Kaping voorbij zonder geweld Huis weigert geheime steun verzet Nicaragua Turkse ex-premier gecensureerd Identiteit terroristen onbekend Namenlijst verdachte Argentijnse officieren Iraanse gevangenen last voor Frankrijk VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 BUITENLAND PAGINA 7 TEHERAN (Rtr./AFP/DPA) - Aan de kaping van de Boeing 737 van Air France is gister middag in de Iraanse hoofdstad Teheran een einde gekomen. De 44 passagiers en twee bemanningsleden van het toestel op het vliegveld Meherabad zijn ongedeerd. De drie kapers hebben zich overgegeven. Voordat zich in de cockpit een ontploffing voordeed, hadden de kapers hun gijzelaars uit het vliegveld geleid. Passagiers en bemanningsleden werden twee- tot driehonderd me ter van het toestel gebracht en ge dwongen op het platform te gaan liggen. Vlak daarop deed zich de PARIJS - De vijf gevangenen van wie de uitlevering nu door de ka pers van het Air France-toestel op het vliegveld van Teheran wordt geëist, hebben de Fransen al van het begin af aan als een graat in de keel gezeten. Nadat de vijf in juli 1980 een mislukte moordaanslag op de Iraanse oud-premier Baktiar hadden gepleegd, maakten ze zich wel schuldig aan moord op een nieuwsgierige vtouw die tijdens de aanslag op de overloop verscheen, en op de 25-jarige politieman Jean- Michel Jamme. door Rudolph Bakker De moord op Jamme bracht de politievakbonden ertoe te eisen dat de terroristen nu eens niet met ex cuses het land uit werden gezet, maar dat ze hun gerechte straf zou den ondergaan. Tot dan toe was de politiek van president Giscard d'Estaing geweest, zich zo snel mo gelijk van terroristen te ontdoen, die als gewone gevangenen het ef fect van een smeulende tijdbom hadden. Het duidelijkste voorbeeld van deze politiek was de uitwijzing van de Iraakse 'diplomaat' die tijdens de gijzeling van de ambassade van Irak in Parijs op 2 augustus 1978 naar buiten was gekomen om zich zogenaamd over te geven, maar die op het laatste moment een politie- inspecteur doodschoot. En in '72 liet de Franse president de vermoe delijke leider van de PLO-terroris- ten, Aboe Daoed, gaan, die verant woordelijk zou zijn geweest voor WARSCHAU (UPI/AFP)- De Ver enigde Stateh zullen een deel van de sancties tegen Polen opheffen als over enkele weken de amnestie- maatregel die Polen vorige maand afgekondigde "volledig en rede lijk" is uitgevoerd. De Amerikaan se zaakgelastigde in Warschau. John Davis, heeft dat gisteren la ten weten aan het Poolse ministe rie van buitenlandse zaken, zo be richtte het Poolse persbureau PAP. De Verenigde Staten zullen zich dan niet langer verzetten tegen toe treding van Polen tot het Interna tionale Monetaire Fonds. De Pool se luchtvaartmaatschappij LOT mag haar vluchten op de Verenig de Staten hervatten op voorwaarde dat Warschau de klacht intrekt die was ingediend bij de Internationa le Organisatie voor de burgerlucht vaart. Ook zijn de Verenigde Sta- Twist joodse rabbijnen JERUZALEM (UPI)- Niet-or- thodoxe Amerikaans-joodse leiders zijn een campagne be gonnen tegen een Israëlisch wetsontwerp dat alleen aan or thodoxe rabbijnen het recht toekent om vast te stellen wie jood is. De Amerikaanse rabbij nen spraken van een "perma nente belediging" aan het adres van conservatieve en liberale joden. Krachtens dit wetsontwerp, in Israel bekend als het "wie is jood"-amendement, krijgt het orthodoxe rabbinaat het alleen recht om bekeringen tot het jo dendom geldig te verklaren. Bekeringen door liberale of conservatieve rabbijnen verlie zen dan hun geldigheid. Het aannemen van dit wetsontwerp