Zeeuws kerkje naar Openluchtmuseum 'Gaat tot Zijn poorten in met lof... ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 GEESTELIJK LEVEN Volgend jaar wordt het oude kerkje van 's Heerenhoek een 1719 inwoners tellend dorp in de Zuidbevelandse gemeente Borsele - in stukken en brokken overgebracht naar het Openluchtmu seum in Arnhem. Voor het gebruikelijke symbolische bedrag van zegge en schrijve één gulden is het museum de nieuwe eigenaar van het typisch Zeeuwse dorpskerkje geworden. Het gemeentebestuur van Borsele heeft van deze verkoop geen hartzeer. Wét het ook heeft onder nomen, er was geen andere eigenaar voor het gebouwtje te vinden, en dus bleef dit als enige mogelijkheid over om het rechthoekige zaalkerkje met dakruiter te behouden. Bovendien kosten de afbraak en het transport de gemeente geen cent. Het Openluchtmuseum gaat proberen, de wederopbouw van het kerkje binnen twee driejaar te realiseren. Het krijgt een ereplaats in het hart van het park. Op de open plek in 's Heerenhoek ook het vroegere begraafplaatsje wordt opgeruimd komen vier woningen. i 's Heerenhoek wordt dit kerkje herbouwd in het hart van het Openluchtmuseum in Arnhem (Foto afdeling Voorlichting Rijksmuseum voor Volkenkunde - 'Het Nederlands Openluchtmuseum Met 80 objecten is het terrein van het Openluchtmuseum in Arnhem i tempo kan het museum in 1912 begonnen nog wel 70 jaar vooruit 's Heerenhoek - zo vertelde de heer J. de Ruiter, chef 'kabinet en voorlichting' van de gemeente Bor sele, mij heette aanvankelijk 'Ca- lishoek', wat 'armelijk buurtje' be tekent. Het is ontstaan omdat de dorpen Heinkenszand en Borssele (de naam van de gemeente schrijf je met 1 's' en die van het dorp met 2) te ver lagen voor de boerenknech ten; velen moesten meer dan half uur lopen om op hun werk te ko men, en dat was niet economisch. Het 'tussenstation' Calishoek moest die afstand overbruggen. Tussen de andere dorpen in is het altijd bescheiden en afhankelijk gebleven, hoewel zijn groeiend aanzien de naamsverandering van 'armelijk buurtje' in 's Heerenhoek zeker rechtvaardigde. Maar een 'hoek' bleef het. In 1669 brandde het dorp finaal af. Drie jaar later kon de herbouw van de kerk beginnen. In 1830 was het enige bedehuis dat 's Heeren hoek bezat aan algehele verbou wing toe. Dat veranderde de aan blik van het kerkje grondig. In die vorm zal het straks in Arnhem weer worden opgetrokken. Rijke boeren Voorlichtingsman De Ruiter: "In 1830 was het dorp nog overwegend hervormd. Pas in 1797, na de staatsomwenteling, kwam er ook een katholieke kerk. In een proces van anderhalve eeuw is het dorp van protestants geheel rooms-ka- tholiek geworden". Dat heeft sociologische oorza ken. "De rijke boeren waren katho liek gebleven. Zij namen uitslui tend gelijkgezinde knechten in dienst. En de bakker, de slager en de herbergier waren dat ook. De andere inwoners trokken geleide lijk naar het nabijgelegen Nieuw- dorp, waar in 1918 een protestantse kerk werd gebouwd". "Al in 1934 werd in het hervorm de kerkje nog maar één dienst per maand gehouden. In 1962 kwam ook daaraan een eind. Tot 1970 is het nog sporadisch gebruikt bij bij zondere gelegenheden. Eerst heeft er toen nog een meubelhandel z'n spullen opgeslagen, maar daarna bleef het leeg. Op hoorzittingen voor de burgerij zijn wel allerlei wensen naar voren gebracht, maar niemand kwam met een idee dat ook financieel haalbaar was. Een LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. M. van Kampen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. v. Rhee- nen, Spijkenisse, herv.-geref. dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 dr. v.d. Zwaan; Vredesk. (Burggravenl.) 10 dr. v.d. Zwaan; Waalse kerk (Breestr.) geen dienst; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. Terlouw; Diakonessenhuis 10.30 kand. mevr. Rij ken, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 dienst voor doven. mevr. C. Rip, zie verder Bethle- hemkerk; Oude Vest 10 ds. Hemmes, O.geest; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. A. Hakker; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. P. R. Middelkoop. Geref. K. Vrijg. ('De Vhetschans', Apol- lolaan): 10 en 5. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 mevr. ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 hr. R. van Diggelen. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. B. de Jong, di. 8 hr. E. Holder. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. J. Ei kerbout. Leger des Heils (hoek Groenest.-Ves- testr.): 10 heiligingssamenk., 7.30 verlos- singssam. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten); elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Ch v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; door S. J. de Groot dorpscentrum zat er beslist niet in, omdat er al een goed verenigings gebouw staat. Het kost al inspan ningen genoeg om dót in stand te houden". Actiegroep De onverwachte belangstelling van het Openluchtmuseum voor de kerk was dan ook een uitkomst. Maar dat vond niet iedereen. Er kwam zelfs een actiegroep van de grond om het gebouwtje koste wat het kost voor het dorp te behou den. "Het was ook het enige monu ment in het dorp. Nu is de katholie ke kerk op de monumentenlijst ge plaatst. Dat is een neo-gotisch ge bouw. Toch blijven er mensen die het verlies van het kerkje erg be treuren. Wij willen het desnoods zelf opknappen, zeggen ze, maar als dan het punt van de exploitatie ter sprake komt, moeten ze het la ten afweten. En de gemeente kan daar niet voor zorgen. Die heeft de zorg over vijftien dorpen. Van twee kwaden hebben we de minst kwa de gekozen". Nu het besluit is gevallen, laat de actiegroep weinig meer van zich horen. De Ruiter: "Misschien doen ze nog wat, als het kerkje straks wordt afgevoerd. De publieke be langstelling die deze aanwinst uit 's Heerenhoek straks in het mu seum krijgt zal wel een pleister op de wonde zijn". 'Heilig hof De jarenlange leegstand heeft het gebouwtje met zijn aangren zende consistorie natuurlijk geen goed gedaan. Onder het raam boven de ingang, waarvan de meeste ruitjes zijn ge sneuveld, herinnert de tekst van een met krullen versierde gevel steen aan betere tijden: "Gaat tot Zijn poorten in met lof. Met lof zang in Zijn heilig hof. Looft Hem aldaar met hart en stem. Prijst Zij nen naam, verheerlijkt Hem". (Psalm 100 vers 3, oude berijming). Dat heilig hof is nu een bouwval aan 't worden. Een prooi van balda- digen, maar ook van weer en wind. Een hek eromheen moet het ge vaar van vallend materiaal vermin Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7. zo. 10: Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk; zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. R. J. Bakker, A.dam. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. zie geref. kerk; Geref. Kerk: 10 kand. Karreman, Die- men, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 6.30 ds. Oosterbroek, Harderwijk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RUN: Herv. Gem. Adventsk. 9.30 ds. Heymans; Kruisk. 9.30 ds. Bogers; Opst.kerk 9.30 ds. Ver- wey, Krimpen a.d. IJssel, 6.30 drs. A. Spaans, Scheveningen; Mar.kerk 6.30 ds. Bogers, gez. dienst; G. Herderk. 9 en 6.30 ds. Verheul; De Bron 10.30 ds. Ver heul, 6.30 dr. v. Vliet; Oudsh. kerk 10 ds. Koelewjjn; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. v. Wijnen, Heinenoord, 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. v. Rij, A.foort, 6.30 ds. Bogers; Salv.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 kand. mevr. v.d. Pol, A dam. Zie ook herv. gem. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 br. Scholma, 6.30 br. Woensdregt. Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 4.30. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 evang. Leidekker. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. C. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10 en 7. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Sipkema. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30, Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 10. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand.' Den Besten, Katwijk aan Zee, 6 kand. v. Duin, Bergambacht. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar, di. 7 aug. 7 nam. ds. Vogelaar, afscheid. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. Richter; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Smit, Hilversum; Bethl.kerk 9.30 ds. v. Rossem, Waarder, 6.30 kand. Zorge, Ouderkerk a.d. IJssel. deren en vernielzuchtigen afwe- Kort na de definitieve sluiting is het interieur voortvarend leegge haald, ook al om diefstal te voorko men. De ongemakkelijke banken waren niet veel waard, maar voor het orgel en de preekstoel - beide historisch interessant - meldden zich een paar serieuze kopers. Het orgel ging naar een orgel bouwer in Friesland, die onderde len ervan wel voor restauraties zou kunnen gebruiken, en de preek stoel naar een particulier niet ver van 's Heerenhoek. De man moest de eiken kansel wel in tweeën za gen om 'm in z'n huis te kunnen opstellen.... Beide kopers waren bereid het kerkmeubilair voor dit doel terug te verkopen. Zodoende kan het museum de kerk nu ook inwendig herbouwen zoals ze na 1830 in 's Heerenhóek heeft gestaan. De stukken van de preekstoel worden weer samengevoegd. Ook de twee grafzerken uit de 18de eeuw, af komstig uit de