Meer vakanties naar buitenland Veto tegen Booy Clean genegeerd Bondsgelden ingenomen Goed herstel Denemarken Turken bij NS halen veelal pensioen niet VS lenen 157 miljard Gemiddelde reissom fors gedaald PTT heeft ernstig gebrek aan HBO-ers Niet stoppen met verkorting werktijd PAGINA 6 ECONOMIE VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 Het EIM constateert dat de wensen van de prijsbewuste consument steeds gevarieerder worden. Het aantal geheel verzorgde reizen neemt af. Voorlichting en advise ring zullen in de toekomst meer moeten worden afgestemd op de kritische consument met meer reiservaring, zo meent het EIM in de studie, die tot stand kwam in sa menwerking met de Nederlandse Middenstands Bank. In 1983 maakte 35 procent van de vakantiegangers met een buiten landse bestemming gebruik van de diensten van een reisbureau. Vijf procent regelde het vervoer via het reisbureau, nog eens vijf procent het verblijf, terwijl 25 procent een volledig verzorgde buitenlandse vakantie via het reisbureau regel de. De belangstelling voor „pakke treizen", waarbij zowel het vervoer als het verblijf door een reisorgani satie wordt geregeld, loopt wat te rug. Naast de economische terug gang, speelt de belangstelling voor individuele vormen van toerisme een rol. De reisbranche speelt reeds op deze trend in door te ko men met „clubvakanties" voor jon geren, doe-vakanties, waar de na druk ligt op sport, en met reizen speciaal gericht op ouderen, al- leenreizenden en naturisten. Het aantal traditionele reisagent schappen bedraagt zo'n 1200, waar van ruim 90 procent aangesloten bij de ANVR. Deze reisagentschap pen nemen circa 80 procent van al le boekingen voor buitenlandse Kort zakelijk Thomas Rap De uitgever Thomas Rap is sinds 1 augustus in dienst bij de uitge versmaatschappij Elsevier, zo heeft de laatste vandaag bekendge maakt. Thomas Rap heeft jaren de uitgeverij 'Erven Thomas Rap' ge dreven, die werk publiceerde van schrijvers als Mensje van Keulen, Levi Weemoedt, Tim Krabbé, Hee- re Heeresma en Hans Vervoort. Hij is tevens free lance radiomedewer ker en heeft zelf ook boeken ge schreven. Failliet Door het faillissement van de Rhedense Kunststof- en Alumium- industrie Rhedal BV in het Gelder se Rheden komen de 26 werkne mers van dat bedrijf op straat te staan. Het faillissement, dat woensdag werd uitgesproken door de rechtbank in Anrhem, brengt bovendien nog eens ruim honderd arbeidsplaatsen bij drie andere on dernemingen in de regio in gevaar, die grotendeels van de produktie bij Rhedel afhankelijk zijn. Minihouse Het automatiseringsbedrijf Mini- house in Gouda heeft over het eer ste halfjaar van 1984 een winst voor belasting behaald van 2,7 miljoen gulden. In dezelfde periode van 1983 bedroeg het resultaat 2 mil joen gulden, zo heeft het bedrijf vandaag bekendgemaakt. De in vesteringen stegen met 79 procent tot 4,3 miljoen. Die stijging werd vooral veroorzaakt door uitbrei ding van de kantoorruimte. Het aantal personeelsleden nam in het eerste halfjaar namelijk toe van 50 tot 163. Siemens Het Westduitse elektroconcern Siemens heeft in de eerste negen maanden van het lopende boekjaar voor 36,1 miljard mark aan orders binnen gekregen, drie procent meer dan in dezelfde periode van het vorige boekjaar. Vanuit het buitenland werd met achttien mil jard mark zes procetn meer be steld, zo heeft de onderneming gis teren laten weten. De winst na be lasting kwam uit op 642 tegen 583 miljoen mark. Sigaretten Er zijn vorig jaar over de hele we reld 4,56 biljoen sigaretten gepro duceerd, ongeveer evenveel als in 1982. De produktie in de Verenigde Staten verminderde met 3,9 pro cent tot 667 miljard stuks. Van de belangrijkste producerende lan den wisten alleen Nederland, West- Duitsland, Italië, China, de Sovjet- Unie en Egypte hun produktie te vergroten. Elders had de produktie te lijden onder accijnsverhogin gen, de ongunstige