is een belangrijke eis die de re ligieuze partijen in Israel ver binden aan hun eventuele deel neming aan een nieuwe rege ring. Sinds 1970 komen kinderen van joodse moeders en dege nen die onder de hoede van een officieel bevestigde rabbijn tot het jodendom zijn overgegaan in aanmerking voor het Israë lisch staatsburgerschap, op grond van de wetten die de te rugkeer naar Israël regelen. explosie in de cockpit voor. Het officiële Iraanse persbureau Irna deelde mee dat de explosie niet tot brand in het vliegtuig heeft geleid. De schade aan het toestel het bloedbad tijdens de Olympi sche Spelen in München in '72. Na de moordaanslag op oud-pre mier Baktiar en de moord op de politieman Jean-Michel Jamme bezweek president Giscard voor de druk van de politiebonden. De vijf terroristen werden veroordeeld tot zware straffen, een van hen tot 20 jaar dwangarbeid, de anderen tot levenslang. Meteen al na deze ver oordeling regende het dreigemen ten vanuit Iran. Niet alleen de uit levering van oud-premier Bakthiar werd geëist, maar ook die van de vijf gevangenen, en als een en an der niet snel zou geschieden viel er met represailles te rekenen. De Franse kolonie in Iran zou daarvan ook de gevolgen ondervinden. Van een Franse kolonie in Iran is intussen geen sprake meer. Nadat president Giscard aan de ayatollah Chomeini politiek asiel had ver leend in het landelijke Neauphle le Chateau, en Chomeini, zijn gast heer uitvoerig dankend, in februari 1979 naar zijn vaderland was terug gekeerd, was het uit met de idylle Giscards opvolger Mitterrand mikt voor de veiligstelling van zijn olievoorraad niet meer op Iran, maar op Irak. Het gevolg daarvan is dat het land van de ayatollah nu met Franse straalvliegtuigen en ra ketten wordt bestookt. Door zijn uitputtingsoorlog met Irak heeft Iran zich echter dermate geisoleerd, dat het ermee begon nen is op voorzichtige manier nieu we banden met onder andere Frankrijk te zoeken. Dat is er de verklaring voor, aldus luiden de commentaren in Parijs, dat de pas sagiers van het Air France-toestel op de luchthaven van Teheran donderdagochtend door de kapers nog niet waren doodgeschoten. VS heffen deel sancties tegen Polen op ten bereid de wetenschappelijke uitwisselingen tussen beide landen te hervatten. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Warschau bevestigde dat het gesprek had plaats gehad, maar wilde niets meedelen over de inhoud van het besprokene. PAP meldt niets over de sancties die in Polen het hardst zijn aange komen: het verbod op de verstrek king van Amerikaanse handelskre dieten voor de aankoop van voed- ISTANBOEL - Een serie artikelen in het Turkse dagblad Cumhuriyet van oud-premier Bulent Ecevit over de onlangs herdachte Turkse operaties op Cyprus van 20 juli 1974, moest deze week op last van de militaire autoriteiten worden af gebroken. Ecevit droeg als eerste- minister de volle verantwoording voor deze operatie, en het was dus interessant kennis te nemen hoe hij er tien jaar later op terugzag. door Frans van Hasselt Maar hij staat tevens bovenaan de lijst van degenen die door de mili taire autoriteiten voor tien jaar van politieke activiteit zijn uitgesloten, en het ophalen van deze herinne ring werd bij nader inzien ook „als politieke activiteiten" aangemerkt. Gememoreerd moet worden dat het ook een publiek geheim is, dat Ecevit achter de schermen eep rol speelt bij de oprichting van een nieuwe partij van „democratisch links", die een tegenwicht moet vormen tegen de twee als zodanig reeds functionerende partijen, waarvan de belangrijkste niet in het