Verhouding Sowjet- Unie tot Nederland is sterk verbeterd Luthersen verplichten zich tot strijd tegen racisme Interview Russische ambassadeur Beletsld: Rectificatie VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 PAGINA 15 DEN HAAG De laatste tijd is er een verbetering opgetreden in de relatie tussen Nederland en de Sowjet-Unie. Zo is bijvoor beeld de dialoog tussen de ministeries van buitenlandse zaken van beide landen hervat, en in oktober zal een officiële delegatie van kamerleden, met Tweede-Kamervoorzitter Dolman aan het hoofd, een bezoek aan de Sowjet-Unie brengen. Ook op handelsgebied zijn er betrekkingen tot stand gekomen tussen Rotterdam en Leningrad en Amsterdam en Moskou, waar bezoeken van delegaties, onder leiding van de burgemeesters Van Thijn en Peper, toe hebben bijgedragen. In oktober van dit jaar brengt het gemeentebestuur van Den Haag, onder leiding van burgemeester Schols, een bezoek aan Moskou. Na een onder breking van vele jaren waren de ministers Braks en Smit-Kroes met officiële delegaties in de Sowjet-Unie. In 1984-'85 worden volgens Beletski een paar Sowjet-ministers voor een bezoek in Nederland verwacht. De handelsomzet tussen Nederland en de Sowjet-Unie nam toe en bereikte in 1983 bijna 7 miljard gulden; Nederland is daarmee gestegen tot de zesde handelspartner uit de westerse ontwikkel de landen met de Sowjet-Unie. Er waren succesvolle contacten tussen beide landen op het gebied van de landbouw. Ook de culturele en sportieve banden worden aangehaald. Rimmer Mulder en Hans Geleijnse vroegen de Sowjet-ambas- sadeur in Den Haag, prof. Viktor Beletski, naar zijn mening over de betrekkingen tussen Oost en West op dit moment. Beletski: consequente houding.... door Rimmer Mulder en Hans Geleijnse Ambassadeur Beletski: „Er zijn inderdaad duidelijke positieve ontwikkelingen waar te nemen in de verhouding tussen onze beide landen. Wij juichen dat toe en zullen al het mogelijke doen om een verbetering van de be trekkingen tussen onze landen tot stand te brengen. Er valt ech ter nog veel werk te verzetten. Maar als beide kanten geïnteres seerd zijn in een verdere ontwik keling van de betrekkingen, dan zijn de perspectieven mijns in ziens niet slecht". - Sinds de jaren '70, toen het internationale toneel werd gedo mineerd door Henry Kissinger aan Amerikaanse kant en Leo nid Brezjnjev aan Sowjet-zijde, waarbij 'détente' het sleutel woord was, zijn de betrekkingen tussen Moskou en Washington aanzienlijk verslechterd. Hoe ziet u de relatie tussen de twee super machten op dit moment, bevin den wij ons in een echt gevaarlij ke situatie? „De huidige situatie is niet al leen gevaarlijk, maar zelfs explo sief. Op 9 juni 1982 sprak presi dent Reagan tot'het Britse parle ment en bij die gelegenheid riep hij op tot een 'kruistocht voor de vrijheid'. Deze 'kruistocht' van Washington, die in de eerste plaats gericht is tegen de Sowjet- Unie en de andere socialistische landen, gaat gepaard met een on gekend bewapeningsprogramma van de VS, en dat is de werkelij ke, belangrijkste oorzaak van de huidige situatie. Die 'kruistocht' tegen het so cialisme ondermijnt de grondsla gen van de politiek van vreedza me coëxistentie tussen staten met een verschillend sociaal stel sel, en houdt een directe bedrei ging in van het voortbestaan van de menselijke civilisatie, aange zien er in een kernoorlog geen overwinnaars kunnen zijn. In de VS denkt men daar echter an ders over. Op 6 april verklaarde president Reagan in een rede voering voor de universiteit van Georgetown dat militaire kracht, rechtstreeks dan wel indirect aangewend, een van de belang rijkste elementen van de Ameri kaanse buitenlandse politiek moet blijven. Sterker nog: de of ficiële militaire doctrine van de VS is gebaseerd op de mogelijk heid van het toedienen van een eerste slag in een kernoorlog en op het winnen van zo'n oorlog. Een nieuw en bijzonder ge vaarlijk gebied van Amerikaanse militaire activiteit vormt de ruimte. De plannen ter voorbe reiding van