Over Werk Omroep Rijnland begint met radio-uitzendingen W oningbouwvereniging zet man (74) uit huis Viervoudige inbraak: negen maanden geëist Elke zaterdag uur proefprogramma's Vuilnisemmer door het raam Bussen wijken voor corso Kom je schoolspullen bij^ DEMMENIE uitzoeken Demmenie <sL Eisen tegen 3M afgewezen de ware kennis van een kenner De verkeersdeskundige VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 LEIDEN LEIDEN - Een 74-jarige Leide- naar, wonende op de Lammen- schansweg, is gistermorgen uit zijn huis gezet. De man had meer dan 2.500 gulden huurschuld bij de wo ningbouwvereniging Ons Doel. Zo'n zes maanden geleden werd gas, elektra en water al afgesloten, omdat de man de rekeningen niet betaalde. De man was constant in de financiële problemen, aldus een politiewoordvoerder. Gistermorgen verscheen deur waarder Van Belle met een paar medewerkers bij de man aan de deur. Hij kwam het bevel tot ont- OVERLAST - Of het was een laat kerstfeest öf de man was, geïnspi reerd door de slechte zomer, alvast Kerstmis aan het vieren. In elk ge val had hij gisteravond laat in zijn woning aan de Janvossensteeg kei hard een plaat met kerstliederen opstaan. Na klachten van omwo nenden heeft de politie de man zover gekregen dat hij de knop wat naar links draaide. ruiming, dat op verzoek van de wo ningbouwvereniging door de rech ter was afgegeven, uitvoeren. Toen de 74-jarige in de gaten kreeg dat hij uit zijn woning zou worden ge zet, riep hij bedreigingen naar de deurwaarder. Die schakelde toen de politie in. Toen de Hermandad bij de woning arriveerde, was de man via een achteruitgang al weg gegaan. Hij stond van een afstand je te kijken hoe zijn meubels - in de regen - op straat werden gezet. Later meldde hij zich op het poli tiebureau, alwaar samen met de so ciale dienst nieuw onderdak werd gezocht. De woning werd in vervuilde staat aangetroffen. Buurtbewoners hebben over die overlast geklaagd, maar dat was voor Ons Doel niet de directe aanleiding de man uit zijn woning te zetten. De huurschuld was te hoog opgelopen en dan maakt het "in principe" niet uit hoe oud iemand is, aldus een woordvoerster van Ons Doel. staan uitgestald op straat en nat te worden in de regen LEIDEN/DEN HAAG - Negen maanden gevangenisstraf is gister morgen door de officier van justitie geëist tegen een 23-jarige Leide- naar. De man, die niet aanwezig was op de zitting van de Haagse rechtbank, stond terecht voor vier inbraken in Leiden en Alphen aan den Rijn. Motief voor zijn daden: hij had dringend geld nodig om aan heroïne te komen. VERNIELINGEN - Vier Leide- naars van 17,19 en 20 jaar, zijn van nacht in de Koornbrugsteeg aange houden, nadat zij in een NZH-bus vernielingen hadden aangericht. De chauffeur van de bus, een 33- jarige Lissenaar, merkte pas toen het viertal op de Breestraat was uitgestapt, dat zittingen en rugleu ningen waren opengesneden. De vier jongens kwamen met lijn 40 uit Noordwijk. Bij aanhouding trof de politie enkele messen in hun be- In januari 1983 pleegde de Leide- naar een inbraak in het Vivaldihof in Alphen. Hij ontvreemdde daar 3.500 gulden en gouden sieraden. In februari en maart deed hij het zelfde in Leiden. Uit twee wonin gen aan de Kagerstraat en Rijn- en Schiekade ontvreemdde de Leide- naar cheques, een cassettedeck en 5.800 gulden. Enkele maanden la ter pleegde hij opnieuw een in braak. Nu in een woning aan de Hoge Rijndijk. Dit keer had hij het voorzien op postzegels en weder om verdwenen er cheques. Het was overigens niet de eerste keer dat de Leidenaar in aanraking kwam met justitie. Al in 1981 kreeg hij 3 maanden voorwaardelijk voor een inbraak. Daarom bepaalde de officier van justitie dat