parlement mocht worden ver tegenwoordigd. Ecevit vindt dat al lebei die andere partijen te weinig „vanuit de basis van het volk" tot stand zyn gekomen. lijkt mee te vallen, aldus ooggetui gen op het vliegveld van Teheran. Na de korte explosie in de cock pit voerden de kapers een kort ge sprek met een Iraanse functiona ris. Zij ontdeden zich vervolgens van hun wapens en gaven zich over. Veiligheidstroepen hebben de gijzelaars naar een hotel in Te heran overgebracht. De Iraanse au toriteiten hebben tot dusver de identiteit van de kapers niet be kend gemaakt. De Boeing 737 van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France werd twee dagen geleden gekaapt toen het onderweg was van Frank fort naar Parijs. Het landde kort nadien in Genève waar de kapers eisten dat de Boeing naar Teheran zou vliegen. Via de Libanese hoofdstad Beiroet en Lanarka (Cy prus) bereikten de kapers in de nacht van woensdag op donderdag inderdaad hun doel. I^e kapers eisten de vrijlating van vijf aanhangers van Chomeini die in Frankrijk gevangen zitten na een aanslag, op 18 juli 1980, op de laatste premier tijdens het sjah-be wind, Baktiar. De Franse premier Laurent Fabius verklaarde gister ochtend na een vergadering van het crisisteam dat de verantwoor delijkheid voor de gebeurtenissen op de luchthaven van Teheran vol ledig bij de Iraanse autoriteiten ligt. Iran daarentegen wees die ver antwoordelijkheid van de hand. Gistermiddag verscherpte zich de situatie rond de gekaapte Boeing. Bekend werd dat de ka pers explosieven in het toestel had den aangebracht en dat zij op het punt stonden één van de gijzelaars, een Fransman, te executeren. De kapers hadden opnieuw een ulti matum gesteld dat om vier uur Ne derlandse tijd zou aflopen. De kapers dreigden het toestel op te blazen wanneer Parijs niet aan de eisen zou tegemoet komen. De explosie in de cockpit wekte daarom aanvankelijk bij sommige ooggetuigen grote consternatie. Nadien bleek dat alle passagiers en bemanningsleden het toestel op dat moment al hadden verlaten. Volgens het Iraanse persbureau Irna verkeren zij in „goede gezond heid". De kaping heeft in totaal 45 uur geduurd. sel en grondstoffen en de intrek king van de clausule van "meest- begunstigde natie", die inhoudt dat de Verenigde Staten een lage invoerheffing hanteren voor de produkten uit het begunstigde land. In een latere verklaring van het persbureau PAP staat dat Polen het recht heeft een onvoorwaarde lijke opheffing van de sancties te verwachten. De eerste lezing van van de Amerikaanse voorstellen leidt tot de conclusie dat de Amerikaanse regering zich blijft bemoeien met de soevereine be slissingen van de Poolse autoritei ten, aldus PAP. „De Poolse maatschappij 'heeft het recht een onvoorwaardelijke opheffing van de illegale restricties te verwachten, alsook een vergoe ding voor materiële en immateriële verliezen", aldus het persbureau. Ecevit is echter voor de huidige legertop een „niet-persoon". Toen twaalf dagen geleden de „vredes operatie" op Cyprus op de Turkse radio en televisie uitvoerig werd herdacht, werd zijn naam in het ge heel niet genoemd, evenmin trou wens als die van de toenmalige op perbevelhebber Sancar, die met Ecevit nogal goede betrekkingen onderhield. Dit was wel een absoluut diepte punt in de geschiedenis van de Turkse radio en televisie TRT sinds de militaire staatsgreep van 1980, en deed denken aan de „re touchering van de geschiedenis" zoals die in de Sowjet-Unie wordt toegepast. De pers van rechts tot links kon vrijelijk lucht geven aan haar verontwaardiging en hilariteit over dit