Prost wint moeiteloos --JGSUSSSS" Silverstone voor Streuer zit wel snor Dat Zweed: zilver kwijt na dopinggebruik Lauda tweede in Duitse GP Vakbond voor rijders f10ckertieimrinqy Verrassende derbyzege van Harry van Ooyen Wereldtitel bijna op zak Van der Laan valt uit Knetemann gaat toch naar WK Opstootje bij boksen: 'Dit is pure roof Frankrijk in halve finale bij voetbal Lewis als 'getuige' Vierde plaats van Dorp MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 15 HOCKENHEIM (SID/ANP) - Zel den zal Alain Prost in zijn carriè re als formule 1 coureur een ge makkelijker zege hebben behaald dan gisteren op het circuit van Hockenheim in de Grote Prijs van West-Duitsland. De 29-jarige Fransman hoefde alleen zijn McLaren schadevrij op de baan te houden om zich van zijn dertien de GP-overwinning te verzekeren. Geen halsbrekende capriolen, geen gewaagde inhaalmanoeu vres, recht-toe recht-aan reed Prost na het uitvallen van eerdere koplopers Elio de Angelis en Nel son Piquet naar de zege. Prost werd in de tweede helft van de 45 ronden durende race als een schaduw gevolgd door stalge- noot Niki Lauda. Hoewel McLa- ren-baas Dennis geen stalorders had verstrekt, ondernam Lauda geen enkele poging om zijn maat van de eerste plaats te verdringen. Hij nam de rol van buffer op voor eventuele aanvallen van derden. Die bleven evenwel uit. Derek Warwick werd op eerbiedige af stand in een Renault derde. In het klassement om het we reldkampioenschap gaan de twee McLarens steviger aan de leiding. Prost heeft na elf races 43,5 punt, Lauda volgt met 39 punten als goe de tweede. De wereldtitel lijkt de HOCKENHEIM (Rtr) De formule 1 coureurs willen meer in spraak. Om die reden hebben zij zich verenigd in een soort vak bond en daarvoor zaterdag op het circuit van Hockenheim een bestuur in het leven geroepen. Voorzitter werd Niki Lauda. Hij wordt omringd door kopstukken als Nelson Piquet, Derek War wick, Michele Alboreto, Alain Prost en de Belgische nieuwkomer Thierry Bputsen. Het zestal behartigt voortaan de belangen van de ryders. Op de eerste vergadering gaf het zestal zijn goedkeuring aan de plannen van de FISA (internationale autosportfederatie) de for mule 1 veiliger en langzamer te maken. Wat de veiligheid betreft, denkt de FISA aan verzwaring van de fronten van de bolides, zodat een frontale botsing enigszins opgevangen kan worden en de benen van de coureurs beter beschermd worden. Voor vermin dering van de snelheid wil men het octaangehalte in de benzine verlagen. FISA-ingenieur Cadringher noemde de plannen van de FISA een eerste, aarzelende stap in de goede richting. „Ik weet dat het niet genoeg is, maar we doen tenminste iets". Cadringher meent dat het terugbrengen van het octaangehalte het vermogen van de wagens met 100 PK vermindert. stal van McLaren nauwelijks meer te kunnen ontgaan. Problemen heeft Alain Prost, vertrokken uit pole-positie, in de wedstrijd niet gekend. Wel in de opwarmronde. Daarin kwam aan het licht dat de benzine-toevoer niet optimaal functioneerde. Prost nam geen risico en stapte over in de reserve-wagen. Het gevolg was wel, dat de Fransman zijn startpo sitie op de eerste rij niet kon uit buiten. De Italiaan De Angelis ver trok naast hem sneller en hield de kop vast tot de zevende ronde. In die omloop vloog de motor van zijn Ferrari in brand en kwam Prost au tomatisch voor de eerste keer aan de leiding. Niet voor lang. Zes ronden later passeerde Nelson Piquet hem als een schicht. De Braziliaanse we reldkampioen deed een laatste po ging het aanstaande WK-feestje van McLaren te verstoren en hield het vol tot de 22e ronde. Toen zette hij zijn wagen in de pits aan de zij kant. Helpers wilden al banden verwisselen en benzine bijtanken, maar Piquet hield het voor gezien. Het vermogen van zijn wagen was dermate aangetast, dat hij geen be dreiging voor de McLarens meer kon vormen. Opnieuw voerde Prost zonder ei gen inspanning het veld aan. En Niki Lauda (links) werd tweede en Derrick (Foto ANP) deze keer voorgoed. Lauda kroop door alle uitvallers (zestien in to taal) uit het achterveld naar de tweede plek, Warwick nestelde