'Bij ons deugde er niks van Van den Berg in rustig vaarwater Van Egmond: weinig illusies Plastic pistool QS£P Kans op goud flink gestegen Politie arresteert 9bescherm-engerdp Ton Buunk na kleine zege op verrassend sterk China Den Bosch contracteert Amerikanen Derde wielergoud VS voor Hegg DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 9 LOS ANGELES (ANP) - Een tien kamper uit Paraguay is tijdens de training op de atletiekbaan in het Olympisch dorp van UCLA door de politie in de boeien geslagen en afgevoerd. De atleet in kwestie, de 26-jarige Claudio Escauriza, had een plastic startpistool mee genomen om met enkele teamgenoten de start-pro cedure door te nemen. Dat wekte de argwaan van de mensen van de beveiliging, die de politie te hulp riep. Er volgde een scene, waarbij nogal werd geduwd en Escauriza met zijn spikes om zich heen schopte teneinde in het bezit van het pistool te blijven. Uiteindelijk werd hij geboeid afgevoerd en pas na een officieel protest van de ploegleiding van zijn land vrijgela ten. LOS ANGELES (ANP) - De strijd om het Olympisch kampioenschap plankzeilen ont wikkelt zich volgens het scenario, dat de Nederlandse favoriet Stephan van den Berg zelf geschreven zou kunnen hebben. De wind, in de hete Californische zomers altijd stevig en constant uit zee waaiend, is in Long Beach in een wispelturige bui, die allrounder Van den Berg voordeel geeft op zijn meer eenzijdig ontwikkelde concurrenten. Stephan van den Berg in actie voor de kust van Long Beach. De Nederlander werd tweede. Shirtreclame blijft taboe LOS ANGELES (SID) - In de atletiek zal in de nabije toe komst geen shirtreclame wor den ingevoerd. Een voorstel daartoe van Finland werd tij dens het congres van de inter nationale atletiekfederatie (IAAF) in Los Angeles afgewe zen. Het Finse plan stuitte vooral op massale weerstand van de kant van de Westduitse afgevaardigden, die met het toestaan van reclamebood schappen op de kleding van de atleten grote moeilijkheden zei den te verwachten bij de Euro pese kampioenschappen, die in 1986 in Stuttgart worden afge werkt. Voor die tijd is het niet mogelijk een nieuw voorstel er door te krijgen. Tijdens de ver gadering werd besloten, dat at leten geen zaakwaarnemers in de arm mogen nemen, die hun agenda bepaalt en de evene menten uitkiest. De internationale atletiek- bond zal er in de toekomst op toezien, dat overtreding van de IAAF-bepalingen ook konse- kwenties heeft op nationaal ni veau. Daardoor zal het niet meer kunnen voorkomen, dat een atleet die tegen de dopin- gregels heeft gezondigd en is geschorst in eigen land wel aan wedstrijden mag deelnemen. LOS ANGELES (Rtr.) - Een 38-jarige man uit Los Angeles is gear resteerd, omdat hij een bus, die Olympische atleten vervoerde volgde in een auto vol explosieven. Een politiewoordvoerder vertel de dat de man voorlopig in de cel zal blijven en niet op een borgsom van 650.000 gulden zal worden vrijgelaten. Hem zijn negen straf bare feiten ten laste gelegd. In de autobus, die hij volgde, zaten negen atleten, vier Franse, twee Japanners en drie Italianen. De zegsman van de politie verklaarde dat er geen reden was aan te nemen, dat de arrestant kwaad in de zin had tegen de Olympi sche deelnemers. Na zijn aanhouding zei de man het zijn plicht te vinden als vaderlandslievend Amerikaan de Olympische atleten te beschermen. De politie kwam achter deze ongevraagde escorte, toen de buschauffeur via de radio doorgaf, dat hij al vanaf het Olympische dorp werd geschaduwd. Gisteren was er een vlagerige bries. Gisteren, de tweede dag van de Olympische zeilregatta, viel de wind zelfs terug naar waarden van minder dan 2 Beaufort. In de wed strijd, geknipt voor de lichtgewich ten, was de winst voor het Ameri kaanse windekind Scott Steele. Van den Berg eindigde door de toenemende wind in het laatste kruisrak als tweede en bezet die positie ook in het algemeen klasse ment. De Nieuwzeelander Bruce Kendall gaat verrassend aan kop. „Maar die kan ik