'Dit is echt verschrikkelijk' A Schapers wandelend ronde verder Roeiers ontgoocheld na vroegtijdige eliminatie Chinees beschuldigt 'collega's' Medaille-droom achtervolgers klapt uiteen Jurylid naar huis gestuurd Oudste deelnemer 70 jaar Japanner reageert positief Voetbal in trek Uur minder slaap voor Nederlanders Mesker ontbreekt op Mets Yvonne Veldt en Hennie Fehling: geen ontzag voor prognoses VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 11 LOS ANGELES (Reuter) De man achter het viervoudige Chinese goud bij het gewichtheffen heeft met een beschuldigende vinger ge wezen naar de Oosteuropese man netjesputters. Volgens de hoofd coach van China, Huang Wianghui, zijn wereldrecords voor zijn pupil len vrijwel onhaalbaar. De Oosteu ropese collega's heersen in deze tak van sport omdat zij „allemaal ongeoorloofde stimulerende mid delen eten. Die zijn op doping- dieet". Het is de eerste keer dat een official de Oosteuropese gewich- theffers openlijk beschuldigt. De afwezigheid van de wereld kampioenen in het gewichtheffen - een Oostduitser, drie Bulgaren en zes Russen -- maakte de weg vrij voor het Chinese succes. Vorig jaar kwamen de Chinese gewichthef- fers tijdens de wereldtitelstrijd in Kiev nog veel te kort op de Oosteu ropese cracks. LAKE CASITAS (ANP) - Even als vier jaar geleden het geval was zullen de finales van het Olympische roeitoernooi voor heren afgewerkt worden zon der Nederlandse vertegen woordiging. Op de baan van Krylatskoje bij Moskou kon den de Nederlanders in 1980 nog aanvoeren dat er weliswaar sprake was van een boycot van de Spelen, doch dat het roei toernooi daar nauwelijks onder te lijden had. In Lake Casitas is, door de afwezigheid van de op roeigebied zeer sterke Oost bloklanden, wel degelijk spra ke van een gedevalueerd toer nooi. Desondanks bleek geen van de Nederlandse boten in staat de eindstrijd te bereiken. Vooral ten aanzien van de Ae- gir twee zonder stuurman wa ren de verwachtingen rond het idyllisch gelegen meertje giste ren hoog gespannen. Immers, Sjoerd Hoekstra en Joost Ade- ma verrasten toch twee jaar ge leden bij de wereldkampioen schappen van Luzern met een bronzen medaille in hun eerste echte roeijaar. Het daarop vol gende seizoen werd die plak in Duisburg juist gemist. Dat werd echter als een vergissing aangemerkt, die recht diende te worden gezet. Daarbij kwam dat op Lake Casitas de Oost- duitse combinatie Ertel - Sauerbrey en het Russische duo Pereverzev - Prinjskin, winnaars van goud en zilver in 1983, ontbraken. De Groningers, dit seizoen overigens aanmerkelijk minder succesvol dan in de twee voor gaande jaren, slaagden er on danks alles niet in in de halve finales bij de eerste drie boten te eindigen. De Groningers pas seerden als vierde de 500 meter, met een overbrugbare achter stand op West-Duitsland. Ook bij 1000 meter lagen er nog kan sen, maar eenmaal de 1500 me ter gepasseerd was dat beslist niet meer het geval. Het ont goochelde Aegir-duo moest ook Nieuw-Zeeland nog laten passeren en eindigde kansloos als vijfde. De dubbelvier leverde uitein delijk nog de beste prestatie. Het kwartet Emke, Göbel, Rienks en Van Groningen ont ging op de streep de tweede plaats in de herkansing, die een finaleplaats zou hebben opgele verd. In de laatste van de twee duizend meters werden de vier skiffeurs geklopt door Italië, terwijl de Fransen al eerder over de streep waren gegaan. Frankrijk en Italië bleken derhalve terecht de landen waar Nederland het meest van te duchten had. Beide boten voeren voor driekwart in de zelfde samenstelling als vorig jaar, toen respectievelijk een derde en een zesde plaats in de eindstrijd werden bereikt. Ne derland nam de leiding en bouwde de voorsprong tot ruim een halve lengte uit. Pas 500 meter voor