Troostprijs voor John Pierik 'King' Ning in zevende hemel Superstar Retton van troon m troon gestoten Vierde plaats voor Zwolse schutter Staande ovatie voor Russen... Poloploeg geplaatst voor WK Gouden regen voor Chinees Roemeense Szabo blijft Amerikaanse voor PAGINA 12 SPORT MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 LOS ANGELES (ANP) - Het zal de anti-Sowjet-groeperingen in de Verenigde Staten wel pijn hebben gedaan, maar twee Russen kregen zondagavond een ovatie in het Pauley Pavilion, het turnstadion. Joeri Titov, de voorzitter van de in ternationale gymnastiekfederatie (FIG) en Ljoedmilla Toeristjeva, de allround-kampioene tijdens de Spelen van München (1972), kre gen bij de voorstelling aan het pu bliek luide bijval. Met name Toe ristjeva, de enige turnster uit de ge schiedenis, die bij alle grote evene menten (EK, WK en Olympische Spelen) het goud in de meerkamp veroverde, bleek bijzonder popu lair. In zijn voorwoord in het officiële mededelingblad van de FIG had Titov nog benadrukt, dat hij met een droef hart naar Los Angeles was gekomen. Het wegblijven van de beste turners en turnsters uit de wereld, 58 procent van de medail lewinnaars van de wereldtitelstrijd van 1983 en voor het grootste deel uit zijn eigen Sowjet-Unie, doet Ti tov voor de toekomst van de Spe len het ergste vrezen. Aan zijn reac tie in de arena van Pauley Pavilion was dat niet te merken. Titov zwaaide het enthousiaste Ameri kaanse publiek vrolijk toe. De teamoverwinning van de Ver enigde Staten en de meerkampze ge van de Japanner Gushiken wer den in het Chinese geheugen naar achteren gedrongen, toen Li Ning en Lou Yun voor vier gouden pres taties zorgden. Li Ning, de favoriet die faalde in de twaalfkamp, was de beste in de vrije oefening en deelde die positie bij het paardvol- tige (met de Amerikaan Vidmar) en aan de ringen (met Gushiken). Lou Yun maakte in de finale de beste paardsprongen, onmiddellijk ge volgd vier andere acrobaten, onder wie Li Ning, die het zilver kregen omhangen. Slechts na twee finales klonk niet het Chinese volkslied. Bart Conner gaf de negenduizend hys terische Amerikanen op het onder deel brug datgene, waarvoor ze ge komen waren: een gouden plak voor een landgenoot. Aan de rek stok toonde de Japanner Shinji Morisue zich de perfectie in eigen persoon. Na twee tienen in de meerkamp voegde Morisue er in de slotminuten van het heren-evene ment nog één ideale uitvoering aan toe. Morisue ging huilend af. Zijn totaal van 20,000 punten zal wegge bleven turners uit de Oostbloklan den geen enkele illusie hebben ge laten. Overdrijving King Ning, zoals de Amerikanen met hun gevoel voor overdrijving de Chinees hebben betiteld, buitel de tijdens vijf van de zes finales voortdurend van pure vreugde over de vloer. Hij viel zijn coach in de armen, hief teamgenoten in de hoogte en leek zelf dichtbij de ze vende hemel. Passie en emotie is de 20-jarige student niet vreemd. Dat licht ontvlambare vreugde vuur kostte de 1.68 grote atleet in zijn sportloopbaan al de nodige plakken. Bij de wereldtitelstrijd van 1983 in Boedapest viel hij, toen het Chinese landenteam het eerste wereldkampioenschap uit de turn- geschiedenis zeer dicht genaderd was, van pure vreugde van een toe stel. Dat kostte hem het goud in de meerkamp. Li Ning werd slechts zesde. De opwinding, die hem na het feest uit de slaap hield, speelde daarin ook een rol. Karakter kan de succesvolste turner van Los Angeles '84 echter ook niet worden ontzegd. In 1981, één jaar nadat hij door coach Zhang Jian in de nationale ploeg was opgenomen, verstuikte