verschijnsel. Het feit ech ter dat Ecevits serie nu is gestopt, zou erop kunnen duiden dat zij er in de toekomst op moet rekenen, ook weer wat harder te worden aangepakt. Er is sprake van, dat de onregel matige telefoontjes die de kranten tot nu toe uit het militaire hoofd kwartier kregen, zullen worden vervangen door regelmatige bij eenkomsten eens in de week, van de hoofdredacteuren met de mili taire commandant van Istanboel, waarin ze te horen zullen krijgen waarover ze de komende week wel en vooral niet mogen schrijven. De PARIJS (ANP) - Morgenmiddag om twee uur onze tijd wordt van de Franse ruimtebasis Kourou, in Frans Guyana, de Europese draag- raket Ariane-3 gelanceerd. De ra ket is een sterkere uitgave van de Ariane-serie en zal twee kunstma nen in een baan om de Aarde bren gen. Dat zijn de ESC-2, de tweede satelliet in een systeemserie van Europese verbindingskunstmanen en Telecom-1, de eerste Franse za- kencommunicatiesatelliet. In vergelijking met Ariane-1, waarmee 9 lanceringen zijn uitge voerd, beschikt de Ariane-3 over sterkere motoren. Daarom kan de ze raket een last van 2.5 ton mee voeren, tegenover 1,8 ton bij zijn voorgangers. Bij vorige lancerin gen zijn de Ariane-raketten derma te betrouwbaar gebleken dat Aria- nespace, de organisatie die de com merciële lanceringen verzorgt, het niet nodig vond eerst een proeflan- cering met de 47,7 meter lange Ariane-3 te laten uitvoeren. De ECS-2, die door de Ariane-3 naar zijn stek in de ruimte wordt rechtse krant Tercuman zal alvast stellig moeten afzien van haar plan Ecevits vroegere rechtse rivaal, oud-premier Demirel. een serie te laten schrijven over diens bijdrage aan het scheppen van een „Groot Turkije" De Turkse dagbladen, op de twee grootste na (waarvan er een in het geheel niet over politiek schrijft) krijgen het ook econo misch steeds moeilijker. De pa- pierprijs is de laatste vier jaar ver viervoudigd en de prijs van de kranten zelf heeft daarmee gelijke tred gehouden. Hoewel de bevol- Morgen vertrek van Ariane-3 gebracht, is onder de coördineren de leiding van de door elf landen opgerichte ruimtevaartorganisatie ESA (European Space Agency) ge bouwd door een combinatie van ongeveer 36 ondernemingen in de ze landen. De communicatiesatel liet is beschikbaar voor gebruik door 20 landen die lid zijn van Eu- telsat, de Europese organisatie voor telecommunicatie via satellie ten. De eerste kunstmaan van deze serie, ECS-1, staat sinds juni 1983 in de ruimte en functioneert uitste kend. Deze satellieten, die een le vensduur van minimaal zeven jaar hebben, leveren twee diensten. Ten eerste verzorgen zij PTT-tele- foonverbindingen tussen de lan den die lid zijn van internationale PTT-organisatie CEPT. Hun twee de taak is het distribueren van tele king sinds 1977 met 7 miljoen is toegenomen, is het aantal kranten lezers in die periode afgenomen van 2,1 miljoen tot 1,7 miljoen per dag. Istanboel, waar zowat alle kran ten uitkomen, zal ook ongetwijfeld zolang mogelijk onder de staat van beleg blijven die nog in 41 van de 67 provincies heerst. In 26 provin cies is deze afgeschaft, maar in elk daarvan vervangen door de noodtoestand, waarbij de provin cieprefect uitzonderlijke bevoegd heden behoudt. Een andere terugslag op de weg naar de „normalisering" vormt het proces voor twee krijgsraden tegen 56 grotendeels zeer bekende figu ren. dat deze maand gaat beginnen Zij worden beschouwd als de „rad draaiers" van de 1256 intellectue len en kunstenaars die enkele maanden geleden een petitie on dertekenden, die werd aangebo den aan president Evren en parle