Koffers heren staan al klaar Revanche van hockeydames Tijdrijders tonen karakter Ovett bijna verrast 'Klein wondertje' Canada helpt een handje... w Noordwijk Ajax 'Onze rol is uitgespeeld' Hardfietsen nog niet reddeloos verloren Australië maakt aanspraak op goud PAGINA 10 SPORT MAANDAG 6 AUGUSTUS 1984 LOS ANGELES (GPD, ANP) Was de 6-2-overwinning op West-Duitsland al een unicum, de manier waarop de Nederlandse hockeyploeg de dames van de ontgoochelde bondscoach Wolfgang Stroedter gisteren van het veld speelde, was ronduit een klein wonder, gezien de abomi nabele wedstrijden tegen Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten. Met het onverwachte resultaat is Oranje op slag weer de grote favoriet voor de gouden olympische medail le. De metamorfose vloeide voort uit de instelling van de speelsters. Za terdagavond hadden ze op het im mense grasveld van de Universi- teits-campus in het Olympisch Dorp de medicijn gevonden: cam- pari-orange. Onder het genot van dit drankje hadden ze elkaar ver manend toegesproken. Het moest nou maar eens uit zijn met het ge rommel. Tegen concurrent Duits land diende er echt aangepakt te worden, wilde de lange succes-se rie niet uitgerekend op 's werelds belangrijkste toernooi worden ge broken. Niet iedereen kwam zonder kleerscheuren uit het gesprek. Spits Laurien Willemse werd het slachtoffer. Gijs van Heumen acht te zijn aanvalster niet in staat de harde Duitse attaques te beant woorden. Hij paste daarom Else- mieke Hillen op het middenveld in en zette Sandra le Poole in de top van de aanval. Een zet, die de Duitsers niet echt verraste, want beide ploegen spe len dermate frequent tegen elkaar dat er weinig sensationele varian ten meer te bedenken zijn. In eerste instantie groef keepster Suzi Schmid het Duitse graf. Ze is gewend bij strafcorners ver uit het doel te komen, waardoor de schiet- hoek voor Fieke Boekhorst te klein wordt. „Dat ik Wolfgang (Stroed ter) zaterdag heb voorgesteld mijn doel niet uit te komen, blijkt achteraf een grote fout. Op de EK in Lille verlinkte Fieke me door de bal door te schuiven naar teamge noten. Ik wilde niet nog eens voor schut gaan, maar nu kogelde ze twee corners langs me heen". „Dat was het cruciale moment uit de wedstrijd", herinnerde Stroedter zich. „Plus het doelpunt van ons dat bij 4-2 werd afgekeurd. Ik weet niet waarom en scheids- LOS ANGELES (ANP) - Canada heeft het Nederlandse dameshoc keyteam gisteren een handje ge holpen door met 2-1 te winnen van het nog ongeslagen Australië. De Canadese dames, die de eerste twee wedstrijden verloren, grepen zodoende hun laatste kans op een medaille. Ruim een kwartier voor het einde viel de beslissing door een treffer van Sheila Forshaw. rechter Asselman wilde me ook geen antwoord geven. Zwak". De Nederlandse ploeg liet zich van haar beste zijde kennen. Tegen Nieuw-Zeeland en de USA was een afwachtende houding aangeno men, nu moest er worden gejaagd op libero Christine Moser. De Ber- lijnse is het hart van de Mann- schaft, is als geen ander in staat de lijn uit te zetten en dat wilde Van Heumen voorkomen door knokker Sandra le Poole het storende werk te laten doen. Ze voldeed perfect aan de opdracht, daarmee de frêle Sophie von Weiier meeslepend in haar enthousiasme. En omdat Li- sette Sevens wat meer greep op het spel had dan voorheen, steeg ook de inbreng van Marieke van Doorn en Elsemieke Hillen, die eindelijk kans kreeg met Sandra le Poole weer de ideale tandem te De Duitse doelvrouwe Susanne Schmidt werpt zich in de baan v overgave is afgevuurd Een span dat Nederland in Kuala Loempur de wereldtitel bracht. Defensief ging het aanvankelijk minder gesmeerd. Nadat Marjolein Eysvogel Ne derland de leiding had gegeven, maakte West-Duitsland twee mi nuten later al weer gelijk. Doel vrouwe Det de Beus tikte de bal voor de voeten van Martina Koch en die kogelde hoog in. Fieke Boekhorst, die haar 100ste inter land speelde, gaf zichzelf en de ploeg alvast een cadeautje door de eerste strafcorner hoog in het Duit se doel te vuren. Weer had de voor sprong geen lang leven. Juist toen Lisete