een 'sterrenslag' wor den al uitgevoerd. In een rede voering van de Amerikaanse pre sident staat te lezen: „Maatrege len ter controle op de bewape ning in de ruimte zijn niet wense lijk als doel op zichzelf, maar al leen als ze bijdragen aan de ver sterking van ons (militaire) po tentieel". De VS blokkeren een verdrag dat chemische wapens moet ver bieden en liquideren. Tegen woordig doet Amerika dat met behulp van zogenaamde nieuwe voorstellen. In hun verdragsont- werp manipuleren de Amerika nen met de leuze van de 'algehele controle', waarbij ze de particu liere chemische bedrijven van die controle uitsluiten en tegelij kertijd de hele chemische indus trie van de socialistische landen, waar geen particuliere bedrijven zijn, willen controleren. De Verenigde Staten gaan door met het installeren van ge vechtsbases in de buurt van de Sowjet-Unie, hoewel ze al onge veer 600 bases rondom de socia listische landen bezitten. Consequent De Sowjet-Unie heeft nooit enig heil of nut gezien in het principe van 'hard tegen hard'. De regel die onze autoriteiten steeds in acht nemen, kan als volgt samengevat worden: een principiële, consequente hou ding in kwesties die de veilig heid van ons land en onze bond genoten betreffen, en een bereid heid tot een serieuze dialoog op basis van gelijkwaardigheid, een dialoog die doortrokken is van verantwoordelijkheidsgevoel. Die-regel steunt op twee stand punten, waaraan de Sowjet-Unie onveranderlijk vasthoudt. TEN EERSTE: De Sowjet- Unie streeft niet naar militair overwicht. Wij zijn er voor, dat de kwesties aangaande de ont wapening besproken worden op basis van gelijkheid en gelijke veiligheid, zoals dat in de betref fende akkoorden tussen de USSR en de USA is vastgelegd. En de USSR zal nooit een over wicht toestaan van diegenen die openlijk roepen dat zij het socia lisme naar de 'vuilnisbelt van de geschiedenis' willen verwijzen. TEN TWEEDE: De Sowjet- Unie heeft al meerdere malen verklaard dat zij haar eigen vei ligheid niet ten koste van andere staten wil verwerven. Dit princi pe is bevestigd door de hoogste instantie van ons land, namelijk in het besluit van de Opperste Sowjet van de USSR van 29 de cember 1983. Wat kan er worden gedaan om de betrekkingen tussen Oost en West te verbeteren, en is daar bij een specifieke rol weggelegd voor de Europese landen? Beletski: „Bovenal moet het vertrouwen hersteld worden, hetgeen alleen kan geschieden door dialogen, onderhandelin gen en goede wil. Immers, de mensheid heeft geen alternatief dan middels vreedzame onder handelingen tot een oplossing van de internationale problemen te komen en zo zijn toekomst in vrede te verwerven. Met het ver schijnen van het fenomeen van het massa-vernietigingswapen heeft oorlog opgehouden een po litiek instrument te zijn. Een belangrijke rol in het her stel van het vertrouwen tussen het Oosten en het Westen en in de oplossing van het vredes vraagstuk kunnen de landen van West-Europa spelen, wier veilig heid niet gerealiseerd kan wor den langs de weg van de wapen wedloop of door zich te verande ren in lanceerplaatsen voor tran- soceanische first-strike-wapens, maar wel langs de weg van ont spanning en het ontwikkelen van vreedzame wederzijdse be trekkingen met hun oostelijke buren. Wij zijn realisten en wa ren er nooit een voorstander van West-Europa tegen andere gebie den uit te spelen, in het bijzonder de Verenigde Staten; nee, steeds hebben wij gestreefd naar goede verhoudingen met zowel de een als de ander". Vredesbeweging - In Nederland hebben we de laatste jaren een sterke en actie ve vredesbeweging zien ont staan. Hoe schat u het effect daarvan, ook op het internatio nale vlak, en hoe ziet u de ambi ties om een actief kader in heel Europa te vormen? „Het 'effect' van de vredesbe weging in Nederland kunt u be ter zelf beoordelen. Een dergelijk oordeel valt buiten mijn compe tentie. Maar wat mijn indrukken betreft over de vredesbeweging, niet alleen in Nederland, maar zoals zij ook in de hele wereld is