kerk van vóór de verbouwing, gaan mee naar Arn hem. Heel geschikt Met de bouw van een kerk gaat een lang gekoesterde wens van het Openluchtmuseum in vervulling, een wens die nog dringender werd sinds het openluchtgedeelte van het Zuiderzee-museum in Enkhui zen het voormalige kerkje van Den Oever binnen zijn wallen heeft. Verschillende kerken heeft 'Arn hem' in de loop der jaren op het oog gehad - zoals het dijkkerKje van het Groningse Oterdum -, maar steeds kwam er weer een kink in de kabel. "Een van de redenen om het kerkje van 's Heerenhoek hierheen te halen was de beschikbaarheid", vertelde de conservator B. Ockers van het Openluchtmuseum. "Qua omvang en stijl is het ook heel ge schikt voor ons doel". Het museum - in 1912 begonnen heeft een oppervlakte van 45 hectare. Het is nu ongeveer voor de helft bebouwd. Ockers: "We kun nen in dit tempo dus nog zo'n ze ventig jaar vooruit". Het zijn vooral verontruste parti culieren, gemeentebesturen en verspreide tipgevers in het land, die de aandacht van het museum vestigen op karakteristieke objec ten. Meestal lopen die objecten ge Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Engel, Vee- nendaal. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30. Evang.-Luth. Gem.: 10.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. P. v.d. Berg, Den Haag, 6.30 ds. Hoo- gerwerf, Nieuwerkerk a.d. IJssel; De Stek 9.30. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 6.30 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Overduin, R.dam, 4.30 ds. De Bruijne, Purmerend. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7 ds. Boog aard, 8 aug. 7.30 ds. J. Mol. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 HAZERSWOUDE: Herv Gem. 9.30 kand. Middelkoop, Dordrecht, 6.30 hr. A. Bakker, Maassluis. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribberink, Rijns burg, 5 ds. Welbedacht. Rk Kerk. dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.30 ds. Kris pijn- Geref. Kerk: 9 ds. Krispijn, 7 ds. Roth- Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Snij ders, Haarlem. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Bouman, Scheveningen; Ontm.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Aarents. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Veen, Amers foort, 6.30 ds. Bohlmeijer, Ruurlo. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen; Oude Kerk 8.30 en 10 prof. dr. v.d. Beek, 6 ds. Visser: Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Ho- vius, Apeldoorn; Pnielk. 9.30 ds. v. Meijeren, Ooltgens- plaat, 6 ds. Schuurman; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. v. Roon; wijkgeb. 'Hoeksteen' (Burgers- dijkstr. 23) 10 Duitse dienst; Overduin 2.15. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 9.30 ds. v.d. Waal, Den Haag. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 en 5 ds. De Vries, Ede; vaar om binnen afzienbare tijd te verdwijnen. Ze hebben geen func tie meer en staan in de weg. Conservator Ockers: "Wij zijn geen monumentenzorg, maar heb ben wel een aanvullende functie op dit gebied. Er zijn dingen die onherroepelijk verloren zouden zijn als wij er niet waren inge sprongen". Het museum bevat op het ogen blik ongeveer tachtig objecten. Een van de laatste aanwinsten is een grote boerderij uit Groningen. Een weegbrug met weeghuisje uit het Zeeuwse Kortgene (Noord-Be veland) waar vroeger de bieten werden gewogen - moet nog wor den opgebouwd. De uitbreiding van het museum verloopt heel geleidelijk. Ockers: "Het afwegen van alle factoren die bij mogelijke overneming van ob Triumfatork. 9.30 ds. Bohlmeijer, Ruur lo, 5 ds. v.d. Veen, A.foort. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. J. Veenen- Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 hr. W. van Reijn, Kerkrade, ha. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 hr. Brouwer, Katwijk, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10.30 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 ds. Stegeman. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 rector Vijftlgschild, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wykgeb. Zijlkw.): 10. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Rietveld, Woerden. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 7 ds. Ribbe rink, Rijnsburg. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10.30 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 en 7 hr. Vercouteren, Voorburg. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. BoX- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): zie chr. ge ref. kerk. Chr. Geref. Kerk: 10.30 ds. Janse, Kat wijk, 7 ds. Visser. Geref. Gem.: 10 en 4. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engel be w. zat. 7, zo. 9.30,10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. v. Eeden, Putten, 6.30 dr. Haitsma, Bos- Geref. Kerk: 9.30 dr. Vlijm, Leiden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 630 kand. Slagboom Remonstr. Gem.: geen dienst. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedyl. 33): 9.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, Noorden, 6.30 ds. De Leeuw, Maarn. Geref. Kerk. 9 30 en 7. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kret, S.heim, 7 ds. v. Waarde, Hoofd- jecten een rol spelen is vrij inge wikkeld. Bovendien zijn onze mid delen beperkt. We werken met een jaarlijks budget. Het komt er vaak op neer, dat het bij voorbereidin gen blijft, zonder dat er verder iets van komt". Belangstelling van het Open luchtmuseum kan in een plaatselij ke gemeenschap het besef verster ken van de waarde van een object, waardoor een verplaatsing 'mooi' niet doorgaat. "Als wij interesse tonen, worden mensen met een beetje historisch gevoel soms ineens actief. Ze zet ten dan alles op alles om het object voor de plaats of de streek alsnog te behouden". Brokken Hoe het vervallen kerkje van 's Heerenhoek naar Arnhem zal wor den overgebracht, is nog niet pre cies te zeggen. Dat hangt af van de bouwkundige toestand. En die moet nog eens grondig worden be keken. Men zal proberen, met be hulp van ijzeren harnassen grote brokken te transporteren. Maar het kan ook zijn, dat sommige stukken steen voor steen uit elkaar moeten worden gehaald. Dat staat allemaal op het werk programma van 1985. De herbouw is niet strak te plannen, omdat er altijd spoedeisende zaken tussen kunnen komen. Wel werkt het mu seum zoveel mogelijk volgens een bepaald schema. Conservator Ockers: "Zeg maar dat we het kerkje graag over een jaar of twee-drie open willen stel len". Vraagteken. Protestanten moe ten zich van het pausbezoek vol gend jaar aan Nederland niet te veel voorstellen, waarschuwt de gereformeerde predikant van Mid delburg M. de Craene in het maandblad van de vereniging 'Pro testants Nederland'. Gesprekken met de paus zijn namelijk helemaal niet spontaan. Vragen die men de paus wil stel len moeten eerst schriftelijk wor den ingediend. Het secretariaat van het aartsbisdom stuurt ze dan op naar het secretariaat voor oecu menische zaken in Rome en dat stuurt ze door naar het secretariaat voor geloofszaken. Tenslotte ko men ze in uitgedunde vorm bij de paus zelf. Diens antwoorden gaan de hele lange weg terug. Zo weet ds. De Craene te vertel len. Hij besluit: "De zin van dit be zoek is en blijft een groot vraagte ken". Restauratie. Er is toestem ming afgekomen om de hervormde kerk in Nieuwkoop te gaan restau reren. Het werk begint op 1 novem ber. Vakantie. Soms doen domi nees verslag van hun vakantie in hun gemeentebericht. Zoals de Katwijkse predikant J. P. van Roon deze week. Hij is twee weken in Zwitserland geweest. "Een prachtig land wat het landschap betreft: Gods schone schepping. Een ordelijk volk wat het openbare leven betreft: geen geschreeuw en geen troep op de straten. Een geestelijke verkwikking wat de kerk betreft: frisse en blijmoedige kerkdiensten". Zelf preekte Van Roon in een Nederlandse kerkdienst in de Evangelisch Reformierte Kirche van Spiez. Daar waren toen 350 Ne derlanders uit allerlei kerken en kringen bijeen. Protest. In brieven aan de rege ring van Taiwan hekelen Neder landse kerken (rooms-katholiek, hervormd en gereformeerd en de Raad van Kerken) de maatregelen tegen de theologische school van de Presbyteriaanse Kerk aldaar. Die school moet haar werkzaamhe den staken. Dat is een schending van de vrij heid van godsdienst, zegt de brief, waardoor het aanzien van Taiwan wordt geschaad. De briefschrijvers vragen de regering, die maatregel in te trekken. Totempaal. Volgende maand zal de totempaal die de Wereldraad van Kerken vorig jaar in Vancou ver kreeg van een Indiaanse ge meenschap, officieel worden opge richt in het bos bij een oecume nisch instituut in de buurt van Ge- nève. De paal is 15 meter lang. Der tien Indiaanse gevangenen maak ten het houtsnijwerk ervoor. "De afwezigheid van een more le visie in het internationale optre den van de Verenigde Staten kan moordend zijn voor onze waarden én onze belangen(Kardinaal Bemardin van Chicago deze week in een forumgesprek met personeel van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken). Imm.kerk 9.30 ds. De Ru, Den Haag. 7 mevr. ds. Uit de Willigen, Nieuwerkerk. Geref. Kerk: Kruisk. 