Stevens naar de kant ging om zich wegens een niet al te ern stige, maar wel hevig bloedende hoofdwond te laten behandelen, confronteerde Martina Koch Oran je opnieuw met de gelijkmaker, uit een strafcorner. Het zou het laatste wapenfeit zijn van de Duitse ploeg. Uit een straf corner ramde Fieke Boekhorst 3-2 in. De derde strafcorner na rust leidde de beslissing in. De bal raak te het been van Hella Roth en de toegekende strafbal werd door Ma rieke van Doorn koel benut: 4-2. West-Duitsland gooide daarna al les op de aanval. Het reikte echter niet verder dan een wegens buiten spel afgekeurde treffer. Via snelle uitvallen voerde Sophie von Weiier de score nog op naar 6-2. Sophie von Weiier, na rust on grijpbaar voor de Duitse verdedi ging, meende: „Als wij de juiste in stelling hebben, weten we dat we niet van Duitsland kunnen verlie zen. Wat nog belangrijker is; die Duitse meiden weten dan dat ze niet van ons kunnen winnen. Hooguit in een vriendschappelijke interland, maar niet op een groot toernooi. Wij kunnen beter hoc keyen dan wie dan ook en het fru streerde ons enorm dat we dat twee wedstrijden niet hebben laten Fieke Boekhorst: „Je voelde voor de wedstrijd al dat het goed zat. Geen nervositeit, alleen over tuigd van eigen kunnen en nu we het hebben laten zien, heb ik er weer alle vertrouwen in". LOS ANGELES (ANP) - De halve finales van de 800 meter bij de he ren leverden bijna een sensatie op. Steve Ovett, de Olympische kam pioen van Moskou, vertrouwde in de zeer snel gelopen eerste halve eindstrijd, te zeer op zijn eind- schot. De Brit bleef tot 180 meter voor de eindstreep op de zesde plaats hangen maar merkte tot zijn verbijstering dat de concurrentie bijna niet meer te bereiken was. Wanhopig sprintend kon hij nog juist de Soedanees Khalifa Omar achterhalen en met een wanhoops- val over de eindstreep passeren. Pas toen de laatste vijftig meter op het enorme electronische score bord nog eens werden herhaald, zag Ovett, dat hij maandag toch nog zijn titel kan verdedigen. De finale van de 800 meter, waar in Rob Druppers ook een belang rijke rol had moeten spelen, wordt waarschijnlijk een geweldig spek takel afgaande op de tijden van de laatste zestien lopers. In de eerste halve eindstrijd won de Braziliaan Joachim Cruz, die weer van start tot finish leidde in 1.43,82, na eer ste ronde in 49,56 seconden. De Zuidamerikaan bleef slechts een- tiende seconde verwijderd van de beste wereldseizoenprestatie, die de Amerikanen Earl Jones en Johnny Gray zes weken geleden in het Coliseum leverden in de strijd om een plaats in de Amerikaanse atletiekploeg. Vijf van de zeven halve finalisten, de Engelsman Pe ter Elliot was niet gestart, bleven in deze wedstrijd binnen de 1 minuut en 45 seconden. Met Cruz waren dat: Koech (Ken, 1.44.12), Jones (1.44,51), Ovett (1.44.81) en Omar (Soedan, 1.44,87). bastian Coe met speels gemak in 1.45.51. Met hem gingen de Ke- niaan Konchellah, de Amerikaan Gray en de Italiaan Sabia over naar de laatste acht. De tijden van die vier finalisten lagen onder de 1.46.00. De 18-jarige Amerikaan Tony Mc Kay bleef in de buitenbaan lopend slechts eenhonderdste seconde verwijderd van zijn beste wereld seizoenprestatie, die hij op 21 juni in hetzelfde stadion bij de Ameri kaanse „Olympic trials" leverde. In de andere halve eindstrijd was Alonzo Babers (VSt) met 44,75 se conden nauwelijks langzamer dan zijn landgenoot. ADVERTENTIE Woensdag 8 augustus aanvang 19.00 uur met alle kontraktspelers in Sportpark Duinwetering te Noordwijk Staanplaatsen 6,- Klnderen t m 14 jaar 2,- Aangeboden door BONDSSPAARBANK te Noordwijk. LOS ANGELES (GPD) Als de hockeyers van het Nederlands team woord houden, pakken ze de koffers, nemen ze het eerste vliegtuig en verlaten Schiphol vervolgens via de achterdeur. Ze willen altijd hockeyen, maar alleen om de hoogste eer en als die kans er niet meer is, wilden ze er het liefst mee kappen. Hun jacht op Olympisch eremetaal is voorbij, tenzij er een wonder gebeurt. - Peter van Asbeck onderneemt een poging de stugge Britse defensie te doorbreken. Doelman Taylor en