VINZ ongelukkig met specialisten-akkoord Activisten eisen schadevergoeding Huiseigenaars gebaat bij maatregel tweeverdieners 'Kosten zullen de pan uitrijzen' Belg haalt kolossale pijlstaartrog binnen Hoofdagent geschorst Vervuiling op strand Walcheren Ex-spion aan België uitgeleverd Celstraf voor pyromanen in Tilburg Auto onder trein: 2 doden Man 24 uur mishandeld Gelij kberechtiging van homofielen onderzocht VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) vreest dat het akkoord dat de regering onlangs met de specialisten heeft afgesloten over hun inkomen de ziekenfondsverzekerden geld gaat kosten. De VNZ schrijft staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) dat de ziekenfondsen geen enkele verantwoordelijkheid kun nen nemen voor de gevolgen van de overeenkomst voor de kosten van de gezondheids zorg. UTRECHT (ANP) - Minister Deet- man (onderwijs en wetenschap pen) heeft vier academische zie kenhuizen in ons land toestem ming gegeven om een nieuwe diag nose-techniek toe te passen. Dit is bij voorbeeld van groot belang bij het kankeronderzoek. De vier aca demische ziekenhuizen waar de nieuwe zogeheten NMR-techniek zal worden toegepast zijn Leiden (waar al enige tijd proefapparatuur staat) Groningen, Utrecht en het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Volgens prof. dr. J. Valk, hoofd afdeling radiodiagnostiek van het VU-ziekenhuis is met de aanschaf van de apparatuur voor de vier zie kenhuizen in totaal een investering Deetman staat nieuwe diagnose techniek toe van rond de 12 miljoen gulden ge moeid. De nieuwe NMR-techniek berust op het opwekken en daarna opvangen van zwakke radio-echo's uit de in het lichaam aanwezige waterstofatomen onder invloed van een sterk magneetveld. Die echo's worden vervolgens via de computer omgezet in gedetailleer de afbeeldingen van doorsneden van het lichaam. Zo kan belangrijke informatie worden verkregen over de aard van het weefsel wat bij voorbeeld van groot belang is bij het opspo ren van tumoren. Die informatie kon met behulp van de huidige technieken niet of lang niet zo goed worden opgespoord. Volgens prof. Valk is de nieuwe apparatuur onder meer van groot belang bij het kankeronderzoek. Niet alleen biedt de nieuwe tech niek meer onderzoeksmogelijkhe den, ook kan de nieuwe appara tuur in tegenstelling tot bij voor beeld rontgen-apparatuur zonder risico langdurig worden toegepast bij zwangere vrouwen en baby's. Het - na jaren van geharrewar zeer moeizaam - bereikte akkoord komt er op neer dat de specialisten door hun tarieven te verlagen tot en met 1986 165 miljoen gulden inleveren. Dat geld moet echter wel worden gebruikt om (ongeveer 500) jonge specialisten de komende jaren aan werk te helpen. De VNZ vreest echter dat die ta riefverlaging niet zoveel zal op brengen als de regering verwacht. Hoe meer specialisten er komen, hoe kleiner de opbrengst wordt. Ook de plannen van het kabinet om de vrijwillige ziekenfondsver zekering op te heffen kunnen een streep door de rekening halen. Want dan verdwijnen er ook nog eens 1 miljoen ziekenfondsverze kerden naar de particuliere markt. In de particuliere sector gaan de ta rieven pas later omlaag dan bij de ziekenfondspatiënten Ook constateert de VNZ dat het akkoord nog veel zaken open laat zodat er geen enkele garantie is dat het aantrekken van nieuwe specia listen uit de besparing van 165 mil joen kan worden betaald. De VNZ vreest bijvoorbeeld dat de budget ten van de ziekenhuizen onder gro te druk komen te staan, als er niet duidelijk met de reeds gevestigde specialisten wordt afgesproken dat het aantal verrichtingen niet zal worden opgevoerd. Als er meer specialisten komen, is het gevaar immers niet denk beeldig dat er binnen de ziekenhui zen nieuwe specialismen onstaan met als gevolg extra investeringen, extra diagnostiek en extra beslag op het personeel. 