Eerste zelfbouwhuizen in Haaswij k bewoond Buitenlanders mijden kuststreek massaal Ook vrouwen present bij rolstoelmarathon Oor en oog zwakke punten bij kinderen Onschadelijke' borden waarschijnlijk weggehaald Wel meer Nederlandse badgasten Jammerlijk einde van sleeppartij Oegstgeest is eindpunt PAGINA 2 REGIO LEIDEN VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 edische Dienster* OEGSTGEEST - Twee van de vijf zelfbouwwoningen aan de Oegst- geestser Queridolaan, rechts naast de brug in Haaswijk, zijn bewoond. Na vier maanden hard werken kunnen deze bouwers eindelijk ge nieten van hun houten stulpjes "die niets weg hebben van een doordeweeks confectiehuis", aldus initiatiefnemer D. Heskes. Immers, de tuinen lijken niet op een "luchtplaats", maar zijn echt ruim: zij hebben een breedte van 9,5 meter. De lengtes variëren, maar blijven aan de royale kant: van 8 tot 13 meter. Ook de huizen, die tussen de 150.000 en 165.000 gulden kosten, zijn ruim. Alleen kan niet worden gesproken over ruime kamers of keukens: de bewoners bepalen zelf hoe groot de verschillende vertrek ken worden. Het (stapel)bouwpak- ket van een firma uit Huissen maakt het bouwers mogelijk met wanden te schuiven. Alleen het to tale woonoppervlak staat vast: 84 meter vierkante meter per woning. Heskes vindt dat geschuif met wanden heel belangrijk. Volgens hem kunnen de bewoners hierdoor hun "eigen leefsituatie Of te wel: lekker wonen. Hij denkt dat dit wel lukt in de huizen, die van elkaar gescheiden worden door een berging. De gedachte aan seze manier van wonen heeft de groep bij elkaar gebracht en maan denlang bij elkaar gehouden, tij dens het bouwen in de avonduren en weekeinden. Woonboot Heskes is hier blij om. Voordat het bouwen in april kon beginnen, had het project namelijk veel weg van een afvalrace. Drie mensen zijn afgehaakt tijdens de rit, die twee jaar geleden van start ging. Heskes, een Haagse woonbootbe woner, die wel eens wat ruimer wilde wonen, had toen, samen met zijn schoonzus en enige vrienden, 75 gemeenten rond Den Haag aan geschreven. Alleen Ter Aar en Oegtsgeest reageerden positief. Oegstgeest bleek het meest aan trekkelijk: de grondprijs bedroeg hier slechts 50.000 gulden voor een kavel van 230 vierkante meter. Toch was het dezelfde gemeente die enkele zelfbouwers richting be zemwagen verwees. Zij raakten in moeilijkheden toen bleek dat bo venop de woningen een schuin dak zou moeten komen. De welstands commissie vond dit mooier. Het betekende wél dat de woningen, die oorspronkelijk door het leven zouden gaan als Scandinavische bungalows, zo'n 12.000 gulden duurder werden. Het koste Heskes echter geen en kele moeite nieuwe enthousiaste lingen te vinden die eveneens wa ren afgeknapt "op rijtjeshuisjes met kleine kamertjes en pielige tuintjes". Oegstgeestenaren die (de tuinen van) premiewoningen te klein vonden, maar geen geld had den voor een vrije sector woning, verdrongen zich rond de ex-Hage- Hij was echter onverbiddelijk: hij moest mensen hebben die do lenthousiast waren voor het plan. Of mensen ook keihard konden werken vond hij minder belang rijk. "Er bouwde ook een man van 62 mee. Normaal gesproken zou je zeggen: ik neem een jonger ie mand, maar hij was ontzettend en thousiast", aldus Heskes. STREEK - De buitenland se vakantiegangers lijken deze zomer massaal de kust te mijden. Vooral de Duit sers laten het afweten. Daarentegen zit het aantal Nederlandse badgasten in de lift. Dat vinden de VW's en horeca-ondernemers langs de Wassenaarse, Katwijkse en Noordwijkse kust. Vol gens de Katwijkse VVV hebben de stakingen in Duitsland en Engeland veel toeristen van de kust ge houden. "Ook de economisch slechtere situatie in die landen zal er mee te maken hebben", zo wordt ver moed. VW-man Van Schendel van de afdeling marketing ziet nog een andere oorzaak voor het tegen vallende badplaatsbezoek: hij denkt dat onze oosterburen en masse naar het zuiden zijn getrok ken. "Nu het weer wat beter wordt, wordt het trouwens wel wat druk ker langs de stranden", zegt een vertegenwoordiger van de Kat wijkse VW. "Maar Katwijk zit nog lang niet vol. We hebben elke dag nog wel wat vrij". De hotelhouders moeten dan ook meer dan ooit de hort op: ze