LEIDSCH DAGBLAD Iran mogelijk bij kaping betrokken 21 21 44 Goud! Bankrovers gijzelen 60 tot 100 man Masson: geheime Duitse rekening TAXI Fries gezin twee uur gegijzeld VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37464 Directeur: G, Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AS Leiden Voor tet.ms. zie oototon srafl Nieuws uit Los Angeles op pagina 9, 10, 11 en 13 - Een stralende Petra van Staveren. Petra van Staveren zorgde vanochtend vroeg voor een dave rende verrassing. Op de 100 meter school slag viste de Kam- pense zwemster voor het verbaasde ge zicht van de Canade se favoriete Ann Ot- tenbrite goud uit het Olympisch bassin. "Ik ben de geluk kigste mens op aar de", sprak Van Stave ren luttele minuten nadat zij met 1.09,88 een Olympisch re cord had gezwom men. "En nu gaan we vanavond ook het goud op de 4x100 me ter estafette pakken", voegde zij daar opti mistisch aan toe. RIJNSBURG - Het Rijnsburgs bloemencorso maakt morgen weer zijn ronde door Rijnsburg, Oegst- geest, Leiden en Noord wijk. Om 13 uur vertrekt de karavaan vanaf de Floralaan in Rijnsburg. Vervolgens rijden de wagens via de Rijnsburgerweg naar de Graaf Florislaan, Oude Vlietweg, Kerk straat, Vliet nz, Koestraat, Joh. Poststraat, Brouwersstraat, Burg. Meyboomstraat, Steph. van Ros- sumstraat, P. van Saxenstraat, Ka naalstraat, Burg. Meyboomstraat, Hyacintenstraat, Burg. Hermans straat, Anemonenstraat, Tulpen- straat, Katwijkerweg, Langevaart, Sandtlaan, Oegstgeesterweg en de Oranjelaan. Om 13.45 uur vertrekt het corso via Oegstgeest naar Leiden over de Rijnsburgerweg, Rijnzichtweg, Leidse Buurt, Geversstraat, Leid- sestraat naar de Rijnsburgerweg. Vanaf 14.45 uur maakt de stoet een rondgang door Leiden via het Staionsplein, Steenstraat. Blauw- poortsbrug, Haarlemmerstraat, Pe likaanstraat, Hooigracht, Water- steeg, Korevaarstraat, Breestraat, Prinsessekade, Turfmarkt, Lam mermarkt, Molen werf, Rijnsbur- gersingel, Haarlemmertrekvaart, Floris Versterlaan naar de Groenoordhal. Na Leiden is Noordwijk aan de beurt. Het corso rijdt daar vanaf 19.00 uur over de Schiestraat, Gooweg, Heilige Geestweg, Zee straat, Molenstraat, Sint Jeroen- weg. Boerenburgerweg, Van de Mortelweg. Van Panhuysstraat, Duinweg, Nieuwe Zeeweg, Huis ter Duinstraat, Picképlein, De- Grent, Palaceplein en Koningin Wilhelminaboulevard. In verband met het corso moet het verkeer op de A-44 er rekening mee houden dat de op- en afritten Oegstgeest tussen 12.30 en 14.00 uur zijn afgesloten. PARIJS (GPD) - Het ziet er steeds meer naar uit dat het bewind van de Iraanse ayatollah Chomeini zelf in directe of indirecte zin betrokken is geweest bij de gijzeling van de Boeing 737 van Air France. De gijzeling liep gistermid dag zonder bloedvergieten af op het vliegveld van Tehe ran, maar het toestel werd gedeeltelijk door de gijzelaars opgeblazen. Franse Boeing 747 in Teheran op. Nadat iedereen het toestel had verlaten bliezen de kapers de cockpit van c Was het bewind in Iran betrokken bij deze terreuractie? <r°'° An MEXICO-STAD (GPD) - Vier guerrilla-strijders van het linkse verzet in El Salvador houden sinds gisteravond tussen de 60 a 100 gijzelaars vast in een bank die ze oorspronkelijk hadden willen beroven. De roof werd echter ver ijdeld door een toevallig passe rende patrouille van het Salvado- riaanse leger. Het drama speelt zich af in Soyapango, een buitenwijk van de hoofdstad van San Salvador. In de directe omgeving van het bankgebouw staat een zestigtal zwaar bewapende militairen ge posteerd en verschillende pant serwagens. Helikopters vliegen af en aan, terwijl vertegenwoordi gers van het internationale Rode Kruis met de guerrilleros onder handelen. De rebellen vroegen in eerste instantie om een vrijgelei- den dat de guerrilleros niet zon- stad. De