zeker hebben", becommentarieerde Van den Berg vol zelfvertrouwen. Zijn echte concurrenten voor de Olympische titel, de Italiaan Maran en de Fransman Guillerot, hadden een slechte dag achter de rug, die slechts door jury-ingrepen nog wat werd verzacht. Na de diskwalifica tie van de Noor Rasmussen (pom pen), de Philippino Ortega en de Zweed Nyström (te vroeg gestart) schoven Maran en Guillerot nog drie plaatsen op, naar de posities vijf en zes. Het temperde de vreug de bij Van den Berg enigszins. Op het water had de 22-jarige waterrat uit Hoorn nog de vuist gebald, toen hij de schade van zijn tegenstre vers had gemonsterd. Het lichte weer, dat de start met drie kwartier deed vertragen, werd door Van den Berg beter verwerkt dan Maran en Guillerot. De Frans man was woensdag gedesillusio neerd op de plank gestapt, omdat de jury hem zijn zege in de ope ningsrace had afgenomen wegens 'pompen', het onreglementaire wind scheppen. In het eerste kruisrak kwam Van den Berg onmiddellijk aan de kop van het veld. De eerste boei rondde hij gelijktijdig met de Philippijnse vlo Ortega. In de ruimwindse rak ken voer Van den Berg zo regle mentair mogelijk. "Het risico van een diskwalifica tie voor pompen is hier hoog. De LOS ANGELES (GPD) Uitgerekend tijdens zijn olym pische afscheidstoernee is Ton Buunk gestuit op een nieuwtje. In zijn lange loopbaan heeft de bij AZC-Alphen spelende waterpoloër toch veel meegemaakt, maar Chine zen was hij van zijn levensdagen nog niet tegengekomen in het water. „Dit was ook voor mij een nieuwe ervaring. Het was bijna een pijnlij ke, want we hebben vreselijk slecht gespeeld", begroette hij vol zelfkritiek de pas in de laatste pe riode door Van Belkum en Noorde- graaf gevonden 10-8-winst. In de herfst van zijn carrière be land, is hij, bijna 32 jaar, toe aan zijn vierde en laatste Spelen. Als aanstaand bedrijfsleider van een Amsterdams hoveniersbedrijf kan Buunk het zich niet langer veroor loven zijn negotie over te laten aan zijn naasten, terwille van welk in ternationaal polo-evenement dan ook. In Muenchen was Buunk er al bij, in Montreal mocht hij een bronzen plak in ontvangst nemen, de zesde plaats van Moskou lever de hem een olympisch diploma op. „Als Los Angeles achter de rug is, heb ik het allemaal wel gezien". Meer dan bij voorgaande gele genheden stond Buunk tijdens de openingsceremonie van deze Spe len op de voorgrond als vlaggedra- ger van de Nederlandse deputatie. Nuchter als hij is, heeft Buunk de DEN BOSCH (ANP) - De na tionale basketbalkampioen Den Bosch heeft twee nieuwe Amerikanen ingelijfd. Het .zijn Andrew Fields en Rudy Woods. Fields heeft in het seizoen 1982/ 83 een wedstrijd bij Den Bosch gespeeld, maar kreeg moeilijk heden met Ton Boot, waarop hij kon vertrekken. Hij speelde vorig seizoen bij Avanti Brugge en werd topscorer in de Belgi sche eredivisie. Rudy Woods komt van de Italiaanse eredivi- sionist Napoli en was vorig sei zoen de vijfde rebounder bij de Azzurri. Met het aantrekken van Fields en Woods is de selectie van Den Bosch nu compleet. Slechts twee spelers van het vorig seizoen: Kees Akerboom en Jelle Esveldt zijn overgeble ven. De andere spelers zijn: John Franken, Raymond Bott- se, Henk Pieterse, Jim Reijn- ders, Peter Centen en Peter van der Steen. pompeuze parade over zich heen laten komen. „In principe verschil len de Spelen weinig van elkaar. De openingsceremoniën mogen dan telkens anders zijn aange kleed, de organisaties volgen stren ge of minder strenge regels, in we zen komen die Spelen allemaal op hetzelfde neer". Maar gisteren ontmoette hij dan warempel een nouveauté, Buunk mocht ballen tegen Chinezen, die hij voordien uitsluitend als restau ranthouders kende. Gaandeweg het olympische poloduel stelde hij vast, dat er achter de Chinese muur in de geheel volgens 's lands wijs gebruikelijke geheimzinnigheid is gewerkt aan de opbouw van een technisch opmerkelijk verzorgd ballend zevental. Rond 1955 kreeg het waterpolo voet aan de Chinese grond. Leer