de finish moest de Oranje-formatie wijken voor Italië. Even later gingen ook de Fransen voorbij de Nederlan ders, die echter op hun beurt Italië weer passeerden. De tweede plaats, die deelneming aan de finale van zondag had betekend, bleef lang binnen be reik. Boord aan boord gingen Nederland en Italië de eind sprint aan. Met amper 0,2 se conde verschil pikte Italië de fi nale-plaats in. Reserve Jos Compaan was in de halve finales van het skiff- nummer zoals verwacht kans loos. De derde plaats die nog toegang gaf tot de eindstrijd was nimmer binnen bereik. Bij de start was er nog even hoop in het Nederlandse kamp. De uitschakeling van de dubbel vier betekent het einde van de Spe len voor de Leidse roeier Steven van Groningen. (archieffoto) Daarna zakte de Willem 3-skif- feuse snel terug naar de zesde en laatste positie, die zij niet meer verliet. LOS ANGELES (ANP) - De nieuwste nederlaag van het Nederlandse wielrennen in Los Angeles, de uitschakeling van de achtervolgingsploeg op de baan in de kwalificatie, heeft niets met onmacht, maar alles met ongeluk te maken. De Nederlanders, die zo'n ander halve seconde achter de achtste tijd bleven, werden uitgeschakeld door domme pech. Na bijna 1900 van de 4000 meter klapte de achterband van Rik Moorman, die op kop reed. Door het wringen van het niet meer door lucht gedragen wiel slingerde hij omhoog, de anderen moesten om hem heen, verloren snelheid en rit me en stonden in de laatste twee kilometer voor een onmogelijke opgave. "Feitelijk moesten we door die breuk twee keer starten en dat slaat onmiddelijk in je be nen. Verschrikkelijk. We waren ge weldig gemotiveerd omdat we als wielrenners na het afgelopen weekeinde iets goed hadden te ma ken", verwoordde Marco van der Hulst de gevoelens van het viertal, dat als tiende zou eindigen en voor wie de Olympische droom in één klap uiteen spatte. De gedachte dat Nederland in de meailles zou hebben gereden, zal voor eeuwig onbewijsbaar blijven. De uitschakeling is echter niet al leen het verhaal van de lekke band van Moorman. Het is evenzeer de onbekendheid met het standpunt LOS ANGELES (DPA) - Voor de eerste keer sedert twintig jaar is een jurylid bij een be langrijk turnevenement gedis kwalificeerd. Ellen Berger, de Oostduitse voorzitster van de technische commissie van de internationale Turnfederatie, schrapte gisteren de Spaanse Maria del Carmen Alberto als jurylid. Haar optreden op woensdagavond in de finale van het Olympisch landen- toernooi voor dames was be neden alle peil. De laatste keer, dat de TC op deze wijze ingreep, was in 1954 tijdens het wereldkampioenschap in Moskou. Toen werden de Rus Schafer en de Oostduitser Ewald uit de jury verwijderd. dat de jury innam bij pechgevallen in de kwalificatie. Coach Peter Nieuwenhuis kreeg te laat te horen dat het reglement, in strijd met de gewoonten overigens, zo werd uit gelegd dat elke aanwijsbaar pech- geval recht had op een nieuwe start. "Daar ben ik werkelijk dood ziek van", reageerde de bondstrai- ner. "Wij hadden binnen een ronde moeten beslissen over doorgaan met drie of stoppen. Had ik dat ge weten, dan waren wij natuurlijk gestopt. Wij hebben een zekere plek bij de eerste vier verspeeld. We reden op een schema van 4.27 en als je dat kunt val je in de me dailles". Zeker is dat het viertal Nijdam ("Wij hadden een plak kunnen ha len. Zo slecht als het vorig jaar ging, zo goed draaiden we nu"), Van der Hulst, Moorman, Elshof goed reed in de eerste kilometers van de kwalificatie. Alleen op de Westduitsers en de Australiërs gaf Nederland breukdelen van een se conde toe, tot de klap van Moor mans achterband door het op nieuw volle stadion galmde. Van de mooie ploeg die keurig in lijn langs de baanrand vloog bleef niets over. Als