet nu in Nederland te zien. Er zijn voorstellingen geprogrammeerd in Amsterdam (Theater Carré 7-11 au gustus), Den Haag (Ned. Congres gebouw 13 augustus) en Rotter dam (Luxor Theater 16 en 17 au gustus). De danseres Galina Sergejevna tijdens een repetitie met de balletpeda goge Ljoedmilla Semenjaka. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17