Hughes wilden evenwel van geen wijken weten. (foto anp> LOS ANGELES (GPD) Aanvan kelijk nog uiterst tevreden over de gemaakte tijd, sloeg de voldoening van de vier tijdrijders weldra om in bittere ontgoocheling. Op zegge en schrijve elf seconden was het Oranje-kwartet blijven steken van het brons, dat nu naar de Amerika nen ging. Maar ook op de Zwitsers, die vorig jaar achter de ongenaak bare Sowjetrussen al vice-wereld- kapioen werden en nu opnieuw het zilver inpalmden, bleef het Neder landse kwartet maar net achter. Onweerstaanbaar daarentegen was het machtsgeweld van de Italia nen, die als enigen ruim onder de twee uur bleven. Met de in de voorbije week zo diep geplaagde Piet Liebregts voorop moesten Maarten Ducrot, Jos Alberts, Eric Breukink en Gert Jakobs een diepe brok wegslikken toen de huldiging op de freeway van Artesia kon beginnen. Want het kwartet, dat in de voorbij we ken steeds dichter naar elkaar was toegegroeid, had een beter lot ver diend dan dit verlies. Ook de pech waarmee de Amerikanen in de laatste 25 kilometer te kampen kre gen doet daar geen afbreuk aan. „Dit viertal", prees Liebregts de laatste Nederlandse wielerhoop op een medaile, „heeft gevochten voor wat zij waard was en het ma ximum eruit gehaald". Een extra compliment kreeg Eric Breukink „die naar mijn persoonlijke me ning het beste van de vier reed". Ondanks de gemiste medaillekans was de wegcoach ook niet ontevre den. „Ze hebben inzet en karakter getoond en de snelste tijd van het seizoen gereden. Meer kun je als coach niet verlangen". De onvermijdelijke terugslag kon daardoor ook niet uitblijven en op de loodzware terugtocht kreeg Oranje tussen de 50e en de 75e kilometer de rekening gepre senteerd voor het overmoedige vertrek. „In die fase van de wed strijd", erkende Ducrot naderhand grif, „heb ik ook erg veel pijn gele den. Maar Liebregts riep steeds vanuit de auto dat het geweldig ging, dus moesten we maar vol houden en op de tanden bijten". „En dat hebben we gedaan ook", vulde Jos Alberts meteen aan. „Naar mijn gevoel draaiden we ook goed, al had ik misschien niet di rect een superdag", was het ver weer van de Needse coureur tegen de indruk van Gert Jakobs, dat Jos Alberts de minste van het viertal was. „En dat scheelt natuurlijk al tijd, maar hij heeft zeker niet min der op kop gereden dan de ande- Moeilijk „Als je naar onze tijd kijkt", wist Alberts "hebben we het toch niet slecht gedaan. We hebben gereden voor wat we konden. Op sommige stukken heb ik het best moeilijk gehad, maar als dat niet zo was ge weest, zouden we niet hard genoeg hebben gereden". Genoeg voor het zilver of het brons was het uitein delijk net niet. En daarmee ston den de Amerikanen, die in dit wie- lertoernooi hebben gegrossierd in medailles maar die voor het organi seren van wielerwedstrijden nog een hoop van Europa kunnen le ren, voor de negende keer op het podium. Voor de vier tijders res teerde slechts de schrale troost dat zij de wielerwereld hebben laten zien dat het Nederlandse hardfiet sen op de weg niet reddeloos verlo ren is wanneer renners bereid zijn tot op de bodem te gaan. Die visie werd onderstreept door Maarten Ducrot, het enige lid van het tijdritkwartet dat nog over is van de ploeg die twee jaar geleden in Goodwood de wereldtitel ver overde. „Deze ploeg was ook be slist niet zwakker dan die van twee jaar geleden, het verschil zat hem duidelijk in het parkoers. Het tra ject van toen was veel minder snel dan hier, waardoor je gemakkelij ker kon herstellen. Dit parkoers was slopend", hijgde Ducrot nog na, „te meer omdat je continu wind vanaf de zijkant had. Daardoor konden wij niet waaieren, maar moesten we steeds achter elkaar rijden". Dat gold vanzelfsprekend even eens voor de met Moser-wielen fietsende Italianen, die al na 25 ki lometer de snelste tussentijd had den en die nadien het goud ook nooit meer in gevaar zagen komen. In tegenstelling tot Ducrot („We hebben die ploeg dit voorjaar nog met vier minuten verschil versla gen") verbaasde Liebregts zich ook allerminst over het machtsvertoon dat de Italiaanse machine, ge vormd