'Wij vrezen dat de kosten dan binnen de kortste ke ren de pan uit zullen rijzen', aldus een VNZ-woordvoerder. De VNZ wijst er verder op dat ze niet bij het akkoord betrokken is geweest, hoewel van de zieken fondsen (op grond van de wet) wordt verwacht dat ze op basis van het akkoord wel tariefovereen komsten met de specialisten slui ten. De VNZ doet een dringend be roep op Van der Reijden om het aantrekken van nieuwe specialis ten niet vrij te laten (zoals nu dreigt te gebeuren). Zolang niet is aangetoond dat het akkoord de schatkist en de zie kenfondsverzekerden per saldo geen cent meer kost moet de staatssecretaris elke aanvraag van ziekenhuizen voor nieuwe specia listen van geval tot geval blijven bekijken, zoals dat tot nu toe steeds is gebeurd, vinden de zie kenfondsen. STAVENISSE (GPD) Marcel Eist (58) uit Wuustwezel heeft gistermor gen vroeg op de Oosterschelde bij Stavenisse de vangst van zijn leven gedaan. Hij haalde met zijn werphengel een pijlstaartrog binnen, met een gewicht van maar liefst 21,7 kilo, ruim boven het Nederlands record van 19 kilo. De vorige recordvangst werd in 1972 bij Den Oever op de Waddenzee binnengehaald; zo weet Bergenaar Peer de Koek, die lid is van de Neder landse Commissie Record Zeevisserij, te vertellen. De grootst bekende pijlstaartrog die uit de Oosterschelde is gehaald, woog ruim 13 kilo. Volgens De Koek is het dit jaar een erg goed visjaar. Ook voor andere soorten zijn al records gebroken. Hij vermoedt dat de oorzaak daarvoor moet worden gezocht in het koude water, dat veel zuurstof bevat. Daar door zouden de vissen het beter doen. Pijlstaartroggen zijn overigens niet zeldzaam in de Nederlandse wateren, maar de meeste die gevangen wor den wegen niet meer dan vijf tot tien kilo. Marcel Eist, die op de camping Stavenisse een stacaravan heeft, is een verwoed sportvisser. Het kostte de Belg ruim een half uur om de pijl staartrog af te matten zodat hij hem binnen kon halen. Pas na een kwar tier kreeg hij de rog voor het eerst te zien en had hij door om wat voor dier het ging. Marcel Eist wist gistermiddag nog niet zeker wat hij met zijn vangst zou doen. Er scheen zich op de camping een koper gemeld te hebben die de rog voor 250 gulden wilde hebben. Een bod waar de Belg wel oren naar had. SOEST (GPD) - Een 31-jarige hoofdagent van het Soester po litiekorps is voorlopig buiten functie gesteld nadat hij in juni gedurende anderhalve week een 38-jarige vrouw regelmatig per telefoon had benaderd met seksueel getinte opmerkingen. Burgemeester P. Scholten overweegt schorsing van de Soestenaar. In juni kwam de vrouw op het bureau aangifte doen van een diefstal uit haar huis. De hoofdagent tekende haar ver haal op. Twee dagen later werd de vrouw regelmatig per tele foon benaderd met onwelvoeg lijke taal. Dit ging dag en nacht door. De PTT werd ingeschakeld, die tot de ontdekking kwam dat de telefoontjes vanuit het politie bureau werden gepleegd. Op 25 juni liep de Soestenaar tegen de lamp toen hij op zijn privéa- dres de haak van de hoorn nam. Bij ondervraging kon de man geen verklaring geven voor zijn gedrag. Hij heeft zich inmid dels onder doktersbehandeling gesteld. Overleg tussen de commissa ris, de burgemeester en de hoofdofficier van justitie leidde tot de conclusie dat 'een verder functioneren in het korps niet meer als mogelijk wordt be schouwd'. VLISSINGEN (ANP) - De gemeen ten langs de kust van Walcheren zijn gisteren een grootscheepse olie-opruimactie begonnen. De olievervuiling