Perfecte kaping van gouden plak Totaalbeeld ziet er gunstig uit Excuses Samaranch Bad vol problemen Droom van Amerika komt uit Nuchtere Jolanda de Rover Zwemcoach Ruud Beele tevreden over prestaties in LA Verscherpte bewaldng Jongejans voorlopig nog derde Doping bij Libanees MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA II LOS ANGELES (Rtr) - IOC- voorzitter Juan Antonio Sama ranch heeft zijn kritiek op de vermeende, eenzijdige bericht geving van televisie-gigant ABC ingeslikt. Het IOC gaf na een onderhoud tussen Sama ranch, IOC-direktrice Monique Berlioux en Roone Arledge. president van ABC-nieuws en sport, een officiële verklaring uit, waarin het ABC prees voor zijn gedegen reportages. Dat Samaranch min of meer zijn excuses heeft gemaakt, blijkt uit de letterlijke tekst van de verklaring. „De voorzitter van IOC feliciteert ABC met de uitstekende, elektronische re portage van de Olympische Spelen". Het communique maakt daarnaast onderscheid tussen het aanbod van ABC voor het buitenland, dat door het IOC wordt omschreven als „neutrale berichtgeving" en zijn programma voor binnen landse kijkers. Het IOC gaf ook de tekst vrij van de brief, waarin Sama ranch een dag eerder aan Peter Ueberroth, voorzitter van het organisatiecomié, zijn bezorgd heid uitsprak over dit onder werp. „Vele klachten hebben mij bereikt omtrent de bericht geving door ABC van de Olym pische gebeurtenissen. De be richtgeving zou een internatio naal karakter moeten hebben, vooral de ceremonies protocol- laires", schrijft de Spanjaard. „Om die reden sta ik er op, dat u de noodzakelijke stappen on derneemt deze situatie recht te zetten, daar de Olympische Spelen aan de gehele wereld toebehoren". Volgens de Los Angeles Ti mes betroffen de klachten van Samaranch en een aantal bui tenlandse atleten vooral de bin nenlandse uitzendingen van ABC. De IOC-voorzitter scheen er niet van op de hoogte te zijn, dat ABC daarnaast dagelijks speciale programma's maakt voor de buitenlandse maat schappijen. LOS ANGELES (ANP) - Het originele idee om het 25-meter zwem bad van California State University Fullerton te openen voor de ontspanning van Olympische handballers heeft de Amerikaanse gezagsdragers problemen bezorgd. De bewakers op het dak van de aangrenzende bibliotheek zagen de Zwitserse handballers zonder zwembroek in het water gaan. Naaktzwemmen is verboden in Ca- lifornië. Dergelijke problemen zijn in meer zwembaden ontstaan met at leten uit Europa, waar de zwemkleding letterlijk en figuurlijk los ser wordt gedragen dan in het puriteinse Amerika. Met name het topless zonnen van Europese atletes werd door de politie met scher pe blik bekeken. Voorlopig worden er geen bekeuringen uitgedeeld, hoewel het in Californiè verboden is - zelfs gedeeltelijk - naakt in het openbaar te verschijnen. Het zwembad van de universiteit van Fullerton kostte de Joego slavische handbalploeg, de grote favoriet voor het Olympisch goud overigens één van zijn beste spelers. Milan Kalina maakte van de tien-metertoren een rugwaartse salto en raakte de plank. Door een zware nekblessure is de Joegoslavische opbouwspeler voor de rest van het toernooi uitgeschakeld. LOS ANGELES (GPD) De perfect gelukte kaping van de tweede Nederlandse gouden medaille streelde in dub bel opzicht het eergevoel van Jolanda de Rover. Eerder had de 20-jarige Amstelveense zich al uitgedost met de bronzen plak van de 100 meter rugslag, niettemin bleef ze ook afgelopen dinsdag zweren bij haar favoriete afstand. „Voor mezelf heb ik nu iets rechtgezet", liet De Rover za terdag na de olympische huldigingsceremonie bijna on derkoeld weten. „Want het stoorde me toch wel enigszins, dat ik de laatste tijd meer vorderingen had gemaakt op de 100 meter rug dan op de mij geliefde 200 