hij aan het begin van de wereldtitelstrijd in Moskou de enkel. Zhang Jian wilde de 18-jarige, toen al kopman van zijn team, buiten de competitie houden. Li Ning wilde van geen sparen horen en sleepte zijn ploeg naar het brons in de landenwed- strijd. Zaterdagavond was het grote moment uit de sportieve loopbaan van Li Ning aangebroken. Het Amerikaanse publiek voelde het, Li Ning bewerkstelligde persoon lijk de steun van supporters uit alle LOS ANGELES (ANP) John Pierik heeft za terdag de Nederlandse schutterij een aantrekke lijke troostprijs gegeven. De kleiduiven werden door hem op de laatste wedstrijddag zo zeker uit de lucht gepakt dat hij als vierde eindigde uit het veld van zeventig deelnemers. Buiten de medailles is de Zwollenaar gebleven, maar dat was al een zekerheid na de eer ste wedstrijddag, waarop Swin- kels en hij ieder vier keer mis ten. Na die dag waren de me dailles al definitief buiten be reik van de Nederlanders om dat de topdrie bij de huldiging, Dryke (VSt), Rasmussen (Den) en Scribani (Ita) hun vaste hand van de eerste tot de laat ste dag behielden. Pierik kon alleen maar voor de aantrekke lijkste plaats naaast het po dium strijden. Hij deed het op de slotdag met een overtuiging en een zekerheid die opmerke lijk was. De meerderheid van zijn treffers zaten 'vol', de stof wolken waarin zijn duiven ver gingen waren een prikkel. Andere concurrenten voor een hoge klassering lieten af en toe een duifje vliegen, zoals Erik Swinkels, die de slotdag was begonnen met slechts een punt achterstand op de bron zen medaille. Dat verschil groeide door twee missers, Pie- 53 verenigde staten. In de eerste drie finales was hij de met goud omhangen dirigent. Bliksemstart De vrije oefening betekende een bliksemstart voor Li Ning. Met een 'tien' schudde hij zijn concurren ten Conner en Lou Yun definitief af. Lou Yun veroverde zilver. Het brons was voor de Japanner Soto- mura en de Fransman Vatuone, die aanvankelijk was vergeten voor de huldiging. Li Ning ging sterk door bij de paard-voltige. Weer liet hij de per fecte score (10) aantekenen. De Amerikaan Peter Vidmar legde de verrichting van de Chinees echter LOS ANGELES (ANP) - Mary-Lou Retton Superstar is weer uit haar zevende hemel terug. De Amerika nen hadden haar daarheen gepre zen na de overwinning van de 16- jarige 'dondersteen' in de vrou wen-meerkamp. Nadat de comple te Amerikaanse publiciteitsmachi- ne over Retton heen was gewalst, plukte de Roemeense Ecaterina Szabo haar persoonlijk uit de hoge re sferen. Op de slotavond van de Olympi sche turnstrijd was er voor de hart- veroverende Mary-Lou Retton, het sportieve evenbeeld van Shirley Temple, geen goud meer te halen. Retton won zilver en twee keer brons en kwam in de slagschaduw te staan van de even kleine Szabo. die in de drie finales, waaraan zij deelnam, de hoogste tree van het ereschavot haalde. Geteld bij de gouden medaille van de landenwedstrijd mocht Ecaterina Szabo, in navolging van haar landgenote Nadia Comaneci Eric Swinkels - tiende. (foto ANP». rik die een puntje lager was vertrokken, behield tot het laat ste moment zijn vaste greep op onder het kopieer-apparaat. Het duo, dat na de meerkamp al een ge lijke score kende op het toestel, deelde de bovenste tree van het ereschavot. De vredelievende hou ding tussen de twee wereldmach ten werd door Li Ning en Vidmar persoonlijk bezegeld. Aan de ringen haalde geen van de acht finalisten de 'tien'. Li Ning en Gushiken, de 27-jarige bijter uit Japan, waren er het dichtst bij (9.95) en kregen beiden het goud omhangen. Gaylord onderstreepte de