Mexicaanse regering wei gert voorlopig nog elk commen taar. De bevelhebber ter plekke, een kolonel van het Salvadoriaanse ze de bank bestormden, de para militaire wacht hebben ver moord. Volgens de laatste berich ten is er inmiddels sprake van een toenemende militaire mobilisatie leger, heeft verslaggevers inmid- rondom het bankgebouw. Waar- dels verteld dat Spanje de guerril- nemers ter plekke sloten niet uit leros politiek asiel heeft aangebo- dat het Salvadoriaanse leger in de den indien men de gijzelaars (on der wie volgens sommige berich ten een zwangere vrouw en drie kinderen) vrijlaat. Een woord voerder van het Spaanse ministe rie van buitenlandse zaken in Ma drid heeft dat vanmorgen beves tigd. Er gaan echter geruchten dat sommige invloedrijke officieren van het Salvadoriaanse leger vin- vroege ochtend zal proberen om de bank te bestormen. Eerder dit jaar hield een com mando van Salvadoriaanse guer rilleros onder soortgelijke om standigheden 73 mensen vast in een supermarkt in San Salvador. Die gijzeling werd na anderhalve dag beëindigd toen het leger na moeizame onderhandelingen toe gaf aan de guerrilla-eis: een vrij geleide naar Mexico. MAASTRICHT (ANP) - De geschorste directeur van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, rar. drs. A.J.M. Masson, houdt er een geheime bankrekening in Duitsland op na waarop via omwegen geld is gestort dat van ABP-beleg- gingstransacties afkomstig is. Het geld werd onder meer door gesluisd via een bv op Jersey, ge naamd Yanwood Quality Control Limited, waarvan nu vaststaat dat Masson er achter zit. Een en ander is aan het licht gekomen doordat sinds maart 1984 Massons telefoon Enkele buien Veel bewolking en enkele buien, moge lijk met onweer. Minimumtempera tuur ongeveer 15 graden, middagtem- peratuur omstreeks 21 graden. In bet algemeen weinig wind. 4 AUGUSTUS Zon op 6.07, onder 21.25 uur. Maan op 15.17, onder 0.13 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.03 en 21.32 uur, laagwater om 4.55 en 17.12 op last van justitie is afgeluisterd. Dit heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht, mr. J. van Opstal, vandaag meegedeeld in zijn requisitoir tegen Massons medeverdachte, ir. J. van Zon. Van Zon's zaak kwam pro forma voor, omdat de termijn voor zijn voorar rest is verstreken. Volgens mr. Van Opstal, die de rechtbank vroeg de zaak onmiddellijk te schorsen en drie maanden aan te houden, be staat er groot gevaar dat de hoofd verdachten de opsporing van straf bare feiten zullen belemmeren als zij op vrije voeten worden gesteld. Uit het onderzoek is onder meer gebleken dat een aannemingsbe drijf, dat van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds een aantal bouwopdrachten kreeg, in totaal 1.177.000 gulden aan Yanwood Quality Control heeft betaald. Uit het onderzoek is verder gebleken dat Van Zon door Masson als tus senpersoon is opgedrongen aan de Westland-Utrecht hypotheekbank in het kader van een transactie waarbij de ABP van de bank win kelcentra in Spijkenisse en Oegst geest kocht. Dat resulteerde in een verhoging van de vraagprijs met 95.000 gulden en Van Zon ontving voor zijn bemiddeling een bedrag van 215.000 gulden provisie. Ook dit geld is overgemaakt aan de bv Yanwood Quality. 