Het eerste goud is binnen. Weer zuinige zege van waterpoloteam Kristiansen schendt regels Duitser Fahrner: record in verkeerde finale Canada met 10-9 geklopt Q Enorme surprise Petra van Staveren Oud-kankerpatiënt Olympisch kampioen Wat(t) extra Zwarte dag voor vrouw top-manager Topless VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 9 LOS ANGELES (GPD) - Te mid den van de uitgebreide schare ver liezers en het uiteraard selecte groepje winnciars, liep er gisteren in het olympische zwembad van Los Angeles een winnend verliezer rond. Thomas Fahrner heette hij, stam mend uit de BondsrepiLbliek. Meer nog dan aan de wereldrecords van de 4x100 vrije-slagploeg van de Verenigde Staten (3.19.03) en de Canadees Victor Davis (2.13.34) vergaapte het anders toch uitslui tend voor eigen sportlieden jui chende Amerikaanse publiek zich aan Fahrner. Ook 'Madam Butter fly' Mary Meagher kon als winna res van de 100 meter vlinderslag niet in zijn schaduw staan, George Dicarlo al evenmin. Die laatste moet zijn gouden me daille, behaald op het onderdeel 400 meter vrije slag met nogal wat gemengde gevoelens hebben aange pakt. Want niet hij, maar Fahrner was de snelste zwemmer geweest op deze afstand. De Westduitser liet een tijd voor zich afdrukken van 3.50.91. Fahrner brak daarmee het pas door Dicarlo gevestigde olympische record: 3.51.23. „Het record van Fahrner kan niet worden erkend omdat dit is gevestigd in de troost finale", brulde de speaker prompt door de microfoon. De ijverige om roeper werd later 'overruled' door de technische commissie van de in ternationale zwembond en zo kreeg Fahrner alsnog datgene waar hij recht op had. MALIBU (ANP) - De waterpoloploeg heeft zijn doel bereikt. Een plaats bij de laatste zes van het Olympische toernooi. Er is dus geen enkele reden meer voor de gespannen zenuwachtigheid, die als enig aanvaardbaar excuus kan gelden voor de minimale over winningen, waarmee de wedstrijdenreeks is ingezet. Een Olympisch record, maar slechts een negende plaats. Daar hoef je, zoals de Westdu laat merken, niet echt blij mee te zijn. „Ik heb in de serie dom gezwom men, vandaar dat ik me niet voor de finale heb gekwalificeerd", keek hij met enige spijt achterom. Hij had tijdens dat voorspel bewust ge mikt op een achtste kwalificatie plaats, „dan had ik in de finale het deelnemersveld kunnen overzien". Na de overwinning van woensdag op China met 10-8 volgde gisteren een triomf zonder glorie op Cana da, 10-9 (3-5, 3-1, 1-2, 3-1). Pas in de vierde minuut van de laatste perio de kwam Nederland voor het eerst aan een voorsprong, de slotminuut en een domme Canadese fout wa ren nodig voor de winst op een team dat een dag eerder door de Joegoslaven uit het water was ge speeld. De overwinningen van Neder land waren krap, maar voldoende voor een plaats bij de laatste zes. De eindronde begint feitelijk al met de laatste groepswedstrijd te gen Joegoslavië, want de uitslag De truc mislukte, Fahrner mocht gisteren starten in de troostfinale. „Ik was woedend op mezelf. Ik wil de mij hoe dan ook revancheren voor mijn stommiteit en iedereen bewijzen dat ik de sterkste zwem mer van alle deelnemers aan de 400 meter vrije slag was. Achteraf was ik dat dus ook. Het is mijn eigen schuld dat ik hier in de verkeerde finale heb gezwommen, maar dat ik het olympisch record van Dicar lo heb gebroken is voor mij toch een troost. Zij het een schrale". LOS ANGELES (GPD) Een van de favorieten voor de olympische marathontitel, de Noorse In- grid Kristiansen, dreigt haar onlangs in Oslo geves