zich als derde en de 70.000 toe schouwers keken verveeld toe hoe Huub Rothengatter met vier ron den achterstand als tiende en laat ste binnenkwam. Lammers Jan Lammers heeft gisteren op het circuit van Hockenheim de Re nault 5-race, het opwarmertje voor het publiek voor de formule 1 race om de Grote Prijs van West-Duits land, gewonnen. Door de zege nam Lammers de leiding in het klasse ment om de Europese beker. De Renault-5 race was opwin dend van begin tot einde met vier kandidaten voor de overwinning: Lammers, de Fransman Gouhier, de Westduitser Schutz en de Ita liaan Sigala. De laatste viel het eer ste af door een lekke band. Gou hier kon halverwege het tempo niet meer volgen, waardoor Lam mers en Schutz uiteindelijk duel leerden om de zege. De aanval van Lammers in de laatste ronde op de koppositie van Schutz kostte de Westduitser de overwinning. Zij aan zij maakte hij een stuurfout- waardoor hij in de berm belandde en tenslotte met de zevende plaats genoegen moest nemen. Voor Lammers betekende het zijn twee de overwinning in serie. Vorige week won hij dezelfde race op het circuit van Francorchamps. WASSENAAR (ANP) - De 62e derby is gisteren op de drafbaan van Duindigt gewonnen door een volstrekte outsider. Na de 2600 me ter lange drafklassieker kwam Ymond Boekelte met op de sulky Harrie van Ooyen als eerste over de streep. Hij verdiende voor zijn ei genaar ruim 93.000 gulden. Slechts weinigen van de duizen den toeschouwers, en vooral gok kers, hadden verwacht dat Ymond Boekelte, gestuurd door de 37-jari- ge Harry van Ooyen als eerste over de streep zou komen. Vrijwel alle spelers waren de ingezette duiten kwijt. De waardering voor het ge- bodene was er niet minder om. De derby is dan ook een zeer bijzonde re koers. Geharde koersbezoekers schamen zich er niet voor tijdens de huldiging een traantje weg te pinken. Zo ook gisteren op Duin digt. Pikeur Harry van Ooyen maakte er een mooie voorstelling van. De Veluwse buschauffeur toonde aan ook heel goed paarden te kunnen sturen. Na een vliegende start uit het tweede gelid koos hij de bin nenbaan achter de leidende favo riet Yardley Cup, gereden door Jan Wagenaar. Die bepaalde het tempo tot halverwege het laatste rechte eind. Van Ooyen trok Ymond Boe kelte naar buiten en snelde naar een afgetekende overwinning. Yo kohama W kwam als tweede over de streep, Ytranssbelwin R als der de. Die combinatie werd na een protest teruggesteld naar de zeven de plaats. Het derde geld ging nu naar invaller Yvoline Hazelaar met Wim Velis. SILVERSTONE (SID/AFP/Rtr) - Het circuit van Silver stone heeft voor Egbert Streuer en Bernard Schnieders een bijzondere klank. Het Engelse parkoers blijkt een ba kermat van roem voor de Nederlandse zijspancombinatie. De overwinning van gisteren was meteen de belangrijkste uit de loopbaan van het duo uit Assen, wiens ster dit jaar even snel omhoog schoot als zijn driewieler over het asfalt raasde. Een vierde plaats in de laatste kampioenswedstrijd op 12 augus tus in Anderstorp is voldoende voor de eerste wereldtitel van het tweetal, die hen nauwelijks nog kan ontgaan. Streuer/Schnieders heeft een voorsprong opgebouwd van zeven punten op de Westduit sers Schwarzel en Huber. De titel is nu nog in handen van Rolf Bi- land en Kurt Waltisberger uit Zwit serland, die in Silverstone met een banddikte verloren van de Neder landers. De motorracesport verwelkom de in Engeland zijn eerste wereld kampioen van dit jaar. In de klasse tot 125cc behaalde de Spanjaard Angel Nieto reeds na zes van de acht kampioensraces de dertiende wereldtitel in zijn indrukwekken de loopbaan. In de koningsklasse, tot een halve liter, is het een kwes tie van tijd, voordat Lawson als nieuwe kampioen wordt gehul digd. De Amerikaan stuurde zijn Yamaha veilig naar een tweede plaats achter Randy Mamola, die nauwelijks nog een bedreiging kan De huidige titelverdedi- ger, Freddy Spencer, moest door een eerder opgelopen blessure af zeggen. Tijdens de wedstrijd in de klasse tot 250cc kwam de West duitser Manfred Herweh in leiden de positie ten val. De overwinning ging daardoor naar Christian