ontstond woensdag middag vermoedelijk omdat een zeeschip zijn olietanks heeft gerei nigd in de monding van de Wester- schelde. De olie zette zich in de loop van woensdagmiddag op het strand vast, waardoor de badgas ten op het zeer drukke strand veel overlast ondervonden. De gemeente Vlissingen heeft di rect na het bekend worden van de vervuiling bij de toegangen tot het strand waarschuwingsborden ge plaatst en tankjes met reinigende middelen neergezet. De vloed van de afgelopen nacht heeft veel olie teruggevoerd naar zee. Volgens het hoofd van de ge meentereiniging van Vlissingen, E. Alkes, zijn de op het zand achterge bleven olieresten heel moeilijk te bestrijden. De gemeente heeft groot materieel ingezet. Dit soort olielozingen komen volgens Rijkswaterstaat vaker voor in Zeeland. In de winter gaat men niet meer tot bestrijding over, dan laat men de zee zijn werk doen. Maar omdat het nu het toeristisch hoogseizoen is, moet men wel tot aanpak van de vervuiling over gaan. Het is overigens nog niet be kend welk zeeschip de olievervui ling heeft veroorzaakt. (foto anp» KAT GEWURGD - Een 29-jarige inwoner van Drachten heeft de kat van een buurtbewoonster ge wurgd. De kat kwam in de nacht door een openstaand raam de wo ning binnen. De man, die onder in vloed verkeerde, dacht met een rat te doen te hebben. Hij pakte het dier en wurgde het met zijn han den. DEN HAAG (ANP) - Bezitters van een eigen huis gaan er door de be lastingmaatregel inzake tweever dieners op vooruit wat betreft hun woonlasten. Huurders daarente gen gaan er op achteruit. Het Bureau voor Strategisch Marktonderzoek concludeert dit in een onderzoek dat het heeft uitge voerd in opdracht van het ministe rie van volkshuisvesting. Als ge volg hiervan kan de vraag naar koopwoningen licht stijgen, meent het bureau. Voordat de belastingmaatregel van kracht werd besteedden huur ders gemiddeld 10,9 procent van hun besteedbaar inkomen aan woonlasten. Na de invoering van de maatregel is dat gemiddeld 11 procent. Voor de eigenaar-bewo ners dalen die lasten van 12,8 naar 12,6 procent, zo heeft het bureau berekend. Vanwege het belasting voordeel (aftrek hypotheekrente) zijn eigenaar bewoners volgens het onderzoek voordeliger uit. Het bureau concludeert dat de belastingmaatregel niet tot grote veranderingen in de inkomensver deling of de woonlasten van hoofd bewoners leidt. Gemiddeld gaan de betrokken huishoudens er in besteedbaar inkomen 0,6 procent op achteruit. Tweeverdieners met een geza menlijk besteedbaar inkomen tot 30.000 gulden per jaar zullen er iets op vooruit gaan; tweeverdieners met een hoger besteedbaar inko men iets op achteruit. Bovendien lijken huishoudens met hoge woonlasten, meer dan 20 procent van hun besteedbaar inko men, van de belastingmaatregel te profiteren, zo stelt het bureau. DEN HAAG/WOENSDRECHT (ANP/GPD) - Twee vredesactivis ten die op 7 april hebben meege daan aan de bezetting van de vlieg basis in Volkel eisen van de over heid 10.000 gulden schadevergoe ding. Dit wegens de manier waar op zij na hun aanhouding door de marechaussee zijn behandeld. Zij zullen zonodig een gerechte lijke procedure aanspannen. Als zij in het gelijk worden gesteld, zullen mogelijk ook alle overige demon stranten die indertijd zijn vastge houden schadevergoeding vragen. De twee activisten, Van Kersber gen en Sleebe, hebben het ministe rie van justitie via hun raadsman mr. J.S. Pen gesommeerd binnen 14 dagen met het gevraagde bedrag over de brug te komen. Gebeurt dat niet, dan wordt de staat gedag vaard. Vooruitlopend op die proce dure is bij de rechtbank in Den Haag om een voorlopig getuigen verhoor verzocht. De demonstran ten