economische situatie en bezorgdheid over de ge varen van roken voor de gezond heid. vakantiereizen voor hun rekening. Daarnaast zijn er ruim 3500 bank- vestigingen die zich met verkoop van reizen bezighouden. Jaarlijks gaan ruim acht miljoen Nederlanders één of meer malen met vakantie. In totaal gaat het om ruim 11 miljoen vakanties van min stens vier dagen, waarvan er zo'n zes miljoen in het buitenland wor den doorgebracht. In 1983 ging 59 procent van de bevolking met DEN HAAG (GPD) - De PTT heeft dringend behoefte aan vijf tot zeshonderd HBO-ers en acade mici. Zo mogelijk zullen die al bin nen een jaar moeten worden aan getrokken. Ze zijn nodig op de af delingen post, telecommunicatie en automatisering. Dit zegt drs. H. Stremmelaar, hoofd van de Centra le Afdeling Personeelsvoorziening in de personeelskrant van de PTT. Stremmelaar noemt de behoefte aan hoog opgeleid personeel „ex plosief'. Academici zijn vooral nodig voor alle in ontwikkeling zijnde terrei nen als: techniek, marketing, com merciële afdelingen, datatransmis sie en informatica. „Daarvoor heb ben we medewerkers nodig die van méér vakken tegelijk verstand hebben", zegt de PTT-man. Ver trekkend personeel moet worden vervangen door anders opgeleiden omdat de PTT zich de laatste tijd „slagvaardiger en commercieel" opstelt, aldus Stremmelaar. Jaar lijks weet de PTT uit eigen gelede ren al voor zo'n 15 procent in de behoefte aan hoger-geschoolden te voordien. Dat is nu niet voldoende meer. De afdeling post van de PTT ver wacht een grote uitstroom van ho ger personeel als gevolg van de nieuwe „40-dienstjarenregeling" HILVERSUM (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkge legenheid) is het volstrekt oneens met de grootste werkgeversorgani satie VNO. Die vindt dat het proces van arbeidstijdverkorting (atv) voorlopig moet worden stopgezet. Voor de NCRV-radio noemde De Koning dat standpunt gisteren „verkeerd en niet verantwoord met de huidige stand van de werkloos heid". Volgens de minister is het vol strekt onverantwoord om niet ie dere beschikbare economische ruimte aan te wenden voor een be tere verdeling van de arbeid. Die betere verdeling kan volgens hem het beste door arebidstijdverkor- ting wordne gerealiseerd. De Koning kondigde aan, dat hij er in gesprekken in de Stichting van de Arbeid met alle kracht op zal aandringen om ook in de con tracten voor 1985 en volgende ja ren herverdeling van arbeid tot een centraal punt te maken. De vakbe- ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse tankschoonmaakbedrijf Booy Clean wordt weer betrokken bij de plannen voor oprichting van een Haven- en Ontvangst Installa tie (HOI) voor de verwerking van tankresten van zee- en binnen vaartschepen in de Rotterdamse haven. De bedrijven Matex/Van Ommeren en Paktank hebben gis teren een veto van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) voor deelneming van Booy aan zo 'n be drijf naast zich neergelegd en be sloten de gesprekken met Booy te heropenen. Die gesprekken waren eind 1983 gestaakt, nadat de minister Booy aansprakelijk had gesteld voor aanzienlijke verontreiniging van de Rotterdamse Geulhaven. Het bedrijf kon daardoor niet meewer ken aan de plannen met Matex en Paktank, die technisch en finan- vakantie, waarvan 13 procent twee maal en vier procent driemaal of vaker. In de zomermaanden zijn Frankrijk, West-Duitsland en Spanje favoriet. De verwachtingen voor 1984 zijn voor de reisbureaus redelijk opti mistisch. Hoewel de consument als gevolg van de recessie kostenbe wuster en kritischer is geworden, is er in 1984 duidelijk sprake van een zekere inhaalvraag. waardoor medewerkers eerder dan gedacht met pensioen kunnen. Daarnaast is er de noodzaak van het kwalitatief versterken van staf functies. Al met al schat de PTT- Post de behoefte aan hoger opge leid personeel tussen de 100 en de 150 man. Bij Telecommunicatie kunnen op korte termijn 270 