tigde wereldrecord op de 5000 meter te verliezen. Tijdens het gisteren afgesloten congres van de in ternationale atletiekfederatie (IAAF) werd de 28- jarige Noorse er van beschuldigd de reclameregels te hebben geschonden. Ingrid Kristiansen, die Europees recordhoudster op de marathon is, liep eind juni in Oslo als eerste vrouw de vijf kilometer binnen de vijftien minu ten: 14.58,89. Op haar tenue waren drie reclametek sten van verschillende firma's aangebracht en dit is volgens de IAAF-reglementen verboden. In no vember, wanneer de IAAF in het Australische Can berra vergadert, zal de definitieve beslissing vallen met betrekking tot Kristiansens wereldrecord. Wordt het record niet erkend, dan blijft Mary Decker met 15.08,26 wereldrecordhoudster. Welis waar liep de Zuidafrikaanse Zola Budd in januari van dit jaar een toptijd van 15.01,95, maar deze prestatie kon niet als wereldrecord erkend worden omdat ze toen nog de Zuidafrikaanse nationaliteit had, en de IAAF Zuid-Afrika niet als lid erkent. Het IAAF-congres hield zich ook bezig met de wijze waarop de Portugees Mamede begin juli in Stockholm het tienkilometerrecord verbeterde. Dit gebeurde met behulp van enkele hazen. Hoewel eerder besloten werd geen heksenjacht op de op deze wijze tot stand gekomen prestaties te gaan houden, zal door de IAAF toch nog eens onder zocht worden hoe Mamede die 27.13,81 verwezen lijkte. gaat 'mee' naar de groep waarin om de medailles wordt gestreden. Die tegenstander is letterlijk en figuur lijk van andere allure dan de Chi nezen en de Canadezen. Waar Ne derland met minimaal verschil woh, zette Joegoslavië de tegen standers overtuigender aan de kant. Canada werd met 13-4 versla gen, China met 12-7 en in geen van beide gevallen was de slotperiode nodig om de winnaar vast te stel len. Het is duidelijk, Nederlands wa terpolo heeft in het bad van de Pepperdine Universiteit in Malibu nog geen overweldigende indruk achter gelaten. Tegen Canada was het begin zelfs ronduit slecht, met een serie verdedigingsfouten, die door de Canadezen met graagte werden afgestraft. Coach Pocsik, niet de rustigste van de begeleiders in de Nederlandse Olympische af vaardiging, probeerde na die eerste periode de ploeg op een ander spoor te zetten. Er moest harder LOS ANGELES (GPD) Binnen een tijdsbestek van iets meer dan een minuut verklaar de Petra van Staveren gisteren in het olympische zwembad van Los Angeles de weten schap tot verliezer. Met de verovering van de gouden medaille op het nummer 100 meter schoolslag droeg de 18-jarige Kampense het bewijs aan dat sport zich ook anno 1984 niet altijd tot achter de komma laat analyseren. H.O.L.L.A.N.D.. HoUand spreekt dus toch nog een woordje mee bij het hanteren van de verdeelsleutel die toegang geeft tot de poort, waarachter de gouden olympische plakken lonken naar de sporters, van wie maar weinigen het bij deel name aan de Spelen alléén willen laten. „Volgens mij loopt er nu geen gelukkiger mens op aarde rond. dan ik", jubelde Van Stave ren, die zich met haar nieuwe Ne derlandse recordtijd (1.09.98) ook meteen op de erelijst van olympi sche recordhoudsters liét bijschrij ven. Vandaag de dag wordt de zwem- merij niet alleen in het water be dreven, maar vooral aan de droge kant van de bassinrand. Legers psychologen, wiskundigen, medi ci, computerspecialisten en andere afgestudeerde personen komen er tegenwoordig aan te pas om met behulp van hun strakke schema's de zwemsters en zwemmers op te stuwen naar prestaties, maar liever nog naar records en titels. Succes