gierig als ze daar in het immense land zijn, werd de sport grondig geanalyseerd. Gepakt en gezakt met filmcamera's en notitieblok ken zwermden de sportlerareren over de hele wereld uit om te zien, hoe er nu waterpolo op topniveau moest worden gespeeld. „Zo ver zijn we nog niet", aldus Xiaotian Wang, aanvoerder van het Chinese waterpoloteam. „Maar we kunnen internationaal inmiddels redelijk meekomen, ook al omdat we geleerd hebben van al die infor matie over de topteams. We wisten ook precies hoe Nederland zou spelen". En zo kon het bijvoorbeeld giste ren in het zwembad van de Pepper- dine University gebeuren, dat die Wangs, Songs, Huangs en hoe die sprekend op elkaar lijkende kna pen ook mogen heten, Buunk en consorten vrijwel de hele wedstrijd achter een achterstand lieten aan zwemmen. „Dit was één van de beste wed strijden die we ooit hebben ge speeld", verklaarde captain Wang trots. De Chinezen bestonden het zelfs de door hen als „topploeg" be schouwde Nederlanders een lesje te geven op een belangrijk spelon- derdeel als het uitbuiten van een man-meervoordeel. Uit acht nume rieke situaties peurden de vooraf door insiders niet voor vol aange- ziene mannen van coach Zhenxin Tang zes treffers. „Technisch waren ze aardig on derlegd, maar verliezen van die lui zou toch een schande zyn ge- juiy is streng. Rasmussen nam wel risico's en is uit de uitslag gehaald. Zulke complicaties moet je voor komen", was de verklaring van de achtvoudig wereldkampioen over zijn verlies in de ruime rakken. Lichtgewichten als Steele, Ortega, maar zelfs de onbekende Chinees Tang kwamen Van den Berg voor bij zetten. Wind De Nederlander hield het hoofd koel, toen de kopgroep binnen be reik bleef. I<n het kruisrak naar de finish kwam de wind eindelijk op zetten en schoof Van den Berg naar de tweede positie achter Stee le. De verbouwereerde Amerikaan had de beste vlagen gekregen van de grillige wind. „Als het weer zo blijft, dan maak ik ook nog een kans op een medaille", liet Steele weten. Voorlopig wordt hij door Van den Berg beschouwd als één van de jongens, die bij licht weer de gevestigde orde veel averij doet oplopen. Het moet de jacht op goud voor de Nederlandse troef in wat rustiger vaarwater brengen. Stephan van den Berg heeft de eerste twee dagen weinig concur rentie te dulden gehad voor het kopmanschap van de Nederlandse zeilploeg in Long Beach. Het Tor nado-duo Van Bladel/Lambriex heeft zijn kwaliteiten op het water van Long Beach nog niet waar kunnen maken. De zesde plaats van de eerste dag werd door een protest van de weinig sportieve Ca nadezen Sweeney uitgepoetst. In de Olympische regatta wordt met het mes op tafel gevaren. Woens dag trof Van Bladel het weer niet. De lichte wind is niet in het voor deel van de Bossche catamaran zeiler, die bij een stevige bries echt uit de voeten komt. De schade door het lichte weer bleef beperkt. Van Bladel werd zevende, maar zag belangrijke concurrenten als Smyth en Cairns ook tegenslag in casseren. De aftrekbaarheid van één resultaat maakt de afloop van de snelle Tornado-klasse voorlopig nog onvoorspelbaar. Schrappen Ton Buunk scoort tegen China. Xiaotian Wan (2) kan daar geen stokje weest", meende Buunk, gisteren goed voor twee goals, maar ook misser van een strafworp. „Bij ons deugde er niks van, ook ik bakte er weinig van. Maar meestal spelen wij de eerste wedstrijd van een toernooi slecht". Aan de mogelijkheid tot het schrappen van je slechtste uitslag dachten John Stavenuiter en Guid Alkemade al na het eerste kruis rak. Bij de start gokte het Neder landse 470-tweetal op aanwakke rende wind over links. Stavenuiter kwam in een windzak terecht en kwam als voorlaatste (27e) langs de eerste boei. De Medembhkker ver beterde die positie nog tot de ne gentiende op de finishlijn, maar die strijdwijze had meer met ka rakter dan doelmatigheid te ma ken. Op dezelfde baan als de 470'ers kwam Finn-zeiler Neeleman ook slecht uit de voeten. De Reeuwij ker koos voor dezelfde taktiek