door Bartalini, Giovannetti, Poli en Vandelli, aan de dag legde. ..Dit is een gespecialiseerde ploeg, die al het hele seizoen bij elkaar is, die samen de Vredeskoers hebben gereden en het seizoen hebben af gestemd op deze ploegentijdrit. Maar ik moest een paar weken ge leden met Eric Breukink nog een mutatie aanbrengen en heb zelfs zaterdag nog een wisseling ge maakt met Ralph Elshof als rescr- Bronzen plak Toch had Liebregts gerekend op een bronzen plak, die echter wel ten koste zou zijn gegaan van zijn immer meer grijzende haardos. „Want bij goud wilden de renners mij kaal knippen en bij brons zou ik een streep over m'n hoofd krij gen". Zover kwam het echter niet, en dat betreurde de wegcoach bij nader inzien als eerste. „Die plak had ik ze van harte gegund, en ze zouden die ook verdiend hebben". Vanaf de eerste kilometers be hoorde het Oranje-kwartet ook tot de absolute toppers in het veld van 26 ploegen. Al na 20 kilometer had de Hollandse trein, die als derde ploeg aan de start kwam, Malawi en Hongkong achterhaald. „We hebben ons niet gespaard", wist Eric Breukink later, „en zijn kei hard van start gegaan". „Bij nader inzien misschien wel te hard", oor deelde Maarten Ducrot. „want toen we al zo snel die ploegen hadden ingehaald, dacht ik bij mezelf: dat kon wel eens tegenvallen. Want als je een goede 100 kilometer rijdt, moeten de tussentijden even snel zijn". Immers, het voor de Sowjet-Unie ingevallen team van Groot-Brittan- nië behaalde gisteren niet alleen een sensationale 4-3 overwinning op Nederland, maar plaatste zich daarmee tevens als eerste voor de halve finales van het Olympisch hockeytoernooi. Wat Nederland in het laatste groepsduel tegen Kenia ook doet, Pakistan laat zich door Canada en de Britten vermoedelijk de kaas niet meer van het brood eten en gaat dan met de laatste te genstander naar de beste vier. De terneergeslagen bondscoach Wim van Heumen draaide niet om de hete brei heen. „Nieuw Zeeland ging in 1976 met vijf punten over naar de halve finales, maar ik ge loof niet in wonderen. Onze rol is uitgespeeld en we moeten er nu al leen voor zorgen bij de beste zes te eindigen anders worden we zelfs niet meer uitgenodigd voor de in december te houden Champions Trophy". Het „erbij blijven" is al jaren de grootste zorg van de Nederlandse coach, die onlangs zijn overeen komst met de hockeybond ver lengde tot het wereldkampioen schap 1986 in Engeland. De Bos sche docent lichamelijke opvoe ding is er alles aan gelegen om Ne derland bij de top te houden, maar nu zijn formatie heeft gefaald op een moment dat herstel leek te zijn ingetreden, ziet de toekomst er somberder uit dan ooit. In 1972 verloor Oranje voor het laatst van de Britten, Van Heumen zelf had het onder zijn nu negen jaar duren de bewind nog nimmer beleefd. Hij moet er sterk rekening mee houden dat een groot aantal van zijn spelers het na de Spelen voor gezien houdt. Roderik Bouwman, die met een gebroken vinger moet toekijken, kan werk en hobby niet meer combineren als de kwantiteit van de trainingen op hetzelfde peil blijft. Tom van 't Hek gaat zijn co- assistentschap in een ziekenhuis vervullen, Ties Kruize, Peter van Asbeck, Hans Kruize, Theodoor Doyer en Pierre Hermans zijn niet meer de jongsten en hebben alles al meegemaakt, zodat de jeugdigen de nieuwe basis moeten vormen. Die nieuwe lichting zou in novem ber in Pakistan moeten debuteren, mits Nederland zich nog kan opla den om in elk geval de zesde plaats veilig te stellen. Dat zijn de spelers verplicht te genover hun opvolgers. Zelf heb ben ze zich laten inpakken door een tegenstander die zich in twee maanden tijd geforceerd heeft moeten prepareren op de Olym pics, maar op 30 juni in Amstel veen al wel waarschuwend de vin ger had geheven. Met hangen en wurgen kwam Oranje toen tot 1-1, gisteren in de Californische broei kas ging het volstrekt mis en als er niets meer te halen valt, wordt het restant vaak als onbelangrijk aan de kant geschoven. Breekpunt Ties Kruize, die na zijn hielope- ratie en zijn verbazingwekkend snelle herstel linea recta op weg leek naar een