schromen zelfs niet de VW's en reisbureaus te bellen. In Wassenaar en Noordwijk kun nen soortgelijke geluiden worden opgevangen. Toch willen de hotel houders en VW-mensen niet mopperen. "De hotels en pensions zijn redelijk vol", opperen zij voor zichtig. "De goedkope accommo daties zijn zelfs bijna allemaal be zet". Meer eten Vooral de restaurants draaien goed. Een woordvoerder van het Wassenaarse hotel Duinoord heeft hier wel een verklaring voor: men sen eten meer om het slechte weer te vergeten. Het terrasbezoek is door het slechte weer echter overal vies te gengevallen. Ook bij hotel-restau rant Noordzee in Noordwijk. Toch weigert de directeur een klaagzang af te steken. Ilij wijst er snel op dat zijn hotel de hele zomer voor 95 procent bezet was. Op dit moment herbergt hij 68 Duitsers, 71 Neder landers, 4 Engelsen, 2 Fransen, 4 Zwitsers en 8 Amerikanen. Opvallend is dat veel toeristen hun vakantie pas op het allerlaat ste moment boeken, zo is de erva ring van de VW's van Katwijk en Noordwijk: "Het gebeurt vaak dat mensen bellen en vragen hoe het weer gisteren en vandaag is ge weest en wat de vooruitzichten zijn. Als deze goed zijn, dan be spreken ze voor een paar dagen en komen direct, uit bijvoorbeeld het Ruhrgebied, hier naar toe". Tikibad Mensen die langer van te voren hebben besproken en worden ge troffen door slecht weer, blijken massaal te vluchten naar attracties in het 'binnenland'. Zo krijgt het pas geopende Tiki-bad in het Was- recreatiepark Duinrell toeloop te verwerken. Er zijn al ruim 200.000 bezoekers geweest. Zonder mankeren staat men drie kwartier in de rij voor een bezoekje aan de langste waterglij baan van Europa, aangebracht naast het bad. De hotelhouders kunnen alles overziende, nog niet zeggen of het dit jaar een slecht zomerseizoen zal zijn. "Dat kan ik pas in september bekijken", aldus directeur Cornet van het Katwijkse hotel Savoy aan de Boulevard. "Maar ik weet wel dat het de rest van de zomer heel mooi moet zijn wil het helemaal goedkomen". LEIDEN/VOORSCHOTEN -Een sleeppartij is gistermid dag ongelukkig afgelopen. Een auto, bestuurd door een 22-jari- ge Voorschotenaar, had gister middag in de Stevenshof een auto op sleeptouw van een 20- jarige man, eveneens uit Voor schoten. Óp de Stevenshof- dreef brak de sleepkabel ineens af. De chauffeur van de ge sleepte wagen verloor de con trole over zijn auto en knalde tegen een lantarenpaal. Die werd volledig uit de grond ge rukt en vernield. Ook de ge sleepte auto werd volledig ver nield. De twee koppelden de de wa gens opnieuw en reden snel door. Later kregen zij toch spijt en meldden zich vrijwillig bij het politiebureau. het oog. Waarschijnlijk i (Foto Holvast) LEIDERDORP - Afwijkingen en aandoeningen aan oor en oog zijn nog steeds de meest voorkomende euvels die de schoolartsendienst bij de onderzochte schoolkinderen vindt. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1983 van de schoolartsendienst voor het district Alphen. Dit district omvat onder meer de gemeenten Leider dorp, Alphen, Woubrugge en Koudekerk. Vorig jaar werden bijna 22.500 kinderen van het kleuter-, lager-, buiten gewoon-, beroeps- en voortgezet onderwijs gedeeltelijk of volledig onder zocht. Aan het periodiek geneeskundig onderzoek, dat in het tweede jaar van de kleuterschool, de tweede en vijfde klas van de lagere school en de tweede klas van het voortgezet onderwijs plaats heeft, namen dit jaar bijna 8700 kinderen deel. De schoolartsendienst noemt dit onderzoek 'de ruggegraat van de jeugdgezondheidszorg'. Van de onderzochte kinderen werden er 481 doorverwezen naar de huisarts voor aandoeningen en afwijkingen aan de ogen en 324 om de oren te laten nakijken. Ondanks pogingen van de kleuterconsultatiebu reaus om het zogenaamde 'luie oog' (amblyopie) op jongere leeftijd te ontdekken, moesten voor deze afwijking toch nog 63 kinderen worden doorverwezen. Minder kinderen dan in 1982 werden doorverwezen wegens houdings afwijkingen: 75. Vetzucht werd bij 12 kinderen geconstateerd. De vele borden in Haaswijk zijn de bewoners (nog) een doorn i vervangen door één bord bij de ingang van de wijk OEGSTGEEST - "Die borden doen toch niemand kwaad? En baten ze niet omdat ze volgens u