HBO'ers en academici aan de slag. Bij andere bedrijfsonderdelen (o.a afdeling Automatisering) zijn nog eens 130 mensen extra nodig. De PTT heeft volgens Stremme laar altijd relatief weinig hoger op geleiden in dienst gehad. „Dat is niet meer houdbaar. Als we als be drijf temidden van de concurrentie de beste willen zijn, hebben we kwalitatief goed opgeleide mensen nodig", aldus het hoofd van de af deling Personeelsvoorziening. Stremmelaar ziet wel problemen om aan nieuwe HBO'ers en acade mici te komen. „Als PTT zul je moeten betalen wat het bedrijfsle ven betaalt, wil je de broodnodige - maar schaarse - deskundigheid kunnen aantrekken. Extra drem pels daarbij vormen het „inleve ren" waardoor de ambtenarensala rissen aanzienlijk zijn gekort". Ook de PTT-spreiding heeft volgens Stremmelaar een negatieve in vloed op de werving van nieuw personeel. weging, zo zei de minister, heeft volstrekt gelijk als zij op uitbrei ding van de atv aandringt. cieel door als zeer gunstig beoor deeld door de overheid. Ten onrechte Booy Clean heeft afgelopen maanden hernieuwde interesse ge toond voor een deelneming aan de HOI, naar aanleiding van een reeks van gewonnen juridische procedu res tegen minister Smit-Kroes bij de Raad van State. Daarbij werd onder meer bepaald dat de minis ter de lozingsvergunning van Booy ten onrechte heeft ingetrokken, dat de verontreiniging van de Geulhaven niet uitsluitend aan Booy te wijten is en dat minister Smit-Kroes Booy een bijdrage van twaalf miljoen gulden voor de bouw van een zuiveringsinstallatie ten onrechte heeft onthouden en alsnog zal moeten uitkeren. Booy wachttf de afgelopen tijd UTRECHT (ANP) - De Turkse werknemers bij de Nederlandse Spoorwegen zijn eerder uitgeran geerd dan hun Nederlandse colle ga's. Veel Turkse NS'ers zijn na zo'n twintig jaar wonen en werken in ons land op hun 40-ste of 45-ste jaar uitgeput en gaan dan ook al op die relatief jonge leeftijd de WAO in. De VUT of het pensioen halen de meeste Turken niet. Dat stelt H.A. Topcuoglü, maat schappelijk werker bij NS, die in het kader van zijn scriptie aan de Katholieke Sociale Academie, on derzocht hoe het zijn landgenoten bij de spoorwegen vergaat. NS (to taal 28.000 werknemers) heeft mo menteel ruim 1.400 buitenlandse werknemers in dienst en de Tur ken vormen onder hen met 976 LONDEN (GPD) - Ondanks het verzet van duizenden mijnwerkers zijn financiële adviseurs begonnen om de bezittingen van de mijnwer kersvakbond de NUM, afdeling Zuid-Wales, in beslag te nemen. De bezetting van het hoofdkwartier van de NUM in Ponty Pridd, Zuid- Wales is daarmee meer van symbo lische dan van praktische waarde gebleken. Duizenden mijnwerkers barrica deerden woensdag het gebouw, na dat de betalingstermijn van de 200.000 gulden boete die het Hoog gerechtshof de mijnwerkersvak bond had opgelegd verstreek, zon der dat er een cent was uitbetaald. De vakbond vreesde een inval van deurwaarders, die beslag zouden leggen op de bezittingen van de vakbond. Maar tot nu toe heeft nie mand geprobeerd het tegen het prikkeldraad en de continue bewa king van het hoofdkwartier op te Pogingen tot confiscatie van de vakbondsgelden, geschat op 13 miljoen gulden, vinden in feite ki lometers verderop plaats, waar een organisatie van financiële advi seurs in opdracht van de recht bank de boekhouding van de NUM doorneemt. Mijnwerkers, bankiers of accountants die weigeren hier- Populariteit champagne is toegenomen DEN HAAG (GPD) - In ons land wordt steeds meer cham pagne gedronken. De invoer in de eerste helft van dit jaar is in vergelijking met dezelfde pe riode van 1983 met niet minder dan 53,8 procent toegenomen. Gedurende de eerste zes maan den van 1984 werden 276.000 flessen champagne naar ons land uitgevoerd. Nederland neemt daarmee de tiende plaats in op de ranglijst van champagne-importerende lan den. Over de hele wereld neemt de champagne-omzet toe, zo meldt het