Amerikaanse rol in het heren- turnen nog eens. De 'goldrush' van Li Ning ein digde bij de sprong over het paard. Lou Yun verdedigde zijn voor sprong uit de eerdere ronden met verve. Zijn succesvolle landgenoot deelde het zilver met twee Japan ners (Gushiken en Morisue) en een Amerikaan (Gaylord). Op de laatste twee onderdelen verscheen Li Ning niet meer op het erepodium. Aan de door Bart Con ner (met een 10) gewonnen finale op de brug hield de Chinese groot meester de zesde plaats over. Aan de rekstok was Li Ning er niet bij; China werd vertegenwoordigd door Tong Fei en Lou Yun. De Ja panner Shinji Morisue toonde zich echter de beste specialist op dit nummer, met het volmaakte totaal van 20 punten. in Montreal '76, worden gekroond tot de turnkoningin van Los Ange les; een titel, die voor Mary-Lou Retton leek weggelegd. Ecaterina Szabo, de 17-jarige we reldkampioene vrije oefening, haalde haar individuele gouden medailles bij de paardsprong, op de balk en in de vrije kür, haar sterkste nummer. Bij de strijd op de evenwichtsbalk deelde Szabo de hoogste eer met haar landge- nootje Simona Pauca. Enige steun van de jury kon Szabo bij haar drievoudige gouddelverij niet wor den ontzegd. Met name in de vrije oefening werkte haar reputatie in het voordeel bij de waardering. Aan de brug met ongelijke leg gers kwam de Roemeense turnster niet in actie. In de landenwedstrijd had ze een landing verknoeid. De score van 9.30 hield Szabo buiten de eindstrijd van de beste acht spe cialistes. De winst op dat spectacu laire nummer werd gedeeld door de Amerikaanse Julianne McNa- het wapen. Hij kwam daardoor met nog drie schutters op 194, vier minder dan de superieure Dryke, twee achter Rasmussen en Scribani, die barrage om het zilver en brons moesten schie ten. Pierik werd als vierde geklas seerd omdat de regels bepalen dat de beste laatste, of zonodig voorlaatste, serie het hoogst ge waardeerd wordt, wanneer het niet om de bezetting van de ere plaatsen gaat. Swinkels eindig de als tiende. „Daarmee ben ik best tevreden, maar vierde wor den is geweldig. John heeft het fantastisch gedaan, op het mo ment dat hij zijn eerste duif uit de laatste serie raakte, wist ik dat hij er niet een meer zou mis sen. Hij is zo'n kouwe." Zwollenaar Pierik heeft op de hete baan van Prado zijn uitste kende wedstrijdmentaliteit ge toond. Hij berustte niet in de slechte eerste dag, hij aan vaardde de ongunstige loting van zaterdag, die hem pas laat mara, net als Retton een pupil van de gevluchte Roemeen Karolyi, en de Chinese Ma Yanhong. Yanhong, gelijk McNamara goed voor een '10' in de slotoefening, veroverde als eerste Chinese turnster goud bij de Olympische Spelen. Het falen van Mary-Lou Retton, volgens haar privé-coach Karolyi iets onbestaanbaars, had zondag avond zeker met haar tegenvallen de start te maken. Het eerste finale nummer, de paardsprong, kon Ret ton niet anders dan goud opleve ren. Zo ver kwam het niet. De eer ste sprong van het wervelende mi ni-meisje, hoger en sneller dan wie ook, leverde door twee aansluit- pasjes bij de landing slechts de waardering 9.80 op. De tweede sprong van Retton, die 's middags nog even een uitgebreide perscon ferentie had afgewerkt, leverde haar de gebruikelijke 10 op. Szabo, die met hetzelfde totaal als Retton was begonnen (9.950) kwam met haar waarderingen van 9.90 en 9.95 in actie bracht, toen de hitte het grootst was. „Wij hebben slecht geloot, favoriet Dryke mocht als eerste beginnen, maar dat heeft hem niet aan zijn kam pioenschap geholpen. Hij was gewoon de sterkste, daarover kan geen misverstand