naast de zes maanden die hij eiste voor deze re cente serie inbraken, dat ook de drie maanden voorwaardelijk hem ten uitvoer moeten worden gelegd. Uitspraak over twee weken. LEIDEN - De 'radio-poot' van om roep Rijnland begint morgen met een serie proefuitzendingen die tot 1 november zullen duren. Voorlo pig zal elke zaterdagmorgen van elf tot twaalf uur lokale radio worden gemaakt. "Nadat nieuwe mensen zijn ingewerkt en de vakanties ach ter de rug zijn" (aldus eindredac teur Ed van der Veen) wordt er nog een uur aan vastgeplakt. Het doorgaan van de uitzendin gen via de kabel was lange tijd on- LEIDEN - Een 23-jarige man aan de Wisselweg wilde vannacht rond twee uur juist naar bed gaan, toen een auto met gierende remmen voor zijn huis stopte. Er stapten drie mannen uit die plotseling een vuilnisemmer door zijn raam gooi den. Een knaap wilde via het gat in de ruit binnenkomen en ook de an dere twee knapen dreigden de "woning af te zullen branden". Het ging om een wraakactie, want de caravan van één van het drietal (van 20, 21 en 22 jaar) staat naast het huis van de bewoner. Elektriciteit betrok hij uit het huis van de man, maar die had onlangs de voorziening gestaakt, omdat de verbruiker niet wilde betalen. De laatste kwam nu, gesteund door twee vrienden, op deze manier zijn gram halen. zeker omdat de PTT en Stadskabei nog niet de gewenste voorzienin gen hadden aangelegd. Pas op het laatste moment is dat in orde geko- De proefuitzendingen dankt om roep Rijnland aan een speciale machtiging van het ministerie, daarna hoopt men een definitieve vorm te vinden. In principe zijn de komende radio-uitzendingen (97,6 Mhz FM) alleen bestemd voor Lei den. "Maar volgens de machtiging mag het signaal doorlekken naar de omliggende gemeenten", aldus voorzitter Joop Walenkamp. Uit zijn woorden is duidelijk te proeven dat omroep Rijnland de wind aardig in de zeilen heeft. "Vo rige week vrijdag is de kabelbe schikking in de Staatscourant ge plaatst en daaruit blijkt dat lokale omroepen moeten 'mogen'. Dat ziet er allemaal prima uit". Eén de zer dagen gaat een brief naar de omliggende gemeenten, waarin ge vraagd wordt omroep Rijnland re presentatief voor de Leidse regio te verklaren. Alle gemeenteraden moeten zich daar de komende maanden over buigen. "In die klei nere gemeenten gaat dat altijd wat trager. Maar het antwoord hoeft pas 1 november binnen te zijn, dus dat is een ruime termijn". Walenkamp: "We zullen kortom één van de eersten zijn die voor een agglomeratie toegerust is en dat mag je best wel uniek noemen. Daarnaast proberen we zoveel mo gelijk onafhankelijk te blijven en daarop ben ik ook wel trots". Met dat onafhankelijk bedoelt LEIDEN - Het bloemencorso dat morgen wordt gehouden zal voor het verkeer en openbaar vervoer (NZH-bussen) enige ongemakken met zich meebrengen. De volgende omleidingen vinden plaats: van 12.30 uur tot 15.00 uur wordt Rijnsburg afgesloten voor alle lijnen. De bussen worden omgeleid via Valkenburg. Het Stationsplein in Leiden is van 14.30 uur tot 16.00 onbereikbaar. De vertrekplaatsen van cje bussen worden verplaatst naar het garageterrein van de NZH (Rijnsburgersweg) en naar de rotonde bij het belastingskan toor. De Breestraat en de Korevaarstraat zijn van 15.00 tot 16.30 afgesloten voor al het verkeer. De bussen worden dan omgeleid via de Witte Singel. Aan het eind van de middag, omstreeks half vijf, zullen de bussen weer volgens de normale dienstregeling rijden. Wandelen In verband met het bloemen corso wordt morgen een Corso- wandeltocht georganiseerd. De afstanden zijn 10, 15 en 20 kilo meter. Starten kan tussen 9.00 en 14.00 uur en inschrijven kan bij de start. Vegetarisch Vanavond