Sar- ron uit Frankrijk. Rinaldi De Italiaanse motor crosser Michele Rinaldi heeft giste ren de Grote Prijs van Finland in de 125 cc-klasse gewonnen. Rinal di won in Kuopio beide manches. Kees van der Ven, de Nederlandse kandidaat voor een ereplaats in het wereldkampioenschap, zag de ach terstand op Maddii en Rinaldi bij deze Grand Prix verder groeien. Hij bezet nog wel de derde plaats, maar ook die wordt bedreigd door de Belgische Suzuki-rijder Alain Lejeune. De andere hooggeklas- seerde Nederlander Davy Strijbos kwam er in Finland evenmin aan te pas. Hij kon zich niet bij de beste tien plaatsen. Dat lukte in de eerste manche wel aan Jan Postema, die vijfde werd, terwijl John van den Berk als negende over de eind streep kwam. In de tweede omloop trad John Hensen op de voor grond. Achter Rinaldi en Nilsson LOCHEM (ANP) - Met nog twee van de acht nationale kampioens crossen te gaan kan Rijn van Gastel, met Erik Hurkmans als bakkenist, de vacante titel van Au gust Muller en Henk van Heel in de zijspannen nog nauwelijks ont gaan. In Lochem, op het parkoers De Gageldijk, verdiende het mo torduo uit Eindhoven zestig pun ten, dertig per winnende omloop. Zonder de ongewilde hulp van de voornaamste tegenstrevers ging dat niet, omdat Ton van Heugten en Frits Kiggen tot twee keer toe in leidende positie moesten opgeven met moterpech. Frans Dirven, in de eerste omloop nog zesde, brak Thorpe in de tweede manche bij een aanrij ding een bovenbeen. Wil van der Laan, met Karei Overes als nieuwe bakkenist, kwam tot een twaalfde plaats in de eerste manche en moest in de tweede omloop opgeven. Overes bleek het karwei toch niet aan te kunnen. De Britse motorcrosser David Thorpe is winnaar geworden van de Grote Prijs van België in de klasse tot een halve liter. Hij won zowel de eerste als de tweede om loop. De Belg Malherbe, tweede en derde, bleef leider in de stand om het wereldkampioenschap. HILVERSUM (GPD) Gerrie Knetemann gaat toch met de Ne derlandse profwielerploeg mee naar het WK in Barcelona. Dit on danks berichten vorige week dat de Amsterdammer in Spanje niet van de partij zou zijn. De titelstrijd vindt plaats in de laatste week van augustus en in de eerste week van september. De beslissing van Knetemann om toch mee te gaan naar Barcelo na viel vrijdagavond, na de indivi duele achtervolging in stadion De Goffert in Nijmegen. Daar reed de Amsterdammer zo sterk (hij ein digde vlak achter winnaar Bert Oosterbosch ondanks een lekke band), dat hij zich alsnog beschik baar stelde voor de Nederlandse wielerploeg. LOS ANGELES (ANP) - Bij de Olympische bokswedstrijden kwam het gisteravond tot een opstootje. In het middenge wicht werd de Portoricaan Jor ge Maisonet onterecht tot win naar uitgeroepen na zijn partij tegen de Nigeriaan Charles Nwokoio. Maisonet had niets anders gedaan dan stoten van de Afrikaan incasseren. Hij kreeg van de arbiter zowel in de tweede als de derde ronde acht tellen staande rust na een vol treffer. Terwijl het publiek de jury, die oordeel van 2-3 ten nadele van Nwokolo had uitgespro ken, op een schril fluitconcert tracteerde, stond kolonel J. Whyte, de voorzitter van de Ni- geriaanse boksbond, van zijn stoel op om met zijn wandel stok een van de juryleden te lijf te gaan. Hij kon er net van wor den weerghouden. „Dit is roof', meende ook Abraham Ordia, de vroegere voorzitter van de Afrikaanse sportraad, tegenwoordig algemeen secre- taris van het Nigeriaanse Olym pisch Comité. „Dit is wat wij in zwart Afrika bestrijden: discri minatie". Nederlaag De Verenigde Staten zal niet alle goud winnen in het Olym pisch bokstoernooi. In de acht ste finales van het bantamge- wicht leed de Amerikaanse boksploeg de eerste nederlaag. Robert Shannon werd na een minuut en veertien seconden van de derde ronde uitgescha keld door de Zuidkoreaan Sung-Kil Moon. Shannon ging twee keer neer, waarna de scheidsrechter het gevecht af brak. Moon was ook een keer neergegaan. Shannon behoorde in 1980 al tot de Amerikaanse Olympi sche ploeg, die uiteindelijk niet naar Moskou afreisde. Hij was de enige van de formatie, die niet tot de rijden der beroeps