ontstaan, kan ik het volgende zeggen. De huidige vredesbewe ging heeft aangetoond wat de kwaliteit is van een nieuw feno meen, waar steeds meer mensen rekening mee moeten houden. Deze beweging beschikt over een grote morele en politieke kracht en heeft voldoende in huis voor een verdere ontwikke ling. Nu er een begin is gemaakt met de plaatsing van Amerikaan se raketten in Europa, moet de vredesbeweging onder nieuwe omstandigheden opereren. In toespraken van westerse politici en in krantencommentaren hoor je steeds vaker de stelling dat Europa het 'post-Pershing-tijd- perk' zou zijn ingegaan en dat de mensen daarmee akkoord zou den zijn. Die veronderstelling houdt mijns inziens geen stand, aangezien de verwachtingen, dat het verschijnen van Amerikaan se raketten in Europa een onher stelbare slag aan de vredesbewe ging zou toebrengen, absoluut niet zijn uitgekomen. Uit de westerse pers maak ik op dat er van een 'gewenning' aan de Amerikaanse raketten in Europa geen sprake is. Steeds meer dringt het begrip door, dat iemand Europa als oorlogster- rein wil gebruiken en bereid is daar willekeurig welke wapens toe te passen - van kernwapens tot chemische wapens. Dat in zicht, die onrust kon je overtui gend terugvinden in het optre den van de vredesbewegingen in de lente. Ik denk aan de paas- mars voor de vrede in de Duitse Bondsrepubliek, waar maar dan 600.000 mensen aan deelnamen. Om mijn antwoord op uw vraag samen te vatten: wie vrede wil en geen oorlog, mag de vre desbeweging niet als een desta biliserende factor beoordelen. Geen geloof President Reagan heeft re cent de heer Tsjemenko uitgeno digd voor een topconferentie. De ze invitatie is afgewezen. Hetzelf de gebeurde met Amerikaanse voorstellen om de ontwapenings onderhandelingen in Genève (START en INF) te hervatten. Waarom? „Om een eenvoudige en voor ieder weldenkend mens duidelij ke reden: wie kan geloof hechten aan serieuze oproepen tot onder handelingen, als tegelijkertijd steeds nieuwe kernraketten op de Sowjet-Unie en haar bondge noten gericht worden?! Men spreekt slechts over dialoog en onderhandelingen omdat men een scherm nodig heeft, waar achter men verborgen kan hou den dat het territorium van een aantal Westeuropese landen ver anderd wordt in een lanceer- plaats voor nieuwe Pershings en kruisraketten. De werkelijkheid immers is, dat men onveranderlijk vast houdt aan de plaatsing van de ra ketten, hetgeen de Amerikaanse regering herhaaldelijk verklaart en heeft verklaard. Voor ieder weldenkend mens is het duide lijk dat de weg naar de onderhan delingen moeilijker toegankelijk wordt naarmate er meer raketten zijn. Is een dialoog nodig, zijn on derhandelingen noodzakelijk? Konstantin Tsjernenko heeft on langs deze vraag behandeld en gezegd: Wij hebben daar zowel vandaag als morgen slechts één antwoord op: ja. Maar een eerlij ke dialoog, serieuze onderhande lingen. Daar zijn we elk moment toe bereid. - Een Sowjet-voorwaarde voor hervatting van de INF-onder- handelingen is de terugtrekking van reeds geplaatste Pershing-2- en kruisraketten van Europees grondgebied. Deze eis ging echter niet gepaard met een gebaar als vermindering of stopzetting van de plaatsing van SS-20's. Wat is de logica hierin? „Die 'logica' zit in de geschie denis zelf. Of, concreter, in de vraag, waardoor de behoefte aan onderhandelingen in Genève ontstond en hoe zij werden afge broken. De geweldige hoeveel heid desinformatie en openlijke leugens die naar aanleiding van het afbreken van die onderhan- deingen in een aantal westerse landen is verspreid, maakt het nodig dat wij de geschiedenis er van bekijken. Treuzelen De behoefte aan deze onder handelingen ontstond doordat de Amerikaanse kant dit pro bleem niet wenste op te lossen binnen het kader van de beper king van de strategische kernwa pens, en vervolgens treuzelde met de ratificatie van SALT-2. De VS kwamen pas na lang aar zelen naar Genève en pas nadat de Sowjet-Unie vele malen zich bereid had getoond tot deze on derhandelingen. De