juist geloste postduiven fladderden de drie om hun kop man heen, die noodgedwongen van het vlakke middenterrein moest afwijken. "Als ik probeer op het vlakke te blijven, ga ik gega randeerd onderuit en dan valt de hele ploeg over me heen", bleef Moorman bij zijn positieven. Van der Hulst: "Automatisch ga je bo- venom. Je weet dat een klapband achter een grote kans op een val inhoudt. Als Rik omlaag was gegle den, had hij ons allemaal het gras ingeschoven". Dramatiek De kwalificatie voor de ploeg achtervolging zat vol met drama tiek. Niet alleen voor de Nederlan ders, ook voor de Nieuwzeelanders die al in de eerste meters hun vierde man kwijtraakten - en voor de Amerikanen. McDonough trap te in de start zijn wiel scheef en viel. De starter schoot ten onrechte af, waardoor zij nog eens mochten vertrekken, zij het met drie man. Het trio met de super-achtervol gers Hegg en Nitz draaide niet goed. In de laatste kilometer liet Brent Emery een gaatje vallen. Hegg keek, zoekend naar zijn maatje, om, verloor zijn evenwicht, tuimelde en kreeg Emery over zich heen. Er werd opnieuw afgescho ten. Slechts dank zij een zeer „Amerikaanse" interpretatie van het reglement mochten de drie het nog eens proberen. Hegg toonde zich toen de ware kampioen door zijn zijn bootje naar de vijfde plaats in de rangschikking te slepen. Hysterie In de kwartfinale zweepte de Amerikaanse combinatie het pu bliek voor de zoveelste keer alweer afgelopen week op tot een hyste risch loeiende massa. Na voortdu rend op achterstand te hebben ge koerst, gleed de VS-trein uiteinde lijk éénhonderdste van een secon de vóór Denemarken over de meet. In de halve finale wacht nu wereld kampioen West-Duitsland als te genstander. De BRD wees Frank rijk terug in de kwartfinale: 4.28,04 tegen 4.30,28. De andere halve fina le gaat tussen Italië (met 4.25,07 te gen de Zwitsers de snelste ploeg in de kwartfinale) en Australië, dat België ruim een seconde voorbleef. LOS ANGELES (ANP) - Sportlieden van allerlei leeftijden, lengten en gewichten nemen deel aan de spelen van de 23 e Olympiade in Los Ange les. Oudste sportman is de 70-jarige Franse schutter Roger Riard. De Autralische Patricia Dench is met haar 52 jaar de oudste deelneemster. Zij komt ook uit in de schietwedstrijden op het onderdeel pistool. Met zijn dertien jaar is de Belgische stuurman bij het roeien, Philippe Deceu- lenaere, de jongste Olympiër. Turnster Laura Munoz is de lichtste met haar 29 kilogram. De zwaarste sportman in Los Angeles is de Oostenrijk se gewichtheffer Stefan Laggner, die 154 kilogram op de weegschaal brengt. Jelle Nijdam, Marco van der Hulst en Ralf Elshof bijten door r stond echter voor een onmogelijke opgave. LOS ANGELES (DPA) - De Japan se volleyballer Mikiyasy Tanaka heeft positief gereageerd op een onderzoek naar doping. In zijn uri ne werden sporen van vier verbo den middelen gevonden. Het ging om efedrine, pseudo-efedrine, nor- efedrine en methyl-efedrine, sub stanties die alle op de dopinglijst van het IOC voorkomen. Tanaka werd evenwel niet ge straft voor het vergrijp. De medi sche commissie van het IOC vond na verhoor dat zijn onschuld vast stond. In zijn plaats werd de mas seur van het Japanse herenteam tot 1992 uitgesloten voor de Olym pische Spelen. Hij had zijn speler wegens verkoudheid met een uit Japan meegenomen middel behan deld. Tegenover de ploegleiding had hij verklaard, dat het een zui ver plantaardig medicijn betrof, dat geen problemen met de do pingcontrole zou opleveren. Vanaf de openingsceremonie op zaterdag tot en met de wedstrijden op dinsdag, hebben de Spelen meer dan een miljoen toeschou wers getrokken. Om precies te zijn: 1.080.630. De minste belangstelling trokken Modern Pentathlon (4.500), gewichtheffen (2.663), schieten (3.461) en hockey (6.876). Verreweg de meeste belangstelling trokken de voetbalwedstrijden: 126.609, gevolgd door het honkbal (52.319), het basketbal (25.905), het zwemmen (20.789), het volleybal (17.757) en het turnen (16.738). Het is uiteraard een tussenstand, waarbij ook nog bedacht moet worden dat de toeschouwersaan tallen niet alleen afhankelijk zijn van het aantal gespeelde wedstrij den, maar ook van het aantal men sen dat een stadion kan bevatten. Volleybal was steeds uitverkocht, voetbal niet. Het cijfer van een mil joen in vier dagen, is overigens be paald niet geflatteerd. Voor wiel rennen wordt 8.400 toeschouwers opgegeven, dat moeten de mensen op de tribune zijn geweest, want het aantal belangstellenden dat het parcours omzoomde tijdens de wegwedstrijden werd geschat op een half miljoen. Maar die stonden er gratis, dus die worden niet mee geteld... LOS ANGELES (GPD) - Een uit gebreide speuractie heeft de Ne derlandse olympische ploeg van nacht een uur slaap gekost. Tegen twaalf vannacht verscheen boven het gedeelte van het olympisch dorp, waar de Nederlanders hun intrek hebben genomen, een bij zonder laag vliegende helikopter uitgerust met schijnwerpers. Ook de op de gebouwen aange brachte lichtbronnen werden in werking gesteld, waarna veertig zwaar bewapende militairen op zoek gingen naar een eerder gere gistreerde indringer. Een uur lang werd de omgeving uitgekamd. Overigens zonder suc ces. Een dag eerder werd wel een indringer bij het olympisch dorp (UCLA) aangetroffen en gearres teerd. De 28-jarige inwoner van Los Angeles had geprobeerd een van de toegangshekken te force ren, maar werd al gauw ontdekt door een van de veiligheidsmensen in het dorp. SCHEVENINGEN (ANP) - De belangrijkste afwezige voor de nationale tenniskampioen schappen van 6 tot en met 12 augustus op de Mets-banen in Scheveningen is Marcella Mes ker. De nummer 34 van de we reld, die gisteren in Newport (VS) werd uitgeschakeld, heeft de tennisbond laten weten dat ze de voorkeur geeft aan het spelen van damestoernooien in de Verenigde Staten. Op die manier meent ze haar positie op de wereldranglijst wat te kunnen verbeteren. Bovendien is het een goede voorbereiding op de Amerikaanse tenniskam pioenschappen op Flushing Meadow, die eind augustus be ginnen. Ook het 17-jarige Beverwijk- se talent Simone Schilder zal ontbreken op de titelstrijd, om dat ze in dezelfde week deel neemt aan het demonstratie- tennistoernooi op de Olympi sche Zomerspelen in Los Ange les. Bij de dames is nu Karin Moos eerste geplaatst, gevolgd door de kampioene van 1983 Nanette Schutte. Beide dames zijn evenwel in toernooien in de afgelopen maanden versla gen, zodat de strijd bij de da mes min of meer „open" kan worden genoemd. Gevaarlijke outsiders zijn Marianne van der Torre (3e geplaatst), Judith Warringa (4e geplaatst), Digna Ketelaar, Hellas ter Riet en Ma- non Bollegraf. Bij de heren is Michiel Scha pers de grote favoriet, terwijl Huub van Boeckel als tweede is geplaatst. Tot de grootste concurrenten behoort de 19-ja- rige Tom Nijssen, die vorige week het zomersatellietcircuit won. Andere spelers die moge lijk voor verrassingen kunnen zorgen zijn onder meer Menno Oosting, Robbert-Jan Bierens en Christiaan Feenstra. Voor het eerst na vele jaren zal acht voudig nationaal kampioen Louk Sanders niet meedoen omdat hij te weinig toernooien heeft gespeeld. LEIDEN - Vertolkte Hans Eve raars, vierde geplaatst in de strijd om de A titel van de "Open Leidse" op tennispark Roomburg tegen Ivar de Jong nog de hoofdrol, gis teren liet opponent Rob Mentink hem slechts figureren op het gra vel. De nummer vier had geen ant woord op het foutloze, gevarieerde spél van allrounder Mentink, die dientengevolge met 6-0, 6-0 de hal