meter". Tot tweemaal toe ontlaadde Jolan da de Rover zaterdag in het olym pische zwembad haar wekenlang opgekropte ergernis. Eens te meer opgezweept door de daags tevoren mislukte wisseltruc op de 4x100 wisselslagestafette („Een grote te leurstelling, maar ik heb die dis kwalificatie zo snel mogelijk van me afgezet") corrigeerde zij al in de serie haar eigen nationale record (2.13.90, op 24 juni gevestigd in Amersfoort). Onnavolgbaar en in grootse stijl maakte ze van de fina le van 'haar' 200 meter rug een feestnummer. Ze dreef de spot met haar pas gevestigde record (2.13.50) LOS ANGELES (ANP) - In het bad van hamburgerkoning McDo nald heeft het Olympisch zwem- toernooi zich voltrokken als een geslaagde poging tot het verwezen lijken van bijna vergeten dromen. Gesteund door tienduizenden dol enthousiaste landgenoten, die vaak meer dan 1500 dollar betaal den voor zes dagen zwemmen en voor een onvergetelijk sfeertje zorg droegen, legde de Amerikaanse equipe (met vele van 1980 overge bleven 'veteranen') beslag op 20 van de 29 te verdelen gouden me dailles: negen bij de heren, elf bij de dames. Canada pakte vier keer goud mee, Australië één en Europa de overige vief. Zo was er Gross voor de Westduitsers bij het heren- zwemmen en waren er Jolanda de Rover en Petra van Staveren voor Nederland. Het Olympisch zwemtoemooi als geheel heeft door de Oostblok- boycot schade opgelopen, al is dat aan de oogst van tien wereldre cords niet af te zien. De races zou den bij de mannen, waar alle re cords vielen, nog spannender zijn geweest, terwijl bij de vrouwen de competitie waarschijnlijk een to taal ander aanzien zou hebben ge had. Zouden Tracy Caulkins, Nancy Hogshead, Tiffany Cohen en Mary Meagher onder andere omstandig heden met zoveel goud afscheid van de zwemsport hebben kunnen nemen? Het zeer is de vraag. Wel is zeker dat het ontbreken van met name Oostduitse tegen stand de prestaties van Caulkins, Meagher en Cohen ongunstig heb ben beïnvloed. Van alle Amerikaantjes was Nan cy Hogshead de gretigste. De aankomend juriste deelde het goud op de vrije-slag-sprint met Carry Steinseifer, bracht twee esta fettes winnend aan de finish en pakte zilver op de 200 meter wissel slag. Was zij de grootste van het Olym pische zwemtoemooi? Velen zul len die kwalificatie willen gebrui ken voor Alex Baumann of Mi chael Gross. De Canadees, die be ter dan wie ook de kunst verstaat te balanceren op de scheidslijn tus sen amateurisme en professionalis me, verbeterde twee wisselslagre cords. De Westduitser stond als enig overgebleven kanshebber uit Europa onder zware druk. Hij week echter geen duimbreed. De eigenzinnige zwemmer uit Frank fort nam winst en verlies, zoals het kwam; afstandelijk en met respect voor de tegenstander. In de laatste dagen liet hij zich misschien toch iets te veel meeslepen door zijn ei gen gretigheid en verloor. Van de allergrootste naar de al lerkleinste. Dat was zonder twijfel de Belgische Ingrid Lempereur. Vijftien jaar volgens het geboorte bewijs, niet ouder ogend dan een jaar of twaalf. Pippy Langkous in de grote mensenwereld. Eén met zoveel pit dat zij Waals België aan een bronzen schoolslagplak hielp. Samenvattend: het het Olym pisch zwemtoemooi van Los Ange les kan in de annalen'worden bijge schreven als gezond, spannend en van behoorlijk gehalte. Met de we tenschap dat het nog mooier had kunnen zijn, moeten de wegblij vers zelf maar leren leven. Zij zijn de echte verliezers van deze Spe len. en stelde de elektronische tijd waarneming buiten werking na 2.12.38. In meer dan één opzicht een 'gouden' tijd. Zodat ze volgens de strakke eti quette van deze Olympische Spe len mocht opdraven op de perscon ferentie om daar in het Engels de als altijd op smakelijke uitspraken beluste