9 ds. De Moor, 5 ds Niemansverdriet, Moordrecht; Ontm.kerk 10.15 ds. De Moor.' Remonstr. Gem. 10 ds. Paardekooper, Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30; Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk 10 mevr. ds. A. F. Schlimmer, Den Haag, 4.30 ds. G. C. de Jong, Zoetermeer; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. Vuyst, Driebergen; Dorpscentrum 9.30 kand. 't Lam, Hou ten. Geref Kerk: Zijllaan 10.30 ds. Lutmers. Delft, 7 ds. Damsma; Zuid (Bloemcamplaan) zie Kievitkerk Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds Werner. Rk Kerk: Will. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 30 en 11; G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9 30 ds. Overgaauw, 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders. 6.30 zie herv. gem. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 10.45 ds. De Korte. Geref. Kerk 9 30 hr. L. Broek. O.geest, 7 hr. P. Knotter, Oudewater. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 mevr. ds. Visser, Leiderdorp. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM Herv. Gem 9.30 kand. Vuyst. Noordwykerhout. 6.30 ds. Kielder. Vianen Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 drs. N. Scheps, Heerlen. Remonstr. Gem 10 drs. W. Muilwyk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hoornstra, 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. v. Dis, Leiden, 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W Verlaat): 9.30 hr. J Kar stens, Leiden, 7 ds. v. 't Hoff, Boskoop. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 dr. Dirksen, Leiden, 5 hr. Visser; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Hagen, Zwolle; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser, 8 nam. Duitse dienst. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 drs. Wa- melink, 7 ds. W. Hoekstra, Haastrecht; Vinkenl. (Binnen) 9.30 hr. Voogt, Holl. Rading. 7 ds. Oegema, Valkenburg; Stichtingskerk 11 hr. De Bock, Baarn; Sole Mio 9 hr. De Bock. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.): geen Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11, 7 nam. Duitse dienst; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 9 ds. Rothfusz, Hillegom, gezinsdienst. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Da Costa; Pauluskerk 10 ds. Vegter; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10 ds. L. Doorn, 7 ds. Da Costa. Geref. Kerk: zie herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 en 7 ds. Boxman, Ede. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 br. Bronsema, 4 prof. dr. Troost, A.dam. Van Wijckerslooth: 4 ds. W. de Leeuw, ha. Endegeest: 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Vos, 6.30 mevr. drs. Smallenburg, beiden van Marken. Remonstr. Gem.: geen dienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, Leiden, 7 hr. Goedhart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. De Romph. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Gebraad, 5 ds. Wisse. Zeist; Bethelkerk 9.30 ds. v. Achterberg. Lei den. Camping 'Koningshof: 10 hr. Eschmeyer, Hoenderloo. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Geesink, Noordwijk, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Dams- Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Gee sink. Geref. Kerk Vrijg 10 en 5.15. Chr. Geref. Kerk; 9.30 dienst, 4.30 kand. Slagboom. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 John Kipo en Jeanette Zwart (Ghana). Rk Kerk: zat 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffenaar, Voorhout, 7 ds. v. Achter berg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 dienst, 7 ds. Peels, Z.meer. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 hr. N. van Noordenne, A.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9 30 dr. Meijers, Leiden, 6.30 kand. Middelkoop, Dor drecht. Geref. Kerk: 9.30 kand. Viegen, A.dam, 6.30 hr. Bor, Alphen. Rk Kerk; Aardam zo. 9 en 12: kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Spruyt, A.dam, 6.30 ds. Hagen, Zwolle. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. Bree- ^Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. Heida, 5 lees- VOORHOUT: Herv. Gem. 10 hr. J. Vink, Katwijk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Verhoog, Franeker, 7 ds. Heule, Wassenaar; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 zr. Hippolyta (huize 'Bijdorp'); Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Westland, Scherpenzeel, 4.30 ds. Enke laar. Sluipwyk. Geref. Kerk 9.30 ds. Schout. Lochem Geref. K. Vryg. (Bachlaan): 10 en 5 prof. Ohmann. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Marchand, Harderwijk, 5 dr. Meyers, Leiden; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Talsma. Den Haag; Bethelk. 9.30 kand. T. van Veldhuizen. Utrecht, 5 ds. Roetman,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11