Amerikanen kwamen onder druk van de we reldopinie, maar met een „nulop tie'' voor wat betreft de intentie om tot afspraken te komen. Voordat men begon met plaat sing van de Pershings-2 en kruis raketten zag de krachtsverhou ding in Europa er als volgt uit. De USSR had 938 'delivery vehi cles' (transportmiddelen - red.) voor wapens voor middellange afstand (465 bommenwerpers en 473 raketten, waarvan ongeveer de helft verouderd was). De NA VO had 857 van zulke middelen (162 Engelse en Franse raketten en 695 bommenwerpers). De USSR had iets meer 'delivery ve hicles', de NAVO daarentegen had bijna anderhalf maal zoveel kernladingen. Het was niet toevallig, dat de NAVO er geen aandacht op wil de vestigen dat zij, voor de ont wikkeling van de 'Euro-raket', in één keer 3056 kernladingen kon lanceren, tegen de USSR 2153. Toch kon je in die tijd wel spre ken van een globaal evenwicht wat de kernwapens voor middel lange afstand in Europa betrof. Maar Washington wenste niet akkoord te gaan met beslissin gen die het plaatsen van Ameri kaanse Pershings-2 en kruisra ketten in Europa onmogelijk zouden maken. Op Sowjet-voor- stellen om alle kernwapens, zo wel de tactische als die voor mid dellange afstand, uit Europa te verwijderen, hebben de Ameri kanen niet eens gereageerd. Zij vermeden een inhoudelijke beoordeling van ons voorstel, om het aantal 'delivery verhicles' tot ongeveer een derde terug te brengen (tot 300 eenheden aan elke kant) met een gelijk raket- tenniveau. Ook het voorstel van de Sow jet-Unie, dat men bereid was om op het moment dat het akkoord over beperking van kernbewape ning in Europa in werking trad, niet meer kernladingen in de ei gen raketten voor middellange afstand te hebben dan Frankrijk en Engeland, kreeg geen positie ve reactie. Tegenmaatregel Op die manier werden alle Sowjet-voorstellen die gericht waren op het beperken van de kernbewapening in Europa afge wezen. En precies daarom maak te de plaatsing van Amerikaanse raketten op bases in Engeland, de Duitse Bondsrepubliek en Italië het voortgaan van de on derhandelingen in Genève on mogelijk, die immers gericht wa ren op de beperking, en bepaald niet op de uitbreiding van de kernbewapening. Tegenmaatregelen die in een dergelijke situatie onvermijde lijk zijn, hebben toen de plaats ingenomen van nieuwe midde len om de weg te effenen voor een overeenstemming. Wil nu de Sowjet-Unie een stap terug doen in de richting van wat in oktober vorig jaar nog eigenlijk vanzelf sprekend leek, dan is het abso luut noodzakelijk dat de NAVO terugkeert naar de situatie die bestond voordat men begon met de plaatsing van Amerikaanse raketten. Op de vergadering van secreta rissen van de broederpartijen der socialistische landen, die op 11 en 12 juli van dit jaar in Moskou werd gehouden, is duidelijk ge steld dat, als er maatregelen ge nomen worden die zullen leiden tot de verwijdering van de reeds geplaatste raketten, er gelijktij dig stappen ondernomen zullen worden die de tegenmaatregelen ongedaan maken. Dat zal een ba sis kunnen scheppen voor de hervatting van onderhandelin gen, die erop gericht zijn tot af spraken te komen over het kern- wapenvrij maken van Europa, zowel van middellange-afstands- als tactische wapens". - Als u een Nederlands staats burger was, zou u dan de drei ging voelen van de Sowjetrussi- sche raketten die in de Sowjet- Unie zelf en in landen als Tsje- choslowakije en de DDR ge plaatst zijn? „Noch de Sowjet-raketten, noch de Sowjet-Unie vormen voor iemand een bedreiging, aangezien onze enige zorg is: het verzekeren van de veiligheid van ons land en van het werken in vrede van de Sowjet-burgers en onze bondgenoten. U weet dat de Sowjet-Unie heeft verklaard dat zij nooit als eerste een kernwa pen zal gebruiken en dat zij die naangaande een verplichting op zich genomen heeft. Dat was en blijft het fundamentele principe van de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie. Wij weten wat oorlog is, en vooral kernoorlog, en daarom doen wij al het moge