kan er in eethuis Re- pelsteel Breestraat 19) Mexi caans-vegetarisch worden gege ten. Tussen half zes en half acht. Feest carnavalsdag georganiseerd. Het feest in de Pieterskerk sluit aan op een voetbaltoernooi in Leiderdorp. Rond 15.00 uur is er in de kerk een optreden van de Kasekoband 'Fun-Masters' en de salsa-band 'Exmo-Stars'. Suri- namers, Antillianen andere geïn teresseerden zijn welkom. De or ganisatie is in handen van onder meer Stichting Surinamers Lei den. Pop In het LVC treedt vanavond de Amsterdamse groep Tröckener kecks op. Begonnen als punk band heeft de groep een beat-ach- tig geluid ontwikkeld. De groep schrijft Nederlandstalige teksten en was met de single 'Niet alle meisjes zijn verliefd op Kors' op de radio te horen. Aanvang is rond een uur of tien. Film In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt zondag de film 'Nairn en Jabar' vertoond. Het is een korte documentaire over twee Af ghaanse vrienden en wordt voor af gegaan door een inleiding van drs. Roelof Munneke, conservator van het Islamitisch cultuurge bied. Aanvang 15.00 uur. ADVERTENTIE Leiden Haarlemmerstraat 167-171, Leiden. Tel 071 Walenkamp dat omroep Rijnland het zonder subsidies wil gaan rooi en. Sponsors moeten de lokale zen der overeind houden. Geen recla mes dat mag niet maar een bij drage in de kosten. Walenkamp: "Stel dat de VW iets kwijt wil via ons. Er kan dan of een kant en klaar bandje worden ingeleverd of ze betalen mee in de kosten die wij moeten maken". Omroep Rijnland zal waarschijn lijk in september ook weer een tv- uitzending verzorgen. Een machti ging van de overheid geeft gele genheid tot 24 uur per dag proef uitzendingen, "maar we moeten gewoon even reëel kijken wat mo gelijk is", aldus Walenkamp. Radio In de radio-uitzendingen zal wor den voortgeborduurd op de eerste programma's die in mei werden ge maakt. "Nieuws uit Leiden, nieuws uit de Leidse kranten, een agenda en een paar wat meer uitge- Zo was er vorig jaar oktober dankzij de VARA lokale radio. Voor het programma 'Het Circuit' Jeroen Soer (links vooraan) Joop Kamphuis tweede van rechts) van Omroep Rijnland diepte onderwerpen, zoals de Leid se tenniskampioenschappen en re cente opgravingen", belooft Ed van der Veen. De eerste uitzendingen worden nog verzorgd vanuit het pand van de Stichting Welzijn aan de Bree straat. Maar er wordt gezocht naar eigen ruimte en een pand in Oegst- geest komt daarvoor in aanmer king. Bovendien wordt gedacht aan li ve-uitzendingen. "Van de Leidato of bij drie oktober", geeft Van der Veen als voorbeeld. "Zeker in zo'n opbouwfase is het belangrijk als je in rechtstreeks contact met het pu bliek komt". LEIDEN/DEN HAAG - De Haag se rechtbank heeft gisteren een eis van de Consumentenbond tegen het Leidse bedrijf 3M afgewezen. De bond wilde via een kort geding bereiken dat 3M afdrukken van een tekst uit een video-blad uit winkels zou verwijderen en een brief naar de winkeliers zou schrij ven. Het bedrijf had de teksten over video-cassettes volgens de Consumentenbond in zijn voor deel omgebogen en maakte zich zodoende schuldig aan misleiden de reclame. Voorafgaande aan de zitting voor de rechtbank vorige week dinsdag had 3M zelf al ingegrepen. De tek sten waren al verwijderd en een brief aan de winkeliers opgesteld. De Consumentenbond vond de in houd van de brief onvoldoende: rechtbankpresident mr. Wijnholt niet. Spreekuur KNOV LEIDEN - Het KNOV organiseert maandagavond een spreekuur voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Het Koninklijk On- dernemersverbond doet dat om 20.00 in Wienerwald aan de Steen- straat. De meest uiteenlopende vragen en problemen kunnen aan de orde worden gesteld. Ook het