lijkt soms louter het resultaat van calculaties. Op z'n minst zullen al die 'wijs neuzen' zich gisteren achter de oren hebben gekrabd. Wat niet waar kon zijn, werd waar. Petra van Staveren tartte met haar 'gou den' race alle schema's, computer programma's en wereldranglijsten. „Zelf had ik Ottenbrite en Rapp getipt als winnaressen", erkende ook Van Staveren. De Canadese bleek evenwel niet bij machte haar te achterhalen en moest derhalve genoegen nemen met zilver. Tot wanhoop van het soms in massa hysterie vervallende Amerikaanse publiek viel Susan Rapp nergens te bekennen. Althans niet in de voorhoede van het deelnemers veld. Roemloos dobberde de win nares van het zilver op de 200 me ter schoolslag naar een zevende plaats. Van Staveren: „Het ging hart stikke goed. Zó goed zelfs dat ik op een tijd uitkwam, die ik nooit voor mogelijk had gehouden. Zelf had ik gehoopt op iets van 1.10". LOS ANGELES (AP) - De artsen die de Amerikaan Jeff Blatnick opdracht gaven te stoppen met worstelen en zich te concentreren op zijn behandeling, hadden waarschijnlijk zelf nooit gedroomd van een gouden plak op de Olympische Spelen. Blatnick wel. Na een paar ruzies met zijn specialisten gooide hij het met hen op een akkoordje: hij zou de therapie volgen, zolang maar niet van hem geëist werd dat hij zich gedroeg als een zieke. Gisteravond, twee jaar en twee maanden nadat hij te horen kreeg dat hij kanker had, viel Blatnick op zijn knieën en liet zijn tranen de vrije loop. Na een overwinning op de Zweed Thomas Johansson had hij de gouden medaille gewonnen in de super- zwaargewichtklasse grieks-romeins worstelen. Het was het voorlopige einde van een Odyssee die in mei 1982 begon toen er plotseling kleine bultjes in de nek van Blatnick verschenen. In juli van dat jaar kreeg hij van de dokter te horen dat hij op zijn 25ste kankerpatiënt was. "Met een operatie werd mijn milt verwijderd", zei hij, "en toen volgden de bestralingsbehandelingen". De artsen Werden kwaad toen hij zich niets aantrok van hun opdracht te stoppen met zijn trainingen. "Ik dacht, zo lang ik me niet ziek voel doe ik ook niet of ik ziek ben. Hoe meer je verandert, des te depressiever je wordt. Ik heb wat ik wilde nooit uit het oog verloren". Ongeveer een jaar na de diagnose werd Blatnick voorlopig gene zen verklaard en kon hij zijn training in alle ernst voortzetten. Er moesten gisteren heel wat bladzijden van het olympische ge schiedenisboek worden omgesla gen om te weten te komen, wan neer voor het laatst een Nederland se zwemster zichzelf in een goud kader had geplaatst. De terugblik in de historie voerde naar 1968, toen Ada Kok in Mexico zich de sterkste toonde op de 200 meter vlinderslag. De officials van het NOC hadden dus wel erg lang moeten wachten op de gelegenheid om achter een Nederlands succes aan te kunnen lopen. Na de opzienbarende 'one womanshow' van Petra van Stave ren bliezen de heren dan ook be hoorlijk in de bus, de zwemster werd getracteerd op een fles cham pagne. „Maar ik drink dat spul he lemaal niet", riep ze, aanvankelijk niet begrijpend wat ze met het ge schenk aan moest. Na luttele se conden met zichzelf te hebben overlegd, schudde Van Staveren een aantal malen ferm de fles, die vervolgens rap werd ontkurkt, waarna de samengestroomde foto grafen een gratis champagnebad kregen aangeboden. Eerder op de dag had ze nog enigszins geagiteerd rondgestapt in de nabijheid van het olympische zwembad. Haar serietijd was rede lijk (1.11.18), „maar onder mijn ver wachtingen". Van Staveren had in de vroege