lijke om die oorlog te vermij den". - De Nederlandse regering heeft besloten 48 kruisraketten te plaatsen na november 1985 als er dan meer Russische SS'20's ge plaatst zijn dan op 1 juni van dit jaar. Vindt u dit een verstandige en realistische beslissing? „Anders dan ambassadeurs van andere landen, mengen Sow- jet-ambassadeurs zich niet in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten. Welke beslis sing u genomen hebt over de ra ketten is een zaak van uw rege ring, uw parlement en uw volk. Wat onze principiële opstelling aangaat tegenover de wapen wedloop en de plaatsing van Amerikaanse kernwapens in West-Europa: die is welbekend". Ontmoeting - Hoeveel SS-20's waren er op 1 juni dit jaar geplaatst en wan neer of bij welk aantal zal het SS- 20-plaatsingsprogramma zijn afgerond? „Ik ben geen militair. Daarom vind ik het moeilijk op die vraag te antwoorden. Echter, de Sow- jet-gegevens hieromtrent zijn door ons herhaaldelijk gepubli ceerd en ze zijn welbekend in het Westen. U kunt er bijvoorbeeld twee officiële publicaties van het ministerie van defensie van de USSR op naslaan". - Tijdens het parlementaire debat over het plaatsingsbesluit verklaarde minister van buiten landse zaken Van den Broek dat hij zou proberen een ontmoeting te hebben met zijn Soiojet-collega Gromyko. Denkt u dat het Neder landse besluit uitleg behoeft en dat daartoe een ontmoeting tus sen de ministers Van den Broek en Gromyko nuttig zou kunnen zijn? Ziet u zo'n ontmoeting bin nen zes maanden tot stand ko men? „Wat ontmoetingen tussen mi nisters van onze landen betreft, die zijn nuttig. Dit jaar is al een begin gemaakt met wederzijdse bezoeken, en dat zal doorgaan. Wat in concreto een ontmoeting tussen onze ministers van bui tenlandse zaken betreft, het is mij nog niet bekend wanneer die zal plaatsvinden". - U heeft een aantal malen ver klaard dat Nederland geen doel wit voor Russische raketten zal zijn wanneer er geen Ameri kaanse raketten op Nederlands grondgebied worden geplaatst. Is dat een overtuigend argument in de wetenschap dat er wel Sow jet-raketten gericht staan op onze buurlanden? Met andere woor den: wat is de waarde van zo'n garantie? „Hierover kan ik niets toevoe gen aan de officiële verklaring van de ambassade in reactie op de herrie die door uw massame dia werd gemaakt na mijn toe spraak voor de Universiteit van Nijmegen. De organisatoren van die lezing hebben een en ander zelf van de hand gewezen". Met grote meerderheid heeft de zevende algemene vergade ring van de Lutherse Wereldfe deratie in Genève (330 afgevaar digden) een resolutie tegen racis me goedgekeurd. De 97 lutherse kerken die stemgerechtigd lid zijn van de federatie verplichten zich daarmee, alle vormen van racisme te bestrijden. Het gaat dan niet alleen om de apartheid in Zuid-Afrika, maar ook om (bij voorbeeld) discriminatie van gastarbeiders, ethnische minder heden en vluchtelingen. Krachtens dit besluit zal de fi nanciële en personele steun die de blanke lutherse kerken van Zuidelijk Afrika krijgen van de Evangelische Kerk van Duits land, op z'n laatst per 1 januari 1987 worden beëindigd, als deze kerken de apartheid piet duide lijk in het openbaar veroordelen. De lid-kerken zullen zichzelf nauwkeurig onderzoeken op sporen van racisme. Bij regerin gen en economische machten zullen zij hun invloed aanwen den om sancties te treffen tegen staten waar de apartheid wordt gehuldigd. Die staten zouden geen olie, militaire uitrusting, kennis voor kernenergie en zo meer mogen ontvangen, terwijl ook een eind moet komen aan re laties in cultuur en sport. De kerken uit de Derde Wereld vroegen de lutherse assemblee om voor de wereldfederatie niet méér dan de helft van het aantal medewerkers uit Noord-Ameri- ka en Oost- en West-Europa te halen. Die aanbeveling kreeg geen meerderheid. De Derde We reld-kerken wilden hiermee een ongelijkheid tegenover ontwik kelingslanden opheffen. Lutheranen in Rusland De banden met de lutherse christenen van Duitse afkomst in de