journalisten van Ameri kaanse komaf te bedienen. „Moet je die daar nou eens zien zitten", was de prompte reactie van haar ploeggenoot én clubtrainer Kees Vervoorn, ,,die zit daar te ratelen in een taal die haar op het examen heef genekt". Flair De 20-jarige gestraalde VHBO- scholiere („Ik was al toegelaten tot de academie voor lichamelijke op voeding") stoeide op de hier ver plicht Engelstalige pers-sessie met flair met de taal die haar niet eigen scheen, als om te bewijzen dat ze zaterdag eigenlijk alles kon. „Ach, ik heb maar wat aan zitten te klet sen", lachte ze later, „ze zullen me daar best wel hebben verstaan". Volkomen relaxed vierde ze haar olympische triomf, Jolanda de Rover. Zonder opsmuk vertelde ze haar successtory. Wars van het ge bruik van de uitheemse kretologie, waarvan de Amerikaanse zwem sters zich afgelopen week zo dik wijls meenden te moeten bedienen om de viering van hun talrijke suc cessen gelijk gillende keukenmei den kracht bij te zetten. „Natuurlijk heb ook ik last van zenuwen gehad, maar ik wist ze nu goed te bedwingen", voelde De Rover zich op de laatste olympi sche zwemdag meer ontspannen dan ooit. „Ik had al brons gehaald, dus ik had niet zo veel te verliezen. Dat er vlak voor de start van de fi nale een cameraman boven op m'n lip ging staan, deerde mij dan ook niet". Zoals ze trouwens ook geen last had van de favorietenrol die ze zich vroeger op de dag in de serie had toegeëigend. „Jolanda is er het meisje niet naar om zich het hoofd op hol te jagen", gaf KNZB-coach Ruud Beele zich uit voor kenner van de persoon-De Rover. „Ze wist precies wat ze moest doen, die af- Met medaille en bloemen op de hoogste trede i form. Jolanda de Rover. Met een flitsende start begeeft Jolandi zij normaal gesproken de Amster dammer toch bijkans slaafs pleegt te volgen. „Gelukkig maar", straal- stand gedoseerd zwemmen en dat de Vervoorn, „want een vierde heeft ze verstandig gedaan". Kees Vervoorn, privétrainer van De Rover: „Toch had het mis kunnen gaan. Vier jaar geleden kwam ik in Moskou ook als eerste uit de series. Maar in de finale eindigde ik wel als vierde". Voor deze speciale gelegenheid handelde De Rover volstrekt an ders dan destijds Vervoorn, waar Invloed De invloed van Vervoorn op De Rovers opmars naar de internatio nale rugslagsubtop (ter vergelij king: de wereldrecordhoudster heet de met 2.09.91 gesierde DDR- zwemster Cornelia Sirch) is in de afgelopen maanden groot geweest. Lichtelijk wanhopig wendde ze zich vorig jaar tot hem, omdat de zwemster te weinig progressie in haar carrière bespeurde. Gewend als zij was aan de vriendelijke aanpak van haar vroegere coach Ids Gobes, had De Rover aanvan kelijk moeite met de benadering van Vervoorn, niet die van iemand uit de zachte sector. Vervoorn: „Van begin af aan heb ik haar als een volwassen meid behandeld. Ik heb gevraagd wat ze wilde, Jolan da wilde binnen het jaar 2.12 zwemmen en op die richttijd heb ben we de trainingsopbouw afge stemd". De Rover moest van Vervoorn veel duur- en krachttraining ver richten. Na de Spelen wil ze daar nog zeker één jaar mee door gaan. Sterker nog, ze zal zich straks bij haar nieuwe vereniging Dolfijn on der leiding van Vervoorn meer in het krachthonk dan in het zwem bassin laten zien. „Want ik heb er nooit van gebaald, van dat gestoei met die gewichten. Ik heb er baat bij, kennelijk. Vroeger trainde ik ook altijd hard. Maar nooit kwam er uit wat er inzat. Sinds ik bij Kees train, ben ik sterker geworden en daardoor harder gaan zwemmen. Ik heb me er nogal wat opofferin gen voor moeten getroosten. Ge lukkig niet voor niks, als ik zo naar die gouden plak kijk". GERARD VAN PUTTEN LOS ANGELES (GPD) Als wa ren ze bezig met een estafette. Zo losten Bert Sitters en Ruud Beele elkaar af bij het