boksers toetrad. Zijn kwalifica tie voor de Spelen van 1984 was een verrassing. In positieve zin. Zijn optreden in de Olympi sche bokshal eveneens. In ne gatieve zin. De balans van de Amerikaan se boksers in de twaalf klassen was zondagavond: zestien over winningen, één walk over (te genstander niet opgekomen) en één nederlaag. LOS ANGELES (ANP) - Voor de Zweedse worstelaar Thomas Jo- hannson zijn de Olympische Spe len in een nachtmerrie geëindigd. De Scandinaviër had in de klasse van de super-zwaargewichten on verwacht de zilveren medaille ge wonnen. Bij de dopingcontrole bleek echter dat Johannson dat niet volledig op eigen kracht had gedaan. Het urine-onderzoek na af loop van de wedstrijden gaf aan dat de Zweed in het recente verle den anabole-steroiden had ge bruikt. Zijn zilveren medaille kon Johannson daarna weer inleveren. Volgens een communique van de Zweedse ploegleiding had Johann son na een neusbreuk in mei inder daad verboden spierversterkende middelen genomen om het ge- wichtverlies van tien kilo teniet te- doen. Het werden echter dure mid delen voor de Zweed. Na de diskwalificatie van Jo hannson is de juiste medaillever deling: Goud: Jeff Blatnick (VSt). Zilver: Reflk Memisevic (Joe). Brons: Victor Dohpschi (Roe). De coach van Johannson, Ly- berg, verklaarde later dat zijn leer ling het verboden hormoonprepa raat had gekregen van een paar niet nader genoemde Roemenen tijdens een toernooi in Zweden in april. Volgens de Roemenen zou den de sporen van de medicamen ten binnen twee weken uit het li chaam van de Zweed zijn verdwe nen. De Internationale Gewich- theffers Federatie heeft zaterdag avond de al eerder deze week be trapte Libanees Tarha en de Alge rijn Tarbi voor het leven geschorst. LUS ANGELES (GPD) Terwijl vrijwel alle atleten morgen zullen proberen optimaal te profiteren van de enige rustdag in het olym pisch atletiektoernooi zal Carl Le wis zich toch op die dag laten zien. Niet in het dan lege Colesium maar in een grote zaal, zo'n twintig kilometer buiten Los Angeles. Carl Lewis is daar namelijk een van de vele Amerikaanse topatleten, die zal getuigen van zijn geloof in Christus. Samen met topsporters uit he den (Greg Foster, Willie Gault) en verleden (de Olympisch 800 meter- kampioene van '68 Madeline Man ning) zal Lewis dinsdagavond te gast zijn tijdens de zgn. 'drie uur met de sterren'. Een bijeenkomst die georganiseerd wordt door de eerste Baptistische kerk, die onder het motto 'Olympische getuigenis '84' duidelijk wil maken dat vele topsporters hun prestaties niet al leen dank zij eigen kwaliteiten hebben bereikt maar met de steun van God. Een opvallende verschijning in Los Angeles is 'Milt de Snor'. De Amerikaan deed er 17 jaar over o deze wijze te laten groeien. PALO ALTO (SID) - Italië heeft zich als eerste geplaatst voor de halve finales van het Olympisch voetbaltoernooi. In Palo Alto werd Chili in de verlenging met 1-0 ver slagen. In de 100e minuut benutte Vignola (Juventus) een strafschop. Er waren 65.000 toeschouwers. Ita lië speelt in de halve eindstrijd te gen de winnaar van de kwartfinale Brazilië - Canada. Als tweede land haalde Frank rijk de halve eindstrijd van het voetbaltoernooi. De Olympische afvaardiging van de Europese kampioen versloeg Eqypte met 2-0. Xuereb maakte beide doelpunten. Bij deze wedstrijd in Pasadena wa ren 66.000 toeschouwers. Frankrijk speelt in de halve finale tegen de winnaar van het duel Bondsrepu bliek Duitsland Joegoslavië. De Amerikanen hebben zo hun eigen manier om te reageren op de boycot van de Oostbloklanden. 'Laat de Russen maar met elkaar spelen', luidt de boodschap van deze toeschouwer in Los Angeles. (foto ap>. OOKMEER Yvonne van Dorp is tijdens de zevenlandontmoeting voor de atletiekjeugd in Ookmeer vierde geworden op de vierhon derd meter. Zij realiseerde een tijd van 55.50 sec. Bij de meisjes kwam ook de Alphense Laura Bosman in actie. Zij werd zesde op de 400 me ter horden in 1.04.38 min. Menno Swier eindigde bij de jongens eveneens als zesde op de 400 meter horden. Zijn tijd: 53.62 sec.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15