winkelcentrum in de Stevenshof kan ter sprake komen. LEIDEN J. Verwoerd is ambtenaar van de directie verkeer en vervoer van de gemeente Leiden. Zijn werkzaamheden bevinden zich op het vlak van de verkeers- en regeltechniek. "Het harde gedeelte van de verkeerskunde", zoals hij het zelf omschrijft. Ver woerd is een opvallend figuur, want als je in het stadsbouwhuis zijn naam laat vallen, krijg je onmid dellijk te horen: "Oh, dat is die man die alles weet van stoplichten en zelfs op de dag des heren het ver keer staat te regelen" "De stad is mijn werkplaats", zegt hij op zijn kamer, gelegen op de tweede verdieping van het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht. Jan Verwoerd valt overi gens niet op door extravagante kleding of een indrukwekkend postuur; hij trekt aandacht door met veel kennis van zaken te ver tellen over de Leidse wegen, kruispunten en verkeerslichten. Het eerste uur van dit gesprek is er nauwelijks en woord tussen te krijgen. door Saskia Stoelinga "Met vijf man werken wij op deze afdeling alles wat met de in deling van de wegen te maken heeft op papier uit. Mijn speciali satie is de verkeersregeltech niek. Oh, juist daar wilt u alles over weten. Verschrikkelijk, op verjaarsfeestjes is dat ook altijd het onderwerp van gesprek. Als Verwoerd zijn hoofd laat zien, weet iedereen wel een licht dat te lang op rood blijft staan. En maar klagen, terwijl ze niets, maar dan ook helemaal niets, van het ver keerslichten-systeem begrij pen". Verwoerd kijkt wat veronge lijkt. "Ja, op een of andere ma nier ben ik gefascineerd door die lichten. Het komt weieens voor dat ik bij groen rustig blijf staan, omdat ik dan op alle bijkomende zaken let". Zoals? "Staat het voetgangerslicht nu op rood, hoeveel tijd zit er tussen groen en rood, is dat wel voldoende voor automobilisten die nog net even door het rode licht slip pen". Met veel gevoel voor detail legt hij daarna uit waar hij allemaal mee te maken krijgt. "De vaders (gemakshalve zeg ik dat, maar er zijn natuurlijk ook moeders) die elke dag deelnemer zijn aan het verkeer; de groep vrouwen die dagelijks te maken heeft met kinderen die naar school moeten en de bejaarden die het verkeer niet meer zo goed kunnen in schatten. Al deze mensen moe ten of een of andere manier veilig hun doel bereiken. Neem het Rapenburg. Op dit moment staan daar nog geen stoplichten. Maar ze komen er wel", zegt hij dreigend. "De ka bels liggen er. We draaien nu een paar maanden proef zonder die dingen. Nee, we ervaren dat dat niet goed overkomt. Ja, u en ik kunnen het wel vervelend vin den om een tijdje voor dat rode licht daar te staan, maar we gaan dan voorbij aan de veiligheid van de kinderen. En dat is juist een heel voornaam argument voor het plaatsen van een installatie. Een ingewikkeld kruispunt waar het verkeerstechnisch mooi is opgelost, vind ik de Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat. Na een gedegen studie is daar een optimale regeling gekomen. Achtergrond was hier (en eigen lijk geldt dat voor elk knelpunt): we willen allen niet voor niets staan. In de hoofdrichting, waar vrij hard wordt gereden, zit een lus in het wegdek die reageert op aansnellende auto's. Als uit de andere richtingen zich geen ver keersdeelnemers aanmelden, staat dit licht en ook andere lich ten die het verkeer van de hoofd richting niet in gevaar brengen, voortdurend op groen. De verkeersdeskundige J. Verwoerd met zijn zoon in afwachting van het groene licht. "Het gaat mij serieus om de veiligheid" Voetgangers en fietsers maken kenbaar dat ze er zijn via de drukknop. Soms kunnen ze dan binnen twee seconden over, maar het kan ook wel eens de maximaal ingebouwde tijd du