'Kapers na arrestatie geëxecuteerd' DEN HAAG (GPD) - Venezo laanse commando's hebben maandag op de luchthaven van Willemstad, op Curasao, na de bestorming van een gekaapt Venezolaans vliegtuig, de twee kapers eerst gevangen geno men en daarna ter plaatste geë xecuteerd. Een bankdirecteur op Curacao, Boy Winklaar, heeft dit gisteren voor de Antil liaanse televisie verklaard. Winklaar was een van de 83 passagiers aan boord van het Venezolaanse vliegtuig dat zon dag door de twee kapers ge dwongen werd om via Trinidad en Aruba, naar Curacao te vliegen. Volgens Winklaar hebben de twee Venezolaanse comman do's die het toestel hadden be stormd, de twee kapers op last van hun superieuren in koelen bloede neergeschoten. Het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag kon het be richt echter niet bevestigen. Wij weten er niets van. Het is een binnenlandse aangelegen heid van de Antillen, verklaar de de woordvoerder van het ministerie. C~LTHX| ii ibLimr een vertrouwd begrip, alleen om de naam al. Op het ogenblik houden de Franse gemoederen zich voornamelijk be zig met de vraag, waar de drie ka pers op het vliegveld van Teheran de automatische wapens vandaan hadden die ze voordien nog niet hadden laten zien. Het vermoeden groeit, dat die hun op het vliegveld van Teheran zelf moeten zijn aan gereikt. Opmerkelijk is bovendien dat - anders dan in dergelijke gevallen gebruikelijk is - het Iraanse be wind elk contact tussen de ver keerstoren, waar men met het ge kaapte toestel in verbinding stond, en de Franse regering of de directie van Air France verboden had. Na de bevrijding van de passa giers verklaarde de Franse rege ring zich tevreden met de afloop, maar het gebruikelijke dankwoord van Parijs aan de regering in Tehe ran bleef uit. Pas in een later sta dium bracht de Franse zaakgelas tigde in de Iraanse hoofdstad deze diplomatieke dank alsnog over. De „crisis-staf' op het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken, die werd geleid door premier Fa- bius, schijnt alles in het werk te hebben gesteld om te verhinderen dat de Boeing zijn tocht op het vliegveld van Teheran zou eindi gen. Toen dit onvermijdelijk bleek, schakelde men vanuit Parijs ogen blikkelijk de regeringen in van de landen waaruit de gegijzelden afkomstig waren. Hiermee hoopte de regering de kwestie dus danig te internationaliseren, dat de Inwoner van Obdam schiet inbreker neer OBDAM (ANP) - Een inwoner van Obdam heeft vanochtend een in breker die hij in zijn pand had be trapt neergeschoten. De inbreker is zwaar gewond naar een zieken huis in Hoorn overgebracht. De bewoner heeft na zijn daad zelf de politie gewaarschuwd. Na dere bijzonderheden zijn nog niet bekend. LET OP bezoek morgen de mobiel- en hobbymarkt de grootste VLOOIENMARKT van Zuid-Holland. Het maandelijks Waterlooplein van Leiden. Groenóordhallen Leiden 10.00 - 16.00 uur. Klachten over stankoverlast LEIDERDORP/DORDRECHT (ANP) - De rijkspolitie heeft vannacht en vanochtend ongeveer 15 klachten uit Leiderdorp en Voorschoten binnen gekregen over stankoverlast. De stankgolf kwam uit de Alblasserwaard, waar bij de technische milieudienst en de rijkspolitie in Dordrecht bijna 500 telefoontjes binnenkwamen van mensen die klaagden over een gaso- lielucht. Volgens een woordvoerder van de milieudienst is de stankgolf in noor delijke richting over de Krimpenerwaard naar Gouda getrokken en ver volgens in deze regio terechtgekomen. Sommige klagers hadden last van hoofdpijn. Waar de stank vandaan komt is nog niet bekend. De milieudiensten van de Drechtsteden en Rijnmond stellen, evenals de rijkspolitie een onder zoek in. De rijkspolitie te water controleert binnenvaarttankers. Iraanse machthebbers voor de con sequenties van hun daad zouden terugschrikken. Algemeen wordt nu in Parijs aangenomen dat deze „internatio nalisering" van de gijzeling aan zienlijk heeft bijgedragen aan de goede afloop van het drama. Men heeft geen enkele illusie over de achtergronden ervan en ziet duide lijk de hand van machthebbers in Teheran in dit spel. Al in het eerste stadium van het drama liet de Franse regering weten dat „het ini tiatief' (van de kapers), „wellicht door de Iraanse autoriteiten zou worden overgenomen". (Zie ook pagina 7) SUAMEER (ANP) - Een man die gisteren een overval had gepleegd op de Bondsspaarbank