mentsvoorzitter Karaduman, en waarin werd gepleit voor herstel van mensen en burgerrechten in Turkije. De verdachten trotseren straffen tussen drie maanden en een jaar. Oorspronkelijk zou er één proces komen, in Ankara, maar er werd goedgunstig beschikt op een verzoek van 21 van de verdachten hun proces in Istanboel te houden, omdat het „misdrijf' - de onderte kening - daar was gepleegd. visieprogramma's tussen de lidsta ten van de European Broadcasting Union (EBU). Men moet zich deze technologisch hoogwaardige ECS- toestellen voorstellen als een onge veer 2,5 x 2,5 meter grote doos met aan weerskanten twee „vleugels", die samen een lengte van bijna 14 meter hebben. De tweede satelliet die de Aria ne-3 in de ruimte zal brengen is Te lecom-1. Hij gelijkt uiterlijk veel op de ECS. De belangrijkste mogelijk heden die deze „zakenkunstmaan" aan particuliere bedrijven biedt zijn een digitale datacommunica- tiedienst, transmissie van compu tergegevens, bijvoorbeeld van bij kantoren van banken naar het hoofdkantoor, het fotografisch overbrengen van materiaal en ten slotte teleconference, waarbij per sonen of groepen ongeacht de af stand met elkaar kunnen spreken en elkaar tegelijkertijd zien. Het Franse ministerie van defensie zal van de satelliet gebruik maken als betrouwbaar en veilig transmissie middel. De president zal waarschijnlijk vandaag wel meer geld voor hulp aan Centraal-Amerika krijgen, als zijn volledige pakket aan gevraag de extra buitenlandse hulp wordt behandeld door de begrotingsco- missie van de senaat Tijdens de stemming in het Huis van Afgevaardigden voorspelde de hoogste Amerikaanse militaire commandant in Centraal-Amerika, legergeneraal Paul Gorman, dat El Salvador met de verhoogde militai re hulp de oorlog tegen het linkse verzet in twee jaar kan winnen. Te genover de begrotingscommissie zei hij echter ook „geen omstandig heden te kunnen zien waarin het nuttig voor onze belangen zou kun nen zijn (Amerikaanse) troepen bij dat conflict te betrekken". De Salvadoraanse president. Jo se Napoleon Duarte, heeft ver klaard in het najaar een offensief van het linkse verzet te verwachten in het westen van El Salvador. Een gebied dat tot vorige week tamelijk ongeschonden was in de burger oorlog. „Wc hebben veel beweging van guerrillatroepen in (de westelijke) provincie Santa Ana ontdekt. Daar bereiden ze hun offensief voor, niet Campagneleider Mondale stapt op NORTH OAKS (Rtr./AFP) - Bert Lance. Mondales campagneleider voor de komende presidentsver kiezingen, heeft gisteren nauwe lijks drie weken na zijn benoeming op die post, zijn ontslag ingediend. Mondale heeft het ontslag aan vaard. Bert Lance, voorzitter van de de mocratische partij van de staat Georgia, heeft zijn ontslag per brief ingediend, zonder bijzonderheden over zijn beslissing te geven. Wal ter Mondale zei in een verklaring „Ik betreur Berts besluit, maar ik accepteer het". In het democratische kamp gin gen de afgelopen dagen al geruch ten over het voornemen van Lance ontslag te nemen. Hij zou niet te vreden zijn geweest met zijn slecht omschreven rol in de verkiezings campagne van Mondale. Brand in kern centrale VS ROWE (Massachusetts) (UPI) - Een brand heeft een van de veiligheids systemen van de Yankee-kerncen trale in het Amerikaanse plaatsje Rowe uitgeschakeld. De centrale, 200 kilometer ten noordwesten van Boston, is daardoor voor onbepaal de tijd buiten gebruik gesteld. Een woordvoerder van de centrale heeft verklaard dat er geen straling is vrijgekomen en dat er geen ge wonden zijn. De brand brak uit in een gebouw dat los staat van het reactorge bouw en werd door automatische blussystemen gedoofd. Na twee uur was de brand volledig geblust Andere veiligheidssystemen die dezelfde functie vervullen als de uitgebrande, bleven volgens de woordvoerder intact. De woordvoerder kon niet zeg gen hoe lang de centrale, de oudste commerciële kerncentrale van de Verenigde Staten, buiten gebruik zal blijven. Ook de omvang van de schade is nog niet bekend. BUENOS AIRES (Rtr.