spuien van compli menten, die zonder uitzondering in de nationale olympische zwemde- putatie hun finish kenden. „Ik vind het heel goed wat ze hier heb ben gepresteerd. Deze ploeg is dui delijk beter geworden", luidde na de afsluiting van het olympisch zwemtoemooi het lovende rapport van Bert Sitters, voormalig hoofd coach van de KNZB, tegenwoordig in dienst van de Spaanse zwem- bond. „Het totaalbeeld ziet er in derdaad zéér gunstig uit", sprak zijn opvolger Ruud Beele hem na. „Vooral de dames hebben zich hier in Los Angeles uitstekend gemani festeerd". De huidige baas van het Neder landse zwemwezen wist zich nu dus op één lijn met zijn voorgan ger, hoewel Beele op het gebied van de zwemcoaching vanuit een andere invalshoek pleegt op te tre den dan destijds Sitters. Zeker toen de Alphenaar pas in functie was, ontmoette hij nogal wat kri tiek op zijn afstandelijke benade ring van de nationale zwemtop. „Bert Sitters kon je zo heerlijk sti muleren", stegen er toen menig maal weemoedige klanken op uit de kelen van vele zwemvedettes. „Toch is Beele de juiste man ge bleken", aldus Sitters. „Misschien mag hij naar buiten toe niet altijd gezellig overkomen, Ruud is wel een vent die kan doortrekken. Wat hij in z'n hoofd heeft, zal gebeu- Aan de hand van de redelijk uit gevallen medailleoogst tijdens de ze Spelen, is het verleidelijk vast te stellen dat Beele goed zit met zijn kijk op de zwemmerij. De Neder- LOS ANGELES (ANP) - Uit vrees voor aanslagen van Sikhs heeft de Indische Olympische ploeg extra politiebescherming gekre gen. Zaterdag vertrok de hockeyploeg van India na de verloren' wedstrijd tegen Australië met een bus uit het stadion, geëscor teerd door vier politiewagens. Ook cirkelde een helicopter onop houdelijk boven de tribunes, waar enkele duizenden Indiërs luid ruchtig van hun aanwezigheid blijk gaven. Op de eerste dag van de Spelen hadden Indische demonstranten bij het hockeystadion de nationale vlag in brand gestoken. landse collectie eremetaal werd verzameld door de 'gouden' Petra van Staveren (100 meter school slag) en Jolanda de Rover (200 me ter rug), door het 'zilveren' dames kwartet van de 4x100 meter vrije slag, door Annemarie Verstappen (brons op 100 en 200 meter vrij) en door De Rover, die naast haar gou den plak op de 200 rug ook nog een bronzen onderscheiding (100 rug) mocht ophalen. Records Bovendien werden er afgelopen week in LA nog enkele Nederland se records scherper gesteld. Dat erelijstje werd volgeschreven door Jolanda de Rover (200 meter rug in 2.13.90) en Petra van Staveren (100 meter school in de olympisch re cordtijd 1.09.88), door Frank Drost (1.51.32 op 200 meter vrij). Door de 4x100 vrije slag-dames Verstap pen, Voskes, Reijers en Van Ben- turn (3.44.40) ook en door de 4x200 vrije slag-heren Kroes, Peter Drost, Edsard Schlingemann en Frank Drost: 7.26.75. Beele: „Als die 4x100 wisselslag dames nu niet tegen die rottige dis kwalificatie waren aangezwom men, zou ik onze ploeg een tien hebben gegeven. Nu geef ik een negeneneenhalf. Natuurlijk had ik vooraf gerekend op medailles. Maar ik vind dat we nu wel erg goed door het toernooi zijn ge rold". Maar vond onze geachte coach dan niet dat die medailles en die records niet de slagroom vormde op een olympische beker vol 'op klop'. Was Conny van Bentum dan niet onder de hooggestelde ver wachtingen gebleven? Had Anne marie Verstappen zich bij afwezig heid van de DDR-troeven niet al te snel „tevreden" gesteld met haar twee bronzen plaatsen en een vier de plek op de individuele num mers? En was de olympische in breng van de heren, afgezien dan van die nationale records van Frank Drost en de 4x200 meter vrije slag-ploeg, eigenlijk niet ma gertjes geweest? „In de trainingsopbouw van Conny van Bentum hebben door