overbodig zijn, schaden doen ze evenmin", zo hield staatsraad Roeien bewoners van de Oegstgeester nieuwbouw wijk Haaswijk gisteren voor. De bewoners van de Peter van Anrooylaan en omliggende straten kwamen gisteren bij de Raad van State in het geweer tegen de vele parkeerverbodsborden, die er in hun woonom- geving staan. Reageerde staatsraad Roeien nogal laconiek op de protesten, volgens loco-secretaris Noordermeer van de gemeente Oegstgeest zijn ze ook achterhaald. Hij stelde gisteren namelijk bij de Raad van State dat de gemeente overweegt om de vele borden in die wijk door een zogenoemd zonebord te vervangen. Zo'n bord, bij de ingang van de wijk, zal in één klap het parkeerverbod voor alle straten regelen. Dan kunnen de vele borden in de straten, die al sinds de plaatsing vele bewoners een doorn in het oog zijn, worden weggehaald. L. Dusée, een bewoner van de Peter van Anrooylaan, bleef gisteren benadrukken dat de borden overbo dig zijn. In zijn straat bijvoorbeeld kan maar op één "plaats eventueel fout worden geparkeerd. Hij wees erop dat voor inritten sowieso niet geparkeerd mag worden. Bovendien, aldus Dusée, zijn er zelden of nooit automobilisten die hun auto neerzetten op een plaats waar dat niet mag. De borden moeten wat hem betreft ook weg omdat kinderen er stenen tegenaan gooien. En dat geeft lawaaioverlast. OEGSTGEEST - Het centrum van Oegstgeest is zaterdag 11 augustus het eindpunt van de internationale bloemenmarathon voor rolstoelrij ders. Aan deze marathon doen der tig rolstoelers mee uit Nederland en Duitsland. In een week tijd rol len ze van het Westduitse Aken naar de Oegstgeester Langevoort. De dertig zullen echter niet de hele afstand tussen de twee plaat sen afleggen. Regelmatig worden ze met de bus naar een volgende stek gebracht. Vanaf dit punt kun nen zij zich in een rustig tempo voortbewegen in de richting van het eindpunt van die dag. Pas wan neer ze in de buurt van dit eind punt komen, moeten de wielen sneller draaien: de laatste kilome ters van de etappes, die gemiddeld 40 kilometer lang zijn, hebben niet langer het karakter van een presta tietocht. Het lijken wel wedstrij den. De snelste roller mag zich, net als bij de Tour de France, in de leiders trui hullen. Degene die het eerst de heuvels heeft bedwongen, ont vangt een bolletjestrui. Ook de lei der in het puntenklassement krijgt een tricot rond de schouders De oudere en de wat zwaarder gehandicapte rolstoelers zijn overi gens niet bij voorbaat kansloos: de organisator van het gebeuren, de Stichting Organisatie Gehandicap tensport (SOG) heeft hen onderge bracht in een aparte wedstrijd- groep. Vrouwen Dit kan makkelijk worden ge daan omdat het aantal deelnemers behoorlijk is toegenomen. Twee jaar geleden, toen de tocht voor het eerst werd georganiseerd, deden tien mensen mee. Vorig jaar was dit opgelopen tot twintig en nu zijn het er al dertig. Stuk voor stuk zijn de deelnemers onderworpen aan een strenge sportkeuring en alle maal zijn zij in staat een snelheid te bereiken van 10 kilometer per uur. De SOG is zeer tevreden over het aantal deelnemers. Men vindt het ook zeer fijn dat er dit jaar twee vrouwen meedoen. Minder tevre den is men over de houding van sponsors. Op het laatste moment haakte er namelijk eentje af. De Stichting werd hierdoor gedwon gen zelf een ploegje atleten te sponsoren. Het werven van begeleiders ging de organisatie heel wat makkelij ker af. C. Blase van de SOG merkt op dat er dit jaar ongeveer 20 me- De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (alleen Groep 1 - Mastenbroek, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, Kloprogge: za van 8 uur totzo 8 uur: v. Erp, tel. 2167' ;t 2. r tot 24 uur: Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19, tel. 218661; spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Pieterse, v. Gent. Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en Lahr: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur: F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; spreekuur Minnebroers- gracht 41. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18. tel. 132877. zo 8 uur tot 24 uur: S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177. Groep 4 - v. Wingerden, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, Arnou: za 8 uur tot zo 8 uur: P. Arnou, tel. 311414; spreekuur Petr. Moensweg 52. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420; spreekuur Kennedy- laan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong. Prince, Reinders, D. Hammerstein, A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Vondel laan 58, tel. 761754. zo 8 uur tot 24 uur: A. Hammerstein, Saffierstraat 3, tel. 767646. Leiderdorp P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur za en zo van 12.30-13 uur op hetzelfde adres. Voorschoten za. J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520; zo, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462. de werkers meegaan, onder twee fysiotherapeuten. Zij hoeven geen cent te hebben voor hun assisentie. De route ziet er als volgt uit: mor gen starten de rolstoelers om 14.00 uur voor een proloog rond de Rijnsburgse Vliet. Daarna worden zij naar Aken gebracht. Vanuit de ze plaats vertrekken ze zondag voor de etappe naar Hulsberg. Ver volgens worden in de dagen erna de etappes Berg-Weert, Weert- Zeelst, Óirschot-Waalwijk, Maas sluis-Den Haag en Alphen-Noord wij k verreden. Het startschot voor deze laatstge noemde etappe wordt om 12.00 uur gelost in de Alphense Aarhof. Tij dens de etappe worden Woubrug ge, Hoogmade, Leiderdorp, Lei den, Oegstgeest en Rijnsburg aan gedaan. In Noordwijk hangt de fi- nishvlag. Hier rijden de dertig sporter dan ook een criterium over 10 kilometer. Tijdens de laatste dag van de bloemenmarathon vertrekt de stoet om 9.30 uur vanuit motel Sas- senheim. Vervolgens trekken de rolstoelrijders door Voorhout, Lis- se, Noordwijk en Rijnsburg. In Oegstgeest, rond winkelcentrum Langevoort, beginnen zij om 14.45 uur aan de laatste wedstrijdron den. Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 3 tot 10 augustus door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18, Leiden, tel. 763134; Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. 125057. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. R./w^Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- Voorschoten, Wassenaar Plas^Moes, Rijksstraatweg 632, Wasse naar, tel. 01751-77005. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp,' Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur 'ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op afspraak. VRIJDAG Leiden Repelsteel - Breestraat 19. Mexicaans- vegetarisch eten, 17.30-19.30 uur. LVC - Breestraat 66, optreden de Am sterdamse groep Tröckener Kecks, 22 Filmhuis LVC - Breestraat, film 'L'Ar gent' van Robert Bresson, 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Ceaciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Leiden Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vanaf VW-kantoor - Stationsplein, toe ristische wandeltocht door centrum Leiden, 10.30 uur. Vanaf VW-kantoor - Stationsplein, cor so-wandeltocht, start tussen 9-14 uur. Hartebrugkerk - Haarlemmerstraat, vandelorgelconcert, 15-15.30 i LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASSENAAR - De zuigfles is de laatste weken bijzonder in trek bij de bewoners van Dierenpark Wassenaar Meer dan ooit maken pasgeborenen er gebruik van. Ook deze koedoe, die dezer dagen werd geboren, wordt door hoofdverzorger Rob van Loon met defies grootgebracht. Het koedoe-jong heeft weinig problemen met de 'kunst- moeder' en groeit als kool (Eigen foto) Post uitsluitend aan Postbus 54 2300 AB LEIDEN Hooldkanioor Witte Singel t 2311 BG LEIDEN Teletoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u Abonnementsgelden b Betaling van abonnementsgelden o 3203571 t nv Dam.ati Holding BV te Haarlerr Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Losse nummers ƒ1.- Directie: G Koopman Ad| dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hootdre J Kroon (slad) B W T Jungman (plv H I. J Veldhuizen R U Paauw Alg redactiec M Hoenson-d (randgem P C Rosier (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. t- Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a m Bonn. Brussel. Londen. Pari|S, Washington. Cain Rome. Madrid. Mexico en Wenen I 219

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2