-UPI) - Zes Argentijnse groeperingen die actie zijn op het gebied van de mensenrechten hebben gisteren een lijst met namen van 896 officieren aan de Senaat voorgelegd die betrokken zouden zijn bij de verdwijning van duizenden Argentijnen tijdens de periode dat de militairen de macht hadden Het is voor het eerst dat een dergelijke lijst bekend is gemaakt. De publikatie volgt op de arrestatie van de voormalige militaire presi dent Jorge Videla in verband met zijn aandeel in de meedogenloze anti- guerrillacampagne. Videla was de man die in 1976 de gekozen president Isabel Peron ten val bracht. Hij trad in 1981 af. Krachtens een decreet van de burgerpresident Raul Alfonsin moet hij voor de krijgsraad verschij- Alfonsin werd in december 1983 geinstalleerd wat een einde maakte aan bijna acht jaar militair bewind. Een van zijn eerste daden als presi dent was het gelasten van vervolging tegen de voormalige juntaleden die het bevel gaven tot de repressie en de uiteindelijke verantwoordelijkheid dragen voor de zogenoemde „vuile oorlog" Een woordvoerster van de organisaties zei dat de lyst is gepubliceerd om te voorkomen dat een van de betrokken officieren in aanmerking komt voor promotie waaraan de Senaat binnenkort zijn fiat moet geven Ongeveer 250 officieren staan al onder verdenking van schending van de mensenrechten en van corruptie. Greenpeace mag de DDR niet in AMSTERDAM (GPD) - De milieuorganisatie Greenpeace is niet welkom in Oost-Duitsland. Een verzoek aan partijleider Ho- necker om op 6 augustus met het schip Sirius een bezoek aan de ha venstad Rostock te brengen, is af gewezen. Een reden is niet opgege ven. Greenpeace wilde op 6 augustus, de dag waarop de atoomaanval op Hiroshima wordt herdacht, van ge dachten wisselen met leden van de Oostduitse vredesbeweging en po litici over de impasse in het overleg over de wapenbeheersing. De reis van de Sirius zou worden ondernomen in het kader van een campagne om Oost- en Westeuro- pese landen aan te zetten tot pogin gen de VS en de Sowjet-Unie weer aan de onderhandelingstafel te krijgen. Greenpeace pleit voor stopzetting van atoomproeven als eerste stap op weg naar nucleaire ontwapening. PARIJS - Een bomexplosie heeft gisteravond, zware schade toe gebracht aan de kantoren van het Europese Ruimtevaartbu reau ESA in Parijs. Twee per sonen, waarschijnlijk voorbij gangers, zijn bij de aanslag lichtgewond geraakt. Aangenomen wordt dat er sprake is van een aanslag ge pleegd door de extreem-linkse organisatie Action Directe. Op de muren van het het ESA-bu- reau stond geschilderd „oorlog aan de oorlog", terwijl op een andere plaats „UC Ciro" stond geschreven, hetgeen een afkor ting is van Strijdgroep Ciro Rizzato. Rizatto was een Ita liaanse linkse terroristdie vo rig jaar herfst tijdens een ban koverval in Parijs door de poli tie werd doodgeschoten. (foto: ANP/AFPl WASHINGTON (Rtr.)- Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft de regering gisteren opnieuw verboden geheime steun te geven aan de rebellen die proberen de sandinistische regering van Nica ragua omver te werpen. Het ver bod is toegevoegd aan de begro ting voor de inlichtingendiensten, die het Huis gisteren goedkeurde. In het Huis van Afgevaardigden is Afluisteren telefoon soms strijdig met mensenrechten STRAATSBURG (DPA/ANP) - De ontbrekende rechtsgrondslag in Groot Brittanie wanneer wordt overgegaan tot het afluisteren van telefoons is een schending van de rechten van degenen wiens telefoon wordt afgeluisterd. Dit heeft het Europees Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg in een vonnis gezegd. Het hof van de Raad van Euro pa, een samenwerkingsverband van 21 democratische Westeuro- pese landen, deed uitspraak in een zaak die de 47-jarige antiquair James Malone uit Surrey tegen de Britse regering had aangespan- In 1978 werd Malone vrijgesproken van een aanklacht wegens heling. In de loop van het proces werd echter bekend dat de politie tijdens het vooronderzoek zijn telefoon had afgeluisterd. Een klacht daartegen werd door een Britse rechtbank van de hand gewezen omdat afluisteren zonder rechtsgrondslag terecht zou zyn. In de zaak voor het Europees hof voor de rechten van de mens betoogde Groot Brittannië dat het afluisteren van telefoons een inperking van het recht op vrij briefverkeer is, maar dat in een democratisch land om misdaad te voorkomen mogelijk moet zijn, ook als dit geschiedt op grond van ongeschreven recht. Het Euro pees hof daarentegen noemt het in het vonnis willekeur. Als ge volg van de uitspraak zal het Verenigd Koninkrijk zijn wetgeving moeten aanpassen. Een soortgelijke klacht tegen de Bondsrepu bliek werd van de hand gewezen. In dat land is het afluisteren van telefoons wel bij wet geregeld. Bulent Ecevit mag memoires niet in krant publiceren de Democratische partij in de meerderheid. Het Huis heeft in het verleden al herhaaldelijk zijn goedkeuring ge weigerd voor de hulp die de rege ring langs de kanalen van de in lichtingendienst aan de rebellen wil geven. Slechts eenmaal, in 1984, ging het Huis akkoord met het toekennen van 21 miljoen dol lar voor deze operaties. Een dag eerder legde het Huis van Afgevaardigden het verzoek van president Reagan naast zich neer om de hulp aan Centraal- Amerika sterk uit te breiden. Voordat het Huis de aanvullende begroting voor 1984 ad ruim 16 mil jard gulden aanvaardde, weigerde het een pakketvoorstel van presi dent Reagan van ruim 1,1 miljard gulden op te nemen. Daarvan be stond een kleine 400 miljoen gul den uit militaire hulp aan El Salva dor. De door het Huis aanvaarde begroting voorziet slechts in ruim 700 miljoen gulden van de door Reagan gevraagde totale bijko mende buitenlandse hulp a ruim 2,8 miljard gulden. in het oosten", zei Duarte woens dag in een vraaggesprek. Volgens recente rapporten van de Salvado raanse inlichtingendienst bereidt de guerrilla-beweging Nationaal Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN) voor deze herfst een groot militaire offensief voor om Duarte naar de onderhandelingstafel te dwingen. Maar deze rapporten sug gereerden dat de guerrillastrijders hun campagne zouden beginnen vanuit de traditionele bolwerken in het oosten en westen en niet vanuit het westen. Militaire deskundigen hebben gezegd dat een succesvol offensief in het westen, waar bijna 40 pro cent van Salvadors koffie wordt geproduceerd, verwoestend effect kan hebben op de al geteisterde economie. De Salvadoraanse troe pen in het westen hebben weinig gevechtservaring en de meeste ste den worden verdedigd door para militaire Burgerwachttroepen, waardoor ze een gemakkelijk doel wit zijn voor aanvallen van rebel len, menen deze deskundigden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7