als Stavenuiter, raakte achterop en kwam pas in de slotfase in het rit me. Hij verbeterde Joen van de achttiende naar de negende plaats, dezelfde positie die hij in de eerste race en het algemeen klassement bezet. De vijfde Nederlandse combina tie in Long Beach, de Star-zeilers Binkhorst en Van Walt Meijer, her stelden zich woensdag enigszins van hun mislukte openingsdag. Net als in de eerste race kwam Binkhorst steeds in de kop van het klassement voor. In tegenstelling tot dinsdag nam hij geen risico's (toen goed voor een aanvaring), maar koos hij voor behoudzucht. Dat leverde tenslotte de zevende plaats op, een positie die Binkhorst minimaal in het eindklassement van de Spelen ook wil bezetten. Volgens Buunk was de lange wachttijd op de openingswedstrijd dè oorzaak van de magere presta tie. „Al een dag of acht zijn we hier bezig, zonder dat we aan spelen zijn toegekomen. De afgelopen week hebben wij gehunkerd naar die openingspot, maar juist omdat je dan zo graag wilt, ga je ver krampt poloën. In elk geval heb ben we toch gewonnen en als we Canada dan ook nog pakken, dan zitten we wel in de finalepoule. En let maar op, dan zal het beter gaan, wij Nederlandse poloërs zijn echte toernooispelers". Waarmee maar gezegd wil zijn dat Buunk té geroutineerd is om zijn hoofd op hol te laten jagen door een bijna pijnlijk afgelopen nieuwe ervaring, opgedaan in de nadagen van zijn internationale po loloopbaan. GERARD VAN PUTTEN LOS ANGELES (ANP) - Dick van Egmond, weggevallen uit het vijftal waaruit de achter- volgingsploeg moest worden gekozen, heeft zijn pleister op de wond bevestigd. Hij plaatste zich uit de tweede schiftingsrit voor de finale van de puntenkoers. Van Egmond zal daaraan vermoedelijk wei nig illusies verbinden. Hij blijft een eenling in de eindstrijd tegenover tamelijk veel renners, die een landgenoot aan hun zijde weten. De gevallen achtervolger, als sprinter niet te rijk begaafd, dwong zijn kwalificatie meer door verstand dan door ijver of sprintkracht af. In de beide dubbele klassementen scoorde hij twee-derde van zijn vijftien punten. Dat was net voldoende voor plaatsing, want van de twaalf renners die overgingen, was Van Eg mond de elfde. Steve Hegg werd de derde Amerikaan, die in Californië met succes naar Olympisch goud heeft gegraven. De twintig jarige renner won in zijn eigen staat de achtervolging na een nieuwe demonstratie van overmacht. In de fi nale versloeg hij de Westduitser Gölz met meer dan zestig meter. De Amerikaanse wielrenners hebben zich voor deze Spelen in eigen huis voorbereidt op een manier, die weinig afwijkt van de Oosteu- ropese. Het best beschikbare materiaal, voor de achtervolging van wezenlijk belang, is door hen verbeterd. Dat was de basis van het succes van Hegg en Nitz, die brons veroverde. Op de zekerheid al het mogelijke, en voor Nederlandse begrippen zelfs veel meer, te heb ben gedaan, was ook het zelfvertrouwen van de Amerikanen gebouwd. Gölz bijvoorbeeld dacht dat hij van Hegg niet kon winnen. Hegg vertrok in al zijn ritten, ook de laatste, in de overtuiging niet te kunnen verliezen. Waar Gölz in de halve eindstrijd, tegen Nitz het bewijs van een zekere overwinning wilde, was Hegg al met de finale bezig. De Westduit ser, ook pas 21, haalde zijn Amerikaanse te genstander Nitz in na ongeveer drie kilometer. Hegg nam een veilige afstand tegenover Woods, die Nijdam in de kwart-finales had uit geschakeld en liet het verder zo. De tijd, het werd 4.47,07, interesseerde hem niet, hij werk te toen al voor de finale. In de laatste rit van het achtervolgingstoer- nooi bekommerde Hegg zich evenmin om de aanvankelijke voorsprong van Gölz, die de eerste kilometer reed in 1 minuut 10,47 secon den. Hegg ging onbelemmerd verder, kwam na de tweede kilometer op gelijke hoogte en kende in zijn volmaakt evenwichtige rit geen zwak moment. Gölz wel. In 600 meter verloor hij meer dan drie seconden, meer dan veertig meter.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9