Comité Interprofes- sionnel du Vin de Champagne in het Noordfranse Epernay. man veruit de grootste groep. Dat veel Turken betrekkelijk jong worden afgekeurd is volgens Topcuoglü vooral te wijten aan het werk: De Turken doen bij NS rela tief veel zware, vieze klussen als rangeren en schoonmaken. Bevor dering naar lichamelijk lichtere baantjes is er meestal niet bij om dat ze onvoldoende Nederlands aan hun medewerking te verlenen, kunnen voor de rechtbank ge daagd worden. Onder de Engelse wet zijn boekhouders en banken zelfs verplicht dit soort financiële adviseurs inzage te verschaffen in de financiële huishouding van de beschuldigde. Wat ze zullen aantreffen is een tweede. Een deel van de financiën van de mijnwerkersvakbond is overhaast overgemaakt op buiten landse bankrekeningen. De 140.000 gulden, die op de privé-re- keningen gestort was van het vak- bondspersoneel is reeds besteed aan voedsel voor de stakende mijn werkers en hun gezinnen. Maar de grote bedragen als speciale fond sen en onroerend goed zjtten vast in Engeland. De inbeslagname daarvan zou de organisatie van de staking in Zuid- Wales ernstig belemmeren. Ge schat wordt dat die NUM-afdeling 200.000 gulden per week spendeert aan onderhoud en vervoer van sta kende mijnwerkers die als posters naar elektriciteitscentrales en an dere doelwitten gestuurd worden. De mijnwerkerspresident, Ar thur Scargill, heeft laten weten niet onder de indruk te zijn van de ac ties van het Hooggerechtshof. „Als het moet organiseren we de sta- PARIJS (Reuter) - Denemarken moet blijven proberen de inflatie te verkleinen omdat dat een belang rijke bijdrage tot zijn economische herstel levert. Dit zegt de Organisa tie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) in het jaarlijkse overzicht van de Deense economie dat zij gisteren heeft gepubliceerd. Volgens de organisatie van 24 westerse industrielanden, waaron der Nederland, heeft Denemarken goede vorderingen gemaakt met de uitvoering van zijn hertelpro gramma van oktober 1982. Het ver schil in inflatie met de voornaam ste handelspartners is kleiner ge worden en de gematige loonsver hogingen hebben voor grotere winstmarges gezorgd. kennen om hogerop te komen. Ook zit bijna tachtig procent van de Turken in ploegendiensten die het dag- en levensritme verstoren. Bo vendien leiden de Turken volgens de onderzoeker in hun vrije tijd vaak een erg ongezond leven: kaar ten in rokerige Turkse koffiehui zen en ze eten te vet. Gezonde ont spanning is er niet bij. king vanuit een telefooncel op de hoek van de straat", zei hij. Het is niet waarschijnlijk dat de mijnwerkers van Zuid-Wales in hun conflict met de Engelse wet steun zullen vinden bij de Britse vakcentrale de TUC. De TUC heeft zich steeds afzijdig gehouden van de NUM en zint vanaf het begin van de staking 21 weken geleden nog steeds op een geloofwaardig respons. Andere individuele vak bonden uiten hun solidariteit met de mijnwerkers door het inzame len van geld en voedsel voor de ge zinnen van de stakers. Gisterochtend vertrok het groot ste voedselkonvooi tot nu toe uit Londen richting mijnwerkersdo meinen in Noord-Engeland, in Schotland en in Wales. De organi satoren van de Londense grafische bond hadden er maar negen dagen voor nodig gehad om voedsel ter waarde van een half miljoen gul den in te zamelen. Elders in Groot-Brittannië heb ben hele dorpen of individuele vakbondsleden kinderen van sta kende mijnwerkers geadopteerd tijdens de zomervakantieperiode. Sympathisanten in Frankrijk en Ierland hebben eveneens vakan ties geregeld voor kinderen van stakende Britse mijnwerkers. De inflatie in Denemarken is af genomen van 10,4 procent in 1982 tot 6,7 procent in 1983. Dat is voor ongeveer de helft te danken aan de prijsdaling van importgoederen. De OESO verwacht dat de inflatie verder zal afnemen tot 5,5 procent in 1984 en 4,5 procent in 1985. De economische deskundigen van de