bestaan. Wij schieten per jaar zo'n 8000 patronen, hij neemt er vier keer zo veel voor zijn rekening. Dan heb je toch een streepje voor". Swinkels, die het succes van zijn collega, een topprestatie noemde, bewees daarmee de goede sfeer die in de Neder landse ploeg heeft geheerst. „Dryke kent de atmosfeer als geen ander. Hij komt boven dien uit een land waar de wa pencultuur veel verder ontwik keld is dan bij ons. Ik loop al wat jaren mee, maar ik-heb nog nooit beleefd dat er 10.000 men sen achter de baan staan. Je voelt hun adem als het ware in je nek. Als wij voor veel pu bliek schieten zijn er misschien drie- of vijfhonderd mensen. Er is voortdurend geklap en la waai, want je hebt wel een des kundig publiek. Ik heb overi gens door die omstandigheden geen fout gemaakt. Missers ko men door je zelf, niet door pu bliek of wat dan ook." Het buitengebeuren was trouwens niet in alle opzichten in het nadeel van de Nederlan ders, die dichtbij de schietbaan logeerden en een indrukwek kende kampeerwagen tot hun beschikking hadden om tussen de wedstrijden in een koelere omgeving te kunnen rusten. Na de problemen van de eerste dag, was de situatie voor de Ne derlanders zo gunstig, dat zij zonder meer bevoorrecht wa ren tegenover deelnemers, die op verblijf in het Olympisch Dorp en transport naar de schietbaan met schoolbussen waren aangewezen. Pierik: „De baan was moei lijk. Ten eerste ervaar je dat op tisch, ten tweede komt het door de nieuwigheid. De veren waar (foto ANP) ook met twee gouden exemplaren. In totaal werden bij de zes num mers twintig plakken uitgereikt. mee de duiven worden wegge schoten zijn nog gloednieuw en dan wordt hun aanvangssnel- heid veel hoger. Dryke heeft zich daar aan kunnen gewen nen. Niet alleen tijdens de trai ningen, maar ook in wedstrij den. De Amerikanen hebben hier bijvoorbeeld hun selectie voor de Spelen geschoten en dat is natuurlijk een echte wed strijd. Het ging over 400 dui- Pierik had geen last van de druk die Swinkels voelde. De Brabander, die tijdens de trai ningen beter had geraakt, be hoorde tot de favorieten. „Dat is heel anders dan in Montreal, toen ik als 'underdog' naar de Spelen kwam en zilver won. Nu moetje presteren en ik had het gevoel vlak voor de leeuwen te zijn geworpen. Het blijft echter een geweldi ge ervaring deze wedstrijd. Ik heb voor het eerst van mijn le ven gemerkt dat mijn sport ook een kijksport is en dat geeft mij hoop voor de toekomst". Die toekomst zal voor Pierik, die zich weer Nederlands beste kleiduivenschutter toonde en zeker voor Swinkels, die over vijf weken in Boekei zijn eigen baan opent, vermoedelijk nog jaren op de sport gericht zijn. „Vierde worden op de Spelen", vond Pierik, die ook na zijn succes minder woordrijk was dan zijn collega, „is natuurlijk alleen maar een prikkel om te proberen nog verder te ko- LOS ANGELES (ANP) - De be nauwde overwinningen in de voor ronden op de Volksrepubliek Chi na en Canada zullen het Neder lands waterpoloteam in de toe komst goed van pas komen. Door het bereiken van de Olympische fi nalepoule is het Oranje-zevental automatisch geplaatst voor de strijd om het wereldkampioen schap over twee jaar in Barcelona. De waterpolo-commissie van de FINA is overigens weinig gelukkig met de huidige halve competitie, waarbij het kan voorkomen, dat de ontmoeting Verenigde Staten - West-Duitsland, die velen als de fi nale beschouwen, dinsdagmorgen om half negen wordt gespeeld. Er ligt. dan ook een voorstel op tafel bij volgende Olympische Spelen te werken met een knock-out-sys- teem van kwart- en halve finales gevolgd