Sowjet-Unie zullen worden versterkt, vooral met de 1,2 mil joen in Aziatisch Rusland wo nende lutheranen. Wat de theolo gische opleiding en de liturgie betreft moeten deze mensen veel ontberen. De gemeenten staan onder leiding van gekozen leke- predikers. Sinds 1934 hebben de lutheranen daar geen theolo gisch opleidingsinstituut meer. Er is een grote behoefte aan lec tuur en liedboeken. Niettemin is het kerkelijke le ven er opgewekt, zo meldde Sam Dahlgren, medewerker voor Eu ropese zaken bij de Lutherse We reldfederatie in Genève. De kerkdiensten duren in de regel drie uur. Preken van een uur zijn normaal. Een probleem is, dat de leider van deze gemeenten, Ha- rald Kalnins, ver van zijn kudde is verwijderd en zijn ambt uitoe fent in Riga (Letland). Hij was wel voor de algemene vergade ring in Boedapest uitgenodigd, maar kreeg hiervoor geen uitreis visum. (De Duitse christenen in Azia tisch Sowjet-Rusland zijn nako melingen van de 'Wolga-Duit- sers', die 200 jaar geleden door tsarina Katharina II werden uit genodigd om in het Wolga-ge- bied kolonies te stichten. Na de Tweede Wereldoorlog werden zij over de Sowjet-Unie verspreid. Een eerste contact met de Lu therse Wereldfederatie kwam in 1976 tot stand). Kerken in slop De scheidende voorzitter van de Lutherse Wereldfederatie, de Tanzaniaanse bisschop Josiah Kibira, zei gisteren in een toe spraak tot de algemene vergade ring, dat de kerken in de westelij ke wereld in een slop zijn beland omdat ze geen inwendige zen ding meer bedrijven. "Daarom zou het goed zijn, als er Afrikaan se zendelingen naar Europa zou den komen. Maar daarvoor ont breekt het geld". Volgens Kibira zijn er in Afrika anders dan in de Verenigde Staten of Europa - veel duidelij ker verschillen te zien tussen mensen die zich christen noe men en mensen die dat niet zijn. Hij vond het zeer bemoedigend, dat het communistisch geregeer de Hongarije godsdienstig leven aanvaardt. '.'Hongarije is een be wijs voor de vrijheid waarmee het evangelie in een socialistisch land kan worden verkondigd". Geen vervolging De Nationale Raad van Ker ken in de Verenigde Staten heeft beweringen tegengesproken als zou er in Nicaragua sprake zijn van godsdienstvervolging. Daar mee reageerde de raad op de be schuldiging van het conservatie ve Amerikaanse 'Instituut voor religie', dat hij anti-godsdiensti ge campagnes in Nicaragua fi nanciert. Voor deze aantijging wordt geen enkel bewijs geleverd, zegt de raad in zfjn verklaring. "De meeste protestantse kerken werken met de regering van Ni caragua samen om een rechtvaardige maatschappij op te bouwen, net zoals Amerikaan se kerken samen met de regering proberen humanitaire program ma's uit te voeren". Het conflict tussen de rooms-katholieke hiër archie in Nicaragua en de sandi- nistische regering is, volgens de - Nationale Raad van Kerken in de Verenigde Staten, geen bewijs van godsdienstvervolging. (Artikelen in de New York Ti mes onthulden deze week, dat de rooms-katholieke top in Nicara gua actief betrokken is bij het kweken van verzet tegen de san- dinistische revolutie. Aartsbis schop Bravo van Managua zou Amerikaanse zakenmensen hulp hebben gevraagd bij het 'trainen' van Nicaraguanen die ontevre den zyn over het regime. Vol gens de bisschop zou het slechts om het trainen van 'geestelijke kaders' gaan). Niet meer 'gewijd'. De term 'gewijd' voor dienstdoende pre dikanten in de Hervormde Kerk van Frankrijk is op voorstel van de nationale synode vervallen. In plaats daarvan worden predi kanten nu 'liturgisch erkend'. Al in de jaren 60 keerde een be- Bij de gisteren op deze pagina verschenen reportage over Oost- Timor is ten onrechte Bob Manti- ri als auteur vermeld. Het artikel is echter niet van zijn hand. weging onder Franse predikan ten zich tegen de 'wijding', om dat die het clericalisme in de kerk kon bevorderen. Voorgan gers zijn niet hoger dan de ande ren, zo redeneerden zij. Het ver schil zit 'm alleen in hun functie.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15