Parijse organisatie merken in hun rapport op dat de succesvol le voortzetting van het huidige eco nomische beleid sterk afhankelijk is van nieuwe vorderingen in de strijd tegen de inflatie. De Deense export van goederen en diensten zal dit jaar met vier procent toenemen en volgend jaar met vijf procent, zo wordt ver wacht. Voor de import voorziet de organisatie een toeneming van drie procent in 1984 en 4,25 procent in 1985. Het tekort op de lopende reke ning van de Deense betalingsba lans is nog reden voor bezorgd heid. In 1982 nam het af tot 1,2 mil jard dollar maar dit jaar groeit het vermoedelijk weer aan tot 1,4 mil jard dollar of twee procent van het Deense bruto nationaal produkt. In 1985 wordt een verbetering WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse overheid zal aan het eind van het lopende begrotingsjaar op 30 september 157,6 miljard dollar hebben geleend ter dekking van haar financieringstekort, dat naar wordt verwacht tussen de 170 mil jard en 175 miljard dollar zal uitko men. Dat is 22 procent minder dan de 202,3 miljard dollar die in het voorafgaande jaar werd geleend, maar ook in het volgende begro tingsjaar zal de Amerikaanse over heid een groot beroep moeten doen op de kapitaalmarkt, aldus functionarissen van het ministerie vai* financiën. Topcuoglü wil de situatie van de Turken verbeteren via een beter loopbaanbeleid waarbij, zeker voor de „tweede generatie" Turken, doorstroming naar een hogere functie mogelijk wordt. Ook zou den de buitenlanders extra cursus sen moeten krijgen over taalge bruik, maatschappijleer en ge zondheidszorg. Een woordvoerder van NS kon gisteren niet zeggen wat het bedrijf met het onderzoek van de Turkse maatschappelijk werker gaat doen. „Hij heeft die studie niet in onze opdracht maar op eigen initiatief verricht. Maar bij ons op perso neelszaken zullen ze er zeker wel kennis van willen nemen en daar na moeten we maar eens kijken wat we er mee doen". Zakenman eist tien miljoen vergoeding van Gruijters DEN HAAG (GPD) - De zaken man W. Meijer eist tien miljoen gulden schadevergoeding van bur gemeester Gruijters van Lelystad. Meijer wordt in het door Gruijters opgestelde rapport over het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds genoemd als de man die gepro beerd zou hebben de directeur-be leggingen van het ABP te chante ren. De zakenman zegt hierdoor aanzienlijke schade te hebben ge leden. De.beschuldiging over mogelijke chantage heeft Gruijters volgens Meijer ten onrechte nooit terugge nomen. De in Engeland wonende zakenman heeft bij de rechtbank in Zwolle een voorlopig getuigen verhoor aangevraagd. Op 20 augus tus zullen onder andere de ex- hoofddirecteur van het ABP, dr. J. van der Dussen, en de voormalig directeur-beleggingen, mr. A. Mas- son, als getuigen worden opgeroe pen. De van fraude verdachte Mas- son zit op dit moment in voorlopi ge hechtenis. De rechtbank in Zwolle heeft voorlopig vijf dagen voor de zaak uitgetrokken. Op verzoek van minister Riet kerk van binnenlandse zaken stel de Gruijters een onderzoek in naar mogelijke chantage van ABP-top- mensen. Naar aanleiding van zijn rapportage kwamen steeds meer feiten boven water die uiteindelijk leidden tot het vertrek van de ABP-top en tot een reorganisatie bij het grootste Nederlandse pen sioenfonds. Gechanteerd Gruijters concludeerde in het vo rig jaar verschenen ABP-rapport dat de contacten met Meijer heel moeilijk kunnen worden verklaard zonder aan te nemen dat er met hem ongeoorloofde betrekkingen bestaan. Meijer werd volgens Gruijters bij transacties ingescha keld tegen vergoedingen voor an dere prestaties dan normale be middeling. De top van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds is zaken blijven doen met Meijer on danks het feit dat men bij het ABP het gevoel had door hem gechan teerd te worden. Al eerder overwoog Meijer bij het ABP een eis tot schadevergoe ding in