morgenuren te lang naar haar zin moeten wachten, voordat ze voor haar nummer werd opgeroepen. „Ik was hier om kwart over zeven al aan het inzwemmen, drie uur la ter was ik pas aan de beurt. Toen kwamen er nog twee valse starts overheen, ik was eigenlijk al moe, voordat ik goed en wel aan zwem men toe kwam". Aan de hand van de ervaringen, opgedaan in die serie, durfde Van Staveren evenwel te voorspellen dat „het in de finale met mij beter" zou gaan. „Want ik voel me sterker dan ook", verklaarde ze toen, „bo vendien is de tijd tussen het in zwemmen en de finale véél kor ter". Als in roes Ook schoolslagspecialiste bij uitstek zal bij het uitspreken van die woorden echter nooit hebben bevroed dat zij later op de dag in een tijdsbestek van iets meer dan een minuut de talrijke sportpsy- chologen voer voor dagenlang ge peins zou geven. Weliswaar op nieuw geplaagd door twee valse starts zwom ze als in een roes door naar de hoogste trede van het ere- platform. „In april heb ik examen gedaan, na de Spelen ga ik naar het VHBO in Zwolle. De tussenliggen de periode heb ik me uitsluitend geconcentreerd op zwemmen, kei hard getraind voor mijn doen. Elke dag wel drie, vier uur. Ik ben er sterker door geworden, maar hier had ik natuurlijk niet op gere kend". In de planning van de bestu deerd zelfverzekerde KNZB-coach Ruud Beele was Van Staveren al evenzeer als medaillekandidate over het hoofd gezien. Hooguit een finaleplaats zat er volgens hem in voor zijn pupil. „Maar ze is wel een droge, eentje die zich niet gauw het hoofd op hol laat jagen. Petra be schikt over een uitstekende menta liteit. Maar niet alleen daardoor heeft ze gewonnen, dit is een over winning die is behaald door de he le ploeg. Iedereen pept iedereen verschrikkelijk op". En inderdaad, de vooraf als gou den medaillekandidates geaffi cheerde Annemarie Verstappen en Conny van Bentum hielden bijna niet op hun teamgenote te felicite ren. „Wij zijn ontzettend blij voor haar", sprak bijvoorbeeld Verstap pen, die gisteren op de 100 meter vlinderslag juist buiten de prijzen viel. „Met Petra hopen we vrijdag ook goud te halen op de 4x100 me ter wisselslag", sprak Van Bentum, gisteren zevende op de 100 vlinder en nog altijd azend op haar eerste individuele succes op deze Spelen. „We kunnen de strijd met Ameri ka aan, zeker nu Petra zo in vorm is", hield ook Ruud Beele zich vast aan zijn optimistische kansbereke ningen. „Petra wordt de sleutelfi guur van de estafette". Zelf heeft Beele overigens wei nig bijgedragen aan de komeetach tige ontwikkeling van het lid van 'de Steur'. Hij gaf het zelf gisteren ook volmondig toe. Haar clubtrai- gewerkt worden, was zijn op dracht. Het lag echter niet aan de ar- beidslust van de ploeg, het zat hem veel meer in de slordigheid. Er was veel, soms bijna kinderlijk, balver lies, er zat weinig variatie en durf in de acties, zeker bij man-meer si tuaties, en er werd te dikwijls slecht (Van Belkum en Van Es) ge schoten. Alleen daardoor leek de Canadese doelman Rick Zayonc een absolute topper. De werkelijk heid was dat zijn reactievermogen alleen maar van waarde was door Nederlandse onvolkomenheden op momenten dat een luchtgeven- de treffer pakklaar op het water lag. Er werd ook wel gewerkt, maar de effectiviteit was gering. Het ver anderde eigenlijk pas ver in het derde kwart van de strijd. De Cana dezen, veel minder ervaren en ge schooid dan de Nederlanders en deelnemers bij de gratie van de af wezigheid van een aantal Oosteu- ropese landen, gingen tegen het slot slordiger, gehaaster