haar studie te veel hiaten gezeten", analyseerde Beele de olympische handel en wandel van de Barne- veldse, die binnenkort in de 'Sta tes' gaat studeren en die straks ver moedelijk alleen op de Universia- de zal uitkomen. „En de heren zijn zeker niét slecht voor de dag geko men", gaf Beele zo op het oog een wel erg florissante voorstelling van zaken. Hij kreeg evenwel bijval van Sit ters: „Als er al tegenvallende pres taties zijn geleverd door bepaalde zwemmers en zwemsters, dan mag bij de beoordeling van hun daden niet vergeten worden dat ze hier zwommen in het kader van de Olympische Spelen. Die leggen op iemand veel meer druk dan welk willekeurig toernooi dan ook. Af gezien van het Oostblok kan tegen Amerika niemand op. De Europese landen moeten het doen met een paar toppers. Kijk maar naar de Westduitsers. Wat zouden die zon der Gross nu helemaal voorstel len? Nee, ik kan niet anders zeggen dan dat Nederland het hier prima heeft gedaan". LOS ANGELES - Na het verplich te programma van het schoon- springen staat Daphne Jongejans derde achter de Amerikaanse Kel ly McCormick en de Canadese Syl- vie Bernier. Haar v\jfde sprong, de anderhalve salto voorover met dubbele schroef, kwam er met zo veel overtuiging uit, dat de 19-jari- ge springster uit Badhoevedorp met 56.25 punten de hoogste note ring van de morgen ten deel viel. Schoonspringen is in Californiè een grote sport. Dat bleek wel uit de belangstelling. Minstens twaalf duizend toeschouwers hadden zich op de dure tribune-plaatsen ge nesteld om vaak vanuit een zeer ongunstige hoek een glimp van de springsters op te vangen. Het chau vinisme vierde niet alleen hoogtij op de tribunes. Via een toevallig open staande lijn liet de voorzitter van de jury journalisten meegenie ten van een gesprekje met een ca meraman, die vedette Kelly McCormick in haar bewegingen volgde. „Je komt te dichtbij. Dat kan ons (herhaal ons) een gouden medaille kosten", riep de onpartij dig geachte official. Het is een barre zaak met de jurering", oordeelde Frans van de Konijnenburg, die sinds enkele maanden de coaching van Daphne Jongejans heeft overgenomen van Rob Voorbij. „Het Chinese meisje ging bij de contra hoekduik hele maal scheef. Even later was het met een Amerikpanse idem dito. zijn, dus krijgen ze hoge cijfers". Daphne Jongejans op haar beurt heeft een reputatie opgebouwd bij de verplichte sprongen, waarbij de moeilijkheidsfactor is gelimiteerd tot een totaal van 9.5 punten. Bij de Europese kampioenschappen in Rome stond zij vorig jaar na dit or- deel op de eerste plaats. In de vrije sprongen zakte zij naar de zesde plaats om in de finale van de vol gende dag, waarin alle sprongen nogmaals werden afgewerkt, derde te worden. De problemen beginnen bij het vrije sprongen", aldus Daphne. „Mijn programma is niet zwaar ge noeg. Ik heb twee sprongen, de tweeënhalve salto contra en de tweeënhalve salto achterover, met een moeilijkheidsfactor van 2.8. Daar zou een sprong van 3.0 bij moeten komen". Om die aan te le ren gaat Daphne, die inmiddels het atheneum-diploma heeft gehaald samen met haar jongere broer Ed win studeren aan de universiteit van Miami, waarvan de coach een reputatie heeft op schoonspringge- bied. LOS ANGELES (RTR) - De Libanese gewichtheffer Mahmoud Tarha is zaterdag bij de Olympische Spelen in Los Angeles, de eerste sporter geworden die wegens het gebruik van doping is gestraft. Het Internationale Olympische Comité maakte zaterdag bekend dat bij Tarha, die in de categorie tot 52 kilogram als vierde eindigde, sporen van anabole-steroide in de urine zijn gevonden. Eerder werd een Japanse masseur gestraft omdat hij een Japanse volleybalspeler verboden stimulerende middelen had verschaft.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11