door een echte eindstrijd. Ook een uitnodiging voor de wedstrijden om de FINA-cup, dat volgend jaar in Duisburg (BRD) wordt gehouden, kan het Neder lands team niet ontgaan. De water polo-commissie van de FINA heeft zich dezer dagen gebogen over de vraag, wat er dient te gebeuren bij het wereldkampioenschap nu twee van de sterkste landen, de Sovjetu nie en Hongarije, in Los Angeles afwezig zijn. Wat de wereldkampioenschap pen betreft zijn de regels van de FI NA eenduidig. De eerste acht kwa lificeren zich via de Olympische Spelen. De overige landen kunnen zich via kwalificatie-toernooien plaatsen. Aangezien er op die ma nier meestal slechts eérï Europees land bijkomt, is het niet denkbeel dig, dat de Sovjet-Unie of Honga rije over twee jaar in Madrid ont breken. Anders ligt dat met de FINA- Cup, het tweede toernooi dat vol gend jaar in Europa plaats vindt naast de EK van'Sofia. Het deelne men aan dat evenement wordt ge regeld via de z.g. uitvoeringsbepa lingen, waardoor de organisatie iets meer vrijheid heeft in zijn uit- nodigingsbeleid. West-Duitsland kan derhalve de Sovjetunie en Hongarije uitnodigen. LOS ANGELES (ANP) - Een tien en dus een zoen van de juffrouw. Dat had de beloning moeten zijn voor Li Ning, de Chinese turner, die bij de toestelfinales van zaterdag drie gouden medailles veroverde. De 21-jarige Li Ning was de de kopman van de Chinese wereldkampioensploeg, die de tegenvallende verrichtingen van de eerdere dagen met één wervelende show in Pauley Pavilion deed vergeten. Ook op de grond reikte Li-King-Ning naar grote hoogte. Een 'tien' en een gouden medaille. De feest-avond van China kende tot hetzelfde totaal, met twee gou- een oogst van zeven medailles, domrande plakken. De Ameri- r gouden. Japan kwam kaanse ploeg bleef op zes steken, Mentaal kreeg de 16-jarige onge twijfeld een tik van de zilveren uit komst van die eerste som. Het tweede nummer, de brug, was voor Retton goed voor brons. McNama ra en Ma Yanhong toonden zich ook in de finale van dit toestel even perfect als in de meerkamp. Ecate rina Szabo had zich kunnen sparen en concentreren voor het derde nummer, de balk. Retton, die op het 10 cm brede oppervlak slechts spaarzaam naar risico's zocht, was met de score van 9.75 al snel uitge schakeld. Pauca en Szabo hielden het op een Roemeens duel om het goud. Pauca, met 5/100ste punt voorsprong begonnen, werd inge haald, doch niet voorbijgestoken door Szabo, waardoor Roemenië twee van de beste medailles over hield aan één nummer. In de vrije oefening liet Szabo zien welke mentale krachten zij be de acht haar oefening moest draai en, viel het licht in het Pauley Pavi lion uit. Het herstel van de proble men in de elektriciteitscentrale kostte vijftien minuten, maar niet de gouden plak aan Szabo. Zij moest haar oefening perfect uit voeren, omdat concurrente McNa mara juist tevoreneen '10' had ge produceerd. De Roemeense turn- machine draaide op volle toeren en haperde slechts bij de slotserie. De jury was echter in de ban van Sza bo en gaf de '10', die haar langs McNamara bracht. Op het erepodium flankeerden de Amerikaantjes McNamara (zil ver) en Retton haar. De laatste w - heeft de afgelopen week wel eens m vrolijker gekeken. Het feit, dat de Verenigde Staten in Los Angeles De Roemeense Szabo werkt haar voor het eerst in de turngeschiede- vrije oefening af. (foto ap> nis in de damesstrijd twee gouden medailles (Retton en McNamara) zit. Op het moment dat de Roe- had gehaald, was blijkbaar al ver- meense kopvrouwe als laatste van geten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12