claimen dat zij wederrechtelijk van hun vrijheid zijn beroofd. De arrestatie van de 180 demon stranten bij Volkel veroorzaakte indertijd enige opschudding, daar zij door de marechaussee geruime tijd in hondenhokken op het ter rein werden opgesloten. Vrouwe lijke demonstranten klaagden dat zij geen toestemming kregen om naar het toilet te gaan, zodat zij hun behoefte in het hok moesten doen, terwijl de marechaussee toekeek onder het leveren van spottend commentaar. Ook zouden mensen zijn natgespoten en zou er eten noch drinken zijn verstrekt. Bovendien werden de advocaten niet zonder meer bij de arrestanten toegelaten. Op de protestbrief die mr. Pen hierover aan het ministe rie is gezonden, is volgens zijn zeg gen met vage algemeenheden ge reageerd. In Woensdrecht houdt een aantal vredesactivisten sinds gisteren de stoep voor het gemeentehuis van Woensdrecht weer bezet. Dat ge beurde nadat de politie 's morgens op last van waarnemend burge meester Goldberg een bunker had ontruimd waarin de activisten hun intrek hadden genomen. De ontruiming gebeurde op ba sis van artikel 59 van de algemene politie verordening van Woens drecht. Die verbiedt dat 'niet in ge bruik zijnde gebouwen binnen te dringen en-of in bezit te houden'. De bunker werd vervolgens volge spoten met een mengsel van zand en water. Politie en activisten zeiden dat de ontruiming rustig is verlopen. Vijf jaar geëist tegen koppelbazen ARNHEM (ANP) - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. F. Boerwinkel, heeft gisteren gevangenisstraffen van 5 jaar geëist tegen twee uit het Gel derse Bemmel afkomstige koppel bazen. Zij worden ervan verdacht fiscus en uitkerende instanties met hun fraude-activiteiten de afgelo pen jaren voor tientallen miljoenen guldens te hebben benadeeld. Door de Arnhemse rechtbank werden K. en Van den B. daarvoor in oktober vorig jaar na een eis van zes jaar veroordeeld tot 4,5 jaar cel. Zowel beide verdachten als fraude officier mr. E. Gelderman gingen tegen dat vonnis in beroep. K. en van den B. ontkenden dat zij in de koppelbazenorganisatie de touw tjes in handen hadden. Een vijftien man sterk fraude team van de politie heeft bijna twee jaar gewerkt aan een onder zoek naar de koppelbazenaffaire. Dat onderzoek kwam op gang na tips, dat mensen met een uitkering zich lieten betalen voor werk dat zij verzwegen voor uitkerende in stanties. Volgens mr. Boerwinkel is uit de enorme hoeveelheid door het frau deteam verzamelde bewijsmate riaal overtuigend vast komen te staan dat K. en Van,den B. zich schuldig hebben gemaakt aan het opereren met voor criminele doel einden opgezette dekmantel-on dernemingen, valsheid in geschrif te en het gebruik maken van valse en vervalste papieren. Het Gerechtshof doet op 16 au gustus uitspraak. BREDA (ANP) - De Canadees Paul Wood alias John Gardiner mag door ons land aan België worden uitgeleverd. Aan alle formaliteiten voor de uitleve ring is voldaan. Dit heeft de Bredase rechtbank gisteren be- aald. De autoriteiten in het Bel gische Dinant verdenken Wood van het medeplegen van dief stal van 193 granaten uit een munitiedepot in Florennes. Gardiner werd enige tijd ge leden ontmaskerd als spion in het vredeskamp bij Woens drecht. Hij zou onder meer voor de BVD en de Amerikaan se inlichtingendienst hebben gewerkt. Enkele van de uit Bel gië gestolen granaten zijn in het vredeskamp teruggevonden. Gardiner heeft geweigerd mee te werken aan een verkor te uitleveringsprocedure. Hij probeert in Nederland te wor den berecht, omdat volgens hem anders de rol die de BVD in deze zaak heeft gespeeld on derbelicht blijft. Volgens de Bredase recht bank heeft Wood/Gardiner zijn onschuld niet