ve finale tegen nationaal kampioen Michiel Schapers bereikte. Ook de B-speelsters Yvonne Veldt en Hennie Fehling hadden geen ontzag voor de prognoses van de plaatsingscommissie; zij elimi neerden respectievelijk favoriete Alexandra Weller en de als tweede getipte Brigitte Pardoel. Hoewel de andere geplaatsten in A vooralsnog beantwoordden aan de voorspelling, ging dat menig maal met de nodige inspanning ge paard. Tweede op de lijst, Johan Vekemans trof een zich tot de laat ste punt geducht werende Frank Bitter, die in B als eerste de hem toebedachte halve finale-plaats realiseerde dankzij een 6-4,7-5 zege op Bob van Overbeeke. Vekemans herstelde zich na een zwakke pe riode weliswaar niet overtuigend, maar wel voldoende om zich bij de laatste acht te rangschikken: 6-2, 3- 6. 6-4. René Oskam was de andere B- speler, die zich in de A arena niet zo maar gewonnen gaf. Hij dwong Frits Don, derde op het schema, in de tweede set zelfs een tie break af, maar haakte toen af: 6-3, 7-6. Titel verdediger Michiel Schapers wan delde naar de voorlaatste ronde daar René Boers wegens een blessure niet kon aantreden. Bij de A dames bood Veronique Pardoel de lange nummer vier Ca- rin Bakkum goed tegenspel. Ech ter, het was niet toereikend om haar opponente het vuur na aan de schenen te leggen. In lange rally's werd zij uit positie gespeeld, waar Bakkum terstond van profiteerde: 6-4, 6-1. Yvonne Veldt, die opmerkelijk van zich had doen spreken door B lijstaanvoerster Alexandra Weller in drie sets te elimineren (3-6, 6-2, 6-4), verloor in de hoogste catego rie van Evelein Büermann: 6-3, 6-2 Maar de Amsterdamse hoofdklas se-speelster kan zich in de halve fi nale B revancheren op Büermann Hennie Fehling meldde zich aan voor de andere halve eindstrijd. Tegen Brigitte Pardoel werkte zij een 3-1 achterstand weg. Bij 5-5, na twintig minuten duelleren, nam zij een 6-5 voorsprong en schreef de eerste reeks tenslotte met een 7-5 overwinning in de tie-break op haar naam. Haar agressieve spel vanaf de baseline leverde in de tweede reeks een 6-4 zege op. Zij ontmoet mogelijk in de voor laatste fase de als derde geplaatste Jacqueline van Wijk, indien de nummer drie er in slaagt ten koste van Babette Pluim het kwartet hal ve finalistes te completeren. Titelhouder Freek van der Capel- len is de enige Leidse coryfee, die nog in de B-race is. Hij boekte een afgetekende zege (6-2, 6-0) op Mar cel van Rijn. Clubgenoot Frans Grimbergen ging daarentegen al les behalve kansloos ten onder te gen René Oskam. Nadat in het gril lig verlopende duel beiden één set hadden gedomineerd, kwam Grim bergen in de beslissende reeks bij 5-4 tot viermaal toe op matchpoint. Maar Oskam, de koelbloedigheid ten top, werkte ze even zo vele ma len scorend weg, en pakte zelfs de game én de eindzege: 6-2, 1-6, 7-5. Hagenaar Hans van der Brande bereikte de hem toebedachte kwartfinale tegen lijstaanvoerder Marco Winter dankzij een 7-5, 6-3 zege op Mare Reinhard. Geen verrassingen bij de C he ren. Favoriet Rob van Marwijk was vaster en dientengevolge sterker dan Maarten van Hage: 6-4, 6-3. En de nummer drie Guido Roth beant woordde aan de voorspelling door zich ten koste van Schenk (7-6, 6-0) bij de laatste vier te rangschikken. Bij de dames riep Wil den Hollan der Tilly van Overloop een halt toe: 4-6, 6-0, 6-3. Veteranenaan voerder Ronald Blommendaal hoefde beslist niet tot het uiterste te gaan tegen Tib- boel: 6-1, 6-1. Ook Winter sr. was niet te kloppen; Gerard de Smit ca pituleerde met 6-1, 7-5. De Nieuw Vennep veteranes Ma rianne Liefbroer en Stans Kwaai- taal hadden het betrekkelijk mak kelijk tegen respectievelijk C. Monfils (6-2, 6-0) en L. Knötschke (6-0. 6-3). MARIJKE DE BEER

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11