spelen. Hun terug vallen maakte het de Nederlanders gemakkelijk. Een foutje was geleidelijk niet meer noodlottig, een misser in de dek king betekende niet onmiddellijk een treffer en aan de andere kant van het bad werden de gaten voor Zayonc steeds groter. Lande- weerd. Van Es, Buunk en Piel- stroom maakten er gebruik van in de laatste negen minuten om de achterstand van 6-8 te veranderen in weer een moeizame ning, 10-9. ARNHEM (ANP) - Het elektrici teitsverbruik in ons land stijgt 's nachts tijdens de sportuitzendin- gen over de Olympische Spelen met ongeveer honderd MegaWatt in vergelijking met wat normaal tussen 24 en 04.00 uur wordt ver bruikt. Dat komt overeen met wat tijdens een 'normale' nacht in de* provincie Friesland wordt ver bruikt. Dit heeft heeft de vereni ging van Samenwerkende Elektri- citeitsproduktiebedrijven (SEP) meegedeeld. Dit cijfer houdt een lichte stij ging van het verbruik in. Het is de SEP onmogelijk om aan de hand van het verbruik te bereke- hoeveel mensen precies hun tv-scherm of videorecorder 's nachts hebben aan staan. LOS ANGELES (Rtr) - De vrouw van een van top-managers van een multinational in computers is gear resteerd voor het verkopen van Olympische entreekaartjes op de zwarte markt. Kaartjes ter waarde van 15.000 dollar (45.000 gulden) werden gegeven aan Stephen Woz- niak, mede-oprichter van Apple- computers, in ruil voor een donatie van 300.000 gulden aan het organi satiecomité van de Spelen. Gisteren werd zijn vrouw Candi- ce op heterdaad betrapt bij het zwart verkopen van de kaartjes. Op het moment dat de politie ingreep, probeerde ze juist twee kaartjes voor het turnen te slijten voor 660 gulden per stuk. In haar tas wer den nog entreebewijzen gevonden voor een nominaal bedrag van 33.000 gulden. ner, ik weet de naam van die man niet eens, Strikker of zo, die is da gelijks met haar bezig geweest. Ja, Strikker heet-ie". Voor het gemak spelde Beele de naam, maar nadere informatie leer de dat het bleek te gaan om Strie ker, Anton Strieker. En van het be staan van die andere clubcoach van Van Staveren, Berry Hofsink, wist Beele kennelijk helemaal niet af. Maar ook een veel wijsheid uit stralende KNZB-coach kan zich weieens vergissen. Net als gisteren al die wetenschappers die zich in dienst van de sport stellen. Petra van Staveren zette hen even te kijk en gaf de zwemmerij de attractie van de onvoorspelheid terug, die de sport altijd zo aantrekkelijk heeft gemaakt, GERARD VAN PUTTEN LOS ANGELES (AP) - Terwijl de politie van Los Angeles de handen vol heeft aan het bevei ligen van de duizenden atleten die voor de Olympische Spelen naar de stad zijn gekomen, wordt op andere punten wat minder snel opgetreden dan normaal. Voor de duur van de Spelen heeft de politie besloten dat Europese vrouwen die topless aan het strand liggen niet wor den gearresteerd. Zij krijgen al leen opdracht hun bovenstukje aan te trekken. De in Europa al behoorlijk ingeburgerde mono- kini is in het puriteinse Ameri ka op de meeste stranden nog verboden. De tijdelijke borstentoleran- tie lijkt aan te slaan. De strand- bewaking zegt dat veel Ameri kaanse vrouwen, aangemoe digd door het voorbeeld van hun Europese zusters, voor de gelegenheid hun bovenstukje ook afwerpen. De strandwacht die daar iets van zegt, loopt kans tegenover een landgenote te staan die voordoet geen En gels te spreken. "Als we zeggen dat we de politie roepen als ze het niet aantrekken, dringt dat meestal wel door", zei een strandwacht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9