ren oftewel twee minuten". Verwachtingen "In de avonduren heb ik op dit kruispunt vaak staan kijken. Col lega's lachen als ze langs reden. Toch moet je onderzoeken hoe het allemaal werkt. De automaat bijvoorbeeld hebben we tot drie keer toe moeten ombouwen. In het begin merkte je dat de men sen kwaad werden omdat de in stallatie niet aan een bepaald ver wachtingspatroon voldeed. Het verkeer gaat hier niet om beur ten. Het kan voorkomen dat een rijrichting tweemaal per cyclus op groen staat. Ja, dat is een stukje ontwikkeling, waar het publiek ook mee moet leren om gaan. Een ander verwachtingspa troon is dat het publiek meent dat als het licht op groen staat je niet meer hoeft uit te kijken. Groen is groen. Dit betekent dat een kleine zijstraat waar weinig verkeer uitkomt ook op de instal latie zal moeten worden aange sloten. Terwijl ik denk dat met een beetje goede wil van de ver keersdeelnemers zoiets verme den zou kunnen worden. Enfin, nu ben ik opvoedend bezig, zover zijn we nog lang niet". Voor Verwoerd werd drie jaar geleden een nieuw tijdperk inge luid toen er beneden in het stads bouwhuis een verkeersprocessor - "noemt het maar een compu ter" kwam te staan. Als HTS'er elektrotechniek, ruim vijftien jaar geleden afgestudeerd, had hij tot die tijd altijd alles op pa pier berekend. "Vanaf dat moment ben ik als een bezetenen gaan studeren. Elk vrij uurtje stopte ik in het le zen van computerboeken. En het was niet het eenvoudigste En gels wat ik onder ogen kreeg. Al lemaal technische termen. In het weekend probeerde ik het op de zaak uit". Zonder hoogmoedig te zijn, zegt hij: "Ik ben een idealist. Binnen twee jaar - dag en nacht werken - had ik de nodige kennis om er ook daadwerkelijk mee om te kunnen gaan". Foefje Nu staan alle verkeerslichten aangesloten op de computer. Via een 'terminal' kan Verwoerd zien waar groen, geel en rood wordt gegeven. "Op papier is tot een bepaalde graad de regeling te overzien, daarna niet meer. Op de computer kunnen we ver keerssituaties voortreffelijk na bootsen; we kunnen uitrekenen of er bij die en die tijdsduur files ontstaan. Feiten die je op papier niet voorzag. We kunnen nu nog verfijnder werken. Elk gewenst program ma kan worden ingebracht. Een installatie die kapot gaat, gaat binnen vijf minuten automatisch over op knipperen. Ook kunnen we precies zien dat stoplicht X om 13.54 op rood stond. Makke lijk voor de politie bij automobi listen die dat ontkennen". Hij grinnikt. "Ja, allerlei foefjes zijn ook mogelijk. Voor mijn vrouw en kinderen heb ik een code in gebracht bij het fietslicht op de Pelikaanstraat/Klokpoort. Als ze op een bepaalde manier drukken gaat het licht voor hun onmid dellijk op groen. Op die manier hoop ik ze iets van de tijd die ik heb gespendeerd aan dat idiote studeren terug te geven. En mis schien denken ze dan wel even aan me. Dat is het enige voordeel wat ik en zij van mijn werkzaam heden hebben". Frustratie Ik weet dondersgoed dat die hele verkeerlichtenregeling niet moet ontaarden in 'Spielerei'. Het gaat mij zeer serieus om de veiligheid. Ik stoor me verschrik kelijk aan mensen die door rood rijden, fietsen of lopen. En er zijn heel wat roodlichtlopers hoor. Voor voetgangers is een halve minuut al veel. Dan zie je dat ze ongedurig weer op de knop gaan drukken. Misschien moet je in een volgend systeem dat wel ver talen in 'onmiddellijk naar de overkant' en de groentijd van an dere richtingen bekorten. Het is een mogelijkheid. Maar onthoud één ding: wachten staat lijnrecht tegenover de gehaastheid van de mens. Dat betekent gewoon dat je het nooit goed doet en dat fru streert af en toe".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3