dominerende rol, was er elf minuten na rust verant woordelijk voor dat Nederland de Britse 3-0 voorsprong niet kon re duceren. Ian Taylor, de 29-jarige Britse doelman die al een „eeuwig heid" als sluitpost een domineren de rol speelt, sloeg Kruizes strafbal uit de bovenhoek en die misser vergrootte niet alleen de wanhoop binnen de Nederlandse gelederen, maar bracht tevens het besef om hoog dat de zo goed begonnen Olympics voorbij zijn. Niet bij Cees Jan Diepeveen, de Bloemendaler die nooit opgeeft.. Hij was het grote voorbeeld en in zijn kielzog trok hij zijn teamgeno ten mee in een wanhoopsoffensief, dat werd bekroond met een doel punt van de voor Pierik ingevallen olympische debutant René Klaas- sen. Maar toen vleugelspits Ste- phan Batchelor voor de twaalfde maal door de Nederlandse defensie marcheerde, maakte de in Austra lië wonende Welshman Bob Cat- trall het karwei vakkundig af: 1-4. Het pleit voor de Nederlanders dat ze de zeventien resterende mi nuten wilden gebruiken om een laatste poging te wagen. Met de komst van Theodoor Doyer slaag de die opzet bijna perfect. De Bloe mendaler draaide als een trein, gaf Tom van 't Hek de kans op 2-4 en toen de Utrechter uit wéér een Doyer-pass een strafbal versierde en Ewout van Asbeck niet faalde, LOS ANGELES - Door de ne derlaag tegen Groot-Brittan- nië hebben de Nederlandse he renhockeyers kwalificatie voor de halve finales niet meer in eigen hand. De Britten, als reserve naar de Spelen gekomen, zijn zeker van plaatsing met acht punten uit vier wedstrijden. Pakistan heeft zes punten, één meer dan Nederland. Bij winst van Pa kistan in de wedstrijd van morgenochtend vroeg tegen Groot-Brittarinië is Nederland uitgeschakeld. Bij een gelijk spel moet Nederland in ieder geval met minimaal vijf doel punten verschil winnen van Kenia om voor plaatsing in aanmerking te komen. Ook dit kan echter nog com plicaties* geven. Is de eindsco- re van Groot-Brittannië - Pa kistan bijvoorbeeld 2-2 en wint Nederland met 5-0 dan zullen strafballen de beslis sing moeten brengen omdat beide ploegen zeven punten hebben en precies dezelfde doelcijfers (18-9). Wint Groot- Brittannië van Pakistan dan is elke zege tegen het zwakke Kenia voldoende voor kwalifi catie. LOS ANGELES (ANP) - De Au stralische herenhockeyploeg heeft zaterdag tegen India opnieuw be nadrukt de grootste aanspraken te maken op de gouden medaille. Door een overwinning van 4-2 be reikte Australië als eerste team de halve finales. Met acht punten uit vier wedstrijden kunnen de Aus sies hooguit nog worden achter haald door West-Duitsland of In dia. Beide achtervolgers hebben twee punten minder, maar moeten nog tegen elkaar spelen. Mede door de grote overwinning op Ma leisië (5-0) hebben dé Westduitsers vandaag aan een gelijkspel tegen India voldoende voor een plaats bij de laatste vier. waren er nog acht minuten te gaan om alsnog op gelijke hoogte te ko men. Die „misbruikten" de Britten vakkundig. Ze haalden het tempo uit de wedstrijd, schreven de voor die gelegenheden uitgevonden hockeyslogan „de zijlijn is je beste vriend" met hoofdletters en coun terden richting Pierre Hermans, die (ongebruikelijk) door Van Heu men werd bekritiseerd. „Hij speelde tegen Pakistan niet best, maar gisteren op de training deed hij goed werk. Hij zei me dat hij zich wilde revancheren, maar dat is op een totale mislukking uit gelopen. Het gevolg is dat we eruit liggen", mompelde de naar hetzelf de succes als zijn zoon Gijs hunke rende Bossche CDA-fractievoorzit- ter. „Van onderschatting was geen sprake. We hebben de Britten drie goede wedstrijden zien spelen, maar wij konden niet in ons spel komen". Ties Kruize erkende sportief: „Dat is hun verdienste. Wij zijn be land aan het einde van de ellende. Voor ons zijn de Spelen voorbij, terwijl ik er rotsvast van overtuigd was dat we de halve finales zouden halen". Die eer is weggelegd voor de Britten, die moeten teruggaan tot de Spelen van 1952 te Helsinki om een identiek resultaat op te roe pen. Orapje mag het in Seoul op nieuw proberen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10