in Drach ten, heeft vannacht in het Friese Suameer een gezin twee uur lang gegijzeld. Een van de gezinsleden werd gedwongen met zijn auto naar Groningen te rijden, waar de overvaller is uitgestapt en verdwe- De politie van Groningen heeft onmiddellijk met behulp van een speurhond een zoekactie gehou den, maar die had vanochtend nog niets opgeleverd. De overvaller meldde zich in de nacht aan de achterkant van de wo ning van het gezin in Suameer. Hij had een geweer met afgezaagde loop bij zich. Onder bedreiging van dit wapen werd hij binnengelaten. In de woonkamer zat het gezin naar de tv-uitzending over de Olympische Spelen te kijken. Twee uur lang is de overvaller in de woning gebleven. Daarna heeft hij een van de ge zinsleden gedwongen hem met zijn auto naar Groningen te brengen. In de omgeving van het industrieter rein stapte de overvaller uit. Hu had de sporttas met het geld van de overval in Drachten (57.000 gul den) nog bij zich. De overval op de Bondsspaar bank aan de Noorderbuurt in Drachten gebeurde gistermiddag. De overvaller die op een fiets bij het bankgebouw was gearriveerd, gaf het baliepersoneel in het Duits opdracht geld te doen in twee plas tic zakken. Daarbij bedreigde hij hen met een vuurwapen. De over valler verdween op zün fiets, maar zou later zijn overgestapt in een ge reedstaande auto met een Duits kenteken. Bomexplosie op vliegveld van Madras: twaalf doden MADRAS (AFP/UPI/Rtr.) - Bij een zware bomontploffing in de aan komsthal van het vliegveld van de Indiase zuidoostelijke havenstad Madras zijn zeker 12 mensen om gekomen. Meer dan 16 mensen lie pen, vaak zware, verwondingen op. Dit hebben functionarissen op het internationale vliegveld Meenam- bakkam van Madras vanmorgen meegedeeld. De ontploffing, die zich kort voor middernacht voordeed, was zo krachtig dat het dak van de aan komsthal instortte, waardoor veel mensen onder vallend puin wer den bedolven. Kort voor de explo sie had een anonieme opbeller ge waarschuwd voor een ontploffing, maar de functionarissen zeiden dat er geen tijd meer was de mensen te evacueren. Reddingsploegen door zoeken het puinhopen op zoek naar mogelijke andere slachtoffers. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat de ontploffing was gericht op een vliegtuig van de Srilankaanse luchtvaartmaatschappij Air Lanka. Er zouden twee koffers zijn afgege ven door een passagier van de Air Lanka-vlucht naar Colombo en de ze koffers zouden de explosieven hebben bevat. VERDIKKEME, vis ik wéér achter het net. Kan die winkel juffrouw niet eens wat meer kranten inkopen? Reserveren geelt zekerheid. Neem dus zélf een abonnement. Ja, ik wil uw krant: een kwartaal 63.10). Ik krijg de krant eerst 2 weken gratis 4 weken voor f 10.-. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Anlwoordnr 10050. 2300 VB Leiden Bellen kan ook, tel. 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD Met een wat verontschuldigende blik in de ogen - 'kan ik het helpen dat ze die dingen tegenwoordig zo hoog maken - staat het paard van de Por- toricaan Mark Watring vast in de hindernis. Die moest worden afgebro ken om de viervoeter te bevrijden. (foto AP) Goud gloort nu ook voor Stephan van den Berg. De plank zeiler is opgerukt naar een eerste plaats in het alge meen klassement door de derde race op superieure wijze te winnen. "Ik zal nu geen risi co meer nemen", kon digde Van den Berg aan. "Het wordt de komende dagen een kwestie van rekenen, concentreren en de conditie in orde hou den". In de 470-klasse zijn John Stavenuiter en Leidenaar Guido Alkemade ook aan een opmars bezig. Het duo zeilde van- staat vierde in het dium", voorspelt Sta- beetje gaat waaien onze Van den Berg heeft wind in de zeilen ?n'~ -««JU

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1