te dienen omdat hij meen de dat zijn goede naam was aange tast. Vorig jaar augustus liet een woordvoerster van de zakemnam weten dat de schade die Meijer leed dagelijks groter werd en uit eindelijk in de miljoenen zou lo pen. Tot inwilliging van de finan ciële eisen van Meijer is het nooit gekomen. van de handelsbalans waarschijn lijk gedeeltelijk tenietgedaan door een stijging van de netto rentebeta lingen, zodat het tekort op de lo pende rekening niet verder zal af nemen dan tot ongeveer 1,1 miljard dollar of 1,75 procent van het bruto nationaal produkt, aldus het rap port. Een toeneming van het particu liere verbruik, een verhoging van de industriële investeringen buiten de energiesector en een snelle aan vulling van voorraden zullen naar het zich nu laat aanzien in 1985 voor een toeneming van de Deense import zorgen. De vraag van de Deense over heid zal dit jaar en volgend jaar vermoedelijk met een half procent afnemen en voor de investeringen in de overheidssector wordt voor 1984 een geringe achteruitgang verwacht. De Deense beroepsbevolking groeit dit jaar met ongeveer 25.000 mensen en volgend jaar met 20.000. Het aantal werklozen kan dit jaar afnemen tot ongeveer 280.000 of 10,25 procent van de beroepsbevol king. In het eerste kwartaal van het nieuwe begrotingsjaar (oktober- december) zal de overheid 55 mil jard tot 60 miljard dollar moeten le nen, het hoogste kwartaalbedrag sinds twee jaar en een teken dat grote tekorten nog steeds een groot probleem vormen. Voor het laatste kwartaal van het lopende begrotingsjaar (juli-sep- tember) zal de Amerikaanse over- 'heid 44,6 miljard dollar lenen, al dus onderminister van financiën Beryl Sprinkel, waardoor het to taal voor het begrotingsjaar '84 op 157,6 miljard dollar uitkomt. Matex en Paktank praten weer met omstreden bedrijf tevergeefs op een intrekking van het veto van Smit-Kroes en was van plan op basis daarvan de on derhandelingen weer te gaan ope nen. Samenwerking met het Am sterdamse bedrijf TC A wordt door Booy afgewezen, omdat Booy TCA ziet als een bedrijf dat slechts de lucratieve afvalstoffen in de Rot terdamse haven (de oliehoudende stoffen) wil inzamelen en verwer ken en zich weinig gelegen laat lig gen aan het totale probleem voor de afvalstoffen in de Rotterdamse haven. Concurrerend De beslissing van Matex en Pak tank, die op basis van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewate ren (WVO) verplicht zijn tot sane ring van hun eigen afvalwaterstro men, betekent dat er opnieuw plannen zijn voor twee concurre rende bedrijven in de Rotterdamse haven. Woensdag kwamen Verol- me Tankreiniging en Tanker Clea ning Amsterdam een bundeling van hun overeen een gelijksoortige installatie op te richten op de loca tie van Verolme in de Botlek. Tot voor kort bestonden er ook twee plannen voor de HOI in Rot terdam. Daarbij werd het plan van Tank Cleaning Amsterdam door de minister gesteund. Daarnaast had den Verolme, Broere, Paktank en Matex een gezamenlijk plan inge diend waarbij Verolme en Broere de schepen zouden schoonmaken en de olieresten verwerken, en PaktankTMatex de chemicaliën af valstoffen zouden reinigen. Daar uit is op aandrang van het Rijk en de gemeente Rotterdam om de plannen te bundelen een combina tie tussen Verolme en TCA ont- staan. DEN HAAG (ANP) - Het aantal buitenlandse vakanties neemt na de gevoelige terug gang van 1983 dit jaar weer toe. Met name het aantal vliegvakanties zal naar verwach ting tien procent hoger uitkomen dan in 1983. Dit betekent echter niet dat de reisbran che in één klap uit de problemen is. De gemiddelde reissom per zomervakantie is fors gedaald. Dat staat in een branchestudie over reisbureaus, die gisteren door het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf is gepubliceerd. Ondanks verzet mijnwerkers De Koning tegen VNO Inflatie moet nog kleiner

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6