aangetoond. Zelfs al zou hij in opdracht van de Nederlandse BVD hebben gewerkt dan is dat niet van in vloed op zijn strafbaarheid in België, aldus de rechtbank. De stelling van raadsman mr. Velu dat wordt geprobeerd Gardiner geruisloos via België naar de Verenigde Staten weg te werken om de rol van de BVD in deze zaak uit de openbaar heid te houden wordt volgens de rechtbank nergens door de feiten hard gemaakt. Gardiner meldde zich op 12 juni bij de Groningse politie. Sinds die tijd zit hij vast op het politiebureau in Etten-Leur. BREDA (ANP) - De rechtbank van Breda heeft twee Tilburge auto-py romanen van 21 en 25 jaar gisteren veroordeeld tot 1 jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De twee hebben in Til burg en omgeving tussen oktober 1983 en mei 1984 76 wagens in vlammen doen opgaan. Tegen hen was twee jaar met aftrek geëist. De autobranden stichtten grote onrust in Tilburg en een aantal ma len was er gevaar voor omliggende goederen. De materiële schade be droeg honderdduizenden guldens. De brandstichtingen werden voor de twee een sport. Zij hadden het plan in totaal honderd wagen:, in brand te steken, als laatste een politieauto. Zo wilden zij het re cord van een Parijse auto-pyro maan breken, die ooit 97 auto's in brand stak. Twee jaar geëist in moordzaak platenproducent AMSTERDAM (ANP)- De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr T.M. Schalken, heeft gisteren geëist dat de 25-jari- ge verpleger M. H. uit Baarn wordt veroordeeld tot 2 jaar cel en tbr. Hij acht, net als de rechtbank die hem tot dezelfde straf veroordeelde, be wezen dat H. in november 1981 de platenproducent Bart van der Laar in zijn woning in Hilversum heeft doodgeschoten. H. had de doodslag aanvankelijk bekend. Hij zou Van der Laar, met wie hij een homoseksuele relatie had gehad, uit jaloezie hebben neergeschoten. Tijdens de rechts zitting vorig jaar trok H. die verkla ring in. Hij zou het allemaal maar verzonnen hebben. De rechtbank echter geloofde hem niet, vooral omdat hij allerlei gegevens over de schietpartij wist die alleen de dader kon weten. H. werd veroordeeld, maar ging in ho ger beroep. In mei dit jaar behandelde het hof de zaak voor de eerste maal. H. bleef hardnekkig ontkennen en kwam met nieuwe verklaringen. Zo had hij ineens een klinkend ali bi: hij zou op de bewuste ochtend bij het GAK zijn geweest om een uitkering te halen. Omdat er toch teveel twijfels ble ven - het moordwapen werd bij voorbeeld nooit gevonden - gelast te de procureur-generaal in mei een nieuw onderzoek. Daarbij moest worden nagetrokken of H. inderdaad op het GAK was ge weest en of hij, gezien zijn later op gegeven bezigheden verder die ochtend, de doodslag niet kon heb ben gepleegd. Dit alibi bleek niet waterdicht. Advocaat G. van Asperen vond dat H. het voordeel van de volgens hem nog steeds aanwezige twijfels in deze zaak moet krijgen en vroeg vrijspraak. De verdachte moet vol gens de raadsman zeker niet ge dwongen behandeld worden, om dat dit in de regel minder zou uit halen dan een vrijwillige behande ling. Het hof doet 16 augustus uit spraak. Haagse jongeren schoppen herrie DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft acht Hagenaars, 19 tot 24 jaar oud, aangehouden wegens openlijke geweldpleging, verzet en overtreding van de vuurwapenwet. Enkele tientallen jongeren had den volgens de politie de hele avond de omgeving van een buurt huis aan de Laakweg op stelten ge zet. Zij crossten met auto's, gooi den bierflesjes naar voorbijgangers en staken een stapel autobanden in brand. Een taxichauffeur klaagde dat er een molotovcocktail naar zijn auto was gegooid. Daarop greep de politie in. DEN HAAG - Lekker dollen in bliLSSchuim of een autobus slopen terwijl oom agent een oogje dichtknijpt. Tijdens de manifestatie van politie en brandweer op het Haagse Malieveld gisteren mocht het allemaal. Vol overgave stortte de Haagse jeugd zich in het schuim en werd de afgekeurde bus vakkundig 'verbouwd'. (foto anp» UTRECHT (ANP) - Een 34-jarige man uit Weesp en zijn 2-jarig zoon tje zijn gisteren omgekomen toen de auto waarin zij zaten onder een trein kwam. De auto, een bestelwa gen, reed tussen Weesp en Muider- berg een overweg op, hoewel de knipperlichtinstallatie waarschuw de dat er een trein in aantochtWas. LUNTEREN (ANP) - De politie van Ede heeft eerder deze week wegens mishandeling en poging tot doodslag een 39-jarige man uit Lunteren aangehouden. De man wordt ervan verdacht een kennis, de 32-jarige N.R. uit Nijmegen, bij na een etmaal lang ernstig te heb ben mishandeld. Aan die mishandeling, die van maandagochtend tot dinsdagoch tend duurde, kwam pas een einde toen het slachtoffer met een mes werd gestoken. Dat mes brak af op een rib, aldus een woordvoerder van de Edese politie gisteren. Aanleiding tot de mishandeling was een ruzie tussen beide man nen, die zou worden uitgepraat. In plaats daarvan werd de Nijmege- naar echter uren achtereen regel matig door de verdachte geslagen Ook kreeg hij een klap op het hoofd met een stuk ijzer. Uiteindelijk werd het slachtoffer vastgebonden aan een stoel en op nieuw langdurig geslagen. Zijn neus werd daarbij op drie plaatsen gebroken. Tenslotte stak de Lunte- naar hem met een keukenmes, dat daarbij afbrak. Toen de verdachte een nieuw mes pakte, besefte hij volgens de politie pas wat hij had gedaan. Zijn vriendin, die bij de mishan deling aanwezig was. waarschuw de toen de politie. Ook zij is door de politie aangehouden, maar in middels weer vrij gelaten. De vrouw is volgens de politie de ex- echtgenote van het^lachtoffer. DEN HAAG (GPD) De regering zal op korte termijn een interdeparte mentale werkgroep instellen om het geven van gelijke rechten aan homo fielen binnen het overheidsbeleid te onderzoeken. De werkgroep zal al lereerst uitzoeken of enkele concrete voorstellen van het COC, de belan genvereniging van homoseksuelen, uitvoerbaar zijn. De regering neemt nu ook alvast enkele suggesties van het COC over in haar beleid. Dat betreft onder meer het verminderen van discriminatie van homoseksuele bejaarden in tehuizen, het verbeteren van de oplei ding van politieagenten, het verminderen van de discriminatie van ho mo's in de krijgsmacht. De regering wil bovendien de discriminatie van homo's in internationaal verband bij de VN en de Raad van Europa aan de orde stellen. beleid van het kabinet staat verwoord in een brief van staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (sociale zaken) aan het COC De vereniging zegt in een reactie, blij te zyn met het feit dat de positie van homoseksuelen onderdeel van het regeringsbeleid wordt. De brief van de staatssecretaris stelt overigens dat tijdens het interdepartementaal over leg over de kwestie al is gebleken dat een zeker 'proces van gewenning' nodig blijkt voor alle wensen van de homoseksuelen kunnen worden verwezenlijkt. Op een aantal punten neemt de bewindsvrouw overigens duidelijk af stand van de COC-wensen. Dat betreft vooral de door de vereniging be pleite individualisering van belastingwetgeving en uitkeringswetten. De bewindsvrouw wil niet voorbijgaan aan de wens van velen in de maat schappij te zorgen voor een partner. Bovendien moet in de inkomens- sfeer, meent het kabinet, rekening worden gehouden met de draagkracht per leefeenheid.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5